Παραχάραξη της Ιστορίας?

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 02:39

Posted: Wed Mar 28, 2007 11:04 pm

Από ΑρΕλα


Ευχαριστώ Παύλε μας και για το άρθρο σου και για το διαφωτιστικό λινκ...
Σίγουρα αυτό το άρθρο θα'ναι στα υπ'όψιν που θα βάλω προτεινόμενο για το επόμενο "άρθρο του μήνα".

Επ ευκαιρία δείτε και κάτι που έβαλε ο αητός μας στο παλιό μας κλαμπάκι σε σχέση μ'αυτό το θέμα... http://clubs.pathfinder.gr/IDEOGRAFHMAT ... &read=3647
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 02:40

Posted: Thu Mar 29, 2007 11:23 am

Από sottis


Γιαννάκου: «Ουδείς μίλησε για απόσυρση του βιβλίου»


«Την πολιτική του υπουργείου Παιδείας την καθορίζει η ηγεσία του. Αυτό είναι σαφές. Ουδείς μίλησε για απόσυρση» τόνισε το βράδυ της Τετάρτης (28/3) η υπουργός Παιδείας, Μαριέττα Γιαννάκου, απαντώντας σε ερωτήσεις για το αν στελέχη του υπουργείου υποστηρίζουν την απόσυρση του βιβλίου Ιστορίας της Στ' Δημοτικού.

Η κ. Γιαννάκου επανέλαβε ότι δεν υπάρχει κανένα ενδεχόμενο απόσυρσης του βιβλίου και συμπλήρωσε: «η συγγραφική ομάδα συνεργάζεται και έχω επαναλάβει πάρα πολλές φορές ότι και εγώ διαφωνώ σε πολλά σημεία του βιβλίου, αλλά βέβαια δεν θα βρούμε στη δημοκρατία τούς πάντες συμφωνούντες. Όμως, δεν θα παρεκκλίνουμε από την πεποίθησή μας ότι όλα πρέπει να γίνονται θεσμικά. Επομένως, δεν υπάρχει ούτε παρέκκλιση, ούτε τίποτε άλλο. Ας μη στεκόμαστε στις λεπτομέρειες. Με ηρεμία και ψυχραιμία θα αντιμετωπίσουμε το θέμα έτσι ακριβώς όπως έχουμε επισημάνει».

Κείμενο θέσεων της Εκκλησίας

Οριστικοποιήθηκε την Τετάρτη (28/3) το κείμενο της Ιεράς Συνόδου με τις επισημάνσεις σχετικά με το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ δημοτικού, το οποίο θα αποστείλει στην υπουργό Παιδείας.

Η Ιερά Σύνοδος κατέληξε στην τελική μορφή του κειμένου κατά τη συνεδρίαση που έγινε υπό την προεδρία του αρχιεπισκόπου κ. Χριστόδουλου και θα επιδοθεί στην κ. Γιαννάκου, από τον μητροπολίτη Σισανίου Παύλο, ο οποίος άλλωστε συνέταξε και τη σχετική εισήγηση επί του θέματος.


http://news.contra.gr/News/Hellas/147883.html
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 02:40

Posted: Thu Mar 29, 2007 11:53 am

Από madmind


Παίδες έκανα το σφάλμα να διαβάζω ένα μεγάλο μέρεος αν όχι το μαγλύτερο αυτού του βιβλίου και λέω σφάλμα γιατί ένιωσα την νοημοσύνη μου να συρικνώνεται και είμουνα έτοιμος για φόνο......

Μπόρει τα παιδιά τις Στ τάξης δημοτικού να μην είνια έτοιμα για να διβάσουν ιστορία αλλά είναι έτοιμα για να μάθουν τις μεθόδος ανάλυσης της ιστορίας και να ελένξουν και να κατανοήσουν ιστορικες πηγές μόνα τους

Το βιβλίο πάει με την μορφή του μισή σελίδα "ιστορία" που ιστορία εάξι απλές αναφορές σε κάποια γεγονότα του στυλ να έπεσε αι το μεσσολόγγι αυτά και μιάμιση σελίδα φοτογραφίες σχεδιαγράμματα ημερομηνίες με τα ονόματα προσώπων που αφορούν την περίοδο για την οποία μιλάει (ημερομηνία γενησης θανάτου και ίσως και ιδιότητα του στυλ λόγιος ζωγράφος και δεν ξέρω εγώ τι και απο εκεί και πέρ πηγές πτσοκωμένες και εικόνες πίνακες για να σχολιάσουν οι μαθητές αι να βγάλουν συμπεράσματα ιστορικά γεγονότα 0 είναι σε ΄φαση του ότι ξεκήνησε ο πο\όλεμος τέλειωσε ο πόέμος πολέμησαν αυτοί αυτοί και αυτοί και τέρμα αυτα και μόνο στο γεγονός της Μικρασιατηκής καταστροφής έχει δώσει ούτε μισή σελίδα και δίπλα εχει φωτογραφίες του ελληνικού σταρτού να κάνει παρέλαση στην σμύρνη δεν είναι ακριβώς παραπληροφόρηση απλ΄'α στα γεγονότα δεν υπάρχει ανάλυση δεν υπάρχει τίποτα μόνο το ότι έγιναν ποτ\λιτικη οικονομική κατάσταση για παράδειγμα δεν αναφέρεται σχεδών πουθενά για την κάθε περίδο.

Από εκεί καιπέρα τοβιβλίο έιναι τελείως κακογραμένο πηδάει από θέμα σε θέμα και από περλιοδο σε περίοδο χωρίς καμία συνέχεια και πιστεύω ότ ι έιναι δύκολο να διαβαστεί
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Ελληνική Γραμματεία”