Σαπφώ και Ομοφυλοφιλία

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:11

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:58 pm

Από elia


Όσον αφορά αυτά που είπες, σου έγραψα παραπάνω!
Πάμε πάλι:
Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει, οσο αφορα τη Σαπφω δεν ειναι επιβεβαιωμενο πως ηταν ομοφιλοφυλη μαλιστα λεγετε πως αυτοκτονισε πηδοντας απο εναν βραχο για τα ματια ή ενος ψαρα ή του Αλκαιου οχι του Γιωργου του αλλου του αρχαιου!! Παντως απο οτι ξερω σαφης αναφορα για γκομενα δεν υπαρχει απλα λεγανε ποιηματα γυμνες σιγα το πραγμα ολοι τραγουδαμε στο μπανιο!

1.Αυτό που λες για την Σαπφώ, είναι η κύρια ένσταση όλων όσων διαφωνούμε με το ότι ήταν ομοφυλόφιλη και θεωρούμε ότι η φημολογία είναι προϊόν σκοπιμότητας!

Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει

2.Η κάτοικος της Λέσβου λεγόταν Λεσβία, ο τόνος άλλαξε αναγκαστικά! γιατί η λέξη άρχισε να σημαίνει ομοφυλόφιλη.
Ααα και ξεχασα να πω πως για τον ιδιο λογο που εμεις δεν λεγομαστε λεσβίες ετσι και οι κατοικοι της Κω δεν λεγονται κοτες αλλα κωες.αυτα.

3.Οι Κώες λέγονταν Κώες, και οι κότες, κότες, "εξ απ' ανέκαθεν"! δεν άλλαξαν αναγκαστικά.

Κατάλαβες τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω το στόχο όσων είπες παραπάνω;
απλά ήθελα να σατυρίσω (μάλλον χωρίς επιτυχία) το γεγονώς ότι μας ενδιαφέρει περισσότερο τί έκανε στο κρεββατάκι της η εν λόγω κυρία πάρα τα έργα της

αλλά εάν στην χώρα αυτή γίνεσαι διάσημη για αυτό ε τότε να γίνουμε όλες βρε παιδιά να μας δείξει και η τηλεόραση


Ααα!:baby:
..μωρέ να το είχε κάνει από μόνη της (η Σαπφώ) πάει καλά... Το θέμα είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει το κρεβάτι για το κρεβάτι, αλλά το γιατί χρησιμοποιήθηκε από κάποιους (το να την βγάλουν ομοφυλόφιλη)....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:12

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:01 pm

Από Pagona

απλά ήθελα να σατυρίσω (μάλλον χωρίς επιτυχία) το γεγονώς ότι μας ενδιαφέρει περισσότερο τί έκανε στο κρεββατάκι της η εν λόγω κυρία πάρα τα έργα της

αλλά εάν στην χώρα αυτή γίνεσαι διάσημη για αυτό ε τότε να γίνουμε όλες βρε παιδιά να μας δείξει και η τηλεόραση


πάντως κι εγώ θεωρώ οτι υπάρχει σκοπιμότητα στο οτι την παρουσιάζουν ως λεσβία (κι όχι μόνο ως λέεεεσβια)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:12

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:03 pm

Από minoraki


Εσενα δηλαδη σε χαλαει που δεν διμιουργιθηκε μια λεξη για να περιγραφει τις ομοφιλοφυλες γυναικες? Εδω δεν ενοχλει εμας που ζουμε εδω... Οσο για την Σαπφω ειναι γνωστο πως οι αντρες παντα μας θεωρουσανε θυσαυρο εμας τις γυναικες γι'αυτο και μας θαβουνε.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:13

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:07 pm

Από elia

Εσενα δηλαδη σε χαλαει που δεν διμιουργιθηκε μια λεξη για να περιγραφει τις ομοφιλοφυλες γυναικες?


:bang01: :bang01: :bang01:

:teza:

:dead:

...δε βρίσκω λόγια ν' απαντήσω... :veryshocked:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:13

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:13 pm

Από Pagona


:lol:
Ρε Εύη! Έλεος! χαχαχααααααα

Δεσποινάκι, σίγουρα δεν την ενδιαφέρει αυτό, δεν κατάλαβα καθόλου κάτι τέτοιο, και δεν ενδιαφέρει κι εμένα αυτό! (γιατί δηλαδή δεν βαφτίσαμε τις ομοφυλόφυλες λές και είναι αβάφτιστες).
Αυτό που απασχολεί μάλλον την Εύη (γιατί απασχολεί κι εμενα) είναι τί σκοπιμότητες κρύβονται πίσω απο την ταμπελοποίησή της ως ομοφυλόφιλης, εφόσον δεν υπάρχουν κάν ενδείξεις για κάτι τέτοιο!
μέσα έπεσα Εύη?
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:14

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:16 pm

Από Nemesis


εμένα με ενδιαφέρει

(για να πάω κόντρα στην Πέγκυ το είπα όχι για κανέναν άλλον λόγο :bleh: :bleh: :whistle: )
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:15

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:17 pm

Από minoraki


Νομιζω πως αυτο γινεται απο τους αντρες απο αρχαιοτατων ετων και νομιζω πως ο λογος ειναι ο ιδιος τοτε τωρα και θα ειναι παντα αυτος.Οι αντρες δεν αντεχουν της επιτυχιμενες γυναικες.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:15

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:21 pm

Από Pagona

εμένα με ενδιαφέρει

(για να πάω κόντρα στην Πέγκυ το είπα όχι για κανέναν άλλον λόγο


άτιμο θηλυκό! θα σου ρίξω το ξύλο της αρκούδας!!!! :lol:

Δέσποινα ΔΕΝ ΣΤΗΝ ΔΙΝΕΙ βρε πουλάκι μου που συμβαίνει αυτό? Εμένα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο όταν ταμπελοποιούν τον κόσμο για να αλλοιώσουν την εικόνα του (με στόχο να την υποβαθμίσουν βέβαια, άλλο τί καταφέρνουν στο τέλος)... ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΙΙΙΙΙΙ!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:15

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:28 pm

Από minoraki


Φυσικα και μου την δινει και σε ολες τις γυναικες το ιδιο. Ειναι μια παγια τακτικη των αντρων απο που να πιασουμε Σαπφω Μαγδαλινη Αρκ οτι βρουν το θαβουν αυτοι! Επειδη ακριβως ηταν πολυτιμες.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:16

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:34 pm

Από elia

Αυτό που απασχολεί μάλλον την Εύη (γιατί απασχολεί κι εμενα) είναι τί σκοπιμότητες κρύβονται πίσω απο την ταμπελοποίησή της ως ομοφυλόφιλης, εφόσον δεν υπάρχουν κάν ενδείξεις για κάτι τέτοιο!
μέσα έπεσα Εύη?

Ε, ναι, φυσικά έπεσες μέσα!...τι λέμε ...τόσα χρόνια....;
Να παραθέσω αυτό που είπα στην αρχή:
Πιθανόν να έχω ξαναγράψει παραπάνω στο συγκεκριμένο νήμα, όμως δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός, ότι η μοναδική αρχαία ελληνίδα της οποίας έτυχε να σωθεί το έργο, μας προέκυψε ομοφυλόφιλη απ' το πουθενά! Και απ' το πουθενά φυσικά τη στιγμή που έγραφε ερωτικά ποιήματα για νέους και ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ γιατί ήταν ερωτευμένη με ΑΝΤΡΑ! Είναι τυχαίο λες λοιπόν, που μία κοινότητα ανεπτυγμένων πνευματικά γυναικών, χαρακτηρίζεται ομοφυλόφιλη, σε μιά εποχή όπου κάτι τέτοιο είναι αρκετό για να ριχθείς στο πυρ το εξώτερο;
Γι' αυτό και για άλλα πολλά τέτοια, έρχονται σήμερα και σου λένε ότι η γυναίκα στην αρχαιότητα ήταν για αναπαραγωγή και για ..σφαλιάρες. Γιατί όσα ψήγματα υπήρχαν που μπορούσαν να βάλουν υποψίες για το αντίθετο, χαρακτηρίστηκαν, ομοφυλόφιλες, πόρνες κ.α., και αφορίστηκαν από σύσωμο το ενάρετο χριστιανικό έθνος!
Τόσο απλά!


Όσον αφορά την ονομασία τώρα, ναι, το έφερα σαν κάτι πρόσθετο, που θα έπρεπε να ενοχλεί και αυτό, αλλά πέρα βρέχει. Ήθελα νά 'ξερα αν αντί για ομοφυλόφιλος λέγαμε,..άγγλος ας πούμε (παγκοσμίως παρακαλώ!), θα το βλέπαν τόσο χαλαρά και ωχαδερφιστικά οι άγγλοι; (που δε θα ήταν και χωρίς φωτιά..) :rolleyes0:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:16

Posted: Sat Apr 07, 2007 1:28 am

Από LiZaA


Προσωπικά, την βιβλιογραφία του παρέθεσα την βρίσκω αρκετά αξιόλογη. Και οι δύο εκδοτικοί οίκοι έχουν μεγάλη ιστορία σε πολύ αξιόλογες εκδόσεις. Δεν με ενδιαφέρει να τους διαφημίσω αλλά είναι απ' τις πιο αξιόλογες και ολοκληρωμένες δουλειές που διάβασα ποτέ για την Σαπφώ. Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια... καλύτερη βιβλιογραφία, ρεμπεσκέ, πολύ ευχαρίστως να την διαβάσω.
Επίσης, επειδή από τα σχόλιά σου, φαίνεται πως δεν έχεις διαβάσει τα βιβλία αυτά. Κάνε τον κόπο και διάβασέ τα... ιδιαίτερα αυτό των εκδόσεων Γεωργιάδη για αν δεις πως ο ίδιος κατηγορεί κάποιους καλοθελητές της Χριστιανικής θρησκείας για την διαβολή της Σαπφούς.
Να πω για την Σαπφώ, ότι το κείμενο που παρέθεσα είναι κομμάτι σχολικής εργασίας που είχα κάνει για την ποιήτρια. Αυτούσια η εργασία, λέει για την καταγωγή της, το νησί της, την ποίησή της, το ιδίωμα που έγραφε κλπ κλπ. Απλά θέλησα να βάλω αυτό το σκέλος εδώ. Η Σαπφώ είναι η αγαπημένη μου ποιήτρια, ουδέποτε την έκρινα βάση της ερωτικής της ζωής, έτσι κι αλλιώς η πρώτη φορά που διάβασα ποίημά της, πίστευα ότι ήταν ομοφυλόφιλη και γελούσα και μόνο στην ιδέα για το τί διάβαζα....
Κατά τα άλλα με έχει καλύψει πλήρως ο Αίολος.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:17

Posted: Sun Apr 08, 2007 10:55 am

Από Fws


Πόσο αστείο είναι το γεγονός, όταν απορρίπτουν ένα ή πολλά βιβλία δίχως να τα έχουν διαβάσει...!
Γεωργιάδης; Φαντάζομαι... (Λένε κάποιοι).
Το να απορρίπτω ένα έργο δίχως να γνωρίζω περί τίνος πρόκειται, μου θυμίζει τους φανατισμένους που δεν θέλουν να μάθουν ότι αυτό που πίστευαν είναι ένα ψεύδος!
Βλέπω στοιχεία από τη μία μεριά και προσωπικές απόψεις από την άλλη. Σε ποια να βασιστώ; Στα στοιχεία ή στις προσωπικές απόψεις του καθενός;

Παρέθεσα κι εγώ στοιχεία σχετικά με την ομοφυλοφιλία, τους ΝΟΜΟΥΣ που υπήρχαν ΚΑΙ στην Αθήνα, όπου υπήρχε και θανατική ποινή...
Αν τώρα παραβλέπετε όλα αυτά τα στοιχεία, με αναγκάζετε να βγάλω δύο συμπεράσματα: Ή κάποιοι είναι δογματικοί ή ομοφυλόφιλοι :Ρ...

Συμφωνώ με την Λίζα, με την Παγώνα, με την Ελιά και με τον Αίολο.

Ορθολογισμός, παίδες: 1 = 1 !!!!!!
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Σαπφώ και Ομοφυλοφιλία

Δημοσίευση από ICAROS » Κυρ 26 Δεκ 2010, 16:22

Για ποια Σαπφώ, για τη Νοταρά λέμε; Εγώ πάντως έχω ακούσει φημολογίες για αυτήν και φυσικά δεν αποδεικνύεται τίποτα, που ήταν "σημερινή", για την αρχαία εκ της νήσου Λέσβου θα πάμε να αποδείξουμε;

Και αν έχει γράψει κάτι που φαίνεται ομοφυλοφιλικό σε ένα απόσπασμα, που δεν σώζονται προηγούμενες και επόμενες αράδες και παράγραφοι, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, γιατι παρακάτω ή πριν μπορεί να έκραζε τους όμο ή το κείμενο να είναι απλά χιουμοριστικό. Και ο Πλάτωνας πχ στο "Φαίδρο" παραθέτει λόγους και ιστορίες ομοφυλόφιλων ενώ τόσο πριν όσο και μετά, έχει τον Σωκράτη να κριτικάρει ακραία αρνητικά τους ομο. Αν είχε βρεθεί σκέτο κάποιο σημείο του ΔιαΛόγου που φαίνεται υπέρ των όμο, μερικοί θα μιλούσαν για ομοφυλοφιλία του Πλάτωνα ή του Σωκράτους. Δεν σημαίνει κάτι ένα απόσπασμα, που επειδή δεν έχει προηγούμενα και επόμενα, δεν ξέρεις τι θέση παίρνει ο φερόμενος ως συντάξας, ή ο παραθέσας αυτό.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”