Εχω θέμα.

Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 26 Μαρ 2009, 01:28

Έχω θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω πρώτα τους δημιουργούς της σελίδας, τους διαχειριστές αλλά και τα μέλη (όσους ενδιαφέρει) αν αν θέλετε να το ανεβάσω.

Ο τίτλος του θα είναι:
"ΑΙΡΩ ΤΑ ΣΚΕΛΗ".

Θα έχει να κάνει με τον αρχαιοελληνικό έρωτα σε όλες τις εποχές (μύθος-προϊστορία-αρχαιότητα) σε όλες του τις εκφάνσεις (παρα φύση-ομαδικά-κτηνοβασίες-τραβεστί-παιδική πορνεία-παιδοφιλία-ομοφυλοφιλία-ενδοοικογενειακές σχέσεις-σχετική ποίηση-φράσεις-ιστορίες και πολλά άλλα) και από όλους όσους περιέχει η αρχαιότητα (θεούς-θεές-βασιλιάδες-φιλόσοφους-καλλιτέχνες-απλούς ανθρώπους).

Άλλα πάλι, θα έχουν χιουμοριστικό χαρακτήρα και άλλα όπως μας έχουν παραδοθεί (αν δεν βαριέμαι θα είναι και στα αρχαία το κάθε κείμενο). Όλα όμως θα έχουν και την πηγή τους για να μπορεί ο καθένας να τα ψάξει και να τα ερευνήσει.

Θα έχει επίσης και "λινκ" που θα παραπέμπει σε εικόνες σχετικές με το θέμα που θα μιλάμε. Ευτυχώς η συλλογή είναι μεγάλη.


Οι κίνδυνοι φυσικά υπάρχουν και δεν είναι λίγοι. Μπορεί να θιγεί το θρησκευτικό συναίσθημα κάποιου ας πούμε. Άλλος μπορεί να σκανδαλιστεί από την ομώτητα της περιγραφής και να μας περάσει για σελίδα που προάγει την διαστροφή και την πορνία. Ο δε "χοστ" μπορεί να πάρει με τις κλωτσιές και ο εισαγγελέας με αλυσίδες.

Τι λέτε, το ρισκάρουμε? Σίγουρο είναι πάντως ότι θα γελάσουμε με την ψυχή μας όπως εγώ όταν έπεφτα πάνω σε αυτές τις ιστορίες.

Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 26 Μαρ 2009, 02:16

karipis έγραψε:Θα έχει να κάνει με τον αρχαιοελληνικό έρωτα σε όλες τις εποχές (μύθος-προϊστορία-αρχαιότητα) σε όλες του τις εκφάνσεις (παρα φύση-ομαδικά-κτηνοβασίες-τραβεστί-παιδική πορνεία-παιδοφιλία-ομοφυλοφιλία-ενδοοικογενειακές σχέσεις-σχετική ποίηση-φράσεις-ιστορίες και πολλά άλλα) και από όλους όσους περιέχει η αρχαιότητα (θεούς-θεές-βασιλιάδες-φιλόσοφους-καλλιτέχνες-απλούς ανθρώπους).
Τα περισσότερα από αυτά δεν είναι αρχαιοελληνικά. Είναι ρωμαιο-εβραιοχριστιανικές προσθήκες, ξεκάθαρα νεότερα και αυτό φαίνεται από τις διαλέκτους.

Να μην επαναλαμβάνω οτι οι παλαιότερες εκδοχές των ίδιων μυθολογικών ιστοριών δεν περιλαμβάνουν τις ανωμαλίες, κάτι που σημαίνει οτι οι τελευταίες έχουν εισαχθεί στις νέες βερσιόν.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 26 Μαρ 2009, 02:27

Σε ευχαριστώ.

Περιμένω και άλλες γνώμες.



(μπορεί σε κάποιους να αρέσουν οι νέες -για σένα νέες καλέ μου- βερσιόν, όπως και οι ένα κάρο φώτο από αμφορείς με ιπτάμενα πέοι και πολλές άλλες εκπλήξεις :rose: )
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 26 Μαρ 2009, 02:38

Ναι αλλά δυσφημίζουν, σαν να συνέγραφα εγώ σενάρια για γκέι και απλές τσόντες πχ με τίτλους ''Ιησούς και Ιωάννης'', ''Πέτρος και Παύλος'', ''Κοσμάς και Δαμιανός'', ''Ο Μυστικός ΠαρτουζοΔείπνος'', ''Τρεις στον Γολγοθά'', ''O Iησούς και οι Μυροφόρες'' και άλλα συναφή. Δεν λέει...
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 26 Μαρ 2009, 02:45

Όπως εσύ παραθέτεις τις πηγές σου καλέ μου φίλε το ίδιο θα κάνω και εγώ. Ας βγάλει ο κόσμος τα συμπεράσματα.

Εγώ βέβαια δεν θα σχολιάζω τα κείμενα όπως εσύ και με τον τρόπο που το κάνεις ...εκτός και αν θεωρήσω ότι πρέπει.







(πρόσεχε τι λες γιατί μου δίνεις ιδέες για τίτλους που δεν θέλω :rose: )
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 26 Μαρ 2009, 08:14

Απλώς δεν βρίσκω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να αναπαράγουμε φαντασίες, απασχολώντας τον εγκέφαλό μας με διαστροφές -το ευρύτερο θεματάκι εσύ το επέλεξες- :loco:

Υπάρχουν ένα σωρό σοβαρά θέματα να ασχοληθεί κάποιος, και μπορεί να καταλήξει και με βραβείο (πχ Νομπέλ) εάν εχει και μια-δυο, ... τρεις γνωριμίες σε θέσεις κλειδιά.

Όχι οτι θα το πάρεις, κίνητρο σου δίνω :cool:
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Πέμ 26 Μαρ 2009, 15:26

αν θες να το ανεβάσεις, να το κάνεις..
α) επειδή σε ξέρω (... ναι ναι και καταλαβαίνω περισσότερα απ όσα φαίνεται πως καταλαβαίνω)
β) επειδή καταλαβαίνω το γιατί θες να το κάνεις
γ) επειδή αν δεν το κάνεις θα σκάσεις =Ρ

Απλά, δεν θα σε διαβάζω... =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ELectriE » Πέμ 26 Μαρ 2009, 16:48

Δε θα θέσω άποψη να το κάνεις ή να μην το κάνεις. Η έρευνά σου μπορεί να είναι βαθιά και εμπεριστατωμένη. Αμερόληπτη (;) αν και πιστεύω με καθαρή πρόθεση από πίσω και αυτό είναι που δεν επικροτώ. Ο λόγος που θες να το κάνεις και η διάθεση με την οποία ξεκινάς κάτι τέτοιο. Γράφω μόνο για να ξέρεις ότι φαίνεται από χιλιόμετρα αυτό το πράγμα, όσο κι αν θες να κρύβεις τις προθέσεις σου ενίοτε πίσω από ήρεμα και πολύπλοκα λόγια (αλλά πολύ απλά στην ουσία τους).
Όχι δε θα αναλωθώ σε αποδείξεις ή τροφή για έτοιμες απαντήσεις, πες μόνο ότι "το'πιασα" διαισθητικά... :wink:
:rose:

Κατά τ'άλλα, είμαι περίεργη για την έρευνά σου. Είναι σίγουρα ένα θέμα που θα το ζήλευε και ερευνητής του εξωτερικού :P
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Πέμ 26 Μαρ 2009, 18:08

Προτείνω να το ανεβάσεις το θέμα. Θα είναι ενδιαφέρον ειδικά αφού θα αναφέρει πηγές.
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 26 Μαρ 2009, 18:14

Νομιζω οτι θα είναι απο τα πιο ενδιαφέοντα θέματα που έχουν αναπτυχθεί σ αυτό το φόρουμ( για εμένα τουλάχιστον!) .Απο καθαρά αρχαιολογικής απόψεως πάντα, να μην παρεξηγηθώ.
Υπάρχουν εκατοντάδες πηγές (απο τοιχογραφίες κ αγάλματα μέχρι κείμενα κ ύμνους) στην ελληνική μας ιστορία οι οποίοι αφηγούνται τις ερωτικές περιπέτειες των αρχαίων ημων προγόνων, που αν τις γνωρίζε το ευρύ κοινό θα είχε κοκκινίσει κ εκείνος που θεωρείται στις μέρες μας 'με πολλές εμπειρίες'....
Ας μην είμαστε στενόμυαλοι. Χιλιάδες χρόνια πριν ,όταν εμείς δεν ήμασταν καν ιδέα, οι προγονοι μας φρόντιζαν να μας τα κληροδοτήσουν μέσω της καταγραφής τους, εμείς θα τα αφήσουμε να πάνε χαμένα?


Και η αχρηστη πληροφορία της ημέρας
ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ' ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ'
Αυτή η έκφραση που χρησιμοποιούμε κ σημερα προέρχεται απο τα παλιά εκείνα χρόνια...ΔΕν θέλω να μου κοκκινήσετε όμως....
Ως καλοί μπαμπάδες οι καλοι μας αρχαίοι δοκίμαζαν τον υποψήφιο γαμπρό για την κόρη τους, να ξέρουν τι θα πάρει το μπουμπούκι τους βρε αδερφέ, κ το φανάρι για να φωτίζει κατα τη διάρκεια το κρατούσε ή η υποψηφια νύφη η κάποιο κοντινό συγγενικό τους πρόσωπο...
Απ ότι καταλάβατε όχι απλά συμφωνώ αλλα προτίθεμαι κ να βοηθήσω αν χρειαστεί!
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Πέμ 26 Μαρ 2009, 18:48

Η κτηνοβασία γενικά εντάσσεται στην ζωολατρεία που υπήρξε ατους παναρχαίους χρόνους μέρος της κοινοτικής οργάνωσης. Μπορεί να θεωρηθεί παλαιά όσο και εξημέρωση των ζώων από τους ανθρώπους της νεολιθικής εποχής. Στο ζώο έβλεπαν, πέρα από την χρηστική αξία που είχε (κτηνος < κτάομαι=αποκτώ), και μια πηγή δύναμης και ορμής. Η συνουσία με το κτηνος συνιστούσε όχι βεβαια γεννετησια διαστροφη, αλλά μετουσια αυτης της δυναμης. Παραδείγματα συνεύρεσης ανθρωπου και ζωου έχουμε πολλά. Ο Μινώταυρος λ.χ. ήταν αποτέλεσμα της συνουσίας της Πασιφάης, συζύγου του Μίνωα, με τον αρσενικό ταύρο του.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Πέμ 26 Μαρ 2009, 19:14

TEUTAMOS έγραψε:Παραδείγματα συνεύρεσης ανθρωπου και ζωου έχουμε πολλά. Ο Μινώταυρος λ.χ. ήταν αποτέλεσμα της συνουσίας της Πασιφάης, συζύγου του Μίνωα, με τον αρσενικό ταύρο του.
Το "πολλά" εμπεριέχει και πιθανά συμβολικά παραδείγματα ή πραγματικά απίθανα όπως αυτο που αναφέρεις;
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 26 Μαρ 2009, 21:24

Ma auth einai h mageia tis ellinikis istorias mas kalei na thn 3emperdepsoume apo tin mu8ologia! An kai ligoi katapianontai me auto... :crybaby:
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 26 Μαρ 2009, 22:19

γιατι οχι. γραφ τα.
Ελληνικον εστι το αληθες.
εγω σου λεω οτι μπορει να συνεβαιναν ολα αυτα στην αρχαιοτητα.
παλι ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας. προσπαθω να περνω τα θετικα των αρχαιων.
δεν ειμαι αντιγραφο τους. εχω ελευθερη προσωπικοτητα.
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 26 Μαρ 2009, 22:31

Προσωπικά δεν θα ρωτούσα ποτέ κανέναν για ν' ανεβάσω οποιοδήποτε θέμα. Ποτέ δεν ζήτησα ούτε γνώμη ούτε και πήρα άδεια από κανέναν.


(Αλλά το να μιλάμε χωρίς θέμα είναι φαίνεται κάτι το σύνηθες)
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ELectriE » Πέμ 26 Μαρ 2009, 22:56

Καλά σίγουρα πολλά από αυτά που αναφέρονται στη μυθολογία δεν είναι κυριολεκτικά, καθώς πολλοί συμβολισμοί έχουν περάσει μ'αυτή τη μορφή. Αλλά δε νομίζω ο καρίπης ν'ασχοληθεί με τις μυθολογικές αναφορές όσο με ιστορικές πηγές και ευρήματα. Υποθέτω δηλαδή.
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 27 Μαρ 2009, 00:54

Απλώς δεν βρίσκω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να αναπαράγουμε φαντασίες, απασχολώντας τον εγκέφαλό μας με διαστροφές -το ευρύτερο θεματάκι εσύ το επέλεξες- ...

Ναι αλλά δυσφημίζουν...
Jesus Christ!! Αυτά είναι, όταν άλλοι ασχολούνται με όσα μας είναι ιερά, ενοχλούμαστε, και φοβόμαστε την...δυσφήμιση, βλεπουμε μάλιστα και κακή πρόθεση...έξεβλαντ! :shock:

I rest my case, ΓΕΝΙΚΩΣ!!

Καρίπη μ', χώσ'τα παιδί μου, να μορφωθούμε... αν φοβόμαστε να δούμε όλες τις πλευρές ενός πολιτισμού που αγαπούμε, ειδικά όταν αυτές είναι χιουμοριστικές, ή συμβολικές, όλες τις εκφάνσεις ενός λαού στον οποίο ανήκουμε, τότε δεν είμαστε άξιοι να λεγόμαστε Έλληνες!
Οι αληθινοί Έλληνες δεν είναι κότες και πουριτανοί σαν μερικούς χριστιανούς που φοβούνται και ν'αναφέρουν ακόμα την λέξη ΣΕΞ!

Απο την άλλη, αν κάτι κριθεί απο την διαχείριση πως υπερβαίνει βασικά όρια αξιοπρέπειας, ή μπαίνει επικίνδυνα σε χωράφια που συχνάζουν νομικά μυαλά (δίνοντάς τους δικαιώματα για μηνύσεις) ή εγκληματικά μυαλά (δίνοντάς τους ιδέες και τροφή για πράξεις εγκληματικές), τότε θα επιληφθούμε των μηνυμάτων αυτών, αναλόγως!
Deal?
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Δευ 30 Μαρ 2009, 01:48

Χμ... Κατ' αρχήν 2-3 παρατηρήσεις.
Φίλε Κρις, για την (από πλευρά σου ρητορική) ερώτηση "ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ' ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ", θα ήθελα να μάθω που βρήκες την πηγή που το αναφέρει. Εγώ γνωρίζω ότι προέκυψε από μια άτυχη(;) συνεύρεση του Διογένη με την Λαϊδα.

Φίλε Τεύταμε: ΡΕ ΤΙ ΓΑΤΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ???
Η τοποθέτηση που έκανε ο φίλος μου δείχνει ότι πραγματικά πρόσεξε το θέμα όπως τέθηκε, και, από που μπορεί κάποιος να το αρχίσει και πως να το αναπτύξει.

Επίσης θα ήθελα να πω πως περισσότερο συμφωνώ με την θέση του Ικαρου, ότι δηλαδή δεν είναι τόσο χρήσιμο σαν γνώση να ξέρει κάποιος τέτοια περιστατικά από την ιστορία των προγόνων, όσο άλλα, εξίσου αλληθινά, για τα οποία όμως δεν έχουμ' ιδέα.
Να σας πω ότι μετάνιωσα την επόμενη κιόλας ημέρα, ακριβώς γιατί κάποιοι θα θεωρούσαν (μπορεί και όχι άδικα) ότι το κάνω με ιδιοτέλεια και κακία ή γιατί είμαι λίγο "χαλαρός" με αυτά τα θέματα (είτε λόγω ιδεολογίας ή για ότι άλλο βάλει στο μυαλό του ο καθένας), κάτι που δεν ισχύει φυσικά.


:rose: :rose:

Υ.Γ. Λυπάμε αν στεναχώρησα κάποιους που θα τους ενδιέφερ το θέμα αλλά και που άνοιξα αδίκως, σαν βλάκας, αυτό το "νήμα". Αν όμως κάποιον τον ενδιαφέρουν τα θέματα αυτά, δεεν έχει παρά να ρίξει μια απλή ματιά στην ελληνική μυθολογία έχοντας στο μυαλό τι ακριβώς ψάχνει, στα "Ηθικά" κυρίως του Πλουτάρχου, στους "βίους του Δ. Λαερτίου, στον Πλάτωνα, τον Θεόφραστο, τον Λουκιανό, την Παλατινή Ανθολογία, όλους τους τραγικούς, τους κωμωδούς, στα μουσεία κλ.π, κλ.π.

Υ.Γ2. Οι δημιουργοί δεν είπαν τπτ και αγχώθηκα. Η Λίζα όμως είπε....
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 30 Μαρ 2009, 09:26

αφού δεν το έκανες με ιδιοτέλεια και κακία, γιατί αγχώθηκες και ένιωσες άσχημα? Χμ????

άρα, κάτι έπιασαν όσοι μίλησαν...κακούργε! :lol:

πάντως κρίμα, γιατί όπως είχε ειπωθεί και στο θέμα με τον Καραϊσκάκη, για τον οποίο δεν διδάσκεται πουθενά το πόσο αθυρόστομος ήταν (με παραδείγματα), η αλήθεια ΠΑΝΤΑ κάτι έχει να προσφέρει, η αλήθεια ποτέ δεν είναι άχρηστη, όταν βέβαια την προσεγγίζεις με ειλικρίνεια, κι οχι με διάθεση να την χρησιμοποιήσεις σαν όπλο.

δεν πειράζει πάντως, δεν είναι οτι δεν θα κοιμηθούμε τώρα που δεν θα συνεχίσεις το θέμα, αλλά θα είχε τρομερό ενδιαφέρον :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:55

προσωπικα ως παγανιστης θα σου πω οτι οι αρχαιοι παγανιστες προγονοι μου καναν οχι μονο οσα εσυ κι ο καθε απολογητης τους καταλογιζετε αλλα τα διπλασια.
ακομα κι ετσι ειμαι περηφανος που ειμαι απογονος και συνεχιστης τους.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 30 Μαρ 2009, 19:56

Η Λίζα όμως είπε....
και είπε πολλά .. το 'χει αυτό η Λίζα...
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Τρί 31 Μαρ 2009, 10:42

ΗΛΕΚΤRA έγραψε:Καλά σίγουρα πολλά από αυτά που αναφέρονται στη μυθολογία δεν είναι κυριολεκτικά, καθώς πολλοί συμβολισμοί έχουν περάσει μ'αυτή τη μορφή. Αλλά δε νομίζω ο καρίπης ν'ασχοληθεί με τις μυθολογικές αναφορές όσο με ιστορικές πηγές και ευρήματα. Υποθέτω δηλαδή.



Τι συμβολισμό μπορεί να χει μια παρτούζα;






Εικόνα

(δεν νομίζω ότι πάει να σκαρφαλώσει για να κατεβάσει αχλάδι, αλλά για να το κουνίσει :dance:


Απομακραντώνη, αν βρήκες το χιούμορ σου, γέλα ρε)




Καριπί, θα το ανεβάσεις τελικά;
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 31 Μαρ 2009, 10:51

βρε Τσάκαλε, απ'αυτό βγήκε η έκφραση "κολλητός φίλος"...

κατάλαβες;

:lol:

να, τέτοιες γνώσεις θα χάσουμε τώρα, άσπλαχνε!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Τρί 31 Μαρ 2009, 11:19

Ηνδρέπομαι δια τον εαυτό μου :crybaby:
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ELectriE » Τρί 31 Μαρ 2009, 13:21

Αχ γιατί βρε καρίπη τώρα μας τα χαλάς;; Είχα πραγματικά περιέργεια για το νήμα! :crybaby:

Ήθελα επίσης να πω ότι πρόσφατα είδα την ταινία-ντοκιμαντέρ "Black Μπεεε" (με κατσικίσια προφορά παρακαλώ να διαβάσετε το "μπεεε") του Θ. Μαραγκού την οποία θεωρώ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ και πως πρέπει όλοι να τη δείτε για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Είναι τόσο έξυπνα και όμορφα δοσμένη με χιούμορ και ειλικρίνεια (χμμ.. ίσως ανοίξω κάποιο νήμα για μια μικρή παρουσίαση).

Εκεί λοιπόν είδα ότι κάτω από την τέφρα του ηφαιστείου Βεζουβίου στην Ιταλία, η λάβα του οποίου κατέστρεψε πολύύύύ παλιά την Πομπηία και άλλες πόλεις, βρέθηκε η πόλη Cuma (<Κύμη) σχεδόν άθικτη και θησαυροί ανεκτίμητης αξίας.
Βρέθηκαν και πολλές παραστάσεις σεξουαλικών ερωτοτροπιών, καθώς και το γλυπτό με τον Πάνα και την κατσίκα, την εικόνα του οποίου έχεις για αβαταρ
Μόλις το είδα το αναγνώρισα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν ανέφερε ότι αισθητικά και καλλιτεχνικά οι σχολιαστές αναφέρουν ότι αξίζει περισσότερο απ'όλο το γλυπτό η ερωτευμένη ματιά και έκφραση της κατσίκας προς τον Πάνα... ! :P Υπάρχει βλέπεις μία βαθιά και εσωτερική διάσταση που ήθελε να αποδώσει ο καλλιτέχνης!!! :loco: κάτι που δε φαίνεται στην εικόνα του αβαταρ σου.

Είδατε λοιπόν που χάνουμε πληροφορίες απ'το σύνολο;; :loco:


Υ.Γ. Φίλε Γκροτέσκε, το συμβολισμό τον "πιάνεις" ή δεν τον "πιάνεις". Άμα τον πιάσεις δέ, τον κουνάς κι άμα λάχει ! :loco:

:angel:
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”