29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 26 Ιουν 2012, 15:08

Μια αλλη γνωμη. η οποια δινει αρκετα στοιχεια για ερευνα

Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Κυρ 01 Ιούλ 2012, 14:31

2/5 Από εμένα. :thumbsdown:
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 04 Ιούλ 2012, 16:12

τι 2 στα 5?
και καλα με αριστα το 5? :lol:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 00:07

..μόνο <θέλημα> δεν ήταν.Απορώ πως τα κατάφερε ο <πατέρας> Ιουδαϊσμός να βάλει να τσακωθούν τα <αδέρφια> Χριστιανισμός -Μουσουλμανισμός...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 00:15

Με την απορία θα μείνεις..
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 00:29

Όταν θα ενώσω τα κομμάτια δεν θα είναι πια απορία...λίαν συντόμως ,καλοκαίρι είναι,και το ξεβράκωμα δεν έχει σχέση με τον γυμνισμό
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 23:20

alkinoos έγραψε:..μόνο <θέλημα> δεν ήταν.Απορώ πως τα κατάφερε ο <πατέρας> Ιουδαϊσμός να βάλει να τσακωθούν τα <αδέρφια> Χριστιανισμός -Μουσουλμανισμός...
ηθελε να δει αμα πετυχενε παλι το πειραμα με τον Καιν και τον Αβελ σε επιπεδο αυτοκρατοριων
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 05 Ιούλ 2012, 23:27

totispap έγραψε:Με την απορία θα μείνεις..
Εχω την εντυπωση οτι ο τοτις σιγα σιγα εχει αρχισει να τα ακουει ολα χαχα
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τρί 28 Αύγ 2012, 23:49

Εδώ είναι ενότητα Ιστορικής Βιβλιοθήκης και όχι παραθέσεως γελοίων ισχυρισμών και αστειοτήτων των οπαδών της δήθεν Πατρώας θρησκείας.

Το βίντεο αναπαράγει τις αστειότητες που έχουν γραφτεί από τον Λάμπρου του "Δαυλού", καθώς και άλλων γραφικών όπως κάποιος Ιωάννης, Νεοκλής Φιλάδελφος, Μάρκου Ρούσσος.

Έχουμε και λέμε:

- Δεν υπάρχουν Έλληνες Εθνικοί τον 14ο αιώνα (1365). Η λεγόμενη και ""πατρώα" θρησκεία δεν απασχολεί τις πηγές ούτε καν μετά τον 7ο αιώνα, και ένα μοναδικό εδάφιο του Κωνσταντίνου Πορφυρογέννητου αναφέρεται σε μια περιθωριοποιημένη κοινότητα ειδωλολατρών στον 9ο αιώνα, κάπου στον βραχίονα του Ταινάρου ή του Μαλέα. Αλλά τον 14ο δεν υπάρχει ούτε ένας. Πόσο μάλλον να πάει εθελοντής στην Κωνσταντινούπολη και να πολεμήσει υπέρ των "κακών" χριστιανών και κατά των Οθωμανών. Έπειτα, ο μόνος Απόκαυκος με πολιτική ενεργό δράση που θα μπορούσε να σχετιστεί με την Κων/πολη σε αυτή την εποχή, είναι ο Αλέξιος Απόκαυκος, ο οποίος όμως σκοτώθηκε στα 1345!

Το «Εγκυκλοπαιδικό Προσωπογραφικό Λεξικό Βυζαντινής Ιστορίας και Πολιτισμού» αναφέρει:

«Ο Αλέξιος Α. καταγόταν από άσημη οικογένεια της Βιθυνίας [...] Κατά τη διάρκεια του β΄ εμφυλίου πολέμου (1341-47) υποστήριξε στρατιωτικά τους Ζηλωτές της Θεσσαλονίκης [...] κατέλαβε το μεγαλύτερο μέρος της Θράκης και πολιόρκησε τον Ιωάννη Καντακουζηνό [...] Το 1343 εκστράτευσε και πάλι στη Θεσσαλονίκη επικεφαλής του στόλου για να βοηθήσει τους Ζηλωτές. Δολοφονήθηκε με ρόπαλο στις 11 Ιουνίου 1345 από αιχμάλωτο οπαδό του Ιωάννη Καντακουζηνού, κατά τη διάρκεια επίσκεψης του σε φυλακή της Κωνσταντινούπολης. Μετά το θάνατο του ο γιός του Ιωάννης, που αδυνατούσε να επιβληθεί στους Ζηλωτές, προσπάθησε να εξοντώσει τους αρχηγούς τους με δόλο και να παραδώσει τη Θεσσαλονίκη στον Καντακουζηνό αλλά απέτυχε, αιχμαλωτίσθηκε και σκοτώθηκε προσπαθώντας να δραπετεύσει»

Μήπως αναστήθηκε το 1365 και εξολόθρευσε τους 300 Πελοπονήσιους? Τι παραμύθια διαβάζεις.

- Για να πάμε στην άλωση από τους Οθωμανούς. Η Κερκόπορτα ήταν μία μικρή, ελάσσωνος σημασίας πόρτα των τειχών, την οποία είχαν αφήσει ανοιχτή οι Κωνσταντινουπολίτες, προκειμένου να μπαινοβγαίνουν στην Πόλη για διάφορους λόγους έκτατης ανάγκης, καθώς να εισέρχονται και να εξέρχονται αγγελιαφόροι και κατάσκοποι. Οι λίγοι γενίτσαροι που την διάβηκαν σκοτώθηκαν αμέσως από τους Βενετούς, οι οποίοι πολεμούσαν εκεί. Κάποιοι λίγοι που γλίτωσαν, τράβηξαν στο εσωτερικό της Βασιλεύουσας κυνηγώντας αμάχους και αδιαφορώντας για τους τελευταίους υπερασπιστές. Η άμυνα έσπασε στην πύλη του Αγίου Ρωμανού, προς την κοιλάδα του Λύκου. Ήταν το πιο καταπονημένο μέρος των τειχών και η κύρια μάζα των Τούρκων πέρασε από εκεί πλευροκοπώντας τον Αυτοκράτορα και τους τελευταίους μαχητές. Η Κερκόπορτα έχει συνδεθεί με την άλωση της Πόλης στους λαϊκούς θρύλους περισσότερο, αλλά τείνει να αποτελέσει κοινό τόπο.

Άνοιξε να διαβάσεις κανένα χρονικό της Αλώσεως.

Για να μην αναφερθώ στις γελοιότητες περί 200.000 Μοναχών που δεν πήγαν να υπερασπιστούν την Κωνσταντινούπολη. Ακόμη και την εποχή της ακμής του Βυζαντίου ο στρατός του, μετά βίας, έφθανε αυτό το νούμερο. Την εποχή της αλώσεως ο πληθυσμός της Πόλεως ήταν, το πολύ, 50.000.

Άντε να δούμε τι άλλη παπαριά θα διαβάσουμε.

Εντελώς συνοπτικά θα αναφέρω ότι η άλωσις της Βασιλευούσης είναι αποτέλεσμα μίας προϊούσας αποσυνθέσεως και παρακμής της άλλοτε κραταιάς Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Πρόκειται για μία διαδικασία που διήρκεσε περίπου τρεις αιώνες και οφείλεται σε πολλούς λόγους. Οπωσδήποτε υπήρχαν οι φανατικοί Ζηλωτές, όπως εκείνοι του κινήματος του Ησυχασμού, αλλά ένα ιστορικό γεγονός, και μάλιστα μείζονος σημασίας, όπως η Άλωσις, για να ερμηνευθεί δεν εξαντλείται στη δραστηριότητα μίας κατηγορίας ανθρώπων, και, προπαντός δεν βλέπει τα γεγονότα Μονοδιάστατα με παρωπίδες.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Αύγ 2012, 00:00

Ειναι ενοτητα συζητησεων
η θρησκεια ειναι πατρωα οχι δηθεν πατρωα.
οσων αφορα το θεμα δεν το γνωριζω.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Αύγ 2012, 00:04

Οπως και να χει το θεμα το αντιμετωπιζω απο ιστορικη σκοπια αποστασιοποιημενα.
Οι χριστιανοι που νομοθετησαν κατα των εθνικων στο βυζαντιο ο πατριαρχης που ειπε το ενα ή το αλλο πεθαναν πριν μερικες εκατονταδες χρόνια.
Οπότε το θεμα ειναι καθαρα ιστορικο και δεν εχει να κανει με τις οποιες διενέξης των μητροπολητών και των ρασσιάδων.
αυτοι και απο τις δυο πλευρες κατα την αποψη μου ας πανε να κουρευονται.
Εγω θρησκευομαι κατα τα πατρια μονος μου και δεν με καπελωνει κανενα "κινημα" και κανενας αρχι-εθνικος.
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 29 Αύγ 2012, 00:07

Αυτή η ενότητα δεν είναι όπως τις άλλες. Λειτουργεί ως Ιστορική Βιβλιοθήκη. Κατά συνέπεια, προτού παραθέσουμε κάποια πράγματα οφείλουμε να ελέγξουμε την πιστότητά τους. Ούτε οι αναλήθειες, ούτε οι μισές αλήθειες έχουν θέση εδώ.

Όσο για την "Πατρώα" έχει πέσει πολύ μούφα από διάφορους απίθανους που θέλουν να το παίξουν ταγοί της.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Αύγ 2012, 00:10

Iwn Rwmanos έγραψε:Αυτή η ενότητα δεν είναι όπως τις άλλες. Λειτουργεί ως Ιστορική Βιβλιοθήκη. Κατά συνέπεια, προτού παραθέσουμε κάποια πράγματα οφείλουμε να ελέγξουμε την πιστότητά τους. Ούτε οι αναλήθειες, ούτε οι μισές αλήθειες έχουν θέση εδώ.

Όσο για την "Πατρώα" έχει πέσει πολύ μούφα από διάφορους απίθανους που θέλουν να το παίξουν ταγοί της.
Αυτο συμβαινει σε καθε θρησκεια. εχεις δικιο για την βιβλιοθηκη.
δεν θα ταν ασχημο να μεταφερθει αλλου αν συμφωνει και ο Τάλως.
(απλα προταση κανω)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 29 Αύγ 2012, 09:07

Iwn romane... Ευχαριστω για να καλα σου λογια. εγω μπορει να παραθετω παπαριες και γελοιους ισχυρισμους οπως λες

αλλα εσυ που μας λες μονο σοβαρα πραγματα και σου αρεσει να το παιζεις ιστορικα σωστος
κανοντας μια αρχη ξεκινωντας απο την πρωτη σου παραγραφο
θα σε στειλω αμα δεν βαριεσαι να δεις στην Λακωνια και την Κρητη τα κατορθωματα του Νικωνα του μετανοειτε (μην διαβαζεις μονο την μιση αληθεια
ειναι κιαλλη που πρεπει να δεις)

και μετα αν θελεις παμε και στις επομενες.
το μονο που εχω να σου πω ειναι πως οταν καποιος φθανει και αρχιζει υβρεις... μαλλον δεν εχει κατι να πει
καλη ερευνα να εχεις
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 29 Αύγ 2012, 09:09

Iwn Rwmanos έγραψε:ούτε οι μισές αλήθειες έχουν θέση εδώ.
:lol:

Όσο για την "Πατρώα" έχει πέσει πολύ μούφα από διάφορους απίθανους που θέλουν να το παίξουν ταγοί της.
ελα ομως που δεν ειμαι ταγμενος εκει...

Divine Sinner έγραψε:
Iwn Rwmanos έγραψε:Αυτή η ενότητα δεν είναι όπως τις άλλες. Λειτουργεί ως Ιστορική Βιβλιοθήκη. Κατά συνέπεια, προτού παραθέσουμε κάποια πράγματα οφείλουμε να ελέγξουμε την πιστότητά τους. Ούτε οι αναλήθειες, ούτε οι μισές αλήθειες έχουν θέση εδώ.

Όσο για την "Πατρώα" έχει πέσει πολύ μούφα από διάφορους απίθανους που θέλουν να το παίξουν ταγοί της.
Αυτο συμβαινει σε καθε θρησκεια. εχεις δικιο για την βιβλιοθηκη.
δεν θα ταν ασχημο να μεταφερθει αλλου αν συμφωνει και ο Τάλως.
(απλα προταση κανω)
ειναι ιστορικα ορθο.
το αν δεν βολευει εκεινους μου με το ζορι θελουν να μαθουμε την ιστορια που τους βολευει ειναι αλλο θεμα .
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Αύγ 2012, 15:50

οκ. δεν το κατεχω το θεμα.
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 29 Αύγ 2012, 20:47

Για παράθεσέ το. Άντε να γελάσουμε. Απλώς να σε πληροφορήσω ότι το παρέθεσε και κάποιος άλλος που πιστεύει τα ίδια με σένα (όλοι την ίδια πηγή έχετε) σε άλλο φόρουμ και έγινε ρόμπα, όχι μόνον από εμένα αλλά και από άλλους που ξέρουν Ιστορία.

Άντε περιμένω. Άλλωστε το γέλιο κάνει καλό. :D
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 30 Αύγ 2012, 10:54

Το εχω πει ξανα σε αυτο το φορουμ.
ΚΑΝΕΙΣ να μην πιστευει οσα λεω και να με διαβαζει με σκεπτικισμο αλλα αν τον ενδιαφερουν να ΨΑΞΕΙ να βρει αν λεω ΑΛΗΘΕΙΑ η οχι.
"ΑΛΗΘΕΙΕΣ" ετοιμες χαρισαν μονο καποιοι πνευματικοι ηγετες στο παρελθον .
εγω ειμαι "φαν" της ερευνας οχι του δογματος και της οξειας ξερολιασης
μισω το πιστευε και μη ερευνα.

σε αντιθεση με καποιους φωστηρες που μιλανε εδω μεσα σαν οι φεροντες την αληθεια και ενω εχουν λαβει απαντησεις κατα το παρελθον για πολλα θεματα και απαντηση δεν εδωσαν ποτε αλλα αντιθετα εβρισαν σε ελεινο βαθμο συνεχισαν να το παιζουν φωστηρες. (δεν μιλαω προσωπικα στον rwmano σε αυτο καθως δεν τον εχω δει να προσβαλει προσωπικα πλην ενος αναξιου αναφορας περιστατικου μερικα ποστ πριν στο οποιο ηδη απαντησα)
προσωπικα κραταω παντα μικρο καλαθι οταν καποιος μου λεει "ελα να σου δειξω την αληθεια"
ειναι κατα τον ιδιο τροπο δογματικο και σκοταδιστικο με το χριστιανικο/μουσουλμανικο εβραικο δογμα που τοσο απεχθανομαι.

ζουμε στην εποχη οπου καθε τι κρινεται και θεσφατα δεν υπαρχουν .
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 30 Αύγ 2012, 21:41

Πως να σε πάρει στα σοβαρά κάποιος που γνωρίζει ιστορία από τη στιγμή που παραθέτεις γελοίες ιστορίες από συγκεκριμένη πηγή. Αυτό που γράφεις για σκεπτικισμό θα πρέπει να το εφαρμόσεις πρώτα απ' όλα στον εαυτό σου, ώστε να μην καταπίνεις αμάσητη την κάθε βλακεία που γράφει ο κάθε απίθανος οπαδός της "πατρώας". Εάν έχεις τελειώσει Πανεπιστήμιο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ελέγχουμε τις πηγές για οτιδήποτε γράφεται και λέγεται, προτού το υιοθετήσουμε. Εκτός κι αν μας έχει κυριέψει ο τυφλός φανατισμός και υιοθετούμε ασμένως ότι μας σερβίρεται αρκεί να ικανοποιήσουμε το μένος μας. Έχω βαρεθεί να διαβάζω ατελείωτες ηλιθιότητες από άτομα του συγκεκριμένου χώρου, δίχως σοβαρή τεκμηρίωση και με απίστευτες ιστορικές ανακρίβειες. Επειδή, λοιπόν, όπως και εσύ γράφεις, τα πάντα κρίνονται, οι συγκεκριμένοι κρίθηκαν και βρέθηκαν εξαιρετικά ανεπαρκείς, για να μην πω γραφικοί.

Και κάτι τελευταίο: Αυτοί οι αρχικαραγκιόζηδες είναι κυρίως υπεύθυνοι για την αποτυχία του κινήματος Επανελληνίσεως.

Αν θέλεις τα παραπάνω τα λαμβάνεις υπ' όψιν σου, διαφορετικά συνέχισε στην ίδια ατραπό. Στο φινάλε δικό σου είναι το πρόβλημα.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 30 Αύγ 2012, 21:47

Και κάτι τελευταίο: Αυτοί οι αρχικαραγκιόζηδες είναι κυρίως υπεύθυνοι για την αποτυχία του κινήματος Επανελληνίσεως.
ισχυει.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 30 Αύγ 2012, 22:42

Iwn Rwmanos έγραψε:Πως να σε πάρει στα σοβαρά κάποιος που γνωρίζει ιστορία από τη στιγμή που παραθέτεις γελοίες ιστορίες από συγκεκριμένη πηγή. Αυτό που γράφεις για σκεπτικισμό θα πρέπει να το εφαρμόσεις πρώτα απ' όλα στον εαυτό σου, ώστε να μην καταπίνεις αμάσητη την κάθε βλακεία που γράφει ο κάθε απίθανος οπαδός της "πατρώας". Εάν έχεις τελειώσει Πανεπιστήμιο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ελέγχουμε τις πηγές για οτιδήποτε γράφεται και λέγεται, προτού το υιοθετήσουμε. Εκτός κι αν μας έχει κυριέψει ο τυφλός φανατισμός και υιοθετούμε ασμένως ότι μας σερβίρεται αρκεί να ικανοποιήσουμε το μένος μας. Έχω βαρεθεί να διαβάζω ατελείωτες ηλιθιότητες από άτομα του συγκεκριμένου χώρου, δίχως σοβαρή τεκμηρίωση και με απίστευτες ιστορικές ανακρίβειες. Επειδή, λοιπόν, όπως και εσύ γράφεις, τα πάντα κρίνονται, οι συγκεκριμένοι κρίθηκαν και βρέθηκαν εξαιρετικά ανεπαρκείς, για να μην πω γραφικοί.

Και κάτι τελευταίο: Αυτοί οι αρχικαραγκιόζηδες είναι κυρίως υπεύθυνοι για την αποτυχία του κινήματος Επανελληνίσεως.

Αν θέλεις τα παραπάνω τα λαμβάνεις υπ' όψιν σου, διαφορετικά συνέχισε στην ίδια ατραπό. Στο φινάλε δικό σου είναι το πρόβλημα.
Μαλιστα .
γιατι εχω την αισθηση πως ειμαι σε πολυ καλλιτερο δρομο απο εσενα?
ξερεις γιατι?
με κατηγορεις για ολα αυτα.
οκ καλα κανεις αφου ετσι πιστευεις...
αλλα ρε φιλε λες οτι πρεπει :
"θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ελέγχουμε τις πηγές για οτιδήποτε γράφεται και λέγεται, προτού το υιοθετήσουμε. " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και ταυτοχρονα πας και υπερασπιζεσαι μια θρησκεια της οποιας τα λεγομενα που ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΑ δηθεν δεν εχουν καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι τα εχει πει η υπαγορευσει καποιος θεος.
:banghead:

με δουλευεις? κανεις οτι ακριβως με κατηγορεις .
(τουλαχιστον εγω οτι παραθετω. υπαρχει γραμμενο απο ιστορικους ασχετα αν τους αποδεχεται η θρησκεια σου η οχι)
μη με κανεις να γελαω ελεος δλδ. λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει.

σε ξανα ευχαριστω για οσα μου προσαπτεις και ας τελειωσει εδω αυτο.
ειδαμε τη θεση σου.. ειδαμε την δικια μου . και ο καθε ενας που διαβαζει θα κρινει
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 30 Αύγ 2012, 23:00

Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω αλλά όταν γράφεις αστειότητες. :)

Αν σου διαφεύγει η συγκεκριμένη θεματική είναι Ιστορική. Ποιος σου είπε ότι υπερασπίζομαι κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Αυτό που υπερασπίζομαι είναι η Ιστορική Αλήθεια με βάση τις Πηγές και τα γραπτά αναγνωρισμένων Ιστορικών και όχι Τσαρλατάνων. Άλλωστε και εγώ Ιστορικός είμαι.

Βγάλε την τσίμπλα από τα μάτια. :xara:
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 31 Αύγ 2012, 09:29

Iwn Rwmanos έγραψε:Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω αλλά όταν γράφεις αστειότητες. :)
ευχαριστω... αν και να ξερεις ο ποιο μεγαλος γελοιος ειναι ο παντογνωστης :jerk:
Αν σου διαφεύγει η συγκεκριμένη θεματική είναι Ιστορική. Ποιος σου είπε ότι υπερασπίζομαι κάποια συγκεκριμένη θρησκεία.
:lol:
Αυτό που υπερασπίζομαι είναι η Ιστορική Αλήθεια με βάση τις Πηγές και τα γραπτά αναγνωρισμένων Ιστορικών και όχι Τσαρλατάνων.
αυτο το "αναγνωρισμενων" ειναι το ουσιαστικο και οταν σε βλεπω να το λες κλαιω απο τα γελια
Άλλωστε και εγώ Ιστορικός είμαι.
ε και?
εκατονταδες αλλοι με αλλους στοχους απο εσενα διαφωνουν μαζι σου ιστορικοι επισεις...
αλλα ξεχασα εσυ κρατας την μονη αληθεια την "αναγνωρισμενη" που σε βολευει :lol:
Βγάλε την τσίμπλα από τα μάτια. :xara:
Αντε εγω να παω να πλυθω να την βγαλω... εσυνα δω πως θα βγαλεις τις παρωπιδες και την μεροληψια :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 31 Αύγ 2012, 10:07

Οποτε ΑΝ εχεις κατι να πεις ΕΠΙ του συγκεκριμενου βιντεο και εχεις κατι να επισημανεις ως ψευδες καντο

και ασε τις υβρεις.... αν και δεν σε εχω ικανο για κατι αλλο :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 29 Μαιου 1453 - Ηταν θελημα "θεου"?

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 31 Αύγ 2012, 22:50

Κάθε φορά που σε διαβάζω μου θυμίζεις μία σκηνή από κάποια ταινία. Πιάνει φωτιά σε ένα γυμναστήριο και ο προπονητής πετάει έναν πυροσβεστήρα στον πιο μυώδη τύπο, λέγοντάς του να τον ανοίξει. Ο μπρατσωμένος τον κυττάζει και προσπαθεί να συλλαβίσει (για να καταλάβει τις οδηγίες ούτε λόγο) τα γραφόμενα. Και, φυσικά, ο προπονητής του τον κάνει ρόμπα λέγοντάς του ότι είναι μόνον μυς και όχι μυαλό.

Συνέχισε να μας διασκεδάζεις. :xara:

Υ.Γ Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαπιστώσει, έχω ήδη απαντήσει στις μλκς από το βίντεο. Αλλά είπαμε, τώρα μόλις προσπαθείς να συλλαβίσεις τις οδηγίες του πυροσβεστήρα. :lol: :lol: :lol:
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Ιστορία”