28 Οκτωβριου ...

Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 27 Οκτ 2015, 16:08

Leia Organa Solo
5 ώρες · Τροποποιήθηκε ·

Ελλάδα. Η χώρα που συνεχίζει να δίνει αξία σε ένα ανείπωτο ΟΧΙ 75 ετών, και χέζει πατόκορφα ένα ειπωμένο ΟΧΙ 3 μηνών.
‪#‎παρέλαση_για_το_ΟΧΙ_του_άλλου‬
‪#‎το_κρατάμε_αληθινό‬
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Οκτ 2015, 12:16

Ολα της Χαρούλας μας, ανέβηκαν εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 92#p260492
στο προεξέχον "Φόρος Τιμής στους Ηρωες του '40" όπου υπάρχει και το ημερολόγιο του Μιμάκου σκαναρισμένο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 28 Οκτ 2015, 14:59

Πολύ χρήσιμα τα ιστορικά τεκμηριογραφήματα που παρουσιάστηκαν. Σήμερα το βράδυ θα ανεβεί το 1ο μέρος της χθεσινής μου εκπομπής ( και μέχρι το Σάββατο και το 4ο και τελευταίο, το youtube αργεί στις μεταφορτώσεις) για την ελληνική διπλωματία του Μεσοπολέμου έως την 28η Οκτωβρίου 1940. Θα δημοσιευτεί τόσο στο χρονολόγιο μου στο facebook και την σελίδα "Ιστοριοθέασις" όσο και εδώ στα ΙΔΕΟ.

Και επειδή ορισμένοι ψευτοπροοδευτικοί συγκεκριμένης ιδεολογικής τοποθετήσεως επανέφεραν το ζήτημα του εορτασμού της ενάρξεως ενός πολέμου και όχι της λήξεως (όπως κάνουν άλλα Έθνη) θα πρέπει να τονίσουμε ότι και η 25η Μαρτίου έτσι ακριβώς στην έναρξή της εορτάζεται. Ο λόγος είναι ο συμβολισμός της εθνικής ομοψυχίας που μας διακατέχει στις αρχές όταν ξεκινάμε ενωμένοι. Είναι η περίοδος της αθωότητος με δύο λόγια, της άδολης, απονήρευτης και καθολικής συμμετοχής για τον κοινό σκοπό που είναι η υπεράσπισις των Εθνικών Ναμάτων. Δηλαδή τι να εορτάζουμε; Το πρωτόκολλο του Λονδίνου το 1830 που καθιστούσε ουσιαστικώς την Ελλάδα ως αγγλικό προτεκτοράτο (με τους 2 εμφυλίους που προηγήθηκαν και την δολοφονία του Καποδίστρια που ακολούθησε κατόπιν αγγλικών "υποδείξεων") ή την απελευθέρωση της 12ης Οκτωβρίου, την οποία οι όψιμοι ψευτοπατριώτες θέλουν να πλασάρουν και η οποία ακολούθησε την λεγόμενη και συμφωνία της "χαρτοπετσέτας" μεταξύ Στάλιν και Τσώρτσιλ (προοίμιο της Γιάλτας που ακολούθησε τον Ιανουάριο του 1945) που είχε προηγηθεί μερικές ημέρες πριν;

Αυτά τα ολίγα...
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 28 Οκτ 2015, 15:26

Και η άλλη όψη :

Τρία χρονάκια φαντάρος τραβιόταν ο παππούς μου ο Πέτρος, πολέμησε στην Αλβανία, έπαθε και μια άγρια πνευμονία που τη γλίτωσε στο τσακ, και του δώσανε κι αναπηρική σύνταξη που την αρνήθηκε (έπαιζε μπάλα τότε, και είχε πει "Ρε τι ανάπηρος, που τρέχω πάνω-κάτω το γήπεδο σαν το ζαγάρι;") γι' αυτό και βρέθηκε στα γεράματα να ψωμολυσσάει.
Αυτά τα 'χα μάθει μικρός απ' τον πατέρα μου, κι έτσι μια μέρα σαν σήμερα κάθισα στην αγκαλιά του παππού μου, και κοιτώντας τον όλο θαυμασμό, τον ρώτησα: "Δηλαδή παππού εσύ ήσουν ήρωας;"
Απότομος άνθρωπος εκείνος, με σήκωσε όρθιο, και μου είπε: "Τι ήρωας, ρε ζευζέκη! Οι ήρωες είναι για τις γιορτές που κάνετε στο σχολείο, που σας ντύνουν τσολιαδάκια. Εγώ έκανα αυτό που έπρεπε να κάνω."
(Αυτά τα λίγα ξέρω από ιστορία).

Πηγή: https://www.facebook.com/auguste.corteau?fref=nf
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Οκτ 2015, 16:06

Πολύ χρήσιμες οι αναφορές σου Ιωνα και περιμένω ιδιαίτερα την αποψινή εκπομπή σου, η οποία θα ανέβει και αυτή στα προεξέχοντα...

:respect:


Υπέροχος ο παππούς σου Αντώνυμε :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Οκτ 2015, 17:12

ArELa έγραψε:Πολύ χρήσιμες οι αναφορές σου Ιωνα και περιμένω ιδιαίτερα την αποψινή εκπομπή σου, η οποία θα ανέβει και αυτή στα προεξέχοντα...

:respect:


Υπέροχος ο παππούς σου Αντώνυμε :rose:
καλε ο παπους του κορτω ητανε.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Οκτ 2015, 18:08

ε, οκ δεν κοίταξα το λινκ κι ο Αντώνυμος δεν έβαλε καν εισαγωγικά.
Ωραίος ο παππούς του κορτώ τότε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Οκτ 2015, 19:45

Χριστίνα Χ
13 λεπτά ·

Μην αναρωτιέστε γιατί η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που γιορτάζει την έναρξη και όχι την λήξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Είναι τόσο χαρακτηριστικό της συμπλεγματικής μας τάσης να αυτοθαυμαζόμαστε. Περισσότερο από τις αιτίες και τα θύματα και την δυστυχία που κόστισε στον κόσμο όλο αυτός ο πόλεμος, διδαχθήκαμε για τις κάλτσες που πλέκαν οι γυναίκες στους φαντάρους και για τα δικά μας ηρωικά κατορθώματα. Λες και αυτός ο πόλεμος δεν ήταν μια αιματοβαμμένη φρίκη με συγκεκριμένες αιτίες, αλλά μια καλή αφορμή να αποδείξουμε πόσο μάγκες είμαστε.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Οκτ 2015, 22:25

Συγνώμη, ανοησίες λέει η Χριστίνα σου. Δε θα την έβλαπτε να διαβάσει πέντε βασικά
ιστορικά δεδομένα τουλάχιστον για να ξεστραβωθεί ολίγον.
Η Ελλάδα μνημονεύει το ΟΧΙ - τη μάχη με τους Ιταλούς που έτσι, ενημερωτικά το λέω,
την κερδίσαμε. Δε μνημονεύει ούτε φυσικά γιορτάζει την έναρξη του Β'ΠΠ

Στα προεξέχοντα υπάρχει το ημερολόγιο του θείου μου... δεν έχει κανείς παρά να ρίξει
μια ματιά... Τους ανθρώπους που πολέμησαν με τα νύχια, με άθλιες συνθήκες και χωρίς εφόδια
εκείνη την εποχή τιμούμε (και τους μετέπειτα αντιστασιακούς επί γερμανικής κατοχής). ανθρώπους
που καμιά χριστίνα και κανένας από μας δε φτάνει στο μικρό του δαχτυλάκι, και ίσως να τους
θεωρεί αποκυήματα φαντασίας... Υπήρξαν όμως, και πολέμησαν γενναία.
Και κάθε τιμή ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ!

Άντε μην πω καμιά βαριά με τον κάθε μπουκωμένο και άσχετο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Οκτ 2015, 22:32

Στην κατοχη ομως οι περισσοτεροι αξιωματικοι την κανανε για αιγυπτο και μειναν να πολεμησουν οι ανταρτες. Μετα γυρισαν οι απο την Αιγυπτο και ειπαν οτι ειναι ανθελληνες (οι ανταρτες) γιατι στην αιγυπτο κανανε καλυτερες παρελασεις με την "ΙΔΕΑ".
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Οκτ 2015, 22:45

Παντως αυτο που θελει να πει η Χριστινα ειναι πως το ηθικο διδαγμα δεν ειναι το ποσο γεναιοι και αρχιδατοι ειμαστε οι Ελληνες, και οτι θα πολεμησουμε καθε φορα που ενας τρελος θα αποφασισει να επιβληθει στον λαο μας (εκτος αν ειναι εσωτερικος τυρανος βλεπε μεταξα παπαδοπουλο και μουλωχτη σημερινη ελιτ) ,αυτο που μας διδασκουν στο σχολειο πανω κατω. Αλλα το τι εκανε στον κοσμο ο ΒΠΠ ποια ειναι τα αιτια του και τι πρεπει να προσεχουμε για να αποφυγουμε τον ΓΠΠ. Εκτος αν προτιμουν να ξαναπερασουμε μια ενοπλη κατοχη να μπορεσουμε να κανουμε ακομα μια παρελαση μεσα στον χρονο και να γιορταζουμε την αρχιδατοσυνη μας :)
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Οκτ 2015, 23:37

Transhuman14 έγραψε:Παντως αυτο που θελει να πει η Χριστινα ειναι πως το ηθικο διδαγμα δεν ειναι το ποσο γεναιοι και αρχιδατοι ειμαστε οι Ελληνες, και οτι θα πολεμησουμε καθε φορα που ενας τρελος θα αποφασισει να επιβληθει στον λαο μας (εκτος αν ειναι εσωτερικος τυρανος βλεπε μεταξα παπαδοπουλο και μουλωχτη σημερινη ελιτ) ,αυτο που μας διδασκουν στο σχολειο πανω κατω. Αλλα το τι εκανε στον κοσμο ο ΒΠΠ ποια ειναι τα αιτια του και τι πρεπει να προσεχουμε για να αποφυγουμε τον ΓΠΠ. Εκτος αν προτιμουν να ξαναπερασουμε μια ενοπλη κατοχη να μπορεσουμε να κανουμε ακομα μια παρελαση μεσα στον χρονο και να γιορταζουμε την αρχιδατοσυνη μας :)
Μου κάνει άτοπη αυτή η τοποθέτηση όπως κι οι άλλες δύο σου, που για κάποιο ακατανόητο για μένα λόγο, θέλησες να ανεβάσεις στο συγκεκριμένο τόπικ. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να το κάνεις, διότι πολύ απλά
α/ το τόπικ έχει συγκεκριμένη θεματολογία για μια συγκεκριμένη μέρα, και συγκεκριμένη ιστορική στιγμή.
β/ όποιος αδιαφορεί/δε σέβεται/ή έχει χεσμένη τη συγκεκριμένη επέτειο, έχει κάθε δικαίωμα να νιώθει έτσι.
Δεν έχει δικαίωμα 'όμως, να διακόπτει άκομψα (επιεικώς το λέω) τη ροή σε ένα τόπικ που ανοίχτηκε από άνθρωπο που την τιμά και στο οποίο γράφουν επίσης όσοι την τιμούν...
Δεν θα απαντήσω στο διάλογο που επιχειρείς να στήσεις ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τόπικ.
Θα σε παρακαλέσω φιλικά να απέχεις απ'αυτό και να αφήσεις όλους όσους νιώθουν διαφορετικά
να το κάνουν χωρίς να χρειάζονται την έγκριση ή την επικρότηση κανενός.


Προσωπικά αναμένω την εκπομπή του Ιωνα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Οκτ 2015, 23:44

Σορυ απλα ειχα την εντυπωση οτι η ιστορια ειναι επιστημη και πρεπει να μας διδασκει. Συνεχιστε και συγνωμη δεν ξανασχολιαζω.
Το ποιος τιμαει την μερα και πως ασε ο καθενας να το κρινει για τον εαυτο του.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Οκτ 2015, 08:44

Transhuman14 έγραψε:Σορυ απλα ειχα την εντυπωση οτι η ιστορια ειναι επιστημη και πρεπει να μας διδασκει.
Κατανοώ απόλυτα γιατί κάποιες τέτοιες μνημονεύσεις δε διδάσκουν απολύτως
τίποτα σε κάποιους και ειδικά σ'αυτούς που ή τις στρεβλώνουν ή απλά τους λείπει
μια συγκεκριμένη ψυχική στόφα που χρειάζεται για να εισπραχθεί το δίδαγμα.

Transhuman14 έγραψε:Το ποιος τιμαει την μερα και πως ασε ο καθενας να το κρινει για τον εαυτο του.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Οκτ 2015, 08:47

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Οκτ 2015, 11:29

Μια λογομαχία (για να μην την πω πάλι μαλλιοτράβηγμα) που είδα στο fb
(και δεν ενεπλάκην, πρέπει να με παραδεχθείτε όσοι με ξέρετε :P ) έχει καταγραφεί εδώ

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 21#p260621

Την παραπομπή τη δίνω, διότι έχει σχέση με την παρέλαση και γενικότερα με το πώς
αντιμετωπίζεται αυτή η επέτειος πλέον, από τους... πολιτικώς ορθούς.
Αν υπάρξουν αντιρρήσεις με τη δική μου (και της Σβαρνια) τη λογική, παρακαλώ
να τοποθετηθούν σ'εκείνο το τόπικ (λινκ του οποίου έδωσα πιο πάνω) και όχι εδώ.

Ευχαριστώ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 29 Οκτ 2015, 17:17

Φώτη άσε τους εξυπνακισμούς γιατί σε εμένα δεν πιάνουν και το ξέρεις καλά. Εξήγησα γιατί γιορτάζουμε τις 2 Εθνικές επετείους στην έναρξή τους και όχι στο τέλος. Και ναι θέλει όχι έναν κουβά αλλά ένα στάδιο αρχ...ια για να τα βάλεις με αξονικές δυνάμεις το 1940 όταν μόλις πριν 5 μήνες ο "περίφημος" γαλλικός στρατός σκόρπισε στους 5 ανέμους από τον γερμανικό Blietzkrieg και η Αγγλία πάλευε να μην δεχθεί εισβολή καταφεύγοντας στο υπερμεγέθες υπερατλαντικό τέκνον της (όπως και στον Α' Παγκόσμιο). Οι υπερήφανες απαντήσεις δίδονται από υπερηφάνους ηγέτες που εκπροσωπούν υπερήφανους λαούς. Έως τότε τέτοιος ήταν και ο ελληνικός. Το "ΟΧΙ" δεν είναι ωδή στον πόλεμο αλλά στην έως τέλους αντίσταση εάν όλες οι άλλες λύσεις έχουν ναυαγήσει εξαιτίας της αμετροέπειας του αντιπάλου. Για τον λόγο αυτό επέλεξα φέτος να μην σταθώ στα γνωστά περί της 28ης Οκτωβρίου αλλά να ανιχνεύσω τις ελληνικές διπλωματικές κινήσεις κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου έως και την 28η Οκτωβρίου 1940.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Οκτ 2015, 17:35

Iwn Rwmanos έγραψε:Φώτη άσε τους εξυπνακισμούς γιατί σε εμένα δεν πιάνουν και το ξέρεις καλά. Εξήγησα γιατί γιορτάζουμε τις 2 Εθνικές επετείους στην έναρξή τους και όχι στο τέλος. Και ναι θέλει όχι έναν κουβά αλλά ένα στάδιο αρχ...ια για να τα βάλεις με αξονικές δυνάμεις το 1940 όταν μόλις πριν 5 μήνες ο "περίφημος" γαλλικός στρατός σκόρπισε στους 5 ανέμους από τον γερμανικό Blietzkrieg και η Αγγλία πάλευε να μην δεχθεί εισβολή καταφεύγοντας στο υπερμεγέθες υπερατλαντικό τέκνον της (όπως και στον Α' Παγκόσμιο). Οι υπερήφανες απαντήσεις δίδονται από υπερηφάνους ηγέτες που εκπροσωπούν υπερήφανους λαούς. Έως τότε τέτοιος ήταν και ο ελληνικός. Το "ΟΧΙ" δεν είναι ωδή στον πόλεμο αλλά στην έως τέλους αντίσταση εάν όλες οι άλλες λύσεις έχουν ναυαγήσει εξαιτίας της αμετροέπειας του αντιπάλου. Για τον λόγο αυτό επέλεξα φέτος να μην σταθώ στα γνωστά περί της 28ης Οκτωβρίου αλλά να ανιχνεύσω τις ελληνικές διπλωματικές κινήσεις κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου έως και την 28η Οκτωβρίου 1940.

Οι Γάλλοι δεν χάσανε απο δειλία αλλα απο στρατηγικό λάθος. Οι Γερμανοι παρακάμψανε τα οχυρά τους.
Οσον αφορα την αρχιδατοσυνη που διαφωνησα; Για μενα ομως το διδαγμα δεν ειναι το ποσο αρχιδατοι ειμαστε αλλα το πως να μην ξαναεχουμε τα ίδια.
Και προφανως δεν το μαθαμε το διδαγμα αφου κανουμε το ιδιο λαθος με του γερμανους που ψηφισανε το ναζιστικο κομμα και εχουμε την ΧΑ στην βουλή.
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Οκτ 2015, 17:36

Μπορουμε ομως να αξιωθουμε ΓΠΠ και καμια πυρηνικη βομβα στην θεσσαλονικη για να παρελασουμε μετα γιορτάζοντας την γεναιοτητα μας (των επιζοντων δηλαδη).
-
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 29 Οκτ 2015, 18:46

Οι Γάλλοι δεν χάσανε απο δειλία αλλα απο στρατηγικό λάθος. Οι Γερμανοι παρακάμψανε τα οχυρά τους.
Τους πουρκουάδες τους έχεις ακουστά; Για μάθε ποιοι ήταν αυτοί και πόσο είχαν όρεξη να πολεμήσουν τα γαλλάκια και έλα να μας πεις. Μόνον ο Ντε Γκωλ στάθηκε στο ύψος του και ήταν ο μοναδικός που κέρδισε μάχη εναντίον των Γερμανών. Αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Οι στρατηγικές βλακείες των Γάλλων (που έμειναν στρατιωτικά αναλφάβητοι επιμένοντας σε στατικές οχυρωματικές άμυνες τύπου Μαζινώ) δεν έχουν να κάνουν με την απροθυμία τους να πολεμήσουν. Υπενθυμίζω ότι παρόμοια οχυρά διέθετε και η Ελλάδα (οχυρά της Γραμμής Μεταξά) και οι Γερμανοί έφτυσαν αίμα για να τα καταλάβουν. Άρα ποιος είχε τα αρχ..ια;
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Οκτ 2015, 18:52

Το διδαγμα ομως δεν ειναι τα @@ μαναμ ειναι το πως να μην βγαινουν χιτλερ στην εξουσια.
-
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 29 Οκτ 2015, 19:31

Αυτό που αναφέρεις δεν έχει καμμία σχέση με την 28η Οκτωβρίου. Είσαι εκτός θέματος.

Αν θες άνοιξε ξεχωριστό νήμα συζήτησης για να πούμε ότι θέλεις για το πως ανέβηκε ο Χἰτλερ στην εξουσία. Έχω κάνει σειρά εκπομπών για την Δημοκρατία της Βαϊμάρης.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...2010

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 26 Οκτ 2016, 13:12

To υπέροχο αφιέρωμα στους ΗΡΩΕΣ μας ανέβηκε στα προεξέχοντα
από εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 531#p67531
όπως ανεβαίνει κάθε χρόνο, επ'ευκαιρία της επετείου του μεγάλου ΟΧΙ.

Οι όποιοι σχολιασμοί σας (αν έχετε), στο παρόν νήμα παρακαλώ, καθότι εκείνο
είναι κλειδωμένο ως προεξέχον!

Ευχαριστώ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 26 Οκτ 2016, 13:52

28η Οκτωβρίου 1940: "Ο μικρότερος δεκανέας του κόσμου" - Ντοκουμέντο

Εν καιρώ πολέμου ειναι πολλα αυτα που λαμβάνουν χώρα τα οποία υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν αδιανόητα. Συγκλονιστική ειναι και η ιστορία του μικρού πολεμιστή, Αναστάσιου Χαραλαμπόπουλου. Ο οποίος το 1940 έφυγε με το πατέρα του και κατατάχθη στον πόλεμο. Την ιστορία του "μικρού Αναστάσιου Χαραλαμπόπουλου" την αφηγείτε ο Έλληνας Υφυπουργός Τύπου σε δήλωση του στην γαλλόφωνη εφημερίδα Messager d' Athenes.
Να σημειωθεί οτι και άλλες εφημερίδες της εποχής φαίνεται να έδωσαν χώρο απο το πρωτοσέλιδο τους στον μικρό Αναστάσιο Χαραλαμπόπουλο, όπως ηταν και η εφημερίδα "Ακρόπολις", η οπόια αναφέρθηκε στον 13χονο πολεμιστη με το τίτλο "Ο Μικρότερος δεκανεύς του Κόσμου"(παρακάτω).

http://www.onalert.gr/files/Image/NewOn ... selida.jpg

Εικόνα

Η δήλωση του Υφυπουργού Τύπου κάτω απο την φωτογραφία του μικρού παιδιού στην "Messager d' Athenes": “Ο μικρός Αναστάσιος Χαραλαμπόπουλος που έφυγε με τον πατέρα και προήχθη σε δεκανέα δι’ εξαιρέτους υπηρεσίας.”

Μέσα σε ένα τραίνο που μετέφερε στρατιώτες, όταν έφτασε στην Κοζάνη, βρέθηκε ένας πιτσιρίκος ανάμεσα στις αποσκευές. Εδήλωσε ότι ήθελε να πάει στον πόλεμο μαζί με τον πατέρα του που βρισκόταν μεσ’ στο τραίνο και ότι τίποτε στον κόσμο δεν θα τον έπειθε να γυρίση σπίτι του. Ο πατέρας τον πήρε στο λόχο του! Σύντομα ο Αναστάσης δέχτηκε το βάπτισμα του πυρός. Πολέμησε με τους μεγάλους και τον έβαλαν στην πρώτη γραμμή, την ημέρα που μπήκαν στην Κορυτσά. Αργότερα, ένα κρυολόγημα υποχρέωσε τον μικρό να αφήση τον λόχο του για να αναπαυθή σε ξενοδοχείο της πόλεως.

Μια νύχτα ξύπνησε από ένα θόρυβο,που ερχόταν απο το διπλανό δωμάτιο.Δεν άργησε να καταλάβη οτι ενα ραδιόφωνο βρισκόταν σε λειτουργία. Χωρίς να πή λέξη και χωρίς να κάνει θόρυβο στοίβαξε μπροστά στην πόρτα της ύποπτης κάμαρας όσα μπορούσε περισσότερα έπιπλα. Κατόπιν έτρεξε για να ξυπνήση τους ενοίκους. Λίγα λεπτά αργότερα ένας ιταλο-αλβανός κατάσκοπος βρισκόταν στα χέρια των αρμοδίων και ύστερα από λίγες ώρες ο Αναστάσιος Χαραλαμπόπουλος, γιος του Αλέξανδρου, 13 ετών, διοριζόταν δεκανέας.

Le Messager d’ Athenes 11.12.1940 (απο το βιβλίο: Οι καμπάνες Πανηγυριζουν)

http://www.onalert.gr/files/Image/NewOn ... s_1940.jpg

Πηγή: http://www.onalert.gr/stories/28h-oktwb ... smou/45789
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: 28 Οκτωβριου ...

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τετ 26 Οκτ 2016, 14:10

“Ο Τσόγτσιλ και η καγαβάνα”

Ο Λυκούργος Καλλέργης θυμάται μια συνομιλία του με τον Τσαρούχη κατά τη διάρκεια του ελληνοϊταλικού πολέμου 1940-41, όταν και οι δύο υπηρετούσαν ως στρατιώτες:

Ο Τσαρούχης όμως ήταν απόμακρος, δεν πίστευε τίποτε απ’ όλα αυτά. Κρυφογελούσε σαρκάζοντας. Δεν πίστευε καθόλου πως η ζωή θ’ αλλάξει, ότι οι άνθρωποι θα γίνουν καλύτεροι, ότι θα σταματήσουν οι πόλεμοι.
“Μα είναι δυνατό, Γιάννη”, του ‘λεγα εγώ, “είναι δυνατό να μην πιστεύεις ότι ο κόσμος θ’ αλλάξει ύστερα απ’ αυτό τον ολέθριο πόλεμο, ύστερα απ’ αυτόν το χαλασμό και την κοσμογονία; Δεν πιστεύεις ότι η ζωή θα γίνει καλύτερη, ότι οι σύμμαχοι θα συνεργαστούν για ν’ απαλλάξουν την ανθρωπότητα από την αθλιότητα, τη δυστυχία, την κοινωνική ανισότητα και τα δεινά των πολέμων;”
“Μα για ποιους συμμάχους μου μιλάς, Λυκούγο; Ποιοι είναι αυτοί οι καλοθελητές και ομοφγονούντες σύμμαχοι, που θ’ απαλλάξουν την ανθγωπότητα από τα δεινά, για τα οποία και αυτοί οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι;”
“Μα είναι οι σύμμαχοί μας, Γιάννη μου”, του λέω εγώ. “Οι σύμμαχοί μας ενάντια στο φασισμό!”
“Ποιοι είναι αυτοί οι σύμμαχοι; Ονόμασέ τους”.
“Μα ο Τσόρτσιλ, ο Ρούζβελτ και ο Στάλιν”, του απαντώ.
“Αχ, Καλλέγη, πόσο είσαι αφελής”, μου λέει. “Μου μιλάς για τον Τσόγτσιλ! Μα αγαπητέ μου, αν ο Τσόγτσιλ ήτανε τώγα εδώ κοντά μας και ετούτος ο πόλεμος δεν είχε τελειώσει, ξέγεις τι θα σου ‘λεγε;”
“Τι θα μου ‘λεγε;”
“Θα σου ‘λεγε: Βγε Καλλέγη, δώσε μου την καγαβάνα σου να φάω για να μη λεγώσω τη δικιά μου. Κι ούτε καν θα σε παγακαλούσε. Και θα σου άνοιγε στα γήγογα ένα καινούγιο μέτωπο, κι εσύ θα ήσουν πάλι στην πγώτη γαμμή να πολεμάς, ενώ ο Τσόγτσιλ, αφού θα είχε ντεγλικώσει με την καγαβάνα σου, θα κάπνιζε μακάγια το πούγο του σε κάποιο παλάτι στο Λονδίνο. Κάτι ανάλογο θα μπογούσαν να σου ζητήσουν και οι άλλοι σύμμαχοι, και ο Γούζβελτ και ο Στάλιν. Όλοι αυτοί, κατά κανόνα, την καγαβάνα τους ποτέ δεν τη λεγώνουν”.
Αυτός ήταν ο Τσαρούχης. Με μια αλληγορία και δυο καυτά λόγια ξόφλησε τη μεγάλη και τρανή συμμαχία των Μεγάλων, που τόσες και τόσες προσδοκίες κι ελπίδες στήριξε σ’ αυτήν η ανθρωπότητα και ιδιαίτερα η χώρα μας. Αυτή είναι μια από τις πιο ζωντανές μνήμες που μου έμειναν από το έπος της Αλβανίας. Το δυστύχημα είναι ότι ο Τσαρούχης βγήκε δικαιωμένος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”