εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 06 Μάιος 2015, 11:37

Με τη συμπλήρωση ενός αιώνα από το έπος των βαλκανικών πολέμων δόθηκε το έναυσμα (...επιτέλους) να μελετηθεί - παρουσιασθεί η δράση Ελλήνων
εθελοντών που συνέδραμαν στους εθνικούς - απελευθερωτικούς αγώνες αν και οι ίδιοι βρίσκονταν εκτός της ελλαδικής επικρατείας (είτε ως μετανάστες είτε ως μόνιμοι κάτοικοι περιοχών που ακόμα δεν είχαν προσαρτηθεί στο υπό διεύρυνση Ελληνικόν Κράτος).
Με πτυχές αυτού του θέματος θα ασχολήθεί πλέον η στήλη μας...
Παρόμοιες οπτικές γωνίες έχουν δοθεί κατά καιρούς από τους συντροφέλληνες Καρύπη, ΙωνΡωμανός, Βαρνάβας.Οι δυο πρωτοι αν ενδιαφέρονται πιο :cool: θεσμικά ...ας μου συγγράψουν κανά ημεηλ :thumb:
Παράδειγμα είναι το αφιέρωμα για την Κύπρο το 1821 του Καρύπη Αναστασίου
...
ξεκινάμε λοιπόν μαζί με τας ευχάς μου για καλό μήνα και καλό καλοκαίρι :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 06 Μάιος 2015, 12:25

Kαλό μήνα, Μπάρνι μας! :urock: :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 07 Μάιος 2015, 09:13

γράφει ο Πελταστής Βαρνάβας

Ομογενείς εκ περάτων συμπολεμούντες ενθάδε…
Έλληνες εθελοντές στους εθνικο-απελευθερωτικούς αγώνες της Μητέρας Πατρίδας

Αναμφισβήτητα, η Ελλάδα διέρχεται (και πάλι) μια δύσκολη περίοδο για την οποία ευθύνονται πολλοί. Ίσως, η ένταση με την οποία γίνεται αισθητή η τρέχουσα οικονομική κρίση να έχει να κάνει και με τη σφοδρή αντίθεση μεταξύ της πρόσφατης περιόδου της επίπλαστης ευμάρειας. Μιας ευμάρειας που διήρκεσε περίπου τρεις δεκαετίες και δεν αξιοποιήθηκε. Αντίθετα, αποτέλεσε μια φάση βαθειάς πολιτισμικής – αξιακής και ύπουλης κρίσης που άνοιξε αθόρυβα το δρόμο προς την εξαθλίωση. Κατά την περίοδο αυτή αναδείχθηκαν σε ‘’εγχώριες αρετές’’ οι έννοιες του ατομισμού, της καλοπέρασης, του ωχαδερφισμού, του συβαριτισμού κτλ.

Όμως, στο απώτερο παρελθόν δεν ήταν πάντα έτσι… Ειδικά, σε φάσεις όπου ‘’όλα τα ‘σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά’’ έχουμε καταγεγραμμένη πληθώρα εκδηλώσεων ‘’εθνο-πατριωτικής αλληλεγγύης’’ (ακόμα) και από τον ελληνισμό εκτός Ελλάδος. Άλλοτε χιλιάδες εθελοντές κάλυπταν μεγάλες αποστάσεις ώστε να βρεθούν στα πεδία των μαχών δίπλα στον Ελλαδίτη φαντάρο. Κάποιες φορές, οι απανταχού Έλληνες συγκέντρωναν οικονομική βοήθεια (χρηματικά ποσά, τιμαλφή – δακτυλίδια αρραβώνων κτλ) ή/και πολεμικό υλικό (όπλα, φάρμακα κτλ) και τα έστελναν στη δοκιμαζόμενη πατρίδα για να στηρίξουν την εκάστοτε εθνική προσπάθεια (βλ. την προσφορά χιλιάδων αιγυπτιακών λιρών και τεσσάρων πολεμικών αεροσκαφών από τους Αιγυπτιώτες στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, την αγορά - δωρεά του πολεμικού αεροσκάφους ‘’ΚΥΡΗΝΕΙΑ’’ από Κύπριους το 1931, τους εράνους σε Η.Π.Α. και Κύπρο κατά τη διάρκεια των Βαλκανικών Πολέμων 1912-13). [Β.Α.7, Β.Α.11, Δ.Π.11]

Ενδεικτικά, κατά τον σύντομο και ατυχή πόλεμο του 1897 υπήρξαν φαεινά σημεία εθελοντισμού από την πλευρά Ελλήνων ομογενών εκ Κύπρου, εκ Βουλγαρίας κτλ. Χαρακτηριστικά, αναφέρουμε την περίπτωση (περίπου) χιλίων ελληνοκυπρίων εθελοντών όπου έσπευσαν από την – υπό βρετανική κατοχή- Κύπρο να καταταγούν σε μονάδες του ελλαδικού στρατού, όπως στην Ταξιαρχία του Συνταγματάρχη Κων/νου Σμολένσκυ που αποτέλεσε το μόνο νικηφόρο τμήμα κατά τον εν λόγω πόλεμο. Παράλληλα, οι Βορειοθράκες (Ανατολικορωμυλιώτες) συμμετείχαν με σώματα εκατοντάδων εθελοντών που παρέκαμψαν τις δυσκολίες και ήλθαν πανηγυρικά από τη Φιλιπππούπολη, τη Στενήμαχο, τον Πύργο, τη Βάρνα αλλά και τις Σαράντα Εκκλησιές (Ανατολική Θράκη) στην Αθήνα και στον Πειραιά με τρένα και βαπόρια μέσα σε κλίμα ‘’ιερού ενθουσιασμού’’ όπως αποτυπώνεται σε εφημερίδες της εποχής (πχ ‘’Ακρόπολις’’, ‘’Φιλιππούπολις’’, ‘’Καιροί’’). [Β.Α.2, Δ.Π.2]

Συγκλονιστική ήταν η συμμετοχή των ομογενών μας εθελοντών (εκ Κύπρου, εξ Αμερικής, εξ Αιγύπτου, εκ Κρήτης κτλ) και κατά τη διάρκεια των Βαλκανικών Πολέμων 1912 – 1913. [Δ.Π.1] Πιο συγκεκριμένα, οι Κύπριοι εθελοντές των Βαλκανικών πολέμων υπολογίζονται συνολικά σε (περίπου) 2.000, ενώ στους σχετικούς καταλόγους ξεχωρίζουν –ανά επάγγελμα- οι αγρότες, οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αθηνών, οι κληρικοί και οι εκπαιδευτικοί. Από τους πολλούς «επώνυμους» εθελοντές αξίζει να μνημονευθούν ο μητροπολίτης Κιτίου Μελέτιος Μεταξάκης, ο βουλευτής Λάρνακας – Αμμοχώστου Ευάγγελος Χατζηιωάννου, ο δήμαρχος Λεμεσού Χριστόδουλος Σώζος, ο αρχιμανδρίτης Μακάριος Μυριανθεύς, οι κορυφαίοι πολιτευτές και βουλευτές της Λεμεσού Ευγένιος Ζήνων, Ιωάννης Κυριακίδης και Νικόλαος Λανίτης, οι μετέπειτα διαπρεπείς φιλόλογοι - ερευνητές Γιάγκος Τορναρίτης και Χρήστος Παντελίδης και ο ποιητής Γλαύκος Αλιθέρσης (τότε 16χρονος μαθητής). [Β.Α.1, Β.Α.4]


Όσον αφορά στους ομογενείς μας εξ Αμερικής, μία από τις πιο έγκυρες πηγές αναφέρει πως ο συνολικός αριθμός εθελοντών ήταν (περίπου) 15.000. Μόνοι τους οι μετανάστες εξασφάλισαν ρούχα και εξοπλισμό ενώ οι ελληνικές διπλωματικές αρχές ανέλαβαν το συντονισμό του ταξιδιού στην Ελλάδα σε συνεργασία με τις αμερικανικές αρχές. Ενδεικτικά, υπάρχουν ποικίλες αναφορές για το πανηγυρικό κλίμα της ελληνικής κοινότητας σε συγκεκριμένες περιοχές-πολιτείες των Η.Π.Α. (St Louis-Missouri, Granite City, Madison, Venice-Illinois κτλ) πριν την αποχώρηση των εθελοντών για την Ελλάδα, μέσω του λιμένα της Νέας Υόρκης. Ακόμα, μας δίνεται και η συγκινητική εικόνα μιας ενθουσιώδους ‘’παρέλασης’’ των Ελλήνων εξ Αμερικής επί της οδού Σταδίου, παραμονές της προώθησής τους προς το μέτωπο. [Β.Α.9, B.A.11, Δ.Π.1, Δ.Π.9, Δ.Π.10]

Για την περίοδο του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, παρατίθεται το παράδειγμα Κυπρίων που πήγαν να καταταγούν με ενθουσιασμό (ειδικά μετά την επίθεση της Ιταλίας κατά της Ελλάδας) σε συμμαχικές μονάδες. Έχει καταγραφεί και η εκπεφρασμένη βούληση κάποιων ελληνοκυπρίων που έσπευσαν να εγγραφούν σε καταλόγους εθελοντών για απευθείας στράτευση στον μαχόμενο Ελληνικό Στρατό. [Β.Α.3, Β.Α.5]

Σίγουρα, οι αναφορές που προηγήθηκαν είναι μια σύντομη και επιλεκτική παρουσίαση εκφάνσεων της εθνικής αλληλεγγύης που διαχρονικά έχουν επιδείξει Έλληνες εθελοντές.

Ίσως και σήμερα οι ψυχωμένοι ομογενείς μας με τα νέα ‘’όπλα’’ που απαιτεί η σύγχρονη εποχή να επηρεάζουν τα κέντρα λήψης αποφάσεων υπέρ της (ενίοτε …αγνώμονος) Μητέρας Πατρίδας αυτή τη φορά «αοράτως συμπολεμούντες» σαν άλλοι φύλακες άγγελοι του απανταχού ελληνισμού.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ [Β.Α.]
1. Πέτρος Παπαπολυβίου (εισαγωγή – επιμέλεια), Υπόδουλοι ελευθερωταί αδελφών αλυτρώτων. Πολεμικά Ημερολόγια, επιστολές και ανταποκρίσεις Κυπρίων εθελοντών από την Ήπειρο και τη Μακεδονία του 1912-1913, Λευκωσία: Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών 1999.
2. Πέτρος Παπαπολυβίου, Φαεινόν σημείον ατυχούς πολέμου: Η συμμετοχή της Κύπρου στον ελληνοτουρκικό πόλεμο του 1897, Λευκωσία: Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών 2001.
3. Πέτρος Παπαπολυβίου, Αναζητώντας την ελευθερία. Ένας Κύπριος στρατιώτης του βρετανικού στρατού στην κατοχική Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική, 1941-1942, Επίκεντρο 2009.
4. Πέτρος Παπαπολυβίου, Η Κύπρος και οι Βαλκανικοί πόλεμοι. Συμβολή στην ιστορία του κυπριακού εθελοντισμού, Λευκωσία: Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών 1997.
5. Πέτρος Παπαπολυβίου, Οι Κύπριοι εθελοντές του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου: Τα Μητρώα, οι Κατάλογοι και ο φόρος του αίματος, Λευκωσία 2012.
6. Τάκης Χατζηδημητρίου, «Ουδένα μισθόν έλαβεν – Ο Κύπριος εθελοντής Ευστάθιος Χατζηδημητρίου 1912-1922», Εκδόσεις Παπαζήση
7. Αικατερίνη Αριστείδου, «Η δωρεά του αεροπλάνου ‘’ΚΥΡΗΝΕΙΑ’’ στις ένοπλες δυνάμεις της Ελλάδας», Δήμος Κερύνειας
8. Άρης Κυριαζής, «Παλιννόστηση στις γλυκές πατρίδες 1918 – 1922», εκδόσεις Φανάριον
9. T.S. Hutchcison, «An American soldier under the Greek flag at Bezanie’», Nashville - Tennessee, 1913
10. Δ. Ταλιαδώρος, « Η συμβολή της Κύπρου στη Μικρασιατική εκστρατεία 1919-1922», Λευκωσία 2001
11. D. E. Cassens, The first Balkan War and its impact on the Bulgarians and Greeks of S.E. Illinois, East European Quarterly, XIX, Vol. 1, March 1985, University of Illinois

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ [Δ.Π.]
1. http://www.makthes.gr/filestore/docs/ko ... ierwma.pdf
2. sitalkisking.blogspot.gr/2013/10/1897.html
3. http://www.army.gov.cy/wp-content/uploa ... olemous.pd
4. http://www.katokopia.net/page-41.html
5. vimasaronikou.wordpress.com/2014/01/20
6. http://www.mfa.gr/cyprus/images/stories ... _arxis.pdf
7. agora-dialogue.com/2011/12/31
8. http://www.matia.gr/7/78/7806/7806_3_18.html
9. http://www.lesvosoldies.gr/gr/125726435 ... 68624.html
10. blogs.umsl.edu/news/2012/11/13/stl-greeks/
11. http://www.mnimon.gr/index.php/mnimon/article/view/207

Πελταστής Βαρνάβας
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Πέμ 07 Μάιος 2015, 11:25

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:γράφει ο Πελταστής Βαρνάβας
:clap: :clap: :clap:
:respect: :respect:




:rose:
PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:Ίσως και σήμερα οι ψυχωμένοι ομογενείς μας με τα νέα ‘’όπλα’’ που απαιτεί η σύγχρονη εποχή να επηρεάζουν τα κέντρα λήψης αποφάσεων υπέρ της (ενίοτε …αγνώμονος) Μητέρας Πατρίδας αυτή τη φορά «αοράτως συμπολεμούντες» σαν άλλοι φύλακες άγγελοι του απανταχού ελληνισμού.
"Μη φοβηθείς αυτόν, που στήριξε
στην Πίστη επάνω την ελπίδα.
Τον είδα στη ζωή να μάχεται
μα πάντα ανίκητο τον είδα. "---Ιωάννης Πολέμης
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 07 Μάιος 2015, 12:20

Πολλοι χειροκροτούν, κανείς δεν προτείνει...
Τι να κάνω, επιφορτίζομαι το έργον... :)

Μπάρνι μου, προτάθηκε το άρθρο σου για ανάρτηση στα προεξέχοντα, εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 55#p253555

:worship: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Πέμ 07 Μάιος 2015, 22:08

ArELa έγραψε:Πολλοι χειροκροτούν, κανείς δεν προτείνει...
Για τους πολλούς δεν ξέρω...
Εγώ, όμως, το "νεούδι" στα Ιδεο (όχι ηλικιακά :lol: )να προτείνω από τα"ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ" :respect: του forum, πέρα από το να εκφράσω την ταπεινή μου, απλή άποψη ?
Τι να πώ? Μεγάλη μου τιμή... :worship: :giverose:

:rose:
ArELa έγραψε:Τι να κάνω, επιφορτίζομαι το έργον...
Βίκυ..ΘΕΑ..όπως πάντα :lovey0:

:rose:
Ωχ...νομίζω οτι ξέφυγα λίγο απο το θέμα... :?
και...επανέρχομαι με ένα πολύ ενδιαφέρον(νομίζω) άρθρο...


ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ


Της Μαργαρίτας Πουρνάρα
(Συγγραφέας)

Copyright: http://www.rieas.gr

Ο Αλέξανδρος Κιτροέφ είναι από τους ιστορικούς που έχουν αφιερώσει πολλά χρόνια στη μελέτη της ελληνικής μετανάστευσης στο εξωτερικό, ιδιαίτερα στις ΗΠΑ.
Η αφοσίωσή του δεν είναι τυχαία. Η οικογένειά του έχει ρίζες από τη Xίο και ορισμένα μέλη της πέρασαν αργότερα από την Aλεξάνδρεια και τη Μαύρη Θάλασσα.
Ο ίδιος γεννήθηκε στην Αθήνα, αλλά σπούδασε στη Βρετανία ενώ ζει εδώ και δεκαετίες στην Αμερική, όπου διδάσκει ιστορία στο περίφημο Χάβερφορντ Κόλετζ της Φιλαδέλφειας.
Στην πρόσφατη επίσκεψή του στην Αθήνα, προσκεκλημένος του Αμερικανικού Κολλεγίου της Αγίας Παρασκευής για μια διάλεξη, μας μίλησε για την επίδραση της κρίσης στον ελληνισμό της Αμερικής.

«Οι ΗΠΑ έζησαν μέχρι σήμερα δύο τεράστια κύματα ελληνικής μετανάστευσης. Το πρώτο ξεκίνησε στις αρχές του 20ού αιώνα και ολοκληρώθηκε το 1923.
Το δεύτερο άρχισε τη δεκαετία του ’60 και τελείωσε όταν έπεσε η χούντα. Τώρα, υπάρχει ξανά εισροή μεταναστών αλλά λόγω της αυστηρής νομοθεσίας είναι περιορισμένη και αφορά κυρίως επιστήμονες και εξειδικευμένους επαγγελματίες.
Ακόμα όμως και αυτοί οι λίγοι Ελληνες που εγκαθίστανται σήμερα στην Αμερική έχουν μεγάλη επίδραση στο ομογενειακό στοιχείο, διότι εμπλουτίζουν την εθνοτική ομάδα, τη συσπειρώνουν, ανανεώνουν τη γλώσσα που χάνεται.
Είναι άτομα με ανώτερη μόρφωση και μπορούν να ανελιχθούν κοινωνικά.
Από την άλλη, οι άνθρωποι που μετανάστευσαν τη δεκαετία του ’60 στην Αμερική ξαναθυμούνται τις δικές τους δυσκολίες και στηρίζουν τους νέους μετοίκους”.

Οι μετανάστες του ’60, που είναι Ελληνογεννημένοι, αντιμετωπίζουν το θέμα της κρίσης με εντελώς διαφορετικό τρόπο απ’ ό,τι τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους: «Αισθάνονται μεγαλύτερη ντροπή ή θυμό διότι έχουν ισχυρότερη ψυχολογική σύνδεση με την Ελλάδα σε σχέση με τα παιδιά τους, που νιώθουν ότι διαθέτουν διπλή ταυτότητα, είναι δηλαδή και Αμερικανοί και Ελληνες.
Οι τελευταίοι, που είναι γεννημένοι στην Αμερική, βλέπουν τα πράγματα με αποστασιοποίηση και ψυχραιμία.
Πιστεύουν ότι η Ελλάδα έχει καμπές στην ιστορία της και μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο.
Αν κάποιος τους κάνει κριτική για την παρούσα κατάσταση, θα το γυρίσουν στους αρχαίους Ελληνες ή στον πόλεμο του ’40.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, όταν τα πάει καλά η Ελλάδα, όλοι θέλουν να δηλώνουν Ελληνες. Οταν πάει χάλια, οι ομογενείς επιστρέφουν σε μια ιδεαλιστική, συναισθηματική εικόνα, που έχει οικοδομηθεί στο παρελθόν αλλά είναι ακόμα ζωντανή”.

Στην αρχή της οικονομικής ύφεσης, το ελληνικό κράτος έκανε ορισμένες απόπειρες να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους ομογενείς, χωρίς μεγάλη επιτυχία.
Ποια πολιτική θα έπρεπε να ακολουθήσει; «Οι ομογενείς σε όλον τον κόσμο είναι ένα τεράστιο απόθεμα, ένα σπουδαίο ανθρώπινο δυναμικό που θα μπορούσε να βοηθήσει την Ελλάδα,
αν υπήρχε σωστός σχεδιασμός. Οσο απογοητευμένοι και αν αισθάνονται, έχουν μεγάλη chip satisi αγάπη για την πατρίδα. Δεν αρκεί μονάχα η επίκληση του συναισθηματικού ομφάλιου λώρου.
Η ελληνική πολιτεία πρέπει να δει με τη σειρά της ότι οι ομογενείς έχουν τους δικούς τους θεσμούς, τη δυναμική τους, είναι πολίτες άλλων κρατών, έχουν άλλη νοοτροπία.
Εχει περάσει η εποχή που η Ελλάδα ήταν ο ήλιος και οι κοινότητές της ανά τον κόσμο ήταν οι πλανήτες που δέχονταν τις ακτίνες. Σήμερα, υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί ήλιοι, πολλοί αστερισμοί. Ας μη βλέπουμε τους Ελληνες του εξωτερικού ως επέκταση του ελληνικού κράτους,
αλλά ως άτομα που έχουν πάντα το ένα πόδι στη χώρα που τους δέχθηκε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι Ελληνες πολιτικοί που πηγαίνουν στην Αστόρια,
βγάζουν μια πανηγυρική ομιλία στους Ελληνογεννημένους και μετά πάνε για ψώνια στα πολυκαταστήματα, χωρίς να έχουν πάρει είδηση τι συμβαίνει”.

Πώς θα γίνει λοιπόν η σύγκλιση ανάμεσα στους Ελληνες εκτός και εντός Ελλάδος; «Θα μπορούσε το ελληνικό κράτος να αξιοποιήσει τους χιλιάδες Ελληνες καθηγητές πανεπιστημίου,
τους επιστήμονες, τους άξιους επαγγελματίες. Αυτοί μπορούν να παίξουν τον ρόλο της γέφυρας, των ανθρώπων που θα μεταφέρουν μια σωστή, ενημερωμένη,
πραγματική εικόνα της Ελλάδας και των προβλημάτων της στους ομογενείς».

Υστερα από τόσα χρόνια ζωής στο εξωτερικό, ο ίδιος πόσο Ελληνας νιώθει: «Μου αρκεί να σκεφθώ το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για να μεταφερθώ αυτόματα στην κερκίδα,
που μυρίζει καυτό τσιμέντο και πασατέμπο!» μας λέει ο Αλ. Κιτροέφ, ο οποίος έγραψε πρόσφατα ένα βιβλίο για την ιστορία του Παναθηναϊκού.
:rose: :rose:
http://www.rieas.gr/research-areas/gree ... 0-16-06-42
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Μάιος 2015, 00:54

ARKADROSOYL έγραψε:Εγώ, όμως, το "νεούδι" στα Ιδεο (όχι ηλικιακά )να προτείνω από τα"ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ" του forum, πέρα από το να εκφράσω την ταπεινή μου, απλή άποψη ?
Τι να πώ? Μεγάλη μου τιμή...
ΟΛΟΙ μπορούν να προτείνουν γλυκιά μου, ανεξαρτήτως "παλαιότητας" :wink:

Προφανώς δεν έχεις δει το announcement που εξηγεί τι σημαίνει "προτεινόμενα" στον ΙΔΕΟτοπο.
Δες το και θα καταλάβεις καλύτερα
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 705#p75705


φιλούρες :makia:

(και επειδή με τον Φώτη δεν τρέφω αυταπάτες, κανόνισε τουλάχιστον εσύ
να πιούμε αυτόν τον ρημάδη τον καφέ πριν πατήσω τα 70 :P )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Παρ 08 Μάιος 2015, 08:33

Καλημέρααααα!!!! :D
'Εχω καταλάβει οτι μπορούν και οι νέοι(είπαμε όχι ηλικιακά) να προτείνουν....δεν μιλάω για το τεχνικό κομμάτι του θέματος,
άφηνα, απλώς, χώρο στους παλιούς γιαυτά....τουλάχιστον μέχρι τώρα... :giverose:

'Ομως επειδή όντως κάποια πράματα ξεπέρνανε το χειροκρότημα..ανεξάρτητα με το ποιός και που,
πρέπει να πέρνουν και την θέση που τους αξίζει.... :lovey0:
:rose:
ArELa έγραψε:(και επειδή με τον Φώτη δεν τρέφω αυταπάτες, κανόνισε τουλάχιστον εσύ
να πιούμε αυτόν τον ρημάδη τον καφέ πριν πατήσω τα 70 )
:lol:
Θα τον πιούμε τον καφέ...-καλά να μαστε-ελπίζω να μην φτάσω εγώ τα 70 μέχρι τότε :punch:

:makia: :makia:
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Μάιος 2015, 10:03

ARKADROSOYL έγραψε:άφηνα, απλώς, χώρο στους παλιούς γιαυτά....τουλάχιστον μέχρι τώρα...
κακώς λέμε! :)
ARKADROSOYL έγραψε:Ομως επειδή όντως κάποια πράματα ξεπέρνανε το χειροκρότημα..ανεξάρτητα με το ποιός και που,
πρέπει να πέρνουν και την θέση που τους αξίζει....
ετς ετς! :ups:
ARKADROSOYL έγραψε:Θα τον πιούμε τον καφέ...-καλά να μαστε-ελπίζω να μην φτάσω εγώ τα 70 μέχρι τότε
ε όταν πιάσεις εσύ τα 70, εγώ δε θα'μαι στον πλανήτη, καλό μου. :angel:
Θα'μαι σ'άλλη γη σ'άλλα μέρη... :xalara: (το ελπίζω δηλαδή)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 22 Οκτ 2015, 10:39

γράφει ο Πελταστής Βαρνάβας

Με το ράσο της Κερύνειας που φουσκώνει στον αγέρα…

Όπως έχει αναφερθεί από αυτό εδώ το «βήμα», κατά το παρελθόν υπήρξαν εκφάνσεις εθνικής αλληλεγγύης από τον ελληνισμό εκτός ελλαδικής επικρατείας προς τη Μητέρα Πατρίδα, είτε με την αποστολή εθελοντών στρατιωτών είτε με τη μορφή εράνων.

Στην Κύπρο της αγγλοκρατίας οι έρανοι για την ενίσχυση της Ελλάδας ήταν κάτι το σύνηθες. Αναλυτικότερα, σε πολλές περιπτώσεις εντοπίζονται μεγάλες παγκύπριες κινητοποιήσεις, όπως στα 1904-1906 (έρανος «Εθνικού Στόλου»), στα 1910-1911 (αγορά «Κυπριακής πυροβολαρχίας»), στους Βαλκανικούς πολέμους, στη Μικρασιατική εκστρατεία και στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο.

Συγκεκριμένα, η προσπάθεια για αγορά πολεμικού αεροπλάνου από τους Κυπρίους είχε αρχίσει τον Ιούνιο του 1926. Τότε εκλέχθηκε επιτροπή για διενέργεια εράνων σε όλη την Κύπρο, για την προσφορά ενός αεροπλάνου «εις την αεροπορικήν άμυναν της ελευθέρας πατρίδος», με ταμία τον Ηγούμενο Κύκκου Κλεόπα.

Λίγους μήνες μετά, και ενώ το ζήτημα έτεινε να ατονήσει, ανέλαβε ο Μητροπολίτης της μικρότερης κυπριακής Επισκοπής, ο Κυρηνείας Μακάριος Μυριανθεύς, την αγορά του αεροπλάνου με εράνους στη δική του Μητρόπολη. Ο Μακάριος Μυριανθεύς, βετεράνος εθελοντής των Βαλκανικών πολέμων, ήταν φλογερός πατριώτης, με μεγάλο ενδιαφέρον για την Παιδεία. Από τους εράνους στα 1926-1928 συγκεντρώθηκε το σεβαστό ποσό των 2.800 λιρών και το αεροπλάνο που αγοράστηκε πήρε το όνομα «Κυρήνεια». Τα περισσότερα χρήματα συγκεντρώθηκαν στην επαρχία της Κερύνειας, όμως χρήματα έδωσαν ακόμα και τα πτωχότατα πέριξ χωριά όπου οι κάτοικοι πρόσφεραν το ποσό των τεσσάρων λιρών και δώδεκα σελινιών(!). Έτσι, αγοράστηκε ένα διθέσιο πολεμικό αεροπλάνο τύπου «Μπρεγκέ 19», γαλλικής προέλευσης.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονιστεί ότι η περίοδος που πραγματοποιήθηκε η αγορά του αεροπλάνου ήταν μια από τις δύσκολες οικονομικά για την Κύπρο. Οι χρονιές 1926 και 1927 ήταν περίοδος πρωτόγνωρης ανομβρίας και πολύ μειωμένης γεωργικής παραγωγής.
Με την επιτυχή ολοκλήρωση των εράνων, ο ποιητής Ιωάννης Περδίος έγραψε τους κάτωθι στίχους, αφιερωμένους στον Κυρηνείας Μακάριο και στον αδάμαστο Λαό της Κύπρου:

«Με το Ράσο της Κερήνειας που φουσκώνει στον αγέρα,
Και με του Λαού την φλόγα που την Κύπρον πυρπολεί,
Δώσαμε το πρώτο Δώρο στην Χρυσή μας την Μητέρα
Κι’ είθε πρώτο να μας φέρη το δικό της το φιλί!»


Από την πλευρά της Ελλάδας, η κυβέρνηση υποσχέθηκε πως ένα από τα πρώτα ταξίδια του αεροπλάνου θα ήταν στην Κύπρο. Δυστυχώς, (και αυτή) η υπόσχεση δεν υλοποιήθηκε…

Πηγές:
• Άρθρο της εφημερίδας «Φιλελεύθερος: «Το ράσο της Κερύνειας», του καθηγητή Πέτρου Παπαπολυβίου», 14-6-2008
http://www.katokopia.net/page-41.html
• Άρθρο: «Κυρήνεια το πρώτον Κυπριακό αεροπλάνον», της Δρ. Αικατερίνης Χ. Αριστείδου
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: εθνο - πατριωτικός εθελοντισμός

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 22 Οκτ 2015, 15:06

Πολλοί οι ομογενείς σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης.

Ποιοί όμως χαρακτηρίζονται από το κράτος ομογενείς.
Ποιοί έχουν το γραφειοκρατικό βάπτισμα της ομογένειας.

Κάποιοι είναι αλλά χαρακτηρίζονται ξένοι.

Ας αφήσουμε όμως αυτά γιατί είναι στα πλαίσια της δουλειάς μου που τη βρίσκω ενδιαφέρουσα για δημόσιο.

Κάποιοι δραστηριοποιούνται πολύ.

Είναι πιο Έλληνες από εμάς που μένουμε εδώ και με πλήρη συνείδηση τι παίζει εδώ.
Εμείς εδώ κοιμόμαστε γιατί τα βλέπουμε από μέσα.
Έξω τα βλέπουν με άλλη οπτική γωνία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”