θυμοσοφια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

θυμοσοφια

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 15 Ιούλ 2012, 17:25

Ματθαίος Γιαννούλης
Αν σε κατηγορήσουν κλείσε τα αυτιά σου....άν σε ειρωνευτούν κλείσε τα μάτια σου...αν σε απορίψουν άλλαξε δρόμο....αν σου κάνουν κακό ανταπόδωσε το με καλό....άν σε μειώσουν μήν ασχοληθείς....ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΕ ΘΙΞΟΥΝ ΓΑΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΝΕ ΜΑΛΑΚΑ!!!!
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: θυμοσοφια

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 16 Ιούλ 2012, 00:19

Απο τη μια αν σου κανουν κακο,κανε εσυ το καλο.
Απο την αλλη μην δινεις σημασια τι λενε οι αλλοι,αν σε θιξουν γαμησε τους μη σε πουν μαλακα.
Ποιοι?Οι αλλοι?Το θυμο τον βρηκα, την σοφια δεν βλεπω.

Η μαλακια δεν εχει ηλικια,και αν ηταν εργοχειρο θα ειχαν κανει πολλοι τη προικα τους. :lol:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: θυμοσοφια

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 16 Ιούλ 2012, 16:35

Αν αντιλαμβάνομαι καλά τα λόγια του Ματθαίου Γιαννούλη έχει να κάνει με την πραότητα(Αριστοτέλης), που πρέπει να χειρίζεται ο άνθρωπος το θυμικό του,να το ελέγχει και να βγαίνει <εκεί> που πρέπει...απλά δεν εκφράστηκε με τρόπο που να γίνει πλήρως κατανοητός.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”