Η Ελληνική μύησις

Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 07 Μαρ 2016, 22:58

Ας γράψω κι εγώ πέντε πράγματα.
και όλον εκείνον το αίσχος του Χριστιανισμού, το οποίον εξηπλώθη επί του κόσμου και τον διέφθειρε θα διελύετο και δεν θα μετεφέρετο και εδώ εις την Ελλάδα και πανταχού η μύησις του εγκλήματος.
Έχουμε πει τόσα και τόσα για το ζήτημα της επικρατούσας θρησκείας εν ελλάδι, και πάλι στα ίδια ερχόμαστε. Το στάξιμο χολής δεν τελειώνει. Ως πότε;;;
Προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται η λέξη "προσευχή" να μην έχει σχέση με κάποια πίστη.
εάν ένας δεδομένος αριθμός ατόμων μιάς κοινωνίας -αποκαλούμενος «κρίσιμη μάζα»- συντονιστεί παράγοντας μία συγκεκριμένη θετική σκετομορφή, τότε στην πορεία ολόκληρη η κοινωνία αλλάζει προς το καλύτερο.
Υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε τα link των ερευνών;

[quote=""promitheas14"]Οἱ ἀνώτερες πνευματικές δυνάμεις ὑπάρχουν. Ἡ πνευματική ἱεραρχία τοῦ πλανήτη ὑπάρχει. ἀνεξαρτήτως ἐάν ἡ κάθε θρησκεία τίς καπηλεύεται καί τίς ἰδιοποιεῖται. Ὑπάρχουν ἀνεξαρτήτως θρησκειῶν. Αὐτό εἶναι μία πολύ σημαντική λεπτομέρεια πού μᾶς διαφεύγει.
Ὀ ἀρχάγγελος Μιχαήλ ὑπάρχει. Ὁ ἀρχάγγελος Γαβριήλ ὑπάρχει.[/quote]

Βάσει ποιου κειμένου/βιβλίου ενημερώθηκες, και κατέληξες στο ότι υπάρχουν;
Σέ πειράζει πού εἶναι ΜΚΟ;
Αν και το ερώτημα δεν απευθύνεται σε εμένα, θα ήθελα να πω ότι όποτε ακούω ΜΚΟ βγάζω σπυριά. Γιατί; Διότι είναι ο εύκολος τρόπος να βγάλεις χρήματα... χρήματα που τα παίρνεις από τους φόρους του κοσμάκη, με τις ευλογίες της εκάστοτε κυβέρνησης.
Νά σέ ρωτήσω κάτι; Όταν κάποιος φίλος σου, σού λέει ότι είδε ένα έργο πού τού άρεσε, εσύ τού θέτεις ολόκληρο ερωτηματολόγιο περί τού τί ακριβώς τού άρεσε (η σκηνοθεσία, η μουσική, η ηθοποιία, τό σενάριο κτλ);
Έστω κι ἄν τό κάνεις, προσωπικά δέν μπορώ νά απαντήσω. Πήγαινε καί δές το κι άν δέν σού αρέσει φύγε στό δεκάλεπτο ή μήν πάς καθόλου νά τό δείς.
Όμως, μερικές φορές, υπάρχουν ταινίες που προπαγανδίζουν. Αν μια χολυγουντιανή ταινία προπαγανδίζει κάτι το οποίο θεωρώ βλαβερό για την ανθρωπότητα, απλώς θα επιλέξω να μην την δω; Ή μήπως το ορθότερο θα ήταν να την κατακρίνω, ώστε να λειτουργήσω αντι-προπαγανδιστικά; Σαν ΟΤΤΟ, θα την κατέκρινα την ταινία.

Πχ, τσόντες. Θεωρώ ότι βλάπτουν την ανθρωπότητα οπότε τις κατακρίνω. Το να επιλέγω απλώς να μην τις δω θεωρώ ότι είναι υποκριτικό.
τό πῆρες καί τό ἔκανες παράδειγμα γία νά ἀποδείξεις αὐτό πού σοῦ ἔχει βάλει στό μυαλό ὁ παπᾶς τῆς ἐνορίας σου
Συγγνώμη αλλά αυτό το βρίσκω υπερβολικό. Έχεις αποδείξεις ότι ο Ανώνυμος εκκλησιάζεται και ακούει τον παπά; Αν όχι, τότε γιατί το έγραψες αυτό;
δέν δέχομαι κήρυγμα περί τοῦ τί εἶναι ὠφέλιμο καί τί βλαβερό
Αυτό το λες επειδή ο Ανώνυμος παρουσίασε τον τεκτονισμό ως κάτι κακό;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Μαρ 2016, 23:39

Απίστευτα πράγματα... κοντεύει να χαλάσει όλο το νήμα με εκτροπές...
Ευχαριστώ Αντώνυμε που (εν τη απουσία μου) διέσπασες τα τελείως εκτός θέματος
όπως μόλις διαπίστωσα, εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 38#p266938
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 08 Μαρ 2016, 17:01

alkinoos έγραψε:[
AnonymosEreynhths έγραψε:
Πιστεύω, πως η προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις αποτελεί απόδειξη θρησκευτικής προσέγγισης του κόσμου μας..
Όχι απαραίτητα...
Αν και με τη φράση "ανώτερες πνευματικές δυνάμεις" γίνεται μια προσπάθεια κατανόησης,θα έλεγα πως είναι συμβολική ,διότι ουδείς ανώτερος του ίδιου του ανθρώπου.Έτσι,ανώτερη πνευματική δύναμη μπορεί να χαρακτηριστεί και ο λεγόμενος Ανώτερος Εαυτός ή το Κα ,που είναι Υπεράνω της Ύλης και που παρέχει πληροφορίες κατά την επικοινωνία ή κατά τη προσευχή ή κατά τον διαλογισμό.

Η Μύηση δεν έχει να κάνει με <θεούς> ,πόσο μάλλον με θρησκείες.Η μύηση είναι μια Εσωτερική αναζήτηση.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Είμαστε αδύναμα όντα ή ισχυροί δημιουργοί;

Ο Gregg Braden συζητά τους πέντε τρόπους προσευχής, η επιστήμη πίσω από τα θαύματα, η δύναμη της καρδιάς με βάση τα συναίσθημα. Τα θαύματα φαίνονται ανεξήγητα με τους νόμους της φύσης, όπως τους κατανοούμε, αλλά θα μπορούσαν να συνδεθούν με το διασυνδεδεμένο πεδίο γύρω μας, περιέγραψε.

Οι καρδιές μας παράγουν ισχυρά ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία μέσα στο σώμα μας, τα οποία μπορούν να αλλάξουν τη δομή των ατόμων. Μέσω συναισθήματα της καρδιάς (σε αντίθεση με μόνο τις σκέψεις) συμβάλλουμε στο μεγαλύτερο πεδίο γύρω μας, και μπορούμε να δημιουργήσουμε την ειρήνη και τη θεραπεία, συνέχισε.

Πρόσφατες ανακαλύψεις σχετικά με το πώς λειτουργεί η καρδιά δείχνουν ότι είναι σε επικοινωνία με τον εγκέφαλο όλη την ώρα - ένα είδος συνοχής. Είναι ενδιαφέρον ο ίδιος σημείωσε ότι τα στρώματα της γης και της ατμόσφαιρας (όπως η ιονόσφαιρα) μοιράζονται την ίδια συχνότητα όπως την συνοχή της καρδιάς/εγκεφάλου. Το Global Coherence Project αναπτύσσεται για να παρακολουθεί τον τρόπο που η θετική πρόθεση που κατευθύνεται από την καρδιά επηρεάζει το πεδίο. Τα συναισθήματα που καλυτερεύουν τις ζωές μας συμβάλλουν στη συνέχιση του πεδίου, ενώ αρνητικά συναισθήματα θέτουν σε συστολή το πεδίο, ο Braden πρότεινε.
https://www.youtube.com/watch?v=rNuAzZCZ2pU
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”