ENGLISH IS GREEK

Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

ENGLISH IS GREEK

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:29

ANNUAL ASSEMBLY OF GOVERNORS OF THE INTERNATIONAL BANK FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPEMENT, THE INTERNATIONAL MONETARY FUND AND THE INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION

Brief address by Mr. XENOPHON ZOLOTAS (Governor of the Bank of Greece and representative of Greece) to the last eneral meeting of teh assemply on 2 October 1959, in Washington/USA.

Kyrie, it is Zeus' anathema on our epoch for the dynamism of our economies and the heresy of our economic methods and policies that we should agonize between the Scylla of numismatic plethora and the Charybdis of economic anaemia. It is not my idiosyncracy to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists.
Although they emphatically stigmatize numismatic plethora, they energize it through their tactics and practises. Our policies should be based more on economic and less on political criteria. Our gnomon has to be a metron between economic, strategic and philanhropic scopes. Political magic has always been
antieconomic. In an epoch characterized by monopolies, oligopolies, monopsonies, monopolitistic antagonism and polymorphous inelasticities, our policies have to be more orhtologocal. But this should not be metamorphosed into plethorophobia which is endemic among academic economists.
Numismatic symmetry should not hyper - antagonise economic acme. A greater harmonization between the practices of the economic and numismatic archons is basic.
Parallel to this, we have to synchronize and harmonize more and more our economic and numismatic policies panethnically.
These scopes are more practicable now, when the prognostics of the political and economic barometer are halcyonic. The history of our didymous organizations in this sphere has been didactic and their gnostic practises will always be atonic to the polyonymous and idiomorphous ethnical economies. The genesis of the programmed organization will dynamise these policies. Therefore, I sympathize, although not without criticism on one or two themes, will the apostles and the hierarchy of our organizations, in their zeal to program orthodox economic and numismatic policies. I apologize for having tyrannized you with my hellenic phraseology. In my epilogue, I emphasize my eulogy to the philoxenous autochthons of this cosmopolitan metropolis and my encomium to you, Kyrie, and the stenographers


ΣΥΝΟΨΗ ΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΑΠΗΥΘΥΝΕ "ΑΓΓΛΙΣΤΙ" ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥΣ ΣΥΝΕΔΡΟΥΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ. ΚΟΥΝΗΣ ΣΤΗΝ 10η ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ "ΚΑΡΑΒΕΛ" ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΙΣ 27-29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1995

SYNOPSIS

Allergic (or hypersensitivity) myocarditis is an iatrogenic histic asthenia of the myokardium aetiologically based on pharmacological allergy. It is characterized by clinical symptoms such as dermatic exanthema and pyrexia, cardiac symptoms and eosinophilia. Diagnostic criteria are: the clinical history, the clinical icon and the endomyocardial biopsy with characteristic a typical lymphocytes, giant cells and eosinophils. The pathogenetic mechanism of this type of myocarditis is hypothetized to be allergic type IV. Therapeutic measures are: the apostacy from the aetiological pharmacon and the dose of ticosteroids and/or immunotherapy. Cardiologists and clinicians in general should diagnose this entity when harmaceutical allergy goes parallel with cardiac symptomatology.

My eucharisties to all of you.

Για ποια αγγλική γλώσσα μιλάμε. Ένα κακέκτυπο της προϊούσης Ελληνικής είναι.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:30

Tην του Ζολώτα την έχουμε κι εδώ φίλε Δημήτριε, αλλά σ'ευχαριστούμε πολύ και για τις συνειρμικά δεμένες λέξεις, και για την ενδιαφέρουσα ομιλία του Καθηγητού Κούνη.



Mια μικρή διόρθωση. η οποία μου δίνει την ευκαιρία να επεκταθώ ξανά σε κάτι που έχω ήδη αναφέρει στο άρθρο μου εδω

Η λέξη "χορδή" αγγλιστί, γράφεται CHORD, αφού όπου υπάρχει "Χ" σε λέξη μας που δανείζονται, βάζουν αντίστοιχα "CH" (βλ. Chemistry=Χημεία, chaos= χάος, chronic=χρόνιο κ.α.) Το ίδιο κάνουν και σε ελληνικές δανειζόμενες λέξεις που περιέχουν το "φ", βάζοντας αντίστοιχα "ΡΗ" αντί για f (βλ. photosynthesis-φωτοσύνθεση, phobia=φοβία, phonograph = φωνόγραφο κ.α.) Επίσης, αν δανειστούν λέξεις μας που δασύνονται, βάζουν μπροστά το γράμμα Η, (βλ. harmony=αρμονία, hydrogen =υδρογόνο, hypocrite= υποκριτής, hybrid = υβρίδιο, hyper = υπέρ, horizontal /horizon = οριζόντιο/ορίζων κ.α).
Αυτό η αγγλική το κάνει προς ένειξη ΣΕΒΑΣΜΟΥ στην ελληνική γλώσσα, κι ακριβώς γι'αυτο΄, είναι ένα από τα ελάχιστα που εκτιμώ στους 'Αγγλους.

Στην καθομιλουμένη νεοελληνική, ασφαλώς υπάρχουν δάνεια από άλλες γλώσσες -τουρκική, ιταλική και αγγλική κυρίως- ( βλ. ανάρτημα του φίλου Giant, που μπήκε στο παρόν νήμα το οποίο διέσπασα και το'στειλα εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/vie ... =6892#6892. ) Λέξεις τις οποίες καλώς ή κακώς (κακώς δηλαδή) κι εμείς ενσωματώσαμε στην γλώσσα μας όπως τη μιλάμε σήμερα. Δεν δείχνουμε βέβαια τον ίδιο σεβασμό (ανάλογο με αυτόν των Αγγλων προς τη δική μας) στην γενικότερη ευτελιστιική ορθογραφική εξέλιξη της γλώσσας μας όπως είναι σήμερα. Για παράδειγμα, δανειστήκαμε τη λέξη train, με την οποία "αντικαταστήσαμε" τη λέξη 'συρμός". Κάποτε σεβόμενοι την άρχική γραφή της, την γράφαμε κι εμείς τρΑΙνο. Σήμερα, που ουσιώδεις ορθογραφικοί κανόνες πήγαν περίπατο, την γράφουμε τρΕνο (βλακεία στην οποία έχω "υποπέσει" κι εγώ τρομάρα μου, που τώρα τα καταθέτω αυτά).



Ευχαριστώ, φίλε Δημήτριε :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ICAROS » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:32

IkArOs83


Posted: Sun Nov 12, 2006 6:37 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------


Τα PH είναι τα δικά μας ΠΗ. Αργότερα αντικαταστάθηκαν από το Φ. Όπως και τα ΠΣ από το Ψ και τα ΚΣ από το Ξ. Τα Φ Ψ Ξ είναι νεότερα γράμματα. Αρχαία, όμως πρωτοχρησιμοποιήθηκαν χρονικά πιο κοντά μας.

Δεν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε τα γράμματα C F J L Q R S U W "λατινικά" και "βαρβαρικά", εφόσον υπάρχουν σε επιγραφές αρχαίας ελληνικής περιόδου -όχι ρωμαϊκής-, και μάλιστα αποδίδοντας ελληνικότατο κείμενο. Τα έχω εντοπίσει σε Κόρινθο και Δελφούς και λογικά υπάρχουν και αλλού. Για παράδειγμα στην Κόρινθο δεν θα βρείτε Λ και Ρ αλλά L και R.

Μετά από αυτή την πληροφόρησή σας, συνεχίστε να μιλάτε περί "greeklish". Ενώ γνωρίζετε οι περισσότεροι -για να "κόπτεστε" περί γκρίκλις αυτό θα το ξέρετε-, οτι το "λατινικό" αλφάβητο μεταφέρθηκε στην Ιταλία από την Κύμη της Εύβοιας (επίσημη άποψη κρατική και σχολική-παραδόξως-). Δεν έχετε συνειδητοποιήσει όμως, πως αυτό σημαίνει πως στην Εύβοια, όπως και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, αυτό το αλφάβητο χρησιμοποιούσαν... πολύ πριν υπάρξει η Λατινική γλώσσα. Συνεπώς, τα γράμματα του λεγόμενου "λατινικού" αλφαβήτου, είναι Ελληνικότατα.

Σε αυτά θα καταλήξει οποιοσδήποτε "ξεσκονίσει" τα κλασικά βιβλία περί αλφαβήτων, γραφών και επιγραφών. Επιπλέον μπορούν να διαπιστωθούν στους αρχαιολογικούς χώρους και στα μουσεία.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:32

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Posted: Mon Nov 13, 2006 1:28 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Ναι, αλλά τα σημερινά greeklish χρησιμοποιούνται τελείως άναρχα από τον καθένα κατά πως τον βολεύει. Επί παραδείγματι: fotografia, photografia, photographia ή: ideografhmata, ideographimata, ideografimata ή korinthos, corinthos, Qorinthos (όπως έχει βρεθεί σε αρχαία επιγραφή) και άλλα πολλά. Αλλά και το ρήμα μισώ πως θα το γράψουμε? miso ή misw.

Όπως καταλαβαίνεις είναι πολλά τα οποία πρέπει να λυθούν.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ICAROS » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:33

IkArOs83


Posted: Mon Nov 13, 2006 7:12 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------


Να τηρείται η ισχύουσα ορθογραφία. Και αντί ω, φυσικά w. Τα ph με το f είναι το ίδιο.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:33

Α και άλλο Del σε σχόλιο μου.. Ευχαριστώ Αρέλα


Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα. Κι όσο θα συνεχίζεις να χώνεις τη μυτούλα σου και το γουρουνάκι σου εδώ, με άτοπα και δυσσεβή, θα συνεχίζω να σε "σβήνω".

Δεν έχετε συνειδητοποιήσει όμως, πως αυτό σημαίνει πως στην Εύβοια, όπως και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, αυτό το αλφάβητο χρησιμοποιούσαν... πολύ πριν υπάρξει η Λατινική γλώσσα. Συνεπώς, τα γράμματα του λεγόμενου "λατινικού" αλφαβήτου, είναι Ελληνικότατα.


Δεκτό, σωστό και ΓΝΩΣΤΟ σε κάποιους από μας, Λευτέρη, αλλά παραβλέπεις κι εσύ ότι αυτή η γραφή α/ ήταν η πρώτη απόπειρα για μικρά γράμματα (ως τότε μόνο κεφαλαία επικρατούσαν) και συνεπώς υπολειπόμενη για τις ανάγκες της ελληνικής γλώσσας και β/ διαδόθηκε και επεκράτησε μέσα από τη λατινική που δεν είχε τόσες ανάγκες και τη βόλεψε, οπότε και την οικειοποιήθηκε. Η δική μας μετεξελίχθηκε σε ΑΡΤΙΟΤΕΡΗ για τις ανάγκες της γλώσσας και τη γραφή μας αλφάβητο.
Θα προτιμήσω ασφαλώς αυτήν, από την άλλη που επεκράτησε και βόλεψε άλλες γλώσσες και πλέον αντιπροσωπεύει εκείνες πολύ περισσότερο απ'ό,τι τη δική μας γλώσσα. Τώρα αν μ'αυτήν την πληροφορία φαίνεται ως λιγότερο "κακό" η χρήση των γραικύλικων (συγνώμη θα εξακολουθήσω να τα αποκαλώ έτσι), όσοι το επιθυμούν μπορούν να συνεχίζουν τη χρήση της χωρίς ενοχικά. Εμένα θα μου επιτραπεί να παραμείνω στην εδραιωμένη ΕΛΛΛΗΝΙΚΗ γραφή, που είναι αυτή που γράφω τώρα, ΗΔΗ εκφυλισμένη ελλείψει πολυτονικού. Δε θα συμβάλλω στον περαιτέρω εκφυλισμό της γλώσσας μου, πετώντας στα σκουπίδια ή απαξιώνοντας τελος πάντων, μια τόσο άρτια αλλά ακόμα και αισθητικά ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) γραφή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ICAROS » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:34

IkArOs83


Posted: Tue Nov 14, 2006 2:30 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------


Τα μικρά προέκυψαν από αλλοιώσεις των κεφαλαίων ως αποτέλεσμα της γρήγορης γραφής χρήση μελανιού. Σε κάποια μάλιστα παρατηρούνται ελάχιστες ομοιότητες με το κεφαλαίο από το οποίο καθέ ένα τους προέρχεται.

Η ελληνική γλώσσα είναι δυνατόν να σημειωθεί με οποιαδήποτε παραλλαγή γραφής ή κωδικοποίησης είναι κατανοητή και από τον δέκτη ή έχει συμφωνηθεί από τους επικοινωνούντες μέσω αυτής.

Επιβεβλημένη η ορθογραφία. Εκτός γραμμικών συλλαβικών γραφών (όπου σημειώνεται ο ήχος κάθε λέξης χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν ορθογραφία), ιδεογραφημάτων κ.α.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
UnIc0rN
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 15:39
Irc ψευδώνυμο: UnIc0rN
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από UnIc0rN » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:34

UnIc0rN

Posted: Wed Nov 15, 2006 3:52 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχω απτά στοιχεία γι αυτό που θα αναφέρω…

Αλλά…

Σε ένα ντοκιμαντέρ που είδα σχετικά με την ιατρική, σε ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο κατά την διάρκεια μιας έρευνας έδιναν σε ασθενείς, λίγο πριν εγχειρισθούν, να διαβάσουν κάποιο αρχαίο Ελληνικό κείμενο! Θα μου πείτε τώρα πως ο Άγγλος ή ο Γάλλος διάβαζε αρχαία Ελληνικά; Με την μέθοδο των γκρίκλις!
Ήταν έτσι γραμμένα ώστε να τα διαβάζουνε όσο πιο κοντά στην αρχαία Ελληνική γλώσσα, τουλάχιστον να ακούγονται έτσι…

Σας πληροφορώ ότι ακούγονταν χαλιά αλλά τα αποτελέσματα του πειράματος πολύ καλά και θεαματικά θα έλεγα! Μειώνονταν το άγχος και οι καρδιακοί παλμοί έπεφταν θεαματικά στο άκουσμα και μόνο της «αρχαίας Ελληνικής γλώσσας». Επίσης, οι ασθενείς αυτοί είχαν γρηγορότερη ανάρρωση!

Είμαι υπέρ της Ελληνικής γραφής και γλώσσας αλλά ακόμα ποιο υπέρ των αρχαίων Ελληνικών! Οι πρόγονοί μας, μας έχουν αφήσει μια ανεκτίμητη κληρονομιά κα οι περισσότεροι από εμάς, ευτυχώς όχι όλοι, το μόνο που γουστάρουμε είναι να βρίζουμε στα ελληνικά και αυτό παίζεται κιόλας με την καινούρια γενιά
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:35

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Posted: Wed Nov 15, 2006 1:24 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Για την γραφή σε λατινογενή μορφή δεν θα συμφωνήσω. Άλλωστε, αν οι Έλληνες θεωρούσαν ότι το Κυμαϊκό αλφάβητο πληρούσε τις προϋποθέσεις που οι ίδιοι έθεταν για την γραπτή αποτύπωση της γλώσσης τους θα το υιοθετούσαν. Δεν συνέβει, όμως, αυτό. Αντιθέτως ο άρχοντας Ευκλείδης το 403 π.χ αφαίρεσε το F (δίγαμμα) το Q (κόππα) και το Σαν πι.

Στα υποτιθέμενα greeklish δεν νομίζω ότι ταιριάζει το w στη θέση του ω. Οι Άγγλοι στο water (γουότερ) εννοούν το ύδωρ (το υ σε w), αλλά το ω είναι ένα μακρό ο, δεν έχει σχέση. Η πληθώρα των φωνηέντων και των διφθόγγων στην Ελληνική γραφή δεν μπορεί να χωρέσει στην παραπάνω γραφή. Ούτε το ph που οι Άγγλοι το λένε και ως f μπορεί να υιοθετηθεί έτσι αβίαστα. Συνήθως γράφουν με ph τις λέξεις που έχουν πάρει αυτούσιες από την Ελληνική (physics, philosophy, phalanx, pharmacy).
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:36

Κατά βάση συμφωνώ με όλο το σκεπτικό σου Δημήτριε.
Ούτε το ph που οι Άγγλοι το λένε και ως f μπορεί να υιοθετηθεί έτσι αβίαστα. Συνήθως γράφουν με ph τις λέξεις που έχουν πάρει αυτούσιες από την Ελληνική (physics, philosophy, phalanx, pharmacy).


Αυτό ακριβώς ήδη προείπα! 'Οπως γράφουν και το ch για όσες λέξεις μας δανείστηκαν που περιέχουν το δικό μας Χ.

Δεν υπάρχει λέξη στην Αγγλική που να εμπεριέχει ή να ξεκινάει με το ph και να μην είναι ελληνική.

Η ουσία είναι ότι αυτοί τηρούν ορθογραφικούς κανόνες που ΣΕΒΟΝΤΑΙ την Ελληνική, στις λέξεις που εκπορεύονται απ'αυτήν. Το κατά πόσο ΕΜΕΙΣ τη σεβόμαστε εξ ίσου, είναι άλλη, ίσως θλιβερή ιστορία...
:roll:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:36

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ


Σωστά. Π.χ το chemistry που είναι η χημεία ή το chaos=χάος. Για να μην αναφέρω και την προφορά ξέρασμα για την λέξη ΙΔΕΑ. Την λένε Αϊντία. Σκέτη αηδία δηλαδή.

Όσον αφορά την ορθογραφία, αποτελεί θέμα για το άνοιγμα καινούργιας θεματικής.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:38

CChar


Posted: Sun Mar 04, 2007 11:04 am Post subject: Re: ENGISH IS GREEK

--------------------------------------------------------------------------------

EDUCATION = ΕΝΔΟΚΑΙΩ
DISASTER = ΔΙΣ ΑΣΤΗΡ
ENJOY = ΕΝ ΖΩΗ
THE ELF = ΔΕΛΦΟΙ
GRAY = ΓΡΕΟΣ (ΓΚΡΙΖΟΣ)
DELUSION = ΔΗΛΟΥΣΙΟΝ
EAR = ΕΑΡ
GLOW-GLAD = ΓΛΑ
ENGLAND = ΕΝ ΓΛΑ Δ
LAMBETH = ΛΑΜΠΩ (LAMB)
TOMB-TUBE = ΤΟΥΜΠΑ (ΤΥΜΒΟΣ)
IRELAND = ΓΗ ΙΡΙΔΟΣ
SCOTLAND = ΓΗ ΣΚΟΤΟΥΣ
CORD = ΧΟΡΔΗ
LUTE = ΛΑΟΥΤΟ
SUPER = ΥΠΕΡ
EXECUTE = ΕΚΤΕΛΩ
LUCIFER = ΗΩ ΦΕΡΩΝ
STOVE = ΣΤΟΦΑ
EXIT = ΕΞΟΔΟΣ
SECRET = ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ
YEARS = ΓΗΡΑΣ
EARTH = ΑΙΘΡΑ
Για ποια αγγλική γλώσσα μιλάμε. Ένα κακέκτυπο της προϊούσης Ελληνικής είναι.


Γη ο πλανήτης των Ελλήνων
Άρης ο πλανήτης των Ελλήνων
.
.
.
Ηλιοκεντρικό, πλανητικό σύστημα των Έλλήνων.

Κι αν ισχύει το αντίστροφο?

Αν όχι,τι το αποδεικνύει ?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:38

rempeskes


Posted: Sun Mar 04, 2007 6:45 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Μην διαβάζετε άννα τζιροπούλου-ευσταθίου, χαλαρώνει τις ρίζες του τριχωτού της κεφαλής.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ICAROS » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:39

IkArOs83


Posted: Mon Mar 05, 2007 5:16 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Εάν εννοείς πως όλα αυτά δεν ισχύουν, τεκμηρίωσέ το ή ανάλυσε το σκεπτικό σου. Όμως ειναι πασιφανές και αυταπόδεικτο οτι ισχύουν, οπότε μάλλον επιχειρείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, ωστε να αποτρέψεις άμεσα κάποιον που δεν θα ψάξει το ζήτημα και θα πάψει να ασχολείται εξ αιτίας της προτροπής σου. Χαρακτηρίζω τη δραστηριότητά σου ύποπτη και απαράδεκτη. Εάν υπάρχουν ενστάσεις, τις θέλω
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:39

Όμως ειναι πασιφανές και αυταπόδεικτο οτι ισχύουν, οπότε μάλλον επιχειρείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, ωστε να αποτρέψεις άμεσα κάποιον που δεν θα ψάξει το ζήτημα και θα πάψει να ασχολείται εξ αιτίας της προτροπής σου.


Πάντα! :xaxas: Μα πάντα όμως! :loco:
Χαρακτηρίζω τη δραστηριότητά σου ύποπτη και απαράδεκτη. Εάν υπάρχουν ενστάσεις, τις θέλω
.

'Ασε Λευτέρη, μην προσπαθείς να τον χαρακτηρίσεις, είναι ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΣ! :xaxas: 'Ασε που δε θα σου τεκμηριώσει ενστάσεις. Πετάει βομβίτσες μολότωφ και την κάνει μ'ελαφρά, για να αφήσει τους υπόλοιπους να ψάχνονται και να τρώγονται εδώ μέσα. Τέτοιο τρισάθλιιο καθίκι είναι αυτός ο Ρεμπεσκές! :poke:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:40

rempeskes


Posted: Thu Mar 08, 2007 5:12 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Εάν εννοείς πως όλα αυτά δεν ισχύουν, τεκμηρίωσέ το ή ανάλυσε το σκεπτικό σου. Όμως ειναι πασιφανές και αυταπόδεικτο οτι ισχύουν, οπότε μάλλον επιχειρείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, ωστε να αποτρέψεις άμεσα κάποιον που δεν θα ψάξει το ζήτημα και θα πάψει να ασχολείται εξ αιτίας της προτροπής σου. Χαρακτηρίζω τη δραστηριότητά σου ύποπτη και απαράδεκτη. Εάν υπάρχουν ενστάσεις, τις θέλω.




Αντιθέτως dear (δεαρ=δέ-λ-εαρ=το ζητούμενο, το αγαπητόν), έχω και απόδειξη για το "Yo man!" που λένε οι έγχρωμοι ραπ-άδες. Πρόκειται για ελληνικής καταγωγής έκφραση. Προφανώς προέρχεται από το "γιόμα", την πεπλήρωση του χρόνου όπου ήταν χωριστά, και ξαναβρίσκονται περιχαρείς.

πς. Η δραστηριότητά μου είναι ύποπτη; Εννοείς ότι πληρώνομαι;
Που 'ντα τα καταραμένα τα $$ τώρα που τα 'χω ανάγκη;


Τέτοιο τρισάθλιιο καθίκι είναι αυτός ο Ρεμπεσκές!



Εεεεεεε σε παρακαλώ! Όχι και τρισάθλιος.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:41

CChar


Posted: Tue Mar 13, 2007 5:29 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Προφανώς έχετε μπερδέψει την επιστήμη και τη διανόηση με τον κομπογιαννιτισμόν.

Tσόλκας+Αργυρόπουλος+Μαγκλάρας could be here...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:42

Προφανώς έχετε μπερδέψει την επιστήμη και τη διανόηση με τον κομπογιαννιτισμόν.

Tσόλκας+Αργυρόπουλος+Μαγκλάρας could be here..
. :cool:


Ευτυχώς που μας ήρθες εσύ (δεν έφτανε ο Ρεμπεσκές) και θα μας ξεμπερδέψεις :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:43

CChar


Posted: Tue Mar 13, 2007 6:39 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Παραπομπές συμπυκνωμένης επιστήμης για την Αρέλα που δεν κατάλαβε:

www.tsolkas.gr
www.synarithmos.com
http://www.edra.gr/doc/Maglaras-01.doc
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:44

Τι να κάνουμε, είμαι χαζή. :brokenteeth:

Θα σου έλεγα τα του τσόλκα και Μαγκλαρα, να τα ρίξεις στην ενότητα "Επιστήμη". :ohyeahh:

Για τα περί συναρίθμων, τώρα έπεσε το βιβλίο του Αργυρόπουλου στα χέρια μου και είμαι απ'αυτές που δεν "πασαλείβουν" αναγνώσματα μέσω του νετ. Διαβάζω βιβλία και παλεύω να εμβαθύνω. Με τη διαδικτυακή "μόρφωση" οι γνώσεις που αποκομίζεις είναι επιδερμικές και μονάχα για να μοστράρεις ως διανοούμενος και επιμορφωμένος.
'Οταν λοιπόν θα'χω διαβάσει το βιβλίο, :read: (όχι από διαδικτυακά πηδηματάκια δηλαδή) θα σχολιάσω επ'αυτού, και μάλλον όχι εδώ.

Γιατί για κάποιους, αν δεν το'χεις νιώσει, η παρούσα ενότητα είναι ΙΕΡΗ :worship: και θα παρακαλέσω να προσέχουμε προς αποφυγήν ευτελισμού της.

Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:45

CChar


Posted: Tue Mar 13, 2007 6:51 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------
Για τα περί συναρίθμων, τώρα έπεσε το βιβλίο του Αργυρόπουλου στα χέρια μου...



Σίγουρα θα περιέλθεις εις μίαν κατάστασιν έντονου προβληματισμού εξαιτίας των συμπυκνωμένων νοημάτων εις το αυτό book.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:45

Η απαξία είναι φτηνή, όπως και τα λόγια.
Το ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να στρωθούμε να διαβάσουμε και κανά βιβλίο, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ βιβλιο, που αν δε μας ανοίξει τα γκαβά, τουλάχιστον θα ακονίσει τη σκέψη μας,. 'Ασε λοιπόν... :back:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:46

ΔΗΜHTΡΙΟΣ
Posted: Tue Mar 13, 2007 7:14 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Επειδή δεν έχω καθόλου χρόνο εν τάχει.

Τις ομιλίες του Ζολώτα και του καρδιολόγου κάποιοι τις κάνουν γαργάρα. Δεν αναφέρθηκε κανείς σε Τσόλκες και Αργυρόπουλους. Αλλά επειδή αναφέρθηκες στον Αργυρόπουλο ο εν λόγω μαθηματικός έχει καταφέρει 520 διαφορετικές αποδείξεις του Πυθαγορείου θεωρήματος και έχει γραφτεί στο βιβλίο γκίνες.

Επίσης να πληροφορήσω ότι με το θέμα της λεξαριθμικής θεωρίας έχει ασχοληθεί ο Κοσμάς Μαρκάτος καθηγητής στα ΤΕΙ Λαρίσης και ιδρυτής του πρώτου παραρτήματος της Ελληνικής Μαθηματικής εταιρείας.

Επίσης για την Ελληνική γλώσσα έχει γράψει το ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ο πρώην μητροπολίτης Αθηναγόρας Ελευθερίου. Από αυτό το βιβλίο άντλησε το υλικό του ο Γιόζεφ Γιαχούντα για το βιβλίο του Hebrew is Greek. Το βιβλίο του το προλογίζει ο Νεοκλής Σαρρής.

Οι τσαρλατάνοι βρίσκονται αλλού λοιπόν.

ΑΛΗΘΩΣ ΠΟΣΟΝ ΑΠΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΒΡΙΘΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΤΑΣ
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:47

CChar


Posted: Tue Mar 13, 2007 7:27 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Αλλά επειδή αναφέρθηκες στον Αργυρόπουλο ο εν λόγω μαθηματικός έχει καταφέρει 520 διαφορετικές αποδείξεις του Πυθαγορείου θεωρήματος και έχει γραφτεί στο βιβλίο γκίνες
.


Tι κρίμα που δεν καταλαβαίνω πως οι 520 αποδείξεις και η απομνημόνευση 1000 ψηφίων του π,αποδεικνύουν την εγκυρότητα της λεξαριθμικής μπαρούφας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ENGISH IS GREEK

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μάιος 2007, 02:47

Αυτό που λες ΒΟΗΘΑ κανέναν να καταλάβει καλύτερα?
το θεωρείς αντεπιχείρημα?
ή αδυνατείς μπροστά στα επιχειρήματα του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και όποτε σε στριμώχνουν απλά απαξιώνεις?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”