Αγορα απο on line καταστηματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από paris4u » Παρ 05 Οκτ 2012, 23:45

παιδια θελω να αγορασω ενα laptop για τον γιο μου.

βρηκα αυτην την εταιρεια http://www.geeks.com/products.asp?cat=NBB που εχει παρα πολυ φτηνα,αλλα δεν ξερω τι παιζει με δαυτην.
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από skion » Σάβ 06 Οκτ 2012, 00:27

Δεν γνωρίζω την εταιρεία,
αλλά το έτρεξα λίγο το λινκ για ένα Dell 15άρι(οθόνη) και 6Gb RAM,
μου βγήκε κάτι σαν 386ευρώ παραδομένο από τη Fedex.
Δεν έχω κάποιο νταλαβέρι μαζί τους,
αλλά και ελάχιστες γνώσεις της τρέχουσας αγοράς Laptop.
Όμως οι τύποι φαίνεται να είναι αρκετά χρόνια εκεί έξω και εμένα μου άρεσε γενικά.
Καλή τύχη.
..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από paris4u » Σάβ 06 Οκτ 2012, 00:38

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως κανεις την παραγγελια;Αυτο δεν καταλαβα.
παραδειγμα εκει που λεει Enter Secret Savings Code: τι βαζουμε;

και αυτα εδω;ενταξει στο πρωτο βαζουμε την χωρα τα αλλα;
Destination Country:
Destination ZIP Code/Postal Zone:
APO/FPO Address:
View item packaging:
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από wolfman13 » Σάβ 06 Οκτ 2012, 01:49

το geeks είναι εγγυημένο site , αλλά αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι είναι από Αμερική και αυτό σημαίνει δασμούς.
προτίμησε ενα ευρωπαϊκό site ώστε να μην έχεις δασμούς και να μην έχεις και με την εγγύηση πρόβλημα.
επίσης το site λέει Refurbished που σημαίνει επισκευασμένα.για κάποιο λόγο χάλασαν επισκευάστηκαν και ξανά βγαίνουν προς πώληση με χαμηλότερη τιμή , τουλάχιστον εκεί το αναφέρει ότι είναι επισκευασμένα , αυτό το κάνουν και στην Ελλάδα αλλά δεν τον αναφέρουν πότε.
πάρε ένα ελληνικό κατάστημα με καλές τιμές ,
http://www.cosmodata.gr/
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 06 Οκτ 2012, 07:26

Αν θες υπολόγισε τους δασμούς και δες αν σε συμφέρει (πιθανόν να επιβαρυνθείς με ΦΠΑ 24%) με την εγγύηση δε ξέρω αν σε καλύπτει εδώ πρέπει να ρωτήσεις τι ισχύει σε κάθε εταιρία.
Από τελωνείο περνανε όλες οι courier FED-EX,UPS,DHL ,όχι πάντα όμως τα αμερικάνικα ταχυδρομεία USPS.

Επίσης το πληκτρολόγιο δε θα έχει τα ελληνικά γράμματα επάνω.
Μια άλλη διαφορά είναι το region του dvd αν θα παίζεις ή καις ταινίες είναι διαφορετικό από το ευρωπαίκό και θα πρέπει να το αλλάξεις.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από wolfman13 » Σάβ 06 Οκτ 2012, 14:19

firefightergr έγραψε:Αν θες υπολόγισε τους δασμούς και δες αν σε συμφέρει (πιθανόν να επιβαρυνθείς με ΦΠΑ 24%) με την εγγύηση δε ξέρω αν σε καλύπτει εδώ πρέπει να ρωτήσεις τι ισχύει σε κάθε εταιρία.
Από τελωνείο περνανε όλες οι courier FED-EX,UPS,DHL ,όχι πάντα όμως τα αμερικάνικα ταχυδρομεία USPS.

Επίσης το πληκτρολόγιο δε θα έχει τα ελληνικά γράμματα επάνω.
Μια άλλη διαφορά είναι το region του dvd αν θα παίζεις ή καις ταινίες είναι διαφορετικό από το ευρωπαίκό και θα πρέπει να το αλλάξεις.
δεν είναι μόνο οι δασμοί θα πρέπει να υπολογίσει και τα έξοδα εκτελωνισμού και όλες μα όλες οι courier χτυπάνε στο κεφάλι ,
ναι όντως το αμερικάνικο ταχυδρομείο θα περάσει από έλεγχο 1 στα 200 δέματα , δύσκολα θα πέσει σε δασμούς κτλ...αλλά και να πέσει η επιβαρύνσεις θα είναι σαφώς λιγότερες από της courier.
με εγγύηση δε παίζει από Αμερική δεν στο περνάνε με τίποτα , εδώ με της ευρωπαϊκές αγορές είχαν πρόβλημα όλες η εγχώριες εταιρίες , έχει φτιάξει όμως αρκετά η κατάσταση .
μακριά απο hp μακράν η χειρότερη εταιρία για εμένα στο after sale εδώ στην Ελλάδα μας.
το region του dvd δεν είναι τίποτα , αλλάζει μέσα από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς ,όλα τα dvd πλέον είναι region free.
το πληκτρολόγιο είναι στην ευχερια του γιου σου.
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από Aquila » Τετ 13 Νοέμ 2019, 16:35

Μια βοήθεια παρακαλώ, θέλω τα φώτα σας.
Το παλιό μου κινητό είναι ένα βήμα πριν τα φτύσει. :bye:
Θέλω να αγοράσω καινούργιο, και σκέφτομαι να το πάρω μέσω των σκρουτζομάγαζων (ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιο, δεν παίζει ρόλο).
Oι λόγοι είναι κυρίως οι οικονομικοί, αλλά και η πληθώρα επιλογών στα μοντέλα.

Το θέμα είναι το εξής:
Παρά το γεγονός οτι εχω ψωνίσει άπειρες φορές τα τελευταία χρόνια από τέτοια διαδικτυακά μαγαζια, και μάλιστα διάφορα προιόντα,τώρα είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω για αγορά κινητού.
Μέχρι σήμερα, κινητά τηλέφωνα αγόραζα με τον πατροπαράδοτο τρόπο. Δλδ επίσκεψη στο κοντινό μαγαζί/franchise της περιοχής, διάλεγα ότι παρείχε το ράφι και αγόραζα.
Με τα σκρουτζομάγαζα ωστόσο οι επιλογές είναι περισσότερες.
ΑΛΛΑ:
Το ερώτημα μου είναι για ποιο λόγο οι τιμές σε αυτά τα μαγαζιά είναι από 70-100+ € κάτω από την τιμή των franchise μαγαζιων;
Τι παίζει; Ξέρει κανείς;
Μας ληστευουν τόσο πολύ οι φραντσαησάδες επειδή την έχουν δει μονοπώλιο;
Ή μήπως οι σκρουτζομαγαζάδες κάνουν κανένα κόλπο με εισαγωγές μέσω ebay,Wish κτλ κτλ. Παρακάμπτοντας έτσι ΦΠΑ και λοιπές χρεώσεις;
Επίσης ξέρει κανείς τι παίζει με τις εγγυήσεις; Ισχύουν κανονικά ως εγγύηση αντιπροσωπείας ή ως εγγύηση καταστήματος;
Οποιος έχει πραγματοποιήσει παρόμoια αγορά, please help!
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 13 Νοέμ 2019, 16:51

Αγοράζω αρκετά συχνά από Skroutz. Τους λόγους που είναι πολύ πιο φθηνά δεν τους ξέρω.
Ίσως το ότι πολλά είναι μαγαζάκια τύπου αποθήκες και παίρνουν διάφορα εμπορεύματα και δεν έχουν
τόσο τεράστιους χώρους όπως έχουν Κοτσώβολος,media markt κ.α άρα μεγάλα ενοίκια, υψηλοί λογαριασμοί ρεύματος
συν μισθούς εργαζομένων που σε εξυπηρετούν. Αυτό πιστεύω εγώ τώρα δεν ξέρω αν είναι αυτοί οι λόγοι.
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με κινητά, ούτε με λάπτοπ, ούτε με μία μικρή τηλεόραση ούτε με τίποτα.
Με τις αποδείξεις τους με καλό πακετάρισμα μην χαλάσουν, με τα όλα τους.
Πάντως από κινητά δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση της xiaomi, αν έχει δηλαδή επίσημο σέρβις στην Ελλάδα..
αν πάρεις Samsung έχει πολλά επίσημα σέρβις στην Ελλάδα, εδώ Πάτρα έχει. Huawei δεν ξέρω πόσες αναβαθμίσεις λογισμικού θα σου
δώσει (2 μεγάλες δίνουν όλα τα αντρόιντ συνήθως) μετά το ban από την Αμερική.

υγ : ξέχασα να πω και για την αισχροκέρδια από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που πιστεύω ότι είναι ο βασικότερος λόγος.
Ψωνίζω και από αυτές αλλά μόνο για πραγματάκια που βλέπω στο σκρουτζ ότι έχουν μικρή διαφορά στην τιμή και με τα μεταφορικά βγαίνει μία η άλλη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 13 Νοέμ 2019, 17:06

Ολα τα κινητα μου (ναι, εχω μια "τρελα" , αλλαζω συχνα κινητα :loco: ) τα τελευταια 3-4 χρονια ειναι απο Σκρουτζομαγαζα.
Δεν αντιμετωπισα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα: οι συσκευες αψογες, οι εγγυησεις κανονικες, η παραλαβη εγινε την ημερα που μου ειχαν πει. Ασε που βρισκω και ωραιοτατες θηκες. Οπότε, προχωρα αφοβα!
Γιατι τα πουλανε φτηνοτερα, νομιζω ισχυουν αυτα που σου ειπε το Τσακαλι, συν το γεγονος οτι τα κινητα τα φερνουν παραεισαγωγη. Τι σημαινει αυτο ακριβως δεν ξερω, αλλα ουτε παρανομο ειναι, ουτε επηρεαζει σε τιποτα το προϊον.
Ωστοσο, μερικα tips:
1.Φροντιζω παντα να ψωνιζω απο μαγαζια που εχουν πολυ καλες αξιολογησεις, παντα διαβαζω στο Σκρουτζ τι λενε οι πελατες για το συγκεκριμενο καταστημα.
2. Ακομα και εκει υπαρχουν οι επωνυμοι και πιο γνωστοι. Συνηθως αγοραζω απο εκει και αποφευγω ονοματα καταστηματων που τα βλεπω πρωτη φορα. Τετοια πχ μαγαζια που μπορεις να εμπιστευθεις ειναι το Κάιζερ και το Κάιζερshop, το mx-stores, ο Καραβασιλης, το drele κ.α. Οπως σου ειπα, διαβαζω παντα τις αξιολογησεις.
3. Προτιμω να πηγαινω η ιδια στο καταστημα για την παραλαβη. Αυτο, φυσικα, αν εισαι Αθηνα ή αν εχει σκρουτζομαγαζο στην πολη σογ.
4. Πριν κανω παραγγελια παίρνω παντα τηλεφωνο για να τσεκαρω τις λεπτομερειες δια ζωσης και να σιγουρευτω οτι το κινητο ειναι αμεσα διαθεσιμο (σημαντικό αυτο).
Ξεχνα τις μεγαλες αλυσίδες καταστηματων, ιδιως στα κινητα. Η κοροϊδια στην τσεπη μας ειναι απιστευτη!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Αγορα απο on line καταστηματα

Δημοσίευση από Aquila » Τετ 13 Νοέμ 2019, 23:28

Ωραία! Μου έφυγαν αρκετές από τις επιφυλάξεις που είχα. :urock:


Jackal έγραψε:
Τετ 13 Νοέμ 2019, 16:51
Ίσως το ότι πολλά είναι μαγαζάκια τύπου αποθήκες και παίρνουν διάφορα εμπορεύματα και δεν έχουν
τόσο τεράστιους χώρους όπως έχουν Κοτσώβολος,media markt κ.α άρα μεγάλα ενοίκια, υψηλοί λογαριασμοί ρεύματος
συν μισθούς εργαζομένων που σε εξυπηρετούν.
Εχεις δίκαιο Τζάκαλ. Είναι βασικότατοι παράμετροι αυτά που μου διεφευγαν.
Πίστευα ότι η διαφορά στις τιμές τους, προέκυπτε απλά και μόνο από το ΦΠΑ ή οτι αυτοι μεταπωλούν κατευθείαν από το εξωτερικό (χωρίς δασμούς δλδ, τελωνεία κτλ).
kat_woman έγραψε:
Τετ 13 Νοέμ 2019, 17:06
Ακομα και εκει υπαρχουν οι επωνυμοι και πιο γνωστοι. Συνηθως αγοραζω απο εκει και αποφευγω ονοματα καταστηματων που τα βλεπω πρωτη φορα. Τετοια πχ μαγαζια που μπορεις να εμπιστευθεις ειναι το Κάιζερ και το Κάιζερshop, το mx-stores, ο Καραβασιλης, το drele κ.α.
Κατ με διευκόλυνες απίστευτα με τα 4-5 ονόματα που έβαλες!
Και το λέω αυτό, διότι το μοντέλο που διάλεξα μου έβγαλε ότι πωλείται αυτήν την στιγμή σε 100+ σκρουτζομάγαζα! :loco:
Αντε τώρα να καθόμουν εγώ να διαβάσω reviews από το κάθε ένα ξεχωριστά, όταν μάλιστα το κάθε ένα μαγαζί μπορεί να έχει και εκατοντάδες σχόλια!
Θα καταλήξω από βδομάδα μάλλον σε ένα από αυτά που έγραψες, κατά πάσα πιθανότητα στον Καραβασίλη. Πρόλαβα και διάβασα αρκετά θετικά reviews.

Thanks παίδες! :thumb:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”