windows phone, android ή...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

windows phone, android ή...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 16 Οκτ 2013, 12:11

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 05#p222605

ή ...για iphone δεν το συζητώ, και λόγω χρημάτων...
Έχω το εξαιρετικό lumia 800, το οποίο από άποψη hardware απλά δεν υπάρχει.. :lovey0: Σαν συσκευή και απόκριση νομίζω οτι χτυπάει άνετα και τα iphone, όμως οι εφαρμογές με έχουν ψιλο-απογοητεύσει, άσε που το λειτουργικό του (windows 7.8, εχει πιά πεθάνει.. :( )
Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε..άλλο windows phone, αυτή τη φορά με windows8, όπου τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα και η αλήθεια είναι οτι η microsoft κάνει φιλότιμες προσπάθειες να αναβαθμίσει το λειτουργικό της, ακόμα όμως δεν βλέπω να είναι ανταγωνίσιμο..
Να πάω σε android? Ακούω απόψεις...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από ICAROS » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:19

υπάρχουν και φτηνά της Apple.

αλλά και ακριβά άλλων όπως SONY και SAMSUNG.
μάλιστα αυτές οι δύο έχουν και κάποια ακριβά με φωτογραφική μηχανή 13 mega pixel όταν το ακριβότερο iPhone έχει... μόνο 8 mega pixel.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ICAROS την Τετ 16 Οκτ 2013, 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:26

Εφοσον εχεις βολευτει με windows λειτουργικο, αποψη μου παρε ενα win8 κινητο...ενα Samsung ATIV-S για παραδειγμα(και φτηνο και καλο)

Μην πας σε htc....κοιτα ειτε samsung ειτε nokia
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:31

Lazy Dog έγραψε:Εφοσον εχεις βολευτει με windows λειτουργικο, αποψη μου παρε ενα win8 κινητο...ενα Samsung ATIV-S για παραδειγμα(και φτηνο και καλο)

Μην πας σε htc....κοιτα ειτε samsung ειτε nokia
Nokia δαγκωτό, αν είναι..Το 920 ή το 925 που στις φωτογραφίες απλά μ@μάει! (..και πέφτει η τιμή συνέχεια...Τα Χριστούγεννα το κόβω να φτάνει κάτω από 300 ευρώ).Όντως το λειτουργικό αν το βολευτεί κανείς είναι πολύ καλό.Η έλλειψη (πολλών) εφαρμογών χαλάει κάπως..
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:38

Θεωρώ το Android ανώτερο για πολλούς λόγους απ τα windows..Eίχα δει σε κινητό φίλο μου να βγάζει blue screen of death :jerk: .

Φυσικά αν έχεις βολευτεί και συνηθίσει με τα windows προχώρα πάλι σε windows.

Εγώ έχω το Sony Xperia Tipo android στα 110 ευρώ. Με έχει βολέψει αρκετά. Πετάω και bsplayer μέσα βλέπω ότι σειρά θέλω ή ταινία. :D

Φυσικά από εφαρμογές...πάρα πολλές.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από Irene3006 » Τετ 16 Οκτ 2013, 13:55

Εδώ και καιρό έχω κολλήσει με το S3.... Αλλά μέεεεεχρι να μαζέψω το απαραίτητο ποσό, θα δώσω λίγα παραπάνω
(ίσως και τα ίδια) για το S4.... Προσωπικά, προτιμώ android.... Ι-phone δεν με παίρνει να αγοράσω και σε τελική
ανάλυση δεν ξέρω κι αν το χρειάζομαι κιόλας, windows σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ... Οπότε android.... Πολλές
εφαρμογές, μια χαρά λειτουργικό είναι.... Παίρνω καμιά φορά το κινητό μιας φίλης που είναι win, και απλά σπάνε τα
νεύρα μου... Ξέρω, θα μου πείτε είναι θέμα συνήθειας.... Ε δεν είναι! Το αndroid που έχω τώρα, έμαθα να το χειρίζομαι
μέσα σε μια ώρα πραγματικά.... Κι αν κάτι σε πρώτη φάση με δυσκόλευε δεν ήταν θέμα λειτουργικού, αλλά λόγω touch....
Επειδή ήταν αρκετά διαφορετικό από το προηγούμενο που είχα.... ΝΟΚΙΑ.... Εκλάπη :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 16 Οκτ 2013, 14:03

Βλέπω πολλοί androidακηδες μαζεύτηκαν :lol: :lol:
Χμ..θα το σκεφτώ πάντως, καθότι είμαι και τζάνκι τρελό των γκατζετακίων..Έχω βάλει στο μάτι το xperia T (που έχει επίσης πέσει η τιμή του..), αν τελικά το γυρίσω σε ανδρόιδ..
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 16 Οκτ 2013, 15:15

Αν πρέπει να μιλήσουμε για λειτουργικά, ψηφίζω android και με τα δυο χέρια πάνω.

Η άποψη μου:
Για τα windows phones: Δεν τα έχω χρησιμοποιήσω οπότε δεν έχω θετική ή αρνητική άποψη. Το μόνο σίγουρο είναι οτι βρίσκεις πολύ πολύ λιγότερες εφαρμογές απο τα άλλα δυο λειτουργικά, όπως είναι σίγουρο οτι δειλά-δειλά κερδίζουν έδαφος στην αγορά. Οπότε μέχρι να γίνουν ανταγωνιστικά με τα άλλα λειτουργικά, προσωπικά μένω μακριά. Οσο καλό και να είναι το λειτουργικό, αν δεν έχεις εφαρμογές...

iOS: Υπάρχουν 2 θετικά: Το πρώτο είναι οτι το apps store του είχε και έχει την μεγαλύτερη ποικιλία απο εφαρμογές, ταινίες, μουσική κλπ. Το δεύτερο είναι πως μόλις βγει το update το λαμβάνεις κατευθείαν. Κατα τα άλλα δεν υπάρχει πιο απελπιστικό λογισμικό. Οσοι λένε οτι είναι user friendly αναρωτιέμαι που το είδαν αυτό και δεν το βλέπω εγώ. Μέχρι και το να αλλάξεις ήχο κλήσης, το πιο απλό πράγμα στον κόσμο, χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία. Ξεκίνησε σαν ένα δυνατό λογισμικό και έχει καταντίσει το χειρότερο όλων.

Android: Το καλύτερο λογισμικό για μένα. Κυρίως όμως μετά το 4.1 .Έχει ποικιλία απο εφαρμογές (κοντά σε αυτό του app store της apple), είναι ανοιχτό λογισμικό, μπορείς να αλλάξεις τα πάντα, μπορείς να κάνεις τα πάντα. Το μοναδικό αρνητικό είναι τα updates. Η κάθε εταιρεία αλλάζει το android λογισμικό στα μέτρα της, οπότε αν αποφασίσει να μην βγάλει άλλο update... Απλά δεν θα βγάλει.
Συνεπώς ο καλύτερος τρόπος για να παίρνεις άμεσα όλα τα update την στιγμή που βγαίνουν, είναι να πάρεις κινητό nexus. Τα παράγουν άλλες εταιρείες για την Google (οπως Samsung, LG) και συνεπώς αφού είναι google, έχουν πάνω τo stock android και με το που βγαίνει το update, το λαμβάνεις κατευθείαν.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από ICAROS » Τετ 16 Οκτ 2013, 16:59

...για όποιον θέλει να δει πως είναι το λειτουργικό των iPhone, υπάρχουν και φτηνά. δεν είναι ανάγκη να πάρεις το τελευταίο για πειραματισμό.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από Irene3006 » Τετ 16 Οκτ 2013, 17:02

Το πιο φθηνό iphone Ίκαρε το βρίσκεις με 100+ μεταχειρισμένο, και είναι το 3gs...
Το κινητό που έχω εδώ και μια διετία, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.... Άμα είναι να
δώσεις 100 (και βάλε) για μεταχειρισμένο και αδιάφορο (πια) κινητό, δώσε λίγα περισσότερα
και πάρε android.... Δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλοι i-phone :P
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 16 Οκτ 2013, 18:15

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τετ 16 Οκτ 2013, 22:52

Εαν αγοραζα τωρα κινητο αυτο θα ηταν windows phone...

Κλασεις ανωτερο λειτουργικο απο το android. Οπως και το iphone ετσι και οι win os συσκευες ειναι φτιαγμενες με γνώμονα το συγκεκριμενο λειτουργικο...

Μπορει ακομη οι εφαρμογες να μην ειναι πολλες αλλά αυτο θα αλλαξει σε λιγο καιρο...

(και τα λεει αυτα καποιος που μεχρι πριν λιγες μερες ειχε nexus 4)
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από seliniasmenos » Πέμ 17 Οκτ 2013, 00:10

Mακάρι, οσο πιο πολυ ανταγωνισμος, τοσο το καλύτερο. Αλλα η ελλειψη εφαρμογ'ων ειναι για μενα μεγαλο θέμα. οποτε προς το παρων παραμένω στο αγαπημενο μου ρομποτακι.

υ.γ: οπως ειπα, δεν εχω ψαξει τα windows, αλλα υποθέτω οτι με τα win8 μπορεις να εχεις το κινητο στον υπολογιστή και το αντιθετο. Ισχυει; Γιατι θα ειναι τεραστιο plus για μενα.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 17 Οκτ 2013, 09:11

seliniasmenos έγραψε:υποθέτω οτι με τα win8 μπορεις να εχεις το κινητο στον υπολογιστή και το αντιθετο. Ισχυει; Γιατι θα ειναι τεραστιο plus για μενα.
Ναι, υπάρχει συμβατότητα, αν αυτό εννοείς.
Θα συμφωνήσω με τον lazy dog. Έστω αυτές οι εφαρμογές-τουλάχιστον οι επίσημες-είναι προσεγμένες, με την εξαίρεση του facebook, αλλά πιστεύω πως θα το φτιάξουν. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με την εφαρμογή του youtube , η οποία για ένα διάστημα είχε μπλοκαριστεί από την google, κατά τη γνώμη μου για να χτυπηθεί η αγορά των windows phone, αλλά το έφτιαξαν! Βρήκα δε χθες, εφαρμογούλα για να κατεβάζω βιντεάκια και να τα βλέπω χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ, άψογη!
Ειδικά τα nokia, το έχω ξαναπεί, είναι εξαιρετικά τηλέφωνα, σαν συσκευές μιλάω.Το δικό μου το έχω ξεσκίσει και δεν έχει κολλήσει ούτε μία φορά.Η δε απόκριση οθόνης είναι καλύτερη από το iphone. Μου πουλάνε iphone4 250 ευρώ. Γιατί να τα δώσω να πάρω ένα τηλέφωνο τρία χρόνια παλιό, όταν μπορώ να πάρω μιά πιό σύγχρονη συσκευή που να με καλύπτει? Άσε που το νέο ios 7 για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει, και στο συγκεκριμένο iphone που έχει περαστεί έχω μάθει οτι τρώει τρελό κόλλημα :thumbsdown:

Ωστόσο, μου αρέσει που το android σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις παραμετροποίηση και να το φτιάξεις όπως εσύ γουστάρεις, κάτι που τα windows phone ΔΕΝ κάνουν, όσο και να σε δελεάζουν με τα live tiles και τα χρωματάκια τους..Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργήσεις δικά σου folders, τουλάχιστον στα win7.8 που φοράει το δικό μου nokia. Ίσως στα win 8.1 , να παρέχονται αυτές οι δυνατότητες, αναμένομεν...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από seliniasmenos » Παρ 18 Οκτ 2013, 23:14

Mόλις διάβασα οτι βγήκε app που μπορείς να ελέγχεις τo windows 8 pc σου με το android σου...
Οπότε δεν θα μπω καν σε δοκιμή των windows phones...

Εμπρος καλό μου Android...


http://www.androidauthority.com/microso ... -1-284630/
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: windows phone, android ή...

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 20 Οκτ 2013, 17:17

Oυτε καν η microsoft υποστηρίζει το ίδιο της το λογισμικό... Πως να το στηρίξουν οι άλλοι;

Yesterday, Microsoft released Remote Desktop apps for iOS and Android that let smartphone users control their Windows PCs on the go, but there was no Windows Phone version in sight. Fortunately, it's something the company is working quickly to fix. According to The Next Web, a Microsoft spokesperson confirmed that a Remote Desktop app for Windows Phone was in the works, though there's no specific timeframe for that launch yet. "Remote desktop on phones is a relatively rare usage scenario," the statement reads. "That said, we are working on a version of the app for Windows Phone. We'll be able to share timeframe at a later point in time." It's still a little surprising to see Microsoft's own OS play second fiddle to iOS and Android, but hopefully Windows Phone users won't have to wait too long.

http://www.theverge.com/2013/10/19/4854 ... -is-coming
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”