Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδυ)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδυ)

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 16 Δεκ 2017, 16:58

Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες Η/Υ,laptop κτλ τους συστήνω να κατεβάσουν ένα πρόγραμμα φίλτρου μπλε φωτός για να προστατεύσουν τα μάτια τους .
Επίσης οι οθόνες επηρεάζουν τα επίπεδα της σερετονήνης και της μελατονίνης.Το πρωί ο οργανισμός μας παράγει μεγάλα επίπεδα σερετονίνης για να ανταπεξέλθει κατά την διάρκεια της ημέρα και καθώς νυχτώνει αυξάνεται η παραγωγή μελατονίνης για να έχουμε ξεκούραστο ύπνο,να απορροφηθούν οι ελέυθερες ρίζες και υποστηρίζει το ανοσοποιητικό.Με το τεχνητό φως(του μπλέ φάσματος) μπλοκάρεται η παραγωγή μελατονίνης και αυξάνεται η παραγωγή σερετονίνης και έχουμε υπερένταση.Επιπλέον απο αυτά που διάβασα τα παλαιότερα χρόνια το φως που εξέπεμπαν οι παλιές λυχνίες και οι παλιοί ηλεκτρικοί λαμπτήρες είχαν φάσμα φωτό στο κόκκινό-κίτρινο και όχι το μπλε που έχουν σήμερα οι περισότερες λάμπες (και όλες οι οθόνες).

Κάποιες επιπτώσεις του μπλε φωτός http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/stor ... i-ta-matia

Το πρόγραμμα https://justgetflux.com/

Το πρόγραμμα είναι free και πανεύκολο να το εγκαταστήσετε.Αν το εγκαταστήσετε και γίνει η οθόνη πολύ κόκκινη ρυθμίζετε χειροκίνητα και πανεύκολα με την μπάρα το πόσο έντονο θέλετε το φίλτρο.Αφαιρεί ουσιαστικά το μπλέ φως και η οθόνη φαίνεται πιο κίτρινη τις βραδινές ώρες.Εκτός αν κάνετε κάποια εργασία με φωτογραφίες βγάζεται το φίλτρο.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 16 Δεκ 2017, 20:24

Είχα ερευνήσει κι εγώ αυτό το θέμα, πέρυσι νομίζω. Και βεβαίως δοκίμασα και τέτοια προγραμματάκια, τα οποία, δεν ξέρω γιατί, ένιωθα ότι με κούραζαν περισσότερο.

Και χωρίς να το παίζω ειδικός, συμπέρανα ότι η μεγαλύτερη ζημιά (με δεδομένο βεβαίως ότι δεν χρησιμοποιεί κανείς CRT οθόνη - δηλαδή εκπομπής ηλεκτρονίων) προκαλείται από την μικρή απόσταση που απέχει το μάτι από την οθόνη, δηλαδή το ότι κοιτούμε για ώρες ένα κοντινό αντικείμενο (καταπονείται ο ciliary muscle, συναρτήσει των πολλών ωρών που το κοιτούμε). Τα άλλα μάλλον δεν έχουν μεγάλη σημασία, που σημαίνει ότι η ιδανική ίσως λύση θα ήταν να χρησιμοποιούμε μεγαλο-οθόνες από απόσταση λίγων μέτρων, πράγμα αρκετά μη πρακτικό, βεβαίως.

Το άλλο που το γράφουν πολλοί, ότι η μπλε ακτινοβολία είναι η πιο βλαβερή; Πράγματι όσοι γνωρίζουν στοιχειώδη φυσική, ξέρουν ότι η μπλε ακτινοβολία έχει την περισσότερη ενέργεια. Ωστόσο, είναι πράγματι βλαβερή; Ποια η διαφορά του μπλε φωτός της οθόνης, από το μπλε φως που εμπεριέχεται στο φως μιας λευκής λάμπας ή στις μπλε εικόνες που βλέπεις σε τυπωμένα βιβλία και περιοδικά; Ακόμα και το μπλε του ουρανού ή της θάλασσας. Νομίζω ότι αυτή η ιστορία έχει δόσεις υπερβολής. Ναι μεν έχει παραπάνω ενέργεια το μπλε, ωστόσο αμφιβάλλω αν είναι επιβλαβές. Εκτός ίσως σε περιπτώσεις που έχεις αυξήσει πολύ την φωτεινότητα της οθόνης. Τότε ίσως να πειράζει γενικότερα η φωτεινότητα (ή ένταση). Εγώ όμως, έχοντας την οθόνη στην χαμηλότερη φωτεινότητα, με αύξημένη βεβαίως αντίθεση, πέτυχα να κάνω την οθόνη να δείχνει σαν οτιδήποτε άλλο υπάρχει στο δωμάτιο, δηλαδή να μην είναι πιο φωτεινή, και μου είναι αρκετά ξεκούραστη, χωρίς να κιτρινίζει. Αντιθέτως, αν αυξήσω την φωτεινότητα, καταλήγει έως πολύ κουραστική. Μήπως λοιπόν είναι θέμα φωτεινότητας (brightness) και όχι απλά η μπλε ακτινοβολία;

Το μόνο σημείο στο οποίο ίσως συμφωνώ 100% έχει να κάνει με το να βρίσκεσαι σε φως τις βραδινές ώρες. Το βράδυ καλό είναι να κοιμόμαστε νωρίς και με κλειστά τα φώτα (ή έστω με κάποιο πολύ χαμηλό φωτάκι).
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 16 Δεκ 2017, 21:13

Προσωπικά αν και στο λαπτοπ μου βάζω την πιο χαμηλή φωτεινότητα που μου επιτρέπετε το βράδυ έννοιωθα ότι με κούραζε στα μάτια.Ειδικά σε τελείως σκοτεινά δωμάτια.Πλέον έχω βάλει και αυτό το πρόγραμμα στο λαπτοπ και έχει αντίστοιχη λειτουργία το κινητό μου στο οποίο σπανίως χαζεύω το βράδυ.Προσωπικά το κιτρινο φως μου φαίνεται πολύ πιο ξεκούραστω για τα μάτια.Καμία σχέση με πριν.

Μπορείς να ψάξει ο καθένας περετέρω όσο θέλει.Εχούν γίνει και γίνονται πολλές ερευνές για το θέμα γιατί ειναί πολύ πρόσφατο σαν πρόβλημα και πεδίο έρευνας..τα smartphone έχουν μια δεκαετία που έχουν βγει και η/υ ή λάπτοπ εδω 2-3 δεκαετίες η χρησιμότητα τους είναι τόσο μαζική και τόσες ώρες.Παλαιότερα όπως είπα το φως που εκπεμποταν απο τις λάμπες ηταν κυρίως του κίτρινου φάσματος και όχι του μπλε που είναι σήμερα.Και το φως το κεριών νομίζω του κόκκινου-κίτρινου φασματος είναι κυρίως.

Όταν αυξάνεις την φωτεινότητα αυξάνετε και το φως που δέχεσαι..και αφού είναι του μπλε φασματος λογικό να σε κουράζει περισσότερο.
Επίσης η απόσταση έχει σίγουρα να κάνει επίσης με την ποσότητα φωτός που δεχόμαστε..του μπλέ φάσματος είναι,αρα στο ίδιο πράγμα πέφτουμε πάλι.
Στις περιοδικά ή γενικά στα αντικείμενα νομίζω είναι διαφορετικός ο τρόπος που δεχόμαστε το φως.Στις οθόνες έρχεται απευθείας μεγάλη ποσότητα φωτός ενώ στα αντικείμενα η αντανάκλαση του φωτός του περιβάλλοντος που βρισκόμαστε.Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο μια μπλε εικόνα,ένας μπλε τείχος που μας ηρεμεί με το μπλε φως το οθονών.

Μπορεί να μην σε κούραζαν περισσότερο αλλά μην μπορούσες να συνηθίσεις μετά απο τόσο καιρό το κίτρινο φως..και εμένα τις πρώτες δύο μέρες μου ξένιζε κάπως αλλά νομίζω ότι δουλεύει και βοηθάει.Είναι πολύ ισχυρή η δύναμη της συνήθειας.
OTTO έγραψε:
Το μόνο σημείο στο οποίο ίσως συμφωνώ 100% έχει να κάνει με το να βρίσκεσαι σε φως τις βραδινές ώρες. Το βράδυ καλό είναι να κοιμόμαστε νωρίς και με κλειστά τα φώτα (ή έστω με κάποιο πολύ χαμηλό φωτάκι).
Να ΜΗΝ βρισκόμαστε σε φως τις βραδινές ώρες εννοείς έτσι;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 16 Δεκ 2017, 21:29

Ναι αυτό εννοώ. Να αποφεύγουμε τα φώτα, είτε λάμπες, είτε οθόνες το βράδυ (αν και σπάνια το τηρώ :P ).

Μου φαίνεται τελικά ότι είναι στο πώς νιώθει ο καθένας. Και βεβαίως το σέβομαι απολύτως αυτό. Εγώ είδα μεγάλη βελτίωση από τότε που χαμήλωσα πολύ την φωτεινότητα. Ειδικά σε ελάχιστο φως δωματίου. Εκείνο το 80% φωτεινότητα με σκότωνε, τώρα το έχω στο μηδέν (αν και δεν είναι πραγματικό μηδέν, διότι αν ήταν δεν θα έβλεπα τπτ). Με το κίτρινο δεν είναι ότι δεν προσπάθησα να συνηθίσω, αλλά ότι με κουραζε, κυριολεκτικά. Ο καθένας όπως του ταιριάζει. :)
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 16 Δεκ 2017, 22:03

Εμένα έχει 7-8 κλίμακες φωτεινότητας και ειδικά το βραδάκι το χαμηλώνω τελείως..σίγουρα η υψηλή φωτεινότητα κουράζει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 27 Απρ 2018, 21:32

Άρθρο της daily mail:Το μπλέ φως που εκπέμπεται απο τα smartphone και τα φώτα των δρόμων ίσως αυξάνουν το κίνδυνο του καρκίνου του στήθους και του προστάτη !!

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... ancer.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 28 Απρ 2018, 15:12

Το μπλε φως των smartphone δεν διαφέρει σε κάτι με το μπλε της θάλασσας και του ουρανού. Φαντάσου τι τραβάνε οι ψαράδες και οι θαλασσοπόροι γενικά. Και οι Έλληνες διαχρονικά ως λαός της θάλασσας.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Για όσους κάθονται πολλές ώρες σε οθόνες (κυρίως το βράδ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 28 Απρ 2018, 17:02

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο,δεν είμαι επιστήμονας αυτό του κλάδου ούτε έχω κάνει μελέτες για να μιλήσω με σιγουριά.Αλλά και αυτό να ισχύει που λες δεν έχουν εκτεθεί τις νυχτερινές ώρες,αφού πέσει ο ήλιος... κυρίως τις νυχτερινές ώρες το μπλε φως σύμφωνα με έρευνες προκαλεί πολλά προβλήματα..μειώνεται η παραγωγή μελατονίνης που χρειαζόμαστε το βράδυ.κυρίως μας επηρεάζει στο να κοιμόμαστε λιγότερες ώρες,και οταν κοιμόμαστε να κάνουμε ανήσυχο ύπνο.Και όπως λένε και άλλες έρευνες και όχι μόνο αυτά..και οι σύγχρονη κοινωνία ειδικά με την πρόσφατη ανακάλυψη των led που εκπέμπουν μπλε φως περιτριγυρίζετε απο αυτά.Που όπως είπα στο πρώτο ποστ υπάρχουν λύσεις,απλές!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”