Μουσειο της Ακροπολης

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 28 Ιουν 2009, 22:13

Οχι να μην χτιστει τιποτα. αρκετα λευτα χασαμε. δεν εχουμε για πεταμα. Η αυτο ή τιποτα.
Άβαταρ μέλους
geo
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 22:51
Φύλο: Άνδρας

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από geo » Τρί 30 Ιουν 2009, 03:44

Εγώ πάντως επειδή πήγα καθώς έχω κόλλημα με τα αρχαία θα πρέπει να πω πως το εσωτερικό είναι φοβερό. Λοιπόν αν μπείτε μέσα θα δείτε πολλά πράγματα τα οποία είναι και συμβολικά. Ο "εμπνευστής" για τον εσωτερικό χώρο νομίζω έκανε θαύματα και προσπαθεί με μοναδικό τρόπο να δείξει και την καταστροφή των γλυπτών από την Αγγλία. Σχετικά με το κτίριο πάντως η γνώμη μου είναι πως δεν είναι κακάσχημο. Γεννήσαμε τον Αρχαιοελληνικό Πολιτισμό ακόμα και τον Βυζαντινό (οκ μερικοί από εσάς δεν τον θεωρούν ελληνικό αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ας μην πάμε σε άλλο θέμα). Πριν τον Παρθενώνα υπήρχε ο Προπαρθενώνας που κατέστρεψαν οι Πέρσες αν θυμάμαι καλά. Αν οι Αθηναίοι δεν έκαναν ένα μικρό βήμα μπρος δεν θα είχε γεννηθεί αυτή η θαυμάσια εποχή. Τι θέλω να πω, μπορούμε να γεννάμε πράγματα και στις μέρες μας πάντα όμως με σεβασμό στο παρελθόν το οποίο πρέπει να έχουμε ως οδηγό για το μέλλον. Αν δεν συμφωνείτε να προσθέσω πως με την ίδια λογική οι Αθηναίοι δεν έπρεπε να χτίσουν τον Παρθενώνα στο στυλ του αλλά στο στυλ του Προπαρθενώνα.

Θέλω όμως να πω πως αυτα τα βήματα που κάνουμε μπροστά δεν πρέπει να τα κάνουμε θυσιάζοντας το παρελθόν. Δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από τα όρια διότι χάσαμε την μπάλα. Το κτίριο για εμένα είναι πολύ ωραίο κι εντυπωσιακό. Δεν είναι όμως το "Μνημειακό" αυτό κτίριο που αντικατοπτρίζει τα μοναδικά πράγματα που κρύβονται στο εσωτερικό του. Μου αρέσει σαν κτίριο όμως. :P Να προσθέσω κάτι που με χάλασε. Από την είσοδο βλέπεις αρχαία κάτω, αρχαία πάνω και στην μέση μια καφετέρια :evil: Αυτό πραγματικά αν και στην αρχή είπα οκ θα κατεβάσουν κάποιες κουρτίνες να κρυφτούν τα τραπεζάκια με εντυπωσίασε. Κρύψτε ωρε τα τραπεζάκια, βάλτε μια κουρτίνα τουλάχιστον αν δεν μπορείτε να τα αλλάξετε θέση. Δεν μπορώ να βλέπω έργα αρχαϊκής εποχής κάτω, τραπέζια πάνω και την Ζωφόρο του Παρθενώνα πιο πάνω. :lol: Αυτό ξεπερνά σε "Υψηλή Τέχνη" και τις ομπρέλες στο ΜΕΤΡΟ της πλατείας Συντάγματος. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 01 Ιούλ 2009, 22:00

Εγώ πάντως επειδή πήγα καθώς έχω κόλλημα με τα αρχαία θα πρέπει να πω πως το εσωτερικό είναι φοβερό.
Το άκουσα από το Νίκο πιο πάνω (Clash) που είναι φειδωλός στα καλά λόγια, το ακούω κι από σένα, το είδα ως ένα βαθμο και απ'την τηλεοπτική σύνδεση, τελικά ΠΡΕΠΕΙ να πάω!
Γεννήσαμε τον Αρχαιοελληνικό Πολιτισμό ακόμα και τον Βυζαντινό (οκ μερικοί από εσάς δεν τον θεωρούν ελληνικό αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ας μην πάμε σε άλλο θέμα).
Εγώ δεν ανήκω σ'αυτούς. Θεωρώ την Ελλάδα μας ΜΙΑ, που πέρασε χίλιες δυο φάσεις μέσα στους αιώνες. Δεν μπορώ να επιλέγω μόνο τις φάσεις της που μου γουστάρουν. Πρέπει να την δέχομαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και με εποχές της που ίσως δε μου πολυγουστάρουν.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τη συλλογιστική σου εδώ Γιώργη μου, και βρίσκω πολύ καλογραμμένο αυτό το ποστ σου! :thumb: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 01 Ιούλ 2009, 22:28

Εγώ δεν ανήκω σ'αυτούς. Θεωρώ την Ελλάδα μας ΜΙΑ, που πέρασε χίλιες δυο φάσεις μέσα στους αιώνες. Δεν μπορώ να επιλέγω μόνο τις φάσεις της που μου γουστάρουν. Πρέπει να την δέχομαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και με εποχές της που ίσως δε μου πολυγουστάρουν.
Eγω θα φανω φιλευσπλαχνος με το βυζαντιο θα πω οτι ηταν τοσο Ελληνικο οσο η ρωμαϊκη αυτοκρατορια.
Αν οι Ελληνες ηταν αυτοι οι βυζαντινοι που πολεμουσαν μεταξυ τους για........ τις εικονες και αν σας κανει υπερηφανους το βυζαντιο της ιντριγκας της συρρικνωσης και της παρακμης. Ο βυζαντινος μεσαιωνας ηταν Ελληνικος οπως αλλωστε και ο μεσαιωνας της γερμανιας ηταν γερμανικος και ο μεσαιωνας της γαλλιας ηταν γαλλικος.
αυτο ομως δεν σημαινει πως θα γεμιζω και με αισθηματα περιφανειας γι αυτην την καταντια... ουτε για την τοτε καταντια ουτε και την τωρα.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 02 Ιούλ 2009, 02:10

Divine Sinner έγραψε:Eγω θα φανω φιλευσπλαχνος με το βυζαντιο θα πω οτι ηταν τοσο Ελληνικο οσο η ρωμαϊκη αυτοκρατορια.
Αν οι Ελληνες ηταν αυτοι οι βυζαντινοι που πολεμουσαν μεταξυ τους για........ τις εικονες και αν σας κανει υπερηφανους το βυζαντιο της ιντριγκας της συρρικνωσης και της παρακμης
Τι σχέση έχει αυτό με το μουσείο;;; ...και εννοώ την επίδειξη εμπάθειας και ανιστορικότητας από πλευράς σου φυσικά.


Τεσπα. Πριν λίγες ημέρες είδα το "Ιλουμινάτοι", όπου κάποια στιγμή ο πρωταγωνιστής έχει βρεθεί στην Γαλλία και τον ρωτά ένας Γάλλος πως του φαίνεται ένα γυάλινο κτήριο που έχει σχήμα πυραμίδας. Ο πρωταγωνιστής απαντά "πολύ καλό", για να λάβει ως ανταπάντηση ..."είναι μια ουλή στο πρόσωπο του Παρισιού".

Μου άρεσε πολύ αυτή η ατάκα του Ζαν Ρενό και με εκφράζει ως προς το θέμα που λέμε.
Άβαταρ μέλους
geo
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 22:51
Φύλο: Άνδρας

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από geo » Πέμ 02 Ιούλ 2009, 10:20

ArEla έγραψε:Εγώ δεν ανήκω σ'αυτούς. Θεωρώ την Ελλάδα μας ΜΙΑ, που πέρασε χίλιες δυο φάσεις μέσα στους αιώνες. Δεν μπορώ να επιλέγω μόνο τις φάσεις της που μου γουστάρουν. Πρέπει να την δέχομαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και με εποχές της που ίσως δε μου πολυγουστάρουν.
Συμφωνώ απόλυτα ArEla. Η ιστορία δεν είναι μόνο τα καλά αλλά και τα κακά μέσα από τα οποία φυσικά παίρνεις και την πολύτιμη γνώση.
ArEla έγραψε:Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τη συλλογιστική σου εδώ Γιώργη μου, και βρίσκω πολύ καλογραμμένο αυτό το ποστ σου! :thumb: :rose:
Πάντα συμφωνούμε απλά τα λέμε με διαφορετικό τρόπο Βασούλα και φαίνεται σαν να διαφωνούμε. :loco: Σοβαρά πάντως το λέω. :rose:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 02 Ιούλ 2009, 15:17

Τι σχέση έχει αυτό με το μουσείο;;; .
Μαλλον δεν παρακολουθεις.
Ηταν απαντηση σε ΑΥΤΟ:
Εγώ δεν ανήκω σ'αυτούς. Θεωρώ την Ελλάδα μας ΜΙΑ, που πέρασε χίλιες δυο φάσεις μέσα στους αιώνες. Δεν μπορώ να επιλέγω μόνο τις φάσεις της που μου γουστάρουν. Πρέπει να την δέχομαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και με εποχές της που ίσως δε μου πολυγουστάρουν.
..και εννοώ την επίδειξη εμπάθειας και ανιστορικότητας από πλευράς σου φυσικά.
Τι ειναι ανιστορητο; το οτι οι βυζαντινοι πολεμουσαν μεταξυ τους για το αν πρεπει να προσκυνουμε εικονες;
Ε ενταξυ ρε συ καριπη. λεω ψεμματα. οι βυζαντινοι δεν πολεμουσαν μεταξυ τους για εικονες.
Την εικονομαχια εγω την επιννοησα για να χουμε να λεμε.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Μουσειο της Ακροπολης

Δημοσίευση από karipis » Παρ 03 Ιούλ 2009, 00:04

:D Και πάλι διέσπασες μια πρόταση για να πεις/κάνεις του κομματιού σου.
Δεν απαντώ διότι το έχω κάνει παραπάνω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”