Η απάτη της Ανακύκλωσης

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MalDiTesta
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Παρ 18 Μαρ 2011, 05:54
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από MalDiTesta » Παρ 26 Οκτ 2012, 10:07

ION 4ever έγραψε:καλημέρα !
Ναι και έμεις το καλοκαίρι μαζέυαμε
καπάκια μετά από προτροπή μιας κυρίας
που ήθελε να κάνει ακριβώς αυτό.
δεν ξέρω τι απέγινε.
Τα καπάκια πάντως έπρεπε να είναι, νομίζω, 5 κιλά.
Καλημερα και σε σενα ION!
Xαιρομαι που συμμετειχες κι εσυ, αλλα δυστυχως δεν ξερω τι μπορει να εγινε με τα καπακια τελικα! Εμαθα πως πολλοι ακομα μαζευουν αλλα δεν ξερουν αν οντως υσχυει αυτη η καμπανια να το πω;!

Εγω παντως επιμενω...!

Τι στο καλο τα κανουν τα καπακια;;;; :hgamer3:

:lol:
Άβαταρ μέλους
Xamenos
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιουν 2011, 22:43
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Xamenos » Παρ 26 Οκτ 2012, 10:11

Επειδή έχω μαζέψει και εγώ μερικές τσάντες καπάκια... :lol:
Τα καπάκια πρέπει να είναι 5000
Τα καπάκια τα θέλουν λέει επειδή είναι καλύτερης ποιότητας πλαστικό απο το υπόλοιπο μπουκάλι.
Αυτά...
Ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 26 Οκτ 2012, 10:14

MalDiTesta έγραψε: Ο καθε ενδιαφερομενος επρεπε να μαζεψει καποιο αριθμο απο αυτα που δεν ηταν και μικρος.
Η δραση αυτη ειχε σαν στοχο για τον αντιστοιχο αριθμο καπακιων που θα μαζευε ο καθενας
που σευμμετειχε στη δραση να δωριστει ενα αναπηρικο αμαξιδιο σε ανθρωπους που το ειχαν αναγκη.
Όλο το καλοκαίρι μας είχε βάλει η κουνιάδα μου να μαζεύουμε καπάκια γι αυτό το καροτσάκι. :lol:
Και μιλάμε για πολλά καπάκια τώρα. Θα την ρωτήσω τελικά τι τα έκανε και αν έμαθε τι έγιναν. :conf:
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 26 Οκτ 2012, 10:24

MalDiTesta έγραψε:Τι στο καλο τα κανουν τα καπακια;;;; :hgamer3: :lol:
Οτι και να τα κάνουν αν δεν κάνουν αυτό που διαδοθηκε
δηλαδή ενα αναπηρικό καροτσάκι σε κάποιον
που το χρειάζεται τοτε εν μέρει είναι απάτη.

Τώρα από οτι καταλαβαίνω πολλά καπάκια
θα έχουν μαζευτεί μιάς και πάντου κάποιοι τα συγκέντρωναν.

τι θα τι κάνουν τόσο πλαστικό συγκεκριμένου χρώματος κιόλας..
I don't know.

Λογικά θα ανακυλωθεί και θα ξαναγίνει καπάκια.
η κάτι άλλο
σουβέρ για τα ποτήρια στο τραπέζι πχ

Ελπίζω κάποια στιγμή να φωτιστεί το θέμα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Οκτ 2012, 12:25

doctormarkon έγραψε:Και βάζο από παλιά λάμπα.

Εικόνα
Υπέροχη ιδέα, πραγματικά.
Δημιουργικότητα που ΑΥΤΟΙ δεν έχουν!

Κολλήσαμε λίγο στις λάμπες (και δικαίως) και στα καπάκια (μου είναι αδιάφορα).

Επανέρχομαι σ'αυτό που έθιξε η ΙΟΝ γιατί μου έκατσε πολύ άγρια και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο λογικό και εφικτό μου κάνει...

Είναι διαπιστωμένο, διατυπωμένο, εδραιωμένο, αποδεδειγμένο και άρα, παραπάνω από βέβαιο ότι ο κύριος όγκος των ψεκασμών περιέχει βάριο και αλουμίνιο.

Το τι κάνει το αλουμίνιο στο νευρικό και ανοσοποιητικό μας σύστημα, το παρουσίασα (εν μέρει) εδώ

Παρακαλώ ας μην το προσπερνάμε τόσο εύκολα. Φρονώ πως χρήζει προσοχής ΚΑΙ προβληματισμού. Ειδικά για όσους από μας έχουν παιδιά. (αν δε μας νοιάζει για μας, σίγουρα μας νοιάζει για τα βλαστάρια μας) Το ADD (attention deficit disorder-->δυσλειτουργία ελλειματικής προσοχής-ήτοι: δυσκολία στη συγκέντρωση και στη μάθηση γενικότερα) έχει εκτοξευτεί στα ύψη, (και όχι μόνο στην Αμερική) μαζί με την αύξηση των χημικών ψεκασμών σ'όλο το Δυτικό ημισφαίριο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Είναι πολλοί οι επιστήμονες που αποδίδουν αυτή την έξαρση στα νανοσωματίδια αλουμινίου που εισπνέουμε, τρώμε ή πίνουμε.

Ακόμα κι όσοι εξακολουθείτε να πιστεύετε στο θετικό της ανακύκλωσης, προς Θεού μην τους προσφέρετε το υλικό που καταρρακώνει την υγεία (σωματική και νοητική) του πληθυσμού. Καλύτερα να τα φάτε τα κουτάκια αναψυκτικών, μπυρας κλπ, παρά να τους τα δίνετε και να τους διευκολύνετε στο εγκληματικό έργο τους. Και μια και τ'αναφέρουμε, πάψτε να πίνετε αναψυκτικά και μπύρες απ'αυτά τα ρημαδιασμένα κουτάκια. Υπάρχουν και σε μπουκάλια. (τα γυάλινα προτιμητέα), διότι τα νανοσωματίδια του αλουμινίου, διασκορπίζονται και στο πιοτό που περιέχουν τα κουτάκια. Ξέχασα να πω επίσης, ότι σε πλείστα όσα εμβόλια, εκτός του υδραργύρου, ρίχνουν ΚΑΙ αλουμίνιο.

Με τις υγείες σας :beer:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 26 Οκτ 2012, 12:28

Χμμμ... Είμαι σε μια ομάδα στο fb με πολλές εναλλακτικές λύσεις.... Θα τις φέρνω όποτε μπορώ από εδώ... :)
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 26 Οκτ 2012, 15:33

Αυτό που είπα αρέλα μου είναι απλώς μια σκέψη.
Ούτε εχω τρόπο να το αποδείξω ουτε μπορώ να ισχυριστώ
οτι είναι έτσι. Ηταν μια από αυτές τις αφηρημένες σκέψεις και μόνο.
Μπορεί βέβαιως να μην εχει καμία ισχύει
και να είναι απλώς μια παρανοική σκέψη.
Αλλα έχει και συνέχεια.
Όλοι ξέρουμε οτι μέριμνα για τα απόβλητα του πλανήτη δεν υπάρχει.
Ναι υπάρχουν κάποιοι νόμοι που κυνηγάνε τις μικροεπιχειρήσεις αλλά σε γενικές γραμμές τα σοβαρά απόβλητα πέραν της ταφής βαθιά στη γή
και με στρωματα μπετού,
(που ούτως η άλλως έχουν ξεσηκωθεί οι άνθρωποι
κατα τόπους και δεν τα θέλουν άλλο στις πατρίδες τους,)
αλλη μεριμνα δεν υπάρχει.

Μηπως λοιπόν , λέω μηπως τα think tank σκεφτηκαν:
ok αφού κανείς δεν τα θέλει και κάθε τρεις και λίγο εγείρονται
θέματα μια εδώ και μιά εκεί σε ολη την επιφάνεια του πλανήτη,
δεν τα μοιράζουμε από λίγο σε όλους και χωρίς να τους δίνουμε και λογαρισμό?
Και θα έχουμε και οφέλη γιατί οι ασθένειες θα αυξάνοται αρα οι βιομηχανίες μας (φαρμακευτικές) θα εχουν πάντα δουλειά.
και η τροφή θα γίνεται ολο και πιό εξαρτημένη από τα μεταλαγμένα
και ενα σωρό άλλα οφέλη που αδυνατώ να σκεφτώ.

Δηλαδή θελω να πώ οτι αυτά που κατα καιρούς μας ψεκάζουν
δεν τα φτιανουν εξ επί τουτου αλλά είναι απλώς μια εξυπνότερη (κατ'αυτούς ) διαχείρηση των απορριμάτων.

Διεστραμμένο eh????
Βέβαια δεν αποκλείεται η διαστοφή να είναι ολη δική μου. :lol: :lol:

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.
όσο λιγότερο αλουμίνιο στην ζωή μας τοσο το καλύτερο.
Μερικά προιόντα χρειάζεται να τα μποϊκοτάρουμε εφ΄όλης της ζωή μας.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Οκτ 2012, 17:03

ION 4ever έγραψε:Αυτό που είπα αρέλα μου είναι απλώς μια σκέψη.
Ούτε εχω τρόπο να το αποδείξω ουτε μπορώ να ισχυριστώ
οτι είναι έτσι. Ηταν μια από αυτές τις αφηρημένες σκέψεις και μόνο.
Από τις αφηρημένες σκέψεις, έχουν βγει (διαχρονικά) τεράστιες αλήθειες, και ανακαλυψεις, που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή. Μην υποτιμάς λοιπόν τις αφηρημένες σκέψεις σου. Εμένα η συγκεκριμένη "αφηρημάδα", σήμανε μια μεγάλη ευστοχία και "κλείδωσε" στο συνδυασμό τερπνού (να μας ρημάζουν) μετά του ωφελίμου (ευκολότερη πρόσβαση σε ήδη επεξεργασμένο αλουμίνιο, απ'το να επεξεργάζονται βοξίτη). Παίρνουν τους τόνους κουτακίων που πάνε στην ανακύκλωση, τα κάνουν "σκόνη" τα χώνουν σε δοχεία(βαρέλια) με φρέον ή ό,τι άλλο χώνουν για aerosol spraying, κι έτοιμο!
ION 4ever έγραψε:Δηλαδή θελω να πώ οτι αυτά που κατα καιρούς μας ψεκάζουν
δεν τα φτιανουν εξ επί τουτου αλλά είναι απλώς μια εξυπνότερη (κατ'αυτούς ) διαχείρηση των απορριμάτων.

Διεστραμμένο eh????
Το να τα "πετάνε" έτσι δεν είναι διεστραμμένο, γιατί αν ήταν, αυτοί θα'ταν οι πρώτοι που θα το είχαν οικειοποιηθεί, όντας οι απόλυτα διαστροφικοί, με διαστροφές που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε...
Δε νομίζω ότι τους κόφτει η μόλυνση του υπεδάφους και του υδροφόρου ορίζοντα... Τους ΨΕΥΤΟ-οικολόγους, δεν τους κόφτει καμία περιβαλλοντική καταστρφή. Εδώ πετάνε και ραδιενεργά απόβλητα στους ωκεανούς, συχνά καταστρέφοντας τεράστιες θαλάσσιες περιοχές μ'αυτόν τον τρόπο, στο αλουμίνιο θα κόλωναν; Αν ήθελαν απλά να το ξεφορτωθούν, θα το πετούσαν κι αυτό εκεί.

Ομως, δε θέλουν καθόλου να το πετάξουν...Το αλουμίνιο, είναι ο καλύτερός τους φίλος, και τις μπούρδες περί "ψύξης" του πλανήτη, τις ακούω βερεσέ. Τους είναι χρήσιμο, ακριβώς για τους λόγους που κατέδειξα πιο πάνω. Θέλουν πληθυσμό βλαμμένων, ευκόλως υπνωτισμένων, με την απόλυτη άμβλυνση της κριτικής τους σκέψης (μέχρι πλήρους ανυπαρξίας της), με μνημονικό χρυσόψαρου, και με θανάτους (από αλτσχάιμερς κι άλλα χαριτωμένα νοσήματα του 20ου αιώνα-νευρολογικής φύσης και όχι μόνον) που θα'ρχονται γρήγορα μετά τα 60, για να μην πληρώνουν τους "άχρηστους" και με συντάξεις. (σ'αυτό το σημείο πρέπει να πω πως ηδονίζομαι κυριολεκτικά στη σκέψη ότι η πεθερά μου έπιασε τα 97 και τους τα παίρνει επί 37 συναπτά έτη :lol: Ροκάρει η γιαγιά! )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από promitheas14 » Παρ 04 Ιαν 2013, 19:06

doctormarkon έγραψε:Τα τελευταία χρόνια ακούμε συνέχεια. ...Ανακυκλώστε, για να σώσουμε το περιβάλλον, φέρτε τις ηλεκτρικές σας...
συσκευές ,μπαταρίες ,λάμπες, αλουμίνια ,χαρτιά, γυαλιά, αυτοκίνητα, ..,....κλπ !!
Πολύ ωραία,! !!συμφωνώ και γω !!!!!Αντε ρε παιδιά ,να δώσουμε ένα χεράκι όλοι μαζί ,να καθαρίσουμε τον Πλανήτη!!!!
Είναι όμως έτσι? ???Μήπως κάποιοι θησαυρίζουν ,εκμεταλλευόμενοι το φιλοτιμο μας και το ενδιαφέρον μας για το περιβάλλον??? Κάποιοι έξυπνοι, πονηροί ,και επιτήδειοι, στο Όνομα του Πλανήτη,(ως συνήθως οι μεγαλύτερες Απάτες και εγκλήματα, γίνονται στο Όνομα κάποιου, πχ στο όνομα της Υγείας ,της Ειρήνης, της Δημοκρατίας, της Ανθρωπότητας. ...κλπ) ,μας ζητούν να τους δώσουμε δωρεάν την πρώτη ύλη (χαρτί, γυαλί, αλουμίνιο,.. ..κλπ)που εμείς έχουμε χρυσό πληρώσει !!!!
Όλες οι συσκευασίες των προϊόντων που έχουμε αγοράσει ,έχουν συνυπολογιστεί στην τιμή του προϊόντος !!!Ακόμα και το χαρτί της (π.χ φέτας )αυτά τα ελάχιστα γραμμάρια που ζυγίζει ,τα έχουμε πληρώσει στην τιμή της φέτας !!!
Και έχουμε και λέμε, αν το κράτος κάνει Ανακύκλωση (στο όνομα της σωτηρίας του του Πλανήτη !!) με την πρώτη υλη που του δίνουμε εμείς Δωρεάν, τα Κέρδη από την πώληση των ανακυκλωμένων υλικών, τι τα κάνει?? ??Γιατί, αν δεν το έχετε καταλάβει όλα τα υλικά που συλλέγονται ,ξεχωρίζονται και μετά πουλιούνται στις αντίστοιχες βιομηχανίες!!!
Έτσι λοιπόν ,τα κέρδη που έχει το Κράτος από την ανακύκλωση που πάνε? ?????στην Παιδία ????στην Υγεία ????στις Συντάξεις?????
Βγήκε κανένας να μας πεις, ότι από την Ανακύκλωση κερδίσαμε τόσα!!!! και από αυτά θα δώσουμε τόσα .....για την Παιδεία ,τόσα. ...για την Υγεία, ,,..κλπ !!!!
Ποτέ δεν άκουσα κάτι τέτοιο!!!! Γιατί λοιπόν να κάνω Ανακύκλωση, και να δώσω στο Κράτος την πρώτη ύλη για να βγάλει κέρδος ,όταν αυτό το κέρδος δεν είναι ανταποδοτικό(και δεν ξέρουμε ακριβώς που πηγαίνει)????
Έτσι λοιπόν ,δεν δίνω Δωρεάν στο Κράτος, υλικά που έχω πληρώσει μέσα στην τιμή του έκαστου προϊόντος !!!Κερδίζω άμεσα χρήματα από την ανακύκλωση ,εγώ ο ίδιος!!
Προτιμώ, να μαζεύω τα υλικά και να τα πουλώ εγώ ο ίδιος σε μαγαζιά που αγοράζουν ανακυκλωμένα υλικά και να έχω το κέρδος της πώλησης άμεσα στην τσέπη μου, (θα εκπλαγείτε όταν μάθετε πόσο κάνουν 100 εφημερίδες ή 50 μπουκάλια),ή να τα δίνω στους Αθίγγανους(που ως γνωστό κάνουν Ανακύκλωση, χρόνια τώρα και από το κέρδος τρέφουν τις οικογένειες τους !!) Παρά να τα δίνω στο Κράτος ,που δεν μου δίνει λογαριασμό ,για την κατανομή του κέρδους ,απο την εκμετάλλευση των υλικών της ανακύκλωσης! !!((Βέβαια, μπορεί να βγει κάποιος και να μου πει, ότι πάνε εδώ, πάνε εκεί,.. ...κλπ ,αλλά όμως επίσημα δεν πάνε Πουθενά ,απλά δεν υπάρχουν !!!!!))
Τελειώνοντας να σας θυμίσω και τις ιδιωτικές εταιρίες(να μην αναφέρω ονόματα ,όπου και να πάτε είναι μπροστά σας !!!)που σας προτρέπουν να σώσετε το περιβάλλων,(καμία φορά μας κάνουν να νομίζουμε ότι μας κάνουν και χάρη !!)δίνοντας τους ,μπαταρίες ,κινητά, γυαλιά, αλουμίνια, χαρτιά ,αυτοκίνητα ,σίδερα,.. .κλπ, ,Δηλαδή δίνοντας τους την πρώτη ύλη ,δωρεάν για να βγάλουν ΚΕΡΔΟΣ !!!
ΜΗΝ ΧΑΡΙΖΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΤΉΔΕΙΟΥΣ !!!
ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ,ΚΑΙ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΊΤΕ ΑΜΕΣΑ ,ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ !!!
Υ.Γ.. ...Κανένας δεν δουλεύει τσάμπα σε αυτόν τον Πλανήτη,
Συμφωνῶ ἀπόλυτα ὅτι ἡ ἀνακύκλωση, ὑπέρ τῆς ὁποίας στρέφουν τήν δράση τῶν ἀνθρώπων πού ἐνδιαφέρονται γιά τό περιβάλλον, εἶναι μία ἀπάτη. Ἐάν πράγματι ἤθελε τό σύστημα νά προστατεύση τόν Πλανήτη, θά θέσπιζε προδιαγραφές μεγάλης διάρκειας ζωῆς γιά προϊόντα ὅπως τά ψυγεῖα, τά αὐτοκίνητα κτλ, καί θά ἀπαγόρευε τά περισσότερα προϊόντα μιᾶς χρήσης (ἀπό ξυραφάκια ἕως συσκευασίες ἀναψυκτικῶν). Πῶς ὅμως θά κερδίζουν οἱ βιομηχανίες ἀπό τήν συνεχῆ κατανάλωση καί πῶς θά ἔχουμε οἰκονομική "ἀνάπτυξη" στόν πλανήτη;
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 05 Ιαν 2013, 11:24

Πολύ σωστός και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Με ενοχλεί ο τρόπος που κάποιοι εκμεταλλεύονται τις ευαισθησίες και το συναίσθημα των ανθρώπων.

Πολύ σωστή η παρατήρηση για τα ψυγεία κλπ. Τα παλιά Ιζόλα του 50 λειτουργούν ακόμα. Τα σημερινά έχουν ημερομηνία λήξης.

Είχα κάνει σε κάποιο άλλο σαιτ σχολια υπέρ των γουναράδων της Καστοριάς παρ όλο που δεν μου αρέσουν οι γούνες και αγαπάω τα ζώα. Το ίδιο και υπερ των κυνηγών. Η στιγμή που κινητοποιείται η ευαισθησία των ανθρώπων με ενοχλεί. Γιατί η κινητοποίηση της ευαισθησίας έχει άλλα κίνητρα και όχι την αγάπη προς τα ζώα τα πουλιά τη φύση κλπ.

Η κινητοποίηση της ευαισθησίας των ανθρώπων ή ομάδων με σκοπό το κέρδος με ενοχλεί περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο.

Γιατί η αγάπη και η ευαισθησία δεν καναλιζάρεται και δεν μπαίνει σε καλούπια.
Γιατί οι πραγματικά ευαίσθητοι άνθρωποι που ανησυχούν για τη φύση, για το περιβάλλον, για τα ζώα, κλπ και έχουν τη διάθεση να αγωνιστούν ανιδιοτελώς για ότι πιστεύουν δεν είναι ούτε θα είναι ποτέ στα πράγματα.
Η άποψή τους ακούγεται μόνο αποσπασματικά και για εκμετάλλευση ενώ οι ίδιοι μετατρέπονται σε τσιράκια παρακινούμενοι να κάνουν αγγαρείες όπως χιλιόμετρα με ένα μεγάλο πακέτο μπουκάλια, να ξεχωρίζουν σκουπίδια σε χαρτιά, πλαστικά κλπ για να δίνουν έτοιμο υλικό σε μεγαλοκαρχαρίες.
Το χειρότερο είναι ότι ο κόπος τους δεν πιάνει τόπο.
Τι να πεις στον Κάτοικο της Κερατέας και της Χαλκιδικής? Σου φέρνουμε χωματερή στην περιοχή σου, σου κόβουμε τα δάση σου, σου μολύνουμε τα ποτάμια σου αλλά εσύ ανακύκλωνε για να πλουτίσει ακόμα περισσότερο ο ίδιος τύπος που σου στέρησε το δάσος σου και σου φέρνει τα σκουπίδια στην πορτα σου?
Ότι αυτός που σου έκοψε τα δάση είναι οικολόγος και για να είσαι και εσύ πρέπει να ανακυκλώνεις γιατί αλλιώς δεν αγαπάς το περιβάλλον? Ότι πρέπει να δεχθείς τη λεηλασία του περιβάλλοντος που βλέπεις από το παράθυρό σου γιατί αλλιως δεν είσαι πατριώτης?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 30 Μάιος 2019, 11:28

To θέμα έχει ξεκινήσει με την απαγόρευση της Κίνας να δέχετε τα σκουπίδια χωρών όπως οι ΗΠΑ κ.α
Δείτε αυτό το βίντεο και θα καταλάβαιτε ότι ακόμα και αν ένα ποσοστό στις δυτικές χώρες ανακυκλώνετε
η πλειοψηφεία δεν ανακυκλώνετε. Λογικά τα σκουπίδια από τις δυτικές χώρες είναι τόσα πολλά που δεν μπορούν να τα
διαχειρηστούν. Αν δείτε σε πολλές ευρωπαικές χώρες τα πάντα ακόμα και τα αγγούρια είναι συσκευασμένα σε πλαστικό.


https://youtu.be/XgoRqmhzv0o
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Μάιος 2019, 14:32

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά του να φροντίζουμε για το περιβάλλον.

Αμφισβητώ όμως την έννοια του "σκουπιδιού" Τι είναι τελικά σκουπίδι?
Τι είναι βρωμιά?

Όσο και αν τα βλέπεις σαν βουνό και σου προκαλούν απέχθεια κάτσε να σκεφτείς τι από αυτά που θεωρούμε σκουπίδια είναι πράγματι άχρηστα και βρωμερά.

Θα πω για ένα επίκαιρο θέμα της εποχής.
Ανοιξιάτικο θεματάκι.

Έχω γνωστό που δουλεύει σε Δήμο στο "Πράσινο"
Δέχτηκαν διαμαρτυρίες από τους κατοίκους της περιοχής επειδή δεν κλάδεψαν εγκαίρως τις μουριές.

"Το σύνδρομο της μουριάς" θα ονομάσω το θέμα.

Άκουγα τις προάλλες μία συζήτηση από κάποιους που μάζεψαν λεφτά να φέρουν εργάτες να κλαδέψουν τις μουριές.

Τα μούρα θεωρούνται βρώμικα.
Πέφτουν λέει στα αυτοκίνητα και τα βρωμίζουν.
Τα πατάει ο κόσμος και λερώνουν τα πεζοδρόμια.

Εδώ και χρόνια τέτοια εποχή ψάχνω για μουριές φορτωμένες με μούρα.
Τα μούρα είναι υπερτροφή σπέσιαλ.
Και πεντανόστιμα.

Για κάποιον περίεργο και μεταφυσικό λόγο θεωρήθηκαν σκουπίδι.
Και μάλιστα πολύ βρωμικο σκουπίδι.

Τα μούρα και οι μουριές είναι ένα παράδειγμα.
Κάτι που για κάποιον είναι σκουπίδι για κάποιους άλλους είναι πολύτιμο.
Και αυτό ισχύει για χιλιάδες πράγματα.

Κάποια πράγματα μετατρέπονται σε σκουπίδια για να μην τα χρησιμοποιήσει κάποιος χωρίς να πληρώσει.
Τα σκουπίδια έχουν και μία πολιτική - κοινωνική διάσταση.

Αν το τραβήξω το θέμα στα άκρα και φθάσει μέχρι τις μασωνόπετρες της Τζόρτζια αναρρωτηθείται μήπως και οι άνθρωποι θεωρούνται σκουπίδια.
Αυτοί που δεν καταναλώνουν και τα προσόντα τους ακόμα και αν είναι σπουδαία δεν είναι χρήσιμα σε κάποιον εργοδότη.

Τα ακούσαμε έμμεσα.
Κάτι για κοπρίτες, κάτι ζουν πολύ οι γέροι, κάτι για ανέργους και που θα τους παρκάρουν.
Αυτοί που περισεύουν μήπως θεωρούνται ....έμμεσα σκουπίδια?

Το θέμα με έχει απασχολήσει χρόνια τώρα.

Τον ορισμό του αχρηστου και του σκουπιδιού τον δίνω εγώ ή εμείς και όχι κάποιοι εκεί πάνω.
Πριν 50 χρόνια υπήρχαν ελάχιστα σκουπίδια.
Πριν 100 χρόνια ήταν άγνωστη λέξη.

Τι είναι τι σημαίνουν ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΟΥΝ (ΟΕΟ), ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΊ ΑΝ ΑΛΛΆΞΟΥΝ ΟΙ ΟΡΙΣΜΟΊ?????? ΟΕΟ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Μάιος 2019, 14:58

Τι θα συμβεί αν σταματήσει η άχρηστη κατανάλωση?
Είναι καιρός που έχω συνειδητοποιήσει ότι πληρώνουμε για κάτι που την επομένη θα καταλήξει στο σκουπιδοτενεκέ.

Όπως ξέρετε είμαι βίγκαν αν και κάνω κάποιες ατασθαλίες σε τυριά.
Τέλος πάντων δεν είναι εκεί το θέμα.

Πήγαμε σε ένα γάμο πέρυσι αλλά συχνά μέσα στο χρόνο πήγα σε κάποια τραπέζια σε κέντρο με παρέα.
Γύρω στα μεσάνυχτα αλλά και λίγο μετά σε κάθε μαγαζί έρχεται η γουρουνοπούλα.
Χορτάτοι όλοι απ όλα τα άλλα σε καμία περίπτωση δεν άγγιξαν το κρέας.
Ήταν η ώρα να χορέψουν να κουβεντιάσουν ή ακόμα και να φύγουν
Αναρωτήθηκα τι γίνονται μετά τόσα κιλά κρέατος που μένει.

Το δίνουν στα αδέσποτα?
Στους άστεγους?
Το σερβίρουν την άλλη μέρα σε άλλους αφού ξέρουν ότι κανείς δεν θα αγγίξει?
Καταλήγει στα σκουπίδια?

Το κεντρικό νόημα της Ατζέντας 21 τουλάχιστον κάποιας προοδευτικής φατρίας ήταν λιγότερα σκουπίδια, ελλογη ανάπτυξη και κατανάλωση.
Τελικά στον όρο σκουπίδια συμπεριέλαβαν και πολλά άλλα.
Από τότε τα σκουπίδια πολλαπλασιάστηκαν παρ όλη τη φτώχεια που ακολούθησε και τα μέτρα Πινοσέτ σε όλο τον κόσμο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 30 Μάιος 2019, 15:08

Ένα ζήτημα είναι οι συσκευασίες. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ήταν πλήρως ανακυκλώσιμες. Αυτό προϋποθέτει να είναι μακράν πιο απλές, και όχι φανταχτερές και με πολύ μάρκετιγκ επάνω τους. Επίσης θα έπρεπε να συνοδεύονται από οδηγίες ανακύκλωσης. Πχ αν πρέπει να πλυθεί για να ανακυκλωθεί, ποια μέρη ανακυκλώνονται κλπ.

Όμως δεν γίνεται τίποτα επ αυτού. Θα έπρεπε να υπήρχε νομικά περιοριστικό πλαίσιο ως προς το τι συσκευασίες θα επιτρέπονται. Με το να μην το κάνουν αυτό, η ανακύκλωση γίνεται μακράν δυσκολότερη.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Μάιος 2019, 22:08

Κάποια μαγαζιά κάνουν έκπτωση στα φαγητά σε πακέτο αν πας το δικό σοτ σκεύος.
Όσο για τις σακούλες βγήκαν πολλά ωραία γκάτζετ.
Πήρα σακίδιο πλάτης σε μικρό πακετάκι.
Είναι πολύ καλύτερα να κουβαλάω φρούτα ψώνια και άλλα κάπως βαριά σε σακίδιο πλάτης και όταν δεν το χρειάζομαι να το κάνω πακετάκι που πιάνει χώρο όσο ένα πορτοφόλι
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”