Δία μου...

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:00

Δέν ἀπάντησα, Βίκυ, στήν πρωτολογία σου γιά νά δώσω τόπο στήν ὀργή, ἀλλά μέ τήν δευτερολογία:
1/δεν άνοιξα το νήμα ισχυριζόμενη πως μόνο εγώ έχω καλή σχέση με τα ζώα.
Αυτό μόνο εσύ θα μπορούσες να το δεις έτσι...

2/Αν είχα το δικό σου τρόπο προσέγγισης θα αμφισβητούσα οριζοντίως διαγωνίως και καθέτως
την σχέση σου με τα ζώα ως "καλή" όπως υποστηρίζεις, και μόνο από τη φράση σου "ήρθε και ΨΟΦΗΣΕ". Η απαξία προς το ζώο είναι τέτοια, που δεν είναι ούτε άξια σχολιασμού.
συνειδητοποιῶ πώς ἐπιθυμεῖς νά ἔχεις τή τελευταία λέξη καί νά βγαίνεις καί ἀπό πάνω.
Αὐτό δέν μπορῶ νά τό δεχθῶ.
Ἀπαντῶ λοιπόν: Ναί ἡ γενική αἴσθηση πού ἔχω ἀποκομίσει καί ἀπό τήν συζήτηση περί ζώων καί ἀπό τήν συζήτηση περί συναισθημάτων, εἶναι ἡ ἰδέα πώς ἐσύ ὡς Βίκυ ὑποστηρίζεις ὅτι ἔχεις πλούσιο (ἤ μᾶλλον πλουσιώτερο) συναισθηματικό κόσμο καί διότι ἀγαπᾶς τά ζῶα καί διότι μπορεῖς νά φορτίζεσαι συναισθηματικά μέ μία κατάσταση (ὅπως π.χ. τούτην ἐδῶ), ἐνῶ οἱ ἄλλοι πού δέν ἀνεβάζουν φωτογραφίες τῶν ζώων τους ἤ ἀναφέρονται σ' αὐτά μέ τήν λέξη "ψόφησε", ἤ προσπαθοῦν (ἔστω κι ἄν δέν τό κατορθώνουν) νά παραμένουν νηφάλιοι, δέν ἀγαποῦν τά ζῶα καί δέν ἔχουν συναίσθημα.
Μονοπώλιο στήν εὐαισθησία δέν ἐκχωρῶ σέ κανέναν.
Αὐτή τήν ἐντύπωση ἔχω σχηματίσει καί τήν ἐκφράζω ἄνευ φόβου ἤ πάθους.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:17

promitheas14 έγραψε:συνειδητοποιῶ πώς ἐπιθυμεῖς νά ἔχεις τή τελευταία λέξη καί νά βγαίνεις καί ἀπό πάνω.
λάθος συνειδητοποιείς.
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
promitheas14 έγραψε:Ναί ἡ γενική αἴσθηση πού ἔχω ἀποκομίσει καί ἀπό τήν συζήτηση περί ζώων καί ἀπό τήν συζήτηση περί συναισθημάτων, εἶναι ἡ ἰδέα πώς ἐσύ ὡς Βίκυ ὑποστηρίζεις ὅτι ἔχεις πλούσιο (ἤ μᾶλλον πλουσιώτερο) συναισθηματικό κόσμο καί διότι ἀγαπᾶς τά ζῶα καί διότι μπορεῖς νά φορτίζεσαι συναισθηματικά μέ μία κατάσταση (ὅπως π.χ. τούτην ἐδῶ), ἐνῶ οἱ ἄλλοι πού δέν ἀνεβάζουν φωτογραφίες τῶν ζώων τους ἤ ἀναφέρονται σ' αὐτά μέ τήν λέξη "ψόφησε", ἤ προσπαθοῦν (ἔστω κι ἄν δέν τό κατορθώνουν) νά παραμένουν νηφάλιοι, δέν ἀγαποῦν τά ζῶα καί δέν ἔχουν συναίσθημα.
1/ όταν ανοίγω νήμα με αφετηρία το συναίσθημα, δε σημαίνει πως θέλω να καταδείξω τον συναισθηματικό μου κόσμο. Δεν είμαι κομπλεξάρα για να επιδεικνύω συναισθήματα. ΕΞΕΦΡΑΣΑ συναίσθημα, γιατί αυτή
την ανάγκη ένιωσα, ΧΩΡΙΣ να συγκρίνω τα δικά μου συναισθήματα με άλλων. Τώρα πού είδες
εσύ ότι κάνω το αντίθετο, δεν ξέρω. Αλλά παρακαλώ μην ερμηνεύεις πως οι εκφράσεις μου προέρχονται απόπροθέσεις που δεν έχω. Αυτό είναι ανάρμοστο ακόμα και για τα δικά σου μέτρα και σταθμά.

2/με το ρήμα "φόφησε" εκφράζεις νηφαλιότητα; Οκ, το άκουσα κι αυτό...

3/ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ αν ανεβάζουν άλλοι φωτογραφίες των ζώων τους. Εγώ ΘΕΛΗΣΑ να ανεβάσω
και ανέβασα. (και θ'ανεβάσω κι άλλες, αφού πρώτα διασπάσω τα ποστς της στιχομυθίας μας, μέσα
στα οποία βρίσκονται θέσεις/εκφράσεις που απαξιώνουν τα συναισθήματα που νιώθω για το ζώο
που κατονομάζεται στον τίτλο αυτού του νήματος)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:26

Προμηθέα, επειδή (μπορεί να μην το νιώθεις, αλλά η νόησή σου θα το κατανοήσει) το παρόν νήμα
είναι ένα αφιέρωμα στο Δία μου, θα διασπάσω μόνο το δικό μας διάλογο από αυτό το νήμα κάποια στιγμή.
Αν θέλεις, δώσε μου ένα τίτλο, για το νέο νήμα που θα δημιουργηθεί από τα διασπασθέντα.
Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:27

ArELa έγραψε:
promitheas14 έγραψε:συνειδητοποιῶ πώς ἐπιθυμεῖς νά ἔχεις τή τελευταία λέξη καί νά βγαίνεις καί ἀπό πάνω.
λάθος συνειδητοποιείς.
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

2/με το ρήμα "φόφησε" εκφράζεις νηφαλιότητα; Οκ, το άκουσα κι αυτό...
Μπορεῖ νά συνειδητοποιῶ λάθος ἀλλά αὐτή εἶναι ἡ αἴσθησή μου καί τολμῶ καί τήν ἐκφράζω χωρίς νά φοβᾶμαι τό κόστος.
Πότε θέλησα ἤ ἐπέμεινα ἐδῶ μέσα νά ἔχω τόν τελευταῖο λόγο, γιά νά μοῦ γράφεις "ἐξ ἰδίων τά ἀλλότρια"; Ἀντίθετα, γιά ρίξε μιά ματιά στούς περισσοτέρους διαλόγους μέ τίνος τήν ὑπογραφή τελειώνουν.
Ὅταν ἀναφερόμαστε στόν θάνατο τῶν ζώων χρησιμοποιοῦμε τό ρῆμα "ψοφάω". Τί νά κάνουμε τώρα; Αὐτό δείχνει ἔλλειψη νηφαλιότητας ἤ ἔλλειψη εὐαισθησίας;
Ἀκόμη καί ἐπί ἀνθρώπων χρησιμοποιοῦμε τό ἴδιο ρῆμα: "Ψόφησα στήν κούραση".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος promitheas14 την Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 21 Φεβ 2016, 13:31

ArELa έγραψε:Προμηθέα, επειδή (μπορεί να μην το νιώθεις, αλλά η νόησή σου θα το κατανοήσει) το παρόν νήμα
είναι ένα αφιέρωμα στο Δία μου, θα διασπάσω μόνο το δικό μας διάλογο από αυτό το νήμα κάποια στιγμή.
Αν θέλεις, δώσε μου ένα τίτλο, για το νέο νήμα που θα δημιουργηθεί από τα διασπασθέντα.
Ευχαριστώ.
Πράξε ὅπως κρίνεις. Ἀφοῦ ἀποφάσισες νά τό δισπάσεις βάλε ὅ,τι τίτλο θέλεις. Νά ὑποθέσω ὅτι θά δίνεται στό νέο νῆμα τό ἀρχικό λίγκ ἀπ' ὅπου ξεκίνησε, ὥστε ὁ ἀναγνώστης νά μπορεῖ νά καταλαβαίνει ἀπό ποῦ ξεκίνησε ὁ διάλογος.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 21 Φεβ 2016, 14:09

Θα προτείνω να αρχίσει από τη πρώτη τοποθέτηση του Προμηθέα εδώ , http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 97#p265697
Ο δε τίτλος να είναι τύπου,<<σχέσεις ανθρώπου με φιλικά ζώα>>...

edit...

Επίσης να ενωθούν οι όποιες τοποθετήσεις στη σχέση ανθρώπου- ζώου από το νήμα αυτό, http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 85#p253685
αρχίζοντας από τη δική μου τοποθέτηση εδώ, http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 96#p265796
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από kat_woman » Κυρ 21 Φεβ 2016, 14:16

Συμφωνω με τον Αλκη, μου αρεσει και ο τιτλος.Να διασπασθει γιατι με στεναχωρουν (συναισθημα,τι να κανουμε;) να γραφονται αυτα σε ενα νημα-αφιερωμα .Μπορει καλλιστα να γινει νεο νημα οπου θα γινουν γονιμες τοποθετησεις πανω σε αυτο.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Φεβ 2016, 14:16

Σωστές οι επισημάνσεις Αλκη.
Δεν προλαβαίνω σήμερα, θα γίνει αύριο, με τον τίτλο που πρότεινες
ΑΝ συμφωνεί και ο Προμηθέας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δία μου...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Φεβ 2016, 14:17

promitheas14 έγραψε:Νά ὑποθέσω ὅτι θά δίνεται στό νέο νῆμα τό ἀρχικό λίγκ ἀπ' ὅπου ξεκίνησε, ὥστε ὁ ἀναγνώστης νά μπορεῖ νά καταλαβαίνει ἀπό ποῦ ξεκίνησε ὁ διάλογος.
σωστά υποθέτεις. Στο παρόν νήμα, θα δοθεί λινκ του νέου νήματος που θα δημιουργηθεί
εκ των διασπάσεων.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”