Το τζάκι αντιοικολογικό?

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 16:31

Ρε Βάγγο,εσύ ποτέ μη βάλεις τζάκι, σεβαστό. δεν πήγα να σου χώσω τη δικιά μου οπτική με το στανιό στο φινάλε. Εμένα μ'αρέσει το τζάκι, δεν το βρίσκω πανάκριβο ούτε τόσο "απρόσιτο" για τον καθημερινό ανθρωπάκο και να με συγχωρνάτε αν σοκάρω, αλλά δεν έχω ενοχικά ως προς τη χρήση του- τουλάχιστον όχι τόσα ενοχικά όσο θα'πρεπε να'χουν ασυνείδητοι στον πλανήτη και στη χώρα μας ειδικότερα, που ρίχνουν από χλωρίνες στις θάλασσες για να βγάλουνε χταπόδια, μπουρλότα τα νερά για να'χουνε καλή ψαριά, μέχρι τοξικά απόβλητα, που ρίχνουν ΟΛΑ τα λύμματά τους μέσα στα νερά για ευκολία, που οι βιομηχανίες καλά κρατούν στις μολύνσεις χωρίς μέτρα ασφαλείας, φτάνει να κάνουν τη δουλειά τους, και να αυξάνουν τζίρους και κέρδη...που...που...που....

Ο Αγγελόπουλος και άλλοι αγγελόπουλοι δεν ενοχλούν που με τη χαλιβουργική και τα ανάλογα πιο πέρα, κάνανε την Ελευσίνα κόλαση? Το τζάκι αν το'χει η Αγγελοπούλου κι άλλοι του ίδιου βεληνεκούς, είναι οκ, (το θεωρείτε όλοι αυτονόητο νομίζω) αλλά αν το'χω εγώ- και άλλα ανθρωπάκια όπως εγώ, είναι θανάσιμο αμάρτημα? Ε, οκ λοιπόν, αμαρτάνω χωρίς να ζητάω και άφεση (αυτό για όσους το πάνε προσωπικά)


Με το συμπάθειο πάντως, γενικότερα, βρίσκω την υπεραναλυτικότητά σας και την ξαφνική "εαυαισθησία" σας ενάντια στο τζάκι, (πράγμα πανάρχαιο) λίγο υποκριτική και πάντως υπερβολική, αν την αντιπαραβάλλουμε με την μάλλον μοιρολατρική στωϊκή σας στάση μπροστά σε όλα τα άλλα που πραγματικά μολύνουν τον πλανήτη και δηλητηριάζουν την ατμόσφαιρά μας. Κι αν μου πείτε ότι δεν είστε αδρανείς και στα υπόλοιπα, θα σας έλεγα να βάλετε προτεραιότητες και να μη διυλίζετε τον κώνωπα με υπερβάλλουσες κορώνες για τα τζάκια, αφήνοντας ολόκληρα τανκς και καμήλες να περνάνε μπροστά σας χωρίς να σηκώνετε ούτε ένα φρύδι!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από S3irios » Τετ 09 Ιαν 2008, 16:55

Βικυ ασε τα λαβαρα κατω και θα σ πω κατι που εχεις πει τουλαχιστον 3 φορες εσυ σε εμενα στο παρελθον. Διαβασε με καλυτερα σε παρακαλω.

Εγω δεν κατεδικασα το τζακι ουτε ειπα οτι δεν μου αρεσει. ΕΠισης δεν ειπα οτι οσοι το εχουν ειναι πλουσιοι.

Αυτο που ΤΟΝΙΣΑ ειναι το "ΒΑΛΤΕ ενα τζακι" και σου ειπα οτι δεν ειναι ευκολο ουτε φθηνο το να βαλει κανεις τζακι. Να καταλαβαινομαστε δλδ... Το τζακι το λατρευω αν και δεν εχω. Απλα ΕΦΟΣΟΝ δεν το εχει κανεις ηδη, ειναι δυσκολο απο οικονομικης αποψεως να βαλει....

Η βλακεια κατεμε που κανουμε οι ανθρωποι ειναι οτι πεφτουμε ολοι μαζι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τα μουτρα σε κατι που βλεπουμε οτι μας συμφερει η μας παρεχει κερδος, με αποτελεσμα ειτε να το εξαντλουμε ειτε να το κανουμε ετσι ουτωσωστε να μη μας συμφερει πια. Η αποψη μου και εεμενω σε αυτο, ειναι το τζακι εινια καλο και φιλικο απο οικολογικης αποψεως οταν χρησιμοποιειτε ΟΧΙ απο τους πολλους.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:06

υτο που ΤΟΝΙΣΑ ειναι το "ΒΑΛΤΕ ενα τζακι" και σου ειπα οτι δεν ειναι ευκολο ουτε φθηνο το να βαλει κανεις τζακι
Πού κοίταξες ρε Βάγγο μου?
Να σε πάω σ'έναν μόρτη και μάλιστα κοντά στα λιμέρια σου που μου έδωσε προσφορά 400Ε, για ένα απλό και όχι πολύ μεγάλο βέβαια τζάκι, χτιστό μαζί με την καμινάδα για το εξοχικούλι μου στον Κάλαμο? Οκ τα 400Ε είναι κι αυτά πολλά για κάποιον που ζει στριμόκωλα όπως ζούμε οι περισσότεροι σ'αυτούς τους χαλαιπούς καιρούς, δεκτό αυτό, αλλά για ένα ανθρωπάκι της μεσοαστικής τάξης μπορεί δυνητικά να γίνει προσιτό ένα τζάκι σ'αυτές τις τιμές. Δεν είναι παράλογες.

Και όχι, μη με αδικείς.
Σε διάβασα καλά. Ίσως να πήρε περισσότερο εσένα η "μπόρα" εξ αιτίας της γενικής περιρρέουσας νοοτροπίας-ατμόσφαιρας σ'αυτό το τόπικ (που γέμισε αιθαλομίχλη :Ρ) και γι'αυτό ζητώ συγνώμη. :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:14

ΑρΕλα έγραψε: Οκ τα 400Ε είναι κι αυτά πολλά για κάποιον που ζει στριμόκωλα όπως ζούμε οι περισσότεροι σ'αυτούς τους χαλαιπούς καιρούς, δεκτό αυτό, αλλά για ένα ανθρωπάκι της μεσοαστικής τάξης μπορεί δυνητικά να γίνει προσιτό ένα τζάκι σ'αυτές τις τιμές. Δεν είναι παράλογες.
Nαι δεδομενου οτι μενει σε μονοκατοικια ή εστω σε ρετιρε γιατι αν μενεις στον πρωτο οροφο και θες να βαλεις τζακι δε θα σου κοστισει 400 ευρα. Πρεπει να τρυπησεις 5 πατωματα.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:47

Σωστό αλλά όπως ξέρεις, ποτέ ή τεσπα πολύ σπάνια μπαίνουν τζάκια στους πρώτους ορόφους πολυκατοικιών. Μπαίνουν πάντα στα τελευταία 3 πατώματα άντε το πολύ 4.

Εγώ μίλαγα για εγκατάσταση, τοποθέτηση, χτίσιμο τζακακίου σ'ένα εξοχικούλι, που είναι μονοκατοικία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 19 Φεβ 2008, 16:10

Πέρασε ο χιονιάς... και στο σπίτι μου, δεν έχουμε κάψει ούτε 1 δευτερόλεπτο στο καλοριφέρ! Νενικήκαμεν!
Είμαστε μια χαρά και συνεχίζουμε.. ο χιονάς πέρασε χωρίς τζάκι, κλιματισμό, αερόθερμο, σόμπα ή ό,τι άλλο χρησιμοποιεί ή μπορεί να χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος για να ζεσταθεί. Όλα γίνονται αν το πάρουμε απόφαση :angel:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
theo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:27
Φύλο: Άνδρας

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από theo » Τρί 19 Φεβ 2008, 16:11

καταραμενη φτωχεια
ουτε ξερω τι περιμενω....και πλεον ουτε με νοιαζει να μαθω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”