Πούτιν-Ρωσία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από dim » Κυρ 01 Μάιος 2022, 19:22

Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί στο ανάγνωσμα τέτοιων άρθρων, πόσο μάλιστα όταν αυτές οι φήμες έρχονται να φυτευθούν ακριβώς αυτή την στιγμή που μαίνεται η στρατιωτική επιχείρηση. Εχει ξαναγίνει πολλές φορές στο παρελθόν και για άλλους ηγέτες και σκοπό έχει ίσως την απόσπαση προσοχής ή προσθέτοντας αναληθή στοιχεία με σκοπό την διαφορετική ανάγνωση και χάραξη στρατηγικής απο την αντίθετη πλευρά. Τα ίδια έλεγαν και πριν ένα δύο χρόνια για τον Ερντογάν ότι πάσχει απο ανίατη ασθένεια και ότι με κόπο στηρίζεται για να περπατήσει και άλλα τέτοια.. Μόνο που αυτός είναι ακόμα εδώ και μάλιστα έχει ισχυροποιήσει και την θέση του έχοντας πλασαριστεί ως ο μεγάλος παίχτης της περιοχής.. Για τον Πούτιν, άν υποτεθεί ότι όντως έπαιζε κάτι με την υγεία του, πιστεύω ότι οι προσωπικοί του γιατροί θα είχαν προχωρήσει στις ενδεδειγμένες θεραπείες πολύ πιο πρίν. Δεν θα άφηναν να μεγαλώσει το πρόβλημα στην μέση μιας τόσο σοβαρής για την τύχη της Ρωσίας πολεμική επιχείρηση. Συνεπώς, αν και δεν αποκλείω τίποτα λέω μόνο ότι πρέπει να μην τρώμε ότι μας σερβίρουν. Προσωπικά, έχω μια διαίσθηση ότι ο Βλαντιμίρ Πούτιν θα προδοθεί μέσα από το ίδιο του πολύ στενό περιβάλλον. Υπάρχουν πάμπολα παραδείγματα στην ιστορία όπου ηγέτες και άτομα με μεγάλη εξουσία έπεσαν άδοξα από τον στενό τους περίγυρο.. Αλλοι πρόδωσαν για χρήματα, άλλοι για να αναρριχηθούν στην εξουσία, και άλλοι απο υποχθόνια ζήλια για τον αρχηγό. Εξού και η αρχαία φράση του δολοφονημένου Ιούλιου Καίσαρα <<και σύ τέκνον Βρούτε>>. Απο αχάριστους ανθρώπους αυτός ο κόσμος είναι γεμάτος..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 01 Μάιος 2022, 20:05

dim έγραψε:
Κυρ 01 Μάιος 2022, 19:22
Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί στο ανάγνωσμα τέτοιων άρθρων, πόσο μάλιστα όταν αυτές οι φήμες έρχονται να φυτευθούν ακριβώς αυτή την στιγμή που μαίνεται η στρατιωτική επιχείρηση.

Συμφωνώ απολύτως και όχι μόνο επειδή απεύχομαι να'χει προβλημα
ο βλαδίμηρος.. το σκεπτικό σου όπως πάντα, συγκροτημένο και σωστό.
Φυσικά κι εγώ διατηρώ επιφυλάξεις.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mavros Gatos
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 17:12
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 186 φορές
Έλαβε Likes: 203 φορές
Επικοινωνία:

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από Mavros Gatos » Κυρ 01 Μάιος 2022, 21:34

Ο Orwell φοβόταν την στέρηση, την παραχάραξη και την απόκρυψη της πληροφορίας ενώ ο Huxley φοβόταν την υπερπληροφόρηση που δύναται να παθητικοποιεί το άτομο… Σήμερα χρησιμοποιείται η διπλή μεθοδολογία!
--------------------
ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ?
--------------------
Το κανάλι μου στο Rumble - Το κανάλι μου στο Telegram
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 05 Νοέμ 2022, 20:05

Δίκασε και πάλι :P

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
felix+
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2011, 11:28
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 10 φορές

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από felix+ » Κυρ 11 Φεβ 2024, 23:20

https://www.youtube.com/watch?v=fOCWBhuDdDo&t=946s

Συνεντευξη Πουτιν,193 εκ προβολες στο Χ, 13 εκ στο yt που τις κρυβει..
Μια ιστορικη κατα πολλους συνεντευξη που θα συζητηθει...
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Πούτιν-Ρωσία

Δημοσίευση από dim » Δευ 12 Φεβ 2024, 16:47

Πολύ εμπεριστατωμένη συνέντευξη, ξεκάθαρη και με πολλούς αποδέκτες.. Προσωπικά, είδα έναν πραγματικό ηγέτη ενός πραγματικά κυρίαρχου κράτους που δεν μίλησε για να μιλήσει. Οτι είπε ήταν λόγος χωρίς ίχνος αλαζονείας δίχως στόμφο και υπερασπίστηκε τον λαό του όπως θα έκανε οποιοσδήποτε μή προσκυνημένος σφουγκοκωλάριος του δικού μας επιπέδου πολιτικός. Κάποια στιγμή ένιωσα λύπη που δεν έχουμε και εμείς έναν ηγέτη σαν τον Πούτιν να αγαπά την χώρα μας όπως αρμόζει σε έναν πραγματικό Ελληνα.. Ο άνθρωπος ακόμα και σε αυτήν την ηλικία έδωσε μάθημα ιστορίας αρχίζοντας την συνέντευξη και με τον περιεκτικό του λόγο γέμισε αρκετά κενά που αιωρούνται τελευταία στον αέρα.. Σε καμία στιγμή δεν ένιωσα ότι μιλά κάποιος που είναι στριμωγμένος και αμύνεται ή δυσκολεύεται να εκφράσει την άποψή του. Χαλαρός και ήρεμος κρατώντας πάντα την συζήτηση σε πολιτικό επίπεδο χωρίς να προσπαθεί να μπερδέψει τον ομιλητή του.. Παρ όλα αυτά, πέρα απο την καλή εικόνα που αποκόμισα και πέρα απο την όχι ύποπτη γλώσσα του σώματος απο ότι μπορεσα να καταλάβω, παραμένει πάντα μέσα μου ένα ερωτηματικό για το ποιός είναι πραγματικά ο ρόλος του. Πρίν χρόνια ίσως να έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι τελικά είναι ο σωτήρας που χρειάζεται ο κόσμος, αλλά αν ερωτηθώ σήμερα δεν θα απαντήσω με σιγουριά γιατί έχουν προστεθεί γεγονότα στον ηγέτη Πούτιν που με αναγκάζουν να είμαι λίγο πιο σκεπτικός μαζί του.. Ενας λόγος είναι η προώθηση της ατζέντας του καθολικού εμβολιασμού στις περισσότερες κατηγορίες πολιτών ( δημόσιους υπάλληλους, στρατιωτικούς, ιατρούς κλπ) πράγμα πολύ ύποπτο για έναν υποτίθεται αντινεοταξικό, και δεύτερον οι επισκέψεις και οι επαφές με το Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ του Κλάους.. Τρίτον η προώθηση και στη Ρωσία της ψηφιακής ατζέντας και η έρευνα στην τεχνολογία της τεχνητής νοημοσύνης. Βλέπουμε δηλαδή ότι και αυτός συγκλίνει με τις Δυτικές ατζέντες και προσδοκίες και αυτό με κάνει να κρατάω πολύ μικρό καλάθι και με αυτόν.. :dunno:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”