ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Ιουν 2015, 12:39

alkinoos έγραψε:Την ίδια άποψη είχε εκφράσει και ο Λιαντίνης.Και αυτός ρατσιστής και ανιστόριτος; Δεν νομίζω...
Στήριξέ το αυτό που λες, φέρνοντάς μας τις επακριβείς διατυπώσεις του Λιαντίνη,
για να τις βάλουμε απέναντι από αυτές της die welt και να τις συγκρίνουμε.

Για μένα δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι οι προσεγγίσεις, οι σκέψεις, οι επακριβείς διατυπώσεις
και κυρίως οι διαθέσεις-ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ του Λιαντίνη, απέχουν έτη φωτός αυτές της die welt.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 17 Ιουν 2015, 12:48

Aκομα και αν μεσα στα πολλα ειπε κατι τετοιο ο Λιαντινης το ειπε με προθεση να μας παροτρύνει να προσπαθησουμε να φτασουμε τον Ελληνικο πολιτισμο (που δεν τον θεωρουσε βιολογικο αλλα πολιτιστικο χαρακτηριστηκό) και οχι με σκοπο να μειωσει την Ελλάδα. Και το ειπε πριν 20 χρονια και υπο τελειως διαφορετικες συνθηκες. Σημερα θα ηταν πολυ πιο προσεκτικος στις διατυπωσεις του γιατι οι συνθηκες δεν ειναι και τοσο χαλαρές.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 17 Ιουν 2015, 12:50

Το να μιλαει ομως ο Γερμανος για την βιολογικη συνεχεια (για την οποια χεστηκα προσωπικα) θυμιζει πολυ την νοοτροπια του παρελθοντος του. Ειτε τα λεει για Ελληνες ειτε για Αγγλους, είτε για κογκολεζους. Παιζει να εχω μεσα μου τουρκικο και εβραϊκο αιμα. Το θεμα ειναι ομως οτι ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ σταθηκε σε αυτο. Δεν πα να ειμαι και μογγολος. Το θεμα ειναι οτι τον γερμανο τον ενδιαφερει το DNA μου. Το δικο ΜΟΥ dna πρεπει να ενδιαφερει μονον εμενα.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 17 Ιουν 2015, 12:57

ArELa έγραψε:
alkinoos έγραψε:Την ίδια άποψη είχε εκφράσει και ο Λιαντίνης.Και αυτός ρατσιστής και ανιστόριτος; Δεν νομίζω...
Στήριξέ το αυτό που λες, φέρνοντάς μας τις επακριβείς διατυπώσεις του Λιαντίνη,
για να τις βάλουμε απέναντι από αυτές της die welt και να τις συγκρίνουμε.

Για μένα δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι οι προσεγγίσεις, οι σκέψεις, οι επακριβείς διατυπώσεις
και κυρίως οι διαθέσεις-ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ του Λιαντίνη, απέχουν έτη φωτός αυτές της die welt.
<<Τα διότι είναι πολλά. Όλα όμως συρρέουν σε μια κοίτη. Σε μια
απλή εξίσωση με δύο όρους και ένα ίσον. Είναι 'τη: νεοέλληνες ίσον
ελληνοεβραίοι.

Αν εφαρμόσουμε αυτή την εξίσωση στα πράγματα, θα μας δώσει
δύο γινόμενα. Το πρώτο είναι ότι ζούμε σε εθνική πόλωση. Το
δεύτερο, ακολουθία του πρώτου, ότι ζούμε χωρίς εθνική ταυτότητα.
Οι νεοέλληνες είμαστε ένα γέννημα μπασταρδεμένο και νόθο.
Ούτε ίπποι ούτε όνοι, ούτε όνισσες ούτε φοράδες. Είμαστε μούλοι.
Δηλαδή μουλάρια. Και τα μουλάρια δε γεννούν.

Ότι οι νεοέλληνες είμαστε ελληνοεβραίοι σημαίνει το εξής: ενώ
λέμε και φωνάζουμε και κηρύχνουμε ότι είμαστε έλληνες, στην
ουσία κινιόμαστε και υπάρχουμε και μιλάμε σα να είμαστε εβραίοι>>


σελ 107

http://users.sch.gr/kdimitrakakis/kdim/ ... _gemma.pdf
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Ιουν 2015, 13:01

Αλκη, καμία σχέση αυτό που ειπε ο Λιαντίνης με αυτο που λένε οι βάρβαροι.
Δε θα αναλύσω τη διαφορά. Όποιος μπορεί, τη βλέπει.
Θα πω μόνο πως δεν πιστεύω πως μιλούσε για τη βιολογική μας υπόσταση,
αλλά για την νοητική/πνευματική/ηθική/ψυχολογική.
Divine Sinner έγραψε:Το να μιλαει ομως ο Γερμανος για την βιολογικη συνεχεια (για την οποια χεστηκα προσωπικα) θυμιζει πολυ την νοοτροπια του παρελθοντος του
σωστός. (κι εγώ χέστηκα αδιακρίτως όμως :Ρ)
Divine Sinner έγραψε:Το θεμα ειναι οτι τον γερμανο τον ενδιαφερει το DNA μου. Το δικο ΜΟΥ dna πρεπει να ενδιαφερει μονον εμενα.
πολύ σωστός.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 17 Ιουν 2015, 13:09

ArELa έγραψε:Αλκη, καμία σχέση αυτό που ειπε ο Λιαντίνης με αυτο που λένε οι βάρβαροι.
Δε θα αναλύσω τη διαφορά. Όποιος μπορεί, τη βλέπει.
Θα πω μόνο πως δεν πιστεύω πως μιλούσε για τη βιολογική μας υπόσταση,
αλλά για την νοητική/πνευματική/ηθική/ψυχολογική.
Ότι οι νεοέλληνες είμαστε ελληνοεβραίοι σημαίνει το εξής: ενώ
λέμε και φωνάζουμε και κηρύχνουμε ότι είμαστε έλληνες, στην
ουσία κινιόμαστε και υπάρχουμε και μιλάμε σα να είμαστε εβραίοι>>


σελ 107

http://users.sch.gr/kdimitrakakis/kdim/ ... _gemma.pdf
Τα ίδια....και στοχοποιεί τον χριστιανισμό ως υπεύθυνο γι΄αυτό το κατάντι με τη φράση,<< οι θρησκείες θα αφανίσουν τον άνθρωπο>>.Δεν θες να το παραδεχθείς,διότι είναι <βαρύ> ...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Ιουν 2015, 13:20

alkinoos έγραψε:
ArELa έγραψε:Αλκη, καμία σχέση αυτό που ειπε ο Λιαντίνης με αυτο που λένε οι βάρβαροι.
Δε θα αναλύσω τη διαφορά. Όποιος μπορεί, τη βλέπει.
Θα πω μόνο πως δεν πιστεύω πως μιλούσε για τη βιολογική μας υπόσταση,
αλλά για την νοητική/πνευματική/ηθική/ψυχολογική.
Ότι οι νεοέλληνες είμαστε ελληνοεβραίοι σημαίνει το εξής: ενώ
λέμε και φωνάζουμε και κηρύχνουμε ότι είμαστε έλληνες, στην
ουσία κινιόμαστε και υπάρχουμε και μιλάμε σα να είμαστε εβραίοι>>


σελ 107

http://users.sch.gr/kdimitrakakis/kdim/ ... _gemma.pdf
Τα ίδια....και στοχοποιεί τον χριστιανισμό ως υπεύθυνο γι΄αυτό το κατάντι με τη φράση,<< οι θρησκείες θα αφανίσουν τον άνθρωπο>>.Δεν θες να το παραδεχθείς,διότι είναι <βαρύ> ...
Αλκη, επιμένεις χωρίς να με έχεις διαβάσει προσεκτικά, και κυρίως
χωρίς να έχεις διαβάσει το άρθρο της γερμανοφυλλάδας που μιλάει για τη φυλετική μας υπόσταση
σαν άλλον έναν τρόπο να μας υποβιβάσει.
Η αντίδρασή σου απέναντι σ'αυτό το άρθρο, μου κάνει λαθεμένη. Είναι σα να βρίζουν την οικογένειά σου
κι εσύ να λες, "έχουν δίκιο", στην πλατεία του χωριού. Μπορεί η οικογένειά σου να έχει τα μύρια όσα
ελαττώματα, αλλά αυτά θα τα χώσεις στους ίδιους, ΜΕΣΑ στο σπίτι σου, κι όχι μπροστά στα μάτια όλων.
Σ'αυτούς κατά τη γνώμη μου, δε θα'πρεπε να δίνεις ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να μιλάνε για τους δικούς σου.

Και πάλι επαναλαμβάνω, πως αυτό που έγραψαν οι βάρβαροι, δεν έχει σχέση
μ'αυτό που είπε ο Λιαντίνης.
Ο Λιαντίνης αναφέρεται στην ψυχονοητική μας υποσταση και όχι στη φυλετική.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ πως οι θρησκείες εβραιοποίησαν πολλά μυαλά,
σε λογικές που δεν αρμόζουν στον Ανθρωπο με το Α κεφαλαίο.
Αλλά το να βρίζουμε τις θρησκείες νυχθημερόν χωρίς να δίνουμε κανένα καλύτερο δείγμα προσεγγίσεων,
είναι επίσης στάση μουλων-εβραίων κι όχι πραγματικών Ελλήνων. Τα κακώς κείμενα, δεν διορθώνονται
με αφορισμούς,. βρισιές και μίση. ΠΟΤΕ δε διορθώθηκαν έτσι. Απεναντίας, διαιωνίζονταν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 17 Ιουν 2015, 13:49

Οι Γερμανοί αναφέρονται στο dna μας,ενώ ο Λιαντίδης όχι.Ας μη ξεχνάμε όμως,πως η σκέψη αλλάζει τη δομή του dna...

edit

Τις προσβολές και τις επιθέσεις τις δεχόμαστε εδώ και χιλιάδες έτη για πολλούς και διάφορους λόγους...γι'αυτό και έφεραν τη θρησκεία αυτή εδώ να μας ξεκάνουν εκ των έσω...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από aims » Τετ 17 Ιουν 2015, 16:04

Η λίστα με τα ονόματα των δημοσιογράφων που πληρώθηκαν από το ΔΝΤ
Εικόνα

Αναδημοσιεύουμε άρθρο της εφημερίδας ΑΚΡΟΠΟΛΗ που αναφέρει ποιοι ήταν οι δημοσιογράφοι που πληρώθηκαν από το ΔΝΤ για την χειραγώγηση της κοινής θέλησης του Ελληνικού λαού. Αν είναι αληθές το άρθρο αυτό πιστεύουμε ότι πρέπει άμεσα η ΕΣΗΕΕ να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, και επίσης να κινηθεί ο εισαγγελέας

http://diulistirio.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Ιουν 2015, 17:00

Ελλειπέστατη η λίστα...

αλλά γι'αυτούς που παρουσιάζονται, δεν είχα καμια αμφιβολία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από aims » Τετ 17 Ιουν 2015, 17:49

ArELa έγραψε:Ελλειπέστατη η λίστα...

αλλά γι'αυτούς που παρουσιάζονται, δεν είχα καμια αμφιβολία.
και εγω ετσι πιστευω...
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 17 Ιουν 2015, 19:27

Αν την πληρώσουν(και δημεύσουν τις περιουσίες τους) όσοι βρίσκονται στην παραπάνω λίστα θα ανάβω μια φορά το χρόνο λαμπάδα ίσα με το μπόι του Τσίπρα. :)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 17 Ιουν 2015, 19:54

Ελλιπής η λίστα.

Αλλά ποιοί άλλοι μπορεί να είναι ή να ήταν και μετανόησαν?

Η να μην ήταν στην αρχή και να μπήκαν μετά?

Χμμμμμμ μάλλον όλοι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Μάλλον πρέπει να βρούμε ποιοι ΔΕΝ ήταν ή δεν ήταν ποτέ.

Δύσκολο έργο.

Φαίνεται φως φανάρι από το είδος της προπαγάνδας που έκαναν και κάνουν και από τις φράσεις που επαναλαμβάνουν όταν κολλάει η βελόνα.

Οι επαναλαμβανόμενες φράσεις έχουν σαν κεντρική ιδέα ότι για την κρίση φταίνε οι πολίτες και ότι αυτοί πρέπει να πληρώσουν.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Ιουν 2015, 20:05

Πρωτοφανής επίθεση Ζωής και ΣΥΡΙΖΑ σε Στουρνάρα

http://www.protothema.gr/politics/artic ... s-ellados/


τη στολίζουν κανονικά τα ΜΜΕ γι'αυτό, διότι ενοχλεί πολύ.





https://www.youtube.com/watch?v=4fDMbr3IeLc


Άξια! :clap: :clap: :clap:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από aims » Τετ 17 Ιουν 2015, 22:35

λαικισμος στο φουλ..
μονο για εσωτερικη καταναλωση ειναι να λενε συνεχως τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ(που πλεον τα ξερει ολη η Ελλαδα) αλλα απο ΔΡΑΣΗ τιποτα..

αν δεν δω φυλακη τους γαπ-καραμανλη-σαμαρα κ τις παρεες τους,δεν θα τους χειροκροτησω..
επισης καλο ειναι οσα λεει η Ζωη να τα λενε κ στο εξωτερικο..
οχι εκει να λενε αλλα κ εδω αλλα.αυτα τα εκανε ο τρελανδρεας στα 80s,δεν πιανουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 17 Ιουν 2015, 23:35

Εικόνα
Πότε θα την κανω για εξω;
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από axinosp » Πέμ 18 Ιουν 2015, 10:29

Greek Debt Committee Just Declared All Debt To The Troika "Illegal, Illegitimate, And Odious"
And another question: when Greece says the debt was illegal and it no longer has to make the June 30 payment, what will be the Troika's response: confiscate Greek assets a la Argentina, declare involutnary default, sue it in the Hague?
Good luck.
http://www.zerohedge.com/news/2015-06-1 ... and-odious
Προκαταρκτική Έκθεση της Επιτροπής Αλήθειας Δημοσίου Χρέους
Σύνοψη

Η Ελλάδα βρίσκεται σήμερα, τον Ιούνιο του 2015, μπροστά σε ένα σταυροδρόμι. Έχει να διαλέξει ανάμεσα στο να συνεχίσει τα αποτυχημένα προγράμματα μακροοικονομικής προσαρμογής που της επέβαλαν οι δανειστές και στο να προχωρήσει, σπάζοντας τα δεσμά του χρέους, σε μια αληθινή αλλαγή. Πέντε χρόνια αφότου ξεκίνησαν τα προγράμματα οικονομικής προσαρμογής, η χώρα παραμένει βυθισμένη σε κρίση –οικονομική και κοινωνική, οικολογική και δημοκρατική. Το μαύρο κουτί του χρέους μένει σφραγισμένο, και μέχρι πρότινος κανένας επίσημος φορέας, ελληνικός ή ξένος, δεν επεδίωξε να φέρει στο φως την αλήθεια για το πώς και γιατί η χώρα καθυποτάχθηκε στο καθεστώς της Τρόικας. Το χρέος, στο όνομα του οποίου ισοπεδώθηκαν τα πάντα, παραμένει ο γνώμονας της νεοφιλελεύθερης προσαρμογής, που οδήγησε στη βαθύτερη και πιο μακρόχρονη ύφεση σε ευρωπαϊκό έδαφος και σε καιρό ειρήνης.

Επείγει λοιπόν να εξετασθεί μεθοδικά, και είναι κοινωνική μας ευθύνη, μια σειρά νομικών, κοινωνικών και οικονομικών ζητημάτων σε σχέση με το χρέος. Για ν’ αποκριθεί σ’ αυτή την ανάγκη η Βουλή των Ελλήνων σύστησε τον Απρίλιο του 2015 την Επιτροπή Αλήθειας για το Δημόσιο Χρέος. Η εντολή που ανατέθηκε στην Επιτροπή Αλήθειας ήταν να ερευνήσει πώς δημιουργήθηκε και διογκώθηκε το δημόσιο χρέος, με ποιούς τρόπους και για ποιούς λόγους συνάφθηκε, και πώς επηρέασαν την οικονομία και τη ζωή του ελληνικού λαού οι καταναγκαστικές προϋποθέσεις (αιρεσιμότητες, conditionalities) οι οποίες συνόδευαν τα νέα δάνεια. Και επίσης να κάνει γνωστά στο εσωτερικό και το εξωτερικό τα ζητήματα που συνδέονται με το ελληνικό δημόσιο χρέος, καθώς και να ερευνήσει ποιές επιλογές υπάρχουν για την κατάργηση του, και ποιά επιχειρήματα μπορούν να διατυπωθούν σχετικά.

Η Επιτροπή Αλήθειας παρουσιάζει στην Προκαταρκτική Έκθεση τα προσωρινά της πορίσματα, τα οποία δείχνουν ότι ολόκληρο το πρόγραμμα προσαρμογής, στο οποίο καθυποτάχθηκε η Ελλάδα, ήταν και παραμένει ένα πρόγραμμα με σαφείς πολιτικές στοχεύσεις. Ο τεχνικός χαρακτήρας των μακροοικονομικών μεταβλητών και των προβλέψεων για την εξέλιξη του χρέους επέτρεψε, μολονότι αυτοί οι αριθμοί επηρεάζουν άμεσα τη ζωή και την ίδια την επιβίωση των ανθρώπων, οι συζητήσεις για το χρέος να μείνουν μέχρις στιγμής σε τεχνικό επίπεδο, και ειδικότερα να εστιαστούν στο ερώτημα αν οι πολιτικές που επιβλήθηκαν στην Ελλάδα διευκολύνουν την αποπληρωμή του χρέους. Αυτήν ακριβώς την επιχειρηματολογία αμφισβητούν τα γεγονότα που περιλαμβάνονται στην Έκθεση.

Όλα τα στοιχεία που παρουσιάζουμε στην Προκαταρκτική Έκθεση καταδεικνύουν ότι η Ελλάδα όχι μόνο δεν είναι σε θέση να πληρώσει το χρέος, αλλά και δεν πρέπει να το πληρώσει. Πρωτίστως διότι το χρέος που προκάλεσαν οι ρυθμίσεις που επέβαλε η Τρόικα παραβιάζει ευθέως τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα των κατοίκων της Ελλάδας. Ως εκ τούτου η Ελλάδα δεν πρέπει να πληρώσει αυτό το χρέος διότι είναι παράνομο, αθέμιτο και επονείδιστο.

Η Επιτροπή διαπίστωσε επίσης ότι η μη βιωσιμότητα του ελληνικού δημόσιου χρέους ήταν εξαρχής προδήλως γνωστή ευθύς στους διεθνείς δανειστές, τις ελληνικές αρχές και τα συστημικά μέσα ενημέρωσης. Μολαταύτα οι ελληνικές αρχές, μαζί με κάποιες κυβερνήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συνωμότησαν το 2010 ενάντια στην αναδιάρθρωση του δημόσιου χρέους προκειμένου να προστατεύσουν τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα. Τα συστημικά μέσα ενημέρωσης έκρυψαν την αλήθεια από τους πολίτες παριστάνοντας ότι δήθεν η διάσωση αφορούσε την Ελλάδα και όχι τις τράπεζες, και συνάμα εξυφαίνοντας μια αφήγηση που στόχευε να εμφανίσει τον ελληνικό πληθυσμό σαν δήθεν άξιο των αδικοπραξιών των δανειστών.
.....
http://www.hellenicparliament.gr/Enimer ... ba017df47e
Χθες ήταν μία ιστορική μέρα για την Ελληνική Δημοκρατία,
η απόφαση της επιτροπής της Βουλής ,βάζει τέλος στο χρέος των 315 ευρώ δις !!
Βάζει τέλος στην παραφιλολογία ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα δεχόταν το χρέος και θα το πλήρωνε στο διηνεκές !!
Δείχνοντας επιτέλους τέτοια μαθήματα διαπραγμάτευσης, που δεν έχουν σχεδόν ιστορικό προηγούμενο !!
Η πρώτη φορά Αριστερά τώρα ξεκινά μετά την απόφαση για την διαγραφή χρέους να δείχνει τα δόντια της,
στους παγκόσμιους τοκογλύφους, θέτοντας την βάση για το γκρέμισμα του παγκόσμιου τοκογλυφικού συστήματος !!

Κάποιοι γραφικοί όμως μέχρι και προχθές μέσα από τα παράνοια και το κόμπλεξ που τους διακρίνει,
έφταναν να εξισώνουν το ΣΥΡΙΖΑ με την προηγούμενη κυβέρνηση των δοσίλογων !!
H Ιστορία θα τους κρίνει !!
Το 4ο Συνέδριο του ΕΠΑΜ ολοκλήρωσε τις εργασίες του και από σήμερα θα βρίσκεται σε παράταξη μάχης απέναντι σε όλα τα κόμματα εντός και εκτός βουλής που αποτρέπουν ή απέχουν από την προσπάθεια του λαού μας να οργανώσει τις δυνάμεις του σε μια λαϊκή εξέγερση με στόχο την εθνική και κοινωνική απελευθέρωση της Ελλάδας . Οι σύνεδροι αξιολόγησαν την Κυβέρνηση ως μια άκρως επικίνδυνη κυβέρνηση δοσιλόγων, της ιδίας φάρας με τους προηγούμενους. Και αποφάσισε να πάρει τα μέτρα του, οφείλει να πολεμήσει αυτή τη φάρα με όποιον τρόπο μπορεί. Μέχρις εσχάτων. Τώρα ξεχωρίζει στ' αλήθεια ο πατριώτης από τον ραγιά, ο αγωνιστής από τον πουλημένο, ο τίμιος από το λαμόγιο - ψυχή τε και σώματι.
https://www.facebook.com/giorgos.apostolidis.1612
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 11:27

axinosp έγραψε:η απόφαση της επιτροπής της Βουλής ,βάζει τέλος στο χρέος των 315 ευρώ δις !!
έτσι είναι και δίνει μεγάλη ικανοποίηση στη λαϊκή βάση αυτό.
Ομως: Μέχρι να τεθεί (ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦ'ΟΣΟΝ τεθεί ποτέ) στο τραπέζι των ευρωκρατών ως απόλυτη και
αδιαπραγμάτευτη θέση, πρακτικά το ζήτημα αυτό παραμένει στην σφαίρα της επικοινωνιακής μαγκιάς
για το εσωτερικό της χώρας και μόνο. (προς "εσωτερικήν κατανάλωσιν" που λένε)

axinosp έγραψε:Κάποιοι γραφικοί όμως μέχρι και προχθές μέσα από τα παράνοια και το κόμπλεξ που τους διακρίνει, έφταναν να εξισώνουν το ΣΥΡΙΖΑ με την προηγούμενη κυβέρνηση των δοσίλογων !!
H Ιστορία θα τους κρίνει !!
Το 4ο Συνέδριο του ΕΠΑΜ ολοκλήρωσε τις εργασίες του και από σήμερα θα βρίσκεται σε παράταξη μάχης απέναντι σε όλα τα κόμματα εντός και εκτός βουλής που αποτρέπουν ή απέχουν από την προσπάθεια του λαού μας να οργανώσει τις δυνάμεις του σε μια λαϊκή εξέγερση με στόχο την εθνική και κοινωνική απελευθέρωση της Ελλάδας . Οι σύνεδροι αξιολόγησαν την Κυβέρνηση ως μια άκρως επικίνδυνη κυβέρνηση δοσιλόγων, της ιδίας φάρας με τους προηγούμενους. Και αποφάσισε να πάρει τα μέτρα του, οφείλει να πολεμήσει αυτή τη φάρα με όποιον τρόπο μπορεί. Μέχρις εσχάτων. Τώρα ξεχωρίζει στ' αλήθεια ο πατριώτης από τον ραγιά, ο αγωνιστής από τον πουλημένο, ο τίμιος από το λαμόγιο - ψυχή τε και σώματι
Ας μην βιαζόμαστε να αποδώσουμε τη στάση του ΕΠΑΜ σε γραφικότητα, κόμπλεξ και παράνοια.
Η (επίσης ιστορική) συνέχεια στην πράξη, θα δείξει ποια είναι η αλήθεια.
Αυτή η συνέχεια και το αποτέλεσμα, είναι που θα δικαιώσει ή θα εξαφανίσει το ΕΠΑΜ.


επί του παρόντος, η θέση των συνέδρων του ΕΠΑΜ,
επί των γεωστρατηγικών απειλών, καταγράφεται εδώ:


http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... .html#more


Επίσης το συνέδριο ψήφισε και επί άλλων ζωτικής φύσης ζητημάτων,
και τα επιχειρήματα στα ψηφίσματα μπορεί να τα δει όποιος ενδιαφέρεται
να έχει συνολική και σαφή άποψη των τοποθετήσεων του συνεδρίου,
στα λινκς που δίνω για το κάθε ψήφισμα:

4ο Συνέδριο του ΕΠΑΜ: Ψήφισμα για το μεταναστευτικό πρόβλημα
http://www.epamhellas.gr/arxeio/31504

4ο Συνέδριο του Ε.ΠΑ.Μ.: Ψήφισμα για τις αποζημιώσεις του Διστόμου
http://www.epamhellas.gr/arxeio/31563

Το 4ο Συνέδριο Ε.ΠΑ.Μ. για την αναθέρμανση εθνικιστικών και μειονοτικών ζητημάτων
http://www.epamhellas.gr/arxeio/31539

Ψήφισμα του 4ου Συνεδρίου του Ε.ΠΑ.Μ.: Κάλεσμα στην Ορθόδοξη Εκκλησία
http://www.epamhellas.gr/arxeio/31510


Όταν και ΑΝ τα δει κανείς συνολικά αυτά, τότε (και μόνο τότε) θα μπορεί να κρίνει και να παραθέσει
τις διαφωνίες του συγκεκριμένα και επί των συγκεκριμένων θέσεων.
Μια τέτοια επιχειρηματολογία, ΑΝ έχει τα πυρομαχικά (με αντεπιχείρημα, όχι με ύβρεις) να την προτάξει κάποιος, θα είναι σαφέστατα πολύ πιο χρήσιμη και ουσιαστική,από τους εύκολους και αστήρικτους (άνευ επιχειρήματος δηλαδή) χαρακτηρισμούς περί παράνοιας, γραφικότητας και κόμπλεξ.


Αυτά. Κατά τα άλλα, φιλάκια φίλε, Αχινέ.
Πότε θα πιούμε τον καφέ μου εγώ, τα τσιπουράκια σου εσύ? :D :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από axinosp » Πέμ 18 Ιουν 2015, 11:54

Αυτά. Κατά τα άλλα, φιλάκια φίλε, Αχινέ.
Πότε θα πιούμε τον καφέ μου εγώ, τα τσιπουράκια σου εσύ? :D :makia:
Σαββατοκύριακο κερνάω, πες και στην χαρά την ντοκτορέσα και σε όποιον άλλον θέλει,
να βρεθούμε , έχω πολλά νέα !!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 12:27

Εγώ το λέω και από 'δω http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 17#p255717
Πες τους το κι εσύ ωρε! :ups:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 18 Ιουν 2015, 18:45

Ελλάδα... Η καρφίτσα σε τραπεζόφουσκες.
Πάρτε ωτοασπίδες κρότου λάμψης.
Έτσι θα σκαν οι τράπεζες αν δεν προσέξουν.
Η άτσαλη έκτρωση της Ελλάδας
θα στοιχίσει την ζωή στις μητέρες τράπεζες.
Θα τους πάρουμε μαζί μας στη κόλαση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:12

Κρίσιμη εξέλιξη - ΕΕ και η ΕΚΤ ετοιμάζουν κοινή δήλωση για ελάφρυνση του ελληνικού χρέους, με όρο την συμφωνία

http://bankingnews.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%B ... CE%B1.html


Lagarde (ΔΝΤ): Δεν υπάρχει περίοδος χάριτος για την Ελλάδα - Θα χρεοκοπήσει αν δεν πληρώσει το ΔΝΤ στις 30 Ιουνίου

http://bankingnews.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B ... CF%85.html


H Barclays είναι η πρώτη ξένη τράπεζα που διακόπτει τις συναλλαγές με την Ελλάδα καθώς φοβάται άμεσα χρεοκοπία

http://bankingnews.gr/%CF%84%CF%81%CE%B ... CE%B1.html


Επανεμφάνιση ξένων στις τράπεζες από πωλητές, αγοραστές – Στο επίκεντρο HSBC, Citi, Deutsche

http://bankingnews.gr/%CF%84%CF%81%CE%B ... tsche.html



διάφορα για να ξέρουμε τι λένε κι οι συστημικοί και ..."τραπεζικοί"
(το χρηματιστήριο έκλεισε με θετικό πρόσημο. Τυχαίο?)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από aims » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:55

Η χειρονομία της Τρέμη να "κόψει" τον Γλέζο
https://www.youtube.com/watch?v=u0AdI19xUCQ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:56

Κανουν διαδηλωση οι τζημεροι. Ειναι ενωμενοι σαν μια οικογενεια. Τοσοι που ειναι γεμιζουν και μια ταβέρνα :P
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (από 16/5/15...)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:57

Να συμπληρωσω πως οι ιδιοι θελαν να απαγορευτουν οι διαδηλωσεις. τωρα κανουν ζημια στον τουρισμο :P
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”