Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 02 Μάιος 2020, 15:57

Πολλοί έχουν εκφράσει την απορία γιατί ο κόσμος δεν αντιδρά σε όλα αυτά τα αντεθνικά μέτρα. Μία από τις αιτίες είναι η απουσία σθεναρού αντιλόγου από την υποτιθέμενη διανόηση. Αλλά γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των διανοουμένων σιωπά μπροστά στην κατάλυση της ίδιας μας της ζωής; Ο λόγος αναφέρεται στο κείμενο που ακολουθεί:

Διανοούμενες Πόρνες

Η άλλη άποψη για την ιδεολογική ηγεμονία...

"Ένα ορισμένο μίνιμουμ συναίνεσης των κυριαρχούμενων τάξεων είναι προϋπόθεση της διάρκειας κάθε εξουσίας, ακόμη και της άριστα οργανωμένης."
(Μαξ Βέμπερ: "Κοινωνιολογία του Κράτους")

Προκειμένου να κατασκευάσουν τη συναίνεση ευρύτερων λαϊκών στρωμάτων οι εξουσιαστές απέσπασαν πρώτα εκείνη των "προοδευτικών" διανοουμένων με το να τους εντάξουν στους κρατικούς και υπερεθνικούς σχηματισμούς, δελεάζοντάς τους με αυτό τον τρόπο. Επί Ανδρέα Παπανδρέου, αλλά, κυρίως, επί του αλήστου μνήμης "εκσυγχρονιστή" Κώστα Σημίτη συνετελέσθη η αποστασία της συντριπτικής πλειοψηφίας της αριστερής διανόησης.

Όλοι αυτοί οι "διανοητές" ενετάχθησαν, εν γνώσει τους, στους κρατικούς και διεθνείς μηχανισμούς με σκοπό να εξυπηρετήσουν το ιδεολογικό αφήγημα της Ελίτ, απεμπολώντας την πρότερη αντεξουσιαστική τους ρητορική. Αυτό το έπραξαν, είτε γιατί πίστεψαν ότι βοηθώντας το διεθνές κατεστημένο με αυτό τον τρόπο θα επιτύχουν τη διάλυση των Εθνοκρατών (τα οποία για εκείνους αποτελούν κάρφο στα μάτια τους) είτε γιατί, πολύ απλά, ήταν πάντοτε καιροσκόποι οι οποίοι από τη στιγμή που τους δόθηκε ένα μέρος της εξουσιαστικής πίτας έπεσαν με τα μούτρα σε αυτήν.
Όπως και να έχει μιλάμε για Διανοούμενες Πόρνες (όπως είχε αποκαλέσει τους δημοσιογράφους κάποτε ο John Swinton των Ν.Υ.Τ) που αφέθηκαν στις ορέξεις των Εχόντων και Κατεχόντων για μερικά ψίχουλα εξουσίας...

Αυτό που τελικά επετεύχθη δεν είναι η διατυμπανιζόμενη από την Κομμουνιστική Αριστερά ένωση των Προλεταρίων αλλά η Ένωση των Εθνικών αστικών Ελίτ σε μία υπερεθνική Κεφαλαιοκρατική Διεθνή. Έτσι υπερακόντισαν τη Διεθνή των λαών που οραματίζονταν οι απανταχού Σοσιαλιστές, με σύμμαχο πάντα τους εξαγορασμένους αποστάτες διανοούμενους.

Όλοι αυτοί οι πουλημένοι αγνόησαν την εθνική πραγματικότητα (θεωρώντας την φαντασιακή κατασκευή) και προσκολλήθηκαν στο άρμα του παγκόσμιου εξουσιασμού παρερμηνεύοντας και τον ίδιο τον Γκράμσι ο οποίος τόνιζε πως: "Η προοπτική είναι μεν διεθνής, αλλά το σημείο εκκίνησης είναι εθνικό".
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12040
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 02 Μάιος 2020, 20:14

Πράγματι δεν έχουμε διανοούμενους. Εξάλλου ο διανοούμενος θα σου δώσει τη δική του άποψη και διατριβή, οι σημερινοί απλώς ακολουθούν τις γραμμές των ανωτερων τους χωρίς καν να τις αμφισβητήσουν, χωρίς να κάνουν τη δική τους μελέτη και έρευνα, χάρην κάποιας λεγόμενης "οικονομίας" στην επιστήμη, η οποία απλώς ειναι μια δικαιολογία.
Dhmellhn έγραψε:
Σάβ 02 Μάιος 2020, 15:57
Διανοούμενες Πόρνες
Εδω θα βγω λιγάκι εκτός συζήτησης, αλλά κρατώ τη λέξη "πόρνες". Πόρνες θέλουν να μας καταστήσουν δια της υποχρεωτικότητας του συγκεκριμένου εμβολίου, καθότι έτσι παραδίδουμε και σώμα, και ψυχή στο κατεστημένο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
vaskos
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2933
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 23:11
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 130 φορές
Έλαβε Likes: 273 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από vaskos » Σάβ 02 Μάιος 2020, 23:19

Για την "ανυπαρξία των διανοουμένων" και για μια μεγαλύτερη εμβάθυνση-για όποιον
επιθυμεί- επί του θέματος να προτείνω δύο βιβλία από την βιβλιοθήκη μου, με σχετικά
μικρά αποσπάσματα.

1. Διανοούμενοι και καλλιτέχνες, ευτελείς δούλοι της εξουσίας. Κυριάκος Σιμόπουλος, Πολιτιστικές εκδόσεις, Αθήνα 2004
Εικόνα
" Τις συμφορές της ανθρωπότητας, που καταγράφονται στις τρείς τελευταίες χιλιετίες της ιστορίας
προκάλεσαν οι πόλεμοι, οι σφαγές, οι υποδουλώσεις, η τυραννία, η εξαθλίωση των λαών, η διαιώνιση
των εχθροτήτων, η αρπακτικότητα, το έγκλημα και η αδικία...Αυτές οι μάστιγες έρχονται και παρέρχονται.
Παραμένουν όμως στην μνήμη των εθνών εξωραϊσμένοι οι δολοφόνοι της ανθρωπότητας. Δοξολογούνται
απ'ο πασίγνωστους διανοούμενους και καλλιτέχνες, αυλόδουλους και εξωνημένους, που αποθεώνουν
τους αυθέντες τους, αποσιωπώντας ή εξευγενίζοντας τις κακουργίες τους, υμνολογούν τις βέβηλες
πράξεις τους και αποκρύπτουν τις φρικαλεότητες και απανθρωπίες του"

Από την αρχαιότητα έως τον εικοστό αιώνα περνούν πλήθος ιστορικών, καλλιτεχνών, και κάθε είδους διανοουμένων
που κάθε άλλο παρά έκαναν το καθήκον τους προς την συνείδησή τους, τις μελλοντικές γενεές και την ιστορία.


2. Η Αποστασία των Διανοουμένων. Γεώργιος Καραμπελιάς, Εναλλακτικές εκδόσεις, Αθήνα 2012

Εικόνα

" Σήμερα, σε ολόκληρο τον δυτικό κόσμο, οι μεγαλοδημοσιογράφοι, οι συγγραφείς, οι καθηγητές των
εκπαιδευτικών ιδρυμάτων με μεγάλη διεθνή και εθνική απήχηση, αποτελούν οι ίδιοι οργανικό μέρος
των αρχουσών τάξεων, αποτελούν επιχειρηματίες της γνώσης και της πληροφορίας και όχι απλούς
"εκπροσώπους" των κυρίαρχων τάξεων..... Οι διανοούμενοι, ιδιαίτερα τα ανώτερα στρώματά τους,
αποτελούν αυτόνομο τμήμα των αρχουσών τάξεων και συγκυβερνούν μαζί με τους επιχειρηματίες
και τους πολιτικούς "
(υπογρ. δικές μου)

Μια σημερινή "ματιά" από έναν πατριώτη αριστερό διανοούμενο για την εθνοαποδομητική ιστοριογραφία και τους πρωταγωνιστές της,
την αποθέωση από τα ΜΜΕ του Στέλιου Ράμφου,τον Σαβόπουλο, την αρχαιοπληξία και τους "ελλαδέμπορους", καθώς και για την λαίλαπα
της άκριτης και άλογης συνωμοσιολογίας.

Και..για όποιον είναι αρκετά μαζοχιστής:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 03 Μάιος 2020, 01:08

Εγω πιστεύω οτι ειμαι διανοούμενος αλλα θα έλεγα καλύτερα οτι ειμαι νεοπλατωνιικός φιλόσοφος.Θα ήθελα να βρώ μια κοπέλα που να την αρέσει το διάβασμα αλλα όχι μόνο βιβλία που μιλάνε για το παρών αλα και για το μακρινό παρελθόν δηλαδη για αρχαίους πολιτισμούς.Τωρα ειμαι 34 χρονών και δεν την έχω βρεί ακόμα μια τέτοια κοπέλα και εγω θα περιμένω μεχρι να μου την φέρουν οι θεοί.Είναι δύσκολο στην σήμερον ημέρα να εισαι άνθρωπος των βιβλίων γιατι το σχολείο κάνει τον άνθρωπο να μισεί το διάβασμα και τα βιβλία.Εγω που λέτε στο σχολείο ημουνα απο τους χειρότερους μαθητές δεν διάβαζα καθόλου και έπερνα τους χειρότερους βαθμούς.Τελικά το σχολείο το σταμάτησα στην δευτέρα λυκείου και όταν το σταμάτησα άρχισα να ψάχνω βιβλία αποκρυφισμού και ύστερα βιβλία αρχαίων πολιτισμών.Σήμερα πιστεύω στην πολιτεία του Πλάτωνα δηλαδη στην βασιλεία και την αριστοκρατία.Και φυσικά λατρεύω τους αρχαίους θεούς.

Πιστεύω οτι κάτι πρέπει να γίνει σχετικά με την παιδεία.Κάτι να γίνει ωστε τα παιδιά να μήν μισούνε το σχολείο και το διάβασμα.Η παιδεία ειναι η βάση του πολιτισμού.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 03 Μάιος 2020, 02:35

Όθωνα: Να δεις πόσες από αυτές τις ευρωλιγούρικες διανοούμενες πόρνες θα υπερθεματίσουν υπέρ του εμβολίου, όταν αυτό βγει. Άλλες, φυσικά, πονηρά σκεπτόμενες, θα συναινέσουν μέσω της σιωπής τους...

Βάσκο, τα έχω υπ' όψιν και τα 3 βιβλία. Κατατοπιστικότατα.

Sanctus: Άρες μάρες κουκουνάρες...
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 14 Μάιος 2020, 22:24

Κατα τον Γκράμσι υπάρχουν δυο ειδων διανοούμενοι. Οι οργανικοι και οι εξόριστοι.
Οι οργανικοι είναι οι ενταγμένοι στο σύστημα με κάποια υψηλή θέση που οτι λένε είναι ευαγγέλιο.
Οι εξόριστοι εχουν εκτοπστει άλλοτε ηθελημένα άλλοτε τους πεταει εξω.
Χαρακτηριστική περίπτωση Φαίδωνας Βοβολης που οσα είπε τον έθεσαν εκτός συστήματος ενω ήταν διαπρεπής καρδιολόγος και Ν. Δ.
Θα υπάρξουν πολλοί εξόριστοι προσεχώς και αυτοί είναι που θα αλλάξουν πολλά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από Ypervoreios » Πέμ 14 Μάιος 2020, 23:40

Εγω θυσιάζω την ζωή μου για τα βιβλία.Καταρχίν θέλω να βρώ μια κοπέλα που να μην βαριέται την θρησκεία και την επιστήμη.Δύσκολο να βρώ μια τέτοια κοπέλα και ειμαι ηδη 34 ετών και δεν εχω βρεί ποτέ.Αυτο που θα ήθελα ομως πραγματικά ειναι να γυρνούσα στο σχολείο τωρα που μου αρέσει το διάβασμα.Όταν πήγαινα στο σχολείο δεν άνοιγα βιβλίο και ημουνα απο τους χειρότερους μαθητές.Τωρα ειμαι πολύ χαρούμενος γιατι γνωρίζω πράγματα για την αρχαιότητα που στο σχολείο δεν γνώριζαν ούτε οι καλύτεροι μαθητές.Πιστεύω οτι θα έπρεπε να γινόταν ενα κουμάντο να ψηφίζουν μονο αυτοι που διαβάζουν βιβλία.Δεν ειναι λάθος να ψηφίζει αυτος που κάθε μερα το μόνο που σκέφτεται ειναι το φαγητό?Δεν ειναι λάθος να ψηφίζει αυτος που όλη μέρα κάθε μέρα παίζει στοίχημα και βλέπει μπάλα?Θα έπρεπε στις πανελλήνιες οι καλύτεροι να μπορούν να ψηφίσουν.Και μέχρι τα 30 ας πούμε να δίνεις αλλες 2-3 φορές πανελλήνιες.

Έχω τρελαθεί με τους άσχετους που ψηφίζουν και βάζουν χέρι για το ποιός θα κυβερνήσει την χώρα.Πληροφοριακά ειμαι νεοπλατωνικός και πιστεύω στην πολιτεία του Πλάτωνα δηλαδη βασιλεία και αριστοκρατία.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η ανυπαρξία των "Διανοουμένων"

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 30 Οκτ 2020, 09:05

Πως μου ξέφυγε αυτό το νήμα που είναι πολύ ενδιαφέρον/.
Ναι οι διανοούμενοι μπορεί να "αλλάξουν" τον κόσμο και να επηρεάσουν μεγάλο μέρος του στενού και ευρύτερου περιβάλλοντός τους.
Όμως υπάρχουν δύο ειδών κατά τον Γκράμσι.
Οι οργανικοί και οι εξόριστοι.

Οργανικοί εκείνοι που εντάσσονται στο σύστημα και χρησιμοποιούν τον όποιο τίτλο σπουδών τους σαν "βούλα" αυθεντίας για να λένε ότι τους προστάζουν παρουσιάζοντας το σαν "απόσταγμα" αλήθειας. Ενώ είναι μπούρδα.
Οι εξόριστοι είναι οι γραφικοί.
Αυτοί που δεν εκπορνεύονται και σέβονται τα πτυχία τους.
βλ Βόβολης Ιωαννίδης σήμερα και όσοι συμμετείχαν στο συνέδριο.

Ποιος όμως είναι διανοούμενος???????
Κατά μία ευρεία έννοια ΟΛΟΙ.
Γιατί όλοι διαθέτουν ΚΕΦΑΛΙ που σκέφτεται.
Ακόμα και ο αναλφάβητος βοσκός στο βουνό.

Έχει και αυτός δικαίωμα να εκφράζεται και να έχει άποψη.
Αν δεν ξέρει μπορεί να ρωτάει να μιλάει να μαθαίνει.

Πτυχία= ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.(ΜΑΡΞ κριτική της εγελιανής φιλοσοφίας του Κράτους και του δικαίου)
Όχι πως δεν είναι χρήσιμα.
Όμως αν μένουν σε έναν τοίχο και ο κάτοχος τους παπαγαλίζει το Χαρδαλιά και τον Εισαγγελάτο δεν διαφέρει σε τίποτα από το βοσκό.

Έτσι παρ όλο που το τυπικά μορφωτικό επίπεδο του λαού ανέβηκε (σε τίτλους-γραφειοκρατικό βάπτισμα) το γενικότερο πνευματικό επίπεδο διανόησης έπεσε στα Τάρταρα.
Με την έννοια ότι δεν συζητούν και δεν εκφράζονται.
Αν μιλήσουν παπαγαλίζουν.
Ζουν οποιόμορφα και με κανόνες
Ζουν με τις συνταγές των ειδικών.
Κουρεύονται με την καθοδήγηση του κομμωτή.
Ντύνονται με την καθοδήγηση του στυλίστα
Όλοι αυτοί ξέρουν καλύτερα τι σου πάει ανάλογα με το σωματότυπο και την "ηλικία" σου.
Διαλέγουν πριν από σας για σας.

Το σπίτι θα το διακοσμήσεις με βάση κανόνες και πρότυπα που κάποιοι ειδικοί θα σου υποδείξουν Αυτοί ξέρουν.

Και σεξ........Ααααααααα εκεί ο Ασκητής ξέρει πόσες φορές πρέπει να κάνεις κρεβάτι την εβδομάδα και με την ενοχή ότι δεν τα πας καλά.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ.
Είναι μη λεκτικοί τρόποι έκφρασης.
Που αφήνονται και αυτοί στους ειδικούς ή στη μόδα.

Ότι δεν έχεις το δικαίωμα να εκφράζεσαι ούτε λεκτικά ούτε μη λεκτικά.
Το μη λεκτικό τρόπο έκφρασης επικοινωνίας διανόησης τον ελέγχουν στα ιδρύματα.
Είναι δυνατός ο τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας αυτός.
Και σήμερα για μια ακόμη φορά η κοινωνία γίνεται ίδρυμα.

Αποτελείται από οργανικούς διανοούμενους του συστήματος και από άτομα με αδυναμία έκφρασης
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”