Κυρίες και κύριοι… Η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Πέμ 22 Απρ 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Κυρίες και κύριοι… Η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

Δημοσίευση από dimig » Κυρ 02 Μάιος 2010, 15:35

Στην πιο δύσκολη φάση της μετά τη μεταπολίτευση εισέρχεται η χώρα. Δεν είναι μόνο οι απώλειες του 30% στο εισόδημα των πολιτών, η γιγάντωση της ανεργίας που θα ξεπεράσει το 22% ή η κατάργηση κεκτημένων μιας 50ετιας.

Είναι η ομολογία -σοκ του πρωθυπουργού: «Δεν κυβερνώ». Είναι τα «ψιλά γράμματα» της συμφωνίας μεταξύ αυτής της κυβέρνησης και του ΔΝΤ.


Εικόνα

Κυρίες και κύριοι… Η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

Το παρόν ιστολόγιο ΠΡΩΤΟ στην μπλοκόσφαιρα αποκάλυψε το περίφημο «George owes us» (Μας χρωστάει ο… Γιώργος !!) την 1 Απριλίου του 2008 (Φράση του περιβόητου Ντάνιελ Φρίντ όταν στα μέσα Ιανουαρίου του 2004, ο εξ απορρήτων του κ. Παπανδρέου, κ. Αλεξ Ρόντος πέρασε το κατώφλι του Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας «NSC» και είχε μακρά συνομιλία με τους κ. Φρίντ και Μπράιζα, που υπηρετούσαν τότε εκεί). Πολλοί δεν «υποψιάστηκαν». Κακώς!
Όπως κακώς δεν υποψιάστηκαν όταν το παρόν ιστολόγιο τον Δεκέμβριο του 2008 αποκάλυπτε τα μελλούμενα γράφοντας το άρθρο «Spread. Άλλο ένα κομμάτι του παζλ». Τότε που η λέξη ήταν ακόμα άγνωστη στο ευρύ κοινό.


Έγραφα τότε θέλοντας να «υποψιάσω» όσους περισσότερους μου δινόταν η ευκαιρία ότι: «Σήμερα θα αναφερθώ σε ένα από αυτά που ενώ εμφανίζεται μπροστά στα μάτια μας το προσπερνάμε, θεωρώντας ότι δεν αποτελεί κομμάτι του παζλ «Ελλάδα 2007», αλλά πρόκειται για κάτι… άλλο. Πρόκειται για το επαπειλούμενο Colpo Grosso με τα Ελληνικά ομόλογα» (τότε ακόμα η διαφορά του επιτοκίου – spread- ήταν στο 1,73%) .
Έγραφα για τον ρόλο των κκ. Γ. Παπανδρέου – Α.Αλαβάνου επισημαίνοντας ότι η έναρξη της εκτόξευσης των spreads συμβαδίζει, όλως τυχαίως, χρονολογικά με την έναρξη της δράσης των κουκουλοφόρων, των ενορχηστρωμένων δημοσιευμάτων και των διαφόρων δυσφημιστικών για την πατρίδα μας δηλώσεων από τους δύο αυτούς αρχηγούς (κκ. Παπανδρέου – Αλαβάνος).
Έκλεινα δε το άρθρο με το «Αυτοί που έφτιαξαν αυτό το κομμάτι που παζλ «Ελλάδα 2007» γνώριζαν πολύ καλά ότι στις χρηματοοικονομικές αγορές επικρατεί ο νόμος... της ψυχολογίας. Το ίδιο καλά το γνώριζαν και οι κκ. Παπανδρέου –Αλαβάνος». Αυτά έγραφα το 2008 όταν άλλοι περί άλλων ετύρβαζαν. Οι εξελίξεις ενάμιση χρόνο αργότερα επαλήθευσαν πλήρως το παρόν ιστολόγιο. Δυστυχώς!
Όπως δυστυχώς δεν έδωσαν την πρέπουσα προσοχή («υποψιασμό») όταν το παρόν ιστολόγιο την Δευτέρα 08 Σεπτεμβρίου 2008 αποκάλυπτε ΠΡΩΤΟ στην Ελλάδα την περίφημη δήλωση του κ. Γ. Παπανδρέου στον Καναδά το 1999 (ως υπουργός εξωτερικών) ότι… «Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι».

Εικόνα


Αυτό το δημοσίευμα που χρησιμοποιήθηκε και από πολιτικό αρχηγό στο ντιμπέιτ των αρχηγών , φέρνοντας σε εμφανή δύσκολη θέση τον κ. Γ. Παπανδρέου που δεν απάντησε. Και όμως θα ήταν τόσο δύσκολο να απαντήσει π.χ ότι ουδέποτε έχει κάνει αυτή την δήλωση; Γιατί δεν το έκανε; Ούτε τότε «υποψιάστηκαν» πολλοί από τους συμπολίτες μου. Κακώς!
Στο ίδιο έργο θεατές και πριν περίπου δύο μήνες, όταν επεσήμαινα ότι η ερώτηση Γερμανού δημοσιογράφου στην κοινή συνέντευξη Μέρκελ–Παπανδρέου «Γιατί δεν πουλάτε κάποια νησιά σας για να… ξεχρεώσετε» δεν πρέπει να την κατατάξουμε στις γραφικές αλλά στις… «στημένες» .
Όπως το ίδιο και την έξω από κάθε πολιτική και εθνική λογική, απάντηση του κ. Γ. Παπανδρέου. Από την εξέλιξη των γεγονότων ο υποψιασμένος πολίτης αντιλαμβάνεται από ποιους ήταν στημένες ερώτηση και απάντηση…
Σήμερα τοποθετώντας το κομμάτι του παζλ με τα ψιλά γράμματα αυτής της συμφωνίας, αποκαλύπτεται πλέον σε όλους ότι η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!
Η εθνική μας κυριαρχία σε περίπτωση αστοχίας μεταβιβάζεται τμηματικά το 2012 με όρους Real Estate. Η δημόσια περιουσία μεταβιβάζεται στους… δανειστές-τοκογλύφους. Προς τον σκοπό τούτο εκλήθη και ο κ. Βενιζέλος ως έγκριτος νομομαθής να εξετάσει και την νομική υπόσταση της συμφωνίας. Κάτι σαν… συμβολαιογράφος!
Κυρίες και Κύριοι η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

http://kostasxan.blogspot.com/2010/05/b ... _2687.html

http://www.politis-gr.com/?p=1587
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Κυρίες και κύριοι… Η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 20 Οκτ 2014, 14:49

Πώς γίνεται η πατρίδα να μην έχει χρεοκοπήσει, όταν πλήθος μεμονομένων συμπατριωτών μας έχουν χρεοκοπήσει, μην έχοντας τροφή, ρούχα και σπίτι;

Πώς γίνεται να έχουν τόσο θράσος λέγοντάς μας ότι τάχα μου σωθήκαμε από την χρεοκοπία; Και ποιοι είναι εκείνοι που ουσιαστικά αποφασίζουν ποιος σε ατομικό επίπεδο θα χρεοκοπήσει, ώστε να καμαρώνουν πως τάχα μου η πατρίδα σώθηκε;

Και μάλιστα να παινεύονται πως σώθηκε με τη δική τους αποφασιστικότητα να λάβουν τα μέτρα, τα οποία όμως πτώχευσαν και έφεραν σε απόγνωση τόσους συνέλληνές μας,

Μιλούν για τις θυσίες του λαού, και ξαναρωτώ: Από πότε οι θυσίες επιβάλλονται στην τάχα μου πολιτισμένη ευρώπη; Δεν πρέπει ο ευρωπαίος πολίτης να ερωτηθεί αν γουστάρει να θυσιαστεί για κάποιο τάχα μου ευρύτερο καλό; Με το έτσι θέλω τον βάζεις να θυσιαστεί, και μετά βγαίνεις και χωρίς ντροπή μιλάς για τις θυσίες του λαού; Δεν υπάρχει θυσία χωρίς συγκατάθεση! Μόνο δολοφονία και κακοποίηση υπάρχει, χωρίς τη συγκατάθεση του θύματος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κυρίες και κύριοι… Η πατρίδα μας ΕΠΩΛΗΘΗ!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Οκτ 2014, 15:49

Μου κάνει απίστευτο το ότι διερωτάσαι ακόμα....
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”