Οι κερδοσκόποι σε παροξυσμό

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Οι κερδοσκόποι σε παροξυσμό

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιαν 2015, 19:11

(γραμμένο χθες 28/1/15 κατά το χρηματιστηριακό μίνι κραχ)

Το ελληνικό Χρηματιστήριο αυτή τη στιγμή πέφτει με -5,57%. Οι μετοχές των Τράπεζων, -16,37%. Το επιτόκιο Τριετούς ελληνικού ομολόγου στο 16,044 (+14,79%). Του Πενταετούς 13,153 (+12,52%). Του Δεκαετούς 10,599 (+10,02%) Η οικονομία είναι έρμαιο των κερδοσκόπων...

Η οικονομία ανοχύρωτη λεηλατείται αυτή τη στιγμή από τους κερδοσκόπους της χρηματαγοράς. Η κυβέρνηση θα κάνει κάτι, ή απλά θα παρατηρεί;

Ας πάρει την πρωτοβουλία τώρα. Ας βγει να ανακοινώσει μεγάλο κούρεμα στα 3ετή, 5ετή, 10ετή που κρατούν ιδιωτικά ξένα funds. Ας δώσει εντολή στην επιτροπή κεφαλαιαγοράς να επέμβει για αναστολή της άδειας διαπραγμάτευσης των ξένων που κατηγορεί η ίδια για κερδοσκοπία..

Και τέλος ας ανακοινώσει ότι προτίθεται να κάνει το αυτονόητο για μια αληθινά αντιμνημονιακή κυβέρνηση, που δεν έχει εξαγοραστεί από το τραπεζικό καρτέλ: Δημόσια εκκαθάριση ενεργητικών των συστημικών τραπεζών με τη συνδρομή της εισαγγελείας για να διαπιστωθεί η αλήθινή θέση τους...

Κάντε την κερδοσκοπική επίθεση μπούμεραγκ εναντίον αυτών που την επιχειρούν.

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... st_28.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι κερδοσκόποι σε παροξυσμό

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 29 Ιαν 2015, 20:19

Μου αρεσε η αντιδραση των φιλελευθερων που δεν θελουν ενα κρατος πατερουλη αλλα κατηγορουν τον ΣΥΡΙΖΑ ότι εχασε τα λεφτα τους στο χρηματιστηριο. Δεν τα εχασε αυτος. οι επενδυτες τα χασανε που ακουγαν τα δεξια παπαγαλακια οτι με τον ΣΥΡΙΖΑ θα εχουμε σοβιετία και πουλήσαν οσο οσο. ας ηταν ψυχραιμότεροι κι ας προσεχαν. οπως και να χει αποτελεσμα των αποφασεων τους ηταν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”