Eκτρωσεις

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:04

κανενα ρολο δεν παιζει η νομικη σε αυτα τα θεματα.
και μεγαλυτερο ρολο παιζει σαφως η ιατρικη.
οι μεθοδοι ειναι ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΕΣ δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτα εγω...
προκειται καθαρα για δολοφονια και εγω ετσι ακριβως αντιμετοπιζω οσους το κανουν ειδικα εφοσον υπαρχουν 1000 αλλες λυσεις.
τι ειναι ζωη?
σαφης ορισμος δεν υπαρχει αλλα ολοι μπορουμε να ξεχωρισουμε κατι που ζει απο κατι που δεν ζει.
και το εμβρυο σαφως και ζει
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Τρί 29 Δεκ 2009, 12:49
Irc ψευδώνυμο: Astrea
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Astrea » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:06

Η παραπομπή το βιντεο της Αρέλας.... :punch: έλεος μπροστά μου ήταν!!!!
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:08

Για τους ιεροκυρηκες εχω να πω. πως αυτοι ειχαν την αποψη πως οταν κανεις σεξ με προφυλαξεις κοροϊδευεις τον θεο.
Οποτε τωρα τι θελουν;
να ζει καποιος σαν καλόγερος για να μην κάνει μη προγραμματισμενα παιδια;
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:08

alexandros έγραψε:Φαντάζομαι ότι η πτυχιακή σου εργασία Φωτισμένο Μυαλό γίνεται στα πλαίσια των σπουδών σου στην ιατρική ή σε κάποιο παραϊατρικό επάγγελμα. Οι πρακτικές που αναφέρεις σχετικά με τις εκτρώσεις είναι γενικώς παραδεκτές μέθοδοι που εφαρμόζουν ιατροί και όχι "γιατροί" κατ' ευφημισμόν όπως λες. Δυστυχώς να μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος όσον αφορά την επιστημονική σου επάρκεια, όποιο και αν είναι το αντικείμενο των σπουδών σου, προβαίνεις σε κρίσεις που επηρεάζονται από το συναίσθημα και δεν μας παρουσιάζεις αμερόληπτα τη διαδικασία. Προσπαθείς, προτάσσοντας πάντα το επιχείρημα ότι είναι προϊόν πτυχιακής εργασίας, να δημιουργήσεις εικόνες φρίκης σε όποιον διαβάζει το κείμενό σου. Όμως κι εγώ αν ήξερα, που δεν ξέρω, σου περιέγραφα μια εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας θα μπορούσα να την διανθίσω με διάφορες φρικιαστικές λεπτομέρειες. Αυτό δεν σημαίνει ότι μια εγχείριση σκωληκοειδίτιδας είναι αχρείαστη και δεν πρέπει να γίνει.
Στο ηθικό μέρος τώρα: ο καθένας θέτει τους κανόνες ηθικής στους οποίους θέλει να πιστεύει. Το να προσπαθήσει κάποιος να με πείσει ότι η έκτρωση στις πρώτες εβδομάδες ή ημέρες είναι "δολοφονία" απλά δεν θα συμβεί. Το θέμα εκτός από ιατρικό είναι νομικό και ηθικό. Είναι σίγουρο ότι όσα επιστημονικά άρθρα υπάρχουν που λένε όσα μας περιγράφει ο Φωτισμένος άλλα τόσα και ίσως περισσότερα υπάρχουν που λένε το ακριβώς αντίθετο. Παραθέτω ένα από τα πάμπολλα άρθρα που μπορεί να βρει κανείς σε επιστημονικές ανακοινώσεις, βιβλία, επιστημονικά περιοδικά κ.λπ που έχουν σχέση με το θέμα και λένε ότι η έκτρωση δεν είναι έγκλημα http://www.dbcuuc.org/sermons/001001.htm
Τι σημαίνει λοιπόν ότι κάποιος "ζει"; Έχει το έμβρυο εγκεφαλικές λειτουργίες ή ενστικτώδεις αντιδράσεις; Έχει συνειδητότητα της καταστάσεως του;

Αγαπητή μου Αρέλα, αυτό που περιγράφεις με την υιοθεσία έχει πολλές παραμέτρους. Καταρχήν μπορεί μια γυναίκα να μην είναι πρόθυμη/έτοιμη να υποστεί όλη την ταλαιπωρία που προέρχεται από μια ανεπιθύμητη, το τονίζω, εγκυμοσύνη. Με άλλα λόγια, να μην θέλει να παχύνει, να κινείται δύσκολα, να έχει δυσκολίες στην αναπνοή και στην καθημερινότητά της για εννιά μήνες. Φαντάσου μια εγκυμοσύνη που προέρχεται από βιασμό και θα πρέπει να κουβαλάς αυτό το ανεπιθύμητο έμβρυο για 9 μήνες μέχρι να "απαλλαγείς" από το προϊόν ενός ειδεχθούς εγκλήματος. Μετά, η ελληνική πραγματικότητα κάτι τέτοια ακόμη τα στηλιτεύει και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο. Τέλος, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος στο μέλλον μια μητέρα να εγείρει αξιώσεις απέναντι σε ένα παιδί που ένα ζευγάρι έχει υιοθετήσει δημιουργώντας προβλήματα κατά πρώτον στο παιδί αλλά και στους γονείς που το υιοθέτησαν.

Τέλος, το μόνο που δεν πρέπει να χωράει σε αυτή τη συζήτηση είναι ακριβώς αυτό που είπε η Βίκυ, η ηθικολογία.

παραθετω επιστημονικα στοιχεια..
τα επιστημονικα στοιχεια δεν επηρεαζονται καθολου...
και φυσικα δεν προκειταιι για γιατρους ουτε κατα διανοια!!!!!!
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:09

Divine Sinner έγραψε:Για τους ιεροκυρηκες εχω να πω. πως αυτοι ειχαν την αποψη πως οταν κανεις σεξ με προφυλαξεις κοροϊδευεις τον θεο.
Οποτε τωρα τι θελουν;
να ζει καποιος σαν καλόγερος για να μην κάνει μη προγραμματισμενα παιδια;


εχουμε εδω ιερροκηρυκες????
τεσπα...

ας μην δολοφονει τα παιδια του ειναι απλο αυτο...
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από alexandros » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:17

Fotismeno_Mialo έγραψε:
alexandros έγραψε:Φαντάζομαι ότι η πτυχιακή σου εργασία Φωτισμένο Μυαλό γίνεται στα πλαίσια των σπουδών σου στην ιατρική ή σε κάποιο παραϊατρικό επάγγελμα. Οι πρακτικές που αναφέρεις σχετικά με τις εκτρώσεις είναι γενικώς παραδεκτές μέθοδοι που εφαρμόζουν ιατροί και όχι "γιατροί" κατ' ευφημισμόν όπως λες. Δυστυχώς να μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος όσον αφορά την επιστημονική σου επάρκεια, όποιο και αν είναι το αντικείμενο των σπουδών σου, προβαίνεις σε κρίσεις που επηρεάζονται από το συναίσθημα και δεν μας παρουσιάζεις αμερόληπτα τη διαδικασία. Προσπαθείς, προτάσσοντας πάντα το επιχείρημα ότι είναι προϊόν πτυχιακής εργασίας, να δημιουργήσεις εικόνες φρίκης σε όποιον διαβάζει το κείμενό σου. Όμως κι εγώ αν ήξερα, που δεν ξέρω, σου περιέγραφα μια εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας θα μπορούσα να την διανθίσω με διάφορες φρικιαστικές λεπτομέρειες. Αυτό δεν σημαίνει ότι μια εγχείριση σκωληκοειδίτιδας είναι αχρείαστη και δεν πρέπει να γίνει.
Στο ηθικό μέρος τώρα: ο καθένας θέτει τους κανόνες ηθικής στους οποίους θέλει να πιστεύει. Το να προσπαθήσει κάποιος να με πείσει ότι η έκτρωση στις πρώτες εβδομάδες ή ημέρες είναι "δολοφονία" απλά δεν θα συμβεί. Το θέμα εκτός από ιατρικό είναι νομικό και ηθικό. Είναι σίγουρο ότι όσα επιστημονικά άρθρα υπάρχουν που λένε όσα μας περιγράφει ο Φωτισμένος άλλα τόσα και ίσως περισσότερα υπάρχουν που λένε το ακριβώς αντίθετο. Παραθέτω ένα από τα πάμπολλα άρθρα που μπορεί να βρει κανείς σε επιστημονικές ανακοινώσεις, βιβλία, επιστημονικά περιοδικά κ.λπ που έχουν σχέση με το θέμα και λένε ότι η έκτρωση δεν είναι έγκλημα http://www.dbcuuc.org/sermons/001001.htm
Τι σημαίνει λοιπόν ότι κάποιος "ζει"; Έχει το έμβρυο εγκεφαλικές λειτουργίες ή ενστικτώδεις αντιδράσεις; Έχει συνειδητότητα της καταστάσεως του;

Αγαπητή μου Αρέλα, αυτό που περιγράφεις με την υιοθεσία έχει πολλές παραμέτρους. Καταρχήν μπορεί μια γυναίκα να μην είναι πρόθυμη/έτοιμη να υποστεί όλη την ταλαιπωρία που προέρχεται από μια ανεπιθύμητη, το τονίζω, εγκυμοσύνη. Με άλλα λόγια, να μην θέλει να παχύνει, να κινείται δύσκολα, να έχει δυσκολίες στην αναπνοή και στην καθημερινότητά της για εννιά μήνες. Φαντάσου μια εγκυμοσύνη που προέρχεται από βιασμό και θα πρέπει να κουβαλάς αυτό το ανεπιθύμητο έμβρυο για 9 μήνες μέχρι να "απαλλαγείς" από το προϊόν ενός ειδεχθούς εγκλήματος. Μετά, η ελληνική πραγματικότητα κάτι τέτοια ακόμη τα στηλιτεύει και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο. Τέλος, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος στο μέλλον μια μητέρα να εγείρει αξιώσεις απέναντι σε ένα παιδί που ένα ζευγάρι έχει υιοθετήσει δημιουργώντας προβλήματα κατά πρώτον στο παιδί αλλά και στους γονείς που το υιοθέτησαν.

Τέλος, το μόνο που δεν πρέπει να χωράει σε αυτή τη συζήτηση είναι ακριβώς αυτό που είπε η Βίκυ, η ηθικολογία.

παραθετω επιστημονικα στοιχεια..
τα επιστημονικα στοιχεια δεν επηρεαζονται καθολου...
και φυσικα δεν προκειταιι για γιατρους ουτε κατα διανοια!!!!!!
είναι παράνομη πρακτική οι εκτρώσεις; αφού δεν απαγορεύονται από τον νόμο. γιατί δεν πρόκειται για γιατρούς αφού μετέρχονται νόμιμων ιατρικών μέσων; κι εγώ όπως θα είδες σου παρέθεσα ένα άκρως επιστημονικό κείμενο που λέει ότι ΔΕΝ είναι δολοφονία. Σε αυτό που είπες αγαπητέ φίλε πιο πάνω ότι όλοι μπορούμε να ξεχωρίσουμε τι σημαίνει ζωή και τι δεν είναι ζωή. Υπάρχουν νομικοί και φιλοσοφικοί όροι που ορίζουν βάσει επιχειρημάτων τι είναι ζωή. Επίσης υπάρχει αυτό που ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι είναι ζωή, κάτι το οποίο σέβομαι απολύτως. Επέτρεψέ μου όμως να έχω κι εγώ άποψη και να θέτω κι εγώ τα δικά μου όρια για το τι είναι ζωή, βάσει φυσικά των νόμων των ευνομούμενων κρατών και των φιλοσοφικών ρευμάτων στα οποία πιστεύω. Αυτό το δικαίωμα πιστεύω, και απαιτώ, να μου το αναγνωρίσεις. Το έμβρυο ΔΕΝ έχει εγκέφαλο και κάνει ενστικτώδεις κινήσεις. Ότι μπορεί να αναπτυχθεί και να γίνει άνθρωπος στο μέλλον, το δέχομαι. Εγώ όμως τερματίζω την ύπαρξή του (όχι τη ζωή του) σε μια στιγμή που το έμβρυο δεν έχει συνειδητότητα.
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:25

Αγαπητή μου Αρέλα, αυτό που περιγράφεις με την υιοθεσία έχει πολλές παραμέτρους. Καταρχήν μπορεί μια γυναίκα να μην είναι πρόθυμη/έτοιμη να υποστεί όλη την ταλαιπωρία που προέρχεται από μια ανεπιθύμητη, το τονίζω, εγκυμοσύνη. Με άλλα λόγια, να μην θέλει να παχύνει, να κινείται δύσκολα, να έχει δυσκολίες στην αναπνοή και στην καθημερινότητά της για εννιά μήνες. Φαντάσου μια εγκυμοσύνη που προέρχεται από βιασμό και θα πρέπει να κουβαλάς αυτό το ανεπιθύμητο έμβρυο για 9 μήνες μέχρι να "απαλλαγείς" από το προϊόν ενός ειδεχθούς εγκλήματος.
Μιλάς για γυναίκες οι οποίες πάνω απ'όλα, και πάνω από μια ανθρώπινη ζωή βάζουν τη βολή τους, την άνεσή τους, και την κορμάρα τους... Εγώ δεν μιλώ γι'αυτό το είδος των γυναικών. Αφ'ενός δεν τις θεωρώ γυναίκες αυτές, αφ'ετέρου δεν με αφορούν -ούτε πιστεύω πως θα'μπαιναν στη λογική της εναλλακτικής που πρόβαλα, πλάσματα υπερφύαλα και παρτάκηδες.
Συγκεκριμένα Αλέξανδρε πραγματεύτηκα, τι θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα που συνειδητοποιεί τι συνεπάγεται μια έκτρωση και θα'θελε να μπορούσε να την αποφύγει ενώ παράλληλα δεν θα'θελε να μεγαλώσει ένα παιδί.
Μετά, η ελληνική πραγματικότητα κάτι τέτοια ακόμη τα στηλιτεύει και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο.
Θα διαφωνήσω. Στην ελληνική πραγματικότητα του σήμερα, έχουν νερώσει πολλά κρασιά κι έχουν "ανοίξει" αρκετά τα μυαλά, ώστε να μην είναι πλέον ο κανόνας αυτό που λες, αλλά μάλλον η εξαίρεση.

Τέλος, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος στο μέλλον μια μητέρα να εγείρει αξιώσεις απέναντι σε ένα παιδί που ένα ζευγάρι έχει υιοθετήσει δημιουργώντας προβλήματα κατά πρώτον στο παιδί αλλά και στους γονείς που το υιοθέτησαν.
Στα αγγλικά έχουν μια ρήση που λέει "θα περάσουμε αυτή τη γέφυρα όταν φτάσουμε εκεί..." Αυτά που λες είναι μέσα στη ζωή. ΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ και αυτά αντιμετωπίζονται...όταν και αν προκύψουν...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:29

τοτε εισαι εν δυναμει δολοφονος εφοσον το κανεις/θα το εκανες..
και η νομικη δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...
νομους κανει ο καθε ασχετος...
ειπα εγω οτι δεν ειναι παρανομη συμφωνα με τον νομο?
αλλα ο νομος δεν παιζει ρολο σε αυτα αλλα η ιατρικη η ηθικη και σε οσους πιστευουν τα τυχον δογματα της θρησκειας τους.
παντως σιγουρα οχι ο κλαδος της νομικης..
μην τρελαθουμε τωρα...
δεν αναγνωριζω σε κανεναν και για κανεναν λογο το δικαιωμα να διαπραττει δολοφονιες.
αλλα σαφως και εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις για σωστο.
μιας που ξερεις απο φιλοσοφια ομως να προσθεσω οτι η αληθεια ειναι παντα μια..
τελος την πτυχιακη ασε να την κρινει η αρμοδια επιτροπη (εχει ηδη κριθει.)
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:30

ΑΡΕΛΑ



:urock:

:respect:
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Τρί 29 Δεκ 2009, 12:49
Irc ψευδώνυμο: Astrea
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Astrea » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:31

Αλέξανδρε... δεν είναι όμως ανθρώπινη έπαρση να λέμε το πότε κάτι έχει συνειδητότητα και τι όχι? Πως μπορεί κάτι τέτοιο να αποδειχτεί?

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους... γυναίκες που κυοφορούσαν σε πολύ πρώιμο στάδιο.. πριν ο γιατρός μπορούσε να τους πει φύλο.. και είχαν γνώση μέσο μιας 'ονειρικής επικοινωνίας' μαζί τους, για το τι ακόμα χαρακτηριστικά προσωπικότητας αυτά τα παιδιά θα αναπτύσανε....

Απο την άλλη πόσες φορές αυτό που καλούμε επιστήμη είναι ένα καλοστημένο ψέμα? Για παράδειγμα... Υπερπληθυσμός... αλλαγή κλίματος.. θεωρία Δαρβίνου... εμβόλια.. γρίπες... και πολλά πολλά άλλα!!!! ????? :conf:
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:36

Astrea έγραψε:Αλέξανδρε... δεν είναι όμως ανθρώπινη έπαρση να λέμε το πότε κάτι έχει συνειδητότητα και τι όχι? Πως μπορεί κάτι τέτοιο να αποδειχτεί?

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους... γυναίκες που κυοφορούσαν σε πολύ πρώιμο στάδιο.. πριν ο γιατρός μπορούσε να τους πει φύλο.. και είχαν γνώση μέσο μιας 'ονειρικής επικοινωνίας' μαζί τους, για το τι ακόμα χαρακτηριστικά προσωπικότητας αυτά τα παιδιά θα αναπτύσανε....

Απο την άλλη πόσες φορές αυτό που καλούμε επιστήμη είναι ένα καλοστημένο ψέμα? Για παράδειγμα... Υπερπληθυσμός... αλλαγή κλίματος.. θεωρία Δαρβίνου... εμβόλια.. γρίπες... και πολλά πολλά άλλα!!!! ????? :conf:
Πες τα χρυσόστομη! Ειδικά αυτό στην τελευταία σου παράγραφο, μ'έκανε χώμα, λιώμα, προσκυνώ λέμε! :worship:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:39

Εγω πιστευω οτι η εκτρωση δεν πρεπει να απαγορευεται.
αλλα ουτε πρεπει να γίνεται λες και καποιος παει στον οδοντιατρο.
παν μετρον αριστον.
Άβαταρ μέλους
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Τρί 29 Δεκ 2009, 12:49
Irc ψευδώνυμο: Astrea
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Astrea » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:45

ArELa έγραψε: Πες τα χρυσόστομη! Ειδικά αυτό στην τελευταία σου παράγραφο, μ'έκανε χώμα, λιώμα, προσκυνώ λέμε! :worship:
Σε ευχαριστώ Αρέλα μου :P Πιστεύω οτι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι με τίποτα...

ΑΑΑΑ...... Είμαι επιτέλους "Ιδεογραφίτης με τα όλα του" :xara:
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 17:49

σχετικα με τους τους γιατρους..

...ο όρκος του Ιπποκράτη, που δίνουν όλοι οι Έλληνες γιατροί, αναφέρει πως «δε θα δώσω σε κανένα φάρμακο θανάσιμο, ούτε τέτοια συμβουλή, ούτε σε γυναίκα θα δώσω εκτρωτικό φάρμακο» . («Ου δώσω δε ουδενί φάρμακον θανάσιμον, ουδέ γυναικί πεσσόν φθόριον δώσω»).
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 09 Μαρ 2010, 18:01

Ε δεν διδει. το κανει χειρουργικα.
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 18:05

μην κανουμε οτι και οι φαρισαιοι.
μην κολλας στο γραμμα αλλα δες την ουσια!!!!
η προστασια της ζωης.
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από silver » Τρί 09 Μαρ 2010, 22:35

Των φρονίμων ολίγα :

Η ένωση ενός θετικού ηλεκτρονίου + και ενός αρνητικού ηλεκτρονίου δημιουργεί σπινθήρα (φως )

Η ένωση ενός σπερματοζωαρίου και ενός ωαρίου δημιουργεί Ζωή, η οποία παραμένει εις τους αιώνας των αιώνων.

Από το εν εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου της ένωσης έως τα ... χίλια χρόνια και αν ζήσει, όποιος
του/της σταματήσει την ζωή είναι εγκληματίας.

Τώρα για την Εκκλησία υπάρχει πάντα η μετάνοια και η συγχώρηση για τον άνθρωπο που προσέρχεται
και ζητά ταπεινά--δια του Μυστηρίου της Εξομολογήσεως--συγγνώμη, για όσους φόνους και αμαρτίες
αν έχει διαπράξει.

Ο Παράδεισος έχει γεμίσει με μετανοημένους/ες πόρνους, μοιχούς, εγκληματίες κλπ

Και η Κόλαση αντίστοιχα είναι γεμάτη από "ατσαλάκωτους παρθένους", "τίμιους", "καθαρούς".

άντε να προσθέσω και τους "ιεροκήρυκες" τύπου Silver.... :D
.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από alexandros » Τρί 09 Μαρ 2010, 23:43

ArELa έγραψε:
Αγαπητή μου Αρέλα, αυτό που περιγράφεις με την υιοθεσία έχει πολλές παραμέτρους. Καταρχήν μπορεί μια γυναίκα να μην είναι πρόθυμη/έτοιμη να υποστεί όλη την ταλαιπωρία που προέρχεται από μια ανεπιθύμητη, το τονίζω, εγκυμοσύνη. Με άλλα λόγια, να μην θέλει να παχύνει, να κινείται δύσκολα, να έχει δυσκολίες στην αναπνοή και στην καθημερινότητά της για εννιά μήνες. Φαντάσου μια εγκυμοσύνη που προέρχεται από βιασμό και θα πρέπει να κουβαλάς αυτό το ανεπιθύμητο έμβρυο για 9 μήνες μέχρι να "απαλλαγείς" από το προϊόν ενός ειδεχθούς εγκλήματος.
Μιλάς για γυναίκες οι οποίες πάνω απ'όλα, και πάνω από μια ανθρώπινη ζωή βάζουν τη βολή τους, την άνεσή τους, και την κορμάρα τους... Εγώ δεν μιλώ γι'αυτό το είδος των γυναικών. Αφ'ενός δεν τις θεωρώ γυναίκες αυτές, αφ'ετέρου δεν με αφορούν -ούτε πιστεύω πως θα'μπαιναν στη λογική της εναλλακτικής που πρόβαλα, πλάσματα υπερφύαλα και παρτάκηδες.
Συγκεκριμένα Αλέξανδρε πραγματεύτηκα, τι θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα που συνειδητοποιεί τι συνεπάγεται μια έκτρωση και θα'θελε να μπορούσε να την αποφύγει ενώ παράλληλα δεν θα'θελε να μεγαλώσει ένα παιδί.
Οκ καταλαβαίνω τι λες απολύτως. Για το θέμα με την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη από βιασμό τι λες; Επίσης, αν μια γυναίκα δεν είναι ικανή και ώριμη να κυοφορήσει ένα παιδί για πολλούς λόγους (ηλικία, πνευματική διαύγεια κ.λπ.) τότε τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνεται;
Μετά, η ελληνική πραγματικότητα κάτι τέτοια ακόμη τα στηλιτεύει και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο.
Θα διαφωνήσω. Στην ελληνική πραγματικότητα του σήμερα, έχουν νερώσει πολλά κρασιά κι έχουν "ανοίξει" αρκετά τα μυαλά, ώστε να μην είναι πλέον ο κανόνας αυτό που λες, αλλά μάλλον η εξαίρεση.
Μακάρι να είναι έτσι αν και όσα βλέπω γύρω μου άλλα μου καταμαρτυρούν. Αυτό που περιγράφεις είναι μια κοινωνία ανοιχτή με πολλές ελευθερίες. Αντίθετα η κοινωνία μας είναι βαθύτατα συντηρητική και ιδιαίτερα σκληρή με όσους παρεκκλίνουν.
Τέλος, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος στο μέλλον μια μητέρα να εγείρει αξιώσεις απέναντι σε ένα παιδί που ένα ζευγάρι έχει υιοθετήσει δημιουργώντας προβλήματα κατά πρώτον στο παιδί αλλά και στους γονείς που το υιοθέτησαν.
Στα αγγλικά έχουν μια ρήση που λέει "θα περάσουμε αυτή τη γέφυρα όταν φτάσουμε εκεί..." Αυτά που λες είναι μέσα στη ζωή. ΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ και αυτά αντιμετωπίζονται...όταν και αν προκύψουν...
Ναι εντάξει εφόσον το βλέπεις έτσι. Ίσως εγώ να είμαι πολύ πιο αγχωτικός και να σκέφτομαι το μέλλον, πιθανόν να είμαι και υπερβολικός...
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από alexandros » Τρί 09 Μαρ 2010, 23:53

Fotismeno_Mialo έγραψε:τοτε εισαι εν δυναμει δολοφονος εφοσον το κανεις/θα το εκανες..
και η νομικη δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...
νομους κανει ο καθε ασχετος...
ειπα εγω οτι δεν ειναι παρανομη συμφωνα με τον νομο?
αλλα ο νομος δεν παιζει ρολο σε αυτα αλλα η ιατρικη η ηθικη και σε οσους πιστευουν τα τυχον δογματα της θρησκειας τους.
παντως σιγουρα οχι ο κλαδος της νομικης..
μην τρελαθουμε τωρα...
δεν αναγνωριζω σε κανεναν και για κανεναν λογο το δικαιωμα να διαπραττει δολοφονιες.
αλλα σαφως και εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις για σωστο.
μιας που ξερεις απο φιλοσοφια ομως να προσθεσω οτι η αληθεια ειναι παντα μια..
τελος την πτυχιακη ασε να την κρινει η αρμοδια επιτροπη (εχει ηδη κριθει.)
Ε κοίτα κάποιος πρέπει να κάνει και νόμους. Βάσει αυτών ζούμε και βάσει αυτών κινούμαστε και οργανώνουμε τη ζωή μας. Αν θεωρούμε ότι ο νομοθέτης είναι "άσχετος" μάλλον δεν εκπληρώνεται ο ρόλος μας μέσα στα πλαίσια της συγκροτημένης κοινωνίας. Η έκτρωση δεν είναι δολοφονία διότι τότε δεν θα επιτρεπόταν από το νόμο, και φυσικά έχει θέση η νομική επιστήμη στο ζήτημα που συζητάμε. Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις στη μη νομιμοποίησή της και να πολεμάς ώστε να ανατραπεί αυτή η συμπεφωνημένη συνθήκη που λέγεται νόμος που επιτρέπει τις εκτρώσεις. Όποιος σε ενοχλήσει πάνω σε αυτό να είσαι βέβαιος ότι προσωπικά θα με βρει απέναντι. Αυτό που λες για την αλήθεια που είναι μόνο μία, μου θυμίζει ένα εξαιρετικό δοκίμιο του Παπανούτσου που έλεγε ότι υπάρχει μια συμφωνημένη αλήθεια αλλά για να την προσεγγίσουμε όσο καλύτερα γίνεται θα πρέπει να την δούμε από όλες τις τις πλευρές. Αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιεί το παράδειγμα του σπασμένου καθρέφτη όπου η αλήθεια αντικατοπτρίζεται σε κάθε ένα κομμάτι.
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 10 Μαρ 2010, 01:52

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ τώρα. Θα προσπαθήσω να τα πάρω με τη σειρά, χωρίς quote, όμως, γιατί κολλάει το κομπιούτερ μου.
Η απάντησή μου απευθύνεται κυρίως στον Αλέξανδρο:

1. Δεν έχουν συνείδηση της κατάστασής τους, είπες. Από ποια ηλικία ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ αρχίζουν να έχουν συνείδηση της κατάστασής τους, ξέρεις; Εσύ γεννήθηκες με συνείδηση της κατάστασής σου; Τα παιδιά που γεννιούνται με νοητική υστέρηση που δεν αποκτούν σχεδόν ποτέ συνείδηση της κατάστασής τους, είναι για να τα πετάμε στον Καιάδα, μήπως;
2. Είπες επίσης πως δεν έχουν εγκέφαλο. Εδώ, σόρρυ, αλλά δεν διάβασες καλά ούτε τις δικές μου απαντήσεις, ούτε του φωτισμένου μυαλού. Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ. ΑΥτο το γράφω με κεφαλαία για να το ξαναδιαβάσεις εύκολα, ξανά και ξανά. Το έμβρυο θεωρείται έμβρυο από τη στιγμή που υπάρχει καρδιακή λειτουργία, και μέσω μηχανημάτων διακρίνεται ΚΑΙ εγκεφαλική λειτουργία. Να με διορθώσει το φωτ.μυαλό αν κάνω λάθος. Είναι πράγματα που μου τα είχε πει ο γιατρός μου, σε μία τυχαία συζήτηση, στην δεύτερη εγκυμοσύνη.
3. Δεν είναι δολοφονία, λες, επειδή έτσι λέει κάποιος νόμος;
Εδώ μπορούμε να κάνουμε ολόκληρη νέα συζήτηση, αλλά με ξάφνιασες μ'αυτή τη θέση σου, ομολογώ.
Ερώτηση, λοιπόν:
Σε ένα κράτος, όταν κλέβεις σου κόβουν το χέρι (νόμος).
Σε ένα άλλο, θεωρείται ΝΟΜΙΚΑ παράτυπο ακόμα και να τραβήξεις όπλο εναντια σε κάποιον που σε κλέβει. ΣΤο προηγούμενο κράτος έχεις νομικά το δικαίωμα να κόψεις ο ίδιος το χέρι του κλέφτη, κι αν αντισταθεί δεν υπάρχει πρόβλημα να τον λυντσάρεις κιόλας.
Σε μία χώρα σε σκοτώνουν ΝΟΜΙΜΑ, σε άλλη δεν υπάρχει ποινή θανάτου.

Ποια από τις δύο χώρες είναι σωστή;

Δεύτερη ερώτηση; Ποιοι νόμοι παρέμειναν ίδιοι στο πέρασμα των αιώνων: Απάντηση: ΚΑΝΕΝΑΣ. Σχόλιο: μπορεί να καλυτερεύουν με τον καιρό οι άνθρωποι. Χμ, κι αν είμαστε ΚΑΙ ΤΩΡΑ λάθος; Αν ακόμα δεν έχουμε φτάσει στον ιδανικό νόμο γι'αυτό το θέμα;

Υπάρχει ένας πίνακας (του Kohlberg, νομίζω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος), για τα επίπεδα ηθικής/ελευθερίας στον άνθρωπο, με το τελευταίο να ειανι ο ιδανικός ελεύθερος άνθρωπος αλλά στα πλαίσια μιας κοινωνίας, σε μία ιδανική, εννοείται πάλι, κοινωνία. Αυτός ο άνθρωπος, λοιπόν, κατανοεί την χρησιμότητα των νόμων και τους σέβεται ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΕΣ ΤΟΥ ΑΞΙΕΣ.
Αυτό σημαίνει, πως ασφαλώς και δεν ει΄ναι μόνο νομικό το θέμα. Αν οι νόμοι δεν βασίζονται πάνω σε κάποιας μορφής ηθική, γίνονται απάνθρωποι (όπως αυτός στην Κίνα που οδήγησε στην έκτρωση/δολοφονία με το ζόρι ενός εμβρύου ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ!!!). Αν ένας νόμος αύριο σου πει να καταδίδεις, πχ κάθε λαθρομετανάστη, γιατί αλλιώς θα έχεις κυρώσεις και θα φυλακιστείς, τι θα κάνεις; ΕΠειδή το λέει ο νόμος, είναι και ηθικό και σωστό και ανθρώπινο; ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;

Το θέμα είναι πολύ απλό: για διάφορους λόγους, το θέμα των εκτρώσεων έχει καταντήσει να γίνει φιλοσοφικό δίλημμα, και συζητιέται παγκοσμίως πλέον σε επίπεδο του τι είναι άνθρωπος, και πότε θεωρείται ένας οργανισμός άνθρωπος!
Η ΑΡιστέα είπε κάτι για τα όνειρα, και ξέρω πως για τους νόμους, ακόμα και για την ηθική πολλών δεν λέει μία: αλλά θα συμφωνήσω. Κι εγώ πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος είδα και τα δύο παιδιά μου, ως μωρά πώς θα ήταν (μόνο το φύλλο δεν είχα δει), και μίλησα μαζί τους στο όνειρο. Και δεν ήμουν ούτε ενός μηνός... Δεν είχα κάνει καν το τεστ.
Αυτό για μένα είναι επιβεβαίωση, πως έχουν μεγαλύτερη συνειδητότητα τα έμβρυα από ό,τι έχουν τα νεογνά με τον τοκετό, κάτι που είναι μεν αποδεκτό από πολλούς εσωτερικούς κύκλους, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που το λέω. Αυτή η εμπειρία μου, που είναι κοινή σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες, μου το αποδεικνύει.
Ξαναλέω, πως σίγουρα δεν είνα ικάτι απτό, τουλάχιστον όχι για τους άντρες. Είναι για μένα όμως, και για τις υπόλοιπες γυναίκες που είχαν παρόμοια εμπειρία.

Και κάτι για την Κελαινώ μου. Είχα πάει κι εγώ με μία φίλη μου για έκτρωση/απόξεση στην ουσία, γιατί είχε πεθάνει το έμβρυο ήδη μέσα της, και απλά έπρεπε να το βγάλουν. Μου είπε μετά, ότι ενώ το ήξερε από την προηγούμενη μέρα ότι ήταν νεκρό, δεν πόνεσε τόσο, όσο την ώρα που της το βγάζανε, και ήταν κάτι που δεν το περίμενε. Και να τονίσω πως ήτάν μία 'ανεπιθύμητη' εγκυμοσύνη, κτλ κτλ...
Ο λόγος που δεν τολμώ να κρίνω, όμως, καμία γυναίκα που αποφασίζει να το κάνει, είναι ακριβώς λόγω των παραπάνω. Επειδή οι άνθρωποι αρνούνται να αποφασίσουν να αναλάβουν τις ευθύνες τους (ακόμα κι όταν οι ευθύνες τους επιβάλλονται, στην ουσία, όπως στν περίπτωση ενός βιασμού, που για μένα είναι το ίδιο δίλημμα, όπως κι αν έβρισκες ένα βρέφος έξω από την πόρτα σου) και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους ονομάζοντας έναν άνθρωπο ως ασυνείδητη μάζα κυττάρων σε εξέλιξη. Με ποια λογική επέλεξαν να πουν ότι με το που μπαίνεις στον τρίτο μήνα ξαφνικά γι΄νεται άνθρωπος, δεν θα το καταλάβω ποτέ. Μπαίνει ξαφνικά η συνείδηση στο κορμί του παιδιού; Βλέπουν με κάποιο όργανο ότι ο εγκέφαλος κάνει συγκεκριμένες συνάψεις που είναι χαρακτηριστικές για τον άνθρωπο, ενώ πριν ήταν ερπετικές, ξέρω γω;

Και μια και αναφέρθηκαν και κουτάβια: σε κάποιες χώρες (και στη δική μας) υπάρχει νόμος που προστατεύει ακόμα κι αυτά...Για μένα είναι θλιβερό...τουλάχιστον. Και σίγουρα δεν δείχνει το επίπεδο ανθρωπιάς και δικής μας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΑΣ!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από alexandros » Τετ 10 Μαρ 2010, 02:23

Λοιπόν δεν σε κάνω κι εγώ quote γιατί θα βγει σεντόνι το κείμενο αγαπητή Φρου-Φρου. Έχουμε και λεμε: σου παραθέτω την άποψη της Ευτυχίας Λεοντίδου μαιευτήρας-γυναικολόγος, διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών όσον αφορά την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το έμβρυο κατά τη διάρκεια των πρώτων 12 εβδομάδων, το οποίο όπως σημειώνει και η γιατρός είναι το ανώτατο νόμιμο όριο διακοπής κυήσεως: Την άποψή της για τη «Σιωπηλή Κραυγή» ζητήσαμε από την Ευτυχία Λεοντίδου, μαιευτήρα-γυναικολόγο, διδάκτορα του Πανεπιστημίου Αθηνών:

«Καταρχάς θα ήθελα να σημειώσω την ορολογία που χρησιμοποιεί ο Μπ. Νέιθανσον στην ταινία του προκειμένου να περάσει στους θεατές τη θέση ότι αυτό που παρακολουθούν είναι η δολοφονία ενός παιδιού. Το έμβρυο ονομάζεται 'ο ασθενής μας', 'παιδί' ή 'αγέννητο παιδί', 'μωρό'. Στην ίδια λογική, η έγκυος γυναίκα αναφέρεται συνεχώς ως 'μητέρα'. Ολως τυχαίως, κάποια στιγμή συγκρίνει τον αναρροφητήρα με ηλεκτρική σκούπα...

Σημασία έχει ότι το έμβρυο είναι απολύτως εξαρτημένο από τη μήτρα στην οποία κυοφορείται, δεν μπορεί να ζήσει εκτός μήτρας. Το ότι είναι ζωντανό, όπως ζωντανό είναι κάθε κύτταρο του σώματός μας, δεν συνεπάγεται ότι μπορεί να θεωρηθεί ανεξάρτητο ανθρώπινο ον.

Στην αρχή της ταινίας το έμβρυο μοιάζει δώδεκα περίπου εβδομάδων. Πρόκειται για το ανώτατο όριο νόμιμης διακοπής της κύησης, ενώ οι περισσότερες νόμιμες εκτρώσεις πραγματοποιούνται κατά την έκτη με όγδοη εβδομάδα. Στην ηλικία αυτή το έμβρυο δεν γίνεται να κατατεμαχιστεί, όπως παρουσιάζει η ταινία. Η διακοπή της κύησης γίνεται σήμερα με αναρρόφηση και υπάρχουν διάφορα μεγέθη αναρροφητήρων ανάλογα με την ηλικία της κύησης.

Τους τρεις πρώτους μήνες, το έμβρυο δεν έχει λειτουργία εγκεφαλικού φλοιού, οπότε δεν έχει την αίσθηση του πόνου. Οταν πρωτοπαρουσιάστηκε η ταινία, το Αμερικανικό Κολέγιο Μαιευτήρων-Γυναικολόγων, ένας οργανισμός με ιδιαίτερο ειδικό βάρος στις Ηνωμένες Πολιτείες, αποφάνθηκε μεταξύ άλλων ότι 'δεν γνωρίζουμε καμία έγκυρη επιστημονική πληροφορία που να υποστηρίζει την άποψη ότι το έμβρυο βιώνει το αίσθημα του πόνου στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι ο φλοιός του εγκεφάλου αποκτά την τελική του διαμόρφωση στον έβδομο μήνα και ότι η μυελίνωση (ή κάλυψη) του νωτιαίου μυελού πραγματοποιείται μεταξύ της εικοστής και της τεσσαρακοστής εβδομάδας. Αυτές και άλλες νευρολογικές εξελίξεις θα έπρεπε να έχουν ολοκληρωθεί για να αισθανθεί το έμβρυο πόνο. Για να αισθανθεί πόνο χρειάζεται επίσης τους νευροδιαβιβαστές, πολύπλοκες χημικές ουσίες οι οποίες στα ζώα αναπτύσσονται στο τελευταίο τρίτο της κύησης. Δεν διαθέτουμε καμία ένδειξη ότι στους ανθρώπους συμβαίνει κάτι διαφορετικό'.

Το έμβρυο που μας δείχνει η ταινία έχει ενεργητικές κινήσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι κινήσεις του είναι εκούσιες. Αντίθετα θεωρούνται αντανακλαστικές. Γιατροί που είδαν την ταινία είπαν ότι δεν διαπίστωσαν διαφορετική δραστηριότητα από εκείνη που δείχνουν τα φυσιολογικά υπερηχογραφήματα στις δώδεκα εβδομάδες. Εξάλλου για να κραυγάσει το έμβρυο, προϋποτίθεται η ύπαρξη αέρα στους πνεύμονες, πράγμα που συμβαίνει με την πρώτη εισπνοή μετά τον τοκετό. Η γυναίκα όμως που βλέπει την ταινία αποκομίζει την εντύπωση ότι το έμβρυο κραυγάζει αλλά αυτή δεν το ακούει.

Ενα άλλο επιχείρημα του Νέιθανσον είναι η αύξηση των καρδιακών παλμών του εμβρύου την ώρα του 'κινδύνου'. Είναι προφανές ότι στη φάση αυτή το έμβρυο δεν έχει τη δυνατότητα ούτε να δει το εργαλείο του γιατρού ούτε να αντιληφθεί τη λειτουργία του. Οι καρδιακοί παλμοί παρουσιάζουν ούτως ή άλλως μία φυσιολογική διακύμανση και απαιτείται αρκετά μεγάλη εμπειρία για να την αξιολογήσεις ακόμη και στα τελειόμηνα έμβρυα, πόσο μάλλον στη φάση που παρουσιάζει η ταινία.

Ενα άλλο ψεύδος της ταινίας είναι ότι το έμβρυο κατατεμαχίζεται, κόβεται το κεφάλι του κ.ο.κ. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για το πρώτο τρίμηνο, αλλά για διακοπές της κύησης που πραγματοποιούνται στο δεύτερο τρίμηνο και μάλιστα σε ένα χρόνο, πράγμα σπανιότατο σήμερα. Είναι κάτι που αποφεύγεται με τις νόμιμες, επομένως έγκαιρες, εκτρώσεις. Αντίθετα, συνέβαινε πιο συχνά παλιότερα, όταν οι εκτρώσεις ήταν παράνομες. Σήμερα οι διακοπές δεύτερου τριμήνου, που επιτρέπονται από το νόμο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, γίνονται με τη χορήγηση φαρμάκων και είναι, για τη γυναίκα, σαν τις αυτόματες αποβολές.

Ενα ακόμη ζήτημα είναι τα πεταμένα έμβρυα που δείχνει η ταινία στο τέλος. Ούτε ένα από αυτά δεν είναι έντεκα εβδομάδων. Αναρωτιέμαι πού τα βρήκε ο Νέιθανσον. Η εικόνα αντιφάσκει με τον τεμαχισμό που έχει δείξει προηγουμένως. Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για αποβολές που έχουν συμβεί κατά το δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης ή πρόωρους τοκετούς. Αλλά και πάλι, τα νεκρά έμβρυα δεν πετιούνται στα σκουπίδια...

Εκείνο που είναι βέβαιο είναι ότι οι επιπλοκές της έκτρωσης, στις οποίες αναφέρεται με έμφαση η ταινία, είναι πολύ συχνότερες όταν οι εκτρώσεις είναι παράνομες και γίνονται σε ανεξέλεγκτες συνθήκες. Το ίδιο ισχύει ασφαλώς και για τη λεγόμενη 'βιομηχανία των εκτρώσεων'. Η αισχροκέρδεια είναι πολύ μεγαλύτερη όταν οι εκτρώσεις πραγματοποιούνται σε καθεστώς παρανομίας.

Για να τελειώνω: το πότε αρχίζει να δημιουργείται η συνείδηση στα έμβρυα ή στα ανθρώπινα όντα είναι ένα ζήτημα υπαρξιακό που ο καθένας θα πρέπει να το απαντήσει για τον εαυτό του. Στο θέμα αυτό, ο Νέιθανσον και εκείνοι που διακινούν την ταινία του δεν έχουν καμιά απολύτως αρμοδιότητα. Τα περί 'προστασίας της ζωής' συνιστούν καπηλεία. Δεν ενδιαφέρονται για τη ζωή όσοι απλώς ενοχοποιούν τις γυναίκες και αρνούνται το δικαίωμά τους στην ενημέρωση και τη σωστή αντισύλληψη που συνιστά και το μοναδικό τρόπο για την αποφυγή μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης».


Πιστεύω ότι τα παραπάνω αποτελούν αν μη τι άλλο μια έγκυρη άποψη πάνω στο θέμα. Φυσικά εγώ μιλάω για το νόμιμο όριο μέσα στο οποίο μπορεί μια γυναίκα να κάνει έκτρωση. Όσον αφορά τη νομολογία την κρίνω βάση της εποχής μου και όχι συγκριτικά με άλλες εποχές, παλαιότερες. Γι' αυτό ο νόμος είναι και κάτι ζωντανό και οι κοινωνικές συνθήκες τον διαμορφώνουν. Η ηθική πλευρά της νομολογίας, βάσει της φιλοσοφίας της νομικής επιστήμης, συμπεριλαμβάνεται στο αν μια νομοθετική ρύθμιση θα εφαρμοστεί ή τελικά θα καταψηφιστεί. Το αξιακό σύστημα στο οποίο πιστεύω αμφισβητεί, κρίνει αλλά σέβεται τις δημοκρατικές αποφάσεις. Σημειωτέον ότι το δικαίωμα στην έκτρωση, απ' ότι τουλάχιστον φαίνεται, είναι κατάκτηση των φεμινιστικών κινημάτων. Επίσης αξίζει να διαβάσεις το http://www.femnetsalonica.gr/ios_ektrosi.htm.
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
sacred_circle
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2007, 17:08
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από sacred_circle » Τετ 10 Μαρ 2010, 10:33

το ζήτημα είναι καθαρά ψυχής και προσωπικής συνείδησης, για αυτό θα μιλήσω για πως το βλέπω εγώ… ίσως να είμαι και λάθος…
καμία μελέτη η ερευνά δεν μπορεί να με πέσει για το αν είναι δολοφονία, για μένα στο μυαλό μου είναι αφαίρεση ζωής.
πριν κάτι χρόνια όταν είχα πάει να κάνω μια επέμβαση στο Έλενα είχα γνωρίσει μια κοπελίτσα τότε 16 που είχε βιαστεί και ήταν έτοιμη να γεννήσει.. μου είχε φάνει πολύ περίεργο, που το κράτησε και λόγο ηλικίας και λόγο κατάστασης, η κοπέλα θα έδινε το παιδί σε μια θεια της, η όποια δεν μπορούσε να κάνει παιδιά . η κουβέντα της ήταν η εξής, μπορεί να κάνω χρόνια να με αγγίξει κάποιος, αλλά από αυτό το άσχημο και βρώμικο περιστατικό, θα προσπαθήσουμε να μην συνεχίσουμε, τα εγκλήματα …έκανε ένα ο πατέρας της δεν θα γίνω ιδία να κάνω ένα και εγώ….. :angel:
δεν θα μπορούσα να πω κάτι αν έκανε έκτρωση λόγο της ιδιαίτερης περίπτωσης , όπως δεν ξέρω αν μάθαινα ότι το παιδί μου θα γεννηθεί με προβλήματα δηλ να μην έχει κάποια μελή η αν έχει κάποιο σύνδρομο τι θα έκανα, γιατί δεν ξέρω κατά ποσό έχουμε, πάλι δικαίωμα να αποφασίσουμε, αν θα ζήσει κάποιο πλάσμα και να ακολουθήσουμε την λογική του καιάδα…
σε καμία περίπτωση δεν μιλώ με διάθεση να κρίνω κανένα, ο καθένας μπορεί να ζυγίσει, τις πράξεις του και δεν είμαι σε θέση να αναλάβω, την ευθύνη για αυτό, ούτε καν θέλω. Απλά πιστεύω, ότι ένα μωρό είναι δώρο και το λέω, εγώ που έχω ένα κάρο ανασφάλειες, αν θα μπορέσω να είμαι σωστή συνεπής, κτλ μιας και δεν υπάρχει εγχειρίδιο σωστού γονέα…
δυστυχώς η ευτυχώς ο καθένας μπορεί να στηριχτεί και στην επιστήμη και στην θρησκεία και να κάνει έκτρωση και να μην κάνει μιας και τα 2 μπορούν να του δώσουν επιχειρήματα για να ακολουθητέε αυτό που θέλει….. άρα είναι καθαρά θέμα οπτικής και όχι κανόνων… :rose: :rose:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
Love is the triumph of imagination over intelligence
[img]http://i36.photobucket.com/albums/e22/S ... ksmall.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από KELAINO » Τετ 10 Μαρ 2010, 11:47

ArELa έγραψε:Όμως Κελαι ξέφυγες απ'το ερώτημα... Δεν έθεσε ο σίλβερ (αυτή τη φορά τουλάχιστον) αναθέματα για προγαμιαίο σεξ και τα υπόλοιπα. Άλλο σε ρώτησε...
Έλεγα ότι έχει άμεση σχέση με το θέμα, γιατί αν το προγαμιαίο δεν ήταν τόσο ντροπή και η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη "καταστροφή" για μια ανύπαντρη κοπέλα, χιλιάδες εκτρώσεις που έγιναν για να "κρύψουμε τσι πομπές" θα είχαν αποφευχθεί.
Απ' αυτήν την άποψη το ανέφερα.
Ξέρω ότι η Κελαι δεν μπορεί... αν μπορούσε όμως, ίσως και να προσπαθούσε να πείσει τη φίλη της να το γεννήσει και να το δώσει για υιοθεσία. Είναι απο τις συγκλονιστικότερες καταγραφές που έχω δει στη ζωή μου. Θεωρώ πως αυτή η καταγραφή θα στιγματίσει καθοριστικά τον βαθύτερα σκεπτόμενο, αυτόν που φέρει πραγματικό ηθικό κώδικα, και όχι ψευτοηθικιστικό...
ΑρΕλάκι μου, δε χρειάζομαι βίντεο για να είμαι κατά των εκτρώσεων. Είναι δολοφονία και τελείωσε. Ούτε χάπι της επόμενης ημέρας δεν ήθελα να πάρω λέμε.
Από την άλλη, δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να πείσω κανέναν για ο,τιδήποτε, ακόμα κι αν διαφωνώ κάθετα και πλήρως. Πόσω μάλλον ένα άτομο που αγαπάω, άρα σέβομαι, άρα δέχομαι τις αποφάσεις του και ξέρω ότι δεν είναι παρμένες έτσι ασυλλόγιστα.

Εκτρώσεις θα γίνονται πάντα, και είναι καλό που είναι νόμιμες, γιατί αλλιώς θα γίνονταν υπό άθλιες συνθήκες, ή στο εξωτερικό.

Εξακολουθώ να επιμένω πως το καλύτερο απ' όλα είναι η αντισύλληψη. Άντε να το πεις αυτό στους ηθικολόγους όμως.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 10 Μαρ 2010, 11:59

Από την άλλη, δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να πείσω κανέναν για ο,τιδήποτε, ακόμα κι αν διαφωνώ κάθετα και πλήρως. Πόσω μάλλον ένα άτομο που αγαπάω, άρα σέβομαι, άρα δέχομαι τις αποφάσεις του και ξέρω ότι δεν είναι παρμένες έτσι ασυλλόγιστα.
Αν αυτή η φίλη που αγαπάς, χτύπαγε μια προσωρινή έστω ιδέαση, (κατά τη γνώμη της όχι ασυλλόγιστη) ότι ένα συγκεκριμένο άτομο δεν έπρεπε να ζει σ'αυτόν τον πλανήτη, το έβλεπε τυχαία στο δρόμο, και του'χωνε μαχαίρι στο καταπιονάρι- έτοιμη να τον καθαρίσει, (πρόσεξε, γι'αυτήν δε θα'ταν ασυλλόγιστο...) δε θα προσπαθούσες να την αποτρέψεις; Φρονώ πως ναι, και όχι μόνο για ν'αποφύγει τα χειρότερα (της φυλακής τα σίδερα κι ας ήτανε λεβέντρα), αλλά για να μη σκοτώσει τον ίδιο τον άνθρωπο, έτσι;

Ε, με την ίδια λογική- κι αφού πιστεύως πως η άμβλωση είναι αφαίρεση ζωής, θα'πρεπε (κατ'εμέ) να είχες προσπαθήσει με όποιον ευγενικό τρόπο, με όποια μέθοδο πειθούς διέθετες, να τη μεταπείσεις... κατά τη γνώμη μου, έτσι; Σου είπα, η "Σιωπηλή κραυγή", με σημάδεψε. Αν την έβλεπε αυτή την ταινία η φίλη σου, δε νομίζω οτι θα χρειαζόταν να της πεις "μην το κάνεις...". Μπορεί από μόνη της απλά να μην άντεχε να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο... Δεν είναι λίγο να βλέπεις ένα έμβρυο που δεν έχει κλείσει ούτε το δεύτερο μήνα ανάπτυξης, να ανοίγει το στόμα σε μια έκφραση απίστευτης απόγνωσης, λες και ουρλιαζε, προσπαθώντας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΑΤΑ να αποφύγει τη "ρουφήχτρα" της άμβλωσης, μετακινούμενο απελπισμένα και όσο μπορούσε στα τοιχώματα της μήτρας πριν το ρουφήξει τελικά η αναθεματισμένη συσκευή... πίστεψέ με, δεν είναι λίγο... (Θεέ μου, ιδρώνω τώρα που ξανα "οπτικοποίησα" την εικόνα στο μυαλό μου...)



Τι έγινε παιδιά ? (στους υπόλοιπους μιλάω όχι σε σένα Κελαι) δεν είχαμε το στομάχι να δούμε την ταινιούλα;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από alexandros » Τετ 10 Μαρ 2010, 12:12

το κείμενο που έβαλα και λέει ότι δεν μας τα λέει καλά ο φίλος στη ταινία "Σιωπηλή Κραυγή" το είδες;
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”