Eκτρωσεις

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Eκτρωσεις

Δημοσίευση από silver » Κυρ 07 Μαρ 2010, 15:57

Oι Ελβετοί κάνουν δημοψήφισμα σε πρόταση να δοθεί συνταγματικό δικαίωμα αντιπροσώπευσης των ζώων στο δικαστήριο.

Ο αγωνιζόμενος για τα δικαιώματα των ζώων Antoine Goetschel λέγει
το να ομιλεί γι' αυτά που δεν μπορούν να ομιλήσουν είναι δικαιοσύνη.


Ερωτώ : ποιός τελικά θα ομιλήσει για τα 300-350 χιλιάδες ελληνόπαιδα
που κατακρεουργούνται ετησίως με τις εκτρώσεις;;;

Από το 1970 έως το τέλος του 2009 : 14 εκατομμύρια, 800 χιλιάδες
ελληνόπαιδα κατακρεουργήθηκαν!!!

έως πότε, ο δεσπότης ο άγιος και ο αληθινός, ου κρίνεις και εκδικείς το αίμα ημών εκ των κατοικούντων επί της ελληνίδος γης;

Ο νοών νοείτω, γιατί πάμε σαν χώρα από το κακό στο χειρότερο...





Switzerland referendum on providing lawyers for animals
By Imogen Foulkes
BBC News



Opponents say Switzerland has enough animal protection laws
A nationwide referendum is taking place in Switzerland on a proposal to give animals the constitutional right to be represented in court.

Animal rights groups say appointing state-funded animal lawyers would ensure animal welfare laws are upheld, and help prevent cases of cruelty.

Opponents say Switzerland does not need more legislation regarding animal protection.

The Swiss government has recommended that voters reject the idea.

There is already one animal lawyer in Switzerland.

Zurich has made legal representation for animals in cruelty cases compulsory since 1992.

The current incumbent is Antoine Goetschel. He has gone to court on behalf dogs, cats, cows, sheep, and even a fish.

Animal 'minority'

He believes speaking up for those who cannot speak for themselves is the essence of justice.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8554012.stm
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 08 Μαρ 2010, 12:06

silver έγραψε: Ερωτώ : ποιός τελικά θα ομιλήσει για τα 300-350 χιλιάδες ελληνόπαιδα
που κατακρεουργούνται ετησίως με τις εκτρώσεις;;;
Οι γονείς τους, και δη οι μητέρες τους, που τραβάνε όλο το κουπί.

Πάντως όχι κάποιος που είναι έξω από το χορό και λέει πολλά τραγούδια.

Η απόφαση να γίνει έκτρωση σε καμιά περίπτωση δεν παίρνεται ελαφρά τη καρδία, έχει επιπτώσεις σ' ολόκληρη τη ζωή της γυναίκας και αφήνει πληγές που δεν επουλώνονται για μια ζωή.

Αυτό που χρειάζεται είναι:

Λιγότεροι υστερικοί ιεροκύρηκες που κραυγάζουν χωρίς να ξέρουν.

Περισσότερη ενημέρωση σε θέματα αντισύλληψης, πράγμα που για να υπάρξει πρέπει να απενοχοποιηθεί η κουβέντα για το σεξ, δηλαδή ακόμα λιγότεροι υστερικοί ιεροκύρηκες.


Σίλβερ, θές λιγότερες εκτρώσεις, πιάσε και μοίρασε προφυλακτικά και μάθε στους νέους να τα χρησιμοποιούν.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από silver » Δευ 08 Μαρ 2010, 15:38

KELAINO έγραψε:
Σίλβερ, θές λιγότερες εκτρώσεις, πιάσε και μοίρασε προφυλακτικά και μάθε στους νέους να τα χρησιμοποιούν.

Σίλβερ, θες λιγότερους φόνους, πιάσε και μοίρασε όπλα σε όλο τον κόσμο και μάθε τους να τα χρησιμοποιούν....

Κατανοώ αυτά που γράφεις αλλά μας παρουσιάζεις τους γονείς μόνο.

Για την ανθρώπινη ύπαρξη που δολοφονείται δεν έχεις να μας πεις κάτι;

Θέλεις να τους μοιράσουμε προφυλακτικά να απολαμβάνουν ηδονή,
αλλά όχι αλήθειες ιεροκηρύκων που πονούν...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 08 Μαρ 2010, 15:50

:conf:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 08 Μαρ 2010, 17:06

Tωρα το να συγχεεις τα προφυλακτικα με τα πιστολια. μονο ενας ιεροκυρικας μπορει να το καταφέρει.
Σιλβερ. οταν η οικογενια μου τραβαει ενα κουπι. Αδιαφορώ για το τι θα πει ο καθε υστερικος ιεροκυρικας.
οταν προτεινεις σε μια γυναικα να μην κανει εκτρωση. πες της
μην ανησυχεις. γενισε το και θα το μεγαλωσω και θα το σπουδασω εγω.
μπορεις να το κανεις στη πράξη. που ξερεις μπορει να ακολουθήσουν κι αλλοι ιεροκυρηκες.
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από silver » Δευ 08 Μαρ 2010, 18:02

Divine Sinner έγραψε: οταν προτεινεις σε μια γυναικα να μην κανει εκτρωση. πες της
μην ανησυχεις. γενισε το και θα το μεγαλωσω και θα το σπουδασω εγω.
μπορεις να το κανεις στη πράξη. που ξερεις μπορει να ακολουθήσουν κι αλλοι ιεροκυρηκες.

Πριν αποφασίσετε με την φίλη σου να κατακρεουργήσετε
μια ανθρώπινη ύπαρξη, "σφύρα μου" και εγώ είμαι εδώ!

Τώρα αν σου πω ότι το "κοκό" το ξέρεις να το απολαμβάνεις,
τα αποτελέσματα των πράξεών σου γιατί δεν τα αναλαμβάνεις;

Ξέρω θα μου γράψεις : κουράστηκα από τους ιεροκήρυκες...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 08 Μαρ 2010, 18:17

και τι γινεται αν το μωρο ειναι προϊον βιασμου;
Η αν απλα απο οικονομικης αποψης δεν μπορουν να το μεγαλώσουν;
η αν ξερουμε οτι θα γεννηθει αρρωστο, καθηστερημενο με συνδρομο down η κατι τέτοιο.
τι προτεινουν οι ιεροκυρηκες γι αυτες τις περιπτώσεις;
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Δευ 08 Μαρ 2010, 18:49

Περίεργο πολύ περίεργο πράμα ρε αδερφάκι μου, όλοι όσοι είναι υπέρ των εκτρώσεων έχουν ήδη γεννηθεί :dunno: :dunno: :dunno: .
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 08 Μαρ 2010, 18:57

και οσοι ειναι κατα
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από silver » Δευ 08 Μαρ 2010, 22:38

Divine Sinner έγραψε:και τι γινεται αν το μωρο ειναι προϊον βιασμου;
Διακρίνεις καμμιά διαφορά εσύ αν είσαι "προϊόν" βιασμού;
Μην βιαστείς να πεις ότι γνωρίζεις.
Γιατί και στον έννομο γάμο έχουμε βιασμούς....
Τι είναι η γυναίκα κτήνος, να πρέπει να ικανοποιεί κάθε στιγμή τις κτηνώδεις επιθυμίες των συζύγων τους;



Η αν απλα απο οικονομικης αποψης δεν μπορουν να το μεγαλώσουν;
Ας πεθάνει από την πείνα να εισέλθει γρηγορότερα στη Βασιλεία των Ουρανών!
Εσύ πέθανες; Ξέρεις να πέθανε στην Ελλάδα κανείς από πείνα;


η αν ξερουμε οτι θα γεννηθει αρρωστο, καθηστερημενο με συνδρομο down η κατι τέτοιο.
Εγώ και εσύ που γενηθήκαμε καθυστερημένοι πάθαμε τίποτα; :)


τι προτεινουν οι ιεροκυρηκες γι αυτες τις περιπτώσεις;
Φταίω εγώ; Εσύ δεν ζήτησες να ακούσεις τις προτάσεις των ιεροκηρύκων;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 08 Μαρ 2010, 22:45

ILLUVATAR85 έγραψε:Περίεργο πολύ περίεργο πράμα ρε αδερφάκι μου, όλοι όσοι είναι υπέρ των εκτρώσεων έχουν ήδη γεννηθεί :dunno: :dunno: :dunno: .

:urock: :urock: :urock:

(απο μια δηλωμένη κατά των εκτρώσεων)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 08 Μαρ 2010, 23:00

Συγνωμη κυρηκα αλλα δεν εχω διαγνωσθει με συνδρομο down, ουτε και καθυστερημενος.
Ας πεθάνει από την πείνα να εισέλθει γρηγορότερα στη Βασιλεία των Ουρανών!
Δεν πιστευω σε αυτην την βασιλεια (τουλαχιστων οχι με τον δικο σου τρόπο). Αλλα αν πεθανει απο την εκτρωση δεν θα εισελθει στη βασιλεια των ουρανων;
Ας πεθάνει από την πείνα να εισέλθει γρηγορότερα στη Βασιλεία των Ουρανών!
Εγω γεννήθηκα γιατι οι γονείς μου θελανε να γεννηθω και παλι εχω ταλαιπωρηθει πολυ.
Το να μεγαλωσεις ομως χωρίς οικονομικά μέσα στη σημερινη μερα ειναι καλυτερο να μην ειχες γεννηθει ποτέ.
Εκτως αν υποστηρίζεις ενα συστημα καστών. οπου ο γιος του παρία θα γίνει κι αυτος παρίας (αν επιβιωσει).

Δεν ειμαι υπερ της καθε εκτρωσης. Αλλα σε καποιες περιπτωσεις ειναι το καλυτερο που μπορει να γίνει.
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Προς οιουσδήποτε αφορά...

Δημοσίευση από silver » Τρί 09 Μαρ 2010, 00:23

Divine Sinner έγραψε:Συγνωμη κυρηκα αλλα δεν εχω διαγνωσθει με συνδρομο down, ουτε και καθυστερημενος.
Ποιος σου έκανε την διάγνωση, έγινε με φακελάκι ; :)

Αλλα αν πεθανει απο την εκτρωση δεν θα εισελθει στη βασιλεια των ουρανων;

Θα εισέλθει αλλά θα έχει το σύνδρομο down, και πνευματικές εκτρώσεις δεν γίνονται εκεί.

Το να μεγαλωσεις ομως χωρίς οικονομικά μέσα στη σημερινη μερα ειναι καλυτερο να μην ειχες γεννηθει ποτέ.
Είναι προσωπική σου γνώμη, την σέβομαι, αλλά δεν την δέχομαι.
Γεννήθηκα πάμπτωχος, ορφανός, πάλεψα, επέζησα με την βοήθεια του Θεού, και φεύγω από αυτόν τον κόσμο
μπατίρης, αλλά ευτυχής που είμαι Έλληνας Ορθόδοξος!
Δεν ειμαι υπερ της καθε εκτρωσης. Αλλα σε καποιες περιπτωσεις ειναι το καλυτερο που μπορει να γίνει.
Το καλύτερο το αποφασίζει ο Αρχηγός της Ζωής και του Θανάτου και όχι εμείς,
γι' αυτό και θα λογοδοτήσουμε για τις πράξεις μας...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 09 Μαρ 2010, 00:50

Κοίτα να δεις τώρα, silver. Είμαι κι εγώ κατά των εκτρώσεων, ή μάλλον είμαι υπέρ της ζωής και του δικαιώματος του νεογνού να γεννηθεί, μια και για κάποιον λόγο κάπως φύτρωσε μέσα στη μήτρα μιας γυναίκας, ακόμα κι όταν έχει γίνει με τη βία!
Από την άλλη, όμως, είμαι υπέρ και του σεβασμού στη γνώμη του άλλου, και κυρίως είμαι ΚΑΤΑ των απαξιωτικών αφορισμών και των 'ιεροκηρύστικων" λεξικών εμετών! Θεωρώ, δε, καθήκον κάθε νοήμονος ανθρώπου να προσπαθεί να κατανοήσει την θέση του άλλου. Κι αν λοιπόν διαφωνώ με όσους είναι υπέρ της έκτρωσης, δεν θα αφορίσω ποτέ, ούτε θα μιλήσω για βασιλείες στον ουρανό σε ένα 15χρονο, πχ, που μπορεί να βιάστηκε!!! Αν αυτό το κορίτσι αποφασίσει πως δεν θέλει να έχει καμία σχέση με αυτό το νεογνό, δεν θα το παίξω Θεός και τιμωρός μαζί, να την κατηγορήσω για ασπλαχνία ή αθεία ή δεν ξέρω τι άλλα σκατά λέτε εσείς σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν θα προσπαθήσω να της δημιουργήσω ενοχές για το ότι ψυχολογικά έχει πάθει σοκ, και δεν αντέχει ούτε στην ιδέα ότι κουβαλάει το παιδί ενός τέρατος... Αν ήταν δικό μου παιδί (μακριά από μας), θα ήμουν στο πλάι της, και με συζήτηση και στήριξη από την πλευρά μου, αλλά και από ειδήμονες, θα προσπαθούσα να την κάνω να καταλάβει πως αυτό το πλάσμα είναι μία ξεχωριστή οντότητα, και πως με την έκτρωση θα γίνει κι αυτό θύμα του ίδιου ανθρώπου. Θα προσπαθούσα να την κάνω να το αγαπήσει. Θα ήμουν ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ για να το μεγαλώσει. Αλλά, και πάλι, η τελική απόφαση θα ήταν δική της! Ούτε μια άλλη μάνα θα κατηγορήσω, αν κάνει ακριβώς το αντίθετο.
Βάζω μία τραβηγμένη περίπτωση (όχι και τόσο, όμως), για να γίνει κατανοητή η θέση μου.
Πέραν αυτού:
Έκανες σύγκριση ανάμεσα σε όπλα και προφυλακτικά (παντελώς άσχετος ο συσχετισμός...ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι ήθελες να πεις), αφόρισες την σεξουαλική απόλαυση, και μάλιστα 'κατηγορείς' εμμέσως πλην σαφώς όσους την επιθυμούν, ακόμα κι αν δεν έχουν προβεί σε καμία έκτρωση (διάβασε τι έγραψες και πώς, και θα δεις ότι η γλώσσα σου αποκάλυψε τις σκέψεις σου)!
Μιλάς ειρωνικά και μέχρι που υπονόησες πως κάποιο μέλος είναι καθυστερημένο. Αχ, ναι, ξέρω. Το να βάζεις και τον εαυτό σου στους καθυστερημένους, αυτόματα μειώνει την ύβρη. Σωστά; ΛΑΘΟΣ! Για μένα απλά την κάνει πιο βλακώδη και πονηρή...

Γιατί, αγαπητέ, έλειπες από τα μαθήματα αγάπης, σεβασμού και κατανόησης, όταν τα διδάσκανε στη Θεολογία;

Ομολογώ πως τέτοιες στιγμές, ντρέπομαι να λέω ότι συμφωνώ με κάποιον (εσένα στην προκειμένη, ο οποίος είσαι -προφανώς- κατά των εκτρώσεων)

Κρίμας...
:? :(
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 09 Μαρ 2010, 01:09

μανταμ :lovey0: :lovey0:
θελω να σημειωσω πως ουτε εγω λεω. καντε σεξ χωρις προφυλαξεις κι αν μεινετε εγκυες καντε εκτρωση.
δεν λεω οτι η εκτρωση ειναι κατι ευκολο. σαν να πηγαινει στον οδοντιατρο.
αλλα ειναι μια επιλογή οταν ξερεις οτι θα φερεις στον κόσμο ενα μωρο που ειναι ειτε προϊον βιασμου (οποτε μπορει να θυμιζει στην γυναίκα συνεχως την πράξη), ειτε οταν ειναι να γεννηθει με καποιο σοβαρο και ανιατο προβλημα υγείας (πραγμα που μπορει να το γνωρίζουμε πριν γεννηθει).
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Μαρ 2010, 01:20

Αφού φυσικά προσυπογράψω την Μαντάμ μας , θα πω το εξής απλό που φαίνεται να ξέχασε να συνυπολογίσει η ομήγυρις...

Προέκυψε ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη για τους Χ λόγους. Οκ. Οι επιλογές δεν είναι μόνο δύο - το κρατάω ή το ρίχνω (-δολοφονώ), υπάρχει και η τρίτη και εντιμότερη για τις εγκυμονούσες που δεν νιώθουν πως είναι έτοιμες να αναλάβουν την ανατροφή ενός παιδιού, ή απλά δεν το θελουν το παιδί αυτό για τους όποιους λόγους... Η υιοθεσία, κύριοι. Όχι η αγοραπωλησία, προσέξτε. Η νόμιμη οδός που θα την οδηγήσει να παραδώσει το ΑΘΩΟ αυτό πλάσμα σε έναν διαπιστωμένα σωστό φορέα/οργανισμό που θα φροντίσει να το δώσει σε γονείς που λαχταρούν ένα παιδί και δεν μπορούν να κάνουν, σε δύο ανθρώπους δηλαδή που θα του προσφέρουν ό,τι καλύτερο.

Τα περί "κοκού", απόλαυσης κλπ, είναι αχρείαστες και ανόητες (ας μου επιτραπεί) επισημάνσεις, που δημιουργουν εμετικά ενοχικά για κάτι που είναι απόλυτα ανθρώπινο και φυσιολογικό. Κάτι τέτοια με κάνουν και αποστρέφομαι τους θρήσκους που κατά τα άλλα μπορεί φιλότιμα να παλεύουν να δώσουν μήνυμα αγάπης... (αλλά έτσι μόνο αυτό δεν δίνουν)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 09 Μαρ 2010, 01:29

Το ξέρω ότι δεν λες τα παραπάνω, σίνερ.
Και για τις δύο περιπτώσεις, έχω επιχειρήματα για αντίλογο, και θα τα παραθέσω στα πλαίσια μιας πολιτισμένης διαφωνίας!

Για τα παιδιά που μπορεί να γεννηθούν άρρωστα, έχω να πω πολύ απλά, πως τα παιδιά δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία για μία οικογένεια. Ασφαλώς δεν είναι καθόλου εύκολο να μεγαλώνεις ένα παιδί με σύνδρομο down ή με κάποια σοβαρή ασθένεια, αλλά έχω ακυρώσει προ πολλού το 'σύνδρομο της Σπάρτης' μέσα μου. Ξέρω πολύ καλά, από πρώτο χέρι (δεύτερη ξαδέλφη μου, με αδελφή φυσιολογική) πως ένα καθυστερημένο παιδί μπορεί να είναι ευτυχισμένο σε μία οικογένεια και να δώσει με τη σειρά του πολύ χαρά, να μάθει τους γύρω του να αγαπάνε, να τους κάνει καλύτερους ανθρώπους, παρά τις τρομερές δυσκολίες που έχει η καθημερινότητα μαζί του. Ειδικά για τα παιδιά με σύνδρομο down δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, αφού είναι άτομα που μπορούν να αυτοσυντηρηθούν, ακόμα και να εργαστούν! Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ> Κανείς δεν δίνει εγγυήσεις ότι ένα υγιές παιδί σου θα ζήσει με αξιοπρέπεια και χωρίς κινδύνους ή προβλήματα. Αν έχεις παιδί με νοητική υστέρηση, έχεις μία δουλειά παραπάνω να βρεις τρόπο να το 'τακτοποιήσεις' για μετά.

Όσον αφορά στους βιασμούς, που για μένα είναι οι πιο δύσκολες περιπτώσεις ως επιλογή από την πλευρά της μητέρας, ισχύουν αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Ένα παιδί δεν φταίει σε τίποτα να του στερηθεί το δικαίωμα στη ζωή, γιατί απλά δεν ήταν αυτό που έκανε την απεχθή πράξη του βιασμού, αλλά κάποιος άλλος. Στα μάτια μου, είναι σαν να τιμωρείται το ίδιο το παιδί για την πράξη του 'πατέρα'!
Καταλαβαίνω πως όσοι είναι υπέρ των εκτρώσεων, δεν θεωρούν το έμβρυο 'άνθρωπο', με την έννοια πως το βλέπουν απλά σαν μία μάζα κυττάρων σε εξέλιξη. Κι αυτό κατανοητό είναι και εκεί δεν μπορώ να τους πω γιατί βάζετε τη μάνα πάνω από το παιδί, και δεν τους βλέπετε ισότιμα, γιατί παρουσιάζετε το παιδί σαν 'μέρος του σώματος' της γυναίκας και ΜΟΝΟ;
Η συζήτηση λοιπόν είναι περιττή, εκτός κι αν συζητηθεί καταρχήν τι είναι το έμβρυο για την κάθε πλευρά... Έτσι δεν είναι;
Για μένα είναι άνθρωπος. Το έμβρυο ονειρεύεται από τους πρώτους μήνες και ο εγκέφαλος και η καρδιά ειναι από τα πρώτα πράγματα που σχηματίζονται... Κάνει αντανακλαστικές κινήσεις, αλλά επίσης ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ αντιδρά την ώρα της έκτρωσης, ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ το εργαλείο απόξεσης.
Για μένα ειναι άνθρωπος, το ίδιο άνθρωπος όσο είναι η μπέμπα μου, ή μάλλον όσο ήταν όταν γεννήθηκε με τη διαφορά ότι μπορούσε να αναπνέει εκτός μήτρας, να βλέπει και να ακούει, να αφοδεύει και να κλαίει δυνατά.
Για μένα είναι άνθρωπος από τη στιγμή της σύλληψης, βασικά, παρόλο που επιστημονικά άνθρωπος θα μπορούσε να θεωρηθεί από τη στιγμή του σχηματισμού καρδιάς και εγκεφάλου. Εσωτερικά (και ξέρεις τι εννοώ) ΕΙΝΑΙ άνθρωπος και τελείωσε.

Συμφωνώ με την επιλογή της υιοθεσίας...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 09 Μαρ 2010, 01:35

To εμβρυο ειναι ενας ζωντανος οργανισμος. εχει πιστευω μικροτερη συνειδητότητα απο ενα κουτάβι.
θεωρω πως μεσα στου μηνες που ο νομος οριζει οτι μπορει να γινει η εκτρωση οτι δεν εχει αναπτυχθει αρκετα ωστε να θεωρηθεί ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Μαρ 2010, 01:41

Ρώτα με εμένα Φώτη, όταν έκανα το ντοκυμαντέρ άμβλωσης, για την ΕΤ το '86...
Έκανα τρεις μέρες να φάω, έπαθα το απόλυτο σοκ, έπαθα και μια ψιλοκατάθλιψη, και έπαθα ανατροπή οριστική, ριζική και ολοκληρωτική στο σκεπτικό μου. Και η ουσία: Το έμβρυο ΕΙΝΑΙ άνθρωπος, έχει αίσθηση και συνειδητότητα... Οταν βλέπεις ένα εμβρυάκι να "ουρλιάζει" και να αλλάζει θέσεις για να
αποφύγει τον αναρροφητήρα... Άλλο η νοητικη διεργασία και άλλο η συνειδητότητα...



μιλάω γι'αυτήν εδώ (πριν μεταγλωττιστεί)



Δες την όλη (ψάξε και τα υπόλοιπα μέρη, εγώ δεν έψαξα δεν αντέχω να το ξαναδώ) και μετά έλα να μου πεις τι είναι το έμβρυο...
Όποιος έχει ίχνος ανθρωπιάς μέσα του θα αρρωστήσει μ'αυτή την καταγραφή. Προειδοποιώ. :sick:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από KELAINO » Τρί 09 Μαρ 2010, 11:14

Να συνυπογράψω κι εγώ τη Φρουφρού (με βγάζεις από πολύ κόπο :rose: ), λέγοντας πως είμαι εντελώς, πλήρως και πέρα για πέρα κατά των εκτρώσεων για την πάρτη μου.

Όταν έμεινα έγκυος παρ' όλες τις σχετικές προφυλάξεις, δεν με πέρασε καν από το μυαλό αυτή η εναλλακτική.

Αλλά έχω βρεθεί στο πλάι κι έχω στηρίξει φίλες μου που έκαναν την επέμβαση. Είδα από κοντά το πόσο δύσκολη είναι, κι έβγαλα τον εντελώς σκασμό για τις προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από silver » Τρί 09 Μαρ 2010, 13:56

KELAINO έγραψε: ..Αλλά έχω βρεθεί στο πλάι κι έχω στηρίξει φίλες μου που έκαναν την επέμβαση. Είδα από κοντά το πόσο δύσκολη είναι, κι έβγαλα τον εντελώς σκασμό για τις προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα.

Aντί του "σκασμού" σου πέρασε από το μυαλό η λύση της Βασιλικής; Το πάλεψες;

Εδώ πρόκειται για έγκλημα, δεν είναι τόσο απλό, όσο το παρουσιάζουν οι ανθρωποκτόνοι.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από KELAINO » Τρί 09 Μαρ 2010, 14:22

silver έγραψε:
KELAINO έγραψε: ..Αλλά έχω βρεθεί στο πλάι κι έχω στηρίξει φίλες μου που έκαναν την επέμβαση. Είδα από κοντά το πόσο δύσκολη είναι, κι έβγαλα τον εντελώς σκασμό για τις προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα.

Aντί του "σκασμού" σου πέρασε από το μυαλό η λύση της Βασιλικής; Το πάλεψες;

Εδώ πρόκειται για έγκλημα, δεν είναι τόσο απλό, όσο το παρουσιάζουν οι ανθρωποκτόνοι.
Με το συμπάθειο κιόλας, εσένα σ' έχει περάσει από το μυαλό ότι δε σε πολυπέφτει και λόγος;

Όλες οι λύσεις και οι προοπτικές περνάνε από το μυαλό σε μια τέτοια περίπτωση. Το λιγότερο που χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή είναι ένα μαλάκα από δίπλα να σε κάνει κύρηγμα και να σε λέει ανθρωποκτόνο.

Και εδώ που τα λέμε, για μισό λεπτό: Ποιοί είναι αυτοί που δαιμονοποίησαν το σεξ πριν το γάμο, ποιοί κάνανε το βίο αβίωτο στις ανύπαντρες μητέρες, με την παρότρυνση ποιών θεωρούνταν αυτό το χάρισμα της ζωής ντροπή και στίγμα για την κοπέλα και όλη την οικογένεια, κάνοντας τη λύση της έκτρωσης απαραίτητη, αναγκαία και μόνη διέξοδο;
Εεε; Για ποιούς μιλάω;
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
theo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:27
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από theo » Τρί 09 Μαρ 2010, 14:28

sometimes swedishgirl you r speaking fucking good
ουτε ξερω τι περιμενω....και πλεον ουτε με νοιαζει να μαθω...
Άβαταρ μέλους
silver
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 01:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από silver » Τρί 09 Μαρ 2010, 15:41

KELAINO έγραψε: ...Και εδώ που τα λέμε, για μισό λεπτό: Ποιοί είναι αυτοί που δαιμονοποίησαν το σεξ πριν το γάμο, ποιοί κάνανε το βίο αβίωτο στις ανύπαντρες μητέρες, με την παρότρυνση ποιών θεωρούνταν αυτό το χάρισμα της ζωής ντροπή και στίγμα για την κοπέλα και όλη την οικογένεια, κάνοντας τη λύση της έκτρωσης απαραίτητη, αναγκαία και μόνη διέξοδο;
Εεε; Για ποιούς μιλάω;

Bάλε λίγο φρένο στο... αντικήρυγμά σου συμφορουμίτισσα.

Οι Δυτικές κοινωνίες (δεν αναφέρομαι στις άλλες δι' ευνόητους λόγους ), με τις άκρως απελευθερωμένες τοποθετήσεις,

η δαιμονοποίηση του σεξ πριν του γάμου, είναι οι λόγοι που κατακρεουργούν 14.5 εκατομμύρια ανθρώπινες υπάρξεις ετησίως;;


"Τους κάναμε το βίο αβίωτο", δι' αυτό απολαμβάνουν το σέξ με τόση ελευθερία από τα δέκα τους χρόνια...

Προφάσεις εν αμαρτίαις...
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Τρί 09 Μαρ 2010, 16:26

κανω πτυχιακη πανω στις εκτρωσεις οποτε μετα απο ενα χρονω ερευνας και εχοντας φαει πολλες ερευνες στην μαπα (και ομολογω χωρις να εχω διαβασει προηγουμενα post) θα παραθεσω την αποψη μου η οποια (ισχυριζομαι οτι) ειναι και η αληθεια.
συμφωνα με τους επιστημονες το εμβρυο νιωθει πονο απο πολυ νωρις ενω απο τις πρωτες εβδομαδες κανει και ενστικτωδεις κινησεις για να αποφυγει π.χ. την συριγγα.
συμφωνα με την ψυχολογια και τις σχετικες ερευνες η πραξη καθε αλλο παρα κανει καλο απο ψυχικης πλευρας στην μαμα μιας που η ιδια γνωριζει πολυ καλα οτι προκειται για φονο που η ιδια σε συνεργεια με τον "γιατρο" διεπραξε.
παμε τωρα στην ηθικη πλευρα του θεματος.
οπως οταν σκοτωσεις ενα βρεφος προκειται για ξεκαθαρο φονο το ιδιο ισχυει και για τα εμβρυα.
ειναι απανθρωπο απο την στιγμη που υπαρχουν χιλιαδες λυσεις προκειμενου να μην διαπραχθει ο φονος.

πως ειναι η διαδικασια τις εκτρωσης?
διαβαστε:
<<ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ; Αν η σύλληψή σου δεν ήταν «προσχεδιασμένη»; Αν κάποιοι σε θεωρούσαν φταίχτη μιας «ανεπιθύμητης» εγκυμοσύνης; Αν κάποιοι σε θεωρούσαν εμπόδιο στη ζωή, που σκοπεύουν να ζήσουν (λες και ξέρουμε τι θα μας συμβεί αύριο!); Αν κάποιοι έλεγαν στη μητέρα σου να «ρίξει» το παιδί, δηλαδή εσένα, γιατί είναι μικρή και ανύπαντρη ή γιατί ενδέχεται να έχεις σύνδρομο Ντάουν; Αν η ίδια σκεφτόταν να φροντίσει για τη σταδιοδρομία της πρώτα και ύστερα να φροντίσει παιδιά; Αν δεν ήθελε δεύτερο ή τρίτο παιδί; Πώς θα σου φαινόταν αν κάποιοι σκέφτονταν την έξωσή σου από τη μήτρα ή απεργάζονταν την εξόντωσή σου, αν κάποιοι αποφάσιζαν για τη ζωή σου; Πώς θα σου φαινόταν αν κάποιοι έλεγαν πως «δεν ήσουν άνθρωπος» προτού γεννηθείς;
Η εμπλεκόμενη διαδικασία είναι γνωστή, έχει ενίοτε νομική κάλυψη και ονομάζεται «έκτρωση», «άμβλωση», «απόξεση» ή «διακοπή κυήσεως», πιο διπλωματικά. Για την εκτρωτική (ή «εκτρωματική»;) διαδικασία, υπάρχουν πολλές μέθοδοι. Σκοπός κάθε μεθόδου είναι να εξοντωθεί το έμβρυο και να «φύγει» από τη μήτρα, οπότε η γυναίκα θα «πάψει» να είναι έγκυος.
Σε πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι: Κατά την «Απόξεση με αναρρόφηση (D&C ή μέθοδος Karman)», εισάγεται στη μήτρα σωλήνας μεγάλης αναρροφητικής ικανότητας και το αγέννητο παιδί απορροφάται τμηματικά, δηλαδή σχίζεται σε κομμάτια πλημμυρίζοντας με αίμα τον αμνιακό σάκκο. Τα κομμάτια (κυριολεκτικά) του παιδιού συγκεντρώνονται ανακατεμένα σε δοχείο όπως ακριβώς τα σκουπίδια απ' την ηλεκτρική σκούπα. Κατά τις «Mifepristone» και «Methotrexate», εγχέεται η αντίστοιχη χημική ουσία, που αχρηστεύει τον πλακούντα κι έτσι το αγέννητο παιδί λιμοκτονεί ή με ένεση στην καρδιά θανατώνεται απ' ευθείας. Η αποβολή του παιδιού επιτυγχάνεται με τη λήψη χαπιών από την έγκυο και με την εισαγωγή του φαρμάκου Prostaglandin μετά από λίγες ημέρες. Ως τότε έχει πεθάνει το παιδί από πείνα και ασφυξία, με αφόρητους πόνους.
Σε προχωρημένο στάδιο εγκυμοσύνης, οι μέθοδοι «Prostaglandin» και «Ένεση με Digoxin» είναι παρόμοιες με τις προηγούμενες. Κατά την «Έκτρωση με άλας», εγχέεται, μέσω βελόνας, διάλυμα άλατος στο αμνιακό υγρό το οποίο περιβάλλει το έμβρυο, με αποτέλεσμα να καίγονται οι πνεύμονες και το δέρμα του. Σε 24 ώρες το παιδί «γεννιέται» καμένο... Κατά την «Υστεροτομή», γίνεται μία καισαρική τομή, μόνο που εδώ το μωρό εξάγεται πρόωρα και, απλώς, αφήνεται να πεθάνει. Κατά την «D&X (partial-birth abortion)», το έμβρυο τραβιέται από τα πόδια απότομα προς τα έξω κι επειδή το κεφάλι του δεν χωρά να βγει, μένει μέσα στην έγκυο, καθώς σπάζει ο λαιμός του. Κατόπιν, με ειδικό σωλήνα, το κεφάλι αδειάζει από τον εγκέφαλο για να μικρύνει σε όγκο και να μπορεί να βγει κι αυτό. Το παιδί «γεννιέται» αποκεφαλισμένο.

Πλέον συνήθης είναι η «ΑΠΟΞΕΣΗ ή ΕΜΒΡΥΟΤΟΜΗ (D&E)» και κρατά μόλις 20 λεπτά.
Ο «γιατρός» ανοίγει τον κόλπο με ένα ειδικό όργανο, τον κολποδιαστολέα και στερεώνει λεπτά εργαλεία, σαν ραβδιά, τα κηρία διαστολής, με τα οποία διαστέλλει το στόμιο της μήτρας για να τοποθετήσει εκεί τον ακραίο σωλήνα της «απορροφητικής συσκευής». Μπαίνει, δηλαδή, μια «ηλεκτρική σκούπα» στη μήτρα, για να την «καθαρίσει» από το «σκουπίδι», δηλαδή το «ανεπιθύμητο» παιδί! Με το σωλήνα τρυπάει τον αμνιακό σάκκο και απορροφά το αμνιακό υγρό μέσα στο οποίο το έμβρυο αιωρείται («αμνιακό» λέγεται το ζωτικό υγρό που το περιβάλλει, γιατί το έμβρυο είναι τόσο αθώο, όσο ένας αμνός, ένα αρνάκι!). Αφού ο απορροφητικός σωλήνας έχει εισβάλει και καταστρέψει την, μέχρι πρότινος ασφαλή, κατοικία του εμβρύου, στρέφεται άμεσα και εναντίον του ιδίου.
Απ' τη στιγμή που η μητέρα έχει μπει στο χειρουργείο, το έμβρυο έχει καταλάβει τα πάντα και είναι ανήσυχο. Μόλις ο απορροφητικός σωλήνας φτάσει στη μήτρα, προτού καν αγγίξει το έμβρυο, αυτό οπισθοχωρεί, προσπαθεί να κρυφτεί και κινείται με ταραχώδη τρόπο ενώ οι σφυγμοί του φτάνουν τους 190 ανά λεπτό (μόνο δρομέας σε εκατοστάρι έχει τόσους σφυγμούς). Δεν γνωρίζει τον εισβολέα, ούτε τι ακριβώς θα συμβεί, αναγνωρίζει, όμως, την απειλή εναντίον της ζωής του και, κινημένο από το ένστικτο της επιβίωσης, μάχεται να αποφύγει το φονικό όργανο. Μετά, ο δήθεν «γιατρός» αναζητά με τον απορροφητικό σωλήνα το ίδιο το παιδί, το οποίο βλέπει στην οθόνη υπερήχων και ο απορροφητικός σωλήνας ξεσχίζει και αναρροφά το ίδιο το σώμα του παιδιού, κομμάτι-κομμάτι. Πρώτα τα κάτω άκρα. Το παιδί πάει εμπρός-πίσω για να ξεφύγει. Μετά τα άνω άκρα. Κατόπιν, όλο το σώμα του παιδιού έχει αποκοπεί από το κεφάλι, έχει ρουφηχτεί από το σωλήνα και πεταχτεί διά μέσου του σωλήνα σ' ένα δοχείο. Το παιδί καθώς ακρωτηριάζεται ή όσο απομένει απ' αυτό, ανοίγει το στόμα διάπλατα βγάζοντας μια σιωπηλή κραυγή, το ύστατο μέσον αντίστασής του... Όμως κανείς δεν το ακούει, ούτε ο, κατ' ευφημισμόν, «γιατρός» ούτε η, κατ' ευφημισμόν, «μάνα». Σαν να μην ήταν όλ' αυτά αρκετά και επειδή το κεφάλι δεν χωρά να περάσει απ' το σωλήνα, ο «γιατρός» με μια λαβίδα σαν καρυοθραύστη, τον κρανιοθραύστη (ναι, έτσι λέγεται «επιστημονικά»), πιάνει και συνθλίβει σε κομμάτια το κεφάλι ώστε αυτό να μπορεί να χωρέσει και να αναρροφηθεί από το σωλήνα. Ο αναισθησιολόγος ρωτά συνθηματικά (για να μην γίνει αντιληπτός) το γυναικολόγο «αν το Νο1 έχει βγει», εννοώντας αν κομματιάστηκε το κεφάλι, για να ξέρει κι αυτός ότι η «επέμβαση» έλαβε τέλος... Έτσι, στη μήτρα, την πηγή της ζωής, λίγα υπολείμματα ιστών απομένουν να μαρτυρούν πως εκεί υπήρχε ένας ζωντανός, μικρός και ανυπεράσπιστος άνθρωπος... >>
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”