Όποιος δεν τρώει το φαγητό του,θα τρώει σουτ

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Όποιος δεν τρώει το φαγητό του,θα τρώει σουτ

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 09 Ιουν 2010, 17:17

Ορίτζιναλ τίτλος¨
Όποιος δεν τρώει το φαγητό του... θα πετάγεται έξω κλωτσηδόν

Μία ιδιοκτήτρια εστιατορίου στην Αυστραλία, η οποία δεν αντέχει πλέον να βλέπει τα αποφάγια των πελατών, τους υποχρεώνει εφεξής να τρώνε όλο το φαγητό τους για το καλό του πλανήτη διαφορετικά θα πληρώνουν πρόστιμο και θα τους πετάνε έξω κλωτσηδόν...

Η σεφ Γιουκάκο Ιτσικάουα προτείνει 30% έκπτωση σε όσους πελάτες αδειάζουν το πιάτο τους στο Wafu, το μόλις 30 καθισμάτων εστιατόριό της στο προάστιο Σάρι Χιλς του Σίδνεϊ. Η σεφ περιγράφει τα πιάτα που ετοιμάζει ως «απενοχοποιημένη ιαπωνική κουζίνα».

«Για να συνεισφέρουμε στη δημιουργία ενός βιώσιμου μέλλοντος, ζητάμε κάτι παραπάνω από τους πελάτες μας σε σχέση με τα περισσότερα άλλα εστιατόρια», γράφει η ίδια σε ένα χαρτί με τις...υποχρεώσεις των πελατών, που έχει αναρτήσει στην πόρτα του εστιατορίου.

Οι πελάτες υποχρεούνται να τρώνε όλο το φαγητό που είναι οργανικό και δεν περιέχει γλουτένιο, γαλακτοκομικά, ζάχαρη και αβγά. Σε αντίθετη περίπτωση η σεφ και το υπαλληλικό προσωπικό συμβουλεύουν τους πελάτες την επόμενη φορά να επιλέξουν άλλο εστιατόριο.

«Το να αδειάζεις το πιάτο σου σημαίνει να τρως τα πάντα εκτός από τις φέτες λεμονιού, το gari και το wasabi», αναφέρεται στον κατάλογο. «Παρακαλώ επίσης προσέξτε ότι τα λαχανικά και η σαλάτα στην άκρη δεν είναι διακοσμητικά, ανήκουν στο πιάτο κι αυτά».

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
(Σημείωση δική μου: Όντως είναι χαζομάρα να παρεγγέλνουμε 850 πιάτα και να μην τρώμε σχεδόν καθόλου. Τα αποφάγια μας πετιούνται και είναι κριμα να συμβαινει αυτο όταν σ όλον τον κόσμο υπάρχουν ανθρωποι που πεινανε και δεν εχουν ουτε τα βασικα για να ζησουν. Μαγκιά του σεφ και του ιδιοκτητη του εστιατοριου. Εφ οσον προσφερουν οργανικο και βιολογικο φαγητο, απαιτουν να καταναλωνεται όλο. Εγώ προσωπικά, τους βγάζω το καπέλο)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Όποιος δεν τρώει το φαγητό του,θα τρώει σουτ

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Τετ 09 Ιουν 2010, 21:17

Εγώ το τρώω όλο το φαγητό μου, τι κερδίζω; :loco:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Όποιος δεν τρώει το φαγητό του,θα τρώει σουτ

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 09 Ιουν 2010, 21:39

ξερω ξερω μικρο μου Αλιεν ;) Επιτηδες το εβαλα για να τσιμπησεις το δολωμα και να παμε στην Αυστραλια :Ρ Δεν αφηνουμε που δεν αφηνουμε ψιχουλακι για ψιχουλακι οπου παμε (ειδικα αμα ειναι κι η Αννιω μαζι), παμε εκει να μας κανουν κι εκπτωσεις :Ρ Θα φαμε ως και τα τραπεζια :Ρ
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”