Η γενιά του Millenium

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 20 Ιουν 2016, 09:25

Με αφορμή τον ερχομό του Αλέξανδρου στα ιδεο σκέφτηκα να γράψω σχετικά με τα παιδιά που γεννήθηκαν λίγο πριν ή λίγο μετά το 2000.
Για τα παιδιά που πλησιάζουν στην ενηλικίωση και θα βγουν στη ζωή αλλά με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που είναι καθοριστικά.

Το πρώτο και σημαντικότερο που από εκεί ξεκινάνε και τα υπόλοιπα είναι η χρήση και η εξοικείωση με την τεχνολογία που ξεπερνά πολλές φορές σε γνώσεις και δεξιότητες αυτούς ακόμα μεγαλύτερων ηλικιών που έχουν σπουδάσει χρόνια στο αντικείμενο των υπολογιστών. Από εκεί ξεκινάει ότι όσοι άρπαξαν την ευκαιρία πήραν γνώσεις έξω από το σχολείο και το πανεπιστήμιο και αυτό δεν έχει ιστορικό προηγούμενο.

Οι γονείς που σε αυτούς ανήκω και εγώ ήρθαν πολλές φορές στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.
Κάποιοι γονείς ήθελαν να βάλουν όρια και μέτρο π.χ μια φορά την εβδομάδα και να διαβάζεις τα μαθήματά σου κλπ.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ατελείωτους καυγάδες.
Πολλοί γονείς είχαν φόβο ότι τα παιδιά τους θα πάθουν επιληψία ή θα ανωμαλέψουν.
Άλλοι είχαν την υποψία ότι τα παιδιά θα έμπαιναν σε πονηρά βίντεο και άρχιζαν τα φίλτρα.

Τελικά τα παιχνίδια στρατηγικής ήταν που κέντριζαν το ενδιαφέρον όπως και τα NITENDO που όμως έδιναν το κίνητρο να μάθουν πράγματα διασκεδάζοντας όπως π.χ αγγλικά χωρίς φροντιστήριο αλλά είχαν την παρενέργεια να τους προκαλούν ανία για τα σχολικά μαθήματα περισσότερο από εμάς όταν πηγαίναμε σχολείο.

Από την πλευρά της μητέρας παρατήρησα ότι οι αφορισμοί και οι προφητείες του τύπου "Αν δεν διαβάζεις θα γίνεις σκουπιδιάρης, σκατατζής κλπ κλπ" προκαλούσαν γέλιο και ειρωνεία. Εμάς μας έκαναν να τρέμουμε ότι θα μέναμε αμόρφωτοι κλπ κλπ. Το βλέπω σαν καλό σημάδι που κάνει τα παιδιά αυτά άτρωτα στην προπαγάνδα του φόβου στην οποία και εμείς οι γονείς έχουμε πέσει για τα καλά.

Ίσως αυτή η γενιά τουλάχιστον ένα μέρος αυτής της γενιάς είναι η πρώτη άτρωτη στην προπαγάνδα.
Χωρίς να είναι "επαναστάτες χωρίς αιτία" ή "οργισμένα νιάτα".
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 20 Ιουν 2016, 09:37

Αφορά τα παιδιά που πρώτα έπιασαν το ποντίκι του υπολογιστή και μετά το μολύβι και το στυλό.
Που ήρθαν σε επαφή με την τεχνολογία σε προσχολική ηλικία και τι επίδραση είχε αυτό.
Πλεονεκτήματα μειονεκτήματα.
Τι ρόλο θα παίξει ίσως στην εξέλιξη των γεγονότων.

Όχι ότι περιμένουμε να βγεί μέσα από τη γενιά αυτή κάποιος σωτήρας γιατί από σωτήρες χορτάσαμε.
Αλλά όταν μπαίνουν στην κοινωνία άτομα άτρωτα στην κατεστημένη προπαγάνδα και μη ελεγχόμενα η κοινωνία αλλάζει μοιραία αφού οι μέθοδοι τους δεν πιάνουν πια
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 21 Ιουν 2016, 07:27

Μαθητής από τη Δραπετσώνα ξεφτίλισε το πολιτικό σύστημα.
Ένα δείγμα ότι όλο και περισσότερα παιδιά αυτής της ηλικίας αμφισβητούν και αμφισβητούν σωστά.
Μιλάει για τα αποφόρια της ΟΥΝΡΑ και είναι μυστική ιστορία από το πρόσφατο παρελθόν της χώρας.
Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο Δραπετσώνας. Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς
Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου , μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου ,που «κινδυνεύει» απ αυτήν.

Τι λέτε;;;;;

Τι μέλλον έχω , -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;;

Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά.

– Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ, στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία;

– Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο;

– Ποιος ανάγκασε την μητέρα μου να δουλεύει απ το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ, που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ τον πάγκο του παζαριού;;;;;

– Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου;

– Ποιος τον συκοφάντησε ,τον απείλησε με επιστράτευση , απόλυση -αυτόν και όλους τους συναδέλφους του στις μεταφορές- όταν κατέβηκαν σε απεργίες μόνο και μόνο γιατί ήθελαν να ζήσουν με αξιοπρέπεια;

– Ποιος θέλει να κλείσει την σχολή που διάλεξε ο αδερφός μου για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του, στο Πανεπιστήμιο;

– Ποιος μου έδωσε φωτοτυπίες αντί για βιβλία;

– Ποιος με άφησε να παγώνω χωρίς θέρμανση στην τάξη μου;

– Ποιος φταίει που μαθητές λιποθυμάνε απ την πείνα;

– Ποιος άφησε τόσους άνεργους;

– Ποιος οδήγησε 4000 ανθρώπους στην αυτοκτονία;

– Ποιος άφησε τους παππούδες μας χωρίς περίθαλψη και φάρμακα;

Οι καθηγητές μου ή ΕΣΕΙΣ τα κάνατε όλα αυτά;;;;

Λέτε επίσης ότι οι καθηγητές μου , με την απεργία , θα καταστρέψουν τα όνειρα μου.

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να είμαι ένας ακόμα άνεργος στο 67% των νέων ανέργων;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να δουλεύω ανασφάλιστος και χωρίς ωράρια για 350 ευρώ το μήνα –όπως ψηφίσατε στην τελευταία σας τροπολογία-;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να γίνω οικονομικός μετανάστης ;

Ποιος σας είπε ότι όνειρό μου είναι να γίνω delivery boy;

Δυο λόγια θέλω να πω και στους δασκάλους μου , σ όλη τη χώρα.

Δάσκαλοι μου , έχετε υποχρέωση απέναντι σ όλους τους μαθητές ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ .

Αν υποχωρήσετε στον δίκαιο αγώνα σας τότε πραγματικά θα έχετε παίξει με το μέλλον μου και θα το χετε υποθηκεύσει.

Όποια υποχώρηση και να κάνετε , όποια νίκη της κυβέρνησης , θα μου στερήσει το δικαίωμα να χαμογελάω , να ονειρεύομαι , να ελπίζω, να αγωνίζομαι για καλύτερη ζωή για μια ανθρώπινη κοινωνία.

Στους γονείς , τους συμμαθητές μου και σ όλη την κοινωνία έχω να πω τα εξής:

Θέλετε αυτοί που μας διδάσκουν να ζουν μες στην εξαθλίωση;

Θέλετε να μας στοιβάξουν σαν εμπορεύματα στις αίθουσες;

Θέλετε να κλείσουν τα σχολεία και να χτίσουν φυλακές;

Θα αφήσετε τους δασκάλους μας μόνους τους σε αυτόν τον αγώνα ;

Έτσι θα μας μάθετε να φωνάζουμε αλληλεγγύη ;

Θέλετε ο δάσκαλος να είναι παράδειγμα σε μας, αυτοσεβασμού , αξιοπρέπειας μαχητικότητας η παράδειγμα υποδούλωσης;;;

Θέλετε τελικά να ζήσουμε σαν δούλοι ;

Από αύριο κιόλας , καταλήψεις σε όλα τα σχολεία από μαθητές και γονείς για να στηρίξουμε τους δασκάλους μας μ’ ένα τραγούδι , ένα σύνθημα : «εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες»

Όλοι μαζί για να αγωνιστούμε για δημόσια δωρεάν και ποιοτική παιδεία .

Όλοι μαζί για να ανατρέψουμε αυτούς που κλέβουν το γέλιο μας ,το γέλιο των παιδιών σας.

ΥΓ. όχι από ματαιοδοξία αλλά για να στερήσω από κάποιους το γελοίο επιχείρημα πως «απλά θέλω να χάσω μαθήματα» , παραθέτω τους βαθμούς μου…
Σε γενικές γραμμές όμως δεν είναι πολιτικοποιημένοι με την έννοια που είμασταν εμείς.
Έχουν κριτική σκέψη και όπως φαίνεται είναι η................................................. ήρεμη δύναμη
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 22 Ιουν 2016, 20:03

Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για όλο αυτό...πολύ ωραία δομημένη η σκέψη σου! :respect:
Ίσως αυτή η γενιά τουλάχιστον ένα μέρος αυτής της γενιάς είναι η πρώτη άτρωτη στην προπαγάνδα.
Χωρίς να είναι "επαναστάτες χωρίς αιτία" ή "οργισμένα νιάτα"
Προσωπικά πιστεύω ότι όντως ένα μέρος της γενίας μου είναι άτρωτη στην προπαγάνδα (σε σημαντικό βαθμο).
Αυτό έχω παρατηρήσει...και ότι πλέον οι νέες γενίες δεν ενημερώνονται αποκλειστικά απο την τηλεόραση αλλά απο και το ιντερνετ
σε μεγάλο βαθμό και βλέπουν πολλά και αμφισβητούν είναι όντως πολύ καλό,μια και το ιντερνετ ακόμα προσφέρει μια εναλλακτική
ενημέρωση.Το κακό είναι ότι είναι τεράστιος ο όγκος των πληροφοριών που πρέπει ένας άνθρωπος να διαχειριστή...πολλά άρθρα,βίντεο,
εικόνες,πληροφορίες κτλ. Αυτό μπορεί να προκαλέσει σύγχηση και να αποπροσανατολήσει το παιδί.Επιπλέον είναι
οι επιρροές απο τους γονείς π.χ (τι κόμμα ψηφίζουν,πως ενημερώνονται,τι τους έχουν μάθει π.χ κάνει καλό το γάλα κ.α).
Αλλά για πολλούς λόγους η νέες γενιές αμφισβητούν πολλά...αν δεν υπήρχαν τα αντίβαρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα!
Επιπλέον αντίβαρα είναι πιστεύω κάποια παιχνίδια τα οποία "τρώνε" ενέργεια,χρόνο κλτ που θα μπορούσαν να ξοδευτούν αλλού
όπως η ενημέρωση...δεν τα δαιμονοποιώ μια και εγώ έπαιζα και παίζω(πολύ λιγότερο πλέον) αλλά με κάποιο όριο όλα.
Μην χάσεις δηλαδή την ζωή σου (πράγμα που είχα κάνει) για πράγματα μικρότερης σημασίας όπως ένα διαδικτυακό παιχνίδι.
Όπως απορποσανατολίζουν reality shows και άλλα χαζά αυτό γίνεται περίπου και στην περίπτωση που ανέφερα...

Συγνώμη για την αργοπορία της απάντησης αλλά πραγματικά δεν είχα πολύ χρόνο τις τελευταίες ημέρες αλλά το είχα κατά νου να το δω :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 22 Ιουν 2016, 21:08

Μπράβο Αλεξ για τις απόψεις σου :urock:
Όλα πρέπει να γινονται με μέτρο και φυσικά και τα παιχνιδια στον υπολογιστή. Όσο για το ιντερνετ και εκεί σε βρίσκω σωστότατο. Χίλιες φορές καλύτερη η πληροφορία που αντλείται απο εκεί, παρά από την απαράδεκτη και μονόπλευρη τηλεόραση. Ωστοσο και στο ιντερνετ υπαρχει πληθωρα πληροφοριας και, απο ενα σημειο και μετα, πρεπει ο χρηστης να αποκτησει την ικανοτητα να φιλτραρει αυτο που διαβαζει και για να μην μπερδευτει τελειως, αλλα και για να μπορει να διακρινει (στο μετρο του δυνατου) την αληθεια απο την παραπλανηση, η το hoax, αν θες.

Ανεκαθεν η νεώτερη γενια αμφισβητουσε τις προηγουμενες και ετσι πρεπει να γινεται για να προχωραει ο κοσμος μπροστα. Δυστυχως αυτο εγινε κατα καιρους οπλο στα χερια καποιων για να εκφυλιστει καθε προσπαθεια ανατροπης του παλιου, για να ερθει το φρεσκο και το χρησιμο για τους ανθρωπους και την κοινωνια. Τρανο παραδειγμα η περιφημη γενια του Πολυτεχνειου (θα την εχεις ακουστα, φανταζομαι) , η οποια οταν πρωτοεμφανιστηκε, ενθουσιασε ολους με την επαναστατικοτητα της και εφερε ελπιδες για κατι νεο στη χωρα. Οι επαναστατημενοι νεοι του 73, ομως, εγιναν τα λαμογια που εφεραν τη χωρα σε αυτο το χαλι, προς μεγαλη τερψη των επικυρίαρχων....
Σε εσας ειναι τωρα η σκυταλη να μην μασησετε και να αντισταθειτε συνειδητα με οπλο την αφυπνιση σας. Απο εμας εχετε αμεριστη στηριξη!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Ιουν 2016, 00:35

Η πληθώρα των πληροφοριών δεν είναι κάτι κακό από μόνο του.
Υπάρχουν επιλογές ανάλογα με τα ενδιαφέροντα.
Έτσι οι νέοι σήμερα δεν είναι ομοιόμορφοι.
Και αυτό είναι ένα πολύ καλό σημάδι.
Η ομοιομορφία οι διάφορες μόδες και τάσεις είναι που κάνουν τη νεολαία χειραγωγήσιμη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Ιουν 2016, 07:26

Σε όλες τις εποχές από το 1950 και μετά υπήρχε η παγίδα του ομοιόμορφου life style που οδηγούσε σε ομοιομορφία.
Έπρεπε να αρέσουν τα ίδια πράγματα σε όλους τους νέους ή να ντύνονται όλοι με τα ίδια ή να κάνουν τα ίδια πράγματα.
Μέσα από το εκπαιδευτικό σύστημα έπρεπε να έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις και το επίπεδο το καθόριζε ο βαθμός.
Δεν υπήρχε διέξοδος για να αναπτύξει ένας νέος ταλέντα και ικανότητες και να βρει τι πραγματικά του αρέσει.

Τεχνολογία δεν είναι μόνο facebook.
Αλλά και εκεί η γενιά στην οποία αναφέρομαι κάνει ίσως καλύτερη χρήση από τους μεγαλύτερους οι οποίοι πέφτουν στην παγίδα να ανεβάζουν στιγμές στην ταβέρνα, στη βόλτα ή ακόμα και οικογενειακές στιγμές με τα παιδιά τους.
Τα αγόρια δεν ανεβάζουν καθόλου φωτογραφίες ή κάποιες ενδεικτικές για φίλους. Τα κορίτσια λίγο περισσότερες και όχι σε καθημερινή βάση. Μιλάω σαν τάση και δεν είναι ο κανόνας.

Τα παιχνίδια τύπου lol ή πόκεμον σε κονσόλα δεν είναι το απόλυτο κακό όπως νομίζουν οι γονείς.
Καμιά φορά οι γονείς κολλάνε με αυτά.
Κι εγώ είχα κολλήσει με τα πόκεμον στην κασέτα κολορ κρύσταλ από εκείνες τις μεγάλες.
Και μία ξαδέρφη μου μεγάλη γυναίκα με παιδιά είχε στην τσάντα της NITENDO.
Τα παιχνίδια έχουν διαδραστικό χαρακτήρα σαν μία ταινία που μπαίνεις μέσα και την αλλάζεις.
Πρόσφατα είδα μία με παράλληλους κόσμους και θεωρία του χάους όπου εμφανίζεται μία πεταλούδα (φαινόμενο πεταλούδας κλπ).
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 23 Ιουν 2016, 09:48

kat_woman έγραψε:Μπράβο Αλεξ για τις απόψεις σου :urock:
:P Ευχαριστώ...έχω ακούσει Λία πράγματα από αυτά που λες για την γενιά του πολυτεχνίου αλλά σίγουρα υπηρξαν πολλοί
άξιοι άνθρωποι που έκαναν πράγματα για αυτούς και την κοινωνία...πάντα υπάρχουν!Ευτυχώς!!Και ότι οι άλλες γενιές στηρίζουν τις νεότερες είναι ότι καλύτερο...
Τα παιχνίδια τύπου lol ή πόκεμον σε κονσόλα δεν είναι το απόλυτο κακό όπως νομίζουν οι γονείς.
Καμιά φορά οι γονείς κολλάνε με αυτά.
Κι εγώ είχα κολλήσει με τα πόκεμον στην κασέτα κολορ κρύσταλ από εκείνες τις μεγάλες.
Και μία ξαδέρφη μου μεγάλη γυναίκα με παιδιά είχε στην τσάντα της NITENDO.
Τα παιχνίδια έχουν διαδραστικό χαρακτήρα σαν μία ταινία που μπαίνεις μέσα και την αλλάζεις.
Πρόσφατα είδα μία με παράλληλους κόσμους και θεωρία του χάους όπου εμφανίζεται μία πεταλούδα (φαινόμενο πεταλούδας κλπ).
Προφανώς δεν είναι ότι χειρότερο...Όπως ανέφερες και εσύ βελτιώνονται και οι
γνώσεις στα αγγλικά που είναι πολύ χρήσιμες επίσεις το παιδί αποκτά φαντασία
και λογική ταυτόχρονα κ.α.Με ένα όριο ξαναλέω..και γιατί το λέω...έχω φίλους που
παίζουν lol και παίζουν όλη μέρα με αυτό...Μέχρι τις 3 και 5 το πρωί..εντομεταξύ σκεφτόμουν
και εγώ να το αρχίσω γιατί μου αρέσουν κάτι τέτοια!!αν το αρχίσω με το κουταλάκι θα με
μαζέψουν χαχαχ και θα το παίζω και κουλ του στυλ "Ποιός είναι εξαρτημένος;" :conf: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Ιουν 2016, 12:45

Δεν μου αρέσει να μιλάω για γενιές γιατί δεν έχουν όλοι της ίδιας ηλικίας τα ίδια χαρακτηριστικά.
Περισσότερο σωστό είναι να μιλάμε για τάσεις που είτε ξεκινάνε από τα......κάτω, είτε εκ των ..."άνω" σαν life style, μόδα κλπ.

Η γενιά του πολυτεχνείου ήταν η μόνη που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν γενιά δεδομένου ότι είχε ομοιογένεια και ήταν ελεγχόμενη.
Στο πολυτεχνείο δεν ήταν όλοι οι νέοι της Ελλάδας από 18-25. Ήταν λίγοι από αυτούς.
Δεν είχαν όλοι επαναστατική διάθεση αν και ήρθε εκ των υστέρων σαν life style και βαφτίστηκαν επαναστάτες πρώην όταν πια είχαν φρονιμέψει για τα καλά.
Πρώην Κνίτες πρώην αναρχικοί και μετά...............το τρίπτυχο κοψίδι παντόφλα τηλεόραση αντίστοιχο του πατρίς θρησκεία οικογένεια.

Ήταν όλοι αυτοί που αντιπαθούσα σφόδρα στα........................................νιάτα μου. Δεν ήθελα να τους βλέπω ούτε ζωγραφιστούς.
Και τότε μου έμεινε το απωθημένο. Να μη γίνω σαν αυτούς που κάποτε αντιπαθούσα :lol: :lol: :lol:

Τους έβλεπα σαν ενδιάμεσο ανάμεσα στους νέους της ηλικίας μου και τη γενιά των γονιών και των θείων μου.
Μου φαινόντουσαν αντιπαθητικοί γιατί ήθελαν να χειραγωγήσουν και να συμβουλέψουν και εμάς αλλά και τους μεγαλύτερους.
Αυτό το υπεροπτικό ύφος το κρατάνε μέχρι σήμερα.
Τότε άρχισαν να περνάνε στην ελληνική κοινωνία τάσεις γιατρομανίας που υιθετήθηκαν αρχικά από τη λεγόμενη γενιά του πολυτεχνείου προς τους γονείς και τα παιδιά.
Οι επαναστατικές τάσεις εξατμίζονταν και έμειναν σαν ταμπέλα της χαμένης ........ νιότης.
Το μυαλό έπηξε και το άντερο λίγδωσε και από επαναστάτες έγιναν συμβουλάτορες.
Δεν μου αρέσει να αναφέρομαι σε "γενιές" αλλά ή συγκεκριμένη ήταν αρκετά ομοιογενής και χειραγωγήθηκε λίγο πολύ μέσα από την πρώϊμη "πασοκοκουλτούρα" που σήμαινε πολύ περισσότερα από μια απλή πολιτικοποίηση. Δεν ήταν κομματικοποίηση αλλά μία σειρά τάσεων που επιβλήθηκαν σιγά σιγά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Ιουν 2016, 14:10

Είχαμε τους κλαρινοπασόκους και τις πασοκομάνες πολιτικάντζες - γραφικές φιγούρες που όταν έπεφτες στα δίχτυα της εξουσίας τους την είχες βαμμένη από χέρι.
Προπαντός αν ήθελες να διαφέρεις λιγάκι από το.....κοπάδι.
Αυτοί οι ίδιοι ελέγχουν ακόμα και σήμερα τους μηχανισμούς προπαγάνδας που παραμένουν οι ίδιοι και είναι κυρίως πασοκογενείς και ας έχει πέσει το κυρίως κόμμα στο 3%.
Τα κόμματα έρχονται και παρέρχονται αλλά οι μηχανισμοί που δημιούργησαν παραμένουν σαν στοιχειωμένα σπίτια όπως και οι φιγούρες που "έθρεψαν" και ανέπτυξαν οι οποίες αναπαράγονται από πολύ νεώτερα άτομα.
Πρόκειται για λαϊκισμό με την πραγματική έννοια του όρου που γαλουχήθηκαν σε αυτόν και οι πολύ νεότεροι.
Λατρεία του καταναλωτισμού μέχρι του σημείου να είσαι το μπλουζάκι και η κολόνια που φοράς. Ρηχή σκέψη, απλοίκός λόγος και ένας ύπουλος έρποντας φασισμός που υπέβοσκε και ξέσπασε με το μνημόνιο.

Και ερχόμαστε στα παιδιά που γεννήθηκαν εκεί γύρω στην αλλαγή της χιλιετίας λίγο πριν και λίγο μετά.
Λίγο διαφορετικά στη νοοτροπία. Αλλά ευτυχώς δεν θέλουν να τα βλέπουν όλα μαύρα. Τα βλέπω λίγο χαλαρά και είναι καλό σημάδι.

Όσο για τα κολλήματα με τα παιχνίδια δεν είναι εθισμός αλλά το βλέπουν σαν ένα είδος αθλήματος και κάτι σαν το σκάκι.
Η ιστορία αρχίζει με τους νεαρούς κορεάτες που είναι δεινοί παίκτες και επιδιώκουν στην αναγνώριση παιχνιδιών τύπου lol σε αθλήματα και κυρίως εκείνα που περιλαμβάνουν στρατηγηκή και πολύπλοκο τρόπο σκέψης.
Όλη η προσπάθεια φρονιμάδας του λαού επί σειρά ετών δεν είχε τοσο να κάνει με το περιεχόμενο ενός εντύπου ή ενός βιβλίου ή της ύλης του σχολείου αλλά στον εθισμό σε απλοίκό τρόπο σκέψης που δεν τραβά πολύ μακρυά.

Σαν μητέρα νεαρού της ηλικίας αυτής προτιμώ να μην παρεμβαίνω και πολύ.
Πιστεύω πως τα παιδιά θα βρούν το δρόμο τους ίσως και έξω από τα γνωστά χαρτογραφημένα μονοπάτια.

Όσοι χρησιμοποιούν πολύ υπολογιστή στη ζωή τους έχουν την τάση να δημιουργούν έναν κλειστό κύκλο με σταθερές φιλίες.
Με δικό τους κώδικα επικοινωνίας αλλά και δικές τους αρχές.
Τα άτομα προέρχονται από διαφορετικά σχολεία.
Δεν είχα προβλήματα καθόλου με bullying τουλάχιστον από τρίτη δημοτικού και μετά.

BULLYING: Γενικευμένο φαινόμενο που προέρχεται από "πάνω".
Κάποιος το υποκινεί ή εκεί μπορεί να παίζουν έντονα τα elf σε αυτό αφού επηρεάζει τα πολύ μικρά παιδάκια 8-9 χρονών.
Συνεχίζεται και αργότερα. Βλέπουμε ότι ο Γιακουμάκης ήταν ήδη 20. Μόνο που σε μεγαλύτερες ηλικίες δεν είναι γενικευμένο φαινόμενο.
Όταν δημιουργείται μια κλειστή κλίκα με κοινά ενδιαφέροντα δεν είναι εύκολο να δεχθεί επίθεση κάποιος από την παρέα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 19 Σεπ 2017, 21:28

Βρήκα πολλά άρθρα σχετικά.

Έρχεται η πιο συντηρητηκή γενιά απ όλες μετά τον Β.ΠΠ?.

Βέβαια τι σημαίνει συντηρητικός.
Σε αυτό υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες.

http://www.iefimerida.gr/news/288962/ge ... on-apo-vpp

Οι "γενιές" δεν είναι δυνατόν να προσδιοριστούν επ ακριβώς με βάση τη χρονολογία γέννησης.

Κάποιοι πάνε πιο μπροστά ενώ κάποιοι συνομήλικοι μένουν λίγο πίσω.
Είναι συντηρητικοί λέει το άρθρο ως προς κάποια θέματα που μπήκαν στο ερωτηματολόγιο.
Κάποια άλλα θέματα που δεν μπήκαν στο ερωτηματολόγιο δεν δείχνουν συντηρητισμό.
Κάθε άλλο.
Για παράδειγμα η αποδοχή της ιεραρχίας και της αυθεντίας.
Ένας άλλος τομέας είναι η χειραγώγηση.
Δύσκολα χειραγωγούνται.

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με τη γενιά Ζ
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _9854.html

Θυμάστε τις συμβουλές τρίτων που μου έσπασαν τα νεύρα.

Βλέπω όχι απλώς χάσμα γενεών αλλά άβυσσο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 19 Σεπ 2017, 21:52

Λέει στο άρθρο "Οι 14χρονοι και 15χρονοι της γενιάς Χ που συμμετείχαν στην έρευνα όταν..."
Πως γίνεται να είναι 14χρονοι η γενια 1965-1980 ?
Επίσης τις γενιές έπρεπε να τις γράφει στην αρχή του άρθρου γιατί την πρώτη φορά δεν κατάλαβα τπτ μέχρι να το δω ότι τα λέει.

Επίσης μία γενιά έχει ίδιες απόψεις όλη την διάρκεια της ζωής της;Δηλαδή η γενιά Ζ (17,16,15 χρονών κτλ) θα έχει τις ίδιες απόψεις σε 10 χρόνια.
Αντίστοιχα και οι άλλες γενιές...δεν αλλάζει αυτό σε κάποιον βαθμό με την πάροδο της ζωής των ανθρώπων.
Δηλαδή κάθε γενιά έχει τις ίδιες απόψεις στα 20 τα 30 τα 40 και τα 70 ?
Αυτή η έρευνα είναι για τις απόψεις τον γενεών αυτήν την στιγμή.
Σε δέκα χρόνια οι αντίστοιχες γενιές θα έχουν μεταβάλει την άποψη τους σε πολλά θέματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 20 Σεπ 2017, 06:31

Μιλούσε για τη γενιά Χ της μεταπολίτευσης.

Το μόνο νόημα που μπορεί να έχει μία "γενιά" είναι τα χαρακτηριστικά της εποχής που ενδέχεται να ενσωματώνει. Η τα σημάδια των καιρών. ΤηΝ ιστορία της εποχής.
Για παράδειγμα η γενιά που πέρασε κατοχή και αυτό τη σημάδεψε μέχρι θανάτου.
Το σκαμπανέβασμα από την κατοχή στην ευμάρεια μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Του πολυτεχνείου. Η χούντα το πολυτεχνείο η μεταπολίτευση

Μιλένιαλς 1980-1995 (πασοκική γενιά)

Ζ. Τεχνολογία. Αλλά δεν είναι σίγουρο ότι τα παιδιά που σήμερα ενηλικιώνονται είναι και εξπέρ στους υπολογιστές. Όσοι είναι κάνουν παρέα μεταξύ τους σαν να είναι κλειστή κάστα.
Όποιος καινούργιος μπει στην παρέα θα είναι ....κομπιουτεράκιας.
Πολύ κλειστή ομάδα.
Περιλαμβάνει και κοπέλες Νερντοπούλες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 20 Σεπ 2017, 10:17

doctormarkon έγραψε:Μιλένιαλς 1980-1995 (πασοκική γενιά)
Χάλια οι Μιλενιαλς (το παρατσουκλι τους) :P :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 20 Σεπ 2017, 11:01

Επίσης μία γενιά έχει ίδιες απόψεις όλη την διάρκεια της ζωής της;Δηλαδή η γενιά Ζ (17,16,15 χρονών κτλ) θα έχει τις ίδιες απόψεις σε 10 χρόνια.
Αντίστοιχα και οι άλλες γενιές...δεν αλλάζει αυτό σε κάποιον βαθμό με την πάροδο της ζωής των ανθρώπων.
Δηλαδή κάθε γενιά έχει τις ίδιες απόψεις στα 20 τα 30 τα 40 και τα 70 ?
Αυτή η έρευνα είναι για τις απόψεις τον γενεών αυτήν την στιγμή.
Σε δέκα χρόνια οι αντίστοιχες γενιές θα έχουν μεταβάλει την άποψη τους σε πολλά θέματα.
Οι απόψεις αλλάζουν και μάλιστα πολύ εύκολα.
Όσον αφορά πολιτικά, κοινωνικά, πολιτιστικά.
Μπορεί να αλλάξουν 180 μοίρες.

Επίσης δεν υπάρχουν γενιές με στεγανά.

Μπορεί κάποιος του 74 να ανήκει στους μιλενιαλς και κάποιος του 86 να ανήκει στους Χ
ως προς τα χαρακτηριστικά.

Οι εποχές έχουν τα χαρακτηριστικά τους και όχι οι γενιές.
Παίζει ρόλο και ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ή ερμηνεύει ο καθένας την πραγματικότητα γύρω του.

Επειδή είσαι κοντά στην ηλικία του γιού μου να σου πω το χθεσινό περιστατικό. Ίσως σχολιάσεις και πρόκειται για καλό σημάδι.

To τραγούδι "despacito" μαζί με τα άλλα προγενέστερα λατιν Nossa και Tranquila δημοφιλή που τα χορεύουν οι μεγαλύτεροι συμπεριλαμβανομένων και των Χ εμάς δηλαδή.
Ο Αντώνης μιλούσε με ειρωνία για όσους ενθουσιάζονται ή χορεύουν στους ρυθμούς ενός τραγουδιού του οποίου το στίχο δεν καταλαβαίνουν.
Σε λίγο θα βγει ένα τραγούδι που θα λέει σε κάποια γλώσσα γαμώ τη μάννα σας και θα χορεύετε με ενθουσιασμό στους ρυθμούς του και θα χειροκροτάτε.

Καλό σημάδι.
Απ ότι αντιλαμβάνομαι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο στίχο από το να χορεύουν σε ρυθμούς ενός τραγουδιου που δεν καταλαβαίνουν.
Στο πλαίσιο και στο public εκνευρίζεται όταν οι πωλητές πιέζουν να αγοράσει το ένα ή το άλλο επιπλέον.
Εκνευρίζονται και στις συμβουλές τρίτων "κλισέ" όπως του τύπου "να στρώσεις κώλο" ή "ξύνεσαι" και άλλα παρόμοια.

Γονείς αλλά και διευθυντές marketing έχουν πονοκεφάλους.

Μία φίλη και συνάδελφος μαμά ενός νεαρού σήμερα στα 21 (σπουδάζει στα ΤΕΙ κάπου στην Κρήτη) μου έλεγε ότι οι πόρτες του σπιτιού ήταν όλες σπασμένες όπως και τα έπιπλα.
Γυαλιά καρφιά όλα.
Προσπάθησαν ως γονείς να επιβάλλουν την πειθαρχία παλαιού τύπου και το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί με νεύρα σπασμένα αλλά και έπιπλα αντικείμενα γυαλιά καρφιά.
Απαγόρευαν να έχει πρόσβαση στον υπολογιστή.
Αν δεν τελείωνε τα μαθήματα.
Ή στα πλαίσια διαβάσματος στο δημοτικό.
Ή όταν έπαιρνε μη επιθημητούς βαθμούς και επέβαλαν τιμωρία.

Μια γενιά που δεν ανέχεται καρπαζιές και τιμωρίες δεν μπορεί να χαρακτηριστεί....συντηρητική.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 20 Σεπ 2017, 11:26

doctormarkon έγραψε:
Επίσης μία γενιά έχει ίδιες απόψεις όλη την διάρκεια της ζωής της;Δηλαδή η γενιά Ζ (17,16,15 χρονών κτλ) θα έχει τις ίδιες απόψεις σε 10 χρόνια.
Αντίστοιχα και οι άλλες γενιές...δεν αλλάζει αυτό σε κάποιον βαθμό με την πάροδο της ζωής των ανθρώπων.
Δηλαδή κάθε γενιά έχει τις ίδιες απόψεις στα 20 τα 30 τα 40 και τα 70 ?
Αυτή η έρευνα είναι για τις απόψεις τον γενεών αυτήν την στιγμή.
Σε δέκα χρόνια οι αντίστοιχες γενιές θα έχουν μεταβάλει την άποψη τους σε πολλά θέματα.
Οι απόψεις αλλάζουν και μάλιστα πολύ εύκολα.
Όσον αφορά πολιτικά, κοινωνικά, πολιτιστικά.
Μπορεί να αλλάξουν 180 μοίρες.

Επίσης δεν υπάρχουν γενιές με στεγανά.

Μπορεί κάποιος του 74 να ανήκει στους μιλενιαλς και κάποιος του 86 να ανήκει στους Χ
ως προς τα χαρακτηριστικά.

Οι εποχές έχουν τα χαρακτηριστικά τους και όχι οι γενιές.
Παίζει ρόλο και ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ή ερμηνεύει ο καθένας την πραγματικότητα γύρω του.

Επειδή είσαι κοντά στην ηλικία του γιού μου να σου πω το χθεσινό περιστατικό. Ίσως σχολιάσεις και πρόκειται για καλό σημάδι.

To τραγούδι "despacito" μαζί με τα άλλα προγενέστερα λατιν Nossa και Tranquila δημοφιλή που τα χορεύουν οι μεγαλύτεροι συμπεριλαμβανομένων και των Χ εμάς δηλαδή.
Ο Αντώνης μιλούσε με ειρωνία για όσους ενθουσιάζονται ή χορεύουν στους ρυθμούς ενός τραγουδιού του οποίου το στίχο δεν καταλαβαίνουν.
Σε λίγο θα βγει ένα τραγούδι που θα λέει σε κάποια γλώσσα γαμώ τη μάννα σας και θα χορεύετε με ενθουσιασμό στους ρυθμούς του και θα χειροκροτάτε.

Καλό σημάδι.
Απ ότι αντιλαμβάνομαι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο στίχο από το να χορεύουν σε ρυθμούς ενός τραγουδιου που δεν καταλαβαίνουν.
Στο πλαίσιο και στο public εκνευρίζεται όταν οι πωλητές πιέζουν να αγοράσει το ένα ή το άλλο επιπλέον.
Εκνευρίζονται και στις συμβουλές τρίτων "κλισέ" όπως του τύπου "να στρώσεις κώλο" ή "ξύνεσαι" και άλλα παρόμοια.

Γονείς αλλά και διευθυντές marketing έχουν πονοκεφάλους.

Μία φίλη και συνάδελφος μαμά ενός νεαρού σήμερα στα 21 (σπουδάζει στα ΤΕΙ κάπου στην Κρήτη) μου έλεγε ότι οι πόρτες του σπιτιού ήταν όλες σπασμένες όπως και τα έπιπλα.
Γυαλιά καρφιά όλα.
Προσπάθησαν ως γονείς να επιβάλλουν την πειθαρχία παλαιού τύπου και το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί με νεύρα σπασμένα αλλά και έπιπλα αντικείμενα γυαλιά καρφιά.
Απαγόρευαν να έχει πρόσβαση στον υπολογιστή.
Αν δεν τελείωνε τα μαθήματα.
Ή στα πλαίσια διαβάσματος στο δημοτικό.
Ή όταν έπαιρνε μη επιθημητούς βαθμούς και επέβαλαν τιμωρία.

Μια γενιά που δεν ανέχεται καρπαζιές και τιμωρίες δεν μπορεί να χαρακτηριστεί....συντηρητική.
Όλα αυτά τα τραγούδια είναι του μήνα που ακούγονται τρελά και μετά εκνευρίζεσαι και να τα ακούς.Έχουν ωραία μουσική λατιν ρυθμό είναι ζωντανά γι αυτό έχουν τόση επιτυχία.Και εμένα με τσαντίζει κάποιες φορές αυτό που δεν ξέρουμε τον στοίχο μουρλενόμαστε,αν και το έχω και εγώ κάποιες φορές αλλά τραγούδια που έχω ξεχωρίσει και ξένα είναι και για τον στοίχο και για την μουσική.Δεν μπορεί να μιλάει για μπούρδες και να σου μείνει σαν τραγούδι ως κάτι αξιοπρόσεκτο.Αυτό με τους πωλητές σε οποιοδήποτε μαγαζί ειτε public είτε ρούχων μου την ΣΠΑΕΙ. Θέλω μόνος μου να επιλέγω τι θα πάρω και μόνο αν ρωτήσω να με βοηθήσουν και να μου που την γνώμη τους.Οι συμβουλές αυτές επίσης μου την σπάνε επίσης.Εκτός αν τα κάνανε όλα τέλεια οι προηγούμενες γενιές για να λένε τέτοιες σπαστικές-προσβλητικές φράσεις. Αν τις λένε με πιο ωραίο τρόπο δεκτές φυσικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η γενιά του Millenium

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 20 Σεπ 2017, 13:21

Για το λόγο αυτό δεν μιλάμε για γενιές αλλά για την εποχή στη οποία μεγαλώνουν τα παιδιά και πως επηρεάζονται τα ίδια αλλά και οι γονείς.
Οι τρεις προηγούμενες "γενιές" μεγαλώσανε με τη επίδραση της τηλεόρασης.
Και η τηλεόραση είχε καταλυτικό ρόλο σε ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης αν και δεν ήταν ο μοναδικός τρόπος και μέθοδος χειραγώγησης.
Τα παιδιά του 99 και του 2000 ακόμα και του 2004 μπορεί να μεγάλωσαν και αυτά με τηλεόραση και την επίδραση του marketing και της διαφήμησης + υποσυνείδητα μηνύματα.
Υπάρχουν όμως και εκείνα που από μια ηλικία και μετά δεν είδαν τηλεόραση.΄Εκτός από το 0-6 σε προσχολική ηλικία.

Και πάλι δεν μιλάμε για το τι βλέπουν, αν βλέπουν ποιοτικά ή σαβούρες.
Αλλά για το ρόλο της τηλεόρασης ως λόγος χωρίς απόκριση και εγκλωβισμός - εθισμός σε ρόλο θεατή

Οι αφορισμοί με εκνεύριζαν κι εμένα προπαντός αν εκτοξεύονται από δασκάλους και καθηγητές.
Μία καθηγήτρια είπε κάτι σωστό.
Τα παιδιά που μεγάλωσαν με υπολογιστή και εφαρμογές μπορούν να μαθουν πολύ καλά με πλατφόρμα με ηλεκτρονικά μέσα, με εναλλαγή εικόνας ή σαν παιχνίδι ή αν υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι, αλλά δεν ευνοούνται από το εκπαιδευτικό σύστημα και πο παντός από τη φωτοτυπία.
Βαριούνται θανάσιμα και δεν συγκεντρώνονται ακόμα και αν προσπαθήσουν ή πιεστούν να το κάνουν.
Δεν είναι θεατές και αυτό είναι επίσης ένα καλό σημάδι αφού δεν είσαστε παθητικοί δέκτες.

Υπάρχουν όμως παιδιά που είχαν πρόσβαση σε υπολογιστή μόνο τα σαββατοκύριακα.
Πήραν αργά υπολογιστή σπίτι τους.
Η η τεχνολογία ήταν απαγορευμένος καρπός και δαιμονοποιημένος.
Και αυτοί είναι η πλειοψηφία.

Ο ρόλος των γονέων είναι σημαντικός.

Πρέπει να εγκλωβίζουν τους νέους στη δική τους εποχή ή να τους αφήσουν να βρουν νέες λύσεις, νέους δρόμους, νέες γνώσεις.

Παρατηρώ ότι η γενιά αυτή δεν είναι κοπάδι. Ίσως να χωρίζονται σε ομάδες με κάποια χαρακτηριστικά.
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι μάζα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”