Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 13 Σεπ 2016, 09:41

Και πάλι με την γενικευμένη αμνησία.

Κοιτάτε αυτό στο news beast

http://www.newsbeast.gr/environment/art ... n-avgousto

Είχαμε το πιο θερμό καλοκαίρι από το 1880.
:banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Αυτό που έγινε το Σάββατο ήταν όντως περίεργο.
Αλλά όχι και το πιο θερμό καλοκαίρι.

Το περίεργο περνάει απαρατήρητο.
Το συνηθισμένο περνάει σαν πρωτοφανές από το 1880.

Καλά κανείς δεν θυμάται τον καύσωνα του 87?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κατοχικός 2...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 13 Σεπ 2016, 14:12

Θυμάμαι πολύ καλά τον καύσωνα του 87... πέθανε η θεία μου απ'αυτόν και δεν είχαμε πού να τη θάψουμε... υπερπληθυσμός στα νεκροταφεία... και την επόμενη χρονιά έγκυος στο μήνα μου
επίσης τρελός καύσων...

αλλά γιατί το εβαλες στο νήμα του κατοχικού?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: κατοχικός 2...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 13 Σεπ 2016, 14:16

Δεν ειχαμε και καναν τρελο καυσωνα αυτο το καλοκαιρι νομιζω
-
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: κατοχικός 2...

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 13 Σεπ 2016, 14:28

Συμφωνώ οτι κλασικά η νασα μπορεί να αλλάζει τα στοιχεία για να μας πείσει περι κλιματικής αλλαγής από τα αέρια του θερμοκηπίου.Γιατί κλιματική αλλαγή υπάρχει απο τα haarp και απο την αλλαγή της ενέργειας που δεχόμαστε απο τον ήλιο( θεωρώ το όρο κλιματική αλλαγή εντελώς λάθος μιας και το παγκόσμιο κλίμα δεν ήταν ΠΟΤΕ σταθερό!).Αλλά...τα δεδομένα των κλιματολόγων μετεωρολόγων κτλ έχω την εντύπωση ότι δεν συλλέγονται απο μια χώρα (π.χ ελλάδα).Το να λέμε λένε ψέματα γιατί δεν είχαμε ζέστες είναι λίγο αβάσιμο θεωρώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κατοχικός 2...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 13 Σεπ 2016, 14:48

alexandros799 έγραψε:Συμφωνώ οτι κλασικά η νασα μπορεί να αλλάζει τα στοιχεία για να μας πείσει περι κλιματικής αλλαγής από τα αέρια του θερμοκηπίου.Γιατί κλιματική αλλαγή υπάρχει απο τα haarp και απο την αλλαγή της ενέργειας που δεχόμαστε απο τον ήλιο( θεωρώ το όρο κλιματική αλλαγή εντελώς λάθος μιας και το παγκόσμιο κλίμα δεν ήταν ΠΟΤΕ σταθερό!).Αλλά...τα δεδομένα των κλιματολόγων μετεωρολόγων κτλ έχω την εντύπωση ότι δεν συλλέγονται απο μια χώρα (π.χ ελλάδα).Το να λέμε λένε ψέματα γιατί δεν είχαμε ζέστες είναι λίγο αβάσιμο θεωρώ.
:clap: :clap:
έτσι ακριβώς αντιλαμβάνομαι εγώ την κλιματική κατάσταση στον πλανήτη,
κλιματική κατάσταση που ποτέ δεν είναι σταθερή...
Οι επικυρίαρχοι όμως πασάρισαν άλλη αφηγηματική για να προχωρούν
και σ'άλλη αφαίμαξη με εξτρά φόρους για την υπερθέρμανση λέει
που προκαλέσαμε εμείς! Πιο ψευτιά πεθαίνεις.

Τα σχετικά τα έχω κάπου με τον Τζόουνς που τους εξέθεσε ανεπανόρθωτα
όταν αποκάλυψε τα μέιλς που αντάλλασσαν οι τύποι στον ΟΗΕ,
για να "μαγειρεύουν" τις θερμοκρασίες... έδιναν δηλαδή ΨΕΥΔΕΙΣ θερμοκρασίες
για να πείθουν το πόπολο ότι θα καούμε στο τέλος απ'την υπερθέρμανση...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 13 Σεπ 2016, 15:07

Ήταν για κείνο το γεγονός με τις λάμψεις του περασμένου Σαββάτου και δεν μίλησε κανείς γι αυτό πλην του κατοχικού.
Κάθε φορά που κάνει ζέστη όμως λένε πως ήταν το πιο ζεστό καλοκαίρι.

Καλά έκανες και το συγύρισες.
Ήμουν στη δουλειά όταν είδα την ανάρτηση μου ήρθε ταμπλάς αλλά έπρεπε κάπου να το αμολύσω στα γρήγορα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 13 Σεπ 2016, 15:52

To θέμα περί κλιματικής αλλαγής ΔΕΝ είναι θέμα επιστημονικό αλλά κυρίως πολιτικό από την άποψη ότι υπάρχει εδώ και χρόνια μια αόρατη πίεση απο τις πολιτικές ελιτ πάνω σε αυτό το θέμα..υπάρχουν πολλών ειδών απόψεις απο επιστήμονες.Κάποιοι θεωρούν ύβρη και μόνο την σκέψη ότι δεν τίθεται θέμα στο ότι φταίμε εμείς(ο απλός κόσμος που σπαταλάει ενέργεια και εκλύει στην ατμόσφαιρα αέρια του θερμοκηπίου).Με μία καθηγήτρια μάλιστα όπως είχα πει είχα τσακωθεί για αυτό το θέμα..άλλοι πιο ψαγμένοι οι οποίοι δεν είναι προσκολλημένοι και ακραίος δογματικοί με την επιστήμη από την άποψη ότι επειδή λένε αυτό το πράγμα όλα τα επιστημονικά περιοδικά-βιβλία-ντοκυμαντερ και κυρίως ΜΜΕ είναι και το σωστό!Υπάρχει μάλιστα μία θεωρία την αποία την πιστεύουν πολλοί επιστήμονες ότι ο πλανήτης ψύχεται!!

http://greeklignite.blogspot.gr/2015/07 ... -2040.html

Να πω επίσης ότι πριν απο δύο χρόνια συζητάγαμε με έναν καθηγητή στο μάθημα που είναι σινεφιλμ (μαθηματικός ήταν,δεν έχει σχέση με αυτά απλά μιλούσαμε για ταινίες) και μας έλεγε για μία ταινία(δεν ξέρω γμτ πως λέγετε) όπου οι επιστήμονες προσπαθούσαν να σταματήσουν την υπερθέρμανση του πλανήτη και τελικά ο πλανήτης ψύχθηκε(μακάρι να την βρω κάποτε να την δω).Και το λέω αυτό γιατί από τις ταινίες λένε πολλές αλήθειες που δεν θέλουμε να δούμε.Αποψή μου ότι είναι πιθανόν ο πλανήτης να ψυχθεί και λόγω ηλίου και λόγω γεωμηχανικής!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 13 Σεπ 2016, 16:34

Nα συμπληρώσω ότι η θεωρία της ψύξης του πλανήτη ήταν δημοφιλής την δεκαετία του 70'.Πιθανόν ανθρωποφτιαχτή(τουλάχιστον τότε) και αντίστοιχη της υπερθέρμανσης η οποία εξευγενίστηκε ως όρος σε κλιματική αλλαγή.Ο λόγος που την αναφέρω είναι διότι γνωρίζω από ένα ντοκυμαντερ περί γεωλογίας που έχω δει ότι η γη εχεί περάσει πιθανών 17 εποχές παγετώνων και ότι η απόσταση μεταξύ της Γης και του Ήλιου και η μορφή της τροχίας τους αλλάζει κάθε 100.000 χρόνια και κάθε 40.000 χρόνια αλλάζει η γωνία του άξονα της πράγμα που επηρεάζει τα μέρη όπου η ενέργεια του ήλιου φτάνει.Συν του ότι οι ηλιοφυσικοί (αν δεν κάνω λάθος πως λέγονται έτσι) παρατηρούν μεταβολές στον αριθμό των ηλιακών κηλίδων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 14 Σεπ 2016, 07:44

Κλιματική αλλαγή. Τελικά αλλάζει το κλίμα?
Λένε ότι εξαφανίστηκαν οι εποχές φθινόπωρο και Άνοιξη.
Και τώρα τι έχουμε?
Φθινόπωρο.
Ή μάλλον Καλοκαίρι ακόμα προς το τέλος.
Ναι καλοκαίρι είναι ακόμα και επίσημα.
Γιατί το φθινόπωρο δεν αρχίζει από 1η Σεπτέμβρη αλλά από το ηλιοστάσιο.
Δηλαδή 22 Σεπτέμβρη.
Γιατί μήπως δεν έχουμε φυσιολογικές θερμοκρασίες για καλοκαίρι προς το τέλος?
Λέω τώρα που μιλάμε. Τι το διαφορετικό έχει η θερμοκρασία?
Το φθινόπωρο κρατάει μέχρι τα Χριστούγεννα.
Επιστημονικά και επίσημα.
Χριστούγεννα = χειμερινό ηλιοστάσιο = αρχή χειμώνα.
Ο καιρός μέχρι τα Χριστούγεννα ήταν και είναι φθινοπωρινός χωρίς κρύα και χιόνια.
Νοέμβρη Δεκέμβρη πιάνει και 18-20 βαθμούς το μεσημέρι.
Θα το πουν πρωτοφανή ζέστη και κλιματική αλλαγή.....τα χνώτα μας .....κλάνουν οι αγελάδες και δε συμμαζεύεται. Φαινόμενο θερμοκηπίου.
Αλλά αφού είναι φθινόπωρο τι καιρό να κάνει?
Βροχές υγρασία και όχι χαμηλές θερμοκρασίες.

Τα κρύα από τότε που θυμάμαι τον κόσμο......και θυμάμαι καλά πιάνουν γύρω από τη γιορτή του Αγίου Αντωνίου.
Μια και το όνομα Αντώνης ήταν ανέκαθεν συνηθισμένο και σημαδιακό στην οικογένεια πηγαίναμε σε γιορτές θείων και εξαδέρφων. Γυρίζοντας μερικές φορές έριχνε χιόνι ή έκανε τσουχτερό κρύο.

Μήπως θυμάται κανείς πιο μήνα έριξε το χιόνι της αρκούδας?
Το Μάρτη. Θυμηθείτε και θα δείτε ότι καλά τα λέω.

Θυμηθείτε οι γεροντότεροι σαν εμένα το 1987 και πάλι.
Πριν τον καύσωνα του καλοκαιριού που πέθανε κόσμος.
Ήταν παραμονές 25ης Μαρτίου.
Είχε ρίξει χιόνι και τα αυτοκίνητα κυκλοφορούσαν με αλυσίδες στην Ομόνοια!!!!!!!!!!
Ήμουν στην Ουγγαρία τότε. 30 κάτω από το Μηδέν.
Γυρίζαμε οδικώς διασχίζοντας τις χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας.
Τελικά αποκλειστήκαμε στη Μαλακάσα.
Τέτοιο χιόνι δεν ξανάγινε.
Ήταν κοντά στην 25η Μαρτίου

Άλλη εποχή με χιόνι 1992
Και πάλι τέλη Φεβρουαρίου.
Ακόμα και στο λιμάνι του Πειραιά είχε χιόνι.
Δεν μπορούσαμε να ξεμυτίσουμε ακόμα και στα Νότια Προάστια οι δρόμοι είχαν καλυφθεί από χιόνι.
Η γειτονιά μου θύμιζε Ζαγοροχώρια. :lol: :lol: :lol:

2001 Αυτή τη φορά ιανουάριος με πολύ χιόνι που μέσα σε 10 λεπτά κάλυψε τα πάντα.

Πάμε στα πιο πρόσφατα.
2004 Αρχές Μάρτη και Τσικνοπέμπτη Θυμόσαστε????????
Κακός χαμός. Όλοι θυμούνται κυρίως όσοι είχαν κλείσει τραπέζι να τσικνίσουν και πως ματαιώθηκε το τσίκνισμα.......
Θυμάμαι ότι είχα βγει στο μπαλκόνι και έφτιαξα ένα χιονάνθρωπο ένα μέτρο.
Για να τον δει ο γιος μου και να χαρεί. Του έβαλα καρότο για μύτη και άλλο ένα μικρότερο για τσουτσούνι.

2008. Χιόνι και υπό το μηδέν για μέρες.
Η βρύση δεν έτρεχε γιατί είχε παγώσει το νερό στους σωλήνες.
Είχε παγώσει και το πετρέλαιο και μας είχε χαλάσει το...σύστημα.
Βάλαμε αέριο και αυτό ήταν η αιτία.
Χάλασε και ο ηλιακός και έτσουξε η τσέπη.
Και σε άλλους είχε παγώσει το πετρέλαιο.
Βγήκε ο πεθερός να πάρει αντιψυκτικό για τον καυστήρα και έσπασε το χέρι του γιατί πάτησε σε πάγο.

Από τότε δεν έχει ρίξει κανένα χοντρό χιόνι να κάνει ζημιές.
Χτύπα ξύλο.

Αφύσικα χιόνια με ακραία φαινόμενα και χαμηλές θερμοκρασίες.
Αυτά θυμάμαι και δεν θυμάμαι να υπήρχαν άλλα.
Και άλλες χρονιές είχε ρίξει χιόνι Πάντα μετά τα Χριστούγεννα.
Το είχε στρώσει ελαφρά και πηγαίναμε με τον ηλεκτρικό μέχρι την Κηφισιά για να δούμε που το είχε στρώσει. Το έστρωνε και στην Αθήνα κυρίως στις γωνιές.
Αν το στρώσει και φέτος στις γωνιές θα λένε ο ψυχρότερος χειμώνας των τελευταίων 200 χρόνων.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 14 Σεπ 2016, 07:58

Πλημμύρες. Και εκεί τα ακραία είναι σημαδιακά.
Πλημμύρα 2013. Αυτό ήταν αφύσικο και δίνει την εντύπωση στημένου και φτιαχτού.
Η μέρα είχε γίνει νύχτα και είχε πυκνό σκοτάδι για λίγα λεπτά γύρω στις 10 το πρωί σα να ήταν μεσάνυχτα.
Ήμασταν στο γραφείο. Είχα πάει νωρίς γιατί είμαι σχετικά κοντά και πρόλαβα πριν με πιάσει δυνατή βροχή.
Μία συνάδερφος είχε γίνει παπί και άπλωνε τις κάλτσες στο αιρκοντίσιον στο ταβάνι.

Πέρσι είχε πλημμύρα αφύσικη και οι ειδήσεις έδειχναν μία κοπέλα στη Νίκαια που κρατιώταν από κάτι σκοινιά και φώναζε. Δεν ήταν μούφα γιατί την ήξερα. Τουλάχιστον φυσιογνωμικά. Ήταν γνωστή του συζύγου και συμμαθήτρια. Πράγματι παραλίγο να την παρασύρει το ρέυμα και να πνιγεί.

Μου έλεγε η ξαδέρφη μου πάλι στη Νίκαια ότι σε μία καταιγίδα είδε να πνίγονται δύο μπροστά στα μάτια της χωρίς να μπορεί να βοηθήσει. Ήταν 1977 και υπήρχαν νεκροί.

Καταιγίδα 1994 Οκτώβρης. Πνίγηκε κόσμος.
Συνέβησαν πολλά γεγονότα και σε μένα που την κάνουν σημαδιακή.

Καταιγίδα 16-10-1999 ημέρα Κυριακή ένα μήνα μετά το σεισμό. Κακός χαμός.
Τα νερά είχαν φτάσει μέχρι τα τζάμια και είχαμε νεογέννητο μωρό μαζί.
Οι πλημμύρες είναι πιο σημαδιακές και πιο πολλές.
Συμβαίνουν πιο συχνά και προκαλούν ζημιές ενώ υπάρχουν και θύματα.

Ας θυμηθώ και μία ανεμοθύελα σχεδόν τυφώνα το 2001.
Μας είχε ξηλώσει τα κάγκελα του μπαλκονιού και είχε σπάσει την τζαμαρία του σαλονιού στο σπίτι.
Τα χρειάστηκα και ούρλιαζα που έβλεπα το σπίτι να σείεται.
Περισσότερο από το σεισμό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 14 Σεπ 2016, 10:47

Eχω την εντυπωση οτι υπηρχε μια διαταραχη στο κλιμα την τελευταια δεκαετια (οντως δεν ειχαμε εποχες) αλλα τα τελευταια 3 χρονια ειναι παλι ψιλοφυσιολογικα. Ευκρατο κλιμα ειμαστε δεν θα εχουμε και χειμωνα σιβηριας.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 14 Σεπ 2016, 12:46

Ο ανθρώπινος παράγοντας στην κλιματική αλλαγή είναι μικρός σε σχέση με αυτό που συμβαίνει...

Εποχή Υδροχόου...
http://www.mystica.gr/Aquarius.htm΄


https://www.youtube.com/watch?v=5dq4sqPHyjE
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dreamworks
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί 14 Ιουν 2016, 23:11
Φύλο: Γυναίκα

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Dreamworks » Παρ 16 Σεπ 2016, 21:43

Διαβάζω το άρθρο στο αρχικό post (ναι ξέρω, είμαι όπως τα χρηματοκιβώτια - με χρονοκαθυστέρηση :P) και ξύνω το κεφάλι έχοντας το ύφος της χαζής...
Εμείς δε τα λέγαμε εδώ και αναρτήσαμε άρθρα για χιόνια τον Ιούλιο από Αμερική μέχρι Ευρώπη?
ArELa έγραψε:Μετά τον θάνατο του ταυρομάχου που τον σκότωσε ο ταύρος εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 72#p271072
κλειδώθηκε το παλιότερο ομώνυμο νημα και ανοίγω το παρόν με την εξής αλλόκοτη είδηση

Χιόνισε εν μέσω Ιουλίου στη Μινεσότα των ΗΠΑ

http://climate.umn.edu/doc/journal/july_snow.htm

κι άλλες τρεις πολιτείες, έφαγαν το χιόνι της αρκούδας ΙΟΥΛΙΟ μήνα παρακαλώ,
στη Μοντάνα, το Άινταχο και το Γουαϊόμινγκ

Εικόνα

από εδώ https://www.sott.net/article/321911-Jul ... -US-states

κι άλλα εδώ https://twitter.com/NWSMissoula
Dreamworks έγραψε:Χιόνια και στην κοντινή μας Ιταλία.
Βέβαια μιλάμε για Άλπεις αλλά όπως αναφέρει το άρθρο έχει ξαναχιονίσει τέτοια εποχή αλλά το φαινόμενο είναι εξαιρετικά σπάνιο.
Το πλήρες άρθρο εδώ http://paradrasi.gr/2016/07/14/%CE%BA%C ... %B9%CE%BD/
και από άλλη πηγή
zaxarias mytilinios έγραψε:Ξύπνησαν προχθές στις Άλπεις και είδαν... χιόνι...

Απίστευτο και όμως αληθινό...



όλο το άρθρο εδώ:

http://www.pasmina.gr/%CE%BA%CE%B9-%CF% ... %BD%CE%AD/
Δεν παλαβώνω τόσο εύκολα λέμε... ας προσπαθήσουν περισσότερο :P :P :P
Μη κάνεις παρέα με φίδια, θα σε μάθουν να σέρνεσαι.
Κάνε παρέα με αετούς, θα σε μάθουν να πετάς.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 18 Οκτ 2016, 13:58

Εμπλέκουν τον Λεονάρντο ντι Κάπριο σε σκάνδαλο μεγατόνων

Μία ελβετική οργάνωση προστασίας των τροπικών δασών καλεί τον ηθοποιό Λεονάρντο ΝτιΚάπριο να εξηγήσει υποτιθέμενη εμπλοκή σε σκάνδαλο πολλών εκατομμυρίων ή να παραιτηθεί από Αγγελιοφόρος της Ειρήνης των Ηνωμένων Εθνών για την κλιματική αλλαγή.
«Ο Λεονάρντο ΝτιΚάπριο επίμονα αρνείται να εξηγήσει την στενή προσωπική και οικονομική σχέση του με άτομα κλειδιά στο μαλαισιανό σκάνδαλο του επενδυτικού κρατικού επενδυτικού ταμείου 1MDB» ανέφερε ο Λούκας Στράουμαν, διευθυντής της οργάνωσης για τα δάση βροχής, Bruno Manser Fund, που εδρεύει στην Ελβετία. «Αυτό είναι ανεπίτρεπτο», πρόσθεσε.



Για το σκάνδαλο 1MDB είναι σε εξέλιξη έρευνα για κατάχρηση δισεκατομμυρίων δολαρίων μέσω του ταμείου 1 Malaysia Development Berhad.


Το κρατικό ταμείο ιδρύθηκε από τον πρωθυπουργό της Μαλαισίας, Νατζίμπ Ραζάκ, ο οποίος είναι και πρόεδρός του. Ιδρύθηκε με στόχο να γίνονται επενδύσεις σε παγκόσμια πρότζεκτ, τα κέρδη από τα οποία θα βελτιώσουν τη ζωή των πολιτών της χώρας.


Αντ’ αυτού, διεφθαρμένοι χρηματοδότες αντιμετώπισαν αυτό το ταμείο ως «προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό», σύμφωνα με την γενική εισαγγελέα των ΗΠΑ, Λορέτα Λιντς η οποία μίλησε για την υπόθεση τον Ιούλιο.



Το Ίδρυμα του ηθοποιού Leonardo DiCaprio είναι μια από τις οργανώσεις που φέρονται να έχουν λάβει κάποια από τα κονδύλια που υπεξαιρέθηκαν μέσω των δωρεών που γίνονται από πρόσωπα- κλειδιά που συνδέονται με την υπόθεση. Επιπλέον, η ταινία «The Wolf of Wall Street» με θέμα την απάτη, πιστεύεται ότι έχει χρηματοδοτηθεί σε μεγάλο βαθμό από τα χρήματα από το σκάνδαλο 1MDB μέσω της Red Granite Productions, όπως υποστηρίζεται. Η εταιρεία παραγωγής έχει συνιδρυτή τον θετό γιο του Ραζάκ, Ρίζα Αζίζ.



Τον Ιούλιο, το υπουργείο Δικαιοσύνης των ΗΠΑ κατέθεσε αγωγή σε μία προσπάθεια να κάνει κατάσχεση περιουσιακών κεφαλαίων που διοχετεύονται μέσα από αμερικανικές τράπεζες και να τα επιστρέψει στους πολίτες της Μαλαισίας. Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς, μεταξύ αυτών των περιουσιακών στοιχείων είναι τα κέρδη από την ταινία του ΝτιΚάπριο, η οποία σκηνοθετήθηκε από τον Μάρτιν Σκορσέζε.

Για τους δεσμούς του ηθοποιού με την υπόθεση 1MDB είχε γίνει εκτενής αναφορά σε άρθρο του Hollywood Reporter τον Αύγουστο.

Το Bruno Manser Fund υποστηρίζει ότι η αποτυχία του Ντι Κάπριο να πάρει αποστάσεις από τη μαλαισιανή υπόθεση διαφθοράς είναι επαρκής λόγος για να παραιτηθεί από Αγγελιοφόρος της Ειρήνης του ΟΗΕ για την κλιματική αλλαγή.

«Δεν μπορούμε να σώσουμε το περιβάλλον, εάν δεν καταφέρουμε να σταματήσουμε τη διαφθορά», ανέφερε η οργάνωση.


Εκπρόσωπος του ΝτιΚάπριο δεν ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του CNN να σχολιάσει τους ισχυρισμούς της οργάνωσης.


Το νέο ντοκιμαντέρ του ΝτιΚάπριο για την υπερθέρμανση του πλανήτη έκανε πρεμιέρα στο Ηνωμένο Βασίλειο, την Παρασκευή.

Ο ηθοποιός ορίστηκε το 2014 από τον Γενικό Γραμματέα του ΟΗΕ Μπαν Κι-Μουν Αγγελιοφόρος της Ειρήνης. Ο ΓΓ του ΟΗΕ τον αναγνώρισε ως μια «αξιόπιστη φωνή στο περιβαλλοντικό κίνημα», σύμφωνα με μια δήλωση που κυκλοφόρησε εκείνη την εποχή.

Πηγή:newsit.gr

&

Μπλεγμένοι σε σκάνδαλο δισεκατομμυρίων Ντι Κάπριο, Ομπάμα και Χίλαρι Κλίντον

Το σκάνδαλο
Το συγκεκριμένο σκάνδαλο – 3 δισεκατομμυρίων δολαρίων - θεωρείται το μεγαλύτερο παγκοσμίως σε σχέση με το δημόσιο. Ένας ξένος επιχειρηματίας χρησιμοποιούσε χρήματα του κρατικού επενδυτικού ταμείου 1MD προκειμένου να εξασφαλίσει μία επίσκεψη στον Λευκό Οίκο για τους συγγενείς του πρωθυπουργού της Μαλαισίας

Πως εμπλέκεται ο Ντι Κάπριο – Χάνει τη θέση στα Ηνωμένα Έθνη;
Ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο φέρεται να χρησιμοποίησε εκατομμύρια δολάρια από το συγκεκριμένο ταμείο για την παραγωγή της ταινίας «Ο Λύκος της Wall Street» στην οποία πρωταγωνιστούσε. Τα κονδύλια για την παραγωγή τα έλαβε από τον επιχειρηματία και στενό του συνεργάτη, Jho Low, ο οποίος εμπλέκεται στο σκάνδαλο.
Έπειτα από αυτές τις πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητα, το Bruno Manser Funds εισηγήθηκε να χάσει ο ηθοποιός την τιμητική θέση που κατέχει στα Ηνωμένα Έθνη ως Αγγελιοφόρος της Ειρήνης.
«Αν ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο είναι πρόθυμος να ομολογήσει, θα του ζητήσω να παραιτηθεί από Αγγελιοφόρος της Ειρήνης των Ηνωμένων Εθνών για την Κλιματική Αλλαγή καθώς στερείται αξιοπιστίας για έναν τόσο σημαντικό ρόλο» δήλωσε σε δημοσιογράφους ο διευθυντής του ελβετικού φιλανθρωπικού ιδρύματος Bruno Manser Fund, Λούκας Στράουμαν.


Στη λίστα ο Ομπάμα και η Χίλαρι
Στο σκάνδαλο φέρεται να εμπλέκεται και ο Φρανκ Ουάιτ Τζούνιορ. Ο επιχειρηματίας βοήθησε να ξεκινήσει μια επιχείρηση επενδύσεων με το όνομα DuSable Capital Management LLC, κεφάλαια της οποίας δόθηκαν στον Μπαράκ Ομπάμα όσο και την υποψήφια πρόεδρο των ΗΠΑ,Χίλαρι Κλίντον

Πηγή:cnn.gr
Να πως αντιλαμβάνομαι την κλιματική αλλαγή...ευτυχώς που έχουμε τέτοιους περιβαλλοντικούς ακτιβιστές!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 19 Οκτ 2016, 07:32

Ο χειμώνας και το κρύο απόλυτα συνεπές στο ραντεβού μετά από το γαϊδουροκαλόκαιρο.
Κάθε χρόνο τα ίδια.
Άντε να αργήσει δύο τρεις μέρες.
Κάπου εκεί 18-20 Οκτωβρίου πιάνει λίγο κρύο και το καλοκαίρι αντε γειά.
Μέχρι μέσα Οκτωβρίου καιρός για μπάνιο.

Για ποια κλιματική αλλαγή μιλάνε.
Κάποιοι θα μιλήσουν για πρωτοφανή φαινόμενα.
Πρωτοφανή αλλά συμβαίνουν κάθε χρόνο τέτοια μέρα.

Το μόνο πρωτοφανές είναι η μαζική αμνησία
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 19 Οκτ 2016, 09:24

Φέτος ήρθε στην ώρα του το Φθινόπωρο. Είχαμε πολλά χρόνια Οκτώβρη μήνα να έχουμε θερμοκρασίες τα πρωινά 3 και 4 βαθμούς. Πέρσι και πρόπερσι τέτοιο καιρό είχαμε 25αρια την ημέρα, 10αρια το πρωί.
Αν έρθουν και τα χιόνια στην ώρα τους ακόμη καλύτερα.

Εικόνα
Φωτογραφία : Προς το Περτούλι Τρικάλων
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 19 Οκτ 2016, 10:04

Άρχισαν τα όργανα πάλι.
Ο Σεπτέμβριος ήταν ο πιο ζεστός μήνας των τελευταίων 136 ετών
http://www.newsbeast.gr/environment/art ... n-136-eton

Είδατε καμιά αφύσικη ζέστη?

Είχε ζέστη όντως αλλά κάθε χρόνο ζέστη έχει.
Καλοκαίρι είναι το Σεπτέμβρη και επίσημα Η ισημερία και αρχή φθινοπώρου είναι στις 21.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Dihnekhs » Κυρ 23 Οκτ 2016, 16:38

«Πυρηνικό όπλο» ο καιρός: Επιστήμονες παραδέχονται την ύπαρξη HAARP και τα κυβερνητικά πειράματα για έλεγχο των καιρικών φαινομένων – Ρεκόρ παρεμβάσεων από τις ΗΠΑ (Βίντεο)

πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2016/10/%cf ... z4NumUB6VQ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 23 Οκτ 2016, 22:25

Αυτό που έγινε χθες το πρωί δεν ήταν φυσιολογικό.
Ήταν πολύ παράξενο.
Φέτος τρία τέτοια φαινόμενα από τον Αύγουστο.

Πολλές αστραπές απανωτές με μόνιμο βουητό.
Βροχή να ρίχνει καρέκλες.

Και το ίντερνετ πέφτει συνεχώς από τότε που έρριξε την πρώτη βροχή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Dihnekhs » Κυρ 23 Οκτ 2016, 23:17

[quote="doctormarkon"]Αυτό που έγινε χθες το πρωί δεν ήταν φυσιολογικό.
Ήταν πολύ παράξενο.
quote]

.. και από Λακωνία το επιβεβαιώνουμε, αν προσθέσεις και την λασποκοκκινοβροχή!
Βρε, παιδιά, γιατί θυμάμαι την γιαγιά μου, όταν έβρεχε, την δεκαετία του 70-80, να χαίρεται όταν έπεφτε η βροχή, γιατί θα της άσπριζε και θα της μαλάκωνε την μπουγάδα;;; Ή μήπως ήταν παιδική φαντασίωση;;; Το θυμάστε άλλοι της γενιάς μας αυτό;;;
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Dihnekhs » Δευ 24 Οκτ 2016, 20:57

Η μισή Ελλάδα πνίγεται και η άλλη μισή διψά!

http://apocalypsejohn.com/misi-ellada-p ... isi-dipsa/
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από Dihnekhs » Πέμ 22 Δεκ 2016, 19:51

Η ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΣΠΡΙΣΕ ΤΗΝ ΣΑΧΑΡΑ!!!
Η αλγερινή πόλη Ain Sefra, είναι συνήθως ξερή και ζεστή επειδή βρίσκεται στην έρημο Σαχάρα. Αλλά ξαφνικά χτυπήθηκε από μια τρομερή χιονόπτωση που έγινε πριν λίγες ημέρες στις 19 Δεκεμβρίου. Οι κάτοικοι της περιοχής είχαν να δουν χιόνι εδώ και πολλά δεκαετίες. Είναι η πρώτη φορά που έχει πέσει χιόνι στην περιοχή σε 37 χρόνια.....
Εικόνα
http://katohika.gr/gn-blog/iperthermans ... in-saxara/
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 23 Δεκ 2016, 07:57

Δεν είναι ασυνήθιστο το χιόνι στην Έρημο.
Ούτε η βροχή τουλάχιστον στη στέπα το κομμάτι γύρω από την έρημο.
Όταν είχα πάει στην Τυνησία ήταν Αύγουστος.
Είχε ρίξει καταρρακτώδη βροχή στη στέπα.
Εκεί δεν έχει αμμόλοφους αλλά ξερή γη και κάπως πετρώδες έδαφος.

Το κλίμα στην Αλγερία Τυνησία Λιβύη είναι όμοιο με αυτό της Ελλάδας.
Λίγο πιο νότια από την Κρήτη.

Στην Κρήτη χιόνισε. Αν δεν υπάρχει αέρας μπορεί να κάνει μία πάχνη.
Αυτό που δείχνει η φωτογραφία είναι στέπα και όχι Έρημος.
Φαίνεται από την υποτυπώδη βλάστηση και τα δεντράκια εδώ κι εκεί.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 23 Δεκ 2016, 08:04

Βαρύς χειμώνας φέτος.

Θα πουν και πάλι ο πιο βαρύς χειμώνας στην ανθρωπότητα και άλλα κουλά.
Ας θυμηθούμε το 1992.
Έλκηθρο στην Πατησίων αυτοσχέδιο φτιαγμένο από καφάσια.
Αλυσίδες στην Ομόνοια.
Ακόμα και στον Πειραιά μας είχε πνίξει το χιόνι.

2004 Τσικνοπέμπτη.
Ποιοί κατόρθωσαν να τσικνίσουν έξω?
Τσάμπα το στόλισμα στα μαγαζιά.
Απίστευτη χιονοθύελα έκλεισαν οι δρόμοι.

2008 Εκεί να δεις χιόνι. Τίποτα δεν λειτούργησε.
ΠΑΓΩΣΕ το πετρέλαιο στα καλοριφέρ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Κλιματική αλλαγή όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 29 Δεκ 2017, 11:52

Αρχίζω να εχω βάσιμες υποψίες πως η υπερθέρμανση του πλανήτη έχει βάση αλλά όχι όπως το πλασαρουν από την ελίτ.

Δεν πρόκειται για κάποια επιστημονική αποδεδειγμένη ιστορία αλλα παρατηρώντας τα τελευταία χρόνια την συμπεριφορά της μέλισσας βλέπω πράγματα που την βγάζουν εκτός φυσικού προγράμματος και την αναγκάζουν να προσαρμόζεται. Όχι ομως όλες οι φυλές.

Και εδώ υπάρχει ενα σοβαρό πρόβλημα Αφού υπάρχει προσπάθεια να δημιουργηθεί μέλισσα υβρίδιο με κάποιες αντοχές και προτερήματα τεχνητά και είδη υπάρχει συνεργασία από Έλληνες βασιλοτροφους σε πειραματικό στάδιο.

Πώς συνδέεται αυτό με την υπερθέρμανση και το κλίμα; Θα σε το ανάλυσω.
Σε καμία 20αρια μέρες ομως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”