Ο σκοπος της ζωης..

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από paris4u » Δευ 12 Δεκ 2016, 20:19

Το αντιγραφω απο την σελιδα μου στο φεις,το αφηνω να υπαρχει κι εδω στα ιδεο μας
ειναι κατι που εγραψα πριν μερικα χρονια και πιστευω οτι τελικα αυτη ειναι η ουσια της ζωης.
Υ.Γ
Δεν μπορεσα να μεταφερω δυο ομορφες εικονες που ειχα μεσα στο κειμενο
δεν ξερω αν φαινονται απο δω https://www.facebook.com/notes/%CE%B3%C ... 1337560314
Ο σκοπος της ζωης..
14 Σεπτεμβρίου 2013 στις 1:41 π.μ.

Ο ανθρωπος είναι το μοναδικο πλασμα που δημιουργηθηκε κατ’εικονα και καθ’ομοιωση του Θεου.
Οπότε είναι και το μοναδικο πλασμα που εχει την ιδιοτητα της ελευθερης βουλησης..

Τιποτε δεν γινεται χωρις την θεληση μας,ο Θεος θελει ναζουμε ευτυχισμενες,γαληνιες και ασφαλεις ζωες,
Θελει να βοηθαμε οσο μπορουμε τα υπολοιπα πλασματα και καθως το κανουμε αυτό,
φροντιζει να εχουμε αρκετο χρονο,ευφυια,ενεργεια και ότι άλλο θα χρειαστουμε για το λογο αυτό..

Ο σκοπος της ζωης μας δεν είναι άλλος από το να γνωρισουμε τον εαυτο μας
και να αντιληφθουμε ότι ειμαστε ΕΝΑ με τον Θεο δημιουργο μας.

Στο Μαντειο των Δελφων υπηρχαν χαραγμενες οι φρασεις
Γνωθις σ’αυτόν και μηδεν αγαν..
Να ζησουμε δηλαδη χωρις υπερβολες αντιλαμβανομενοι την θεικη μας προοπτικη!!!
Κατι που μας το επεσημαναν πρωτοι οι αρχαιοι Ελληνες.

Κάθε ανθρωπος είναι μια θεικη οψη του Θεου και ειμαστε πλασμενοι να γινουμε ένα με τον δημιουργο μας
αυτος... αυτος είναι ο σκοπος μας!!!
Και για να το επιτυχουμε αυτό,πρεπει να φτασουμε στο επιπεδο να υπαρξει μεσα μας
πληρη και καθολικη αγαπη προς όλα τα πλασματα και τον εαυτο μας.
Ηρεμοι και γαληνιοι εως οτου φτασουμε στο επιπεδο να υπαρχει ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ μεσα μας!!!
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
JOHN-8-32
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Κυρ 07 Αύγ 2016, 14:29
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από JOHN-8-32 » Τρί 13 Δεκ 2016, 03:24

paris4u έγραψε: Ο σκοπος της ζωης μας δεν είναι άλλος από το να γνωρισουμε τον εαυτο μας
και να αντιληφθουμε ότι ειμαστε ΕΝΑ με τον Θεο δημιουργο μας.

Αλλα λεει στην καινη διαθηκη

10 Επειδή, αν, ενώ ήμασταν εχθροί, συμφιλιωθήκαμε με τον Θεό διαμέσου του θανάτου τού Υιού του, πολύ περισσότερο, εφόσον συμφιλιωθήκαμε, θα σωθούμε με τη ζωή του. 11 Και όχι μονάχα τούτο, αλλά και καυχώμαστε στον Θεό διαμέσου του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, διαμέσου του οποίου λάβαμε τώρα τη συμφιλίωση.
Ρωμαιους Επιστολη 5:10-11
Εδώ λέει ότι ημασται εχθροί με τον Θεό πως είμαστε ένα;
Λέει επίσης οτι μέσο του Υιού του Θεού συμφιλιωνόμαστε.
Ο Ιησούς επίσης λέει ότι μόνο μέσο αυτού μπορούμε να πάμε στον Θεό και κατ επέκταση είναι ο μόνος που μπορεί να μας συμφιλιώσει

''Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Εγώ είμαι ο δρόμος, και η αλήθεια, και η ζωή· κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα, παρά μόνον διαμέσου εμού·''
Ιωάννη Ευαγγέλιο14:6

Αν θέλει αυτός που το έγραψε να πάει μόνος του και με τα καλά του έργα να τα βρει με τον Θεο ασ το προσπαθήσει... ''καλή τύχη''

Γνωστή ''φωνούλα'' με την γνωστή δυσδιαγνωστη στους ακατήχητους χρεία και το υποβόσκον μήνυμα.
Δεν εννοώ φυσικά εσένα φίλε Paris4you
Μέσα στον Ιησού Χριστό ο Θεός έκρυψε όλους τους θησαυρούς της γνώσης και Σοφίας. Κολοσσαείς 2:3

Τα έκρυψε απ αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους σοφότερους άλλων και τα, αποκάλυψε στους απλούς! Σ' αυτούς που καταλαβαίνουν την πνευματική τους πτωχεία και έχουν απλή παιδική καρδία Ματθαίος 11:25
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 13 Δεκ 2016, 06:47

Επειδή δεν έχω μελετήσει και πολύ θρησκευτικά κείμενα μια ερώτηση.

Ο Ιησούς ήταν χορτοφάγος?

Υπάρχουν κάποιες αναφορές για τους Εσσαίους.

Υπέρ της αποχής από το κρέας υπάρχουν πολλά επιχειρήματα και θεωρίες.
Έχουμε τόπικ γι αυτό αλλά δεν αναφέρομαι στην ιατρική πλευρά ούτε στη διατροφική.
Αλλά στην ηθική.
Για τα πλάσματα της γης.

Αν μπορείς να ζεις σε αρμονία με αυτά ή αν τα τρως για να επιβιώσεις στα πλαίσια κάποιας διατροφικής αλυσίδας.

Γιατί υπάρχει η νηστεία και τι σκοπό έχει?
Πάλι από ηθική πνευματική διάσταση και όχι διατροφική.

Γιατί 40 μέρες στην έρημο χωρίς φαγητό?

Και τον άλλο μήνα είναι του Αγίου Αντωνίου.
Ο Άγιος Αντώνιος είναι γνωστός για τον ασκητικό βίο (πέθανε 102 χρονών όταν ο μέσος όρος ήταν 40)
Είχε πολλές επαφές με οντότητες κατώτερες δαιμονικές και ανώτερες.

Αν και όλα αυτά περί Αγίου Αντωνίου πάνε καλύτερα στο τόπικ για τους Άρχοντες
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 13 Δεκ 2016, 06:50

Απο οσο ξερω ο ιησους πολλαπλασιασε τα ψαρια. οποτε δεν νομιζω να ειχε θεμα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 13 Δεκ 2016, 07:11

Υπάρχουν και χορτοφάγοι όχι και τόσο φανατικοί που τρώνε ψάρια.

Στα μοναστήρια ή σε κάποια από αυτά τρώνε ψάρι τυριά αυγά κάποιες μέρες αλλά όχι αρνιά και κρέας.
Οι κλασσικοί vegeterian όπως κάποια αδερφή του Κοκού τρώνε ψάρια.
Όσους ήξερα στα παιδικά μου χρόνια έτρωγαν ψάρια.

Αλλά οι βίγκαν είναι νέο φρούτο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από paris4u » Τρί 13 Δεκ 2016, 22:59

JOHN-8-32 έγραψε:
paris4u έγραψε: Ο σκοπος της ζωης μας δεν είναι άλλος από το να γνωρισουμε τον εαυτο μας
και να αντιληφθουμε ότι ειμαστε ΕΝΑ με τον Θεο δημιουργο μας.

Αλλα λεει στην καινη διαθηκη

10 Επειδή, αν, ενώ ήμασταν εχθροί, συμφιλιωθήκαμε με τον Θεό διαμέσου του θανάτου τού Υιού του, πολύ περισσότερο, εφόσον συμφιλιωθήκαμε, θα σωθούμε με τη ζωή του. 11 Και όχι μονάχα τούτο, αλλά και καυχώμαστε στον Θεό διαμέσου του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, διαμέσου του οποίου λάβαμε τώρα τη συμφιλίωση.
Ρωμαιους Επιστολη 5:10-11
Εδώ λέει ότι ημασται εχθροί με τον Θεό πως είμαστε ένα;
Λέει επίσης οτι μέσο του Υιού του Θεού συμφιλιωνόμαστε.
Ο Ιησούς επίσης λέει ότι μόνο μέσο αυτού μπορούμε να πάμε στον Θεό και κατ επέκταση είναι ο μόνος που μπορεί να μας συμφιλιώσει

''Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Εγώ είμαι ο δρόμος, και η αλήθεια, και η ζωή· κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα, παρά μόνον διαμέσου εμού·''
Ιωάννη Ευαγγέλιο14:6

Αν θέλει αυτός που το έγραψε να πάει μόνος του και με τα καλά του έργα να τα βρει με τον Θεο ασ το προσπαθήσει... ''καλή τύχη''

Γνωστή ''φωνούλα'' με την γνωστή δυσδιαγνωστη στους ακατήχητους χρεία και το υποβόσκον μήνυμα.
Δεν εννοώ φυσικά εσένα φίλε Paris4you
Δεν ειμαστε εχθροι,ειμαστε το πιο αγαπημενο Του δημιουργημα,αμαρτησαμε,δεν ακολουθησαμε τις εντολες Του και απεστρεψε ο Κυριος το προσωπο του.

Ως ελεημων και παναγαθος Θεος μας εστειλε το δευτερο προσωπο της Αγιας Τριαδος τον Υιο Του τον Ιησου Χριστο,ωστε δια μεσο Αυτου να μπορεσουμε
να ξαναβρουμε τον δρομο μας
κατ’εικονα και καθ’ομοιωση μας εφτιαξε..
ειμαστε λοιπον προορισμενοι να αγγιξουμε το τελειο

(Λουκ. ς΄36). Και το μεν ''κατ`εικόνα'' το έχει κάθε άνθρωπος, διότι τα χαρίσματα του Θεού δεν ανακαλούνται (Ρωμ.ια΄29). Το ''καθ`ομοίωσιν'' όμως είναι σπάνιο απόκτημα και το έχουν μόνον οι ενάρετοι και οι άγιοι, οι οποίοι μιμούνται, με ανθρώπινα μέτρα, την αγαθότητα του Θεού.
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από paris4u » Τρί 13 Δεκ 2016, 23:14

doctormarkon έγραψε:Επειδή δεν έχω μελετήσει και πολύ θρησκευτικά κείμενα μια ερώτηση.

Ο Ιησούς ήταν χορτοφάγος?

Υπάρχουν κάποιες αναφορές για τους Εσσαίους.

Υπέρ της αποχής από το κρέας υπάρχουν πολλά επιχειρήματα και θεωρίες.
Έχουμε τόπικ γι αυτό αλλά δεν αναφέρομαι στην ιατρική πλευρά ούτε στη διατροφική.
Αλλά στην ηθική.
Για τα πλάσματα της γης.

Αν μπορείς να ζεις σε αρμονία με αυτά ή αν τα τρως για να επιβιώσεις στα πλαίσια κάποιας διατροφικής αλυσίδας.

Γιατί υπάρχει η νηστεία και τι σκοπό έχει?
Πάλι από ηθική πνευματική διάσταση και όχι διατροφική.

Γιατί 40 μέρες στην έρημο χωρίς φαγητό?

Και τον άλλο μήνα είναι του Αγίου Αντωνίου.
Ο Άγιος Αντώνιος είναι γνωστός για τον ασκητικό βίο (πέθανε 102 χρονών όταν ο μέσος όρος ήταν 40)
Είχε πολλές επαφές με οντότητες κατώτερες δαιμονικές και ανώτερες.

Αν και όλα αυτά περί Αγίου Αντωνίου πάνε καλύτερα στο τόπικ για τους Άρχοντες
Οχι (αν και δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω) ο Ιησους Χριστος δεν ηταν χορτοφαγος,χορτοφαγος ηταν ο Αγιος Ιωαννης ο Προδρομος
για τον οποιο καποια στιγμη ο χριστος οταν τον κατηγορησαν οτι τρωει και πινει,τους ειπε (το λεω με δικα μου λογια δε θυμαμαι την ακριβη διατυπωση) ετσειλε ο Πατερας μου τον δουλο του Ιωαννη που συνεχως νηστευει και τρωει μονο χορταρακια που βρισκει στην ερημο για να ανοιξει τον δρομο κι εσεις τον κατηγορειται οτι ειναι σαν αγριμι και εχει αποτρελαθει,εστειλε τον Υιο Του που ζει αναμεσα σας και τρωει,πινει μαζι σας κι εσεις τον κατηγορειται οτι τρωει πινει και αμαρτανει.

Η νηστεια πιστευω υπαρχει για να μπορουμε να απομακρυνθουμε απο τα γηινα,ωστε να μπορεσουμε να εξυψωσουμε το πνευμα μας.
Φαντασου εναν ανθρωπο σκασμενο μεχρι αηδιας απο φαγητο και κρασι να μπορεσει να διαλογιστει,προσευχηθει να ανεβασει επιπεδο κλπ
Υπαρχει επισης για να μην ειμαστε επιρεπεις στις αμαρτιες,να μπορουμε δηλαδη να ειμαστε εγκρατεις μεσο της αυτοπειθαρχιας.


Οσο γιατι 40 μερες στην ερημο,εχω να προσθεσω 40 μερες για την λεχονα,40 μερες για την ψυχη,40 μερες η μεγαλη νηστεια,δεν ξερω γιατι παιζει αυτος ο αριθμος
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 14 Δεκ 2016, 11:33

Πολλά λέγονται για τις 40 μέρες και όχι μόνο στη Χριστιανική θρησκεία αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος αριθμός και ο συγκεκριμένος χρόνος σαν διάστημα.

Η νηστεία είναι για να απομακρυνθείς από τα γήινα.

Και φυσικά δεν είναι δίαιτα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 14 Δεκ 2016, 22:28

Ο αριθμός σαραντα και μετά τη γεννα.Είναι για ενεργειακους λογους,αν και για σαράντα μέρες το νεογνο τη σημερινή εποχή εκτός από τους γονείς " βλέπει και νοιώθει " γιατρούς, συγγενείς των γονέων και πολλούς άλλους. ..αρχαίο έθιμο π.κ.χ .Όσο για τη νηστεία των σαράντα ημερών δεν γνωριζω,δεν είμαι χριστιανός. .Γνωρίζω όμως στη πραξη,πως η διατροφή που δεν εμπεριέχει ζωικες ίνες, καθαρίζει τον ανθρώπινο οργανισμό ..και όχι μόνο.

Ο σκοπος της ζωής. ..είναι νωρίς ακόμα για να πω.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ο σκοπος της ζωης..

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 14 Δεκ 2016, 22:44

Ενεργειακά...νηστείες...οδηγίες...κανόνες...αρχαίες γνώσεις...θεοί...δαίμονες....άρχοντες...ΘΕΩΡΙΕΣ...άγχος...αγωνίες

Στο τέλος αυτό που μετράει είναι ο άνθρωπος και ΜΟΝΟ αυτός. Οι στιγμές που θα περάσεις μαζί του. Το μόνο πλεονέκτημα που έχουμε είναι ο χρόνος που θα περάσουμε με τους ανθρώπους που αγαπούμε και εκτιμούμε. Αν δεν αγαπούμε και δεν εκτιμούμε αυτά που έχουμε, τα υπόλοιπα είναι ένας τοξικός περισπασμός από την πραγματικότητα.

Να μελετάτε τους παλιούς, τους σοφούς. Αφήστε τις θεωρίες. Κοιτάξτε στην πράξη τι σας αναπαύει. Σίγουρα δεν είναι τα άγχη οι αγωνίες ή τα ενεργειακά ή οι νηστείες....
Κανείς δεν μπορεί να υπαγορεύσει ποιος θα είναι ο σκοπός της ζωής μας...της ζωής σου. Αυτό εσύ θα το καταλάβεις αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει. Απλά πρέπει να διαγράψεις έστω και προσωρινά αυτά που σου είπαν...ως το ΑΠΟΛΥΤΟ οδηγό κάποιοι ... άλλοι επίδοξοι ''οδηγοί'' , ''ιερείς'' μ, ''ενεργειακοί '' κλπ.

Πάρε την ευθύνη της ζωής σου στα χέρια σου και θα καταλάβεις ποιος είναι ο σκοπός σου.Μην ψάχνεις εγχειριδιο.Απλά...ζήσε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”