Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 31 Μάιος 2010, 23:54

αγαπητες μου :lovey0:
εκτος απο τους συμπαθεις καπνιστες και τους αντιπαθητικους αντικαπνιστες
υπαρχουν και αλλα ειδη ανθρωπων :rose:
οπως εμεις οι [συμπαθεστατοι? :xara: ] απλα μη καπνιζοντες που αγαπαμε τους καπνιζοντες και δεν αγαπαμε το τσιγαρο :rose:

γιατι να αυτοπροσδιοριζομαστε παντα με αντι-κατι...ειμαι παναθηναικος δεν ειμαι αντιολυμπιακος [ουτε και ολυμπιακος φυσικα....-οφ τοπικ :embar: ] :lovey0:
:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από karipis » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:02

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:υπαρχουν και αλλα ειδη ανθρωπων :rose:
για πες;;
PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:οπως εμεις
κρατάω το "είδη" ...για το άλλο επιφυλάσσομαι.
PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:μη καπνιζοντες που αγαπαμε τους καπνιζοντες και δεν αγαπαμε το τσιγαρο
Δεν πιάνει το γλύψιμο. Μέχρι τη Λαμία και πολύ σου είναι (από εκεί και πάνω δεν πρόκειται ν' ανέβεις όσο και αν κοπανιέσαι)









ΥΓ. Σημειώνω και το ότι δεν είσαι "αντιολυμπιακός"...
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από totispap » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:08

Επιστροφή φόρου τέλος,στρίψε ακόμα ένα Πανίκα..δυο στρίψε... :shock:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από harosnikos » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:23

εγώ έχω να δηλώσω πως υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί καπνιστές αλλά και αντικαπνιστές με @@ που μπορούν ανεπηρέαστοι από φιλίες και άλλα συμφέροντα να κρατάνε ισορροπίες και μια τάξη...υπάρχουν καπνιστές που δεν σέβονται τίποτα,και όχι αντιπαθητικοί αντικαπνιστές....αυτές είναι θεωρίες για να ευλογήσετε τα γένια σας και να νιώσετε λιγότερο υπεύθυνοι...το κακό έχει παραγίνει..πλέον και οι καθηγητές δίνουν και δέχονται τσιγάρα και τσιγαριλίκια μέσα στις σχολικές αίθουσες...αν όλους εσάς δεν σας ενοχλεί τίποτα στην όλη κατάσταση,τότε στα παιδιά σας να αγοράζετε τσιγάρα από το δημοτικό...αφού θα καπνισουν που θα καπνίσουν,ας το κάνουν μια ώρα νωρίτερα και εν γνώση σας.....


στα φοιτητικά μου χρόνια..συμφοιτήτριά μου ήθελε να καπνίσει εν ώρα εξεταστικής.....αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους που δεν κάπνιζαν(και ήταν τουλάχιστον το 50% του τμήματος)...η καθηγήτρια φανατική καπνίστρια και αυτή έριξε το "μπαλάκι" της απόφασης σε εμάς για ευνόητους λόγους....μέσα σε μια αίθουσα 50 ατόμων οι μισοί των οποίων ήταν καπνιστές κανείς δεν μπήκε στη διαδικασία να έρθει σε κόντρα με το "κατεστημένο" ......κάποιοι ίσως δεν έχουν το θάρρος ή είναι περισσότερο ευγενικοί για να έρθουν σε μια τέτοια αντιπαράθεση...δεν επιθυμούν να δημιουργούν έχθρες,επιθυμούν να τα πάνε καλά με όλους.....δεν σημαίνει όμως πως ένας εθισμός,και μια κακή συνήθεια θα πρέπει να γίνεται αποδεκτή από το σύνολο....η αντίσταση σε κάτι λάθος,σε κάτι ενοχλητικό θα πρέπει να επεκτείνεται σε όλους τους τομείς....όταν ξεκινάμε τέτοιες υποχωρήσεις έιμαστε πλέον ανοιχτοί και δεκτικοί και για παραπάνω......πολλοι θα με πείτε υπερβολικό....δυστυχώς εσείς είστε οι υπερβολικά εθισμένοι.....

αφιερωμένο στους αντιπαθητικούς καπνιστές
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Ιουν 2010, 01:39

Εχουμε αναλύσει το θέμα πιό πριν.

Σαν σκεπτόμενοι άνθρωποι που είμαστε μπορούμε να λύνουμε ένα τέτοιο θέμα μεταξύ μας χωρίς άνωθεν απαγορευσεις και βούρδουλες.
Οι αντιπαθητικοί είναι μόνο εκείνοι που επιζητούν τις άνωθεν απαγορεύσεις. Γιατί όλοι αυτοί εκεί πάνω που θα βάλουν τις απαγορεύσεις δια νόμου δεν μας έχουν πείσει ότι ενδιαφέρονται για την υγεία και τη ζωή μας.
Το είπε και ο "Βασιλάκης Καίλας ο Β'" Ζούμε πολλά χρόνια και το Κράτος δεν αντέχει να πληρώνει τόσες συντάξεις.
Αν καπνίζουμε θα πεθάνουμε νωρίτερα και το Κράτος θα γλυτώσει τις συντάξεις. Τι ζόρι τραβάνε λοιπόν οι κυβερνώντες? Αφού αυτό θέλουν
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Ιουν 2010, 07:23

Οι αντιπαθητικοί είναι μόνο εκείνοι που επιζητούν τις άνωθεν απαγορεύσεις.
'Η τις θεώρησαν σωστές όταν επιβλήθηκαν και στην ουσία τις υποστηρίζουν με πάθος, επικροτώντας έτσι και δικαιώνοντας ένα σύστημα που επιβάλλει (ας προσεχθεί καλά αυτό το "επιβάλλει" επιτέλους) στο μισό του πληθυσμού μια απαγόρευση. Σήμερα το άλλο μισό βολεύεται μ'αυτή την επιβολή και την καθαγιάζει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Αύριο όμως που θα'ρθει άλλη επιβολή/απαγόρευση η οποία θα αποτελεί πρόβλημα για τους ίδιους, δεν θα το ευλογούν ούτε θα αποκαλούν το σύστημα εμμέσως πλην σαφώς σωστό, αυτοί που σήμερα υπόκεινται την απαγόρευση και ουσιαστικά ακούνε απ'τους άλλους"καλά να σας κάνουν", θα είναι η σειρά τους να γυρίσουν και να τους πούν (κι εγώ μαζί) καλά να σας κάνουν και...γουστάρω αν έτσουξε!

Κι έτσι, προς χάριν της...υγειάς μας (ΠΡΟΦΑΣΗ του κερατά), το σύστημα κατάφερε να δημιουργήσει ήδη ένα ρήγμα μέσα στον ίδιο τον πληθυσμό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ 04 Απρ 2010, 08:23
Irc ψευδώνυμο: Novus
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Novus » Τρί 01 Ιουν 2010, 07:58

Εγώ μπορώ να ρωτήσω το εξής: Σας ενοχλεί η επιβολή της απαγόρευσης ή γενικά η απαγόρευση του καπνίσματος;;;;;;

Πάντως εγώ πιστεύω πως και τώρα που πανε να ξανφέρουνε την απαγόρευση στο πρσκήνιο δεν νομίζω ότι θα τηρηθεί, όπως έγινε και με την απαγόρευση του προηγούμενου Ιουλίου...

Κι επειπλέον τώρα πλησιάζει η παγκόσμια ημέρα για το ΚΟΨΙΜΟ (κι όχι απαγόρευση) του καπνίσματος. Απλά σκεφτήτε το...

Με λένε Νίκο και έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και 10 μήνες! ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!!!

ΥΓ: Σήμερα έδινα προφορικά και μπαίνουμε μέσα στο γραφείο του καθηγητή. Ανοίγει τα παραάθυρα και μας λέει: όποιος θέλει καπνίζει! Πέντε άτομα είμασταν και μόνο εγώ δεν κάπνιζα! Έκατσα όμως και έστριξα σε όλους. Συμπέρασμα: το ποδήλατο, το σεξ και το στρίψιμο δεν ξεχνιούνται με τίποτα!!!

:loco: :loco: :loco:
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Exciter » Τρί 01 Ιουν 2010, 09:45

Novus έγραψε:Εγώ μπορώ να ρωτήσω το εξής: Σας ενοχλεί η επιβολή της απαγόρευσης ή γενικά η απαγόρευση του καπνίσματος;;;;;;
Για να μην τα ξαναγράφω όλα, ας αντιγράψω τον εαυτό μου:
exiled έγραψε:Αυτό που με ενοχλεί στην απαγόρευση, και το επεσήμαινα και εδώ στο UK απ'όταν ξεκίνησε η απαγόρευση τον Ιούλιο του 2007, είναι ότι βαπτίζονται και αντιμετωπίζονται ως δημόσιοι χώροι, ιδιωτικοί χώροι συναθροίσεως κοινού. Με άλλα λόγια, έρχεται η απαγόρευση πρώτα και κύρια σε σύγκρουση με το δικαίωμα της ιδιοκτησίας, όταν λέει στον μαγαζάτορα αν θα επιτρέπει στους πελάτες του να καπνίζουν. Επιπροσθέτως, όταν ιδιωτικοί χώροι συνθροίσεως κοινού βαπτίζονται δημόσιοι προκαλείται εννοιολογική σύγχυση, η οποία όμως μπορεί να είναι χρήσιμη στο μέλλον για τις δυνάμεις καταστολής (δε νομίζω ότι χρειάζεται να επεκταθώ εδώ)
Παράλληλα, πρόκειται και για την απόλυτη ειρωνία κράτη που ευαγγελίζονται την αναγκαιότητα της απόλυτης ελευθερίας των αγορών, και με επιθετικό προς άλλα κράτη τρόπο, να επιβάλλουν τέτοιου είδος απαγορεύσεις: Αν οι αγορές ήταν η λύση για όλα τα θέματα (και προσωπικά πιστεύω ότι δίνουν καλές λύσεις σε μια σειρά από θέματα, εντός όμως συγκεκριμένων ορίων... κάποια στιγμή ελπίζω να αξιωθώ να αποκρυσταλώσω και καταγράψω τη σκέψη μου επ'αυτού), και εφόσον οι μη καπνιστές είναι μία πλειοψηφία που απειλείται και καταπιέζεται από τους καπνιστές, τότε θα έπρεπε και η αγορά από μόνη της να έχει καλύψει αυτή την ανάγκη των μη καπνιστών και να παρείχε χώρους που να τους ικανοποιούν.
Εφόσον στο θεσμικό πλαίσιο υπάρχει απαγόρευση, προφανώς και πρέπει να επιβάλλεται, αλλιώς τι σκ@τά θεσμικό πλαίσιο είναι... στην (έστω και κατ'επίφαση) δημοκρατία οι νόμοι είναι για να τηρούνται.

Γενικότερα, με τις απαγορεύσεις έχω πρόβλημα, ακόμα και σε θέματα ταμπού (όπως π.χ. των ναρκωτικών)... ίσως και να είμαι υπερβολικά φιλελεύθερος (libertarian αγγλιστί)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ 04 Απρ 2010, 08:23
Irc ψευδώνυμο: Novus
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Novus » Τρί 01 Ιουν 2010, 18:44

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως άλλο είναι να σου επιβάλλουν την απαγόρευση του τσγάρου μέσω αντιποίνων και κυρώσεων αν δεν την τηρήσεις κι άλλο να σου λέει π.χ. ο ιδιοκτήτης του καφέ "σας παρακαλώ πολύ εδώ δεν επιτρέπεται το κάπνισμα" όπου το "δεν επιτρέπεται" = απαγορεύεται αλλά στο ζητώ ευγενικά. Απ' όσο γνωρίζω κάπως έτσι ξεκίνησε στην Αγγλία αλλά κι αλλιώς να ήταν οι Άγγλοι δεν είναι σαν εμάς τα γομάρια που γράφουμε τον καθἐνα στα παλιά μας τα παπόυτσια και οι μεν δεν σέβονται τους δε (είτε καπνιστές, είτε αντικαπνιστές, είτε μη καπνίζοντες). Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα ποστ πρέπει να υπάρει ίση αντιμετώπιση προς όλες τις "περί καπνίσματος" ομάδες ανθρώπων, δημιουργώντας ίδιους χώρους για όλους και μη αναλογιζόμενοι το ποσοστό των μεν ή των δε. Δηλαδή και περισσότεροι να είναι οι καπνιστές πάλι πρέπει ο χώρος τους, οπουδήποτε, να είναι ανάλογος με τον χώρο των μη καπνιστών. Έχοντας περάσει απ' την μια μεριά στην άλλη βλέπω πως το παράπονο και των δύο ομάδων είναι ακριβώς αυτό (εννοείται πως μιλάω για τους λογικούς αμφότερους...)

Πάντως έχω δει πως όχι μόνο δεν εφαρμόστηκε ο νόμος αλλά οι καπνιστές μας έχουν καβαλήσει κιόλας. Θες να κάτσεις χειμωνιάτικα μέσα σε μια καφετέρια και δεν μπορείς να αναπνεύσεις γιατί ενώ υποτίθεται πως κάθεσαι σε χώρο μη καπνιστών ερχεται ο χαρμάνης και κάνει κατάχρηση του χώρου κι ας υπάρχουν θέσεις στον χώρο των καπνιστών. Και η δικαιολογία: Με ενοχλεί ο καπνός των άλλων που καπνίζουν... Ευτυχως που ο ιδιοκτήτης ήταν σωστός! Απ' την άλλη οι περισσότεροι μη καπνιστές κάνουν την πάπια ενώ οι αντικαπνιστές είναι στην κοσμάρα τους....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Ιουν 2010, 19:09

Novus έγραψε:Εγώ μπορώ να ρωτήσω το εξής: Σας ενοχλεί η επιβολή της απαγόρευσης ή γενικά η απαγόρευση του καπνίσματος;;;;;;
Σαφέστατα η επιβολή και η απαγόρευση, πράγματα που μπορώ να κατανοήσω, να τηρήσω και να σεβαστώ νόμους, όταν έχουν να κάνουν με την έννομη τάξη και με την προστασία του πληθυσμού.

Η ΕΠΙΒΟΛΗ και η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ όμως για την αυτοδιάθεσή μου, είναι σαφές πρόδηλο φασισμού.

Θα σου δώσω μια αντιστοιχία για να κατανοήσεις τι εννοώ.
Οι αρχές ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ να μου επιβάλλουν πρόστιμο για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη για παράδειγμα, αφού με αυτήν την πράξη μου θέτω και άλλες ζωές (πέραν της δικής μου) σε κίνδυνο. Δεν νομιμοποιούνται όμως να μου επιβάλλουν να φοράω ζώνη. Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το κράτος/σύστημα δεν ενδιαφέρεται για το καλό μου, άρα αυτή η απαγόρευση έχει κυρίως εισπρακτική πρόθεση, και δευτερευόντως να με κάνει να αισθανθώ τον τσαμπουκά του, να με πειθαναγκάζει να "υπακούω" και να μη μου επιτρέπει να κρίνω μόνος/μόνη μου ποιο είναι για το καλό μου και ποιο όχι.



Πάντως εγώ πιστεύω πως και τώρα που πανε να ξανφέρουνε την απαγόρευση στο πρσκήνιο δεν νομίζω ότι θα τηρηθεί, όπως έγινε και με την απαγόρευση του προηγούμενου Ιουλίου...
Δεν είναι εκεί το θέμα ρε μάτια μου. Το θέμα είναι ότι ένα σκατόκρατος, επιβάλει το μισό (και πάνω) του πληθυσμού στον πλανήτη, να βγαίνει έξω στο ψωφόκρυο αν κάποιος είναι σε εστιατόριο, καφετέρια, κλαμπ ή μπουζουξίδικο, για να καπνίσει! Προς Θεού δηλαδή! Αν όντως νοιάζονταν για την υγεία των μη καπνιστών, το πρόβλημα λυνόταν ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ με επιβολή στους μαγαζάτορες να τοποθετήσουν πανίσχυρα εξαεριστικά και να "χωρίσουν" τα μαγαζιά τους σε χώρους καπνιστών (ή μεικτούς) και μη καπνιστών. Θα σας έλεγα εγώ και πόσοι μη καπνιστές (ΑΝ υπήρχε ισχυρός εξαερισμός) θα πήγαιναν στο "μεικτό".

Δεν βλέπουμε ότι ΞΑΦΝΟΥ και ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ προέκυψε όλο αυτό;
Πού ήταν αυτοί οι "Νοιάζομαι για σένα" τόσες ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ για να μην πω ΑΙΩΝΕΣ που ο κόσμος κάπνιζε άνετα σε χώρους αναψυχής; Και δεν σας ψιλιάζει τελικά αυτό το ΞΑΦΝΟΥ;

Εσένα ως μη καπνιστή μπορεί να μη σε χαλάει η συγκεκριμένη απαγόρευση και να την υποστηρίξεις κι όλας γιατί την κρίνεις δόκιμη, σωστή ή ό,τι άλλο. Σκέψου όμως, αν "περάσει" έτσι αυτό, και αντιληφθούν ότι ΥΠΑΚΟΥΝ οι πολίτες σε ό,τι τους επιβάλλεται, πως μια μέρα μπορεί να ασκήσουν μια άλλη ΕΠΙΒΟΛΗ/ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ που θα ενοχλεί τρομερά εσένα, και θα σε βγάζει έξω απ'τα ρούχα σου! Η απαγόρευση κατοικιδίων στα σπίτια μας ας πούμε. Παράλογη; Μπορεί να σου προβάλλουν ένα σωρό επιχειρήματα που να το υποστηρίζουν ως "σωστό". Τότε τι θα πεις σ'εμάς τους καπνιστές για παράδειγμα; "Στηρίξτε την αντίδρασή μου σ'αυτόν τον φασισμό;" Ορισμένοι (κι εγώ που έχω ζώο ας πούμε) μπορεί να το κάνουν, αλλά δεν θα αδικήσω κι αυτούς που αδιαφορούν για τα ζώα ή δε θέλουν με την καμία ζώα μέσα στο σπίτι(υπάρχουν κι αυτοί) και στην συγκεκριμένη απαγόρευση θα σου πουν "Όταν εγώ ούρλιαζα για το τσιγάρο, εσύ τους καθαγίαζες που ασκούσαν αυτή την επιβολή. Μάζεψε τα κουβαδάκια σου τώρα και τράβα σ'άλλη παραλία".

Επειδή λοιπόν αυτές οι απαγορεύσεις είναι προεόρτια ΦΑΣΙΣΜΟΥ, πιστεύω πως ο πληθυσμός θα πρέπει ΕΝΩΜΕΝΟΣ να στέκεται ΕΝΑΝΤΙΑ σ'αυτές, ΑΣΧΕΤΩΣ με το πώς αντιμετωπίζουν την κάθε απαγόρευση σε επίπεδο προσωπικής προτίμησης.






Κι επειπλέον τώρα πλησιάζει η παγκόσμια ημέρα για το ΚΟΨΙΜΟ (κι όχι απαγόρευση) του καπνίσματος. Απλά σκεφτήτε το...
Σωστή η παρότρυνσή σου. Αυτή ΝΑΙ, εντάσσεται στα πλαίσια του ενδιαφέροντος για το καλό του συνανθρώπου μας. Άλλο η παρότρυνση όμως, άλλο η επιβολη!
Με λένε Νίκο και έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και 10 μήνες! ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!!!
Με λένε Βίκυ και απλά ΔΕ ΘΕΛΩ να το κόψω το ρημάδι! Επιλογή μου.

Χαίρομαι όμως, Νικόλα μου, που είσαι και στα ΙΔΕΟ :xara:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Ιουν 2010, 20:45

Μετά την τρομερή κόντρα που είχαμε με τον exιled σε θέματα πολιτικά τώρα θα συμφωνήσω μαζί του.

Και για την ιστορία του θέματος:
Μεγαλωσα μέσα σε ντουμάνια. Τότε το κάπνισμα επιτρεπόταν ΠΑΝΤΟΥ και κανείς δεν παραπονέθηκε.
Οι λίγο μεγαλύτεροι θα θυμούνται να πηγαίνουν με τους γονείς σε ντουμανιασμένα ουζερί και κουτούκια όταν ήταν παιδιά.
Το πρώτο μέρος που θυμάμαι που απαγορευόταν το κάπνισμα λόγω φιλοσοφίας και όχι λόγω τσαμπουκά ήταν ένα πιάνο μπαρ που είχε για μικρό χρονικό διάστημα ο Κοινούσης στο Λαγονήσι. Όσοι πήγαιναν εκεί ήξεραν ότι θα περάσουν μιά βραδιά χωρίς τσιγάρο. Δεν είχα πάει (ήμουν μικρή τότε και δεν κάπνιζα) αλλά όσοι πήγαιναν πέρναγαν πολύ καλά χωρίς να τους ενοχλεί η απαγόρευση.
Ηταν σα να έλεγε: "Εδώ δεν καπνίζουμε. Αν δε σας αρέσει πηγαίνετε αλλού"
Στην ίδια φιλοσοφία είναι εδώ και 20 χρόνια το μαγαζί και το κτήμα του Παπανικόλα (Τηλεφως)
Σε τέτοιους χώρους κανείς δε διανοείται να ανάψει τσιγάρο και δεν χρειάζεται κανείς να το επιβάλλει.
Απλώς δεν καπνίζει.

Η επιβολή διαχωρίζει και γεννά ρουφιάνους σε μία εποχή μου μας βρίσκει όλους ενωμένους ενάντια σε ένα ληστρικό εκμεταλλευτικό κράτος που μας στερεί το δικαίωμα της επιβίωσης και ξαφνικά μετατρέπεται σε "κράτος νταντά".
Το "κράτος νταντά" μπορεί να γίνει κατανοητό όταν υπάρχει μηχανισμός Πρόνοιας. Σήμερα που αυτός ο μηχανισμός ξηλώνεται το να γίνει ξαφνικά το κράτος "νταντά" μόνο υποψίες μπορεί να κινήσει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ 04 Απρ 2010, 08:23
Irc ψευδώνυμο: Novus
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Novus » Τρί 01 Ιουν 2010, 21:55

Το ίδιο πράγμα λέμε παίδες... Μην τρελένεστε και μην κρέμεστε από λεπτομέρειες.

Όπως πολύ σωστά προαναφέρατε χρειαζόμαστε ένα κράτος πρόνοιας κι όχι ένα "κράτος χίτλερ". Εγώ απλώς επισημαίνω πως πρέπει όλοι μας (μηδενός εξαιρουμένου) να βάλουμε μια τάξη στο μυαλό μας και στην συνείδησή μας. Πρέπει οι μεν να κατανοούν τους δε. Γνωρίζω περιστατικό όπου ένας τύπος είχε πάθει αναπνευστικό σοκ επειδή ένας μ...ας κάπνιζε μία ώρα δίπλα του σε χώρο μη καπνιστών παρά τις παρακλήσεις του πρώτου να το σβήσει ή τουλάχιστον να πάει να κάτσει εκεί που έπρεπε. Κι έχω επίσης περιστατικό όπου ένας μα...ας αντικαπνιστής το έπαιζε τσαμπουκάς σε χώρο καπνιστών και ανάγκασε να διώξει κάποια παιδιά τα οποία βέβαια φοβήθηκαν και έκαναν τις κότες!! Το παιχνίδι λοιπόν πάιζει ανάμεσα στις συμπεριφόρες και στις συνειδήσεις τις δικές μας. Αν αντιμετωπίσουμε εμείς πρώτοι απ' όλους αντικειμενικά το όλο θέμα τότε δεν θα μας πτοήσει καμία επιβολή απαγόρευσης και κανένας νόμος. Και τότε θα δείτε πως θα κατεβούμε όλοι μαζί και δεν θα τους αφήσουμε να τους περάσει κανένας νόμος (και μπορούμε άνετα να το καταφέρουμε). Αυτό όμως δεν το βλέπω να συμβαίνει στην Ελλάδα. Είμαστε ή φανατικοί καπνιστές ή φανατικοί αντικαπνιστές (δηλ. ή του ύψους ή του βάθους)... Δεν είναι έτσι όμως. Εγώ γουστάρω σαν τρελός να το κόψετε όλοι αλλά επισής γουστάρω σαν τρελός που έχετε επιλέξει να καπνίζετε εφόσον σας αρέσει. Χαζοί δεν είστε. Ξέρετε ότι κάνει κάκο και μάλιστα επιτεινεί και όλα τα άλλα (άγχος, πολύ δουλειά, κούραση κ.ο.κ.). Σας φέρνει όμως μια κάποια ευχαρίστηση και έτσι το απολαμβάνετε.

Πέραν τούτου πιστέυω πως το όλο ζήτημα κρέμεται από την πολύ λεπτή κλωστή της αμοιβαίας κατανόησης και του αμοιβαίου σεβασμού, πράγμα που πιστέυω πως δεν υπάρχει και από τις δύο πλευρές, τουλάχιστον στην Ελλάδα

Και σας ξαναεπισημαίνω: Πλησιάζει η παγκόσμια ημέρα για το ΚΟΨΙΜΟ (κι όχι απαγόρευση) του καπνίσματος. Τουλάχιστον προσπαθήστε μόνο για μία ημέρα να μην καπνίσετε για να δείξετε έστω και λίγο πως αναγνωρίζετε το έργο ορισμένων ανθρώπων που απλώς νοιάζονται και σας συμβουλέυουν, σας παροτρύνουν να ζήσετε μια πιο υγιεινή και πιο οικομική ζωή (αφού χαλάτε τουλάχιστον 7 ευρώ την ημέρα)... Δεν συμφωνούν με επιβολές και απαγορεύσεις (πιστεύουν μάλιστα πως έτσι διογκώνεται ο αριθμός των καπνσιτών αντί να ελλατώνεται) και γι' αυτό το μόνο που κάνουν είναι να διοργανώνουν διάφορες εκδηλώσεις.

Υπάρχει ΜΟΝΟ αντικειμενική αντιμετώπιση και τίποτα άλλο!!! (αν και η συγκεκριμένη φράση είναι σα να επιβάλλει την αντικειμενική προσέγγιση με την παρουσία του "ΜΟΝΟ", τουλάχιστον θέλω να πιστέυω πως αποτείνει σε καλό σκοπό... :loco: )
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Exciter » Τρί 01 Ιουν 2010, 22:38

Off topic, μπορεί και να διασπαστεί
ArELa έγραψε: Δεν νομιμοποιούνται όμως να μου επιβάλλουν να φοράω ζώνη.
Η ζώνη είναι απαραίτητη, ειδικά όταν έχει αερόσακο το αυτοκίνητο, διότι και πραγματικά σε προστατεύει, ακόμα και σε ταχύτητες που σου φαίνονται αστείες, αλλά και οι αερόσακοι είναι σχεδιασμένοι να δουλεύουν σε συνδιασμό με τη ζώνη (αλλιώς μέχρι και να σε αποκεφαλίσουν μπορούν, ειδικά σε μικρές ταχύτητες).
Επίσης, αν δεν φοράς ζώνη (ή κράνος, για μοτοσυκλέτες) έχεις ποσοστό συνυπευθυνότητας σε περίπτωση ατυχήματος, το οποίο σε απλά Ελληνικά σημαίνει ότι θα πάρεις μικρότερη αποζημίωση αν εμπλακείς σε ατύχημα χωρίς να φταίς αλλά δε φοράς ζώνη (υπάρχει σχετική νομολογία και, στο βαθμό που μπορώ να εκφέρω γνώμη για δικαστικές αποφάσεις, είναι λογικές αποφάσεις).
Βέβαια, αν κάποιος είναι μπαγλαμάς και δεν καταλαβαίνει ούτε τι σημαίνει για την ασφάλειά του αυτό που κάνει, αλλά και τι οικονομικές πέρα από ουσιαστικές συνέπειες έχει σε περίπτωση ατυχήματος, άλλο καπέλο. Και, ναι, υπάρχει ευθύνη για την ελλειπή ενημέρωση... η μάνα μου γκρίνιαζε όταν έλεγα ότι στον κίτρινο πύραυλο ζώνη πρέπει να φοράνε και οι πίσω... έπρεπε να ακούσει τον Σταθάκη για να πειστεί, νόμιζε ότι έκανα πλάκα.
Α, και να μην ξεχάσω... δεν έχω υπ'όψιν να έχει πέσει ποτέ πρόστιμο σε μητέρα που κρατά το παιδάκι της στην αγκαλιά, δίκην αεροσάκου... κανονικά, έπρεπε να πηγαίνει για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.
ArELa έγραψε: Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το κράτος/σύστημα δεν ενδιαφέρεται για το καλό μου, άρα αυτή η απαγόρευση έχει κυρίως εισπρακτική πρόθεση, και δευτερευόντως να με κάνει να αισθανθώ τον τσαμπουκά του, να με πειθαναγκάζει να "υπακούω" και να μη μου επιτρέπει να κρίνω μόνος/μόνη μου ποιο είναι για το καλό μου και ποιο όχι.
Κανονικά, πρόστιμα όπως για τις περιπτώσεις της ζώνης πρέπει να έχουν παιδευτικό χαρακτήρα... μάλιστα, ιδανικά δεν θα έπρεπε καν να μπαίνουν πρόστιμα, αλλά στερήσεις διπλώματος για μικρά διαστήματα... ακόμα και μια βδομάδα πονάει πολύ περισσότερο από ένα πρόστιμο των 200 ευρώ... το κακό είναι ότι επειδή υπάρχει συνδυασμός προστίμων και ελλειπούς ενημερώσεως, τα ενδεχομένω παιδευτικά πρόστιμα εκλαμβάνονται (και συχνά είναι) εισπρακτικά.
Για τα όρια ταχύτητας και τα ηλίθια μπλόκα στις ευθείες των εθνικών οδών δεν θα σχολιάσω... θα είμαι πολύ μεροληπτικός, δεδομένης της δεδηλωμένης θέσεώς μου σε σχέση με το θέμα: εκτός πόλεως (που τα 50 είναι πολλά σε πολλές περιοχές, παρεμπιπτόντως) δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου, ή να έχουν αμοιγώς ενημερωτικό χαρακτήρα.
doctormarkon έγραψε:Μετά την τρομερή κόντρα που είχαμε με τον exιled σε θέματα πολιτικά τώρα θα συμφωνήσω μαζί του.
Δεν είχαμε καμία τρομερή κόντρα... απλώς, αναγκάστηκα να γράψω με πολύ συγκρατημένο και στρογγυλεμένο τρόπο αλήθειες που πονάνε.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Ιουν 2010, 23:45

Για το θέμα της ζώνης και της σωστής χρήσης του αυτοκινήτου χρειάζεται παιδεία και ενημέρωση και όχι απαγορεύσεις και φιρμάνια.
Τα σχετικά με το αυτοκίνητο είναι μία ένδειξη για τον τρόπο που λειτουργεί το κράτος και η θεσμοί στη διαμόρφωση συμπεριφορών και συνειδήσεων.
Παράδειγμα: Σε ένα δρόμο υπάρχει η ένδειξη ότι το όριο ταχύτητας είναι 40 χλμ επειδή σε μερικά σημεία υπάρχουν επικίνδυνες στροφές.
Αν ο τροχονόμος στέκει πριν από μία επικίνδυνη στροφή για να κόψεις ταχύτητα ή να σου βάλει πρόστιμο αν υπερβείς το όριο τότε λειτουργεί ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας ενός θεσμού που σε γλυτώνει από έναν τραυματισμό ή θάνατο και ταυτόχρονα σε μαθαίνει να σέβεσαι τα όρια ταχύτητας. Αλλά ο τροχονόμος στέκει πάντα πίσω από τη στροφή..........αν ζήσεις......τότε σου κόβει πρόστιμο. Αυτό είναι μία ένδειξη του ύπουλου εκμεταλευτικού κράτους που δεκάρα δεν δίνει για τη ζωή και την σωματική ακαιρεότητα αλλά μόνο για την είσπραξη.

Η απαγόρευση του καπνίσματος είναι κάτι ύπουλο και για τους καπνιστές και για τους μη καπνιστές.
Γιατί έχει μεγάλη διεισδυτικότητα σε χώρους όπου το μάτι και το αυτί της εξουσίας δεν θα μπορούσε να διεισδύσει διαφορετικά. Σε ιδιωτικούς χώρους Δήθεν για το καλό σου. Από τη στιγμή που γίνεται διεισδυση σε έναν ιδιωτικό χώρο πολλά μπορούν να συμβούν. Ο χώρος παύει πιά να είναι ιδιωτικός από τη στιγμή που κάποιος μπαίνει σε αυτόν και με το πρόσχημα του καπνίσματος και για το καλό σου θα σε ελέγχει εφ όλης της ύλης.

Δηλαδή με την Παγκόσμια μέρα για το κόψιμο του καπνίσματος εντελώς θα αποκτά κάποιος το δικαίωμα να εισβάλει στο σπίτι σου και ακόμα και να ανοίγει τα συρτάρια σου για να δεί αν τηρούνται οι κανόνες υγεινής, να ψάχνει αν έχεις σκληρό δίσκο με μουσική που κατέβασες?
Μιά αιτία για πρόστιμο? για κατάσχεση? Για πρόσθετη είσπραξη? Για να μετρήσει πόσα παπούτσια έχεις και που βρήκες τα λεφτά και τα αγόρασες?
Πολλά μπορεί να συμβούν που μπορεί να ξεπερνάνε κάθε φαντασία.
Γι αυτό καπνιστές ή μη πρέπει να προσέχουν κάποιες τέτοιες απαγορεύσεις. Γιατί δεν είναι ποτέ για καλό

Όταν το λιοντάρι δείχνει τα δόντια του μη νομίζεις ότι σου χαμογελάει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Ιουν 2010, 01:26

Διάβασα απαντητικά του Νίκου και του Εξοριστου που απευθύνονταν σε μένα αφου παρέθεσαν και σχολίασαν φράσεις μου, και πραγματικά εμεινα άναυδη. Και έμεινα άναυδη γιατί σας θεωρώ αμφότερους οξυδερκείς και έξυπνους...

Εγώ δεν μιλώ καλά ελληνικά ή εσείς δε με διαβάζετε σωστά;
Το πρώτο τείνω να το αποκλείσω κατηγορηματικά. Μπορεί να μην είναι ΤΕΛΕΙΑ η γλωσσική μου γνώση, είναι όμως, άρτια.

Νίκο...
Το ίδιο πράγμα λέμε παίδες... Μην τρελένεστε και μην κρέμεστε από λεπτομέρειες.
Είπες κάποια πράγματα στα οποία στάθηκα, για να επεκταθώ εκτενέστερα. Αυτο δεν σημαίνει πως... τρελαίνομαι. Απλά αυτά που εσύ αποκαλείς "λεπτομέρειες", για μένα είναι όλη η ουσία επί της αρχής του ζητήματος.
Όπως πολύ σωστά προαναφέρατε χρειαζόμαστε ένα κράτος πρόνοιας κι όχι ένα "κράτος χίτλερ".
Το κράτος πρόνοιας είναι μια αυταπάτη που παίζει στα μυαλά μας, γιατί κρίνουμε εξ ιδίων τους αλλοτριους! Πιστεύουμε οτι τους διακατέχουν τα ίδια συναισθήματα που έχουμε εμείς, πως έχουν τις ιδιες προθέσεις, τον ίδιο ηθικό κώδικα και το ίδιο σύστημα αξιών. ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΝΑΓΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΙΩΡΑ! :swing:
. Εγώ απλώς επισημαίνω πως πρέπει όλοι μας (μηδενός εξαιρουμένου) να βάλουμε μια τάξη στο μυαλό μας και στην συνείδησή μας. Πρέπει οι μεν να κατανοούν τους δε. Γνωρίζω περιστατικό όπου ένας τύπος είχε πάθει αναπνευστικό σοκ επειδή ένας μ...ας κάπνιζε μία ώρα δίπλα του σε χώρο μη καπνιστών παρά τις παρακλήσεις του πρώτου να το σβήσει ή τουλάχιστον να πάει να κάτσει εκεί που έπρεπε.
Και αυτό που εξέθεσες εδώ και όσον αφορά το άλλο πιο κάτω, φρονώ πως κάνεις περιπτωσιολογικές αναφορές. Αν και μανιώδης καπνίστρια (με είδες) θα μου ήταν αδιανόητο να καπνίσω σε νοσοκομείο, σε εκκλησία, σε λεωφορείο, σε τρένο, σε τρόλευ, σε ιατρείο, σε σπίτι με μωρό ή μωρά, σε σπίτι με άρρωστο η αρρώστους και σε άλλους χώρους που δε μπορώ να σκεφτώ τώρα. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ καμιά απαγόρευση από κανενα κράτος για να το "επιβάλω" αυτο στον εαυτό μου. Μην τρελαθούμε. Καπνιστές είμαστε, όχι αναίσθητα, ανεγκέφαλα και εντελώς στην ατομικιστική κοσμάρα μας πρεζόνια.

Εξόριστε...
Η ζώνη είναι απαραίτητη, ειδικά όταν έχει αερόσακο το αυτοκίνητο, διότι
Φυσικά το ποστ σου δεν θα διασπαστεί, αλλά έλεος, αυτό όλο το κατεβατό με σαλτάρισε. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αντελήφθης ότι μίλησα για το σωστό ή μη της χρήσης της ζώνης; :banghead:


Συμπέρασμα. Δεν καταλάβατε το πνεύμα μου και είναι λυπηρό, γιατί δεν έγραψα κάτι δυσανάγνωστο η δυσνόητο. Απλά εστιάζετε σε άλλα εσείς και σε άλλα εγω. Το ποια είναι πιο ουσιώδη θα το δείξει η πορεία και η ιστορία. Αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί ελάχιστα έως καθόλου αυτή τη στιγμή, είναι αυτό που ή θα σας κάνει υποτακτικά δουλικά ή σαλεμένους κάποια στιγμή.
Πάντως δηλώνω πως έχω σε πλήρη τάξη το μυαλό μου και το εστιάζω εκει που ΠΡΕΠΕΙ όχι εκει΄που θέλει το ρεύμα νόησης ή και διανόησης σήμερα..


Η ιδέα της απαγόρευσης ειναι κάτι που δεν συλλαμβάνετε εδω, ή αν την ψιλοπιάνετε σαν ιδέα, δεν σας προκαλεί αυτά που προκαλεί σ'εένα. ΚΙ ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα και το κακο!



Μόνο η δοκτορέσσα έπιασε και συμπλήρωσε το πνεύμα μου και την ευχαριστώ γι'αυτό.
Η επιβολή διαχωρίζει και γεννά ρουφιάνους σε μία εποχή μου μας βρίσκει όλους ενωμένους ενάντια σε ένα ληστρικό εκμεταλλευτικό κράτος που μας στερεί το δικαίωμα της επιβίωσης και ξαφνικά μετατρέπεται σε "κράτος νταντά".
:worship: :worship: :worship: :worship: :urock:

(με μια διαφοροποίηση: Ποια νταντά καλή μου; Κράτος ΝΤΑΗΣ θέλεις να πεις)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ 04 Απρ 2010, 08:23
Irc ψευδώνυμο: Novus
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Novus » Τετ 02 Ιουν 2010, 03:14

Καμία σχέση αγαπητή μου Βίκυ. Δεν απάντησα σε εσένα. Κάνεις λάθος.... Εγώ απλά εξέφρασα την γνώμη μου. Κι επιμένω πως κολλάτε σε λεπτομέρειες, διότι οι λεπτομέρειες που επικαλούμαι είναι ακριβώς δευτερεύοντα στοιχεία τα οποία τα έχω ήδη θίξει σε προηγούμενα ποστ μου και απλώς τα ξανα ανέφερα τώρα μόνο και μόνο είτε για να γελάσουμε είτε για να αφορμήθω από αυτά... Θα ξαναεπαναληφθώ: ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ!!! ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!! ΣΤΟΠ!

Εγώ απλώς επισημαίνω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Εσείς απαντήσατε βάζοντας μέσα το θέμα της απαγόρευσης. Όταν έκανα την ερώτηση την έκανα προφανώς για να προκαλέσω τον γέλωτα... (πρέπει να βάζω emoticons.. το ξέχασα..). Επιμένω βέβαια πως αν κάποιος μαγαζάτορας πει ευγενικά πως δεν επιτρέπεται το κάπνισμά του τότε συμφωνώ και επαυξάνω, διότι είναι δικαίωμά του όπως δικαίωμά σου είναι να καπνίζεις ή να μη καπνίζεις. Γι' αυτό και αν καπνίζεις δεν θα πας εκεί ή τουλάχιστον θα του ζητήσεις να φτιάξει έναν χώρο για καπνιστές.

Εννοείται λοιπόν πως είτε επιβολή το πεις είτε απαγόρευση το ένα και το αυτό είναι.

Το θέμα όμως Βίκυ μου είναι το εξής: η πλειοψηφία των ανθρώπων που καπνίζουν ή όχι είναι έτσι όπως την παρουσίασα σε αυτά τα δύο μεμονωμένα περιστατικά και δεν έχει καμία σχέση με την απαγόρευση. Άλλο εσύ και όσοι παρακολουθούν αυτό το νήμα. Και έξυπνοι είστε και ηθικοί και σωστοί στην συμπεριφορά σας. Αλλιώς δεν θα συμμετείχατε σ' αυτήν την συζήτηση. Γι' αυτό και σου φάινεται κι αδιανόητο. Συμβαίνει όμως και συμβαίνει καθημερινά σε πολλές καφετέριες. Επιπλεόν θα ήθελα να μην με ξεγράφεται (γενικά το λέω) απ' την νοοτροπία των καπνιστών. Όταν κάπνιζα 3 πακέτα την ημέρα και ξαφνικά άκουσα την απαγόρευση μου 'ρθε να σπάσω την τηλεόραση επί τόπου!!!

Εγώ όμως δεν μιλάω για εσάς συγκεκριμένα. Μιλάω για άτομα είτε καπνιστές είτε αντικαπνιστές (και προσοχή υπάρχει διαφορά στο μη καπνιστής και αντικαπνιστής την οποία ξεκαθαρίσαμε σε προηγούμενα ποστ αυτού του νήματος) τα οποία δεν σέβονται τους συνανθρώπους τους. Μιλάω ακριβώς για τα ανεγκέφαλα άτομα που ανέφερες, τα άτομα που «μῶρα βουλεύονται». Και έπρεπε να βάλεις στο παράθεμα και το άλλο παράδειγμα. Βεβαίως το επισήμανες αλλά έπρεπε να το ξαναβάλεις, γιατί κι αυτό είναι το ίδιο αηδιαστικό όπως το πρώτο. Και συμβαίνει πολύ συχνά. Απορώ πως και δεν τα έχετε δει...

Επειδή λοιπόν μάλλον θα μπέρδεψες το νόημα του ποστ μου θα το ξεκαθαρίσω μια και καλή μέσα σε μια παράγραφο: Η απαγόρευση που επιβάλλει το κράτος είναι το λιγότερο τρισάθλια και λανθάνει μέσα της πολλά συμπαραμαρτούντα τα οποία προέρχονται ως απόρροια μεθοδευμένων κινήσεων και στόχων. Είμαστε όλοι εναντίον της και θα κάνουμε το παν για να μην ισχύσει. Πέρα από την απαγόρευση όμως ειδικά στην ελληνική κοινωνία υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα μη αλληλοσεβασμού και μη αλληλοκατανόησης και απ' τις δύο μεριές. Πιστεύω λοιπόν πως πρώτα πρέπει να προγυμνάσουμε το νου και τη συνείδηση μας (γιατί σαν κοινωνία είμαστε λίγο της νοοτροπίς "κοιτώ την πάρτη μου και χ...κα για τον άλλον") και να είμαστε όλοι αντικειμενικοί (ίδιους και ίσους χώρους και για τους μεν και για τους δε)΄ κι ύστερα ας αντιταχθούμε όλοι μαζί ενωμένοι σε οποιαδήποτε απαγόρευση που έχει ως σκοπό να μας μετατρέψει σε στρατιωτάκια. Αυτό λέω και στα προηγούμενα ποστ μου αυτό λέω και τώρα.
Δηλαδή με την Παγκόσμια μέρα για το κόψιμο του καπνίσματος εντελώς θα αποκτά κάποιος το δικαίωμα να εισβάλει στο σπίτι σου και ακόμα και να ανοίγει τα συρτάρια σου για να δεί αν τηρούνται οι κανόνες υγεινής, να ψάχνει αν έχεις σκληρό δίσκο με μουσική που κατέβασες?
Συγγνώμη αλλά αυτό που κολλάει;;;;;; Εγώ απλώς είπα να προσπαθήσετε για μια μέρα αν βεβαίως το θέλετε να μην καπνίσετε ούτε ένα τσιγάρο. Στα @@ μου κι αν δεν κάνετε. Αυτό λέγεται ΠΡΟΤΡΟΠΗ όχι μπουκάρω μέσα στο σπίτι σου και σε ελέγχω.... :shock: :shock: Επιπλέον η απαγόρευση που λένε μιλάει για "δημόσιους" χώρους (ας το πούμε δημόσιους...). Σίγουρα όμως δεν μιλούν (ΑΚΟΜΗ :loco: ) για τα σπίτια μας. Τέλοσπάντων, το θέμα είναι πως στην Παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος αν παρακολουθούσατε τις εκδηλώσεις της (χθες ήταν τελικά... πάει πέρασε... :crybaby: :loco:) θα βλέπατε πως ήταν ενάντια στις απαγορεύσεις, διότι θέωρουν πως έτσι η μάζα και ο πληθυσμός, πηγαίνοντας κόντρα σε έναν νόμο ο οποίος τους στερεί το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, θα συναθροίζονται μαζικότερα και θα καπνίζουν και περισσότεροι και περισσότερο!!! Αν λοιπόν είναι έτσι όπως το αντιλήφθηκα πιστεύω πως πήρες με στραβό μάτι την όλη αυτή προσπάθεια. Αν όχι τότε με συγχωρείς. Πάντως το τσιγάρο, το ΑIDS, τα ναρκωτικά κτλ. είναι μάστιγες της εποχής μας, διότι εξαπλώνονται ραγδαία και είναι μη ελέγξιμα. Υπάρχουν βέβαια χίλια δυο άλλα που μας καταστρέφουν και δεν έχουμε "Παγκόσμιες Ημέρες". Αυτό δε σημαίνει όμως πως πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως αντίστιξη στην μη ύπαρξη τέτοιων εκδηλώσεων που δεν έχουν κιόλας κανέναν συμφεροντολογικό χαρακτήρα. Σου λένε: Αν το κόψεις θα νιώθεις καλύτερα (προσωπικά πιστεύω πως ισχύει)΄ αν όχι στα @@ μας!! Απλό........
Διάβασα απαντητικά του Νίκου και του Εξοριστου που απευθύνονταν σε μένα αφου παρέθεσαν και σχολίασαν φράσεις μου, και πραγματικά εμεινα άναυδη. Και έμεινα άναυδη γιατί σας θεωρώ αμφότερους οξυδερκείς και έξυπνους...

Εγώ δεν μιλώ καλά ελληνικά ή εσείς δε με διαβάζετε σωστά;
Το πρώτο τείνω να το αποκλείσω κατηγορηματικά. Μπορεί να μην είναι ΤΕΛΕΙΑ η γλωσσική μου γνώση, είναι όμως, άρτια.
Κακώς λοιπόν έμεινες άναυδη. Και έπρεπε να αποκλείσεις ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!! Διότι το ίδιο αρτιότατη και συνοχικότατη και συνεκτικότατη ήταν και η δική μου δημοσίευση. Απλώς εσύ μιλάς για το δικό σου θέμα και μόνο. Και καλά κάνεις.. Πες λοιπόν πως εγώ προσπάθησα να το διευρύνω λίγο για να συζητήσουμε και άλλες παράπλευρες οπτικές του όλου ζητήματος... Οκ συμφωνούμε όλοι πως είμαστε εναντίον της απαγόρευσης κτλ κτλ. Ας δούμε όμως και τι συμβαίνει έξω στις καφετέριες, μιας και στην ουσία δεν υπάρχει απαγόρευση κι ούτε θα υπάρξει ποτέ, διότι εμείς οι Έλληνες ως στασιαστές βαρβάτοι δεν νομίζω να κολώσουμε ποτέ σε κάτι τέτοιες επιβολές και μ..ες... Ας δούμε λίγο την ελληνική "περι καπνίσματος" νοοτροπία. Εδώ, για παράδειγμα, που σκατά είναι η γ...η παιδεία;;; Που βρίσκεται για να σου πει πως καλό είναι να μην καπνίζεις΄ αλλά είτε καπνίζεις είτε όχι πρέπει τουλάχιστον να σέβεσαι και τους μεν και τους δε;; Και ως προς τα παραπάνω "μεμονωμένα" περιστατικά, πίστεψε με πως αν δεν ήταν συχνά δεν θα έκανα καν τον κόπο να τα αναφέρω ως θέμα...

:xara: :xara:
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 02 Ιουν 2010, 04:27

ArELa έγραψε:Διάβασα απαντητικά του Νίκου και του Εξοριστου που απευθύνονταν σε μένα αφου παρέθεσαν και σχολίασαν φράσεις μου, και πραγματικά εμεινα άναυδη. Και έμεινα άναυδη γιατί σας θεωρώ αμφότερους οξυδερκείς και έξυπνους...
Εξόριστε...
Η ζώνη είναι απαραίτητη, ειδικά όταν έχει αερόσακο το αυτοκίνητο, διότι
Φυσικά το ποστ σου δεν θα διασπαστεί, αλλά έλεος, αυτό όλο το κατεβατό με σαλτάρισε. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αντελήφθης ότι μίλησα για το σωστό ή μη της χρήσης της ζώνης; :banghead:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... έκρινα ως μάλλον άστοχο το παράδειγμα της ζώνης και είπα να γράψω το off-topic (και αξίζει να διασπαστεί, θαρρώ... αν δεν διασπαστεί ένα τόσο εξώφθαλμα off-topic, τότε ποιο;)... χώρια που έβαλα και πληροφορίες όπως το θέμα της συνυπευθυνότητας σε περίπτωση ατυχήματος που περνά στο ντούκου, και έγραψα και αγαπημένα όπως τις ζώνες στο πίσω κάθισμα και το παιδάκι αερόσακο που επίσης περνάνε στο ντούκου. Αν δεν είχα γράψει εκ των προτέρων ότι ήταν off-topic, τι θα μου έσουρνες δλδ;

Και ηύρες και άνθρωπο να μιλήσεις για απαγορεύσεις... πέραν των αντιφάσεων που έχω ήδη επισημάνει ότι έχει η απαγόρευση σε σχέση με τις ιδέες περί ελευθερίας και αποτελεσματικότητας της αγοράς, πέραν των επικινδύνων διαστάσεων που έχει το να αντιμετωπίζονται ως δημόσιοι, ιδιωτικοί χώροι συναθροίσεως κοινού (ήδη δύο φορές τα έχω γράψει αυτά σ'αυτό το νήμα), για μένα κάθε "ξερή", νόμω επιβαλλόμενη απαγόρευση με την απειλή δρακόντειων(;) κυρώσεων είναι κατ'ουσίαν αποδοχή αδυναμίας/ανικανότητας εκ μέρους του κράτους να πείσει/(εκ-)παιδεύσει τους πολίτες (ειδικά όταν το κράτος δρα και βιώνεται ως εχθρός και όχι ως οργανισμός που εξυπηρετεί τα συμφέροντα των πολιτών), συνήθως δε αποτελεί τόσο αφορμή/πηγή διαφθοράς όσο και πεδίο (δόξης λαμπρό;) ανομοιόμορφης/μεροληπτικής εφαρμογής του Νόμου.

Και, ναι, αν και επίσης δεν είναι του νήματος, προσωπικά κλίνω (δεν λέω τάσσομαι, κοντά είμαι όμως) υπέρ της ελεύθερης διακινήσεως όλων των ψυχοτρόπων ουσιών... δεν με έχουν πείσει για την αποτελεσματικότητα τους οι απαγορεύσεις, τουναντίον (παρεμπιπτόντως: ο Ron Paul υπέρ είναι, σαν γνήσιος libertrian).

Αυτό, άλλωστε, είχα υπαινιχθεί με αυτό εδώ, λίγα μηνύματα πιο πριν:
exiled έγραψε:Γενικότερα, με τις απαγορεύσεις έχω πρόβλημα, ακόμα και σε θέματα ταμπού (όπως π.χ. των ναρκωτικών)... ίσως και να είμαι υπερβολικά φιλελεύθερος (libertarian αγγλιστί)
Αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες... έχεις τα τρεξίματά σου αυτές τις μέρες και κόλλησες στην off-topic αναφορά μου για τις ζώνες. Συμβαίνει.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Ιουν 2010, 12:58

Eξόριστε θα μας τρελάνεις πρωινιάτικα.

Κατ'αρχάς
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... έκρινα ως μάλλον άστοχο το παράδειγμα της ζώνης και είπα να γράψω το off-topic (και αξίζει να διασπαστεί, θαρρώ... αν δεν διασπαστεί ένα τόσο εξώφθαλμα off-topic, τότε ποιο;)... χώρια που έβαλα και πληροφορίες όπως το θέμα της συνυπευθυνότητας σε περίπτωση ατυχήματος που περνά στο ντούκου, και έγραψα και αγαπημένα όπως τις ζώνες στο πίσω κάθισμα και το παιδάκι αερόσακο που επίσης περνάνε στο ντούκου. Αν δεν είχα γράψει εκ των προτέρων ότι ήταν off-topic, τι θα μου έσουρνες δλδ;
δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα απ'όσα έγραψες εδώ. Ίσως να έχουν χειρότερη επίπτωση πάνω μου οι αεροψεκασμοί απ'ό,τι νομίζω. Ή μπορεί να και να ψεκάζουν εσάς στη γερόντισσα αλβιόνα, με άλλα αντ'άλλα, άρα μάρα κουκουνάρα :loco:
Σ'αυτά που κάτι ψιλοκατάλαβα, απαντώ:

1/ δεν θεωρώ καθόλου άστοχο το παράδειγμα. Αν δε φορέσω ΕΓΩ τη ζώνη, σε περίπτωση ατυχήματος δεν υπάρχει περίπτωση να σκοτώσω άλλον, άρα σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα συνυπευθυνότητας σ'αυτό που είπα.. Σ'αυτό που εσύ κατάλαβες, μπορεί να τίθεται, αλλά το τι είπα και το τι κατάλαβες, μπορεί να είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Αν δε φοράω εγώ ζώνη, το πολύ πολύ να σκοτωθώ μόνο εγώ. Το κράτος τι θέλει να μας πει? Ότι μας προστατεύει με γονεϊκή στοργή μη χέσω; Ο λόγος που επεκτάθηκες σε παιδάκια και αερόσακους, μου διαφεύγει. ΑΣΦΑΛΩΣ θα πέρναγαν στο ντούκου όλα αυτά, γιατί αν εσύ επιμένεις να τραβάς σκόρπια κι άναρχα δρομολόγια σ'αυτό το τόπικ, εγώ θα επιμείνω να μείνω σε μια νοητή ευθεία και στην ουσία του θέματος που αναπτύσσω. Εγώ μίλησα ΜΟΝΟΝ για τη ζώνη και αν νομιμοποιείται ένα κράτος να μου επιβάλλει να τη φοράω, ή αν δικαιούμαι (με το δικαίωμα του αυτοδιατίθεσθαι) να αποφασίσω η ίδια αν θα τη φορέσω ή όχι.

2/ δεν το διασπώ αν και εκτρέπεται, στα πλαίσια του δεδομένου ότι σ'ένα διάλογο θα υπάρξουν και μικρές παρεκκλήσεις. Δεν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ εκτος τοπικ, αφού από κάπου πιάστηκες και αναπτύχθηκες εστιάζοντας μυωπικά στη λέξη ζώνη! (έλεος)
πέραν των αντιφάσεων που έχω ήδη επισημάνει ότι έχει η απαγόρευση σε σχέση με τις ιδέες περί ελευθερίας και αποτελεσματικότητας της αγοράς, πέραν των επικινδύνων διαστάσεων που έχει το να αντιμετωπίζονται ως δημόσιοι, ιδιωτικοί χώροι συναθροίσεως κοινού (ήδη δύο φορές τα έχω γράψει αυτά σ'αυτό το νήμα), για μένα κάθε "ξερή", νόμω επιβαλλόμενη απαγόρευση με την απειλή δρακόντειων(;) κυρώσεων είναι κατ'ουσίαν αποδοχή αδυναμίας/ανικανότητας εκ μέρους του κράτους να πείσει/(εκ-)παιδεύσει τους πολίτες (ειδικά όταν το κράτος δρα και βιώνεται ως εχθρός και όχι ως οργανισμός που εξυπηρετεί τα συμφέροντα των πολιτών), συνήθως δε αποτελεί τόσο αφορμή/πηγή διαφθοράς όσο και πεδίο (δόξης λαμπρό;) ανομοιόμορφης/μεροληπτικής εφαρμογής του Νόμου.
α ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχι! Δε θα "απαλλάξω" τόσο εύκολα το κράτος. Κι εκεί είναι το θέμα. Αν ήθελε να πείσει (εκ-παιδεύσει) τον κόσμο, έχει τόσα προπαγανδιστικά κολπάκια, που θα τα κατάφερνε σε μεγάλο βαθμό, πίστεψέ με. Και θα'ταν ευχής έργον αν το έκανε έτσι. Αλλά την προπαγάνδα τη χρησιμοποιούν κατά κόρον κι ως επί το πλείστον, για πράγματα που στην τελική μας βλάπτουν, δεν μας ωφελούν. Υπήρξαν βέβαια παλιότερα (που δεν είχαν χάσει εντελώς το ανθρώπινο στοιχείο μέσα τους) και κάτι ωφελιμάκια... Θυμίσου τον πελεκάνο, γλάρο τι ήταν τέλος πάντων, που τώρα "μεγάλωσε" και εμφανίζεται καμιά φορά ακόμα στις τηλεοράσεις. Όταν πρωτοβγήκε στον αέρα (πριν 20 χρόνια και βάλε) και μετά από 2 βδομάδων προβολή των σποτακίων, χώθηκε μια θετική περιβαλλοντική συνείδηση σε πολλά μυαλά, οι ακτές εμφάνιζαν μεγάλη διαφορά και βελτίωση, και χαιρόμουν να τις βλέπω πολύ πιο καθαρές απ'ό,τι ήταν πριν!


Το ίδιο θα μπορούσαν να κάνουν και για τα ναρκωτικά ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, σποτάκια που να προτείνουν έξυπνα και όμορφα την άρνηση σ'αυτά τα χημικά που πασάρουν και καίνε μυαλά, ή και επιμορφωτικά αν θες, για αυτούς που θέλουν οπωσδήποτε να πάρουν κάποια ουσία, με οδηγίες για το είδος των ουσιών που δεν βλάπτουν και τρόπο χρήσης τους για να μη βλάπτουν... Δεν το έκαναν ποτέ όμως το δεύτερο. Το πρώτο το επιχείρησαν χλιαρά και ανόρεχτα, αλλά τα σποτάκια αυτά ήταν για τα μάτια και έβγαιναν για πολύ λίγο. Προτίμησαν την βάναυση απαγόρευση και την δίωξη εθισμένων χρηστών που πλέον είχαν αρρωστήσει απ'τα καταραμένα χημικά. Μπορείς να μαντέψεις γιατί; Αν όχι, έχω να σου προτείνω μία πιθανότατη εκδοχή. Για να ΕΝΤΑΘΕΙ η παράνομη διακίνηση πανάκριβων ουσιών (που δε θα'ταν τόσο ακριβές αν ήταν νόμιμες), ουσιών βλαπτικότατων που καταστρέφουν νεαρά βλαστάρια πριν "ανθίσουν". Διπλά λοιπόν τα ωφέλη για τα λαμόγια. Απ'τη μια τεράστια χρηματικά κέρδη απ'τη διακίνηση που μη γελιέσαι γινεται με τις ευλογίες τους στο "παράνομο", κι απ'την άλλη "καίνε" και καταστρέφουν ολόκληρες γενιές νέων ανθρώπων (3-4 απ'το '70 που άρχισε ο οργασμός της διακίνησης), για να μην τους χαλάνε τη μανέστρα με εξεγέρσεις, αντιδράσεις, επαναστάσεις...



Στην προκειμένη περίπτωση και σε αυτό το είδος της απαγόρευσης που επιβάλλουν τώρα, και μας δοκιμάζουν και μας καρατσεκάρουν. Σφυγμομετρούν πόσο και πόσοι ανεχόμαστε τις επιβολές και υπακούμε, και πόσο χρονο θα μας πάρει μέχρι να... συμμορφωθούμε, ΑΝ συμμορφωθούμε ασφαλώς... Αν δεν συμμορφωθούμε, θα έχουν επαυξημένα κέρδη απ'την διαρκή άνοδο των τιμών στα τσιγάρα, που τώρα ο κόσμος θα αγοράζει πιο πεισματικά και αποφασισμένα, χωρίς ταυτόχρονα να'χουν αντιδράσεις γι'αυτές τις αυξήσεις. Οπότε πάλι κάπου βολεύονται, ακόμα και στην περίπτωση της μη καθολικής συμμόρφωσης...

Απ'τη μια μας δοκιμάζουν, απ'την άλλη αρχίζουν να ασκούν φασιστοειδή επιβολή εξουσίας. Πολύ απλό. Και διάλεξαν μια επιβολή που αφορά τουλάχιστον το ήμισυ του πληθυσμού στον πλανήτη, γιατί αν έχει αποτελεσματικότητα, κι αν τελικά αποδεχτούμε την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ/ΕΠΙΒΟΛΗ (στο όνομα της υγείας μας και καλά) η μισή τους μάχη κερδήθηκε. Σ'ΑΥΤΟ πρέπει και οφείλουμε να εστιάσουμε εδώ, όχι στο αν η ζώνη είναι χρήσιμη (που είναι) ή το τσιγάρο επιβλαβές (που είναι). Σαφές, αγαπητέ; ή πρέπει να το κάνω ακόμα πιο πενηνταράκια για να νιώσεις το πνεύμα μου επιτέλους; :hgamer3:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 31 Αύγ 2010, 02:55

Tα'μαθες πατέρα; Ο γιος του αλλουνού πατέρα, χωρίς να τον ρωτήσει αν τα'μαθε, μας κόβει λέει το τσιγάρο από αύριο... Εσύ βέβαια έφυγες απ'το 88 σ'άλλους κόσμους, και ίσως να σου φαινονται αστεία και γελοία όλα αυτά και με το δίκιο σου... Σιγά μη σε νοιάζει, αφού στις ρότες των ασύλληπτων ταξιδιών σου, τέτοιους καημούς δε θα'χεις... Εμένα όμως με νοιάζει. Γιατί είμαι ακόμα "φρακαρισμένη" εδώ, και κάποιοι νομίζουν ότι μπορουν να χαράσσουν τις δικές μου ρότες όπως αυτοί τις θέλουν. Κι αν δε συμμορφωθώ στις υποδείξεις (που λέει και το άσμα), θα φάω λέει πρόστιμο κατακέφαλα... Λες και δε μου τα παίρνουν χοντρά απ'όλες τις πάντες... Λες κι ο κοσμάκης δεν έχει άγχη/ανασφαλειες και φοβίες να του κάνουν τον ύπνο εφιάλτη... Τώρα για τους κυρίους εξουσιάζοντες, θα πρέπει να στερείται και μια από τις λιγοστές απολαύσεις που του'χουν απομείνει...

Δεν ξέρω τι θα γίνει, δεν ξέρω αν θα περάσει τελικά... Εσύ θα μου'λεγες "Εδώ είναι βαλκάνια και δεν περνάνε αυτά..." εγώ πάλι αυτές τις ύπουλες περίεργες μέρες, δεν ξέρω... Με την αδράνεια που βλέπω, πολύ φοβάμαι πως ούτε κι η νεολαία (μια υπαρκτή ελπίδα για να σπάσουν τα δεσμά αυτής της δουλείας) δεν έχει το κουράγιο ν'αντιδράσει. Εγώ πόσο ν'αντιδρώ πια και για πόσο; Δεν είμαι η παιδούλα που θυμάσαι πια πατέρα...

Τι να πούμε τώρα; Πιο πάνω τα'παμε, τα ξανάπαμε...
Θα επισφραγίσουμε τη συγκατάθεσή μας σ'αυτή τη φασιστική δουλεία που μας επιβάλλουν τελικά, πετώντας ή κρύβοντας ενοχικά το τσιγάρο, αντί να σηκώσουμε ανάστημα και να τους πάρει ο διάολος και να τους σηκώσει; Θα μάθουμε-ΝΙΩΣΟΥΜΕ ποτέ πως είμαστε αυτεξούσιοι και πώς δεν δικαιούται κανένας κερατάς να μας διαφεντευει κατά τέτοιον ξεδιάντροπο, εξωφρενικό και φασιστικό τρόπο;

Αν είχες μνήμα θα σου'φερνα ένα πακέτο απ'τα αγαπημένα σου stuyvesant. Τα "απαγορευτικά" δεν ισχύουν στα νεκροταφεία απ'ό,τι φαίνεται... Αλλά δεν έχεις πια. Και στο κασελάκι είναι γελοίο ν'ακουμπήσω ένα πακέτο τσιγάρα... Αλλά τι ανάγκη έχεις τώρα εσύ εκεί πάνω; Ξέρω πως την περνάς φίνα και κοτσάνι! Αλοίμονο από μένα που θα ξαναθυμηθώ στα γεράματα, τα μαθητικά μου χρόνια, πηγαίνοντας στην τουαλέτα για τσιγάρο όταν θα'μαι στο μαγαζί. Γιατί υπάρχουν και πρωταθλητές στο εθνικό μας σπορ της ρουφιανιάς πατέρα, που δεν το'χουν σε τίποτα να μου τρεσάρουν μια αναφορά, έτσι για πλάκα. Και δεν έχω 500άρες να χαλαλίσω αυτόν τον καιρό, πατέρα... Βλέπεις τα φασισταριά ανακοίνωσαν και τηλέφωνο καταγγελιών, για να επιβάλλουν το μέτρο...για το καλό μας! Πάνω από το μισό του πληθυσμού θα καταδυναστεύεται καταπιεστικά, για...το καλό μας!! :swear:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Exciter » Τρί 31 Αύγ 2010, 05:25

+1 Αρέλα

Όμορφο κείμενο, νομίζω ότι πρέπει να μπει στα προτεινόμενα.

Και λίγη μουσικούλα:

Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 31 Αύγ 2010, 10:42

Αυριο ανοίγει η.................................. ρουφιανόπορτα και ο ένας θα καρφώνει τον άλλον.
Το κράτος με την τσιγαροαπαγόρευση θα χάσει φόρους και μετά θα βγεί ο τζιτζιφιόγκος και θα ανακοινώσει νέα μέτρα για να βγούν τα σπασμένα από την απώλεια του φόρου καπνού. Ο καπνιστής πληρώνει φόρο επειδή έτσι γουστάρει και ας ξέρει ότι αυτό κάνει κακό στην υγεία του. Αλλά ΄όλοι καπνιστές και μη δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν κερατιάτικα και να υποστούν νέες μειώσεις. Ήδη υπήρξαν μειωμένα έσοδα από την αγορά αυτοκινήτων. Τότε πλήρωνες ευχάριστα τα τέλη ταξινόμησης επειδή απολάμβανες το καινούργιο σου αυτοκινητάκι. Ε ας πάρει και κάτι το κράτος χαλάλι του. Απολαμβάνω το αμάξι μου και πληρώνω την απόλαυση, όπως απολαμβάνω το τσιγάρο μου και το πληρώνω. Σιγά σιγά θα πληρώνουμε φόρους χωρίς να απολαμβάνουμε τίποτα απολύτως. Μία μαυρη ζωή που στοχοποιείται και πυροβολείται σε κάθε βήμα. Χωρίς απολάυσεις, χωρίς χαρές ούτε μικρές ούτε μεγάλες. Το πράγμα φάνηκε από την Καθαρή Δευτέρα με την εισβολή των δημοσιοκάφρων στις ταβέρνες. Εχει λεφτά ο Έλληνας για να τρώει έξω. Καλόμαθε στο έξω Βαράτε τον. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε μόνο για να πληρώνουμε φόρους...................... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ένας απίστευτος φασισμός βρίσκεται προ των πυλών. Μπροστά του η παλιά Χούντα θα μοιάζει με τη Σταχτοπούτα και τη Χιονάτη και ο Χιτλερ σαν μολυβένιο στρατιωτάκι.

Αντικαπνιστές και καπνιστές MIND THE GAP προσοχή στη ρουφιανόπορτα που ανοίγει αυριο. Και δίνουν και 4ψήφιο νούμερο τηλεφώνου τρομάρα τους.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 31 Αύγ 2010, 10:52

exiled έγραψε:+1 Αρέλα

Όμορφο κείμενο, νομίζω ότι πρέπει να μπει στα προτεινόμενα.
Ευχαριστώ φίλε. Κι αφού το νομιζεις, βάλε το στα προτεινόμενα (με λινκ στο συγκεκριμένο ποστ) για να ανέβει με τη σειρά του κι αυτό...
doctormarkon έγραψε:Αυριο ανοίγει η.................................. ρουφιανόπορτα και ο ένας θα καρφώνει τον άλλον.
Το κράτος με την τσιγαροαπαγόρευση θα χάσει φόρους και μετά θα βγεί ο τζιτζιφιόγκος και θα ανακοινώσει νέα μέτρα για να βγούν τα σπασμένα από την απώλεια του φόρου καπνού. Ο καπνιστής πληρώνει φόρο επειδή έτσι γουστάρει και ας ξέρει ότι αυτό κάνει κακό στην υγεία του. Αλλά ΄όλοι καπνιστές και μη δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν κερατιάτικα και να υποστούν νέες μειώσεις. Ήδη υπήρξαν μειωμένα έσοδα από την αγορά αυτοκινήτων. Τότε πλήρωνες ευχάριστα τα τέλη ταξινόμησης επειδή απολάμβανες το καινούργιο σου αυτοκινητάκι. Ε ας πάρει και κάτι το κράτος χαλάλι του. Απολαμβάνω το αμάξι μου και πληρώνω την απόλαυση, όπως απολαμβάνω το τσιγάρο μου και το πληρώνω. Σιγά σιγά θα πληρώνουμε φόρους χωρίς να απολαμβάνουμε τίποτα απολύτως. Μία μαυρη ζωή που στοχοποιείται και πυροβολείται σε κάθε βήμα. Χωρίς απολάυσεις, χωρίς χαρές ούτε μικρές ούτε μεγάλες. Το πράγμα φάνηκε από την Καθαρή Δευτέρα με την εισβολή των δημοσιοκάφρων στις ταβέρνες. Εχει λεφτά ο Έλληνας για να τρώει έξω. Καλόμαθε στο έξω Βαράτε τον. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε μόνο για να πληρώνουμε φόρους...................... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ένας απίστευτος φασισμός βρίσκεται προ των πυλών. Μπροστά του η παλιά Χούντα θα μοιάζει με τη Σταχτοπούτα και τη Χιονάτη και ο Χιτλερ σαν μολυβένιο στρατιωτάκι.

Αντικαπνιστές και καπνιστές MIND THE GAP προσοχή στη ρουφιανόπορτα που ανοίγει αυριο. Και δίνουν και 4ψήφιο νούμερο τηλεφώνου τρομάρα τους.
Ζητώ συγνώμη από κάποιους εδώ μέσα, που δεν καταφέραμε ακόμα να διαφωνήσουμε ώστε να δουν κατά πόσο με "γλύφεις" ή κατά πόσο θέλω οι άλλοι "να συμφωνούν μαζί μου", :loco: αλλά κι εδώ τα ίδια λέμε... :thumb: Τι να κάνουμε τώρα... ας μας κάνουν μήνυση! :lol:







( ΥΓ: Συγχώρα με που μου διέφυγε και δε σε ανέφερα στις ευχές της Παναγίας... Ετη πολλά, δυνατά, δημιουργικά με το πνεύμα σου ακάθεκτο γλυκιά μου :rose: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 31 Αύγ 2010, 12:19

ΧΕΧΕ :argue:
γαλατσι κυψελη το καπνιζειν δεν με μελει... :punch:

τουντες μερες σε προτυπο μαγαζι του γαλατσιου θα εισελθει γνωστος μη καπνιζων του νετ...Βαρ[να]βαρος

κανονισε να μην υπαρχει παγωμενο τσαη ροδακινο... :help:

και να δω κανα τασακι... :freak: :freak: αμαν αμαν :lol:

:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 31 Αύγ 2010, 12:45

Το πρόστιμο είναι γιατί ο Έλληνας αν δεν έχει κάτι να φοβάται, δεν συμμορφώνεται. Αν δεν υπήρχε το 200άρι πρόστιμο στους μη φορώντες ζώνη ασφαλείας, ακόμη θα κυκλοφορούσαμε χωρίς.

Προσωπικά είμαι υπέρ της απαγόρευσης του τσιγάρου σε κλειστούς και δημόσιους χώρους (μη αεριζόμενους ή με ελλειπή εξαερισμό χώρους), καθώς και στα ΜΜΜ. Έχει τύχει να μπω σε ταξί κι ο τύπος να αρνείται ν' ανοίξει το παράθυρο ενώ καπνίζει πούρο(!). Είμαι που είμαι λαπάς στο στομάχι όταν ανεβαίνω σε οχήματα, μυρίζοντας και το πούρο, πήγα κατ' ευθείαν για "κατάθεση εσωτερικού κόσμου".

Οκ, η κυβέρνηση το παρατραβάει με τα μέτρα, καιρός είναι όμως να δει και ο καπνιστής τι εστί καταπίεση, γιατί τόσα χρόνια αυτοί που καταπιέζονται είναι εκείνοι που αναγκάζονται να γίνουν παθητικοί καπνιστές εισπνέοντας όλες τις πίσσες περαστικών, φίλων, συγγενών, οικογένειας, κλπ. Αφήστε που το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που προσβάλλονται από καρκίνο των πνευμόνων είναι παθητικοί καπνιστές. Ο καπνιστής συνήθως είναι 7ψυχος σε αυτό το θέμα.
Δεν παθαίνουν όλοι οι καπνιστές ΚΠ.
Πραγματικότητα . Μόνο 1 καπνιστής στους 10 (10%) θα νοσήσει από ΚΠ. Όμως οι 8 καπνιστές στους 10 (80%) θα υποφέρουν από ασθένειες που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με το κάπνισμα: άλλες μορφές καρκίνου, καρδιαγγειακά και αναπνευστικά νοσήματα. Επιπλέον, 12% ατόμων που εκδηλώνουν καρκίνο του πνεύμονα δεν υπήρξαν ποτέ καπνιστές. Κάποιοι από αυτούς εκτίθενται σε τοξικά καρκινογόνα, όπως ο αμίαντος, ενώ άλλοι σε εισπνεόμενα καρκινογόνα, όπως ο καπνός του τσιγάρου, στον χώρο εργασίας ή στο σπίτι τους (οι λεγόμενοι παθητικοί καπνιστές).
Η χειρότερή μου είναι όταν κάποιοι σε βλέπουν ότι διακριτικά προσπαθείς να απομακρυνθείς από τον καπνό και στον φυσάνε μεσα στα μούτρα. Εκεί είναι που θέλεις να ξέρεις βαράτε ώστε να τους δείξεις τι εστί βερύκοκο.

Η παράθεση (quote) και το υπόλοιπο άρθρο βρίσκεται στο: http://www.lungcancer.gr/portal/content ... 17318.php3 .
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μας απαγορεύουν και το τσιγάρο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 31 Αύγ 2010, 13:42

Αυτά τα έχουμε συζητήσει και σε άλλο σημείο του νήματος. Μεταξύ μας μπορούμε να λύνουμε τις διαφορές μας και τώρα τους χαλεπούς καιρούς που περνάμε καλά θα είναι να μην τσιμπάμε με τις διχόνιες και αρχίζουμε να ρουφιανεύουμε ο ένας τον άλλον. Πέρα από την υγεία και αν το κάπνισμα κάνει καλό ή κακό πρέπει να δούμε τι κρύβεται πίσω από αυτή την απαγόρευση από μια Κυβέρνηση που κάθε άλλο παρά νοιάζεται για τη ζωή και την υγεία μας αφού ξηλώνει και το τελευταίο ίχνος κράτους πρόνοιας που υπήρχε. Πως να πιστεψεις ότι το κάνει για το καλό μας όταν ακόμα και τα νοσοκομεία αποδυναμώνονται και κλείνουν?.
Ακόμα και να μην κάπνιζα θα το άρχιζα από αύριο. Στο πεζοδρόμιο θα κάνουμε στέκι και καλές γνωριμίες για να οργανώνουμε προγράμματα δράσης.
Το θέμα είναι ότι επιδιώκεται η πειθαρχηση. Και πειθάρχηση για χάρη της "υγείας " είναι η πιό ύπουλη.
Μήπως κάποτε μπαίνουν σπίτι μας και αρχίζουν να μας καίνε τα πράγματα αν πιστευουν ότι έχουν σκόνη και μικρόβια (από υγειονομικές διατάξεις του 1915 για τον εξανθηματικό τύφο). Εχουν πάρει φόρα και μπορεί να αρχίζουν από το κάπνισμα που οι μισοί δεν το θέλουν αλλά να προχωρήσουν σε άλλες μεθόδους πειθάρχησης και υποβιβασμού της προσωπικότητας που συναντιούνται στα ολοπαγή ιδρύματα στους τρόφιμους. Όπως υποχρεωτικά ξυρισμένο κεφάλι, να σου βγάζουν τα δόντια γιατί έχουν μικρόβια (κάποτε γινόταν ένας υμνος στη μασέλα στη Βρετανία), σφραγγισμα και ηλεκτρονικά βραχιόλια για παρακολούθηση ακόμα και στον καμπινέ.
Είναι λίγο σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά οι πρακτικές που ξεκινούν από τα ιδρύματα και τις φυλακές έχουν την τάση να διαρρέουν ύπουλα. Οι τάσεις δείχνουν ότι ένας φασισμός βρίσκεται προ των πυλών και επιδιώκει τη στέρηση κάθε ελευθερίας, τον υποβιβασμό της προσωπικότητας, τη στερηση από χρήμα και από κάθε περιουσιακό στοιχείο που με τόσο κόπο απέκτησε ο καθένας από εμάς, τη στοχοποίηση ανα κατηγορίες, την ενοχοποίηση. Και μάλιστα με τρόπους που έχουν μεγάλη διειδυτικότητα στη συνείδηση του καθ ενός. Αυτά που γίνονται προς χάρην της υγεινής είναι περισσότερο ύπουλα από τα κλομπ του μπάτσου (ο οποίος όταν αμολάει τα χημικά δεν νοιάζεται για την υγεία σου ούτε για τους πνεύμονές σου).
Το περσινό κράτος ήταν πιό μαλακό σε σχέση με το φετινό. Αυτή η Κυβέρνηση δεν με πείθει ότι το κάνει για το καλό μας.
Δεν μας έδειξε κανένα δείγμα εμπιστοσύνης. Τόσο που αρχίζω να σκέφτομαι μήπως το κάπνισμα κάνει και καλό. Το μυαλό μου παει μακρυά. Οι τασεις όμως με τρομάζουν
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”