Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Ευτράπελα, ανέκδοτα, αηδιογραφήματα, ή κάτι που είδαμε και γελάσαμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 06 Οκτ 2012, 22:58

Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 06 Οκτ 2012, 23:09

:skaw: :skaw:
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 07 Οκτ 2012, 00:28

Τα ειχα ολα απο μικρος .Περιμενα πως και πως ,να ερθουν στο περιπτερο.
Ενα απο τα καλυτερα που θυμαμαι, ηταν δυο σκετσακια.
Μια σκηνη με τα αγριογουρουνα, οπου το ενα ηταν ηρεμο, το αλλο ετρεμε και του ελεγε ''δε φοβασε τους τρελλους''το ηρεμο απαντησε ,οχι και οταν οι γαλατες πηγαν στο δασος για κυνηγι το αγριογουρουνο ,τους οδηγησε στους Ρωμαιους.Οταν οι Ρωμαιοι γυρισανε στο στρατοπεδο ειπαν στον εκατονταρχο,''μεχρι και αγριογουρουνα εχουν εκπαιδευσει''.
Η αλλη σκηνη ηταν, οταν σε μια μαχη ο Καισαρας, εριξε στη μαχη την καλη του φρουρα.Ο εκατονταρχος ελεγε''η φρουρα δεν παραδινετε''και ενας λεγεωναριος φωναζε ''ξερεις που σε γραφει η φρουρα''

Τωρα που τα θυμαμαι εχει και αλλα πολλα.Κατι που χρησιμοποιω ακομα και τωρα, ειναι το ''ας κουνησουμε τα χερια''. :lol: :lol:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από kat_woman » Κυρ 07 Οκτ 2012, 10:37

Kariatida έγραψε:
:lol: :lol: :lol:
Θα το φτιάξω.Εύκολο μου φαίνεται :loco:
ostraka έγραψε:Τα ειχα ολα απο μικρος .Περιμενα πως και πως ,να ερθουν στο περιπτερο.


Εγώ τα έχω ακόμα.Όπως και Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν, Κόμιξ (Καρλ Μπάρκς), Μαφάλντες, Αρκά..Το παιδί μέσα μου δεν μεγάλωσε ποτέ :) !
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 07 Οκτ 2012, 11:02

Έχω όλα τα κόμικς του Αστερίξ. Αρέσουν στον μπαμπά μου και μας το μετέδωσε κι εμάς, οπότε το εξοχικό μας είναι φουλ στα κόμικς και κάθε μα κάθε καλοκαίρι που πηγαίνουμε, είναι παράδοση να τα διαβάζουμε όλα, κάποιες φορές παραπάνω από μία φορά. Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Τιραμόλα, Σκρουτζ, Ποπάϋ, Μίκυ, και όλα τα συναφή. Έχουν βγει και καινούριες ιστορίες αλλά δεν μου αρέσουν τόσο οι παλιές, ιδιαίτερα του Αστερίξ. Υπάρχουν αξεπέραστες σκηνές όπως με τους πειρατές που βουλιάζουν το πλοίο μόνοι τους είτε έχουν Ρωμαίους μέσα είτε όχι, επειδή απλά οι Γαλάτες θα τους δείρουν και θέλουν να τους τη φέρουν πρώτοι, και ένα σωρό άλλες. Έχω δει θαρρώ και όλες τις ταινίες Αστερίξ αν και προτιμώ τις παλιές μεταγλωττίσεις όπου οι ήρωες είχαν ανδρικές φωνές κι όχι αδιευκρίνηστες ή ψευτοζουζουνιάρικες (όταν δέρνει τους Ρωμαίους θέλεις να ακούς τη βαριά φωνή του Οβελίξ, όχι την ό,τι να 'ναι φωνή που δεν έχει αποφασίσει αν είναι κορίτσι, αγόρι ή άλλο) με αγαπημένη όλων τους Ολυμπιακούς αγώνες, αν και η αμέσως επόμενη είναι ο Αστερίξ λεγεωνάριος (για ταινίες πάντα) :Ρ

Πάντως, το έδειξα χθες το βίντεο στον μπαμπά μου με το παράπονο "Τόσα χρόνια έναν Σατανο-τσελεμεντέ δεν μου έχεις πάρει, και τα γεννέθλιά μου πλησιάζουν. Θα μου πάρεις έναν; Θα είμαι καλή και θα στα φτιάξω όλα όσα έχει μέσα". Αλλά μάλλον δεν τον έπεισα :Ρ
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από Hlios » Κυρ 07 Οκτ 2012, 16:02

kat_woman έγραψε: Εγώ τα έχω ακόμα.Όπως και Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν...
Το ήξερες πως ήταν μυημένος στον τεκτονισμό?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από kat_woman » Κυρ 07 Οκτ 2012, 21:43

Hlios έγραψε:
kat_woman έγραψε: Εγώ τα έχω ακόμα.Όπως και Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν...
Το ήξερες πως ήταν μυημένος στον τεκτονισμό?

Εικόνα
Ξέρω πως έχει κατηγορηθεί (ο δημιουργός βέβαια..) για ρατσισμό ακόμα και για ιμπεριαλιστικές ιδέες και ως ένα βαθμό θα συμφωνήσω, γιατί οι ιστορίες αυτές σε "δεύτερη ανάγνωση" βγάζουν πολλά μηνύματα και ο νοων νοειτο..Αλλά για τεκτονισμό δεν ξέρω και θα με ενδιέφερε, αν θες, να μου το τεκμηριώσεις...
Όπως και νάχει , έστω και για το "μυστικιστικό " κομμάτι των ιστοριών (πχ ο ναός του Ήλιου έχει μπόλικα..), ο Τεν Τεν είναι αγαπημένος!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Μαθήματα Μαγειρικής απ' τους Έμπειρους

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 08 Οκτ 2012, 00:08

Εμαθα να διαβαζω πριν παω σχολειο.Δοξα στον Λουκυ Λουκ.Ειχε ο πατερας μου φτιαξει 2 τομους.Τα εχω χασει γιατι τα δανεισα πριν χρονια.Τον ελεγα Μουκυ Μουμ.Εχω μεγαλυτερο ξαδερφο ,που το διασκεδαζει ακομα.Με λεει Μουκυ :lol: :lol: Θυμαμαι κουτες,απο τευχη κομικς,που λογω πολλων μετακομισεων και επιπολαιοτητας χαθηκανε.... :(
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στα ΙΔΕΟ γελάμε!”