Βραδιές συζητήσεων

Ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο #ideografhmata, το #Γράψε_Ελληνικά_ΜΠΟΡΕΙΣ και άλλα - Οδηγίες σύνδεσης (Προσβάσιμο μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Salome » Τετ 13 Ιουν 2007, 20:16

Συμφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως με την Αρέλα και ως εκ τούτου με τον Μενέλαο. Διαθέσιμη καθημερινά μετά τις 11 το βράδυ, εκτός αυτής της Πέμπτης, γιατί κάνει πρεμιέρα το Fantastic Four ΙΙ και του Σαββάτου γιατί νέα παιδιά είμαστε. :Ρ
Άβαταρ μέλους
Nemesis
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2322
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 17:54
Irc ψευδώνυμο: Nem3sis
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: εδώ καλέ... να εδώ...
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Nemesis » Σάβ 16 Ιουν 2007, 11:11

Χρόνος?
Αυτός με θυμάται μόνο όταν θέλει να προσθέσει χρόνια στην πλάτη μου :(

αμάν :(
If you want to make beautiful music, you must play the black and the white notes together.
Richard M. Nixon
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 16 Ιουν 2007, 11:31

Από τώρα φρικάρεις Λενιώ? χαχ είναι αστείο τουλάχιστον για μένα αυτό... Σε καμιά 20άρα χρόνια αν ζω ακόμα ως σταφιδωμένη που ακόμα ξέχασε να μεγαλώσει, κι εσύ ως κυρία και μαμά στα τωρινά παπούτσια τα δικά μου, έχουμε να ρίξουμε το άπειρο γέλιο με αυτό. ΑΝ δεν θα'χεις αυτοκτονήσει εντωμεταξύ :dlol:

Χαλάρωσε μωρό. Αν δεις το χρόνο σε συμπαντικούς όρους, εγώ είμαι έμβρυο κι εσύ αγέννητη ακόμα. Κι αν αναγκαστικά τον αφήνεις να περνάει απ'το πετσί σου, μην τον κάνεις οδηγό σου στη σκέψη. Θα σε πλανέψει και θα σε στερέψει ο καθίκης. :punch: Κοίτα εμένα που τον έχω γραμμένο κι έχω αρχίσει και τον ζοχαδιάζω κιόλας επειδή δεν τον προσέχω όπως θα'θελε πλέον ο εγωίσταρος :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nemesis
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2322
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 17:54
Irc ψευδώνυμο: Nem3sis
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: εδώ καλέ... να εδώ...
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Nemesis » Σάβ 16 Ιουν 2007, 11:45

ΑρΕλα έγραψε:Από τώρα φρικάρεις Λενιώ? χαχ είναι αστείο τουλάχιστον για μένα αυτό... Σε καμιά 20άρα χρόνια αν ζω ακόμα ως σταφιδωμένη που ακόμα ξέχασε να μεγαλώσει, κι εσύ ως κυρία και μαμά στα τωρινά παπούτσια τα δικά μου, έχουμε να ρίξουμε το άπειρο γέλιο με αυτό. ΑΝ δεν θα'χεις αυτοκτονήσει εντωμεταξύ :dlol:

Χαλάρωσε μωρό. Αν δεις το χρόνο σε συμπαντικούς όρους, εγώ είμαι έμβρυο κι εσύ αγέννητη ακόμα. Κι αν αναγκαστικά τον αφήνεις να περνάει απ'το πετσί σου, μην τον κάνεις οδηγό σου στη σκέψη. Θα σε πλανέψει και θα σε στερέψει ο καθίκης. :punch: Κοίτα εμένα που τον έχω γραμμένο κι έχω αρχίσει και τον ζοχαδιάζω κιόλας επειδή δεν τον προσέχω όπως θα'θελε πλέον ο εγωίσταρος :D
τα έχει πάρει κρανίο ο κύριως μαζί σου για αυτό ξεσπάει επάνω μας, αχ σωστά λέει η γιαγιά μου ότι οτιδήποτε γένους αρσενικού είναι μπελάς, έλα όμως που εμείς γουστάρουμε τρελλά

λέω να του βγάλω λίγο μπουτάκι μπας και χαλαρώσει λίγο και μ'αφήσει λίγο χρόνο να απολαύσω την ζωή μου.

όσο για το
κι εσύ ως κυρία και μαμά στα τωρινά παπούτσια τα δικά μου
εκεί είναι που θα η πνευματική μου μητέρα (εσύ) με την βιολογική μου μητέρα θα γελάτε πίνοντας τον καφέ σας και απολαμβάνοντας το τρέξιμο που θα ρίχνω σαν να βλέπετε ταινία στην μεγάλη οθόνη

μεταξύ μας εχθές είχα το εξής κουλό, πήρα έναν κο ταξιτζή να πάω στο μάθημα, όπου πάω με φόρμες και άβαφτη και μερικές φορές αχτένιστη γιατί το ξεχνάω από την βιασύνη μου, και με αποκαλει "κοριτσάκι", και όταν του έβγαλα 50 ευρω να πληρώσω γιατί η τράπεζα δεν είχε πιο ψηλά, μου λέει "μα καλά σου δίνουν τόσα πολλά λεφτά οι γονείς σου χαρτζιλίκι"

----> :shock: έτσι τον κοίταξα εγώ... εμ πασει περιπτώση του εξηγώ ότι δουλεύω και του λέω το χαρακτηριστική "26 χρονών γαίδουρα είμαι" και μετά ήρθε η σειρά του να με κοιτάξει καλά καλά και μου είπε ότι νόμιζε πως ήμουν πολύ μικρότερη...

πωπω εκεί να δεις πανυγήρι το εγώ μου :xara: :xara: ομολογώ πως ήταν κάτι καλύτερο και από μπότοξ ή λίφτινγκ σε μία μούμια (λέμε τώρα)

αυτό που θαυμάζω σε εσένα και θα ήθελα να το ζήσω και εγώ είναι μία γεμάτη ζωή, και ας περάσει όσο γρήγορα θέλει και επιθυμεί ο χρόνος

μάκια σου μάμμη μου :rose:
If you want to make beautiful music, you must play the black and the white notes together.
Richard M. Nixon
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 16 Ιουν 2007, 12:25

Axax καλό. Εγώ πάλι κούλανα αλλιώς τον ταξιτζή.
Προ 2-ετίας που χρειάστηκα ταξί, τ'αμάξι συνεργείο κλπ, πιάσαμε ψιλολακρεντί, ο τύπος καμιά 40ριά χρονών, αρχίσαμε για ηλικίες, του δηλώνω στο κουλό για έτσι για πλάκα ότι ήμουνα 55. Βέβαια αν δεν αντιδρούσε, κι αν το θεωρούσε φυσιολογικότατο, η πλάκα θα'ταν πάνω μου, αλλά ευτυχώς δεν έγινε έτσι. Κόντεψε να τρακάρει, μου λέει "πλάκα κάνεις κοπελιά? Ποια είσαι? η Βουγιουκλάκη? Τι κάνετε μερικές? συμβόλαιο με τον διάβολο?" κι ακόμα γελάω με την φρίκη του ανθρώπου. :skaw:

Γουστάρω να δηλώνω (εκτός νετ- στο νετ δεν το τολμώ) μεγαλυτερη. 'Αλλη μια αλλοκοτιά, αλλά έχει μέθοδο και η δική μου τρέλα. 'Οταν σου λένε "μα δε σου φαίνεται με τίποτα", νομίζεις πως είσαι σούπερ μοντέλο. Παραμύθιασμα είναι, αλλά εμείς τα θηλυκά τα γουστάρουμε αυτά, κι ας είναι φυσικά απατηλά στην τελική.:xaxas:

Ηθικό δίδαγμα: Δεν είμαστε για ταξί εμείς Λενιώ. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, τους κουφαίνουμε κι οι δυο κι είναι κρίμα, μεροκαματιάρηδες άνθρωποι είναι :dlol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 16 Ιουν 2007, 17:53

Ο Χρόνος ειναι ο τρόπος που συστελλεις τον πραγματικό προς τον βιωματικό χρόνο!Άλλο το ένα, άλλο το αλλο!Ο Χρόνος ειναι παραμόρφωση του χωροχρονικού συνεχούς (όπως λέμε "συνεχές": τοπικός προσδιορισμός αλλά και "συνεχώς": χρονικός προσδιορισμός με όρους τοπικότητας! Οχι τυχαίο πράγμα). Και η γλώσσα θυμάται οτι ο χρόνος ειναι μια μεταφορά απο τον χώρο! Όσο πάμε, αλλάζουμε. Κι όσο αλλάζουμε, αλλαζουμε ως προς κατι που δεν αλλαζει. κι αυτο ειναι η αρχη οταν γεννηθηκαμε και το τελος (τελευτη) οταν αποθανουμε! Εμεις ειμαστε ενα οχημα δεμενο απο μπρος κ απο πισω και τραβαμε σχοινια μπρος και πισω! Αυτο ειναι εν ολιγοις ο χρονος.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 16 Ιουν 2007, 19:42

Βρίσκω το μεγάλωμα πολύ ανιαρή διαδικασία, το κάνουν ΟΛΟΙ πια... Η ταυτότητά μου μπορεί να αποδεικνύει ότι φορτώνονται χρονάκια στην καμπούρα μου (που λέει κι η Αρελίτα), αλλά η συγκεκριμένη κατσίκα (που μάλλον για τράγος πήγαινε, αλλά κάπου στράβωσε στην πορεία :P ) δε μασάει ταραμά, ούτε νιώθει από τέτοια συμβατικά πράγματα. Λέω "28 στα 29" και μου ακούγεται τελείως εξωπραγματικό, σαν να μιλάω για κάποιον άλλο. Μια φορά είπα και 32, αλλά δε με πιστέψανε... Εδώ 28 λέω και μου ζητάνε ταυτότητα για πιστοποίηση. Νομίζω ότι σταμάτησα να μεγαλώνω γύρω στα είκοσι...
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 16 Ιουν 2007, 22:14

Δε μιλώ... :loco:
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
minoraki
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 17:39
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από minoraki » Κυρ 17 Ιουν 2007, 11:57

Κοινοτυπια,σημασια δεν εχει ποσο εισαι αλλα ποσο νιωθεις.
Εγω αλλωτε νιωθω 10 και αλλωτε 50 ασε που συχνα αισθανομαι πως δεν ζω σε αυτον τον κοσμο
Μαλλον εχω και εγω ενα χωροχρονικο μπαχαλο μεσα μου.
Ναι μμμ, μηπως ειμαστε ολοι για τα σιδερα?!!
Το γαμωτο της υποθεσης ειναι οτι ο χρονος δεν υπαρχει οπως ειπε και ο αισταιν αλλα μαλλον τα κυτταρα μου σε αυτο το μαθημα απουσιαζανε τα τσογλανια! :loco:
βερα στο δεξι...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 17 Ιουν 2007, 13:24

ο μαρκος αυρήλιος είχε πεί οτι καθε φόρα ανάλογα με το τί σκευτομαστε είμαστε διαφορέτικοι ανθρώποι.
αν σκευτομαι ως 50 ειμαι 50ρης αν σκευτομαι ως 20 ειμαι 20ρης.
οτι σκευτόμαστε είμαστε. εκτος απο τον Εστέμενο φολόσοφο μακρο αυρήλιο το είπε κι ο μέγας δάσκαλος Βουδας.
οταν τα μεγάλα πνεύματα που δεν συναντήθηκαν ποτε συμφώνουν δεν έχω λόγο να διαφωνήσω
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 17 Ιουν 2007, 17:11

Αν αφησεις εναν ανθρωπο κλεισμενο σε ενα σπιτι χωρις να εχει τη δυνατοτητα να ξερει αν εξω ειναι μερα ή νυχτα, ουτε τι μερα ειναι και τι ετος ειναι, το πρωτο πραμα που θα κανει ειναι να βαλει "σημαδια" σ' αυτα που θα τυγχανει να κανει μονος μες στο σπιτι. Στο μεσοδιαστημα δυο επαναλαμβανομενων ενεργειων θα αποτελει γι αυτον ενα χρονικο τμημα, μια χρονικη διαιρεση ως προς την οποια θα προσαρμοσει τα υπολοιπα. Χρομος εξαλλου ειναι μια τομη του συνεχους (λατ. tempus, time <τεμ-ν-ω). Οι διαφορες τομες στο συνεχες θα αποτελεσει τη δομη του χρονου. Ο χρονος λοιπον εχει και δομη! Οταν παω πισω στα παλια μπορω να θυμηθω κατι ειτε γιατι το συνδυαζω συνειρμικα με κατι αλλο, ειτε γιατι θυμαμαι τη δομη που εχει στο παρελθον. Λεμε λ.χ. " α τωρα θυμηθηκα τι μου λες! Τοτε που εγινε και το χ ή το ψ". Ο χρονος επομενως ειναι ο αγων του ανθρωπου να αντισταθει στην αιωνιοτητα, στη διαρκεια. Ο ανθρωπος θελει να ελεγχει κατι οσο γινεται πιο συν-τομο. Ετσι ακινητοποιει ουσιαστικα το χρονο. Το παραδοξο του Ζηνωνος με το βελος που ενω κινειται ουσιαστικα δεν κινειται, ειναι ακριβως αυτο, οτι δηλαδη σε καθε χρονικη στιγμη το βελος βρισκεται σε καποιο σημειο, και επομενως βρισκεται εκει σαν να ειναι ακινητο. Ο ανθρωπος θεωρει οτι ο χρονος κινειται, και εκεινος τεινει να τον ακινητοποιησει. Σκεφτειτε ποσες φορες ο χρονος σταματαει σε στιγμες που θα θελαμε να περασει γρηγορα, ενω αντιθετα ποσες φορες ο χρονος περανει γρηγορα σε στιγμες που θα θελαμε να μην περασει ουτε μια στιγμη. Ειναι μια αδιακοπη μαχη με την κινηση του χρονου, στην οποια εμεις αντιτεινουμε την ακινητοποιηση του.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Peismatara_Mairy
Operator
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ 29 Ιουν 2007, 20:00
Irc ψευδώνυμο: Peismatara_Mairy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Peismatara_Mairy » Τρί 26 Φεβ 2008, 22:43

Δεν ξερω, αλλα εγω ας πουμε, ποτε δεν ειχα ρολοι, και τωρα που εχω το φοραω για πλακα.Αν ζεις την στιγμη, τοτε δεν σε ενδιαφερει τι θα γινει, ποσο θα κρατησει αυτο που ζεις, αλλα δεχεσαι καπως στωικα.Μας ενδιαφερει τοσο ο χρονος που 3εχναμε να ζησουμε. Οταν θυμασαι για κατι απο τον παρελθον, δεν εχει νοημα ποτε εγινε, αλλα πως εγινε, αν ηταν ωραια, αν μας πονεσε....
Και αν με κελινουν σε ενα δωματιο αυτο που θελω ειναι:βιβλια και παρεα, και ας περασουν οι μερες οπως θελουν.Αλλα χωρις Ηλιο δεν ξερω αν μπορουσα να ζησω.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 18 Απρ 2008, 18:26

Προτεινω να γινει παλι λιαν συντομως βραδια συζητησεων ή διαλεξεων. Εγω θα προτεινα αυτη τη φορα να γινει σχολιασμος αρχαιου κειμενου. Ειχε γινει κατα παρελθον σε αλλο καναλι και νομιζω οτι ειχε επιτυχια.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 18 Απρ 2008, 19:25

To πρότεινε κι ο Σταυραετός.
Και μάλιστα έβαλε 2 θέματα στο τραπέζι.

Το πρώτο περί Μακεδονικού- για το οποίο ήδη έχει διάλογο σε τόπικ με τον Ιφικράτη.

Το δεύτερο περί συμφώνου συμβίωσης.


Ακούμε κι άλλες προτάσεις.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 18 Απρ 2008, 20:15

Εγω που λετε λεω να θιξουμε το
Deal της συμβιωσης.
Απο την αλλη ενα ωραιο θεμα ειναι το εξης:
Η συγκριση των συστημάτων μεταγωγής κυκλωματος, με αυτο της χρήσης Μεταφραστικών γεφυρών
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 26 Απρ 2008, 23:09

Προτάσεις:

1) Για τον Χρόνο, πως τον αντιλαμβάνοντο οι Αρχαίοι λαοί, πως τον αντιλαμβανόμαστε τώρα. καθώς και για τα χρονικά παράδοξα.

2) Νίκολα Τέσλα και το πείραμα της Φιλαδέλφειας. Η ζωή του, εφευρέσεις, καθώς και η σχέση του με το εν λόγωι πείραμα.

3) Κούφια ή Κοίλη γη και υπόγειες πολιτείες.

4) Η κοινωνία στην εποχή της μετανεωτερικότητος του 21ου (Οικογένεια-παιδιά, εργασιακές σχέσεις, κοινωνικές σχέσεις, φιλία, σχέσεις των δύο φύλων, γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης, το ζήτημα των ομοφυλοφίλων, νέες διατροφικές συνήθειες, νέες λατρευτικές συνήθειες, πολυεθνικές ή μονοεθνικές κοινωνίες; και άλλα που άπτονται του κοινωνικού συνόλου).

5) Το ζήτημα της πείνας και της ακρίβειας των τροφίμων σε παγκόσμια κλίμακα.

6) Η Τήξη των Πάγων σε Αρκτική και Ανταρκτική και η συνέπειές της.

7) Επαφή με εξωγήινες οντότητες. Πόσο εφικτή είναι. Έχει γίνει ήδη; Σχέση τηλεοπτικών σειρών.

8) Ο αινιγματικός Απολλώνιος ο Τυανεύς.

9) Πλάτων και Αριστοτέλης. Διαφορές και ομοιότητες.

10) Η ζωή και το έργο του Χάουαρντ Φίλιπ Λάβκραφτ ή Έντγαρ Άλαν Πόε ή Στήβεν Κινγκ. (Λογοτεχνία του φανταστικού)

11) Κρυπτοζωολογία (ιστορίες για παράξενα ή γιγάντια πλάσματα στην στεριά ή την θάλασσα)

12) Άλιστερ Κρόουλι

13) Η εξωτερική πολιτική του Νεοελληνικού κράτους (1830 έως τις ημέρες μας).

14) Η Ευρώπη του Μεσοπολέμου

15) Ο Ψυχρός Πόλεμος και η κατάρρευση του "υπαρκτού" σοσιαλισμού.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 26 Απρ 2008, 23:14

Σταυραετέ :thumb: :thumb: :thumb: :thumb: :thumb: :thumb:
Βρίσκω ενδιαφέροντα το 99% των θεμάτων!
Έγραψες!
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 26 Απρ 2008, 23:58

9) Πλάτων και Αριστοτέλης. Διαφορές και ομοιότητες.
Πλάτων , Αριστοτέλης και Ζηνων. Διαφορές και ομοιότητες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 27 Απρ 2008, 17:06

ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ έγραψε:Προτάσεις:

1) Για τον Χρόνο, πως τον αντιλαμβάνοντο οι Αρχαίοι λαοί, πως τον αντιλαμβανόμαστε τώρα. καθώς και για τα χρονικά παράδοξα.

2) Νίκολα Τέσλα και το πείραμα της Φιλαδέλφειας. Η ζωή του, εφευρέσεις, καθώς και η σχέση του με το εν λόγωι πείραμα.

3) Κούφια ή Κοίλη γη και υπόγειες πολιτείες.

4) Η κοινωνία στην εποχή της μετανεωτερικότητος του 21ου (Οικογένεια-παιδιά, εργασιακές σχέσεις, κοινωνικές σχέσεις, φιλία, σχέσεις των δύο φύλων, γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης, το ζήτημα των ομοφυλοφίλων, νέες διατροφικές συνήθειες, νέες λατρευτικές συνήθειες, πολυεθνικές ή μονοεθνικές κοινωνίες; και άλλα που άπτονται του κοινωνικού συνόλου).

5) Το ζήτημα της πείνας και της ακρίβειας των τροφίμων σε παγκόσμια κλίμακα.

6) Η Τήξη των Πάγων σε Αρκτική και Ανταρκτική και η συνέπειές της.

7) Επαφή με εξωγήινες οντότητες. Πόσο εφικτή είναι. Έχει γίνει ήδη; Σχέση τηλεοπτικών σειρών.

8) Ο αινιγματικός Απολλώνιος ο Τυανεύς.

9) Πλάτων και Αριστοτέλης. Διαφορές και ομοιότητες.

10) Η ζωή και το έργο του Χάουαρντ Φίλιπ Λάβκραφτ ή Έντγαρ Άλαν Πόε ή Στήβεν Κινγκ. (Λογοτεχνία του φανταστικού)

11) Κρυπτοζωολογία (ιστορίες για παράξενα ή γιγάντια πλάσματα στην στεριά ή την θάλασσα)

12) Άλιστερ Κρόουλι

13) Η εξωτερική πολιτική του Νεοελληνικού κράτους (1830 έως τις ημέρες μας).

14) Η Ευρώπη του Μεσοπολέμου

15) Ο Ψυχρός Πόλεμος και η κατάρρευση του "υπαρκτού" σοσιαλισμού.

:clap: :clap: :clap:

Όλα τα θέλω! ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :urock: :urock: :urock:



Δε μένει παρα να οριστεί ημερομηνία και ώρα για ένα ένα απ'αυτά. Θ'αρχίσεις Μήτσο μου μ'όποιο θες εσύ, (εγώ λέω πάντως ότι μου γουστάριζε πολύ ο Τέσλα για πρώτος καθώς και η κοίλη γη :ups: καθώς και Απολλώνιος ο Τυανεύς, που μοιάζει πολύ με το Χριστό. Ίσως οι δυο περσόνες να ειναι το ένα και το αυτό πρόσωπο, ποιος ξέρει... ), διάλεξε και όποια μέρα/ώρα σε βολεύει. Βάλε την τώρα , αλλά να υπολογίζεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 μέρες με δυο βδομάδες μετά από τη στιγμή που θα ανακοινωθεί στο τόπικ του καναλιού. Αν δηλαδή ορίσεις σήμερα ημερομηνία, να την κάνεις για 2 βδομάδες μετά. Πιστεύω ότι στο τόπικ του καναλιού μας πρέπει να μένει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ημέρες η ανακοίνωση για να ενημερώνονται όλοι οι τακτικοί χρήστες-επισκέπτες μας στο κανάλι, αλλά και οι καινούργιοι που θα το βλέπουν στη λίστα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 27 Απρ 2008, 21:40

Πολύ καλές οι επιλογές σου. Πάμε για ΚΟΙΛΗ ΓΗ. Θα έλεγα την άλλη Παρασκευή στις 9 Μαΐου.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 27 Απρ 2008, 23:58

Μέσα! Μπήκε το τόπικ ήδη:

' Την Παρασκευή 9/5 και ώρα 10:30 μ.μ. θα έχουμε συζήτηση για την ΚΟΙΛΗ ΓΗ με εισηγητή τον ΣΤΑΥΡΑΕΤΟ. Να είστε όλοι εδώ!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 15 Ιουν 2008, 00:25

Να κανονισουμε παλι καμια συζητηση στο καναλι. τι λετε; Σαν θεματα υποψηφια θα ειχα να προτεινω: Ομηρο, τραγικους (εργο ή εργα καποιων τραγικων).
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 15 Ιουν 2008, 00:38

Μέσα είμαι αλλά θέλω να'ναι κι ο Σταυραετός μας...

Τώρα αν ετοιμάσεις τέτοια θεματάρα, με την "κοιλιά" που έχουμε, δεν θα'χει τόση απήχηση...
Λείπουν πολλοί αυτόν τον καιρό


Σκέψου και πες μου. Ο,τι θες εσύ Μέλιο μου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 15 Ιουν 2008, 00:47

Εννοειται οτι συνυπολογιζω τον Σταυραετο μεσα. Οσο για την ¨κοιλια", χμ ναι, κατι θα κανουμε για να την ριξουμε. :D
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 16 Ιουν 2008, 01:33

Είμαι μέσα για την δραματική ποίηση. Προτείνω την Παρασκευή 20 Ιουνίου, γιατί την άλλη στις 27 γράφω το τελευταίο.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Συζητήσεις στο νετ”