Βραδιές συζητήσεων 2009

Ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο #ideografhmata, το #Γράψε_Ελληνικά_ΜΠΟΡΕΙΣ και άλλα - Οδηγίες σύνδεσης (Προσβάσιμο μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 06 Απρ 2009, 13:33

Υπάρχουν ήδη οι παρακάτω προτάσεις για βραδιές συζητήσεων στο κανάλι..Και μου αρέσουν πολύ. :D :thumb:
ΑρΕλα έγραψε:"Οι ανθρώπινες σχέσεις μέσα στο νετ".
Kariatida έγραψε:Ακομα ενα θεμα που θα ηθελα να συζητησουμε σε καποια φαση στο μελλον θα ηταν για επιθανατιες εμπειριες, φαντασματα, επικοινωνια με ψυχες, προηγουμενες ζωες κλπ.
Θα προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου σαν θέμα συζήτησης το 2012. Επίσης θα ήθελα κάποια στιγμή να συζητήσουμε κάτι σχετικό με την "μετάβαση" από την αρχαία ελληνική θρησκεία στον χριστιανισμό (ή κάτι παρόμοιο)..
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ELectriE » Δευ 06 Απρ 2009, 14:11

Εγώ θα συμμετάσχω ενεργά σε συζήτηση οποιουδήποτε θέματος. Αλλά δε θέλω να δω να είμαστε πάλι τα ίδια 4-5 άτομα και να συζητάμε μεταξύ μας.. Δεν έχει νόημα. Προτείνω για αρχή ένα θέμα γενικού ενδιαφέροντος και πιο.. "βατού" σ'αυτόν που δεν ασχολείται τόσο με τα "μεταφυσικά".
Οι σχέσεις μέσα απ'το νετ. Μια καλή αρχή :wink: Και κατεβάζουμε κι άλλες ιδέες σιγά σιγά.

Α! Και η μετάβαση από την αρχαία θρησκεία στον χριστιανισμό που πρότεινε η Άννα είναι καλό θέμα :thumb:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ELectriE την Δευ 06 Απρ 2009, 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 06 Απρ 2009, 14:12

Ρώτησα νωρίτερα στο κανάλι, αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο θέμα..

@diagalaksiaki_ Θα ηθελε καποιος να προτεινει κάποιο συγκεκριμενο θεμα για βραδια συζητησης στο καναλι;
<+Nikola3> oti 8ema?
<+Nikola3> h sxetiko?
<@diagalaksiaki_> ό,τι θελετε
<+Nikola3> miso na vrw ta post it mou
<@diagalaksiaki_> βασικα θελουμε να διοργανώνουμε παλι βραδιες συζητησεων, όπως παλια..
<+Nikola3> egw exw kati pou me apasxolei
<@diagalaksiaki_> αλλα να μην συμμετεχουν μονο τα ιδια 4-5 ατομα..
<@diagalaksiaki_> για πες;
<+Nikola3> o egwismos
<@diagalaksiaki_> θα το περασω στο φορουμ στις προτασεις
<@diagalaksiaki_> τελειο!!!
...
<+Nikola3> epishs anna..prokatalhpsh
<+Nikola3> prokatalhpsh/egwismos /alh8eia/psemma/sugxwresh
<+Nikola3> auth ein h protash mou :D
<@diagalaksiaki_> πολύ ωραια πρόταση ;)
<+Nikola3> eisai polu kalh
<+Nikola3> :)

Ο Nikola3, αν και νέος στο κανάλι, είναι από τα άτομα που αξίζουν κάποια στιγμή να πάρουν @ :thumb:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Konstantinos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:23
Irc ψευδώνυμο: [Konstantinos]
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Σ' άλλη γη, Σ' άλλη τροχιά σ άλλη χώρα

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Konstantinos » Δευ 06 Απρ 2009, 14:53

:ups:
Mess with the best, CRY LIKE THE REST
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 06 Απρ 2009, 18:36

Λίστα πιθανών θεμάτων προς συζήτηση στο προσεχές μέλλον, με τυχαία σειρά και κατηγορία:

1) Οικονομική κρίση και Ελληνική κοινωνία. Στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να συζητηθεί η οικονομική κρίση, αν όντως είναι τεχνητή ή αληθινή, αν έχει χτυπήσει την Ελλάδα όπως τις άλλες χώρες, η διαφθορά των τραπεζών και των πλουσίων στην χώρα μας, ο αντιφατικός τρόπος ζωής του Έλληνα πολίτη και πως διαχειρίζεται τα χρήματα του, όπως επίσης εαν το Ευρώ ωφέλησε την Ελλάδα και κατα πόσο είναι δυνατή μία επιστροφή στην δραχμή.

2) Γεωπολιτική και Ελλάδα. Η θέση της Ελλάδας στον κόσμο, και η σχέση της με άλλες χώρες. Σε αυτό το θέμα μπορεί να συζητηθεί η σχέση της Ελλάδας με την Τουρκία και τους Βαλκάνιους γείτονες της, όπως επίσης και με την Αμερική και τις ανερχόμενες δυνάμεις όπως η Ρωσία. Το θέμα αυτό είναι ευέλικτο γιατί μπορεί να πάρει ευρύτερες ή πιο συγκεκριμένες διαστάσεις, όπως τα Σκόπια ή τα Ελληνοτουρκικά, ή να επεκταθεί σε διλήμματα όπως αν όντως η Ελλάδα έχει κοινά με την Ευρώπη, ποια η σχέση μας με την Αμερική, και αν όντως συμφέρει περισσότερο μία στενότερη συμμαχία με την Ρωσία. Ποιο είναι ενδεχομένως το μέλλον της Ελλάδας και τα σχέδια που μπορεί να υπάρχουν γι αυτή.

3) Λαθρομετανάστευση - Εγκληματικότητα. Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο της υπερβολικής μετανάστευσης στην Ελλάδα, ποιος ευθύνεται για την σημερινή κατάσταση, και κατα πόσο συσχετίζεται ή όχι με την αύξηση των δεικτών της εγκληματικότητας. Ποιοι είναι οι λόγοι που η Ελλάδα δεν ακολούθησε σωστή πολιτική στο θέμα αυτό, τι συμβαίνει στις άλλες χώρες και πως συνδέεται αυτό με την Παγκοσμιοποίηση.

4) Κακοποίηση ζώων στην Ελλάδα και περιβαλλοντική επιβάρυνση. Ποια η παιδεία της Ελληνικής κοινωνίας απέναντι στα ζώα και το περιβάλλον; Κακοποίηση ζώων, παράνομες χωματερές, σκουπίδια, παράνομες γεωτρήσεις και σπατάλη νερού, μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα και των θαλασσών, εθνικοί δρυμοί, το μέλλον την περιβαλλοντικής ισορροπίας στην Ελλάδα. Το θέμα μπορεί να επεκταθεί στο ποια τα κίνητρα, οι σκοπιμότητες και οι εμπλοκές των περιβαλλοντικών οργανώσεων, και τρόποι συμπεριφοράς και δράσης που μπορούν να βοηθήσουν.

5) Ευρυζωνικότητα - ίντερνετ. Η ανάπτυξη και τα προβλήματα της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα. Ακριβό ίντερνετ, προβληματικές εταιρείες και εξυπηρέτηση, τρόποι ασφάλειας και διαχείρισης του ίντερνετ απο παιδιά και εφήβους, παγίδες, εθισμός και απομόνωση στους νέους. Ανάπτυξη της τεχνολογίας και γρήγορη επικοινωνία και δικτύωση, προοπτικές για το μέλλον.

6) Ελληνική τηλεόραση. Η πορεία της τηλεόρασης στην Ελλάδα του χθες και του σήμερα. Τα χάλια της Ελληνικής τηλεόρασης, ΜΜΕ αλήθειες και ψέμματα, αντικειμενικότητα ειδήσεων, τηλεπροσωπικότητες αγαπημένες εκπομπές ή αντίθετα εκπομπές ή πρόσωπα που δεν μας αρέσουν.

7) Νέα Τάξη Πραγμάτων και Παγκοσμιοποίηση. Πως ερμηνεύεται και πως αντιλαμβανόμαστε τους όρους αυτούς. Συνωμοσιολογία, πραγματικότητα ή και τα δύο; Σε ποιους τομείς της Ελλάδας και του πολιτισμού επεκτείνονται και τι έχουν σαν στόχο; Ο ανθρώπινος πολιτισμός προχωρά προς παρακμή ή αναγέννηση; Θα αλλάξουν οι θρησκείες του κόσμου και τα ήθη; Ποιο είναι το μέλλον της Ελλάδας και ποιοι πρεσβεύουν μία Νέα Εποχή; Το θέμα μπορεί να πάρει επεκτάσεις ή να δημιουργηθεί σαν ξεχωριστές κατηγορίες συζητήσεων σε mind control, βιολογικά όπλα και τεχνητές αρρώστιες, κοινωνική απομόνωση και εθισμό στην τεχνολογία, αφελληνισμός, κοινωνική σήψη, πολιτική ή θρησκευτική προπαγάνδα, πόλεμοι, έλεγχος καιρού, έλεγχος πληθυσμού, κρυφά μηνύματα ή προετοιμασία για το μέλλον σε ταινίες του Hollywood, θεάσεις UFO κλπ.

Αν σκεφτώ κανένα άλλο θέμα, θα κάνω edit και θα το καταθέσω. :rose:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από ELectriE » Δευ 06 Απρ 2009, 19:12

Πολύ ενδιαφέροντα θέματα, μπράβο ΣείριοΆστρο :thumb:
Όμως θέλουν και... "δυνατούς" συζητητές με ισχυρές απόψεις και λέγειν.
Ας οργανωθούμε λοιπόν, δεν είναι τόσο δύσκολο να συμμετέχεις σε μία συζήτηση του ιρσ και να καταθέτεις τις απόψεις και τις σκέψεις σου.
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 06 Απρ 2009, 19:58

Αν έχετε την καλοσύνη να μου λύσετε το προβληματάκι που έχω πολύ ευχαρίστως. :xara: :xara: :xara:

Θα την βρω την άκρη μου εγώ μετά απο εκει και πέρα με τα θέματα χρόνου. :rose:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 06 Απρ 2009, 21:04

Πολύ καλές προτάσεις :D
Άντε να οργανωνόμαστε σιγά σιγά..

Σειριόαστρο σε περιμένουμε στο κανάλι.. :rose:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
KaNt
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 15:28
Irc ψευδώνυμο: KaNt
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αχαΐα

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από KaNt » Δευ 13 Απρ 2009, 09:02

Ωραία θέματα , καιρός να συζητηθούν κιόλας :ups:
Δύο Πράγματα Γεμίζουν Την Ψυχή Με Όλο & Καινούριο & Μεγαλύτερο Θαυμασμό & Σεβασμό, Οσο Συχνότερα & Σταθερότερα Ασχολείται Μαζί Τους Ο Στοχασμός: Ο Έναστρος Ουρανός Που Βρίσκεται Από Πάνω Μου & Ο Ηθικός Νόμος Που Βρίσκεται Μέσα Μου
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Απρ 2009, 01:34

[01:28] <@Arela> Η Ελλάδα είναι μια ΣΕ ΟΛΕΣ της τις εκφάνσεις. Δε γίνεται να απομονώνουμε τα κομμάτια της που μας γουστάρουνε
[01:28] <@Arela> και να ξορκίζουμε αυτά που δε γουστάρουμε
[01:28] <+Anti_Hero> auto lew arela
[01:28] <@Arela> αν το κάνουμε δεν είμαστε ελληνες, απλά αρχαιολάτρες
[01:28] <@Arela> να ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε
[01:29] <@Arela> καλά τα είπαμε απόψε.
[01:29] <+Anti_Hero> nai alla dn ginetai na peis p.x. oti to buzantio einai ellhnikh istoria
[01:29] <@Arela> Αύριο πάλι. Πάω για ύπνο
[01:29] <+Paganus> einai adynaton na aresei se kapoion tautoxrona kai h arxaia Ellada kai to byzantio
[01:29] <+Anti_Hero> erxesai sta logia m
[01:29] <+Paganus> giati to byzantio
[01:29] <+Anti_Hero> erxesai sta logia m
[01:29] <+Paganus> giati to byzantio htan enantia se ka8e ti pou eixe sxesh me thn arxaia Ellada
[01:29] <@Arela> χμ
[01:30] <@Arela> να οργανώσω συζήτηση επ'άυτού με τα δυνατά κανόνια μας?
[01:30] <+Paganus> nai nai :P




Τι θα γίνει? Θα κάνουμε συζήτηση επ'αυτού στο κανάλι?
ΣΤΑΥΡΑΕΤΕ? ΤΕΥΤΑΜΕ????
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Πέμ 30 Απρ 2009, 16:40

Ευχαρίστως να γίνει στο φόρουμ μια παρουσίαση του θέματος ούτως ώστε να υπάρξει οπλοστάσιο επιχειρήματων ικανόν για το θέμα αυτό. Εν καιρώι θα ασχοληθώ με το ανωτέρω θέμα. Και βεβαίως θα ήθελα να γίνει με την συνέργεια του φιλτάτου Σταυραετού.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Παρ 01 Μάιος 2009, 02:07

αν γίνει όμως στο φόρουμ πώς θα γίνει συζήτηση στο irc? :conf:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Μάιος 2009, 02:39

Έλα ντε... :(
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KaNt
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 15:28
Irc ψευδώνυμο: KaNt
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αχαΐα

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από KaNt » Παρ 01 Μάιος 2009, 12:40

Προσωπικά, προτείνω πρώτα να συζητηθούν τα θέματα στο κανάλι και μετά να αναφερθούν και στο φόρουμ ούτως ώστε τα επιχειρήματα του καθένα μας να είναι αυθόρμητα και ανεπηρέαστα διαφορετικά η συζήτηση θα στερηθεί ενδιαφέροντος καθώς όλα θα έχουν ήδη ειπωθεί και αναλυθεί αναλόγως είτε στο μυαλό μας είτε στο φόρουμ.
Δύο Πράγματα Γεμίζουν Την Ψυχή Με Όλο & Καινούριο & Μεγαλύτερο Θαυμασμό & Σεβασμό, Οσο Συχνότερα & Σταθερότερα Ασχολείται Μαζί Τους Ο Στοχασμός: Ο Έναστρος Ουρανός Που Βρίσκεται Από Πάνω Μου & Ο Ηθικός Νόμος Που Βρίσκεται Μέσα Μου
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 01 Μάιος 2009, 13:25

Συμφωνω σε αυτο με την Καντ...οι προγραμματισμενες συζητησεις ναι μεν δινουν πληροφοριες αλλα στερουνται φυσικοτητας και αυθορμητισμου. Θυμαμαι οτι μια απο τις καλυτερες συζητησεις που ειχαμε κανει για τις θρησκειες ξεκινησε απλα απο ενα μικρο σχολιο, ασχετο εκεινη την ωρα.
Εχει πιο πολλη πλακα (με την καλη εννοια) να κανεις μια συζητηση απροετοιμαστος γιατι ξετυλιγονται απλα οι γνωσεις σου κι οχι τα κοπι πέιστ που μπορει να εχεις κανει σαν προετοιμασια (ομολογω εκανα μερικα σε προηγουμενες συζητησεις). Αυτα.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 01 Μάιος 2009, 15:33

Συμφωνώ για το κανάλι. Αργότερα μπορούμε να το συνεχίσουμε και στη Δημοθοινία των ΙΔΕΟ. Απλώς αν γίνεται για Παρασκευή βράδυ.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Μάιος 2009, 16:21

ΟΚ λοιπόν, Παρασκευή.

Νένα, Αννα ή Νανά, βάλτε το στο τόπικ του καναλιού από σήμερα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Μάιος 2009, 17:15

Αφήστε το ανέβασα εγώ.

[box=]' Την Παρασκευή 8/5 και ώρα 11 μ.μ. συζήτηση για την ελληνικότητα του Βυζαντίου[/box]
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Παρ 01 Μάιος 2009, 18:48

ΑρΕλα έγραψε:Αφήστε το ανέβασα εγώ.

[box=]' Την Παρασκευή 8/5 και ώρα 11 μ.μ. συζήτηση για την ελληνικότητα του Βυζαντίου[/box]
:thumb:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Yperboreios » Σάβ 02 Μάιος 2009, 05:29

Λοιπον θα συμετάσχω σε αυτη την συζήτηση και στο irc και στο φορουμ και μαλλον θα ειμαι ο μονος παγανιστής που μισεί το βυζάντιο.Απο οτι ξερω ολοι οι άλλοι επειδη εχετε ενα κόλλημα με οτιδηποτε εχει σχέση με Ελλάδα πιστεύετε οτι το βυζάντιο ηταν πολιτισμένο και η συνέχεια της αρχαίας Ελληνικότητας.Θα πώ τα επιχειρήματά μου και θα ακούσω και τα δικά σας αλλα θα παρακαλέσω κατι.Να μην αρχίσετε παλι να λετε ολοι οτι ειμαι ο φανατισμένος και ο κολλημένος οπως με εχετε αποκαλέσει ΟΛΟΙ στο παρελθόν.Εχετε την εντύπωση οτι οποιος δεν αγαπάει και την αρχαία Ελλάδα και το Βυζάντιο ταυτόχρονα οτι ειναι φανατικός.Αυτο ειναι άποψή σας φυσικα και οχι η αλήθεια οπως και η δική μου άποψη ειναι οτι εσεις ειστε οι φανατικοί και κολλημένοι.Ας κρατήσουμε ομως τις απόψεις για τον εαυτό μας και ας μιλήσουμε με επιχειρήματα.Το λεω απο τωρα οτι οποιος αρχίσει να με λεει φανατικό κλπ εγω θα σταματήσω να μιλάω και θα εγκαταλήψω την συζήτηση.Γιατι αν αρχίσουμε όλοι να λεμε ο ενας τον άλλον φανατισμένο,αδιάβαστο κλπ θα μαλώσουμε και θα χαλάσει η συζήτηση.Εύχομαι να γινει μια ωραία κουβέντα σε αυτο το ωραίο θέμα που ειναι καπως θρησκευτικό για αυτο και μ αρέσει.
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 02 Μάιος 2009, 12:33

Εύχομαι να γινει μια ωραία κουβέντα σε αυτο το ωραίο θέμα που ειναι καπως θρησκευτικό για αυτο και μ αρέσει.
Το ζήτημα του Χιλιόχρονου Βυζαντίου ως συνέχεια της Ελληνικής Μεσαιωνικής Ιστορίας δεν άπτεται μόνο του θρησκευτικού. Αφορά το σύνολο των εκφάνσεων του ανθρωπίνου βίου, αλλά και την όλη εν γένει συμπεριφορά της πολιτείας τόσο στο εσωτερικό όσο και στις σχέσεις της με τους άλλους λαούς.

Υ.Γ Καλώς τον Μάκη. :cool:
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από ELectriE » Σάβ 02 Μάιος 2009, 15:46

Δεν ξέρω αν θα προλάβω να συμμετάσχω σ'αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση... γιατί εκείνη τη μέρα και εκείνη την ώρα, ή θα είμαι σε συναυλία ή θα ταξιδεύω εις τα Αθήνας... 3 πράγματα ταυτόχρονα δεν μπορώ να κάνω :loco: Μακάρι να μπορούσα.
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Σάβ 02 Μάιος 2009, 17:29

ΗΛΕΚΤRA έγραψε:Δεν ξέρω αν θα προλάβω να συμμετάσχω σ'αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση... γιατί εκείνη τη μέρα και εκείνη την ώρα, ή θα είμαι σε συναυλία ή θα ταξιδεύω εις τα Αθήνας... 3 πράγματα ταυτόχρονα δεν μπορώ να κάνω :loco: Μακάρι να μπορούσα.
Απο τα τρία προτιμούμε να κάνεις το "θα ταξιδεύω εις τα Αθήνας". :P :D :D
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 02 Μάιος 2009, 23:11

από τα τρία προτιμούμε να κάνεις ό,τι θεωρεις καλύτερο, ασχέτως το τι θέλουμε εμείς. Δεν είναι προσωπικό θέμα.. είναι θέμα εργασιακό..... Προσωπικά, δεν θα συμμετάσχω στη συζήτηση =) δεν μπορούμε να είμαστε και οι δύο μέσα.. το δοκιμάσαμε και δεν πετυχαίνει.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Βραδιές συζητήσεων 2009

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 03 Μάιος 2009, 01:41

Θα ειμαι παρουσα την Παρασκευη ωστε να βεβαιωθω οτι δεν θα παρεκτραπει κανεις. Ιδεολογικα πιστευω οτι το Βυζαντιο ηταν πανσπερμια πολιτισμων κι οχι μεταλαμπαδευμενη Ελληνικη γνωση. Τουλαχιστον οχι μονο. Τεσπα, ο ρολος μου θα ειναι περισσοτερο αυτος του δημιου.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Συζητήσεις στο νετ”