Login    Register
loading...

“Νέα Τάξη Πραγμάτων” στην πράξη…

Image

Moderator: Illuminus

Re: “Νέα Τάξη Πραγμάτων” στην πράξη…

Postby Aiolos » Thu Apr 01, 2010 2:36 am

Πολύ μου άρεσε το κείμενο, αλλά έχω ένα παράπονο: Γιατί χρησιμοποίησε τόσα εισαγωγικά ("");;; Τα μίσα είναι περιττά.
Μετέφερα το κείμενο σ' έναν άλλο διαδικτυακό τόπο, στον οποίο τα εισαγωγικά και οι παύλες δεν είναι αναγνωρίσιμες όταν επικολλούνται (αντιγραφή - επικόλληση) και μου τα εμφάνιζε με αριθμούς και σύμβολα (12#450;), τα οποία έπρεπε να τα σβήσω και να τα κάνω ξανά εισαγωγικά και παύλες (ειδάλλως το κείμενο είναι δυσνόητο και δυσανάγνωστο)...
Πόνεσαν τα μάτια μου.
Image
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Aiolos
Aνενεργός χρήστης

Liked in: 0 post

Postby Exciter » Thu Apr 01, 2010 2:42 am

Aristogenos wrote: Οι καινούριες ταυτότητες του Ελληνικού κρατους , που έχουν τσιπάκι , εκτός από τα αποτυπώματα που θα αποθηκεύονται στο τσίπ θα έχουν και σκανάρισμα της ίριδας του ματιού. Έρχονται προσεχώς και για τον κόσμο.
Τα οποία, προφανώς, δεν θεωρούνται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (Ήμαρτον ΚΑΙ έλεος!).

Οι προδιαγραφές είναι εθνική νομοθεσία ή αποτέλεσα της συνθήκης Σένγκεν; Επίσης, το τσιπάκι έχει και RFID στοιχεία;
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Postby Divine Sinner » Thu Apr 01, 2010 2:51 am

Aυτα τα λενε απο την εποχη που εκανε ο χριστόδουλος τις λαοσυνάξεις. (και πιο πρίν)
Δεν νομιζω να παιζει κατι τέτοιο.
Divine Sinner

Postby Exciter » Thu Apr 01, 2010 3:14 am

Divine Sinner wrote:Aυτα τα λενε απο την εποχη που εκανε ο χριστόδουλος τις λαοσυνάξεις. (και ποιο πρίν)
Δεν νομιζω να παιζει κατι τέτοιο.

Έχει ξεκινήσει με την αντίδραση στο ΕΚΑΜ (αν θυμάμαι καλά τα αρχικά... ενιαίος κωδικός αριθμός μητρώου), στα μέσα της δεκαετίας του 80, που θα ήταν ο μοναδικός αριθμός μητρώου για όλες τις συναλλαγές με το κράτος (αντί να έχεις ΑΔΤ, ΑΦΜ κλπ).
Είχαν αντιδράσει κυρίως θρησκευτικές ομάδες περί την Ελλαδική Εκκλησία, απ'όσο αχνά θυμάμαι (μαθητής ήμουν τότε).

Aristogenos wrote:Οι καινούριες ταυτότητες του Ελληνικού κρατους
Έχω εδώ και καιρό τον προβληματισμό εάν πρέπει πλέον να αναφερόμαστε σε ΕλλΗΝικό ή ΕλλΑΔικό κράτος, αν δλδ πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται εθνικοφυλετιός ή ή γεωγραφικός προσδιορισμός. Παράλληλα, και η λέξη κράτος μάλλον ευφημισμός είναι, τεσπα... ας μην ξεφεύγουμε απ'το θέμα:)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Postby Aristogenos » Thu Apr 01, 2010 3:32 am

Divine Sinner wrote:Δεν νομιζω να παιζει κατι τέτοιο.

Παίζει και παραπαίζει ήδη βγάζουν για τους αστυνομικούς ,οπως στο είπα , ναι RFID προσεχώς κοντά σας και για σας.... άκου που σου λέω.
Τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας τελειώσαν. Έχω την εντύπωση ότι θα δείτε (δουμε) αρκετά πραγματα να εξελίσονται στα επόμενα χρόνια, πολύ μέσα
στο στύλ της νέας τάξης πραγμάτων ,και όπως διακυρήσετσαι από μερικούς που αναφέρονται παραπλανητικά και ως "συνομοσιολόγοι" σε άλλα ίσως είναι μέσα στις προβλέψεις τους και σε άλλα όχι πάντως ένα είναι σίγουρο , ότι το θέμα οδεύει ταχέως πρός τα κεί.

exiled wrote:Έχω εδώ και καιρό τον προβληματισμό εάν πρέπει πλέον να αναφερόμαστε σε ΕλλΗΝικό ή ΕλλΑΔικό κράτος, αν δλδ πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται εθνικοφυλετιός ή ή γεωγραφικός προσδιορισμός. Παράλληλα, και η λέξη κράτος μάλλον ευφημισμός είναι, τεσπα... ας μην ξεφεύγουμε απ'το θέμα:)

Σωστή παρατήρηση exiled Ναι μπορούμε να το πούμε Ελλαδικό , σαν γεωγραφικό προσδιορισμό. Όπως έχω ξαναπεί,οι ραγιαδες που τους ψηφήζουν ουδεμία σχέση με Ελληνες έχουν, οριζοντίως και καθέτως, το ίδιο και όσοι κυβερνούν κατ αυτόν τον τρόπο. Βλεπουμε παιδεία,νοοτροπία, διαχείρηση,κοινωνικό κράτος κτλ κτλ.
Last edited by Aristogenos on Thu Apr 01, 2010 3:40 am, edited 1 time in total.
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby Divine Sinner » Thu Apr 01, 2010 3:40 am

Το κακό δεν ειναι ο αριθμός αυτός καθ αυτός.
ειναι λογικό ο κάθε πολίτης να εχει εναν μοναδικό αριθμό.
Ενας γνωστος μου ειχε συλληφθεί για χρέη στην εφορία που δεν ηταν δικά του.
Λογω συνωνυμίας.
Τετοια λάθη θα μπορουσαν να αποφευχθουν αν ο καθένας ειχε εναν μοναδικό αριθμό.
Αυτο βεβαια σε συνδυασμο με τα προσωπικα δεδομένα.
Δεν μπορει πχ σε μια συναλαγή με το ικα να κοιτάζουν το ποινικό σου μητρώο ή τα δακτυλικά σου αποτυπώματα.
Divine Sinner

Postby Aristogenos » Thu Apr 01, 2010 3:49 am

Divine Sinner wrote:Δεν μπορει πχ σε μια συναλαγή με το ικα να κοιτάζουν το ποινικό σου μητρώο ή τα δακτυλικά σου αποτυπώματα.

Και γιατί να μην τα κοιτάζουν ? Αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε, δεν το ήξερες ότι το "κράτος" θέλει ήρεμα και υπάκουα πρόβατα ?(γι αυ΄το πάντα ήταν ένα με την θρησκεία) , όπως και το γεγονός του να ξέρει ποιος που και γιατί ανα πάσα στιγμή.?
Το χειρότερο είναι ότι τα δεδομένα αυτά που επίτηδες ρίξαν στον κόσμο την παραμύθα , ότι ντέ και καλά "προστατεύονται" και είναι "ευαίσθητα" (δηλδ δεν το κατάλαβα "ευαίσθητα" αμα βγουν στο χιονιά θα αρπαξουν κρύωμα , η καταλαβαίνουν τι συμβαινει γύρω τους τόσο εύκολα...τεσπα) δεν προστατεύονται. Ακόμα χειρότερα θα είναι στην διάθεση μερικών ατόμων και όπως καταλαβαίνουμε κομπιούτερ είναι , αμα δεν "κάθεσαι καλά" θα προσθέτουν και θα αφαιρούν κατα βούληση.
Οπως καταλαβαίνεις το να ξερει κάποιος είναι το λιγότερο, το να αλλάζει όμως κάποιος σημαντικές πληροφορίες για σένα , μάλον και κατα βούληση, είναι επικίνδυνο.
Εκεί να δείς κρατική τρομοκρατία και ρουσφετιλίκι που θα πέφτει μετά....δεν παίρνει χαμπάρι ο γραικύλος-Ελλαδίτης και θα το δεχτεί , νομίζοντας ότι με ένα ρουσφετι και ένα λαδωμα θα την γλτώσει.... αυτό είναι το πρώτο σταδιο.... θα ακολουθήσουν και επόμενα....μην με πιστέυεις, θα δείς πως θα εξελιχτεί.
Last edited by Aristogenos on Thu Apr 01, 2010 3:51 am, edited 1 time in total.
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby Divine Sinner » Thu Apr 01, 2010 3:51 am

To θεμα με τα προσωπικα δεδομενα ειναι οτι δεν αποτελούν κοινωνική κατάκτηση.
ειναι κατι που δώθηκε σε μας απο το κράτος.
Κι ετσι σαν κόσμος εχουμε την αισθήση οτι το κράτος οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μας πάρει αυτό το προνόμιο.
Divine Sinner

Postby Aristogenos » Thu Apr 01, 2010 3:58 am

Divine Sinner wrote:To θεμα με τα προσωπικα δεδομενα ειναι οτι δεν αποτελούν κοινωνική κατάκτηση.
Κι ετσι σαν κόσμος εχουμε την αισθήση οτι το κράτος οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μας πάρει αυτό το προνόμιο.

Πολύ σωστά. Αλλά σαν οντότηα , η αληθεια είναι ( και ομιλώ για τον εαυτό μου) ότι δεν χρειάζομαι κανένα "προσωπικό δεδομένο" η "ἁφημένο"
Τους τα χαρίζω , άλλωστε πότέ δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο ότι θα είμαι αυτός που λένε ότι είμαι , ή ότι είμαι υποχρεωμένος να τηρώ τον
καθε ανεγκέφαλο νόμο
που έχει γραψει κάποιος χοντροκοιλαράς , που πληρώνεται "δημοσία δαπάνη" για να τρώει, να πίνει και του παιδιού του να μην δίνει.
Αυτό δεν συνάπτει με νόμους ποιό ηθικούς. Εξ άλλου για μένα ισχύει το αρχαίο Ελληνικό δίκαιο το οποίο δεν αναιρείται . Και πείτε ότι θελετε. Ποτέ δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο για τους τωρινους νόμους , ουτε έδωσα κάποιο όρκο γι αυτό.Αυτή είναι η αλήθεια.
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby ArELa » Thu Apr 01, 2010 10:15 am

To θεμα με τα προσωπικα δεδομενα ειναι οτι δεν αποτελούν κοινωνική κατάκτηση.
Κι ετσι σαν κόσμος εχουμε την αισθήση οτι το κράτος οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μας πάρει αυτό το προνόμιο

Δόθηκε η εξυπνάδα των δήθεν προσωπικών δεδομένων από το κράτος στο πλαίσιο της διασποράς (παγκοσμίως) της δογματάρας που εξυπηρετεί την νεοταξίλα.

Όποτε γουστάρουν αυτοί ισχύει πλέον μέσα σε ένα θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο κι όποτε θέλουν το κάνουν κωλόχαρτο και το πετάνε στο αποχωρητήριο. Το γελοιοδέστερο αυτής της υποκριτικής κατάντιας είναι όταν μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ να κρατήσουμε σαν προσωπικό δεδομένο κάτι που από μόνοι μας θέλουμε να δηλώνουμε (βλ. θρήσκευμα/ταυτότητες). Εκεί πια παίζει η απόλυτη παράνοια που καταδεικνύει (σε όσους έχουν τη διορατικότητα) τα πρώτα μπετά κακής ποιότητας (που μπάζουν από παντού και ) που χύνονται για να θεμελιωθεί το οργουελικό καθεστώς.
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby Astrea » Thu Apr 01, 2010 1:38 pm

ArELa wrote:Όποτε γουστάρουν αυτοί ισχύει πλέον μέσα σε ένα θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο κι όποτε θέλουν το κάνουν κωλόχαρτο και το πετάνε στο αποχωρητήριο. Το γελοιοδέστερο αυτής της υποκριτικής κατάντιας είναι όταν μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ να κρατήσουμε σαν προσωπικό δεδομένο κάτι που από μόνοι μας θέλουμε να δηλώνουμε (βλ. θρήσκευμα/ταυτότητες). Εκεί πια παίζει η απόλυτη παράνοια που καταδεικνύει (σε όσους έχουν τη διορατικότητα) τα πρώτα μπετά κακής ποιότητας (που μπάζουν από παντού και ) που χύνονται για να θεμελιωθεί το οργουελικό καθεστώς.

Τι είπες τώρα!!! :worship: :worship:

Το κράτος είμαστε εμείς και εμείς το δημιουργούμε. Το πρόβλημα ξεκινάει οταν το βλέπουμε σαν κάτι ξέχωρο και υπερβατικό, το οποίο μας καθορίζει το πώς να ενεργούμε.. αποδίδοντας δικαιώματα.. ως δώρο.
Είναι δικαιωμά μου να κάνω οτι γουσταρω... Αμαν πια!!
Αρκεί να μην βλάπτω κάποιον άλλο.. ok?? ειπαμε ελυθερία, αλλά όχι ελευθεριότητα!!!!
Εντροπίααααααααααααααααααααα βρεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol:

"You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time.
So now we see the light,
We gonna stand up for our rights!"
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Irc nick: Astrea

Postby Exciter » Sat Apr 03, 2010 11:03 am

Astrea wrote:Το κράτος είμαστε εμείς και εμείς το δημιουργούμε. Το πρόβλημα ξεκινάει οταν το βλέπουμε σαν κάτι ξέχωρο και υπερβατικό, το οποίο μας καθορίζει το πώς να ενεργούμε.. αποδίδοντας δικαιώματα.. ως δώρο.
Είναι δικαιωμά μου να κάνω οτι γουσταρω... Αμαν πια!!
Θα έλεγα ότι το κράτος είναι όργανο ημών των πολιτών, προορισμένο απολύτως να εξυπηρετεί τα συμφέροντά μας και μόνον αυτά. Στη σύγχρονη οργανωσιακή θεωρία, μελετάται το φαινόμενο της αυτοποιήσεως (έννοια δανεισμένη από τη φιλοσοφία, με το πιο ειδικό περιοχόμενο εδώ), όπου δλδ ένας οργανισμός αποκτά σταδιακά ανεξάρτητα συμφέροντα, τα οποία συχνά έρχονται ακόμη και σε αντίθεση με τα συμφέροντα των φορέων του, είτε ατομικά είτε στο σύνολό του. Κάπου εκεί έρχεται και η agency theory (δε μου'ρχεται τώρα καλή μετάφραση) και δένει το γλυκό... για να μη γράφω σεντόνια ενώ πρέπει να πάω για καφέ στη λιακάδα, επιφυλάσσομαι να το αναπτύξω άλλη φορά.
Astrea wrote:Αρκεί να μην βλάπτω κάποιον άλλο.. ok??

Κάπως έτσι αρχίζει το γλιστερό μονοπάτι που οδηγεί στο πολιτικαλυ κορρεκτ. Πρέπει να οριοθετήσουμε το βλάπτω :)
Astrea wrote:ειπαμε ελυθερία, αλλά όχι ελευθεριότητα!!!!
Πως αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά;
[/quote]Εντροπίααααααααααααααααααααα βρεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: [/quote]Η αναφορά σου στο δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής με μπερδεύει! Προτρέπεις σε ακινησία ή απλώς συστολή;
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Postby Astrea » Fri Apr 09, 2010 2:19 pm

Αρκεί κάποιος να διαβάσει την Πολιτεία του Πλάτωνα για να καταλάβει τι εστί ολιγαρχία.. η ελίτ!

@Exiled-Σε αυτό που ακόμα δεν έχω καταλήξει είναι πως ανατρέπεις αυτό το καθεστώς.
Σίγουρα όχι με βία (κατα το 'βία στη βία της εξουσίας').... έχουν την απάντηση σε αυτο : Μάρσιαλ law!
Κοινώς.. δρουν ενάντια στα συμφεροντά μας και αναμένουν την αντιδρασή μας (κατά το πως δρουν όλα στο φυσικό κόσμο)
Ενθαρρυντικό είναι οτι ο κόσμος αρχίζει και ξυπνάει.
Πιστεύω οτι μόνο με μικρά αλλά σταθερά βήματα μπορεί να αλλάξει κάτι.
Για παράδειγμα, ένα δίκτυο διανομής ελληνικών προιόντων θα ήταν βοηθητικό. Εμπάργκο σε αλυσίδες καταστημάτων τύπου Λιντλ, επίσης.
Δηλαδή, αν ξεκινήσουμε σε ατομικό επίπεδο προς συλλογικό επίπεδο την παροχή αγαθών και υπηρεσιών παρακάπτωντας τους κρατικούς μηχανισμούς αυτό θα εξασφάλιζε την μελλοντική επιβιωσή μας.
Στην Αμερική του 30' υπήρξαν οι Μαύροι Πάνθηρες που (παρότι κατηγορήθηκαν για ρατσισμό.. κάτι το οποίο ήταν ανυπόστατο) απείλησαν όσο τίποτα άλλο τον κρατικό μηχανισμό...
τι κάνανε? Δημιούργησαν σχολεία με τα δικά τους πρότυπα. Παρείχαν ιατροφαρμακευτικές υπηρεσίες. Προστάτευαν τα σπίτια τους
Απο εκεί κ πέρα δεν μπορώ να σκεφτώ το πως θα έπρεπε να κινηθεί η Ελλάδα, ως κράτος σε διθνή επίπεδο.. απλά το μόνο που με αποσχολεί είναι η επιβίωση του έθνους
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby Divine Sinner » Fri Apr 09, 2010 4:09 pm

ArELa wrote:Το γελοιοδέστερο αυτής της υποκριτικής κατάντιας είναι όταν μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ να κρατήσουμε σαν προσωπικό δεδομένο κάτι που από μόνοι μας θέλουμε να δηλώνουμε (βλ. θρήσκευμα/ταυτότητες).

Σε αυτο το σημειο διαφωνω. Εγω μπορει να θελω να γράφω στην ταυτότητα και τι ομάδα είμαι, ποιες ειναι οι πολιτικες μου πεποιθήσεις, ποιο ειναι το αγαπημενο μου γλυκό ή φαγητό. κλπ.
Δεν καταλαβαινω γιατι τετοια ασχετα με ενα αστυνομικο εγγραφο να εγγράφονται πανω στην ταυτότητα.
Οσο ασχετες ειναι οι πολιτικες μας πεποιθήσεις τοσο ασχετες ειναι και οι θρησκευτικες.
Divine Sinner

Postby Astrea » Fri Apr 09, 2010 4:19 pm

Divine Sinner wrote:
ArELa wrote:Το γελοιοδέστερο αυτής της υποκριτικής κατάντιας είναι όταν μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ να κρατήσουμε σαν προσωπικό δεδομένο κάτι που από μόνοι μας θέλουμε να δηλώνουμε (βλ. θρήσκευμα/ταυτότητες).

Σε αυτο το σημειο διαφωνω. Εγω μπορει να θελω να γράφω στην ταυτότητα και τι ομάδα είμαι, ποιες ειναι οι πολιτικες μου πεποιθήσεις, ποιο ειναι το αγαπημενο μου γλυκό ή φαγητό. κλπ.
Δεν καταλαβαινω γιατι τετοια ασχετα με ενα αστυνομικο εγγραφο να εγγράφονται πανω στην ταυτότητα.
Οσο ασχετες ειναι οι πολιτικες μας πεποιθήσεις τοσο ασχετες ειναι και οι θρησκευτικες.

Κατανοώ την άποψη αυτή…
Υπάρχει όμως κ το Μάαστριχτ κατά το οποίο: Υπαρκτές ομάδες είναι οι καταγεγραμμένες ομάδες
Συμπερασματικά λοιπόν.. οι ορθόδοξοι στον ελλαδικό χώρο δεν υπάρχουν πια!
Rachel Corrie
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

PreviousNext

Return to Νεα Τάξη Τραυμάτων