Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Δευ 02 Αύγ 2010, 15:20

Divine Sinner έγραψε:Eπισης για το ΙΧΩΡ επειδη ακουσα οτι δεν ειναι αιμα, ουτε κατι υλικο αλλα ιδιότητα.
Κατα τον μυθο του χαλκινου γίγαντα. Το ιχώρ βρίσκονταν μεσα σε μια φλέβα του τάλου.
Ο ηρωας που τον κατέστρεψε, αφαίρεσε το καρφί απο το ποδι του ταλου και ετσι ετρεξε το ιχως απο τη φλέβα και σταματησε το ρομποτ να λειτουργει.
Οποτε για τους αρχαιους το ιχώρ ήταν κατι το υγρο κι οχι ιδιότητα.
Εδω φίλε ενω τοποθετήσαι στην αρχή και το παραδειγμα σου είναι υπαρκτό , μετά λές , οπότε για τους αρχαίους ήτααν κάτι το υγρό και όχι ιδιότητα.
Σε άλλο τόπικ παρέθεσα κάποια κείμενα και ετυμολογία απο 3 λεξικά για αυτό. Με βαση τα κείμενα τουλάχιστον θα μπορούαμε να πούμε ότι είναι
κάποιο υγρό επι του συνόλου ή ίδιότητα υγρού όταν ΄ρέει από ένα όν ,και όχι κάποιο συσττικό .... Κατα τα λεξικά αναφέρεται σαν εμπυον αίμα αλλα αυτα γραφτηκαν ποιο μετά... εμ πάση περιπτώση.


Για τους Κενταυρους πολυ΄σωστά ανέφερες και για τον Χείρωνα. Να σε συμπληρώσω ότι ΄ολοι είχαν θεική καταγωγή ( απο μητέρα) τους σκοτωσε ο Ηρακλής όμως με τα βέλη του (εκτός απο τον Φόλο) Που ηταν φιλοξενουμενός του όταν άρχισε η μάχη..
Το ίδιο και τον Χείρωνα μετἐπειτα κατα λάθος ,. ¨ολα αυτά τά αναφέρει ο Διόδωρος ο Σικελιώτης στη βίβλο Δ παρ. 12.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Αύγ 2010, 16:06

Aristogenos έγραψε:
Σαν σοφρων Άνθρωπος , γαλουχημένος με τα λόγια των αρχαίων και υμνώντας τους Θεούς .. ΔΙΑ -Αθηνά _Απόλλωνα- Άρτεμη Ερμή-κλππ. . Δεν έχω νανένα μίσος για κανένα γιαχβε και οτιδήποτε παρόμοιο... Όσο περί μηδενισμόυ απαξιώ να απαντήσω , με μια όλοκλρη παραγραφο για αρχαίους , να ακούγονται τέτοια.
Αν μερικοί θέλετε να το ανάγετε σε "θρησκευτική μάχη" ακολουθώντας τις συνταγές των οβραίων και λοιπων θρησκόπληκτων και θρησκόδουλων ( ακούσια ή εκούσια), μάλον είναι προβλημά σας.
Ασχοληθητε καλύτερα με τους μουσουλμανους ,για παράδειγμα , που έχουν ξεκινησει να καινε τις εκκλησίες. Απλά μια σκέψη. :wink:
Αυτό το κανάλι μόνο θρησκευτικές αντιμαχίες δεν προάγει.
Κατά τη γνώμη μου, η προσηλωμένη εμμονή σε μια συγκεκριμένη θέαση (ή και θρησκευτικό δόγμα- ακόμα και του αρχαιόθρησκου των λατρειών περί Δία, Απόλλωνα κλπ), περιχαρακώνουν-περιορίζουν το νου, αφού τον βάζουμε στο τριπάκι να αποδεχεται αποδοχή ΜΟΝΟΝ όσα συνάδουν με την δική μας ΠΡΟΪΔΕΑΣΗ.

Για παράδειγμα, αν δεις τοποθετήσεις μου ως τώρα στην ενότητα θρησκεία, θα δεις ότι απέρριπτα οριζοντίως διαγωνίως και καθέτως την Π.Δ. ως βιβλίο καθαρά εβραϊκό και άρα όχι σε σχέση με τις δικές μου ιδεο-πορείες. Ηταν λάθος μου όμως, γιατί μ'αυτές τις παρωπίδες, δεν γίνομαι καλύτερη απ'αυτούς που στηλιτεύεις ως "οβραιους". Πρόσφατα διαπιστωσα ότι ακόμα και η Π.Δ. έχει καταγραφές που αληθεύουν. Δεν έχω λοιπόν πλέον καμία προκατάληψη, ακόμα και στην ονομασία "γιαχβε", που δεν είναι άλλο απ'το όνομα που δίνουν κάποιοι στο Θεό. Το θέμα είναι η έρευνα εδώ, η διεύρυνση του νου, η πρόσληψη νέων πληροφοριών, ΑΠ'ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κι αν αυτές έρχονται. Αν ρατσίζουμε στις πηγές, χάνουμε μέρος των πληροφοριών που μπορεί να είναι χρήσιμες. Κρατώ λοιπόν τις καθαρά προσωπικές μου αντιλήψεις απ'έξω, για να ερευνήσω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά. Το ίδιο προτείνω ανεπιφύλακτα και σ'εσένα. Ξεκόλλα απ'τις κλισαρισμένες πια ιδεάσεις σου περί οβριών κλπ.

Και μην ξεχνάμε: Ο εχθρός της ανθρωπότητας (Νέα Τάξη) δεν έχει θρήσκευμα ούτε εθνικότητα, γι'αυτό και θέλει να αφανίσει τα θρησκεύματα και τις εθνικότητες ανά τον κόσμο. Για να μη σου πω ότι ο ίδιος αυτός εχθρός διέσπειρε τις θρησκευτικές θεάσεις, οι οποίες πλέον δεν τον βολεύουν και θέλει να τις εξαλείψει.

Ας προσπαθήσουμε να σκεφτόμαστε πιο ξεκάθαρα, και με λιγότερα προσωπικά μας αισθήματα όταν πραγματευόμαστε πράγματα που είναι αντικείμενα έρευνας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Δευ 02 Αύγ 2010, 17:02

ArELa έγραψε:
Αυτό το κανάλι μόνο θρησκευτικές αντιμαχίες δεν προάγει.
Κατά τη γνώμη μου, η προσηλωμένη εμμονή σε μια συγκεκριμένη θέαση (ή και θρησκευτικό δόγμα- ακόμα και του αρχαιόθρησκου των λατρειών περί Δία, Απόλλωνα κλπ), περιχαρακώνουν-περιορίζουν το νου, αφού τον βάζουμε στο τριπάκι να αποδεχεται αποδοχή ΜΟΝΟΝ όσα συνάδουν με την δική μας ΠΡΟΪΔΕΑΣΗ.
Πουθενά μα πουθενά δεν βαζουμε κανένα τριπακι και οτιδήποτε παρόμοιο.. Απλά ξεσκεπάζουμε τις απάτες, απο κει και πέρα όποιος θέλει ας πιστεύει ότι θέλει.
Αν και το ομαιμον , ομόθρησκον και ομόγλωσσον χαρατηρίζει την συνοχή ενός έθνους. Κατα απλή μαθηματική συνέπεια πώς κάποιος μπορεί να λέγεται Ελληνας αν δεν
έχει γνωση όλων αυτών (ας μην πουμε για το αίμαι και μας πουνε και ρατσιστές) Αλλα Γλώσσα και Θρησκεία (αρχαία ΕΛληνική φυσικά εινναι πραγματάκια βασικά.....κατα την
άποψη των αρχαίων πάντα.... δεν τα λέω εγώ.) Εγω είπα με τι να ασχοληθεί κάποιος ΑΝ ΘΕΛΕΙ , για να ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙ απο την παραμυθα και την πνευματικη καφρίλα που του έχουν υποβάλει. Το τι θα πιστεύει είναι δικό του δικαίωμα αν και όπως είπαμε ο Ισοκράτης (αλλα και οι αρχαίοι ) άλλη γνωμη έχουν σε αυτό.

ArELa έγραψε: Για παράδειγμα, αν δεις τοποθετήσεις μου ως τώρα στην ενότητα θρησκεία, θα δεις ότι απέρριπτα οριζοντίως διαγωνίως και καθέτως την Π.Δ. ως βιβλίο καθαρά εβραϊκό και άρα όχι σε σχέση με τις δικές μου ιδεο-πορείες. Ηταν λάθος μου όμως, γιατί μ'αυτές τις παρωπίδες, δεν γίνομαι καλύτερη απ'αυτούς που στηλιτεύεις ως "οβραιους". Πρόσφατα διαπιστωσα ότι ακόμα και η Π.Δ. έχει καταγραφές που αληθεύουν. Δεν έχω λοιπόν πλέον καμία προκατάληψη, ακόμα και στην ονομασία "γιαχβε", που δεν είναι άλλο απ'το όνομα που δίνουν κάποιοι στο Θεό. Το θέμα είναι η έρευνα εδώ, η διεύρυνση του νου, η πρόσληψη νέων πληροφοριών, ΑΠ'ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κι αν αυτές έρχονται. Αν ρατσίζουμε στις πηγές, χάνουμε μέρος των πληροφοριών που μπορεί να είναι χρήσιμες. Κρατώ λοιπόν τις καθαρά προσωπικές μου αντιλήψεις απ'έξω, για να ερευνήσω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά. Το ίδιο προτείνω ανεπιφύλακτα και σ'εσένα. Ξεκόλλα απ'τις κλισαρισμένες πια ιδεάσεις σου περί οβριών κλπ
Αυτό το οπουδήποτε και οτιδήποτε είναι αυτό που λέμε σαλάτα , ξέρεις . Και οι ταμπέλες και ο φανατισμός είναι για τους ΑΓΕΩΜΕΤΡΗΤΟΥΣ...εγώ αιτιολόγησα , και μπορώ να σου φέρω και άλλα παραδείγματα.. Μερικά απο αυτα είναι και εγχειρίδιό τους , αυθυποβάλουν το κοινό με καταστροφές που θέλουν να προξενήσουν μεσω των προφητειών για να πραγματοποιηθούν...αν δεν πιάσουν το αναβαλουν για αργότερα. Εχετε δεία καμια προφητεία που να μην είναι καταστροφολογική και τερατουργηματική.
Η θέση μου ήταν ξεκάθαρη και μην συγκρίνετε με βαση γιατί θα το κάνατε ή πως θα αισθανόσασταν εσείς αν εκφραζόσασταν κατα τον ίδιο τρόπο. η είχατε την ίδια θέση..... η αν καποιοι άλλοι εκφραζονται έχουντας παρόμοιες θέσεις. κτλ κτλ κτλ. Ο κάθε ένας είναι διαφορετικός, μην ταμπελιάζουμε λοιπόν....δεν με παροτρύνουν ουτε θεωρίες διαφόρων (οτι και να είναι αυτοί)
Βλεπεις έχω κάτσι να ξεστραβωνωμαι εδώ και σχεδόν δυό δεκαετείες μελετώντας ΜΟΝΟΣ μου και ακόμα υπάρχουν πολλά προς μελέτη.
Σωστά η αληθές πραγματα θα βρείς παντού .Απλά στην βίβλο , σαν κακό αντίγραφο έχουν παραφάσει (οπου υπάρχει καποια αληθεια) σημεία κλειδιά...( Βεβαια πρεπει να ξέρεις ότι άλλη έχουν εκδόσει για τους λαούς και άλλη για πάρτη τους)... Και ναί είναι αληθές είναι η ιστορία τους γεμάτη φθόνους, απάτες, δολοφονίες και ξεκληρίσματα λαών επιδή τους το πε ο "θεός "τους.... αυτό τον θεό έχουν αυτα προτείνει... ΞΥΠΝΑΤΕ...Από την άλλη σε σημεία τιποτα δεν θα έστεκε αν δεν είχε και κάτι αληθές μεσα για να ψαρώσει ο αναγνωστης και με την λανθασμένη μεθοδο σκέψης "αφου αυτο είναι σωστό θα είναι και το άλλο" να παραπλανηθεί....Αυτο το "κολπάκι" το χρησημοποιούν όλοι....και οι διαστημόβλαχοι με τις θεωρίες τους.....αυτοι απλά χρησημοποιούν απ όλα... αχταρμα...
Το οξυμωρον της υπόθεσης είναι ότι ο κόσμος καθεται και ασχολείται με αυτους και αυτα που λενε αντι με τους αρχαίους....ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Και δεν χρειάζεται να παω (και κανείς άλλος ) πουθενά αλλου απο την στιγμη που όλα υπαρχουν ολοκληρωμένα και αληθινά από τους Αρχαίους.
Θα αφήσουμε δλδ τον πενυματικό χρυσό να ασχολούμαστε με τις βρωμερές θεωρίες του καθενός ??

ArELa έγραψε: Και μην ξεχνάμε: Ο εχθρός της ανθρωπότητας (Νέα Τάξη) δεν έχει θρήσκευμα ούτε εθνικότητα, γι'αυτό και θέλει να αφανίσει τα θρησκεύματα και τις εθνικότητες ανά τον κόσμο. Για να μη σου πω ότι ο ίδιος αυτός εχθρός διέσπειρε τις θρησκευτικές θεάσεις, οι οποίες πλέον δεν τον βολεύουν και θέλει να τις εξαλείψει.
Και εκφράζεται μεσω αυτων των θρησκειών ,απλά τώρα που δεν τις χρειάζονται μιας και επιβάλαν μεσαίωνα πνευματικό και χάος , παραλυση του εγκεφάλου των ανθρώπων , είναι έτοιμοι να περάσουν στο επόμενο σταδιο του ελεγχου μεσω τεχνολογίας ,αλλα και της εκκαθάρισης του ανθρώπινου είδους...
Σημερα τα ΜΜΕ και τα ραδιοκύμματα,αυριο τα τσιπάκια και τα χημικά (περισσότερο από οτι τώρα) ,και μεσω θρησκευτικών πολέμων, η οτιδήποτε άλλο έχουν σκαρφιστεί τα υπολοιπα για την εξωντωση των ανθρώπων.
Βεβαια το γιαούρτι δένει με αποκαλύψεις αόριστες και τερατουργηματικές(πρόλογος) .Που πολυ απλά είναι το σχέδια τους. Μακροχρόνιο... φυτέψτε και αυθυποβάλετε το σχέδιο , και μετά βοουυρ προς την υλοποιησή του.... Και ψαξτε βρείτε.... Ετσι έχουμε απο παλιά να λεγεται ότι ο Αντίοχος ήταν ο αντιχριστος ,,,κτλ κτλ κτλ και καθε λιγο και λιγάκι βγαινουν και μεταφράζουν τις και καλά προφητείες με κάποιο γεγονός η προσωπο για να βάλουν τον κόσμο να τα πιστέψει..... Στην τελική μονο καταστροψές γίνονται.... τρέχα γύρευε.... Ας κρίνουμε απο τα δημιουργήματα... βδελυρα μυαλά βγαζουν αναλογα δημιουργήματα.... από το θεό τους και τους προφήτες τους και προσπαθούν να κάνουν και τον υπόλοιπο κόσμο έτσι.....
Το ιδιο ισχύει και για φωτεινά μυαλά.....
Γιατί δεν διαβάζετε ποιός είναι ο θεός τους γιαχβέ ?.... ειναι ο τερατουργηματικός τυφωνέας...τι σκατολοίδι ήταν ???Διαβαστε για την μάχη του με τον Δία και τους Θεούς και πώς ηττήθηκε.... και θα ηττηθεί στο τέλος... μιας και ο χρόνος στα επίπεδα των Θεών δεν υπάρχει ( σε εμάς υπάρχει.... άλλη ιστορία μη επί του θέμματος)....Διαβάστε όμως πώς ο καταραμμένος ηταν και απεχθές προς όλους .... Αιγυπτιους κλπ. Δεν σας κάνει εντύπωση που τον καλύπτουν..?? δεν σας κάνει εντύπωση που όλους τους βγάλαν "κακούς" Έλληνες , Αιγύπτιους. κλπ. κλπ. , εκτός από τους εαυτούς τους...ποιοί και γιατί ήταν άν ήταν πραγματικά "κακοί" ?? ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ απο μόνοι σας.
ArELa έγραψε: Ας προσπαθήσουμε να σκεφτόμαστε πιο ξεκάθαρα, και με λιγότερα προσωπικά μας αισθήματα όταν πραγματευόμαστε πράγματα που είναι αντικείμενα έρευνας.
[/quote][/quote]

Αυτό θα πρεπει να το πείς αλλού νομίζω. Θα σου προτεινα να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά το κείμενο μου χωρίς κάποια εμπάθεια. Εγώ μιλησα για έρευνα , αιτιολόγησα την θέση μου, εξέφρασα την απεχθειά μου για τα τερατουργήματα και τις απάτες τους , και παρέτρηνα τον αναγνώστη να ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ την απάτη. Και βεβαια να πάρει φως ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ τα διδάγματα των αρχαίων...ΞΥΠΝΗΜΑ πραγματικό με ΕΡΓΑ και όχι λόγια.... Δεν είμαι διδάσκαλος είμαι αγγελιαφόρος....
Μπορεί να ξέχασα και μερικά αλλα και αυτα πιστέυω να σου έδωσαν την
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Δευ 02 Αύγ 2010, 17:28

Aristogenos έγραψε: Το ιδιο ισχύει και για φωτεινά μυαλά.....
* Ενοώ το ανάλογο ισχύει. Δλδ φωτεινα μυαλά (νόες, δυνάμεις κτλ.) ποιούν φωτεινά δημιουργήματα. κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Αύγ 2010, 22:18

Αριστόγενε:

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για να απαντήσω αναλυτικά.
(ίσως να'ναι καλύτερα έτσι)

Θα σταθώ σε 4 φράσεις σου...
Πουθενά μα πουθενά δεν βαζουμε κανένα τριπακι και οτιδήποτε παρόμοιο.. Απλά ξεσκεπάζουμε τις απάτες, απο κει και πέρα όποιος θέλει ας πιστεύει ότι θέλει.
Αυτό επίτρεψε και σε άλλους να το κάνουν. Μπορεί να το κάνουν από άλλο μονοπάτι συλλογιστικής. Δεν σημαίνει πως μόνο το δικό σου είναι το σωστό, ή πως εσύ μπορείς να αποφανθείς με την απολυτότητα του πάνσοφου ποιο είναι δόκιμο και ποιο όχι.
Αυτό το οπουδήποτε και οτιδήποτε είναι αυτό που λέμε σαλάτα , ξέρεις .
Η σαλάτα όπως την εννοείς εσύ, είναι άκρως απαξιωτική, αν και αποτελεί υγιεινότατη τροφή για το σώμα. Προφανώς απορρίπτεις την ίδια "υγεία" και για το πνεύμα...

Εγώ πάλι το λέω ΣΥΝΘΕΣΗ. ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ για το πνεύμα και φυσικά ΚΥΡΙΟ συστατικό της αρχαιοελληνικής συλλογιστικής που λες πως γνωρίζεις/μελετάς/ενστερνίζεσαι... Μήπως περιχαρακώθηκες τόσο, που αφορίζεις κάτι το οποίο είναι αμιγώς ελληνικό ιδεώδες;
Γιατί δεν διαβάζετε ποιός είναι ο θεός τους γιαχβέ ?
Αυτά τα'χω πει πριν από σένα... Οχι με το μένος και το μίσος σου όμως... απλά απορρίπτω θεους τιμωρούς, ψυχάκηδες κλπ. Ομως, αυτός είναι ο τρόπος που τον έβλεπαν οι Εβραίοι. Δεν σημαίνει ότι εξετάζοντας τα του "γιαχβέ" και τα άλλα καταγραφέντα τον ασπαζόμαστε κι όλας. Αλλωστε, η δική μου άποψη για το Θεό, συγκλίνει με αυτή στα μηνύματα των πλειαδίων που τον αποκαλούν Πρωτο Δημιουργό και δεν έχουν το θράσος ούτε κι εκείνοι να πουν ότι τον γνωρίζουν ή να τον περιγράψουν. Όπως και να'χει το ζητούμενο εδώ δεν είναι τίνος ο Θεός είναι ο καλός/σωστός, και τίνος ο καθίκης. Ίσως θα'πρεπε να δουμε στα σοβαρά την πιθανότητα πως ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει τη σωστή προσέγγιση προς το θείον και την θέωση, ακριβώς για το κομφούζιο των θεάσεων που συγκρούονταν μέσα στις χιλιετηρίδες. Είναι βλακεία να συνεχίζουμε τις ίδιες συγκρούσεις. Δεν κάνουμε θρησκευτικά εδώ (εγώ τουλάχιστον δεν κάνω). Στόχος (δικός μου) η ψυχονοητική ανέλιξη. Αν κάποιος την πετυχαίνει με τρόπο που δεν εγκρίνεις, πίστεψέ με, δεν σου πέφτει λόγος να κρίνεις τον τρόπο. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να δεις ΑΝ πέτυχε κάποια ανέλιξη, κι αν αισθανθείς ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πως την πέτυχε, δέξου το κυριλάτα, ερευνησέ το, αλλά όχι με καχυποψίες, υπεροψίες, προϊδεάσεις και θεωρητικολογικές θεάσεις. Αν δε σ'ενδιαφέρει η ανέλιξη του άλλου και σε απασχολεί μόνο η δική σου, γνώμη μου είναι (κι αν θες τη δέχεσαι) πως δεν ανελίσσεσαι είτε βλέποντάς την αγγελιαφόρος, είτε επικρίνοντας ό,τι ξεφεύγει απ'τα δικά σου ειωθώτα. Μάλλον καθηλώνεσαι.
Εν δυνάμει αγγελιαφόροι για μένα, είναι ΟΛΟΙ όσοι έχουν να μου δώσουν κάτι θετικό που θα διευρύνει το ρημάδι μου (το μυαλό μου). Δεν είσαι μόνο εσύ. Αγγελιαφόρος στη σκέψη μου θα ήσουν αν απλά μου παρέθετες ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ (όχι γενικά και αόριστα) κομμάτια που διάβασες (από αρχαία κείμενα) που θεώρησες αποστάγματα σοφίας, κι όχι με το να κριτικάρεις τους άλλους. Αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό, ασε τον καθένα να βρει τον Θεό ή όποια άλλη γνώση, με τον τρόπο που νομίζει εκείνος, χωρίς να προσπαθείς να παρέμβεις σ'αυτο.

Αυτό θα πρεπει να το πείς αλλού νομίζω.
Το είπα για όλους και για μένα, σαν καλοπροαίρετη παρότρυνση.
Το ότι κλώτσησες και σ'αυτό νομίζοντας οτι απευθυνόταν σ'εσένα μόνο, καταδεικνύει άγονο εγωισμό. (και το ότι κλώτσησες και το ότι νόμιζες πως πήγαινε μόνο σ'εσένα)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Τρί 03 Αύγ 2010, 00:55

ArELa έγραψε:Αριστόγενε:
Αυτό επίτρεψε και σε άλλους να το κάνουν. Μπορεί να το κάνουν από άλλο μονοπάτι συλλογιστικής. Δεν σημαίνει πως μόνο το δικό σου είναι το σωστό, ή πως εσύ μπορείς να αποφανθείς με την απολυτότητα του πάνσοφου ποιο είναι δόκιμο και ποιο όχι.

Την απολυτότητα σε μερικές θέσεις μου την δίνει η εμπειρία , η ατόφια γνώση των Αρχαίων σοφών. Οπως λεει και ο Αριστοτέλης ο φίλος σε οποιαδήποτε αξία γίνεται φίλος με το όμοιό του. Ετσι εαν καποιος είναι φίλος της παραμύθας γίνεται φίλος με παραμύθες , και των Αρχαίων με τους Αρχαίους κ.ο.κ.. είναι απλά ας το πουμε αλλοιώς θέμα ενεργειας ή σε "τραβάει"το θέμα η δεν σε "τραβάει".
Υπάρχει κάποια νομοτέλεια και αυτους τους "νομους" ας το πούμε του έχουν γραψει οι αρχαίοι, αν τους μελετήσει κάποιος και παρατηρήσει το συμπαν θα τις κατανοήσει. Αυτους τους θυσαυρους και όχι μόνο ανακαλύψαν οι Αρχαίοι φιλο-σοφοι και μας τα δώσαν. Ας διαβασουμε αυτά.

Σε ποιούς επέτρεψε ? Σε ευκαιριακούς απατεώνες ?? Η συλλογιστική τους είναι οβραική , αυτή του ξεπουλήματος ξἐρεις. Δεν διαφωνω με το να ξεσκεπάζονται κάποια πράγματα με οποιον τρόπο, αλλά αυτό που επικαλούνται οι απατεώνες αυτοί τυπου λιακο. και σια. είναι ένας αχταρμάς γεγονότων,κειμένων,και χρονικών περιόδων μαζί με δικη τους μεταφραστική -σαλτσα ανακατεμένα κατα την αρέσκειά τους ώστε να πουλήσουν την παραμυθα στον κόσμο.
Αυτό είπα και δεν έχει να κάνει με μελέτη αυτό ουτε με αρχαιο Ελληνικό ιδεώδες αυτό έχει να κάνει με το αισχρό συμφέρον και μόνο.
Τι αποκαλύψαν δηλαδή ? Και 5 αληθειες που έχουν πεί κλεμμενες είναι και αυτές.... δεν χρειάζετια να πώ από που.

Εγω είπα απλά μελετήστε τους αρχαίους να ξυπνήσετε, γιατί όσα σας πασσάρουν αυτοι οι διαστημόβλαχοι είναι τερατούργημα. Το ίδιο ισχύει για τις θρησκείες που βγήκαν απο το οβραιοήλ.

Δεν δέχομαι πλέον, οπως και κανένας εγρηγορος Έλληνας, γύρω μου ανθρώπους που θέλουν να εθελοτυφλούν, που θέλουν να λέγονται σκλάβοι , παραμυθοτρώγοι. ( και δεν απευθηνομαι σε εσένα , κάθε άλλο)
Δεν μπορούν όλοι αυτοί πλέον να αποκαλούνται ¨Ελληνες στο κατω κάτω πως θα το κάνουμε. Άλλο αγνοια και άλλο εθελοτυφλώ.
Αντε γιατί κατάντησε η λέξη Έλληνας τσιχλα, ο ΈΛληνας είναι ετσι και είναι γιουβέτσι... έγινε ο τόπος ένα απέραντο κολοχανείο..... Οχι δεν είναι έτσι ο Ελληνας και σε όλους λέω παρτε το χαμπάρ' αμα δεν γαλουχηθήτε με το πνεύμα το Ελληνικό δεν είστε Έλληνες και εξ απο δώ. Την είδαμε την "νεα Ελλαδα σας" πώς την κάνατε , ή την αφήσατε να γίνει.

Αρκετα πιά, συνέβαλε τα μάλα στην καταστροφή του τόπου όλος αυτος ο συφερτός της χαζομάρας ΑΡΚΕΤΑ . Και τα χειρότερα δεν τα έχετε δεί ακόμα...το ξέρεις αυτό δεν το ξέρεις?? Πώς λοιπόν θα αντιμετωπίσει κάποιος ψυχικά και σωματικά αυτό που ετοιμάζεται από το σκυλολόι ?? με θεωρίες αποχαύνωσης ?? ...αν ναι δικαιωμά του και καλή του τύχη...
Και κάτι ακόμα , η μόνες Θεότητες (με ότι και αυτο αντιπροσωπεύει , σαν δυναμεις συμπαντικές, ένοιες , νού κτλ.) που αντιμετώπισαν το τερατούργημα που λέγεται γιαχβε-Τυφωνέας και είναι ο Ζεύς η Αθηνα ο Απολλων Ο Ερμής και λοιπό ΕΛληνικό πάνθεον. Διαβαστε λοιπόν και άν μπορείτε αποκωδικοποιήστε αυτήν την ιστορία... Αυτή είναι η αλήθεια πώς θα το κάνουμε δλδ.? Ο Σαλούστιος ο Αττικός μας εξηγεί καποια πραγματα.

Οσον αφορά το θεμα το θρησκευτικό είμαι αρκετά ελαστικός, αν για να πούμε και το δίκαιο στην Ελλαδα πρέπει να τιμούνται αποκλειστικά και μόνο οι Θεοί που τιμούσαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...
Η θρησκεία δεν είναι σοκολάτα να την φάς και να πεις μ'ἀρεσει δεν μ'ἀρέσει. ΑΑΝΝΝ ποτέ διαβάσει κάποιος Αριστοτέλη θα καταλάβει. ΑΑΑΝ κάποιος διαβάσει και τους υπόλοιπους φιλοσόφους που προανέφερα πάλι θα καταλάβει.

ArELa έγραψε: Το είπα για όλους και για μένα, σαν καλοπροαίρετη παρότρυνση.
Το ότι κλώτσησες και σ'αυτό νομίζοντας οτι απευθυνόταν σ'εσένα μόνο
Μάλον απευθυνθηκες περισσότερο σε εμένα , εξ ου και η απάντησή σου στην συνέχεια είναι στον ενικό. :wink: Αλλα δεν τρέχει τίποτα απλά σου υπενθύμησα και όχι κλώτσησα, οτι δεν χρειάζεται να το απευθήνεις σε εμένα. Θες πάρτο εγωιστικό , θες πάρτο ότι τα έχουμε ξαναπεί αυτα και το ξέρεις οτι το ξέρω.. εσύ διαλέγεις.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 03 Αύγ 2010, 14:05

Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τους έστειλαν στον κάλαθο τους θεούς τους και δέχθηκαν στη ψυχή τους τον θεάνθρωπο Ιησού Χριστό ... τον υιό του Θεού , τους ενός και μοναδικού , όπως κύρηταν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι στις "ιστοριούλες" τους ... σε αυτό τον σκοταδισμό της αρχαιότητας , μόνο τα παραμύθια τους είχαν μείνει για να διαφωτίζουν.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Αύγ 2010, 14:27

Ποτε ακριβως;
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Τρί 03 Αύγ 2010, 15:24

paraplanisi έγραψε:Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τους έστειλαν στον κάλαθο τους θεούς τους και δέχθηκαν στη ψυχή τους τον θεάνθρωπο Ιησού Χριστό ... τον υιό του Θεού , τους ενός και μοναδικού , όπως κύρηταν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι στις "ιστοριούλες" τους ... σε αυτό τον σκοταδισμό της αρχαιότητας , μόνο τα παραμύθια τους είχαν μείνει για να διαφωτίζουν.
Ναι για πές μας πώς και πότε ακριβώς έγινε αυτό το παραμυθάκι που μας λές? , για να σου θυμίσω και τα "εις έδαφος φέρειν" κάτι κώδικες Ιουστινιανού , κάτι Κωνσταντίνους, κάτι Θεοδόσιους και η λίστα είναι μεγάλη. Αιτιολόγησε την θέση σου λοιπόν με παραδείγματα απο υπαρκτά και όχι φανταστικά γεγονότα.

Το μόνο που θα πρεπει καποιοι να φοβούνται είναι ότι η ιστορία επαναλαβάνεται , συνηθως in reverse που λένε και οι ΄ξένοι , γυρνάει ο τροχός...



:lol: :lol: :lol: και αυτό δεν είναι ουτε κάν η αρχή από οσα φαίνεται μα επακολουθήσουν....να είσαι σίγουρος...αν και πολλά άλλα θα έρθουν και από κάτω, πρεπει και οι ανθρώποι να δείξουν ότι συμφωνούν με τους Θεούς...και υπάρχουν πολλοί που θα το κάνουν.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 03 Αύγ 2010, 17:13

Αναξίμανδρος: ταύτισε την έννοια του θείου με το άπειρο .... δεν έδωσε ανθρώπινα χαρακτηριστικά στον (ένα) Θεό.

Πλάτωνας: στο έργο του "Τίμαιος" παρουσίασε τον ένα δημιουργό , ο οποίος δίνει μορφή στην αδρανή ύλη μέσο των "αρχετύπων".

Ξενοφάνης: δίδαξε την ιδέα του ενός Θεού , όπου βρίσκετε σε ανώτερο επίπεδο από θεούς και ανθρώπους.

Αριστοτέλης: δίδαξε για το έναν "Πρωταρχικό Κινούν". Αυτός ήταν ο Θεός του Αριστοτέλη.

Παρμενίδης: απεκάλεσε την υπέρτατη θεότητα, Ενα

Πλωτίνος: μίλησε για το μη υλικό και απρόσωπο , "Ενα"

Ηρόδοτος ο Αλικαρνασσεύς (5ος αι πχ): «Σχεδόν όλα τα ονόματα των θεών ήρθαν στην Ελλάδα από την Αίγυπτο. Η αναζήτησή μου αποδεικνύει ότι όλοι έχουν ξένη προέλευση και η γνώμη μου είναι ότι η Αίγυπτος έδωσε τους περισσότερους.
Γιατί με την εξαίρεση του Ποσειδώνα και των Διοσκούρων … και της Ήρας, της Εστίας, της Θέμιδας, των Χαρίτων και των Νηρηίδων, οι άλλοι θεοί ήταν ανέκαθεν γνωστοί στην Αίγυπτο. Αυτό το βεβαιώνω βασιζόμενος στους ίδιους τους Αιγυπτίους.
Τους θεούς με τα ονόματα των οποίων δεν ήσαν εξοικειωμένοι, παρέλαβαν οι Έλληνες, πιστεύω, από τους Πελασγούς, εκτός από τον Ποσειδώνα.
Αυτόν τον γνώρισαν από τους Λιβύους οι οποίοι πάντα τον τιμούσαν ενώ από τα αρχαία χρόνια ήσαν ο μοναδικός λαός που είχε θεό με αυτό το όνομα»

Ιστορίαι Β' 4: «...Δώδεκά τε θεών επωνυμίας έλεγον πρώτους Αιγυπτίους νομίσαι και Έλληνας παρά σφέων αναλαβείν, βωμούς τε και αγάλματα και νηούς θεοίσι απονείμαι σφέας πρώτους και ζώα εν λίθοισι εγγλύψαι...»

Ιστορίαι Β' 50: «Σχεδόν δε και πάντων τα ουνόματα των θεών εξ Αιγύπτου ελήλυθε ες Ελλάδα. Διότι μεν γαρ εκ των βαρβάρων ήκει, πυνθανόμενος ούτω ευρίσκω εόν· δοκέω δ'ων μάλιστα απ' Αιγύπτου απίχθαι. Ότι γαρ δη μη Ποσειδεώνος και Διοσκούρων, ως και πρότερόν μοι ταύτα είρηται, και Ήρης και Ιστίης και Θέμιος και Χαρίτων και Νηρηίδων, των άλλων θεών Αιγυπτίοισι αιεί κοτε τα ουνόματα εστι εν τη χώρη. Λέγω δε τα λέγουσι αυτοί Αιγύπτιοι. Των δε ου φασι θεών γινώσκειν τα ουνόματα, ούτοι δε μοι δοκέουσι υπό Πελασγών ονομασθήναι, πλην Ποσειδώνος. Τούτον δε τον θεόν παρά Λιβύων επύθοντο· ουδαμοί γαρ απ' αρχής Ποσειδεωνος ουνομα έκτηνται ει μη Λίβυες, και τιμώσι τον θεόν τουτον αιεί. Νομίζουσι δ'ων Αιγύπτιοι ουδ' ήρωσι ουδε».

Ιστορίαι Β' 52: «Έθυον δε πάντα πρότερον οι Πελασγοί θεοίσι επευχόμενοι, ως εγώ εν Δωδώνη οίδα ακουσας, επωνυμίην δε ουδ' ουνομα εποιεύντο ουδενί αυτων· ου γαρ ακηκόεσάν κω. Θεους δε προσωνόμασάν σφεας από του τοιούτου ότι κόσμω θέντες τα πάντα πρήγματα και πάσας νομάς είχον. Έπειτε δε χρόνου πολλού διεξελθόντος επύθοντο εκ της Αιγύπτου απικόμενα τα ουνόματα των θεών των άλλων, Διονύσου δε ύστερον πολλώ επύθοντο· και μετά χρόνον εχρηστηριάζοντο περί των ουνομάτων εν Δωδώνη· το γαρ δη μαντηιον τουτο νενόμισται αρχαιότατον των εν Έλλησι χρηστηρίων είναι, και ην τον χρόνον τουτον μουνον. Επεί ων εχρηστηριάζοντο εν τη Δωδώνη οι Πελασγοί ει ανέλωνται τα ουνόματα τα από των βαρβάρων ήκοντα, ανείλε το μαντηιον χράσθαι. Από μεν δη τούτου του χρόνου έθυον τοίσι ουνόμασι των θεών χρεώμενοι· παρά δε Πελασγών Έλληνες εδεξαντο ύστερον».

"Πιο παλιά, όπως πληροφορήθηκα στη Δωδώνη, οι Πελασγοί πρόσφεραν θυσίες κάθε είδους και προσεύχονταν στους θεούς χωρίς όμως να τους δίνουν ονόματα ή τίτλους, αφού δεν είχαν ακούσει ακόμα κάτι τέτοιο. Τους αποκαλούσαν με την ελληνική λέξη "θεοί" επειδή αυτοί "έθεσαν" και τακτοποίησαν τα πάντα με την πρέπουσα τάξη και επίσης αυτοί κυβερνούσαν. Τα ονόματα των θεών έφτασαν πολύ αργότερα στην Ελλάδα από την Αίγυπτο κι έτσι τα έμαθαν οι Πελασγοί, με εξαίρεση αυτό του Διονύσου, τον οποίο γνώρισαν πολύ αργότερα· εκείνη την εποχή, λοιπόν, έστειλαν αντιπροσώπους στο μαντείο της Δωδώνης (το αρχαιότερο, και εκείνη την εποχή, μοναδικό μαντείο στην Ελλάδα) να ρωτήσουν πόσο ήταν σωστό να υιοθετήσουν βαρβαρικά στη χώρα ονόματα. Το μαντείο απάντησε ότι μπορούσαν να τα χρησιμοποιούν. Κατά συνέπεια, από εκείνη την εποχή και ύστερα, οι Πελασγοί άρχισαν να επικαλούνται τους θεούς στις θυσίες, και από αυτούς πήραν τα ονόματα όλοι οι Έλληνες".


Ιστορίαι Β' 53: «Όθεν δε εγένετο έκαστος των θεών, είτε δη αιεί ήσαν πάντες, οκοίοί τε τινες τα είδεα, ουκ ηπιστέατο μέχρι ου πρώην τε και χθές ως ειπείν λόγω. Ησίοδον γαρ και Όμηρον ηλικίην τετρακοσίοισι έτσι δοκέω μέο πρεσβυτέρους γενέσθαι και ου πλέοσι· ουτοι δε εισι οι ποιήσαντες θεογονίην Έλλησι και τοίσι θεοίσι τας επωνυμίας δόντες και τιμάς τε και τέχνας διελόντες και είδεα αυτών σημηναντες· οι δε πρότερον ποιηταί λεγόμενοι τούτων των ανδρών γενέσθαι ύστερον, έμοιγε δοκέειν, εγένοντο. Τούτων τα μεν πρώτα αι Δωδωνίδες ιρήιαι λέγουσι, τα δε ύστερα τα ες Ησίοδον τε και Όμηρον έχοντα εγώ λέγω».

"Όμως ήταν, αν μπορώ να το θέσω έτσι, μόλις χθες που οι έλληνες έμαθαν για τη προέλευση και τη μορφή των διαφόρων θεών κι αν υπήρχαν ή όχι ανέκαθεν· γιατί ο Όμηρος και ο Ησίοδος, οι ποιητές που δημιούργησαν τη θεογονία και περιέγραψαν τους θεούς, αποδίδοντας σε αυτούς σωστά τους τίτλους, τις τιμές προς αυτούς και τις ασχολίες τους, έζησαν, πιστεύω, περίπου τετρακόσια χρόνια πριν από εμάς [γύρω στον 9ο αιώνα π.Χ.]. Όσο για τους ποιητές, που λέγεται ότι προηγήθηκαν, στη πραγματικότητα, πιστεύω, ήταν μεταγενέστεροι [Για παράδειγμα ο Ορφέας, ο Μουσαίος, ο Λίνος]. Για το πρώτο μέρος της αναφοράς μου σε αυτά τα θέματα, βασίζομαι στα λόγια της ιέρειας της Δωδώνης και για το δεύτερο μέρος, που αφορά στον Όμηρο και τον Ησίοδο, προβάλλω τις προσωπικές μου γνώμες".


Ιστορίαι Β' 58: «Πανηγύρις δε άρα και πομπάς και προσαγωγάς πρώτοι ανθρώπων Αιγύπτιοι εισι οι ποιησάμενοι, και παρά τούτων Έλληνες μεμαθήκασι. Τεκμήριον δε μοι τούτου τόδε· αι μεν γαρ φαίνονται εκ πολλού τεο χρόνου ποιεύμεναι, αι δε Ελληνικαί νεωστί εποιήθησαν».

"Επιπλέον, οι Αιγύπτιοι επινόησαν και δίδαξαν στους Έλληνες τις λατρευτικές συγκεντρώσεις, τις λιτανείες και τις λειτουργίες, γεγονός που αποδεικνύεται από την αδιαφιλονίκητη αρχαιότητα τέτοιων τελετών στην Αίγυπτο σε σύγκριση με την Ελλάδα, όπου εισήχθησαν μόλις πρόσφατα".

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Αύγ 2010, 17:24

Αναξίμανδρος: ταύτισε την έννοια του θείου με το άπειρο .... δεν έδωσε ανθρώπινα χαρακτηριστικά στον (ένα) Θεό.
Το θειον σαν να λεμε ο ανθρωπος. φυσικα δεν υπαρχει ενας ανθρωπος.
Πλάτωνας: στο έργο του "Τίμαιος" παρουσίασε τον ένα δημιουργό , ο οποίος δίνει μορφή στην αδρανή ύλη μέσο των "αρχετύπων".
Στην πολιτεια αλλα ελεγε.

Ξενοφάνης: δίδαξε την ιδέα του ενός Θεού , όπου βρίσκετε σε ανώτερο επίπεδο από θεούς και ανθρώπους.
Αριστοτέλης: δίδαξε για το έναν "Πρωταρχικό Κινούν". Αυτός ήταν ο Θεός του Αριστοτέλη.
Δεν μιλησε για αλλους θεους; εισαι σιγουρος;
Παρμενίδης: απεκάλεσε την υπέρτατη θεότητα, Ενα
Εντος ή εκτος συμπαντος; γιατι αλλο ο ενωθεϊσμος κι αλλο ο μονοθεϊσμος
Πλωτίνος: μίλησε για το μη υλικό και απρόσωπο , "Ενα"
Ισχυει το ιδιο με το παραπανω.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 03 Αύγ 2010, 18:29

Divine Sinner έγραψε:
Αναξίμανδρος: ταύτισε την έννοια του θείου με το άπειρο .... δεν έδωσε ανθρώπινα χαρακτηριστικά στον (ένα) Θεό.
Το θειον σαν να λεμε ο ανθρωπος. φυσικα δεν υπαρχει ενας ανθρωπος.
Το θείο σαν να λέμε ο δημιουργός των πάντων.
Πλάτωνας: στο έργο του "Τίμαιος" παρουσίασε τον ένα δημιουργό , ο οποίος δίνει μορφή στην αδρανή ύλη μέσο των "αρχετύπων".
Στην πολιτεια αλλα ελεγε.
όπως ;
Ξενοφάνης: δίδαξε την ιδέα του ενός Θεού , όπου βρίσκετε σε ανώτερο επίπεδο από θεούς και ανθρώπους.
Αριστοτέλης: δίδαξε για το έναν "Πρωταρχικό Κινούν". Αυτός ήταν ο Θεός του Αριστοτέλη.
Δεν μιλησε για αλλους θεους; εισαι σιγουρος;
Ισως μίλησε και για ραδίκια ... έχει καμία σχέση με το θέμα μας ;
Παρμενίδης: απεκάλεσε την υπέρτατη θεότητα, Ενα
Εντος ή εκτος συμπαντος; γιατι αλλο ο ενωθεϊσμος κι αλλο ο μονοθεϊσμος
επι τα αυτά ; :dunno:
Πλωτίνος: μίλησε για το μη υλικό και απρόσωπο , "Ενα"
Ισχυει το ιδιο με το παραπανω.
[/quote]

:dunno:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Αύγ 2010, 19:55

Ισως μίλησε και για ραδίκια ... έχει καμία σχέση με το θέμα μας ;
Aν μιλησε για ραδικια οχι. αν μιλησε για θεους ειναι πολυθεϊσμος.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 03 Αύγ 2010, 20:01

και εγω έχω αναφέρει το δωδεκάθεο , τους θεούς των Σουμερίων , των Αιγυπτίων , των φούφωτον .......

είμαι πολυθεϊστής ; :conf: :crybaby: :rusrulet: :mastigio: :statue: :think: :kolokytha:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από Aristogenos » Τρί 03 Αύγ 2010, 22:15

paraplanisi έγραψε:Αναξίμανδρος: ταύτισε την έννοια του θείου με το άπειρο .... δεν έδωσε ανθρώπινα χαρακτηριστικά στον (ένα) Θεό.

Πλάτωνας: στο έργο του "Τίμαιος" παρουσίασε τον ένα δημιουργό , ο οποίος δίνει μορφή στην αδρανή ύλη μέσο των "αρχετύπων".

Ξενοφάνης: δίδαξε την ιδέα του ενός Θεού , όπου βρίσκετε σε ανώτερο επίπεδο από θεούς και ανθρώπους.

Αριστοτέλης: δίδαξε για το έναν "Πρωταρχικό Κινούν". Αυτός ήταν ο Θεός του Αριστοτέλη.

Παρμενίδης: απεκάλεσε την υπέρτατη θεότητα, Ενα

Πλωτίνος: μίλησε για το μη υλικό και απρόσωπο , "Ενα"
Μιας και δεν έχεις διαβάσει τους παραπάνω, ας σου πώ για να καταλάβεις ότι με το ¨Ενα δεν ενοούσαν τον Γιαχβέ και καμία απο τις ιδιότητες που εκπροσωπεί.
Σαν δημιουργός είναι ο Ζευς σε όλες τις περπτώσεις. Και θα μαθαινες ( με δυό λόγια) ότι όλα είναι ξεχωριστές μονάδες αλλα και όλα είναι ένα.....οπως μας αναλυει και ο Πρφύριος ( μαθητής του Πλωτίνου) στο εργο του αφορμαί προς τα νοητά
.Δεν γίνεται να αναλυθεί ουτε σε μια παραγραφο, είναι κάποιος που μπορεί να μελετάς μια ζωή.
¨Μελέτησε το έργο του " Αφορμαί προα τα νοητά" .Παραλληλα κάνε τον κόπο και διάβασε και το "Κατα χριστιανων" και αυτός για Ενα μιλούσε στο αφορμαί προς τα νοητά ( εργο που το περιεχόμενο του το έχουν κατακλέψει.....και σίγουρα δεν ηταν ο πρωτος απο τους Ελληνες που θα είχε διατυπώσει κάτι τόσο μεγαλειώδες...το ποιό πολλά βλεπετε ή τα κάψαν , η τα κρύψαν ... αφου κλέψαν το περιεγχόμενο τους πρωτα και το δυατυπώαν ...οσο τους επετρεπε η χαζή κεφάλα τους....σαν "δικό" τους.) , και παράλληλα απεκάλυπτε την απάτη και την κακοήθεια των χριστιανών.( εργο "κατα χριστιανών.... και αυτό το κάψαν απλά έχει συνταχθεί όσο έχει συνταχθεί από αποσπάσματα χριστιανων που ανεφερα τα επιχειρηματά του).... αρα δεν ενοούσε με το Ενα κανένα Χριστό , ή γιαχβέ ή ότιδήποτε άλλο.

Ψιλά γράμματα όμως , που να διαβάζουμε αρχαίους.. ε ?
Μηπως βολεύει επειδη είτε ετσι μας το έχουν επιβαλει με τον τρόπο τους κάποιοι ? μήπως το δημιούργημα "γιαχβέ" ( Θεός Π.Δ.) και Ιησούς .Κ.Δ. ( ένα ανύπαρκτο ιστορικά πρόσωπο-α ) τα έχει όλα, ή μαλον , μια από όλα ,έτοιμα στο πιάτο. Το "γαμώτο" της υπόθεσης είναι ότι ενω σχεδόν όλα περι Ιησού είναι κλεμμενα από άλλους τριαδικούς θεούς που εμφανίστηκαν στο παρελθόν ο κόσμος πιστεύει σε αυτη την απάτη που φτιάξαν μερικοι και την πλασσάραν σαν θρησκεία και μάλιστα "γνήσια θεότητα" κτλ. κτλ
Και εμφανώς κλεμμενα ( μερικές ιδιότητες ) απο τα λεγόμενα των αρχαίων , και άλλα από άλλων θρησκειών η παραδώσεων..... η για να είμαστε ποιό σαφής ενα πλαστό αντίγραφο του Όρου των Αιγυπτίων. Εξ ού και πλαστός θεός , ή ψευτοθεός.... τον Όρο τον περιγράψαν άλλοι ( Αιγύπτιοι) σαν υπαρκτό πρόσωπο- Θεότητα , κάτι χιλιάδες χρόνια ποιό πρίν, με όλες αυτες τις ιδιότητες και πλείστα άλλα στοιχεία της ζωής του που συναντά κάποιος σε αυτα του Ιησού των Χριστιανών. ( και ποιός ξέρει και άλλων σε άλλες Θρησκείες) Ακόμα και ο Γιαχβέ της παλαιάς διαθήκης έχει στοιχεία κλεμμένα απο ¨Ηφαιστο..... γιατί μπορούμε να πούμε ότι είναι κλεμμένα ? Διότι είναι μεταγενέστερος και σε αναφορές κλπ.κλπ.
Και πολλά άλλα είναι κλεμμένα, όπως ακριβές λόγια από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.... "Εν αρχή ήν ο λόγος..." Σας θυμίζει τίποτα αυτό ??
βεβαια τους ξεφυγαν αυτα τα κείμενα να τα εξαφανίσουν και ώρα καιρός να αποκαλυφτεί η απάτη τους. μιας και άλλα τα αντεγραψαν επ ακριβώς και άλλα τα βγάλαν απο την κεφάλα τους. Μετά κατηγορούν άλλους ότι και καλά ή προφητέψαν ή ότι άλλα λεγαν και άλλα ενοούσαν. Ενω αυτοί είναι οι πλαστογράφοι και πρεπει να απορρίπτονται.

Και δεν προκειται περί διαφορετικών ονομασιών αλλα ιδίας θεότητας-ουσίας , ανα τοποθεσία, όπως ίσως υπήρχαν σε κανα δύο περιπτώσεις σε ταυτόχρονες χρονικές περιόδους π.χ. μεταξύ Ελληνων και Αιγυπτίων αλλα και άλλων λαών... Οι σκανδιναβοί είχαν τον Odin εμείς το λέγαμε Δια- Ζεύ, στις παραδώσεις τους βέβαια ίσως είχε άλλα πεπραγμένα σε σημεία κλπ.

Σαν σύντομη αναφορά με αληθή στοιχεία μεσω ιστορικών-θρησκευτικών αναφορών στο παρακάτω βίντεο.



Ελπίζω να βγαίναν και άλλα βίντεο για λοιπές πλαστές θρησκείες, οι οποίες μεσω κάποιων κεντρων και με την βία επιβληθηκαν στον κόσμο , ωστε να αποριφθεί κάτι πουσίγουρα ήταν ποιό γνήσιο, και μάλον ποιό κοντα στην αλήθεια για όλα αυτα τα θέμματα..... έτσι για να ξεσκεπάζονται όλοι σιγά σιγά.
Και το θέμα δεν είναι αν καποιος πιστεύει η δεν πιστεύει κάπου..δικαιωμά του αυτό, απλά τουλάχιστον να ξέρει τι πρεσβεύει αυτό που
πιστεύει και απο που κατάγεται και να μην παραμυθιάζεται...Με λίγα λόγια να μην υπάρχουν αυταπάτες , η ωραιοποιήσεις και ιδανικοποιήσεις , η μοναδικοποιήσεις σε κάποια πραγματα διότι δεν είναι έτσι.
Η αλήθεια είναι ότι μια θεότητα όπως και κάθε τί άλλο σε αυτό το πλάνο που βρισκόμαστε, μπορεί και να υλοποιηθεί κάτω υπό ορισμένενα συμπαντικά γεγονότα που την εκφράζουν.... Να είναι η προσωποποίηση του φωτός για παραδειγμα, της τελειώτητος κλπ. σίγουρα μπορεί να λάβει "σαρκα και οστά" στο πλάνο που ζούμε.... αυτό δεν είναι το ζητούμενο.. Αλλα σε περιπτωσεις πλαστών Θεών τι να πρωτοπιστέψει κανείς σε αυτο το θέμα , μιας και οι κοσμικοι νόμοι- συμπαντική νομοτέλεια στο θέμα αυτό και δεν είναι γνωστη.
( διαβαζουμε και "στοιχείωσης Θεολογική" του Πρόκλου για μια ιδέα. )


Θα το αιτιολογήσω αργότερα και αυτό όχι με κάτι που είπε κάποιος αλλα με απτά στοιχεία.
paraplanisi έγραψε: Ηρόδοτος ο Αλικαρνασσεύς (5ος αι πχ): «Σχεδόν όλα τα ονόματα των θεών ήρθαν στην Ελλάδα από την Αίγυπτο. Η αναζήτησή μου αποδεικνύει ότι όλοι έχουν ξένη προέλευση και η γνώμη μου είναι ότι η Αίγυπτος έδωσε τους περισσότερους.
Ο Πλούταρχος ., ό εφ ΄ορου ζωής ιερέας των Δελφών ισχυρίζεται το αντίθετο... ( μόνο αυτός και ο Πυθαγόρας είχαν αυτό το αξίωμα στα χρονικά)
Ο Ηρόδοτος υποστηρίζει και ότι την παιδεραστεία την μάθαν οι Πέρσες απο τους Έλληνες .θα τα πιστέψουμε και αυτά ?
βεβαια Το " Περι της Ηροδότυο κακοήθειας" Έργο του Πλουτάρχου το ξέρεις ??
Να σου αναφέρω ενα απόσπασμα απο το έργο. Αν και το σωστό θα ήταν κάποιος να το ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟ
" Θα χρειαζόταν τόμοι ολόκληροι για να αναφέρουμε όλες τις κακοήθειες του Ηροδότου" Αυτό και μόνο αρκεί από τον ΜΕΓΙΣΤΟΝ της Ηθικής Πλούταρχο να μας πιστοποιήσει την ανακρίβεια αλλά και τα αισχρά ΨΕΥΔη του Ηροδότου.. του πλασοτογράφου της ιστορίας.
Ο Ηρόδοτος είναι αναξιόπιστος στα ποιό πολλά άν όχι σε όλα όσα έχει πεί. Τον απορρίπτει ο Πλούταρχος αιτιολογημένα ,και δεν χωράει αμφιβολία περί τούτου.
Πρόκειται για ένα ιστορικό πλαστογράφο όπως μας αναλύει ο Πλούταρχος

paraplanisi έγραψε: "Επιπλέον, οι Αιγύπτιοι επινόησαν και δίδαξαν στους Έλληνες τις λατρευτικές συγκεντρώσεις, τις λιτανείες και τις λειτουργίες, γεγονός που αποδεικνύεται από την αδιαφιλονίκητη αρχαιότητα τέτοιων τελετών στην Αίγυπτο σε σύγκριση με την Ελλάδα, όπου εισήχθησαν μόλις πρόσφατα".
Αυτό είναι άτοπο διότι στον Τίμαιο , ααααααν ποτέ το είχες διαβάσει θα διαπίστωνες ότι ο Αιγύπτιος Ιερέας πιστοποιεί το αντίθετο από αυτό στον Σόλωνα.
οτι όλες ο γνωσεις κρατούνταν στην Αίγυπτο και ήταν από την Ελλαδα ,Κρατούνταν εκεί λόγο συχνων καταστροφών στον Ελλαδικό χώρο , οπότε και οι ΈΛληνες ξεκινούσαν πάντα απο την αρχαή κατα κάποιο τρόπο.

Επίσης τόσο όσον αφορα την διαφορετικότητα όχι σε ονόματα αλλα και σε ταυτοπροσωπίες ( αναλογα με τις ιδιότητες που διδοταν σε κάθε μια)μπορεί κάποιος να το μάθει, μέσα από το έργο του Πλουτάρχου "περι Ϊσιδος και Οσίριδος" Απαιτεί χρόνο να ψαχνω και να σας βρίσκω σε΄όλα΄όσα λέω τα συγκεκριμένα αποσπάσματα... περισσότερο λόγο χρόνου. Και ούτε αρκούμε σε έτοιμα φαγητά απο 5-6 ρήσεις που μπορεί να βρω κάπου χωρίς να έχω διαβασει εξ ολοκλήρου τα έργα απο τα οποία εβρίσκονται...
¨Ολα όσα αναφέρω προέρχονται μέσα απο εξέταση και πολύχρονη μελέτη γνησίων κειμένων που έχω κανει και κάνω(μερικά τα θυμάμαι και μερικά όχι μεσα απο τα 300+ εργα που έχω "ξεφυλλίσει" τα ποιό πολλά θελουν και δυό και τρίς φορές επανάληψη και είναι και άλλα τόσα που πρεπει να καλύψω) , και σας προτείνω να κάνετε και εσείς το ίδιο.
Κανείς δεν τα ξέρει όλα και ούτε ίσως να τα μάθει.... Αλλα το σίγουρο είναι ότι από ένα σημείο και μετά θα είναι σε θέση να κρίνει τα επιχειρήματα και τις θέσεις κάποιων , οποιοι είναι αυτοί , και το τί θέλουν να σας πασσάρουν.
Καντε λοιπόν τον κόπο και την χάρη στον εαυτό σας και διαβάστε τα γνήσια αρχαία απο μόνοι σας , καλό θα σας κάνει.Οι αρχαίοι έχουν γραψει για όλα τα θέμματα.

Εν κατακλείδι.
Το πού πετάξαν τους Θεούς στα σκουπίδια ... και προσκυνήσαν οικεωθελώς τον γιαχβέ...δεν αιτιολόγησες...και πιστεψέ με δεν χριεάζεται διότι δεν έγινε ποτέ
οι διωγμοί του όχλου των Χριστιανών κατά όλων των άλλων έχει καταγραφεί , και από τον Πορφυριο , και από τον Ιουλιανό.....
¨Οσο για τους αυτοκρατορες που τοπικά εξεδιωξαν και κατεσφαξαν κόσμο για να διαδώσουν την θρησκεία της "αγάπης" τα παραδείγματα είναι αμέτρητα.

Το ένα το δύο και το 32 δεν αποτελεί αντικείμενο αιτιολογίας.. 'Ετσι σας είπαν ? ότι είναι θεμα αριθμητικής? και....
Το Ελληνικό θεολογικό σύστημα αναλύεται και από τον Πρόκλο όπως και παράλληλα η μονάς και η δυάς κτλ κτλ κτλ. Σίγουρα δεν είναι μια ιστοριούλα για τον καθένα ή τον κάθε καθυστερημένο χριστιανό ρασσοφόρο της παλιάς εποχής που προσπαθούσε να αντιγραψει θεία λογια των αρχαίων και να τα "φορτώσει¨' στην θρησκεία του, ενω παραλληλα σαν γνησιος απατεώνας που ήταν να κακολογήσει ,διώξει και δυσφημήσει με κάθε τρόπο αυτούς που τα είπαν πρωτίστως και το τί πρέσβευαν ...και σίγουρα δεν αναλύεται εδώ.
Παραλληλα για να καλύπτονται όλα αυτα τα φίδια χρησημοποιούν τους αδαής , ώς; ασπίδα τους, και μερικές φορές εμποτίζοντας τους με φανατισμό και σαν δόρατο κατα οποιουδήποτε αποκαλύπτει τις απάτες τους.... Εχουν φροντήσει όμως και με άλλους ψυχικούς εξαναγκασμούς να κρατούν το πρόβατό τους στο μαντρί. .
Ψυχαναγκασμους , θρησκευτικό φανατισμό, σκλαβιλίκια με τυφλές υπακοές δεν εξεφρασε ποτέ η Ελληνική Θρησκεία, που προτεινε τον Σεβασμό και όχι τον φόβο έναντι των Θεών....

Αυτα έδειξε η ιστορία , καλό θα είναι να μελετήσουμε να απορρίψουμε,τους πλαστογράφους.... όσο πικρή και να είναι η αληθεια ότι σας εξαπατησαν και εσάς (όσοι πιστεύετε στους πλαστους Χριστους)και να ανεθεωρήσετε πολλα πραγματα....

Χωρίς μελέτη , και αυτογνωσία δεν γίνονται αυτά.

Δύο πραγματα δεν χρειάζεται μια κοινωνία τους απατεώνες και τους πλαστογράφους , και όσο ποιό γρήγορα απαλλάσεται από αυτούς τόσο ποιό γρήγορα γίνεται ποιό υγειής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aristogenos την Τρί 03 Αύγ 2010, 22:29, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 29 Νοέμ 2010, 01:21

Επειδή η εξέλιξη στη ροή των διαλόγων εδώ δεν έχει σχέση με το τόπικ, ενημερώνω ότι με την πρώτη ευκαιρία, τα τελευταία ποστς που αφορούν το Θείον κλπ, θα διασπαστούν (είτε από μένα είτε από τη Νένα - όποια προλάβει) και θα πάνε στο τόπικ που αρμόζει να βρίσκονται αυτές οι τοποθετήσεις. Το με τίτλο Το θείον και η φύσις του και το είχα ανοίξει πέρισυ.



Edit: Ηδη μεταφέρθηκαν εκεί. :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 21 Σεπ 2013, 21:10

Δεν ξέρω πού αλλού να το βάλω, οπότε το βάζω εδώ αφού σήμερα το
ανέβασε ο Αρκούδος και δεν το έφερε στο φόρουμ.

Αξιόλογο το βιντεάκι. :thumb:
Όσοι έχετε λογ/σμό στο ΥΤ, βαθμολογήστε το.

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 21 Σεπ 2013, 22:29

Στριπτίζ σκέψης

:clap: :thumb:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
arkoudos
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ 2007, 20:18
Irc ψευδώνυμο: ARKOUDOS
Φύλο: Άνδρας

Re: Mια νέα προσπάθεια...(Κρυφος Κόσμος)

Δημοσίευση από arkoudos » Σάβ 21 Σεπ 2013, 22:48

υποτίθεται ότι ειναι κοματι ενος κειμενου που βρέθηκε τυχαία σε ενα μπαουλο το 1986, χρονολογείτε το 1979 και περιγράφει τι ειπώθηκε σε μια συνάντηση της μπιλντεμπεργκ του 1954 ... τρεχα γυρευε δηλαδη....

εμενα μου αρεσε το κειμενο :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube, Facebook και άλλα δίκτυα”