Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:07

Ο άνθρωπος έγραψε στο βίντεό μου περί επίπεδης ή σφαιρικής γης.
Ανοίγω ξέχωρο τόπικ, γιατί αξίζει να εστιάσουμε συγκεκριμένα στα λεγόμενά του.
Προσωπικά με "έστειλε"... το πνεύμα του (ατόφιο όχι δήθεν) με εξιτάρησε όπως ελάχιστοι
στον κόσμο μου...

Ξεκινάει με αυτό:
think Outside the glObe5 hours ago
Γεια σου και συγχαρητήρια για το θέμα που καταπιάστηκες.
Για αρχή ότι η γνώμη σου απόλυτα σεβαστή και συμφωνούμε σε πάρα πολλά σημεία.
Αυτό δεν σημαίνει ότι έρευνά σου είναι πλήρης διότι έχεις παραλείψει τρανταχτά σημεία της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας, που είναι ακλόνητα διαπιστευτήρια ότι οι παππούληδες μας γνώριζαν πολύ καλά το γεωκεντρικό
μοντέλο και βασίστηκαν σε αυτό. (δεν θα πιάσουμε άλλους πολιτισμούς)

Όντως είναι απίθανη η κατανόηση που καλούμαστε να διαχειριστούμε και αν
θέλουμε να είμαστε ειλικρινής με τους εαυτούς μας, θα πρέπει η έρευνά
μας να είναι ενδελεχής και οι πληροφορίες και οι πηγές μας από όλο το πιθανό φάσμα.
Το συμπέρασμα δε, θα πρέπει να είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση, ελεύθερη από προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες. Είμαι από αυτούς που με όποιο θέμα κι αν καταπιαστώ το ξεσκονίζω και εντρυφώ διαρκώς και ασταμάτητα, κι αυτό διότι έχω τρεις βαθιές αρχές στη ζωή μου.
1ον.
Η αξία του ανθρώπου δεν έγκειται στην αλήθεια που κάποιος κατέχει ή υποτίθεται ότι κατέχει,
αλλά στην ειλικρινή προσπάθεια που κάνει για να την προσεγγίσει.
2ον.
Διότι βεβαίως, όποιος είναι σίγουρος ότι κατέχει την αλήθεια δεν έχει
πια ανάγκη να την αναζητήσει, δεν νιώθει την ανάγκη να ανοίξει διάλογο,
να ακούσει τον άλλον, να αναμετρηθεί πραγματικά με την ποικιλία της
πολυμορφίας.
Μόνο όποιος αγαπάει την αλήθεια, μπορεί να την αναζητάει συνεχώς.
Ιδού γιατί η αμφιβολία δεν είναι εχθρός της αλήθειας, αλλά μια διαρκής προτροπή στην αναζήτησή της.
Όταν κάποιος πιστεύει πραγματικά στην αλήθεια, ξέρει ότι ο μοναδικός τρόπος
για να την διατηρήσει ζωντανή είναι να τη θέτει συνεχώς υπό αμφισβήτηση.
Χωρίς την άρνηση μιας απόλυτης αλήθειας, δεν μπορεί να υπάρχει χώρος για την ανοχή!
Μονάχα η συνειδητοποίηση ότι το πεπρωμένο μας είναι να ζούμε στην αβεβαιότητα,
μονάχα η σεμνότητα να θεωρούμε τον εαυτό μας ικανό για λάθη, μονάχα η συνείδηση ότι είμαστε εκτεθειμένοι στον κίνδυνο του λάθους, μπορούν να μας επιτρέψουν να συλλάβουμε μια αυθεντική συνάντηση με τους άλλους.

Αυτό που βιώνουμε καθημερινά είναι να οξύμωρο.
Βλέπουμε τον κόσμο μέσα από μια κλειδαρότρυπα, προσπαθώντας όλη μας τη ζωή να τη διευρύνουμε για να δούμε και να γνωρίσουμε περισσότερα. Όταν όμως συνειδητοποιούμε ότι μπορεί να διευρυνθούν με τρόπους που δεν έχουμε φανταστεί....απορρίπτουμε την πιθανότητα!

Εάν μετά από όλα αυτά θέλεις να συνεχίσω και σου παραθέσω την άποψή μου για τους λόγους που υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός ανθρώπων που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι η Γη δεν είναι αυτό που μας έχουν μάθει ως κατήχηση στα σχολεία, πες μου.
Δεν μιλάω για θεωρίες, ούτε δευτερογενή γνώση.
Μιλάω για πρωτογενή γνώση, κάτι που ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει με τις αισθήσεις του.
Το βιντεάκι που έδειξες με την υποτιθέμενη Γη, από δορυφόρο,
είναι αποδεδειγμένα εδώ και πολύ καιρό, ότι είναι ψεύτικο.
Ξέχασαν να βάλουν τα φώτα το βράδυ, εκτός κι αν είχαμε παγκόσμιο μπλάκ άουτ.
Μια ψηφιακή απεικόνιση, μόνο με πίστη μπορείς να την δεχθείς ως αληθινή,
κάτι που δεν το κάνουμε όταν πηγαίνουμε στον κινηματογράφο, γιατί;

Ευχαριστώ για την φιλοξενία, τα σέβη μου

του απάντησα
think Outside the glObe Eπρεπε να το είχα πει στο βίντεο, πως όχι μόνο δεν ήταν πλήρης
και ενδελεχής η έρευνά μου, αλλά πως μετά βίας γρατζούνισε ίσως λίγο την επιφάνεια.
Καταλαβαίνω πολύ καλά το πνεύμα σου, γιατί είτε το πιστεύεις είτε όχι, συντονίζομαι
και κινούμαι συχνά μέσα σε αυτο. Από τα τρυφερά μου νιάτα
αμφισβητούσα πολλά και απέρριπτα τις "νόρμες" σε κάμποσα
επίπεδα, αλλά τώρα στα ωριμότερα, έχω ξεσαλώσει. Αμφισβητώ
ΟΛΑ όσα έχω μάθει και από γονείς και από σχολειό, παρά το
γεγονός οτι κρατώ (συνειδητά και εσκεμμένα) κάποιες βάσεις
σαν σημεια αναφοράς μη χάσω τελείως τη μπάλα.
Να σου πω την αλήθεια μου, αφού δεν έχω βγει έξω στο
διάστημα για να εδραιώσω πέραν πάσης αμφιβολίας το σχήμα της,
ούτε και σε αυτο μπορώ να είμαι απόλυτη, αλλά το επιπεδο είναι
αλήθεια πως δε μου κάθεται καλά και για πρακτικούς λόγους ακόμα.
Πιο πολύ πολέμησα (με αυτο το βίντεο) τις ψυχολογικές επιχειρήσεις που ξεκινανε
τα αμερικανάκια και έρχονται κι οι δικοί μας να τα καταπιοούν αβλεπί.
Είμαι σε πλήρη και διαρκή έρευνα. Ξεκίνησα αρκετά σχολαστικά
από το 99 και νιώθω πως δεν έχω αρχίσει καν...
ΑΣΦΑΛΩΣ και θέλω να συνεχίσεις να παραθέτειις... ή ακόμα καλύτερα να έρθεις
στο σκάιπ να το κουβεντιάσουμε εκτενέστερα και να μοιραστούμε (μετέπειτα)
την κουβέντα μας αυτή και με το ακροατήριό μου.
Στην περιγραφή έχω βάλει το ε-μαιλ μου. Αν μου στείλεις και δε σου απαντήσω,
σημαίνει μονον οτι δεν το έλαβα και σε αυτη την περιπτωση
μου ρίχνεις ένα ποστ σε κάποιο βίντεό μου για να με ειδοποιήσεις ότι μου έστειλες
μήνυμα εδώ. Να είσαι καλά και ευχαριστώ για το θαυμάσιο ανάρτημά σου.
επανήλθε κάποιες ώρες μετά:


think Outside the glObe1 hour agoHighlighted reply
Ευχαριστώ για το βήμα, ελπίζω να μην καταχραστώ το χώρο σου...ακολουθεί σεντόνι! χαχαχ
με {*} όσα ξέχασες να αναφέρεις στην παράθεση στοιχείων.
Διότι το γεωκεντρικό μοντέλο ήταν αποδεκτό όχι μόνο από τους αρχαίους Έλληνες, αλλά και Αιγυπτίους, Μάγια, Ινδούς κτλ. Λίγα λόγια για να μην νομίζεις ότι σου μιλάει κανένας υπολογιστής! χαχα
Γνωρίζω την πορεία σου, καλή μου. Παρακολουθώ από παλιά, με όλα τα συναρπαστικά που έχω μάθει απο το κανάλι σου και ακόμη περισσότερα που έγιναν αφορμή από βίντεο, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ. Άλλωστε είναι γνώρισμα ενός εκπαιδευμένου νου να φιλοξενεί διαφορετικές απόψεις που δεν τις ασπάζεται.
Σε αυτό που προσωπικά πιστεύω είναι η έρευνα με Ε κεφαλαίο, ,όπως και Έλλάδα, Έλληνες, Ελληνικός πολιτισμός, Εγώ, Έρευνα. Τα τελευταία 15 χρόνια έχω αρχίσει ένα ταξίδι αυτο-μόρφωσης που με έχει φέρει σε πολλές και μεγάλες αλλαγές και συνειδητοποιήσεις.
Το γράφω αυτό για να διευκρινίσω ευθύς εξ αρχής, ότι με θρησκείες και ιερατεία, δεν τα πάω καλά.
Προσπαθώ να διαβάζω ανάμεσα από τις γραμμές και να μην μπλέκω άσκοπα στα εκ του πονηρού, δίπολα από όπου κι αν προέρχονται. Αριστερά/δεξιά, πάνω/κάτω, γήινοι/εξωγήινοι, πράσινο/μπλέ, δημοκράτης/φασίστας κτλ
Με φοίτηση σε Ελληνικό σχολείο & 3 διαφορετικά πανεπιστήμια του εξωτερικού με αρκετά χαρτιά στους τοίχους για να τρέφω το Εγώ μου, στις φυσικές επιστήμες και τις τέχνες, και πάρα πολλές εμπειρίες εντός και κυρίως εκτός Ελλάδος, ζώντας σε διάφορες χώρες και με διαρκή επαφή με κουλτούρες πολύ διαφορετικές από τη δική μας. Η διαρκής αναζήτηση με οδηγεί πολύ συχνά σε λάθος μονοπάτια, μα αν δεν τα διαβώ, ως βίωμα δεν θα μπορώ να ξέρω πως συνηχούν μέσα μου και τι να αλλάξω για αυτό ώστε να το διορθώσω.
Όπερ και επιλέγω συνήθως τον δρόμο τον λιγότερο περπατημένο, σε θέματα, ηθικής, πολιτικής, περιβάλλοντος, φιλοσοφίας, λογοτεχνίας, σκέψης, υγείας, διατροφής και γενικά τρόπου ζωής, αν το θες, που το θες!
(κρυάδα για να σπάσει ο πάγος η σοβαρότητα, και ουχί σοβαροφάνεια αλλά και να δροσιστούμε!)
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η γλώσσα που μιλάμε είναι πολύ τραχιά πλέον, με ελάχιστα συναισθήματα να βρίσκουν έδαφος για να εκφραστούν, στο φόβο μήπως και θεωρηθούμε αδύναμοι, νωχελικοί και αλαφροΐσκιωτοι αλλά κυρίως αμόρφωτοι, αδαής δίχως ίχνος αντίληψης του τι συμβαίνει γύρω μας!
Το να πω ότι πάντα αδιαφορούσα για το τί λένε οι άλλοι, θα είναι μέγα ψέμα, άλλωστε έφτιαξα κανάλι στο ΓιουΤούμπ, για να με διαψεύδει.
Και το κανάλι το έφτιαξα διότι μετά από τοσα χρόνια έρευνας θεώρησα ότι έχω να μοιραστώ κάτι με τους συνανθρώπους μου. Μια αλήθεια (δεν είναι μια, και ποτέ μονοδιάστατη) που νομίζω μας ξεπερνάει ως άτομα, ως προσωπικότητες και ως οντότητες, αγγίζοντας καθαρά την πνευματική μας υπόσταση και τις φυσικές διαστάσεις που αν συλλογιστούμε τον Δανέζη, φτάνουν τις 11!
(μια ιστορία που θα την πιάσουμε κάποια αάλλη στιγμή)
Συμπάθα με, αν μακρηγορώ, το οφείλω στην σφαιρικότητα της έρευνας η οποία πάντα θα πρέπει να έχει αυτό το σχήμα, αλλά και σε όποιον θέλει να έχει μια μικρή ιδέα ποιός είναι ο υπογράφων!

Είχα πάντοτε, λοιπόν, την απορία πως έγινε και πότε κάποιος αποφάσισε να μας επιβάλει το δικό του ημερολόγιο!
Διότι όταν ο Αρχημήδης έφτιαχνε τον (*) Μηχανισμό των Αντικυθήρων, δε φαντάζομαι να έγραφε στα χαρτιά του 350 προ Χριστού! Αυτό από μόνο του είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο με πολύ μελέτη και ίσως εκεί να βρίσκονται πολλές ακόμη απαντήσεις.
Στις μέρες μας και εν έτη 2012-3 έπεσα πάνω στην αναφορά της Επίπεδης Γης.
Ναι κι εδώ με κεφαλαία.
Για τα δικά μου τα δεδομένα, έχασα την μπάλα εντελώς! Το τόπι...τη σφαίρα την αγαπημένη!
Έχασα τον ύπνο μου από τότε και θέλησα να το ερευνήσω, όσο δεν έχω κάνει τίποτε άλλο τέτοιο στη ζωή μου. Ο θυμός μου ήταν παρών! Η αγανάκτησή μου για τα άτομα αυτά που πρέσβευαν κάτι τέτοιο έκδηλη και φυσικά το πρώτο και μοναδικό χαρακτηριστικό όλων όσων δεν μπορούν να βρούν ένα αξιόλογο επιχείρημα....ο χλευασμός!
Ποιος εγώ; ΕΓΩ που απεχθάνομαι τον χλευασμό;
Δυστυχώς καταφεύγω σε αυτόν, διότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου,
επικοινωνεί μόνο μέσω αυτής της συχνότητας.
Βρέθηκα να μην μπορώ να βάλω σε τάξη της σκέψεις μου, τα συναισθήματά μου και γενικά να χάνω την ψυχραιμία μου, στο άκουσμα και μόνο της φράσης αυτής.
Μου πήρε γύρω στους 4 μήνες να ασχοληθώ μαζί της, σοβαρά και να αρχίσω Έρευνα.
Σχεδόν στα 4 χρόνια πλέον συνεχόμενης έρευνας, με λάθη και αναθεωρήσεις, με κόπο και αρκετό κόστος, με προσωπική αφοσίωση σε αυτό έχω καταφέρει να απομυθοποίησω οποιαδήποτε θεωρεία με θέλει σε πλήρη άγνοια.
Αυτό σημαίνει ότι πέρασα τη φάση που είχα τυφλή πίστη στην Επιστήμη, μετά την φάση που θεώρησα ότι εφόσον στην επιστημονική μέθοδο(*) έχουν φορέσει την ποδιά του επιστημονισμού και οι θεωρίες τους είναι όλες σαθρές, έως αβάσιμες, έφτασα στην θρησκεία, που για λίγο βυθίστηκα στην θαλπωρή της, αλλά γρήγορα επαναστάτησα (ανέκτησα την αρχική μου στάση).
Φτάνω σήμερα να είμαι απλώς γνώστης της επιφάνειας της Γης και τίποτε παραπέρα.
Δεν μπορώ να ξέρω το σχήμα, ξέρω όμως την επιφάνεια. Δεν ξέρω για το ουράνιο στερέωμα, ξέρω ότι ο Άτλαντας το κρατούσε στους ώμους του και το θεωρούσαν σφαιρικό! Ναι το ουράνιο στερέωμα είναι σφαιρικό, όχι η »»Γη!
Συμφωνώ ότι υπάρχει περίπτωση η φάση αυτή να είναι psyop ψυχολογική επιχείρηση,
αλλά πλέον, μοιάζει εντελώς, μιας και λειτουργεί ενάντια σε κάθε κυβέρνηση και Νεα Τάξη Πραγμάτων,
ενάντια σε όλα όσα έχουν στηθεί, ώστε να κρατήσουν τον κόσμο σε πλήρη άγνοια. Δίχως να αποκλείεται τίποτε, ξανα.
Όταν λέω γνωρίζω, εννοώ ότι το μόνο που κάνω είναι να θέτω σε εφαρμογή την Επιστημονική Μέθοδο.
Τίποτε παραπέρα. Δεν πληρώνομαι από κανέναν, ούτε δέχομαι προσφορές.
Η επιστημονική μέθοδο είναι κάτι που ο καθένας το κάνει ακόμη και καθημερινά.
Καμία πίστη σε κανέναν. Μόνο σε ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε με τος αισθήσεις μας. Πρωτογενής γνώση, κι όχι δευτερογενής.
Η πράξη μου, λοιπόν, είναι ανιδιοτελής και ο στόχος καθαρά ηθικός και νοητικός, για να φτάσουμε κάποια στιγμή και στον πνευματικό.
Όνειρο είναι να μας βλέπουν τα παιδιά μας και να γελάνε μαζί μας που κάποτε
>>> πιστεύαμε <<< στην υδρόγειο σφαίρα.
Τι ξέχασες λοιπόν, να αναφέρεις:
- Μηχανισμός Αντικυθήρων από τον Αρχιμήδη.
- Αστρολάβος από τον Απολλώνιος τον Περγαία.
Μιλάμε για τους ΠΡΩΤΟΥΣ υπολογιστές που γνώρισε η ανθρωπότητα πρίν από 2000 χρόνια
(αν ισχύουν αυτά τα νούμερα. Πολλοί κάνουν λόγο για 700 μόλις χρόνια)
Αυτά είναι αποδείξεις ότι παρόλες τις θεωρίες περί ηλιοκεντρικού μοντέλου, για την ακρίβεια ο Αρίσταρχος έκανε λόγο για την περιφορά Γης, Σελήνης και Ήλιου γύρω από το Μέγα Πύρ,
καμία δεν έγινε αποδεκτή. Το Γεωκεντρικό μοντέλο ήταν η βάση για να φτιαχτούν αυτοί οι Μηχανισμοί,
οι οποίοι λειτουργούν ακόμη και σήμερα, διότι οι αστερισμοί, δεν αλλάζουν ποτέ θέση...μεταξύ τους!
Ακολουθούν συγκεκριμένα μονοπάτια και κάθε χρόνο αυτά μηδενίσουν κι αρχίσουν από την αρχή.

Είναι ασύλληπτο κι όμως αν θέλουμε να σεβαστούμε την μνήμη και την ευστροφία, το πνεύμα το πολυμήχανο, και την οξυδέρκεια των προγόνων μας,
δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε τέτοια στοιχεία έξω από την Έρευνά μας.
Όποιος θέλει να είναι ειλικρινής και να σεβαστεί πρώτα απ'όλους τον εαυτό του,
θα πρέπει να ψάξει να βρεί αν η περίπτωση του Ερατοσθένη, είναι όντως αληθινή, μιας και η προσωπική μου έρευνα, δεν μου έχει δείξει κάτι τέτοιο. Καλό είναι να δούμε κάποια αληθινά αρχαία συγγράμματα, διότι το πιο πιθανό είναι, αυτό να είναι απάτη, μιας και ούτε μπορεί να βρεθεί η αυθεντική του πηγή, αλλά και μπορούμε να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα με έναν ήλιο μικρό και τοπικό όπως υποδεικνύει το Γεωκεντρικό μοντέλο.
Νομίζω το ότι κανείς δεν αναφέρεται σε αυτούς τους Μηχανισμούς,
{ο Αστρολάβος έχει πάνω από 1000 χρήσεις!!!!!!} αλλά πάντοτε θα βρίσκεται μπροστά στο επιχείρημα του Ερατοσθένη...είναι τουλάχιστον ύποπτο!
Λυπάμαι αν σε κούρασα, έχω πάρα πολλά να πώ, και μια απάντηση για κάθε ερώτηση.
Δεν γνωρίζω τι είναι επάνω, εσύ;
Δεν γνωρίζω τι είναι μέσα, εσύ;
Δεν γνωρίζω τι είναι κάτω, εσύ;
Δεν γνωρίζω τι είναι ΠΕΡΑ από εκέι που βλέπουμε, εσύ;
Το να τσουβαλιάζουμε τους άλλους ως "Αμερικανάκια" και οτιδήποτε προέρχεται από αυτούς είναι
σάπιο, δεν είναι σφαιρική Έρευνα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, έχουμε πολλά να μάθουμε από οποιοδήποτε, αρκεί να είμαστε σε θέση να ασκούμε την κριτική μας σκέψη και να θυμόμαστε ...

Μηδέν Άγαν
δηλαδή
απόφυγε να θεωρείς περιττή και άχρηστη οποιαδήποτε πληροφορία, απόφυγε να στρέφεις το βλέμμα, το νου και την καρδιά σου μονάχα σε κάποιο μικρό τμήμα του συνόλου.
Τα σέβη μου
θα παραθέσω περισσότερα εφόσον είσαι σύμφωνη, μα θα χρειαστεί να αναρτήσω κάποιους συνδέσμους από το κανάλι μου. Το θεωρώ αγένεια δίχως την άδειά σου, οπότε και πρώτα ζητώ να ρίξεις μια ματιά.
Την καλησπέρα μου
σκάιπ, φατσοτέφτερα και τα σχετικά δεν έχω.

Τι να πω Παναγια μου? από πού να τον πρωτοπιάσω?
Το βέβαιο είναι ότι το δεύτερο κομμάτι του θα το περάσω απο κόσκινο, εδώ που
με βολεύει καλύτερα, με τα εργαλεία μου (quote, υπογραμμίσεις, καλλιγραφικά, έντονα, κλπ)
κσι με την ησυχια μου.
=================================================

Απευθυνομενη σε σένα φίλε think Outside the glObe πρέπει κατ'αρχάς
να υποκλιθώ στη διαδρομή σου ...

:worship: :urock: :respect:
Διαδρομές σαν τη δική σου, μου προσφέρουν πολλά.. (όξυνση κριτηριου,
ερεθισμο των εγκεφαλικών μου νευρώνων και σπο τις λίγες και σπανιες
χαρές που μου χαρίζει απρόσμενα το διαδίκτυο )

Δεν ξέρω πόσο μ'έχεις παρακολουθήσει φίλε μου, αλλά αν δεν
ψυχανεμίστηκες ότι είμαι υπεραναλυτικό καθίκι, θα το νιώσεις στη συνέχεια
με το απαντητικό που σου επιφυλάσσω. :wink:

(τρίβω χέρια από τώρα, αν και θα καταπιαστώ τις μικρές ώρες που
όλη η φύσις ησυχάζει κι εκτός απροόπτου, θα δεις το διπλοσέντονό μου
αύριο πρωί... σε επομενο αναρτημά μου παρακάτω φυσικά )

Σκάιπ δεν έχεις (προτείνω να βάλεις, δεν είναι τίποτα, αφού έχω βάλει εγώ η ξανθιά, φαντάσου :P )
φατσοβιβλίο επίσης δεν έχεις, και καλά κάνεις, δε χάνεις τίποτα πίστεψέ με.
Ελπίζω να μην έχεις και προκαταλήψεις στα φόρα, γιατί δε χρεώνεσαι διόδια αν γραφτείς εδώ,
κι αυτό πραγματικά θα το ήθελα, γιατί ανοίγουμε κουβέντα που θα ήταν πολύ καλύτερα
αν συνεχιζόταν εδώ και όχι στο πεδίο σχολιασμών του ΥΤ.
Αν το αποφασίσεις να γραφτείς, απλά πες μου με ποιο νικ για να σε
ενεργοποιήσω άμεσα.

Εξυπακούεται ότι μπορείς να δώσεις όποιο λινκ επιθυμείς,
Ασφαλώς και θα πάω στο κανάλι σου να ρίξω τα βλέφαρά μου (αργότερα)

Ανάμενε εκτενές απαντητικό ποστ (σεντόνι το λέμε εδώ μέσα) :D

Για την ώρα, να έχεις ένα όμορφο βραδάκι :) :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Παρ 30 Ιουν 2017, 01:29

Εξ αδωκήτω, λοιπόν,
και Καλά Μαντάτα.
Είχα πολλά χρόνια να γράψω σε φόρουμ, ξυπνάς μέσα μου τον συγγραφέα!

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, και τα θερμά σου λόγια, με τιμάς.
Ότι και να πούμε στην συνέχεια μόνο όφελος θα είναι, είμαι βέβαιος και αυτό και μόνο προσδοκώ.
Από μέρους μου υπάρχει μόνο αγνή πρόθεση, δίχως ίχνος υστεροβουλίας και εγωπάθειας.

Ο νους είναι σαν το αλεξίπτωτο, λειτουργεί μόνο όταν είναι ΑΝΟΙΧΤΟ!
Εάν είναι στενό, νωθρό, ΚΛΕΙΣΤΟ και τα γνωρίζει ήδη όλα, λειτουργεί εχθρικά για εκείνον που δεν το ελέγχει.
Ελπίζω να φανώ αντάξιος των προσδοκιών.
Τα λέμε στο μέλλον.

έδιτ: τώρα είδα ότι έχεις το Ελευθερία στο άβαταρ σου.
στα αρχαία σημαίνει, "να πας εκεί που έχεις ερωτευθεί"!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 30 Ιουν 2017, 02:35

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Εξ αδωκήτω, λοιπόν,
και Καλά Μαντάτα.
μα τα πιο όμορφα είναι τα απρόσμενα. :ups:

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Είχα πολλά χρόνια να γράψω σε φόρουμ, ξυπνάς μέσα μου τον συγγραφέα
Η καλύτερή μου! :xara:

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Ότι και να πούμε στην συνέχεια μόνο όφελος θα είναι, είμαι βέβαιος και αυτό και μόνο προσδοκώ.
Ο καλοπροαιρετος διάλογος, παρά τις όποιες διαφωνίες/διαστάσεις απόψεων, μόνο γονιμος
μπορεί να είναι, και δη μεταξύ πνευμάτων στην αέναη αναζήτηση. Η αληθεια (για κάθε πράγμα) είναι μία
και μόνο ο τρόπος που την αντιλαμβάνεται κανείς αλλάζει, καθώς αυτός εξελίσσεται... πως θα γίνουν
οι όποιες διευρύνσεις (ή και αλλαγές) οπτικών και οριζόντων, χωρίς ζυμώσεις και ανταλλαγές ιδεών
που θα φέρουν και την εξέλιξη;

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Από μέρους μου υπάρχει μόνο αγνή πρόθεση, δίχως ίχνος υστεροβουλίας και εγωπάθειας.
Είναι ένα παράξενο και αξιοθαύμαστο οξύμωρο, το πόσο διαφορετικοί μπορεί να είναι οι άνθρωποι
και πόσο όμοιοι συνάμα ... μην αμφιβάλλεις ότι και για μένα ισχύει το ίδιο. :wink:

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Ο νους είναι σαν το αλεξίπτωτο, λειτουργεί μόνο όταν είναι ΑΝΟΙΧΤΟ!
Εάν είναι στενό, νωθρό, ΚΛΕΙΣΤΟ και τα γνωρίζει ήδη όλα, λειτουργεί εχθρικά για εκείνον που δεν το ελέγχει.
καθότι υψοφοβική, θα προτιμήσω ομπρέλα (επί της σφαιρικής γης ντε :lol: :lol: :lol: )
για το δικό μου μυαλουδακι, μονίμως ανοιχτή,
παντός καιρού, και σε μέρες λιόλουστες και σε καταιγίδες.

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Ελπίζω να φανώ αντάξιος των προσδοκιών.
Μη μου αγχώνεσαι καλό μου.... ήδη μου κάνεις άξιος :)
Άλλωστε στην υπογραφή μου θα δεις (μεταξύ άλλων) και τη φανταχτερή δηλωσάρα (παράφραση
της ρήσης του λατρεμένου Καζαντζάκη) "δεν περιμένω τίποτα", οπότε δεν τίθεται
θέμα προσδοκιών... Με ταλάνιζαν ως νεανίσκη αρκετά τα προσδοκώμενα.
Και παρά τη χοντροκεφαλιά μου, σε κάποια πράγματα έβαλα μυαλό.
Τώρα αράζω χαλαρά :xalara: και αν περιμένω κάτι, είναι μόνο απροσδόκητες εκπλήξεις...
(ευχάριστες κατά προτίμησιν, και σήμερα μου προέκυψε μία με σένα :) )
thinkOutsidetheglObe έγραψε:έδιτ: τώρα είδα ότι έχεις το Ελευθερία στο άβαταρ σου.
στα αρχαία σημαίνει, "να πας εκεί που έχεις ερωτευθεί"!
αν και ετερόφυλη, μ'αυτήν την κυρία (ελευθερία με τη συγχρονη έννοιά της)
ερωτοτροπώ :lovey0: από γεννησιμού μου, και δε θα πάψω μέχρι να την κατακτήσω...
Στον έξω κόσμο δε διαλέγουμε τα ονόματά μας, στο νετ και δη στο φόρουμ μας,
έχω αυτή την πολυτέλεια... :wink:



Δεν έχεις παράπονο, έτσι? το πρώτο ποστ σου στον ΙΔΕΟτοπο το ξετίναξα!
Δεν άφησα φράση για φράση ασχολίαστη. :lol:
Ευκολάκι βέβαια γιατί δεν έριξες κατεβατό... είπες να ξεκινήσεις σεμνά :giggle:

Με δεδομένο ότι με πήρε η ώρα κι έφυγε κι αύριο θα τρέχω γι'αξονική,
θα σε αφησω με αυτό για την ώρα. (Μην πάθεις και κανά πολιτισμικό σοκ ακόμα δεν μπήκες :P )

Μέχρι να επανακάμψω δριμύτερη, ρίξε ένα βλέφαρο εδω http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 123#p74123
(καλός μπούσουλας για τις πρώτες σου εξερευνήσεις σ'έναν τόπο που ίσως
αρχικά να σου φανεί χαοτικός) και κυρίως μην ξεχάσεις να ρίξεις κάποια στιγμή μια ματιά
στις οδηγίες μας με βιντεάκια (θα δεις το μικρολίνκ τους εκεί) για τυχον αρχικές απορίες σου.

Καλωσήρθες και καλά ταξίδια με το ΙΔΕΟκάραβο και σαν συνεπιβάτης
και σαν πλοηγός :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 00:39

Ηρθαν ετσι τα πράγματα απο το πρωί που μόλις τώρα κατάφερα να χαλαρώσω μετά από ομολογουμένως
μεγάλη ταλαιπωρία (η Παρασκευή ποτέ δεν ήταν η μέρα μου, πάντα με .. :moutza: )
καλό μήνα να'χουμε και πάμε στα πολλά και ενδιαφέροντα που επικοινώνησες :wink:
thinkOutsidetheglObe έγραψε:Η αξία του ανθρώπου δεν έγκειται στην αλήθεια που κάποιος κατέχει ή υποτίθεται ότι κατέχει,
αλλά στην ειλικρινή προσπάθεια που κάνει για να την προσεγγίσει.
δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα, :thumb: αλλά θα μπορούσα να συμπληρώσω...
να την προσεγγίσει όντας όσο το δυνατόν περισσότερο "ξεκομμένος" (για τις ανάγκες
της συγκεκριμένης προσπάθειας) από τα "θέλω" ή/και τις καταβολές του.
Αυτό είναι το δύσκολο.
μονάχα η σεμνότητα να θεωρούμε τον εαυτό μας ικανό για λάθη
...και η δυνατότητα να τσαλαπατήσουμε αρκετά το "εγώ" (αυτό που αναχαιτίζει
την ανέλιξη) ώστε να τα παραδεχόμαστε απλά και στον απέναντί μας.
Διότι το γεωκεντρικό μοντέλο ήταν αποδεκτό όχι μόνο από τους αρχαίους Έλληνες, αλλά και Αιγυπτίους, Μάγια, Ινδούς κτλ.
γνωστό και δεδομένο αυτό...το βλέπουμε και στον Αριστοτέλη...
Όμως, η τιμή, ο σεβασμός και η αναγνώριση της αξίας των προγόνων (και των άλλων πολιτισμών)
δε συνεπάγεται ολοκληρωτική αποδοχή των πάντων αβλεπι και άνευ αμφισβητήσεων.
Στην προκειμένη διαφωνώ κάθετα με τη γεωκεντρική (και ανθρωποκεντρική αν θες) νοοτροπία.
Θεωρητικά έστω, αφού δεν παύω να ζω στον πλανήτη γη και να είμαι άνθρωπος.
Το να αποτινάξει κανείς όμως έναν (κακώς νοούμενο) γεω-ανθρωποκεντρισμό, δεν είναι
επίσης ένα βήμα αποτίναξης του ίδιου του του "εγώ"?
Αν πας εδω http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 4444#p4444 θα δεις
τι έγραψα σε ένα νήμα που άνοιξα πριν 11 χρόνια (όταν ήμασταν αρχικά στον pathfinder
και το μετέφερα σ'αυτόν τον τόπο)
διαβάζοντας αυτό το παλιό κομμάτι θα κατανοήσεις καλύτερα τις ενστάσεις μου απέναντι
στο γεωκεντρικό (κι ανθρωποκεντρικό) μοντέλο. Μην επαναλαμβάνομαι κι εδώ.

Αυτά σαν αρχή του μεγάλου, βασικου και απαραίτητου κοσκινίσματος της τοποθέτησής σου
στο ΥΤ που δεν πρόλαβα ακόμα να πραγματευτώ.

Δεν είσαι εύκολη περίπτωση για ξεδίπλωμα της δικής μου σκέψης και δεν πρόκειται
να σε "ξεπετάξω" με εύκολα κλασικά τσιτάτα. Γι'αυτό θα σε "αναλύω" με δόσεις.
Άλλωστε απόψε είμαι πολύ κουρασμένη για να προσλάβω και να επικοινωνήσω
συγκροτημένα. Απλά είπα να βάλω το μήνα μας, σε έναν ενδιαφέροντα τόνο,
πολλά υποσχόμενο.
Κι αύριο μέρα είναι, ή όπως είπε κι η Σκάρλετ...



https://www.youtube.com/watch?v=R-OoIvgtuzs


καλό ξημέρωμα :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 02:31

Καλωσήρθες φίλε "thinkOutsidetheglObe" στα ιδεογραφήματα!

Αν και ίσως δεν θα έπρεπε να "χωθώ" στην ομολογουμένως πανέμορφη συζήτηση που ανοίξατε με την Βίκυ, θα ήθελα - αν γίνεται - να μπω κατευθείαν στο ψητό, ρωτώντας σε, ποια στοιχεία έχεις που να στηρίζουν τη θεωρία της επίπεδης γης; Κι όταν λέω στοιχεία, εννοώ φυσικών επιστημών, όχι λογοτεχνικά. Δηλαδή όχι απλά "ο τάδε αρχαίος έλληνας υποστήριζε την θεωρία", αλλά πώς την υποστήριζε; Βάσει ποιών φυσικών παρατηρήσεων;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 10:11

ΟΤΤΟ η συζήτηση δεν είναι πριβέ, γίνεται δημόσια και ο καθένας
δικαιούται να ... "χωθεί" σε αυτήν. :P

Για οικονομία, θα σου δώσω κάτι που ίσως να βοηθήσει
να μπεις στο νόημα αυτού που (μεταξύ άλλων βέβαια) θέλει
να επικοινωνήσει ο καινούργιος μας φιλος.

Το τελευταίο ποστ του φίλου μας στο συγκεκριμένο βιντεό μου,
στο οποίο απαντούσε στο κάλεσμά μου να γραφτεί στα ΙΔΕΟ,
ήταν το εξής

Εικόνα


το βίντεο που μου έδωσε/πρότεινε ήταν αυτό



https://www.youtube.com/watch?v=8NWIBBWnes8&t=0s


πολύ καλή μεταφραστική δουλειά και χαρά στο κουράγιο του
που τίτλισε 1 ώρα και 16 λεπτά... ξέρω τι αγγούρι είναι αυτό. :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 10:32

Και να πω στο φίλο Θινκ σ'αυτό το σημείο, (απαντώντας στο ποστ σου
που κατέδειξα παραπάνω στον ΟΤΤΟ) ότι σε καμία αποστροφή μου
δε μίλησα για decoding. Δε βαυκαλίστηκα πως έκανα κάτι τέτοιο:

Στο πρώτο ποστ που σου απηύθυνα στο πεδίο σχολιασμών μάλιστα,
είπα ακριβώς το αντίθετο:
ArELa έγραψε: Eπρεπε να το είχα πει στο βίντεο, πως όχι μόνο δεν ήταν πλήρης
και ενδελεχής η έρευνά μου, αλλά πως μετά βίας γρατζούνισε ίσως λίγο την επιφάνεια.

Στο end screen, (ήτοι στο τέλος του βίντεό μου) εμφανίστηκαν δύο εικονίδια
που δεν είναι παρά δυο προτεινόμενα βιντεάκια μου...
Θα τολμήσω μια μαντεψιά πως δεν τα πρόσεξες.
Σε παραπέμπω στο δεύτερο, που είναι ένα τρίλεπτο



https://www.youtube.com/watch?v=KgpdJleSSIQ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 12:43

Καλημέρα μας.
Τι ωραία, έχουμε πολλά να πούμε....θα αρχίσουμε αργά και σταθερά ευγενική οικοδέσποινα μου.
Με υπομονή και καθαρό μυαλό.

Επειδή οι ιδιότητές μου δεν σταματούν σε ότι διάβασες πιο πάνω, ήταν η εισαγωγή άλλωστε,
να σου πώ ότι έχω εμπλακεί και με διάφορες λέσχες μοτοσυκλετών,
δεινός αναβάτης και ταξιδευτής, με πολλά χλμ στους ώμους μου και έχω τελέσει και εισηγητής σε μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.
Όταν για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 22 αναβάτης έκανα το πρώτο μου μάθημα ως μαθητευόμενος,
το πρώτο πράγμα που μου είπε ο εκπαιδευτής μου εκείνη την ημέρα ήταν:
"Ξέχασε όσα ξέρεις μέχρι τώρα! Αλλιώς θα παιδεύεσαι άδικα και θα τα παρατήσεις. Σήμερα, θα ανακαλύψεις κάτι καινούργιο στη ζωή σου."
Μου απολογήθηκε, ότι όση ώρα με έβλεπε να γυρίζω στην πίστα, σκεφτόταν ότι έχω πολύ καλές προοπτικές, αν και είμαι παντελώς άσχετος!

Μα 22 ολόκληρα χρόνια αναβάτης, μου τα καταρρίπτει σαν χάρτινο πύργο;
Όχι, άλλωστε αυτά με έκαναν να φτάσω εδώ που έφτασα, και να έχω την ειλικρινή διάθεση να μάθω κάτι που δεν το ξέρω.
Μηδέν Άγαν λοιπόν, δεν αφήνω τίποτε που να μην το θεωρώ ότι είναι προς όφελός μου, όσο αντίθετο κι ανάποδο κι αν είναι στα μέχρι τότε ΠΙΣΤΕΥΩ μου.
Κι εκεί είναι το κλειδί. να μην θεωρώ ότι τα γνωρίζω όλα, διότι αυτό δηλώνει άγνοια, κιι όχι ερευνητικό πνεύμα με ανγή πρόθεση για εξακρίβωση νέων δεδομένων.

Έτσι, έφτασα να γίνω πολύ καλύτερος αναβ'ατης, πιο συνειδητοποιημένος, ασφαλέστερος και πολύ πιο γρήγορος στις αντιδράσεις μου,
διότι για πρώτη φορά στα 22 χρόνια μου....αντιλαμβανόμουν πως λειτουργεί το σιδερένιο μου άτι, τι χρειάζεται από μένα και τι όχι. Τότε η συνύπαρξη απέκτησε, άλλη υπόσταση και μου χάρισε μόνο όμορφες καταστάσεις μετέπειτα που θα τις μνημονεύω πάντοτε!
Η διαδρομή δεν ήταν καθόλου εύκολη.
Δεν μπορούσα να απαλλαγώ από συνήθεις ετών που με διαβεβαίωναν οι δασκάλοι μου ότι είναι προς όφελός μου.
Δεν κατανοούσα πως έπρεπε να παίρνω τις στροφές και ότι το ένστικτό μου λέει πάντα την αλήθεια!
Κι όμως ανακάλυψα, ότι σε πολλές περιπτώσεις, το ένστικτό πρέπει να ξεπεραστεί διότι είναι αυτό της επιβίωσης και δεν σε αφήνει να γευτείς τα όσα κρύβονται πέρα από αυτό. Κυρίως στον μηχανοκίνητο αθλητισμό αλλά και στις πολεμικές τέχνες.

Καινούργιο λοιπόν, για μένα αυτό που δεν το έχω, δει/πιάσει/βιώσει/γευτεί, άσχετα αν υπήρχε πολύ πιο πριν.
Παράδειγμα, η πρώτη ταινία Επιστημονικής Φαντασίας είναι του 1902. Αν και αντικειμενικά παλιά, το ότι προσωπικά δεν την έχω δει. . . είναι καινούργια για μένα.

Κι έτσι προσεγγίζω όλα τα θ'έματα με τα οποία καταπιάνομαι.
όπως και με αυτό της Επίπεδης Γης.
έπρεπε να κάνω την προετοιμασία μου, να δημιουργήσω χώρο στην αποθήκη του νου για να μπορώ να αξιολογήσω τα όποια επιχειρήματα καλούμουν να διαχειριστώ.
Έπρεπε να μείνω λίγο μακριά από όλες τις υπόλοιπες θεωρίες και να βγώ λίγο από τα πιστεύω μου τόσο της "Επιστήμης" που την κατέχω
και τα όσα με έχει μάθει, για το πόσο άπειρο είναι το σύμπαν και πόσο μικροσκοπικοί εμείς κτλ.
Χρειάστηκε να κάνω πολύ και ειλικρινή δουλειά μέσα μου, να σετάρω τα νοητικά μου και ψυχικά μου δεδομένα, εκ νέου για να μπορώ να λέω στον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
πρώτα από όλα ότι έδωσα την ευκαιρία σε κάτι που δεν πιστεύω καν ότι κάθομαι να σχοληθώ μαζί του, το σεβασμό και την προσοχή που του αρμόζει.
Ότι έκανα τον δικηγόρο του δικού μου διαβόλου και δαίμονα.
Έβαλα σε εφαρμογή την Επιστημονική Μέθοδο και τα όσα γνώριζα από τις κατασκευές που έχω κάνει στη ζωή μου.
Μελέτη επίβλεψη σχεδιασμο

Δεν θα συνεχίσω άλλο, συχαίνομαι να περιαυτολογώ απλώς το κάνω για να δώσω ένα μικρό στίγμα του
ότι δεν είμαι αυτό που συχνά εισπράττω μέσω σχολιασμών και προσωπικών επιθέσεων στο ίντερνετ.

σας αφήνω με το πόρισμα της ατομικής μου έρευνας που το ονομάζω
η Αλεξίσφαιρη Σταθερά.

Επειδή άλλες φορές μου αρέσει να τρέχω στα βράχια για να κάνω βουτιά και να σκάω σαν μπόμπα, μα και άλλες μου αρέσει να προχωράω αργά και αρμονικά,
και να βυθίζομαι αργά και αρμονικά στο νερό, νομίζω θα κάνω το δεύτερο και θα σας προτείνω να δείτε και να γνωρίσετε την γλώσσα της μη βίαιης επικοινωνίας.
Νομίζω το πιο σημαντικό βίντεο στο κανάλι μου.
Οι αποδείξεις είναι εκεί ολόγυρά μας και έχουν άπειρο χρόνο να μας περιμένουν.
Η ψυχική μας προετοιμασία όμως είναι πολύ πιο ουσιαστική από οποιαδήποτε φυσική απόδειξη του χώρου στον οποίο ζούμε.

Λίστα για τη
Μη Βίαιη Επικοινωνία {δείτε μόνο το πρώτο βίντεο, μου είναι αρκετό. Τα υπόλοιπα εφόσον θέλετε να μάθετε μια καινούργια συμπαντική γλώσσα!}
https://www.youtube.com/watch?v=NaCsa07 ... 9XowBNOebx
Ο Μάρσαλ είναι ψυχή αγαπημένη, και αν ήταν μαζί μας, ίσως είχε την ευκαιρία να αναθεωρήσει, μιας και λέει συνέχεια για τον πλανήτη!
χαχαχα
Καλή συνέχεια....και είπαμε, αργά θα το πάμε, όχι βια-σύνες.
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 13:17

Α, τώρα το είδα...καλημέρα βασούλα!
Βρε το Decoded ήταν σαν λογότυπο στο βίντεο.....ή θαμπνέηλ....;
Εκτός αν το είδα σε κάποιο άλλο βίντεο....
Αυριο η συνέχεια...όβερ
Καλά Μαντάτα να έχεις
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 13:45

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Βρε το Decoded ήταν σαν λογότυπο στο βίντεο.....ή θαμπνέηλ....;
Σε ΠΟΙΟ βιντεο βρε καλό μου???
σε βίντεο που έχω ανεβάσει εγώ δεν υπάρχει λογότυπο ή τίτλος
με τη λέξη Decoded


(κι εγώ αύριο θα σε περιλάβω για τα υπόλοιπα :loco: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
5circle
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 01 Μάιος 2017, 21:01
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από 5circle » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 13:59

thinkOutsidetheglObe έγραψε:
Μη Βίαιη Επικοινωνία {δείτε μόνο το πρώτο βίντεο, μου είναι αρκετό. Τα υπόλοιπα εφόσον θέλετε να μάθετε μια καινούργια συμπαντική γλώσσα!}
Καλωσόρισες “thinkOutsidetheglObe”!
Στὸ “Μη Βίαιη Επικοινωνία - Non Violent Communication” ποὺ ἐπισύναψες, ἡ μουσικὴ ἐπιλογή εἶναι δική σου ἤ ὑπῆρχε στὸ ἀρχικὸ video;
«Μὲ τὰ μικρὰ ποὺ μ΄ ἐμποδίζουν, σχηματίζω ἕνα μεγάλο, τὸ ὁποῖο ὑπερνικῶ»!
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 14:13

βασούλα, νόμισα ότι το είδα στο δικό σου βίντεο, δεν επιμένω γράψε λάθος, δεν έχει σημασία.
ευχαριστώ 5circle,
ναι όπου υπάρχει μουσική στο κανάλι, είναι δικές μου επιλογές.
Τι να έχουμε τα γαλόνια; πέρυσι στήσαμε το Lost Theory Festival sτην Ισπανία.
Ωραίιες κατασκευές, κοσμάρες.
χαιρετώ,
συγνώμη αν δεν απαντώ άμεσα. υπεμονή.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από kat_woman » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 14:25

Ε...χμ...ειδα αποσπασματικα το βιντεο της Βικυς, οπως αποσπασματικα διαβασα το τοπικ που ανοιχτηκε εδω. Λογω τρελής τρεχάλας με διάφορα αυτον τον καιρό, δεν μου δόθηκε ακομα η ευκαιρία το αποσπασματικό να το ολοκληρώσω. Ωστοσο, επειδή, φίλε think, το δικό μου ένστικτο ποτέ δεν με γελά (δεν μιλάω για αυτο της επιβίωσης, αλλά για το άλλο, το πιο γενικό και το πιο...γυναικείο, αν θες :wink: ), ψυλλιάζομαι οτι υπάρχει (και θα υπάρξει) πολυ ζουμι και εξαιρετικο ενδιαφερον σε ολα αυτα.
Καλως ήρθες λοιπον και απο εμένα και προσβλέπω στον γόνιμο διάλογο με τη Βίκυ, αλλά και με άλλους εδώ! :giverose:
...αφου τα πάρω οοοοολα απο την αρχή, για να μπω για τα καλα στο νόημα η γυναίκα :loco:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 14:40

Χαίρομαι που σε γνωρίζω και άρχισα να βλέπω τα βίντεο.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Αν με ρωτήσεις τι πιστεύω.
Αν είναι η γη επίπεδη ή στρογγυλή θα σου πω δεν ξέρω.
Δεν πιστεύω σε απόλυτες αλήθειες.
Ούτε εσύ όπως λες δεν πιστεύεις σε απόλυτες αλήθειες.
Πέρα από τα απόλυτα και τα στεγανά υπάρχουν υπέροχοι κόσμοι.

Και αν π.χ πιστέψουμε ότι η γη είναι επίπεδη θα πέσουμε πάνω σε ένα μωσαϊκό θεωριών.
Μίλησες για γεωκεντρικό σύστημα που όντως υπάρχει σε όλους τους πολιτισμούς.
Όμως θα δείς και θεωρίες επίπεδης γης όπου η γη είναι δίσκος που περιφέρεται στο διάστημα.

Γεωκεντρικό σύστημα σημαίνει επίπεδη γη αλλά με άξονα και στερέωμα.
Περιστρέφεται ή όχι.
Η Ανταρκτική είναι η περιφέρεια του δίσκου?
Τι υπάρχει από κάτω.

Οι περισσότεροι αρχαίοι πολιτισμοί αναφέρονται στον κάτω κόσμο.
Ότι η γη είναι επίπεδη αλλά οτι υπάρχει πάνω υπάρχει και κάτω.
Το "κάτω" κατοικείται?.

Το στερέωμα κινείται? κινείται ο δίσκος της γης και περιστρέφεται?
Τι υπάρχει πέρα από το "στερέωμα"
Από τι αποτελείται το στερέωμα?

Αν πιστέψω ότι η γη είναι σφαιρική.
Είναι συμπαγής ή "κούφια".
Κατοικείται αν είναι κούφια?

Μπορεί να μην είναι ούτε σφαιρική ούτε επίπεδη.
Σε έναν κόσμο τριών διαστάσεων ότι βλέπουμε ενδέχεται να είναι απλώς σημεία επαφής ή τομής από κάποια άλλη διάσταση οπότε σφαιρική ή επίπεδη να είναι απλώς προβολές.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 19:02

Βλέπω το πρώτο βίντεο και κρατάω μία φράση που τα λέει ΟΛΑ :clap:

Η Επιστήμη δεν είναι μονοπώλιο των ιδρυμάτων ούτε των ανθρώπων με λευκή ποδιά εργαστηρίου :clap: :clap: :clap:

Παρατήρηση και πείραμα μπορεί να κάνει ο καθένας από εμάς :thumb: Σωστό :thumb:

Θα δω και παρακάτω και θα σχολιάσω.

Εύγε απ ότι βλέπω πρόκειται για διαμάντι. :respect:

Πολύ καλή δουλειά.
Πάω στο άλλο βίντεο με τίτλο Γιατί ΄έχει σημασία η επίπεδη γη.

Εδώ που τα λέμε δεν βρήκα ακόμα κάποιο ενδιαφέρον ή ότι κάτι θα άλλαζε αν η γη ήταν επίπεδη και αν κάτι θα άλλαζε αν τελικά είναι σφαιρική.
Δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ.
Αλλά τώρα έχω περιέργεια τι σημαίνει αν η γη είναι επίπεδη.

Το πρώτο είναι ότι όλα ανατρέπονται και ο ήλιος δεν είναι μια πελώρια σφαίρα κάπου μακριά αλλά βρίσκεται πολύ κοντά και έχει διάμετρο 50 χλμ όπως και η σελήνη. Άρα η τεράστια σφαίρα είναι ένα μικρό μπαλάκι.

Αν η γη είναι επίπεδη δεν υπάρχουν εξωγήινοι? Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?
Υπογήινοι ναι του κάτω κόσμου και του κάτω στερεώματος.
Φαίνεται από τις εικόνες και αρχαίες γκραβούρες ότι υπάρχει και κάτω στερέωμα.

Η πρώτη φορά που διάβασα αναφορές περί επίπεδης γης αλλά όχι σαν θεωρία ήταν στα περιοδικά Τρίτο Μάτι και Ανεξήγητο ήταν η εποχή που έγραφε ένας εξαίρετος συγγραφέας με το όνομα Κοσμάς Μεγαλομμάτης είχε γράψει ένα άρθρο "τα σπήλαια" ή και ταφικά μνημεία (βλ Αμφίπολη) όπου δεν ήταν μόνο τάφοι αλλά σηματοδοτούσαν τρόπους καθόδου στον κάτω κόσμο. Όχι στο εσωτερικό της γης κούφιας αλλά στο κάτω μέρος. Εκεί αναφερόταν και ο όρος Μέση γη με ζωή και πόλεις ακόμα στο φλοιό της επίπεδης γης. Έχει επίσης αναφορές ο ίδιος στα βιβλία με τίτλο τα 6 άστρα της Ανατολής.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 19:41

doctormarkon έγραψε:Χαίρομαι που σε γνωρίζω και άρχισα να βλέπω τα βίντεο.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας

βλέπω Μαρία ότι σε εντυπωσιασε ο θίνκερ. Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη.
Βεβαια η διαλεκτική του συμπεριφορά τον κάνει ερωτεύσιμο :lovey0: (πνευματικώς πάντα
μην παρεξηγηθούμε κι όλας) και είναι ικανος να με κάνει να νομίζω ότι πατάω σ'ένα δίσκο
αλλά σ'αυτό θα με βρεί κι εμένα με κάποιες εκλογικεύσεις στη φαρέτρα μου. :lol:
Σε κάθε περίπτωση, είτε συμπορευτώ είτε προτάξω τις διαστάσεις μου στο συγκεκριμένο
ζήτημα, αυτό που μετράει για μένα περισσότερο είναι το ταξίδι και όχι ο προορισμός...
κι οταν ταξιδεύεις με άνθρωπο που τον "πας", το αν θα συμφωνήσεις (σε ένα ή και περισσότερα
ζητήματα) μαζί του, δεν έχει και τόση σημασία. Το ταξίδι σε κάθε περίπτωση,
προβλέπεται συναρπαστικό.

Μένω (όχι πεισματικά ούτε εγωϊστικά-περισσότερο διαισθητικά)
στο κοίλο αντί του επίπεδου της μάνας Γαίας,
αλλά μ'αρέσει να βλέπω κι άλλες θεωρίες οταν παρουσιάζονται με δυνατή
επιχειρηματολογία και διαδρομή. Αλλωστε μην ξεχνάμε πως για ΘΕΩΡΙΕΣ μιλάμε
πάντα... Ούτε το μεν (κοίλο) ούτε το δε (επίπεδο) έχει αποδειχθεί ακόμα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 20:50

Μα όπως είπα και πριν αμφιβάλω και για το δικό μου σχήμα :lol:
Στην τέταρτη διασταση έχω σχήμα σκουληκαντέρας και στην πέμπτη είμαι σα χταπόδι με όλες τις εκδοχές της αφεντομουτσουνάρας μου σε παράλληλους κόσμους.
Άρα αυτό που λέμε σχήμα είναι σημείο επαφής ή τομής.
Λέμε τώρα. Μου αρέσουν οι συζητήσεις για τέτοια θέματα.

Αν τελικά η γη αποδειχθεί ότι είναι επίπεδη τι θα συμβεί και τι θα αλλάξει.
Το εξηγεί στο βίντεο που βλέπω τώρα.

Αν το συνδέσω με τις δικές μου έρευνες ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή.



Όμως σε ένα σημείο συμφωνεί με σένα και γενικότερα με την αντι-νεοταξική θεώρηση.
Ότι δεν τους νοιάζει το χρήμα τυπώνουν όσο θέλουν.
Και πάλι είναι ο καπιταλισμός.
Αν δεν υπάρχει έλεγχος όσο χρήμα και να τυπώσουν θα γίνει SOFTEX και μάλιστα καπιτονέ με άρωμα πράσινου μήλου.
Γιατί και αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι μπούκωμα του συστήματος από πλεονάζοντες πόρους που θα τα βάλουν στον ..........#$%^& τους και δεν ξέρουμε που θα καταλήξει όλο αυτό.

Συνδέεται και με το δικό σου που λέει πάρτε πίσω τα μυαλά σας.
Βέβαια δεν είναι το σχήμα της γης το μόνο δισκοπότηρο.
Γιατί ακόμα και αν παραδεχτούμε ότι η γη είναι επίπεδη πολλές θεωρίες επίπεδης γης θα ξεπηδήσουν και ο ένας θα κυνηγάει τον άλλο για το πάχος της φλούδας π.χ ή τους αλλαγμένους νόμους της φυσικής που θα προέκυπταν.
Και πάλι είναι πολλά τα λεφτά που θα παιζόντουσαν και απλώς θα άλλαζαν χέρια.

Επιπλέον όλοι δεν είναι μια συμπαγής ομάδα που συνεργάζεται για τον απόλυτο έλεγχο της ανθρωπότητας αλλά αλληλοσυγκρουόμενες ΕΛΙΤ. Ακόμα και σε επίπεδο αδελφοτήτων είναι οι μασώνοι τέκτονες αλλά και οι Ιησουήτες που διαφέρουν μεταξύ τους και μάλιστα έχουν διαφορετικά συμφέροντα και επιδιώξεις.
Αλλά και σε πεδίο καπιταλισμού υπάρχουν αντιμαχόμενα συμφέροντα.
Ακόμα και αν αποδειχθεί ότι η γη είναι επίπεδη δεν θα καταρρεύσει το Σύμπαν απλώς θα πιάσουν από τα μαλλιά την κάθε διαστρεβλωμένη εκδοχή πάλι για παραπλάνηση.

Σε γενικές γραμμές είναι γεγονός ότι κάποιες ΕΛΙΤ και ιερατεία κρατούν τα κλειδιά της γνώσης.
Υπάρχουν πολλά μυστικά στην κορυφή των ιερατείων και στον κοσμάκη σερβίρουν παραμύθια σαν αποστάγματα επιστήμης.
Όσο και αν διαφωνώ το 'διαμαντάκι' μας αμφισβητεί την κατεστημένη επιστήμη και τον τρόπο που σερβίρεται.
Από κει και πέρα μπορούν να γίνουν θαυμάσιες συζητήσεις που θα σπάνε δισκοπότηρα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 14:27

Έλα φίλε,
τωρα κατάλαβα ποιός είσαι..χαχαχαχ ωραία χαίρομαι να βλέπω ειλικρίνια στα γραπτά.
θα σας παραπέμψω μια στιγμή εδώ που απάντησα, διότι οφείλω να το κάνω, όταν βλέπω τις γνωστές κατηγόριες.
Επίπεδη Κ Κοίλη Γη
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 82#p286482

Η ουσία για μένα,, είναι ότι έχουμε υποστεί μια κατήχησ τα τελευαταία 500 χρόνια.
Αυτλό από μοόνο του δεν ίεναι λίγο...
έχω μάθει το εξής όμως....να λειτουργώ σαν ντετεκτιβ, όσο κι αν με κοροιδευουν, όταν το λέω.
Αν βρεθώ μπροστά σε ένα έγκλημα, ΠΡΩΤΑ από όλα θα πρέπει να σκεφτώ και να συλλέξω τα στοιχεία που έχω, δεν είναι έρευνα να αρχίσω
τις εικασίες, ποιός να το εκανε αυτό και γιατί. ποιό είναι το κίνητρο του.
πρώτα θα μαζέψω το μαχαίρι....το σημείωμα, κτλ...καταλάβατε;
Ας αρχίσουμε από εκεί γιατί καμιά φορά, δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε κάτι, πηδώντας αόπ δώ κι απο κεί.
Αν θέλω να μάθω μια γλώσσα άγνωστη, ξεκινάω από το αλφάβητο.
Δεν τρέχω να γράψω μια παράγραφο.

Χώρο κάνατε που ζήτησα; Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Έγω έκανα 4 μηνες να ξαναασχοληθώ με αυτήν όταν το πρωτο άκουσα, αλλά μόνο μιισή ωρα για να το αποδεχθώ.
Μετά έχασα τον ύπνο μου...μέχρι και σήμερα!

Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 16:11

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Έλα φίλε,
τωρα κατάλαβα ποιός είσαι..χαχαχαχ ωραία χαίρομαι να βλέπω ειλικρίνια στα γραπτά.
αν απευθύνεσαι στο χρήστη (χρήστρια) doctormarkon είναι θηλυκό. Μάλιστα εδω την προσφώνησα
κι όλας (Μαρία) αλλά δεν (με) προσέχεις :loco:

Όπως δεν πρόσεξες και το λινκ στο οποίο σε παρέπεμψα, στην τελευταία μου παράγραφο
στο ποστ μου εδω (και στις οδηγίες- που αν ειχες
ρίξει βλέφαρο, θα ενσωμάτωνες -embed- τα βιντεάκια που θες να παρουσιάσεις,
κι όχι με απλό λινκ αλλά και με thumbnail). Γενικότερα, αν τα είχες κοιτάξει λιγουλάκι,
θα είχες ήδη εξοικειωθεί περισσότερο στο λειτουργικό των ΙΔΕΟ...
Εκεί επίσης (στο καλωσόρισμα που σε παρέπεμψα) προτείνω να γράψει ο νεοεισερχόμενος και
το προσωπικό του στίγμα, σε μια ενότητα κρυφή στους επισκέπτες (για ευνόητους λόγους)


Αισθάνομαι πως απ'την αρχή του αυτό το νήμα όπως το άνοιξα, μπορεί κάλλιστα
να γίνει το προσωπικό σου στίγμα (μια και ξεκίνησα με δικές σου τοποθετήσεις...
Αν δε θες να γράψεις κάποιο άλλο διαφορετικό, πιο συγκροτημένο, το νήμα αυτό
θα μείνει εδώ σε δημόσια θέα. Αν θες να μεταφερθεί, (στην ενοτητα "προσωπικό σας στίγμα)
δε θα'ναι ορατό στους επισκέπτες. Σκέψου το, αποφάσισε και πες μου.
Καλό μεσημέρι :rose:


Τέλος, επειδη συζητάμε για πολλά θέματα εδώ μέσα, ρίχνε μια ματιά
στα ενεργά θέματα/active topics για να βλέπεις τις τρέχουσες συζητήσεις,αν θες
να επεκταθείς και σε άλλη θεματολογία και όχι να μείνεις αποκλειστικά και μόνο
στην επίπεδη ή σφαιρική Γαία :wink:

παρεμπιπτόντως: στη θέση σου θα διατύπωνα διαφορετικά το νικ.
ThinkBeyondTheGlobe (όπου beyond=πέρα από) διότι το outside (εκτός-έξω από)
προϋποθέτει να είσαι ΜΕΣΑ στη σφαίρα, οπότε εκεί αχνοπατάς επικίνδυνα στη θεωρία
περί κοίλης γης, στην οποία κλίνω εγώ :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Τετ 05 Ιούλ 2017, 10:21

Όχι, δεν χρειάζεται να το μετακινήσεις....
προσπαθώ να γράψω τα λίνκ σωστά και τα βίντεο επίσης, δεν τα καταφέρνω...για την ωρα, θα ξαναδώ τα ανάλογα πόστ.

Το ξαναγράφω κι εδώ για τον φίλο ΟΤΤΟ που με ρώτησε για ποιές αποδείξεις υπάρχουν με βάση τις φυσικές επιστήμες.
Η έρευνά μου με οδήγησε να βγάλω αυτό που λέω με κέφι και χαρά την ΑΛΕΞΊΣΦΑΙΡΗ ΣΤΑΘΕΡΆ.
Αυτά τα 3 πράγματα (και πολλά περισσότερα) θα σας ανοίξουν το δρόμο σε έναν άλλο κόσμο, όχι φανταστικό αλλά εντελώς πραγματικό!
Επικεντρωνόμαστε στα γήινα, κι όχι στα εξωγήινα!

Τόσα χρόνια ζούσαμε μέσα στην ψευδαίσθηση.
Ενώ η φύση γύρω μας το φωνάζει καθημερινά.
Νους ορά, έλεγαν οι αρχαίοι μας και νους ακούει!

- ΝΕΡΟ είναι πάντα επίπεδο. {άρα 75% της Γης που καλύπτεται με αυτό,
δεν μπορεί να έχει σφαιρικό σχήμα!}
Όπως προτάσσει η Φυσική ως επιστήμη, όταν στο νερό δεν ύπαρχει καμία εξωτερική δύναμη να το κινεί, ή φυσική κίνηση, παραμένει πάντοτε ήρεμο, βρίσκει το επίπεδό του και αυτό είναι το πρώτο από όλες τις φυσικές παρατηρήσεις που έκανε ο άνθρωπος και με βάση αυτή τη σταθερά, λαμβάνει υπόψιν του και κατασκευάζει διάφορες μικρές ή μεγάλες κατασκευές που είναι ευθείες, κάθετες, ή υπο γωνία.
Έτσι λοιπόν, όταν βγούμε και σταθούμε μπροστά στην θάλασσα ένα ήσυχο πρωινό, διαπιστώνουμε ότι είναι....ΛΑΔΙ!
Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων....δεν υπάρχει καμία υψομετρική διαφορά.
Το επίπεδο είναι το απόλυτο 0, όπου κι αν βρισκόμαστε επάνω στη Γη.

Στη λίμνη Βαικάλη, όταν παγώνει είναι εα από τα πιο επίπεδα σημεία της Γης....με βάση τους ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ αριθμούς της καμπυλότητας,
πως μπορεί να εξηγηθεί η μη ύπαρξη αυτής και η καταγραφή της;
Το ίδιο συμβαίνει και στις αλικές της Βολιβίας.

- ΚΑΜΠΥΛΟΤΗΤΑ, δεν είναι μετρήσιμη πουθενά.

- ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ανεβαίνει ΠΑΝΤΑ στο ύψος των ματιών.

Κάντε την Έρευνά σας & τις μετρήσεις σας με Αγνή Πρόθεση.

Επιστημονική Μέθοδος είναι το μόνο που χρειάζεται να εφαρμόσετε. Αν δεν γνωρίζετε ποια είναι ξεκινήστε αππο εκεί την ερευνά σας, αλλά ορίστε την πρώτα.
Όχι ψευτοεπιστήμονες και τηλεπερσόνες, όχι και καλά εργαστήρια και λευκές ποδιές.
3 πράγματα χρειάζεται...παρατήρηση, μέτρηση, επανάληψη.
Εάν το πείραμα δεν μπορεί να επαληθεύσει την θεωρία, δεν υπάρχει γεγονός. Παραμένουμε με τη θεωρία.

Υπολογιστές Καμπυλότητα της Γης και πίνακας με τα επίσημα νούμερα
https://postimg.org/image/spd20rsc1/
Earth Curvature Calculators
http://earthcurvature.com/
https://dizzib.github.io/earth/curve-ca ... nit=metric

Ρεκόρ Απόστασης Φωτογραφίας Τοπίου - World Record Landscape Photography


ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΗ (3) Ξηρά! / Land Ho!


Αδέρφια, αν ψάξετε λίγο θα δείτε ότι η ιστορία με τον Ερατοσθένη είναι μούφα. δεν υπάρχει σε κανένα αρχαίο σύγγραμα.
Πιθανότατα είναι προπαγάνδα επι εποχής Καρλ Σάγκαν.
Οι Έλληνες γνωριζαν και έφτιαξαν τους πρώτους υπολογιστές της ανθρωπότητας πριν 2000χρονια, οι οποίοι
λειτουργούν ακόμη, λόγω του ότι το ουράνιο στερέωμα δεν αλλάζει ποτέ και
η Γη είναι ακίνητη όπως γνωριζαν τότε που τα έφτιαχναν.
Αστρολάβος & Μηχανισμός Αντικυθήρων. Αυτό είναι αδιάσειστα στοιχεία που μείναν καλά κρυμμένα στο πέρας του χρόνου.
Μόλις πρόπερσυ έμαθα ότι αποκωδικοποίησαν τον Μηχ. Αντικυθήρων...100+ χρόνια στις αποθήκες....γιατί;
Γιατί αν ενώθούν ποτέ οι δυνάμεις των 2 αυτών κατασκευών, ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ δεν μπορέι πια να μας κρατά δεσμώτες.
ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ μυθιστορήματα για να περνάμε την ώρα μας.
Το ουράνιο στερέωμα είναι αυτό που θεωρείται σφαιρικό (θυμήσου τη
κρατάει ο Άτλαντας στους ώμους του,) κι όχι η Γη.
Οι αστέρες είναι πλάνητες αστέρες, περιφερόμενα φωτηνά σώματα δηλαδή, κι
όχι στέρεο έδαφος.

Ουράνια Φωταύγεια
[media]http;//www.youtube.com/playlist?list=P ... _L6y8xp9UV[/media]

ΑΣΤΡΟΛΑΒΟΣ
Ο πρώτος υπολογιστής της ανθρωπότητας!
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών με πάνω από 1000 χρήσεις και λειτουργεί ακόμη!
υπότιτλοι από 24 γλώσσες


Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ των ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ (Αρχιμήδης)
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών που δουλεύει ακόμη διότι οι αστερισμοί δεν έχουν αλλάξει ποτέ!

Συνέχισε εδώ να κάνεις κι εσυ το απόλυτο τεστ σφαιρικότητας
Από τις καλύτερες αναλύσεις που κυκλοφορούν:

Σφαιρική Γη το απόλυτο τέστ


Γιατί έχει Σημασία η Επίπεδη Γη
δες τα 3 πρώτα, όπωσδήποτε


Αν χρειαστείς περισσότερα χειροπιαστά πράγματα:
30+ Αποδείξεις
[media]http://www.youtube.com/playlist?list=P ... 3O3PikMUj6[/media]

Ο νους είναι σαν το αλεξίπτωτο, λειτουργεί μόνο όταν είναι ΑΝΟΙΧΤΟ!
Εάν είναι ΚΛΕΙΣΤΟ, λειτουργεί εχθρικά για εκείνον που δεν το ελέγχει.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ
Επικεντρωθείτε σε αυτά, δίχως να σπαταλιόμαστε σε θεωρίες, εκτός κι αν έχετε κάποιο άλλο πείραμα που μπορούμε να κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Ιούλ 2017, 20:58

Θινκ παρενεβην στο ποστ σου για διορθωσεις των λινκ στα βίντεο του ΥΤ
σε αυτά που έδωσες σωστά εμφανίστηκαν όπως βλέπεις
τα άλλα που δεν εμφανίζονται, έχουν λάθος λινκ. Δώσε το σωστό για να εμφανισστούν

το βίντεο με οδηγιες για εμφανιση βίντεο και φωτο είναι αυτο


https://www.youtube.com/watch?v=1jT18QgWCH8


θυμιζω επίσης να κλικαρεις εδω ---> ενεργά θέματα/active topics
για να βλέπεις τις τρέχουσες συζητήσεις στο φόρουμ μας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 06 Ιούλ 2017, 06:26

Καλημέρα φίλε. Ναι είμαι γυναίκα και με λένε Μαρία.

Μου αρέσει η δουλειά που έχεις κάνει, αλλά το παίρνω σαν υπόθεση εργασίας.
Είναι και αυτό μια μεθοδολογία όπως ξέρεις.

Ξεκινάω με το σκεπτικό ότι η γη είναι επίπεδη.
Και εφ όσον είναι επίπεδη πολλά πράγματα που είναι γύρω μας αλλάζουν και ερμηνεύονται διαφορετικά.
Αν δεχτούμε ότι είναι επίπεδη, αλλάζει ότι βλέπουμε γύρω μας και πρέπει να τα δούμε με άλλο μάτι.
Ποια είναι αυτά?.
Έφτιαξες βίντεο γιατί έχει σημασία.
Αλλά οι αλλαγές που φέρνει μία τέτοια διαπίστωση δεν εξαντλούνται σε ένα βίντεο.

Το ένα που αναφέρεις είναι ότι δεν υπάρχουν μικρόβια ιοί βακτήρια και αρρώστιες και όλα είναι προσομοιώσεις.

Το πάω λοιπόν λίγο πάρα κάτω.

Μικρόκοσμος.
Διδαχθήκαμε πως ότι υπάρχει στο μεγα κοσμο υπάρχει και στο μικρόκοσμο.
Ότι υπάρχει το ηλιακό σύστημα και ότι στο μικρόκοσμο υπάρχουν τα άτομα. Πρωτόνια νετρόνια ποζιτρόνια "μποζόνια " που είναι και τρέντυ. Γύρω από τον πυρήνα περιστρέφονται τα ηλεκτρόνια όπως οι πλανήτες στο ηλιακό σύστημα περιστρέφονται γύρω από τον ήλιο.
Με την παραδοχή ότι η γη είναι επίπεδη τι συμβαίνει στο μικρόκοσμο?
Όλα αυτά με τον πυρήνα και τα ηλεκτρόνια είναι αλήθεια ή ψέματα.
Τι δεν ισχύει και τι παραμένει ίδιο?

Αν όλα είναι ψέματα τι διάολο ψάχνουν στο CERN?.

Εννοείται ότι άλλα ψάχνουν και άλλα λένε ότι ψάχνουν και απαγορεύεται η είσοδος εις τους μη έχοντες εργασία.

Η ιδέα του CERN υπήρχε σε σήριαλ του 1964 tHE TIME TUNEL που παιζόταν και στην πρώτη τηλεόραση.
Τώρα όμως στο Υ.Τ επειδή έγινε τρεντυ λόγω CERN και το πήραν μυρωδιά άρχισαν τα πνευματικά δικαιώματα και έβαλαν την ταπετσαρία γύρω γύρω αφήνοντας μια μικρή οθονίτσα.

Μπορεί η θεωρία της επίπεδης γης να δώσει πληροφορίες για την έννοια του χρόνου?
Έχουμε στα ιδεο έναν φίλο που κάνει πολύ καλή δουλειά πάνω στην έννοια του χρόνου.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 07 Ιούλ 2017, 08:50

thinkOutsidetheglObe έγραψε:- ΝΕΡΟ είναι πάντα επίπεδο. {άρα 75% της Γης που καλύπτεται με αυτό,
δεν μπορεί να έχει σφαιρικό σχήμα!}
Όπως προτάσσει η Φυσική ως επιστήμη, όταν στο νερό δεν ύπαρχει καμία εξωτερική δύναμη να το κινεί, ή φυσική κίνηση, παραμένει πάντοτε ήρεμο, βρίσκει το επίπεδό του και αυτό είναι το πρώτο από όλες τις φυσικές παρατηρήσεις που έκανε ο άνθρωπος και με βάση αυτή τη σταθερά, λαμβάνει υπόψιν του και κατασκευάζει διάφορες μικρές ή μεγάλες κατασκευές που είναι ευθείες, κάθετες, ή υπο γωνία.
Έτσι λοιπόν, όταν βγούμε και σταθούμε μπροστά στην θάλασσα ένα ήσυχο πρωινό, διαπιστώνουμε ότι είναι....ΛΑΔΙ!
Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων....δεν υπάρχει καμία υψομετρική διαφορά.
Το επίπεδο είναι το απόλυτο 0, όπου κι αν βρισκόμαστε επάνω στη Γη.
Στο άλλο νήμα που σε ρώτησα τι εννοείς με το "επίπεδο νερό", δεν είχα διαβάσει αυτό που έγραψες εδώ. Απαντώ λοιπόν εδώ επ αυτού.

Μπορείς να δημιουργήσεις συνθήκες μηδενικής βαρύτητας; Από όσο ξέρω, είτε θα βγεις έξω από το βαρυτικό πεδίο της γης, είτε θα κάνεις το άλλο που κάνουν οι επιστήμονες, δηλαδή σε ένα ερευνητικό αεροπλάνο, το οποίο ανεβαίνει σε ένα μεγάλο ύψος και μετά κατεβαίνει, και ξανανεβαίνει, και ξανακατεβαίνει, τη στιγμή που φτάνει το μέγιστο ύψος και αρχίζει να κατεβαίνει, για λίγα δευτερόλεπτα δημιουργούνται συνθήκες μηδενικής βαρύτητας. Η γνωστή δημοσιογράφος Κοσιώνη αν θυμάμαι καλά προσφάτως έκανε σχετική εκπομπή για τα πειράματα μηδενικής βαρύτητας που κάνουν ΕΝΤΟΣ γήινου βαρυτικού πεδίου.

Σε αυτό λοιπόν το πλαίσιο θα ήθελα να μου πεις κατά πόσο αν χύσω ένα ποτήρι νερό αυτό θα πάρει επίπεδη διάταξη. Διότι εγώ από όσο ξέρω το αιωρούμενο νερό σε χώρο μηδενικής βαρύτητας έχει μια ακανονιστη καμπυλωτή διάταξη, ενώ αν είναι μικρή η ποσότητα (σταγόνα), λόγω των μικρο-έλξεων των μορίων του σχηματίζει σφαιρικότατη σταγόνα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Κυρ 09 Ιούλ 2017, 15:02

doctormarkon έγραψε: Μικρόκοσμος.
Διδαχθήκαμε πως ότι υπάρχει στο μεγα κοσμο υπάρχει και στο μικρόκοσμο.
Ότι υπάρχει το ηλιακό σύστημα και ότι στο μικρόκοσμο υπάρχουν τα άτομα. Πρωτόνια νετρόνια ποζιτρόνια "μποζόνια " που είναι και τρέντυ. Γύρω από τον πυρήνα περιστρέφονται τα ηλεκτρόνια όπως οι πλανήτες στο ηλιακό σύστημα περιστρέφονται γύρω από τον ήλιο.
Με την παραδοχή ότι η γη είναι επίπεδη τι συμβαίνει στο μικρόκοσμο?
Όλα αυτά με τον πυρήνα και τα ηλεκτρόνια είναι αλήθεια ή ψέματα.
Τι δεν ισχύει και τι παραμένει ίδιο?

Αν όλα είναι ψέματα τι διάολο ψάχνουν στο CERN?.

Εννοείται ότι άλλα ψάχνουν και άλλα λένε ότι ψάχνουν και απαγορεύεται η είσοδος εις τους μη έχοντες εργασία.

Η ιδέα του CERN υπήρχε σε σήριαλ του 1964 tHE TIME TUNEL που παιζόταν και στην πρώτη τηλεόραση.
Τώρα όμως στο Υ.Τ επειδή έγινε τρεντυ λόγω CERN και το πήραν μυρωδιά άρχισαν τα πνευματικά δικαιώματα και έβαλαν την ταπετσαρία γύρω γύρω αφήνοντας μια μικρή οθονίτσα.

Μπορεί η θεωρία της επίπεδης γης να δώσει πληροφορίες για την έννοια του χρόνου?
Έχουμε στα ιδεο έναν φίλο που κάνει πολύ καλή δουλειά πάνω στην έννοια του χρόνου.
Agaπητή Μαρία,
φυσικά και "ΔΙΔΑΧΤΗΚΑΜΕ πως ότι υπάρχει στο μεγα κοσμο υπάρχει και στο μικρόκοσμο."

Αυτό το "διδαχτήκαμε" από μόνο του δηλαδή δεν είναι λόγος να το αμφισβητήσουμε;
Είδαμε εμείς ποτέ εαν αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα; Γνωρίζουμε εμπειρικά, τι γίνεται, αν γίνεται σε ατομικό επίπεδο;
Αν όχι πως το θεωρούμε δεδομένο και ποια η διαφορά από την θρησκεία που βασίζεται στην πίστη;
Είναι ο ασθένειες μια πραγματικότητα, ή μια νοητική καθαρά κατάσταση που ανάλογα το σώμα μας θα δώσει ή όχι τη μάχη του;
Το τι ψάχνουν στο CERN, δεν μου επιτρέπει η ανατροφή μου να το χαρακτηρίσω, μόνο τελετές και πάρτι ξέρουν να κάνουν καλά,
διότι προσπαθόντας να αποδείξουν τα αναπόδεικτα, με τα λεφτά του κόσμου, δε μας πάει και πολύ μακριά.
Αν και πέρυσι ανακάλυψαν στο ΛΙΓΟ (LIGO) το αντίστοιχο των ΗΠΑ, τα βαρυτικά κύματα που φυσικά μας τα έδειξαν σε μια οθόνη υπολογιστή.
Δεν είναι εύλογο, να ανρωτηθεί κανείς, αν αυτά είναι όντως κάτι που βρήκαν, ή απλώς συνεχίζουν τη γνωστή προπαγάνδα που κάνει και η ΝΑΣΑ με τα κινούμενα σχέδια που μας δείχνει συνεχώς;
Θέλω να πω, ότι όλα είναι εκτός του φυσικού μας κόσμου, που δεν μπορούμε να τα αντιληφθούμε, αλλά θεωρητικά κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν.
Είναι τόσο παράλογο να αμφιβάλει κανείς για κάτι που είναι απολύτως αδύνατο να το επιδείξουν στο φυσικό μας περιβάλλον, πόσο μάλλον όταν έχουν πιαστεί στα πράσα επανειλημμένως να κάνουν....ζαβολιές;

Δεν είπα ότι αντιλαμβανόμενος την κατανόηση της ΕΓ αυτομάτως κάποιος αποκτά και όλες τις απαντήσεις!
Τόσο εγωπαθής όπως η βαφτιζόμενη Επιστήμη, όχι δεν είμαι, θαρρώ!
Τι θα άλλαζε άραγε στον χρόνο;
Νομίζω απολύτως τίποτε, μιας και αυτό που αντιλαμβανόμαστε τώρα είναι καθαρά μια νοητική διαφοροποίηση της αντίληψης και της συνείδησης.
Αυτό είναι που αλλάζει, όταν διαπιστώσουμε ότι βρεθήκαμε μπροστά στο μεγαλύτερο πιθανόν, παραμύθι που 'έχει γνωρίσει η μέχρι τώρα ανθρώπινη Ιστορία.
Επιμένουμε να φεύγουμε σε φανταστικούς κόσμους και σε εξωγήινες καταστάσεις, αιθεροβατόντας, όπως ακριβώς μας δίδαξαν, οραματιζόμενοι ουτοπικές καταστάσεις μέσω αναξιοποίητων δυνατοτήτων της τεχνολογίας, δίχως να παίρνουμε χαμπάρι ότι οι τεχνοκρατικές αυτές μυθοπλασίες, δεν είναι παρα γέννημα ενός λογοτεχνικού μυαλού που είναι ταγμένο στο να μας κουνάει πάντοτε το καρότο μπροστά από τη μούρη.
Άντε και λίγο ακόμη, σφίξε τα δόντια και κάνε κουράγιο και υπομονή, γιατί,,,,έτσι είναι ο κόσμος.
Πεθαίνουν καθημερινά αθώα παιδιά από ασιτία και έλλειψη πόσιμου νερού, αλλά εμείς θα δίνουμε από το υστέρημά μας για να πάει μια υπηρεσία αμφιβόλου ηθικής, να βρεί νερό σε άλλους "πλανήτες"!
Θα ευλογούμε τη αποψίλωση του Αμαζονίου, με ανυπολόγιστες επιπτώσεις στο μοναδικό αυτό οικοσύστημα, με τα αμέτρητα είδη χλωρίδας και πανίδας, με φυλές ανθρώπων που δεν έχουν δει τι είναι ο μοντέρνος πολιτισμός, με τον ανεκτίμητο πλούτο που εκείνος ο τόπος προσφέρει σε όλους μας, απλώς για να παράγουν περισσότερα δημητριακά που θα ταϊσουν τα δύσμοιρα ζωντανά για να σφαγιαστούν και να φάμε εμείς τις νεκρές τους σάρκες και να αρρωσταίνουμε.
Όλα αυτά την ίδια ωρα που η Ανταρκτική, με την Συνθήκη που έχουν υπογράψει 70φεύγα χώρες, παραμένει η μοναδική συνθήκη με τόση διάρκεια, και απαγορεύει την πρόσβαση σε πολίτες {εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, και σε ελεγχόμενες ζώνες} διότι πρέεπι να παραμείνει απείραχτο το σχεδόν ανύπαρκτο οικοσύστημα της, για μελέτες και μελέτες επί μελετών, της ατμόσφαιρας και του φαινομένου του θερμοκηπίου, κι άλλα τέτοια ευτράπελα.

Είμαστε υπνωτισμένοι, γιατί καταπίνουμε αμάσητα, ότι μας σερβίρουν, πράγμα που το γνωρίζετε πολύ καλά όσοι βρίσκεστε εδώ μέσα.
Εγώ είμαι απλός αγγελιοφόρος. Τίποτε άλλο.
Προσπαθώ να πάω τη σκέψη πίσω στις αρχικές βάσεις της.
Πολλές φορές, απλώς το συνεχίσουμε να πηγαίνουμε μπροστά, δεν είναι η λύση στο πρόβλημα.
Χρειάζεται να γυρίσουμε στην αρχή και τα ξαναπιάσουμε, γιατί πολύ απλά νομίζουμε ότι έχουμε πρόοδο, αλλά απλώς περιφερόμαστε χαμένοι.
Το έχουμε πάθει πολλές φορές στην έρημο, που χάνεσαι για πλάκα!
Αυτό είναι όλο, και το πιο απλό από όλα είναι να παραμείνουμε σταθεροί στα πόδια μας και να κοιτάξουμε το φυσικό μας περιβάλλον με καινούργια αντίληψη.

Τότε θα αλλάξουν οι οπτικές μας, αρκεί όπως προείπα, να έχουμε τη διάθεση, να ξεχάσουμε τα όσα έχουμε μάθει.
Δεν είναι δική μας γνώση, είναι φορετή, την έχουμε ασπαστεί, με ειλικρινή και τυφλή πίστη, υπερασπίζοντας την λες και η ύπαρξή μας βασίζεται σε αυτήν!
Η ιδέα του CERN που προήλθε λοιπόν, όπως λες από την φαντασία ενός συγγραφέα, δεν είναι η μόνη.
Οι δορυφόροι, ήταν κατασκέυασμα της φαντασίας του Άρθουρ Κλάρκ, που βασίστηκαν και ταινίες όπως 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος.
Τυχαίο ότι θεωρείται η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας, ενώ στην ουσία είναι μια κωλοτούμπα και μισή;
Λυπάμαι για τα γαλλικά, τον σπόυδασα τον κινηματογράφο και τα είδα εκ των έσω!
Νομίζω καταλαβαινόμαστε πολύ περισσότερο, από ότι η περιορισμένη μου ικανότητα να συντάξω ευκολονόητες προτάσεις, μου επιτρέπει!


στον φίλο ΟΤΤΟ,
Νομίζω δεν κατάφερες να αφήσεις τα όσα γνωρίζεις έξω για λίγο.
Η επιστημονική μέθοδος, χρειάζεται το πείραμά μας να είναι επαναλαμβανόμενο και μάλιστα, υπο κανονικές συνθήκες.
Άρα, για να αποδείξουμε ότι το νερό καμπυλώνει, θα πρέπει να βγούμε εκτός της Γης.
Μα, εδώ μιλάμε τι γίνεται, ΕΝΤΟΣ αυτής, παντού ολόγυρά μας, πάντα!
Το να μπώ σε ένα αεροπλάνο και να πετύχω συνθήκες "έλλειψης βαρύτητας"
{κάτι που γενικότερα υπάρχει ήδη στη Γη, διότι δεν υπάρχει η βαρύτητα παρα μόνο ώς εξίσωση,} δεν σημαίνει ότι στην ΓΗ αυτό είναι το σύνηθες.
Στην Επίπεδη Γη ΔΕΝ υπάρχει Βαρύτητα, γιατί δεν χρειάζεται για να εξηγήσει πως είναι δυνατόν να συγκρατούνται όλα αυτά επάνω της καθώς εκείνη
περιστρέφεται με 1.500.000χλμ/ω στο διάστημα!

Μου φέρνεις ως παράδειγμα μια, χιλιοειπομένη κατα τα άλλα, εξαίρεση, σε ένα κανόνα της φύσης και της φυσικής,
αν και είναι καθόλα αναμενόμενο, να προσπαθήσουμε να δικαιολογήσουμε κάτι που θα μας κατέρριπτε τα όποια πιστεύω μας, συμβαίνει σε όλους μας, ο υποφαινόμενος να δεις ταράκουλο!
Θέλω να πω, μην το παίρνεις προσωπικά, αν το παίρνεις.
Δεν είναι θέμα, λοιπόν να δεχτώ ή όχι αυτό που λες, απλώς γιατί δεν έχει θέση σε αυτό που προσπαθούμε να εστιάσουμε, δηλαδή την πρωτογενή γνώση, κι όχι τη δευτερογενή.
Πήγες στο αεροπλάνο, το έκανες το πείραμα;
Είσαι βέβαιος ότι αυτό που είδες μέσα από μια οθόνη δεν ήταν μια ψηφιακή απεικόνιση;
Γνωρίζεις ότι υπάρχει τεχνολογία που γίνεται δυνατή η επεξεργασία ζωντανού πλάνου σε αληθινό χρόνο, έτσι;
Ας αφήσουμε για λίγο τις όποιες υποθετικές καταστάσεις και εν τέλη, τις μη μετρήσιμες οπουδήποτε αλλού, παραμόνο σε κάποια ειδική περίπτωση,
κι ας εστιάσουμε στο τι συμβαίνει στη Γη.

Η ουσία είναι ότι είτε το θέλουμε, είτε όχι, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το νερό δεν μπορεί να καμπυλωθεί, ούτε να μαγνητιστεί,
ούτε να κολλήσει σε εξωτερική επιφάνεια κανενός αντικειμένου. Παίρνει πάντοτε το σχήμα του δοχείου του και πρέπει πάντοτε να περιέχεται κάπου.
Αν το οτιδήποτε από τα παραπάνω συμβαίνει στο "διάστημα" που έχει απόλυτο κενό, προέχει να αποδείξουμε πρώτα άλλα πράγματα.
Εαν όντως υπάρχει διάστημα και δεν είναι μια θεωρία:
- πως ένα σύστημα με θετικά ατμοσφαιρική πίεση μπορεί να βρίσκεται δίπλα σε απόλυτο κενό, ΔΙΧΩΣ κάποιο διαχωριστικό;
{Μια σαμπρέλα κάνει αυτή τη δουλειά, διαχωρήζει 2 συστήματα με διαφορετικές πιέσεις, ένα μπαλόνι, ή ένα κάνιστρο σπρέυ κτλ.}
- πως τα διαστημικά λεοφορεία, πήγαν μέχρι τη σελήνη και επέστρεψαν, πως γίνονται οι μανούβρες του διαστημικού σταθμού και η προσέγγιση αυτού από διαστημικά
οχήματα στο κενό, όταν αποδεδειγμένα δεν μπορέι να υπάρξει προώθηση, αλλά ούτε και καύση/ανάφλεξη σε κενό αέρος;
{Η επίσημες απάντησεις "έξυπνοι προωθητήρες" ή "έξυπνες βαλβίδες" νομίζω είναι παντελώς αντιεπιστημονικές, παρόλο που προέρχονται από το ναό της
"Επιστήμης"}
Επίσης μην μπερδευόμαστε, με την επιφανειακή τάση των υγρών, που σε μια πολύ μικρή ποσότητα θα καμπυλώσει στιγμιαία.
Ακόμη και η μαμά ΝΑΣΑ (ΜΑΣΑ) μας λέει ότι οι σταγόνες δεν είναι ποτέ σφαιρικές και εδώ έχει δίκιο!
It's True! Raindrops Are Not Raindrop-Shaped! | NASA Science HD Video


Το πρόβλημα αυτό παραμένει άλυτο και παντελώς ανεξήγητο, όταν ήδη στα 6χλμ έχουμε μια υποτιθέμενη καμπυλότητα της τάξεως των 2,8μ
ενώ στα 20χλμ 32μ και στα 100χλμ έχουμε γύρω στα 780μ καμπυλότητας.

Έχω παραθέσει και τους πίνακες με τα νούμερα πιο πάνω. Είναι όλα στη διάθεσή σας.
Αυτές είναι μετρήσημες μονάδες και επίσημα νούμερα.
Σε οποιαδήποτε προσπάθεια όμως για να τα επαληθεύσουμε θα δούμε ότι κάτι πάει στραβά και δεν γίνεται!
Ραφήνα - Μαρμάρι 27χλμ απόσταση, 37μέτρα καμπυλότητας κι όμως βλέπαμε τα φώτα στο λιμάνι, μια χαρά.
Ισθμός Κορίνθου από τη μια βυθυζόμενη γέφυρα στην άλλη, 5,8χλμ καμπυλότητα 2.6μ φαινόταν μια χαρά 4 ολόκληρα μέτρα πάνω από το νερό.
Παραλία Καϊάφα - Λαγανάς Ζακύνθου 85χλμ, καμπ. >500μ! τα φώτα του χωριού ξεκάθαρα το βράδυ!
Παράλιο Άστρος - Βιβάρι 20χλμ καμπυλ 31μ κι όμως η παραλία του ξεκάθαρα ορατή!
Αδύνατη η καταγραφή σε βίντεο, λόγω ειδικού αντάπτορα, όμως έρχονται κι αυτά, που ίσως πείθουν οπερισσότερο, με την απόκτηση της Ρ900 Νίκον
που έχει 85x ζούμ, αν και υπάρχουν μαρτυρίες από όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης!

Και μην ξεχνάμε, σε μια σφαίρα {κι όχι σε κομμένη σφαίρα, βασούλα μου}
η καμπυλότητα πρέπει να είναι ορατή όχι μόνο μπροστά μας, αλλά και από άκρη σε άκρη.
Παράδειγμα όταν βρίσκομαι στην παραλία της Ζαχάρω...και κοιτάζω το πέλαγο
https://www.google.gr/maps/@37.470106,2 ... .75z?hl=en
{Δεξί κλίκ στο σημείο που θες, "μετρηση απόστασης" και ξανα δεξί στο τελικό σημείο.}
Κοιτάζοντας αριστερά μου βλέπω μέχρι τα παράλια των Φιλιατρών.
Κοιτάζοντας δεξιά μου, βλέπω μέχρι το Κατάκολο που είναι στα 53χλμ. Αυτό σημαίνει πάνω από 200μ καμπυλότητας.
Δηλαδή, εγώ που είμαι στο κέντρο, θα έπρεπε να μπορώ να δω μπροστά μου την "κορυφή" του νερού και απο κεί μέχρι το Κατάκολο 100μ υπομετρικής διαφοράς,
και το ίδιο από το κέντρο πρός τα Φιλιατρά, άλλα 100μ!
Αυτό το έχω σε βίντεο, δεν είναι καθόλου δύσκολο. Το ακατόρθωτο είναι να εντοπίσω τόσο μεγάλες υψομετρικές διαφορές, διότι απλώς δεν υπάρχουν!

Σας δυσκόλεψα, αλλά κι εμένα μου ήταν δύσκολο στην αρχή, θέλει πολλά πειράματα με κιάλια ή ακόμη καλύτερα με τηλεσκόπιο, που αντί να το στρέφουμε μόνιμα στον ουρανό, μπορούμε να το μεταμορφώσουμε στο απόλυτο εργαλείο και να μετρήσουμε την υποτιθέμενη καμπυλότητα.
Μην απογοητευτείτε, είναι σαν να ψάχνετε να βρείτε το τέρας του Λοχ Νες, την Λαιρναία Ύδρα/Αίγινα, τον Bigfoot και το ξωτικό των Χριστουγέννων!
Η χώρα μας έχει μοναδικά χαρίσματα, ένα από αυτά είναι ότι περιβάλλεται από πολύ νερό και που-θε-να σε καμία περίπτωση, δεν μπορούμε να το δούμε να κουρμπάρει! Αυτές είναι εικόνες που ανακαλεί το υποσυνείδητο που τις έχεις δει, ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ φορές σε όλη μας τη ζωή, στην τηλεόραση, ή από φακούς ευρυγώνιους!
Πείραμα του Γορίλα - Να που κρύβεται η καμπυλότητα


Έτσι, λοιπόν, το ένα φέρνει το άλλο, οπότε ας μείνουμε στα γήινα κι ας εξετάσουμε αυτά που βλέπουμε και μπορούμε να μετρήσουμε εμείς οι ίδιοι!
Δεν υπάρχει κάτι πιο απλό, αν και ούτε οι μαθηματικοί δεν μπορούν να το απαντήσουν δίχως να τους πιάσει κρύος ιδρώτας!
Όταν έχουμε συγκεκριμένα νούμερα γαι την σφαιρική μας Γη, θα έπρεπε να μπορούμε τα διαπιστώσουμε, όπου κι αν βρεθούμε.
Το απίθανο είναι, ότι δεν βρίσκουν εφαρμογή στις παρατηρ'ήσεις και τα πειράματα που κάνουμε, οπότε κάποιο δεδομένο είναι λάθος.
Αυτή είναι και η αρχή της αντίφασης, καθώς δεν υπάρχουν αντιφάσεις!
Όταν βρίσκεσαι μπροστά σε μια αντίφαση, έλεγξε τα δεδομένα σου ξανά, γιατί κάποιο από αυτά είναι λάθος!

Κανένας σοβαρός επιστήμονας μέχρι στιγμής σε οποιαδήποτε συζήτηση μας, δεν αμφισβήτησε τις ιδιότητες του νερού.
Τα προβλήματα, αρχίζουν από κεί και έπειτα, όταν οι πράξεις δεν βγαίνουν.
Ακόμη και στο οικογενειακό μου περιβάλλον, ο πολυαγαπημένος και τρελός επιστήμων, καθηγητής πανεπιστημίου δεν μπορεί να δώσει απάντηση
και είναι τική του που ασχολήθηκε με κάτι που του καταρρίπτει ολόκληρο το γνωστικό του κατασκεύασμα.
Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα:
Η Γνωστική Ασυμφωνία, ή Cognitive Dissonance δεν είναι καμία πάθηση που δεν πέρνει γιατρειά.
Η θεραπεία βρίσκεται στο νού, όπως και όλες οι άλλες.
Αν είδατε το βίντεο με το ρεκόρ απόστασης φωτό, ξαναλέω έχω όλα τα εργαλεία για να κάνει κάποιος μέτρηση της καμπυλότητας
και να βρεί ότι.........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Έχουμε αναλογιστεί ποτέ, εαν όλοι αυτοί οι νόμοι του ανθρώπου, αυτές οι σταθερές που επινοεί, είναι όντως σταθερές, ή αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου;
Σε αυτό το σημείο, να σας παραπέμψω σε αυτή την εξαίρετη ομιλία, δεν θυμάμαι αν το έκανα πριν
Η Αυταπάτη της Επιστήμης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα διαμάντια που συναντώ αναπάντεχα...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 09 Ιούλ 2017, 15:09

Bλέπω πως κατάλαβες το λειτουργικό του video embedding Θινκ, και χαίρομαι. :thumb:

Λυπάμαι που αυτόν τον καιρό δεν έχω το μυαλο (αλλά ούτε και τη διάθεση) να συμμετάσχω
σε πολύπλοκες και πολύπλευρες συζητήσεις, αλλά εκ των συνθηκών αδυνατώ επί του παρόντος.
Ισως αργότερα... Για την ώρα δεν αμφιβάλλω πως θα έχεις γόνιμους διαλόγους
με άλλους ιδεογραφίτες. :wink:
(τα καθέκαστά μου θα τα γνώριζες αν παρακολουθούσες τα ενεργά θέματα όπως επανειλημμένα
σου πρότεινα και έριχνες βλέφαρο στο προσωπικό μου νήμα-Δε θα αναφερθώ σε αυτά εδώ,
καθοτι δεν αφορούν το συγκεκριμένο νήμα)

Καλή συνέχεια στα ΙΔΕΟ και καλό καλοκαίρι να έχεις. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube, Facebook και άλλα δίκτυα”