Ηλίου δραστηριότητα 6

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Αύγ 2017, 20:06

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 22 Αύγ 2017, 12:12

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 24 Αύγ 2017, 17:19

Την ημέρα της έκλειψης έγιναν κάποια περίεργα στις ΗΠΑ



https://www.youtube.com/watch?v=xe8dg73BR0s

Σε κάποιες περιοχές είδαν φώτα στον ουρανο -βλ. 4.13

σε άλλη ένα "αντικείμενο" κοντά στον ήλιο βλ. 5.48 και πιο κοντινό στο 5.51
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 25 Αύγ 2017, 04:21

Μάλλον οι καταχθόνιοι βγήκαν με τα σκάφη τους για να φωτογραφίσουν το φαινόμενο :loco:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 02 Σεπ 2017, 09:45

Από εδώ και κάτω https://youtu.be/zmMO3jNrqHY?t=21m44s
λέω και για την "σκοτεινή ύλη" που έβγαλε ο ήλιος στο ηλιακό σύστημα
και για την έκλειψη (με σχετικά λινκς στην περιγραφή του βίντεο)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 06 Σεπ 2017, 20:20

Μεγάλη ηλιακή έκρηξη σήμερα, που κατευθύνεται στον πλανήτη μας
προκαλώντας μεγάλη γεωμαγνητική καταιγίδα

http://www.swpc.noaa.gov/news/g3-watch- ... me-arrival




https://www.youtube.com/watch?v=7-2_Yteuctk

το βίντεο μιλάει για εκρηξη μεγέθους Χ9 που γίνεται Χ10... Η ακτινοβολία UV, και X-ray
ιονισε το πάνω άκρα της ατμόσφαιράς μας προκαλώντας ένα μπλακ άουτ βραχέων ραδιοκυμάτων
στην πλευρά του πλανήτη που έχει μέρα. Η έκρηξη πιθανά προκάλεσε πολύ μεγάλη
ηλιακή έκλαμψη, για την οποία δεν έχουν ακόμα επιβεβαίωση, αλλά θα ενημερώσουν.


και όλα αυτά ενώ έχουμε πανσέληνο απόψε...
και η Ιρμα έφτασε τα 180 μίλια/ώρα (350 χλμ)
Το πράγμα κλιμακώνεται...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 06 Σεπ 2017, 21:05

Όντως πολλά μαζεμένα σε παγκόσμιο επίπεδο
η νασα λέει ότι μια απο τις 2 εκλάμψεις ήταν η πιο ισχυρή έκλαμψη που καταγράφηκε απο το 2008.


https://www.nasa.gov/feature/goddard/20 ... -nasas-sdo
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 08 Σεπ 2017, 13:46

Αναρωτιέμαι ,αν τα σκαφη που περιτριγυριζουν τον ήλιο έχουν την τεχνολογία να αυξόμειώνουν τις εντάσεις ή να ενεργοποιούν τις ηλιακες εκρηξεις...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Σεπ 2017, 14:31

Κι εγώ αναρωτιέμαι... εύλογος ο προβληματισμός σου.
ο μυνχάουζεν τα "τσακώνει" πριν τα σβήσει η ΝΑΣΑ

αυτά μου κάνουν στο μέγεθος ενός μεγάλου πλανήτη...




https://www.youtube.com/watch?v=5QrndZ1bLJE



κι ένα "πούρο" προσφάτως



https://www.youtube.com/watch?v=XtDzpk-WfIQ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 09 Σεπ 2017, 12:02

Οι ηλιακές εκλάμψεις συνεχίζονται !!
Active Region on Sun Continues to Emits Solar Flares

6 Σεπτεμβρίου εκλάμψεις εντάσεως Χ2.2 & Χ9.3
7 Σεπτεμβρίου εκλάμψεις εντάσεως Μ7.3 & Χ1.3
8 Σεπτεμβρίου έκλαμψη εντάσεως M8.1

Ανάλογα με την ισχύ τους, οι ηλιακές εκλάμψεις κατατάσσονται σε πέντε κατηγορίες: A, B, C, M και Χ (οι πιο ισχυρές, που έχουν και διαβαθμίσεις Χ1, Χ2, Χ3 κ.ο.κ.).
Η πιο ισχυρή που έχει ποτέ παρατηρηθεί, συνέβη το 2003 και ήταν Χ28.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 11 Σεπ 2017, 17:13

Μπήκε ο ΣεπτέμβρηΣ και ο Ήλιος τα έχει πάρει. .μήνες έχω να τον ρωτήσω, δω,έτσι. .. :D

https://youtu.be/KMFBMEj-Kaw

https://youtu.be/Ju1-QZXBEUQ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Σεπ 2017, 10:44

http://www.iefimerida.gr/news/361769/en ... si-eikones

10 Σεπτεμβρίου έκλαμψη εντάσεως Χ8,2
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 14 Σεπ 2017, 20:57

adiasistos έγραψε:10 Σεπτεμβρίου έκλαμψη εντάσεως Χ8,2
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βίντεο απο τον δορυφόρο GOES-16 της nooa (National Oceanic and Atmospheric Administration).
Mπορείτε να το βάλετε και σε αργή κίνηση.Να είχε και καλύτερη ανάλυση..



https://www.youtube.com/watch?v=xiwOXqZHehc
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 18 Σεπ 2017, 17:12

Στις 23 Σεπτεμβρίου η AR2673,αυτή έδωσε στις 6 Σεπτεμβρίου το x9.3, επιστρέφει!
https://youtu.be/DlZxZ9utQII

Εκείνες τις μέρες ενδέχεται ο Τυφωνας Χοσέ να χτυπήσει τη Ν.Υ,ενώ στο διαδίκτυο κυκλοφορεί η θεωρία με τον πλανήτη X η Νιμπιρου,για το τέλος του κοσμου, με βάση κάποιων πληροφοριων..προφητείων ήθελα να γραψω :loco: :lol:

Ιστορίες για όλα τα γούστα :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 19 Σεπ 2017, 23:00

O 22oς ηλιακός κύκλος,ο 23ος και ο 24ος που βρισκόμαστε σήμερα (έχει ξεκινήσει από τον Δεκέμβρη του 2008).
Ο 25ος θα είναι μάλλον ακόμα πιο αδύναμος (όσον αφορά της ηλιακές κηλίδες).

Εικόνα


Εδώ είναι η λίστα με τους ηλιακούς κύκλους.Στον 24 που είμαστε σήμερα στις μέρες χωρίς ηλιακές κηλίδες (Spotless days) βλέπετε ότι ο αριθμός είναι πολλαπλάσιος των προηγούμενων κύκλων εδώ και πολλές δεκαετίες(ή ηλιακούς κύκλους) και ακόμα δεν έχει τελειώσει αυτός ο κύκλος.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_solar_cycles
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 21 Σεπ 2017, 22:43

Μία στεφανιαία τρύπα προς την μεριά της Γης.Ενισχυμένος ηλιακός άνεμος θα μπορούσε να φτάσει σε 3 μέρες.
Εικόνα

Άρθρο για τις τρύπες στο στέμμα του ήλιου και τις επιπτώσεις στην Γη: http://www.lifo.gr/now/tech_science/107637
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 21 Σεπ 2017, 23:03

adiasistos έγραψε:Μία στεφανιαία τρύπα προς την μεριά της Γης.Ενισχυμένος ηλιακός άνεμος θα μπορούσε να φτάσει σε 3 μέρες.
"Μια στεφανιαία μαύρη τρύπα είδαν οι επιστήμονες να εμφανίζεται στο στέμμα του ήλιου, ή την ατμόσφαιρα, όταν το μαγνητικό πεδίο του ήλιου ανοίγει και επιτρέπει στη θερμότητα να απελευθερωθεί.
Παρότι ακούγεται αρκετά τρομακτικό, δεδομένης της εξάρτησης της Γης από τον ήλιο για την επιβίωση της, οι επιστήμονες λένε ότι αυτή η ανακάλυψη δεν είναι ένα σημάδι της επικείμενης καταστροφής, ούτε για το γιγάντιο ουράνιο σώμα, ούτε για την πλανήτη μας.
Πρόκειται για φαινόμενο που εμφανίζεται συχνά, μόνο που αυτή τη φορά είναι μεγαλύτερο απ’ ό,τι συνήθως, ενώ μπορεί να αυξηθεί περισσότερο καλύπτοντας σχεδόν το ¼ της συνολικής επιφάνειας του ήλιου. Παρότι πάντως αυτές οι τρύπες δεν σηματοδοτούν το τέλος του κόσμου, οι επιστήμονες σημειώνουν ότι η παρουσία τους μπορεί να διαταράξει τη λειτουργία των δορυφόρων και των τηλεπικοινωνιών στη Γη, εξαιτίας των ηλιακών ανέμων που απελευθερώνονται και εισβάλουν στο μαγνητικό πεδίο."
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 24 Σεπ 2017, 18:22

adiasistos έγραψε:Οι ηλιακές εκλάμψεις συνεχίζονται !!
Active Region on Sun Continues to Emits Solar Flares

6 Σεπτεμβρίου εκλάμψεις εντάσεως Χ2.2 & Χ9.3
7 Σεπτεμβρίου εκλάμψεις εντάσεως Μ7.3 & Χ1.3
8 Σεπτεμβρίου έκλαμψη εντάσεως M8.1

Ανάλογα με την ισχύ τους, οι ηλιακές εκλάμψεις κατατάσσονται σε πέντε κατηγορίες: A, B, C, M και Χ (οι πιο ισχυρές, που έχουν και διαβαθμίσεις Χ1, Χ2, Χ3 κ.ο.κ.).
Η πιο ισχυρή που έχει ποτέ παρατηρηθεί, συνέβη το 2003 και ήταν Χ28.
adiasistos έγραψε:10 Σεπτεμβρίου έκλαμψη εντάσεως Χ8,2
Αυτές (και άλλες) οι εκλάμψεις του ηλίου έγιναν από την ενεργή περιοχή 2673 (Active Region 2673 ή AR2673) η οποία όπως
διαβάζω επέστρεψε με το πρόσωπο της προς την γη,έχει αποσυντεθεί πολύ αλλά είναι πιθανόν να παράγει ισχυρές ηλιακές εκλάμψεις.


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 25 Σεπ 2017, 15:09

H ηλιακή κηλίδα 2673,μετονομάστηκε σε 2682,έχει επιστρέψει προς τον ορατό δίσκο.
Τώρα φαίνεται λιγότερο μαγνητικά περίπλοκη.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 25 Σεπ 2017, 22:14

''Τις πρώτες βδομάδες του Σεπτεμβρίου ο ήλιος κατάφερε να μας ξαφνιάσει. Αν και υποτίθεται ότι διέρχεται μια περίοδο ηρεμίας, ξαφνικά από μέσα του ανάβρυσε σαν πύρινο λουλούδι η ισχυρότερη έκλαμψη της τελευταίας δεκαετίας. Τις επόμενες μέρες παρατηρήθηκαν κι άλλες παρόμοιες εκλάμψεις, όλες στην ίδια περιοχή, τεράστιες εκρήξεις στην επιφάνεια του που απελευθέρωσαν τιτάνιες ποσότητες ενέργειας οι οποίες βρίσκονταν αποθηκευμένες μέσα σε παραμορφωμένα μαγνητικά πεδία. Τα ηλιακά εκείνα πυροτεχνήματα που το μέγεθός τους ξεπέρασε αρκετές φορές αυτό της Γης, συνοδεύτηκαν από μαζικές εκτοξεύσεις πελώριων νεφών από φορτισμένα σωματίδια που έφτασαν μέχρι τον πλανήτη μας με τη μορφή ηλιακού ανέμου και προκάλεσαν ισχυρότατες ενεργειακές καταιγίδες καθώς αλληλεπίδρασαν με τη μαγνητόσφαιρα του. Ραδιόφωνα υψηλής συχνότητας παρέλυσαν, επηρεαστήκαν δυσμενώς τα συστήματα πλοήγησης αεροπλάνων ενώ πολλά δορυφορικά κανάλια γέμισαν παράσιτα. Οι τροχιές κάποιων τεχνητών δορυφόρων παραμορφώθηκαν και το πλήρωμα του διεθνούς διαστημικού σταθμού ανέβαλε τους διαστημικούς περιπάτους του προκειμένου να μην εκτεθεί σ’ επικίνδυνες ποσότητες ραδιενεργούς ακτινοβολίας. Από την άλλη, οι κάτοικοι των χωρών που βρίσκονται κοντά στον αρκτικό κύκλο του πλανήτη μας απόλαυσαν ένα εντυπωσιακότατο βόρειο σέλας και κατέγραψαν παραμυθένιες εικόνες που ταξίδεψαν σε ολόκληρο τον κόσμο μέσα από το δίκτυο των σύγχρονων συστημάτων κοινωνικής δικτύωσης. Η ανθρωπότητα βρέθηκε για άλλη μια φορά αντιμέτωπη με το αδάμαστο μεγαλείο του κοσμικού περιβάλλοντος.

Σήμερα πολλοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η επίδραση των ηλιακών εκλάμψεων στον πλανήτη μας αγγίζει την ανθρωπότητα κατά τρόπους παράξενους και ότι μια τόσο έντονη ενεργειακή δραστηριότητα επιδρά βαθιά στα μυαλά και στα σώματά μας. Πιστεύουν δηλαδή ότι ο Ήλιος επηρεάζει την διανοητική και τη σωματική μας υγεία. Η δραστηριότητα του ήλιου καθώς αλληλεπιδρά με το μαγνητικό πεδίο του ήλιου, ενδέχεται να προκαλεί εκτεταμένες αλλαγές στην αντίληψη μας, στην συναισθηματική μας κατάσταση, στα συναισθήματά και στη συμπεριφορά μας. Αν και προς το παρόν η ιδέα ότι ηλιακές κηλίδες στην επιφάνεια του ήλιου και οι ηλιακές εκλάμψεις του μπορούν να επηρεάζουν την ανθρώπινη υγεία στη Γη δεν έχει ακόμα τεκμηριωθεί επιστημονικά, όταν γίνονται στατιστικές συγκρίσεις με βασικές παραμέτρους τις εισαγωγές σε νοσοκομεία, τη γενικότερη κατάσταση της υγείας ενός πληθυσμού και την Ηλιακή-Γεωμαγνητική δραστηριότητα, ανακαλύπτονται κάποιοι ασυνήθιστοι συσχετισμοί. Για παράδειγμα, ερευνητές στο Ινστιτούτο Προβλημάτων Βιομηχανικής Οικολογίας του Βορρά (The Institute of North Industrial Ecology Problems) που βρίσκεται στη Ρωσία, μελέτησαν τις ηλιακές επιδράσεις από το 1948 έως το 1997 και ανακάλυψαν ότι η γεωμαγνητική δραστηριότητα έδειξε τρεις φάσεις κορύφωσης κατά τη διάρκεια αυτού του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, από το Μάρτιο έως τον Μάιο, τον Ιούλιο, και τον Οκτώβριο αντίστοιχα. Κάθε τέτοια κορύφωση ταίριαζε με αυξημένα ποσοστά άγχους, κατάθλιψης, διπολικής διαταραχής και αυτοκτονικών τάσεων που καταγράφηκαν στην πόλη Kirovsk.

Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί κάποιος πειστικός βιολογικός σχηματισμός που να συνδέει αυτά τα δύο σύμφωνα με τα λεγόμενα του δόκτορα Neil Cherry, Πανεπιστημιακού Καθηγητή και συνεργάτη του τμήματος Περιβαλλοντολογικής Υγείας στο Πανεπιστήμιο του Lincoln.Κατά τη γνώμη του ωστόσο, ενδέχεται η συχνότητα Schumann να είναι ο συγκεκριμένος βιοφυσικός σχηματισμός που συνδέει την Ηλιακή-Γεωμαγνητική δραστηριότητα με τις επιδράσεις που παρατηρούνται στην ανθρώπινη ψυχική κατάσταση και βιολογική υγεία. Η συχνότητα Schumann είναι μια ομάδα συχνοτήτων σε πολύ χαμηλή συχνότητα που αποτελούν τμήματα του φάσματος του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου της γης. Οι συχνότητες Schumann έχουν παγκόσμια εμβέλεια και αλλάζουν με βάση τις ηλεκτρικές εκκενώσεις της ατμόσφαιρας, για παράδειγμα τις αστραπές, οι οποίες λαμβάνουν χώρα ανάμεσα στην επιφάνεια της Γης και την ιονόσφαιρα. Το παραπάνω σκεπτικό οδήγησε κάποιους επιστήμονες στο συμπέρασμα ότι οι ηλιακές καταιγίδες ενδεχομένως αποσυγχρονίζουν τους κιρκαδικούς ρυθμούς μας, δηλαδή το βιολογικό ρολόι μας που ρυθμίζει τον κύκλο του ύπνου και της εγρήγορσης. «Το σταθεροποιητικό σύστημα του κιρκαδικού ρυθμού εξαρτάται από περιβαλλοντικά ερεθίσματα προκειμένου να συγχρονίσει το βιολογικό ρολόι μας,» λέει ο ψυχίατρος Kelly Posner, στο Πανεπιστήμιο Columbia. «Τα μαγνητικά πεδία μπορεί να είναι ένα απ’ αυτά τα περιβαλλοντικά ερεθίσματα.» Ο αδένας της επίφυσης (pineal gland) που βρίσκεται στο κέντρο περίπου του μετώπου μας, εκεί όπου οι μυστικιστές της «Νέας Εποχής» τοποθετούν την ύπαρξη του λεγόμενου «Τρίτου Ματιού» έχει ανακαλυφθεί ότι επηρεάζεται από την ηλεκτρομαγνητική δραστηριότητα.. Τώρα πλέον υποψιαζόμαστε ότι η αυξημένη ηλιακή δραστηριότητα κάνει τον αδένα της επίφυσης να παράγει υπερβολική μελατονίνη, μια ουσία η οποία «ηρεμεί» τον εγκέφαλό μας και μας βοηθάει να αποκοιμηθούμε. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις ότι ακόμα και κάποιοι όχι και τόσο μακρινοί πρόγονοί μας, τον χρησιμοποιούσαν ως εσωτερική πυξίδα, ως ανιχνευτή δηλαδή του γήινου μαγνητικού πεδίου, προκειμένου να προσανατολίζονται. Μάλιστα, κατά τη βιβλιογραφική έρευνα που έκανα προκειμένου να γράψω το συγκεκριμένο άρθρο, θυμήθηκα μια ενδιαφέρουσα παράγραφο που είχα διαβάσει στο μυθιστόρημα του σπουδαίου Έλληνα λογοτέχνη Στρατή Μυριβήλη, «Η Ζωή εν Τάφω» όπου περιγράφεται γλαφυρά η συμπεριφορά ενός κατοίκου των βαλκανικών δασών καθώς προσπαθούσε να προσανατολιστεί: Οσμιζόταν τον αέρα, ακριβώς όπως κάνουν πολλά μέλη των σημερινών φυλών του Αμαζονίου όταν επιχειρούν να βρουν το δρόμο τους μέσα στα πυκνά δάση της απέραντης ζούγκλας.

Σύμφωνα λοιπόν με την παραπάνω θεωρία, τα ψυχολογικά αποτελέσματα μιας μαζικής έκρηξης στην επιφάνεια του ήλιου, μπορεί να προκαλούν πονοκεφάλους, ταχυπαλμίες, αλλαγές στη διάθεση, και μια αίσθηση κακουχίας. Χαοτικές ή μπερδεμένες σκέψεις και άστατη συμπεριφορά επίσης αυξάνονται. Ωστόσο, ενδέχεται οι ηλιακές εκρήξεις να ασκούν και κάποιες άλλες, πιο μαζικές επιδράσεις στην ευάλωτη ανθρωπότητα:

Στις 29 Αυγούστου του 2008, κάποια άρθρα που αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο προέβλεπαν ότι ένας κύκλος αυξημένης ηλιακής δραστηριότητας που θα έφτανε στην κορύφωσή του το 2011-2012 θα προκαλούσε μεγάλες εκπομπές ηλιακής ακτινοβολίας που θα προκαλούσαν με τη σειρά τους κοινωνικές αναταραχές στη Γη. Αυτή η θεωρία αρχικά διατυπώθηκε από έναν Ακαδημαϊκό Σύμβουλό της Ρωσικής Ακαδημίας Μηχανικών Επιστημών (An Academic Adviser of the Russian Academy of Engineering Sciences) με το όνομα Yuri Zaitsev. Ο συγκεκριμένος ερευνητής ισχυρίστηκε ότι «Οι επιστήμονες αναμένουν έναν νέο κύκλο ηλιακής δραστηριότητας…Ο κύκλος ξεκινάει με μια σειρά ισχυρών ηλιακών εκλάμψεων πράγμα που σημαίνει ότι μας περιμένει μια δύσκολη περίοδος.» Προέβλεψε δε ότι οι ισχυρότερες εκλάμψεις θα συμβούν στο τέλος του 2011 και στις αρχές του 2012. «Σε γενικές γραμμές, αυτός ο νέος κύκλος ηλιακής δραστηριότητας θα είναι κατά 30-50% πιο ισχυρός από τον προηγούμενο που προκάλεσε μια σειρά υπερ-κατακλυσμών.» «Η πρωτοφανής ένταση των ηλιακών εκλάμψεων των τελευταίων ετών και η ανώμαλη ανάπτυξη της ηλιακής δραστηριότητας καθώς και οι ελλιπείς πληροφορίες που έχουμε για τους μηχανισμούς που καθορίζουν τη δραστηριότητα του ήλιου μας απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή ως προς την επίδρασή τους στον πλανήτη μας,» πρόσθεσε. «Η ηλιακή δραστηριότητα μπορεί να προκαλέσει κοινωνικές αναταραχές, (πολέμους και επαναστάσεις) καθώς και θεολογικές, επιστημονικές και τεχνολογικές καινοτομίες. Η σχέση ανάμεσα στην ηλιακή δραστηριότητα και στις διάφορες δραστηριότητες στη Γη, έχουν γίνει ολοφάνερες αλλά ο ακριβής μηχανισμός που τις ελέγχει παραμένει μυστηριώδης.»

Σήμερα βέβαια που πλησιάζουμε στο τέλος του 2017 και η ανθρωπότητα συνεχίζει να βαδίζει σώα και αβλαβής προς κάποιο αμφίρροπο μέλλον, οι δυσοίωνες προβλέψεις του Ρώσου επιστήμονα μοιάζουν πλέον λιγάκι γραφικές ενώ οι θεωρίες του φαίνεται να έχουν χάσει μεγάλο μέρος από τη λάμψη τους. Ωστόσο, σύμφωνα με τον καθηγητή Raymond Wheeler του Πανεπιστημίου του Kansas και τον Ρώσο επιστήμονα Alexander Chizhevsky, οι ηλιακές καταιγίδες μπορούν όντως να προκαλέσουν συγκρούσεις πολέμους ακόμα και θανάτους σε πολλούς κατοίκους της Γης. Ο Wheeler επέκτεινε την εργασία του Chishevsky’s μελετώντας τα ποσοστά βίαιων περιστατικών κατά τη διάρκεια του 1913 και καταγράφοντας τα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στους πολέμους που ξέσπασαν έκτοτε και τη σοβαρότητα αυτών. Τα σχετικά ευρήματα συσχετίστηκαν με τον 11χρονο χρονικό κύκλο που ακολουθούν οι ηλιακές κηλίδες. Τα αποτελέσματα της έρευνας του έδειξαν ότι όταν ο κύκλος της ηλιακής δραστηριότητας κορυφώνεται, υπάρχει μια αύξηση στην ανθρώπινη ανησυχία, στις εξεγέρσεις, στις επαναστάσεις και στις συγκρούσεις ανάμεσα στα έθνη. Καθώς τα μαγνητικά πεδία γίνονται πιο έντονα, οι αντιδράσεις προς αυτά μέσα στο ανθρώπινο μυαλό ποικίλουν από θανατηφόρες συναισθηματικές εκρήξεις έως φαινομενικά αναίτιες δολοφονικές εξάρσεις. Ο Wheeler βάσισε την έρευνα του σε όλη τη γνωστή ανθρώπινη ιστορία και ισχυρίστηκε μάλιστα ότι ανακάλυψε μια συσχετιστική μορφοδιάταξη χρονικής διάρκειας 2,500 ετών!

Νιώθετε λοιπόν κάπως περίεργα τώρα τελευταία; Μια ανεξήγητη αίσθηση ανησυχίας, ψυχοσωματικής εξάντλησης ή ευερεθιστότητας; Δυσκολεύεστε να συγκεντρωθείτε ή να κοιμηθείτε τα βράδια; Ίσως λοιπόν, εκτός από τα μύρια όσα προβλήματα της γκρίζας καθημερινότητας που μας ταλαιπωρούν, πίσω από αυτή την ψυχοσωματική ταλαιπωρία που περνάτε να κρύβεται κάτι άλλο. Ίσως, τα ενεργειακά απόνερα μιας πανίσχυρης ηλιακής έκλαμψης που εισέβαλε πρόσφατα στην ατμόσφαιρα της Γης να επηρεάζουν κατά τρόπους απόκρυφους ακόμα την ψυχοσωματική σας υπόσταση και να σας αποσταθεροποιούν. Εξάλλου, ποιος λογικός άνθρωπος θα μπορούσε να αμφισβητήσει τη δύναμη του πανίσχυρου Ήλιου μας που μαζί με το φως του ενδέχεται να εκπέμπει παράξενα μηνύματα, ενδεχομένως λυτρωτικά, στους καταπιεσμένους κατοίκους μιας μικρής και εύθραυστης Γης;

Έρικ Σμυρναίος 18/09/17.''

https://newhorizonscom.wordpress.com/20 ... %bf%cf%85/
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 25 Σεπ 2017, 23:13

:clap: :clap: :clap: :respect: :respect:
Φοβερό άρθρο πραγματικά.Είχα διαβάσει κάπου για μια διδακτορική εργασία που έδειχνε την συσχέτιση των ηλιακών καταιγίδων και των έκτακτων περιστατικών σε νοσοκομεία.Αν την βρώ θα τη φέρω (αν και ήταν στα αγγλικά).

Είναι πολλά που δεν ξέρουμε για την επίδραση του ηλίου στην γη.Η επίδραση του ηλίου στους τυφώνες επίσης είναι καταλυτική.Ο τυφώνας Μαρία για παράδειγμα αποδυναμώθηκε και έπεσε κατηγορίες λόγω χαμηλής ηλιακής δραστηριότητας τις τελευταίες μέρες.

Όταν ήρθα στο φόρουμ μου έκανε εντύπωση (πολύ καλή) που υπάρχει θέμα για την ηλιακή δραστηριότητα και μάλιστα πάνω πάνω στο φόρουμ με δική του κατηγορία.
Είχα διαβάσει κάποια πράγματα και το θεωρώ σπουδαίο πράγμα την μελέτη του και είναι τιμή του φόρουμ να το έχει σε τέτοια θέση.

Είναι μία επιστήμη απο μόνος του ο άτιμος !! Να είναι καλά οι δορυφόροι που παίρνουμε τόσες φωτογραφίες,βίντεο,πληροφορίες για τον ήλιο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 26 Σεπ 2017, 14:52

Εικόνα

Οι ενεργές περιοχές, οι ηλιακές εκλάμψεις, οι στεμματική εκπομπή μάζας εμφανίζονται στο φωτεινό τμήμα της εικόνας.
Οι σκοτεινές περιοχές ονομάζονται στεφανιαία τρύπα με πολύ μικρή εκπομπή ακτινοβολίας,ωστόσο είναι κύρια πηγή σωματιδίων ηλιακού ανέμου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 26 Σεπ 2017, 18:49

Adiasistos είπε:

''Φοβερό άρθρο πραγματικά.Είχα διαβάσει κάπου για μια διδακτορική εργασία που έδειχνε την συσχέτιση των ηλιακών καταιγίδων και των έκτακτων περιστατικών σε νοσοκομεία.Αν την βρώ θα τη φέρω (αν και ήταν στα αγγλικά).''

Υπάρχει και στα ιδεό βίντεο που αναπτύσσει λεπτομερώς έρευνα που σχετίζει την ηλιακή δραστηριότητα και τους ηλιακούς κύκλους, με σημαντικά παγκόσμια γεγονότα, πολιτικά και οικονομικά, παραθέτοντας πίνακες με ημερομηνίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 27 Σεπ 2017, 15:16

Αν το βρεις Νίκο φέρτο πάλι. :)

Μικρή γεωμαγνητική καταιγίδα (G1) σήμερα 27/9 και μέτρια (G2) αύριο 28/9 από ρεύμα υψηλής ταχύτητας της στεφανιαίας τρύπας.
Eίχαμε και μία ηλιακή έκλαμψη εντάσεως C1.7


Εικόνα

Εικόνα

O δείκτης Κ (Κ-index) δείχνει τις διαταραχές στην οριζόντια συνιστώσα του μαγνητικού πεδίο στην γη με κλίμακα 0-9 με το 1 να είναι ήρεμο και 5 ή περισσότερο να θεωρείται γεωμαγνητική καταιγίδα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλίου δραστηριότητα 6

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 28 Σεπ 2017, 12:48

Kp=7 (G3 ισχυρή γεωμαγνητική καταιγίδα) σύμφωνα με τη NOAA/SWPC.
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλιακή Δραστηριότητα”