Login    Register
loading...

Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Re: Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Postby aitherovamwn » Tue Dec 21, 2010 3:38 am

έτοιμο!

βικούλα, πολύ σωστή η επισήμανσή σου για την παιδεία (όχι όμως για τα παιδιά που διδάσκω :loco: )..
...να είστε πάντα καλά...
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Liked in: 0 post

Postby ArELa » Tue Dec 21, 2010 3:47 am

Το πιο γρήγορο πιστόλι! :clap:
Εξαιρετική δουλειά! :worship:
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby ArELa » Thu Dec 23, 2010 2:00 pm

Πρώτη φορά βλέπω απογοητευτικές διαδρομές στο taxalia....

http://taxalia.blogspot.com/2010/12/15.html

Μόλις ποστάρησα κι εγώ τα δικά μου χωσίματα, τα οποία θα εμφανιστούν (ευελπιστώ) εν ευθέτω χρόνω. Ο Χρήστος μας τους τα'χωσε εξαιρετικά, το ίδιο και η κοπελιά που ποστάρησε μετά απ'αυτόν...
Image

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby ArELa » Thu Dec 23, 2010 4:14 pm

Δίνω όλα τα μέχρι στιγμής σχόλια, γιατί έγραψε και το taxalia από κάτω, με διευκρίνιση και οφείλω να ενημερώσω το τόπικ.
(τα σχόλιά μου μετά από κάθε ανάρτηση, σε παρένθεση, γιατί δε μπορώ να μη σχολιάσω. χεχ)

alemao.gr είπε...

Ο Άγγλος Τσίπρας...

(ζντουπ :teza:)

Μαχητής Θεσσαλονίκης είπε...

Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι ο "15χρονος" απέκτησε ξαφνικά ιδεολογικό υπόβαθρο και χάρισμα επικοινωνίας σε 1 εβδομάδα;;;

Λέτε να είναι ένας τυχαίος πιτσιρικάς που τυχαία κάνει αναφορές σε "αστυνομία" και "δημοσιογράφους";;;

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται να απέκτησε τόση ρητορεία σε 1 εβδομάδα.

Και ας κάνω και έναν ακόμη συνειρμό:

Λέτε να είναι τόσο "χαζή" η Κυβέρνηση της Αγγλίας που ανακοινώνει τριπλασιασμό των διδάκτρων στα Παν/μια "με τη μία";

Λέτε να μην σκέφθηκαν να το κάνουν σταδιακά;
πχ Αύξηση 20 % κάθε χρόνο με διάφορα "λογικά" επιχειρήματα, χωρίς να το "πάρει κανένας χαμπάρι";

Μήπως κάποιοι θέλουν να δημιουργούνται κινήματα νέων που εν δυνάμει θα μπορούσαν να αποσταθεροποιήσουν την Ευρώπη;

Μήπως ο "Τσίπρας" δεν επιλέχθηκε κ τόσο τυχαία να δώσει ως μαθητής "συνέντευξη" στην Παναγιωτερέα και μάλιστα στην κρατική TV;

Λέτε να ήταν τόσο "χαζός" ο Καραμανλής που κρατούσε τον Παυλόπουλο;;;
Θυμάστε που ο Παυλόπουλος δεν μιλούσε για "ενσωμάτωση" αλλά για "ένταξη" των Μεταναστών;;;
Θυμάστε που ο Παυλόπουλος έδινε εντολές στα ΜΑΤ να ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ όταν καιγόταν η Αθήνα;;

Αισθάνομαι ότι μερικά πρόσωπα δεν επιλέγονται αλλά "επιβάλλονται" έξωθεν στην Κυβερνήσεις.
Όπως επίσης και ότι μερικά πρόσωπα δεν εμφανίζονται και δεν προβάλλονται "τυχαία"...

(ντόινγκ! :nuts: )

αιθεροβάμονας είπε...

πάτε καλά;;;; έχετε απέναντί σας ένα 15χρονο παιδί που μιλάει μέσα από την καρδιά του, με τέτοια καθαρότητα λόγων και συναισθημάτων που προκαλεί ανατριχίλα και το μόνο που έχετε να πείτε είναι ότι μοιάζει με τον τσίπρα; και ότι είναι δασκαλεμένος;;; το είδατε το βίντεο; σας φαίνεται να έχει απομνημονεύσει κάτι από αυτά που λέει; σοβαρά τώρα...

αντί να συνδράμετε σε βοήθεια των πιτσιρικάδων που, αντίθετα με εσάς, αγωνίζονται και για εσάς (ξέρω καλά τι λέω - ψάξτε το λίγο παραπέρα) στρέφεστε εναντίον τους και τα κατηγορείτε (ποιά, τα 15χρονα..) ότι είναι πουλημένα; πόσο αλλοτριωμένοι είσαστε επιτέλους;

αλήθεια σας το λέω, διαβάζοντας τα σχόλιά σας, ήταν η πρώτη φορά που αναρωτήθηκα αν "τελικά μας αξίζει το μνημόνιο".. σκεφτείτε τα λίγο τα παραπάνω..

(παράκληση προς τη διεύθυνση του site: μην σβήσετε την απάντησή μου - έτσι όπως αναρτήθηκε και σχολιάστηκε η είδηση μόνο κακό μπορεί να κάνει σε έναν πολύ αγνό αγώνα και δεν υπάρχει πιο θλιβερό θέαμα από το να προϊδεάζει κανείς τον κόσμο ώστε να βγάζει δηλητήριο απέναντι σε παιδάκια που, αντίθετα με αυτούς, πιστεύουν σε ιδανικά και αγωνίζονται..αφήστε και τις αντίθετες γνώμες να ύπάρχουν)

(o Xρήστος μας τα σπάει με το χώσιμο που έριξε! :urock: )

litsapitsa είπε...

μαχητη, αν θες να ξέρεις, τα διδακτρα πριν απο 3 χρονια ηταν 1200, τα ανεβασαν ξαφνικά στις 3500 και τωρα τα ξαναανεβαζουν στις 9000. Αυξηση πανω απο 100% καθε τρια χρονια, κι ας ειχαν υποσχεθει τοτε πως δεν θα ακολουθησουν αλλες αυξησεις. Αρα δεν εκανε τιποτε ξαφνικό η Αγγλική κυβερνηση.
Επίσης, καλό θα ήταν να λάβεις υπόψιν σου πως το μέσο αγγλάκι ειναι πολύ πιο ωριμο απο ένα δικό μας δεκαπεντάχρονο, για τον απλουστατο λόγο οτι στα 18 του οι γονεις του το πετανε εξω απο το σπιτι για να παει να δουλεψει και να τα βγαλει περα μονο του. Δεν διανοειται αγγλος να κρατησει το παιδι του στο σπιτι μεχρι τα 40 του ουτε καν μεχρι να σπουδασει, οπως κανουμε εδω. Και αν το κρατησει, τοτε αυτο του πληρωνει κανονικά ακομα και το ενοικιο για το υπνοδωμάτιο που κοιμάται.
Εννοειται πως το 15χρονο αγγλακι ξερει πολύ καλά τι εστι Νεα Ταξη, και δεν περιμενει κανεναν Λαζοπουλο και κανέναν Τσιπρα για να το παρασυρει σε ανοητες ψευτοαριστεριστικες εξεγερσεις. Εχει φαει στη μαπα τη Νεα Ταξη πολύ πριν απο εμας, με τα πολυπολιτισμικα της αισχη και την ρομποτοποιηση των ανθρωπων.
Αμα δεν εχεις ιδεα λοιπόν για το πως λειτουργουν αλλοι λαοί, καλό θα ειναι να μη πετας κοτσάνες.

(σωστή η κοριτσάρα! :thumb: )

anticonformistria είπε...

Το παιδί είναι 15 ΧΡΟΝΩΝ! Hello? κλικ κλικ, κάνουμε εδώ πέρα; Τι σχέση μπορεί να έχει με τον Τσίπρα;;; (ζντουπ!) Ειλικρινά μου διαφεύγει αυτός ο συσχετισμός. Αντί να χαιρόμαστε που υπάρχουν ενδείξεις ότι αυτή η γενιά (των σημερινών 15ρηδων) δεν είναι κολλημένη στα facebook, line age, Dota, WOW κλπ, (που βλέπω και μια δεκαετία μεγαλύτερους κολλημένους σ'αυτά) αντί να υποκλιθούμε μπροστά σ'ένα παιδάκι που είχε τα κότσια να βγει στηλιτεύσει ένα σύστημα γεμάτο ΑΝΟΜΙΕΣ που δρα πλέον ΕΝΑΝΤΙΑ στον πολίτη και σπάνια ή και ποτέ υπέρ του, διαβάζω ένα σωρό ΤΙΠΟΤΑ στα σχόλια... Προσυπογράφω τον Αιθεροβάμονα και τη litsapitsa. Ευτυχώς που γράψατε κι εσείς παιδιά, γιατί θα νόμιζα ότι κινούμαι στο απόλυτο κουλό μάτριξ εδώ πέρα! Δεν υπάρχουν αυτά που είδα...έλεος...

( :loco: )

t:c είπε...

συγκινητικό ήθελα να γράψω, αλλά το σχόλιο του alemao (όπως αρκετές φορές άσχετο με την ουσία) άλλαξε εντελώς το ύφος της ανάρτησης.
Συμφωνώ με την anticonformistria

taxalia/c

(κυριλέ το taxalia όπως το ήξερα! :clap: :worship:
ε μα, είπα κι εγώ... )
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby KAL EL » Fri Dec 24, 2010 3:58 am

Επειδή είμαι συνδρομήτρια στο κανάλι του Αιθεροβάμωνα είδα το εν λόγω βίντεο στο κανάλι του. Διάβασα και τα σχόλια ορισμένων και αναρωτιέμαι τί κουλαβάνε μέσα στο κεφάλι τους;
Προσωπικά είμαι που είμαι αισιόδοξη......όταν βλέπω τέτοια βίντεος πετάω :xara:
Λέω οκ κοιμάται η γενιά των 40 ( βάζω και την αφεντομουτσουνάρα μου μέσα ) αλλά αυτά τα πιτσιρίκια που τα κατηγορούμε ότι η μόνη ασχολία τους είναι το x factor, τελικά είναι πολύ ποιό ψαγμένα και ώριμα.

Επίσης θα συμφωνήσω με το σχόλιο της Αρέλα ( άν θυμάμαι καλώς ) ότι τα παιδιά που διδάσκεις Αιθεροβάμωνα είναι πάρα πολύ τυχερά που σε έχουν δάσκαλο.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Irc nick: KAL EL

Postby ArELa » Fri Dec 24, 2010 11:04 am

Όπως είμαστε κι εμείς που τον έχουμε στα ΙΔΕΟ, ΚαλΕλάκι μου, και όπως είναι κι η αφεντιά μου που τον έχει και εκτός νετ, στη ζωή της. Πραγματικά μου χαμογέλασε το σύμπαν μου όταν τον "γνώρισα" απ'το ΥΤ... Και μου'ριξε κι ένα γερό φιλί όταν το ΓΝΩΡΙΣΑ και διά ζώσης...:D

Μακάρι να καταφέρεις να έρθεις έστω για μια μέρα Αθήνα, και να δεις τι σου'χω για μετά... (ένα απ'αυτά που σου'χω, μου το'δωσε ο Χρήστος μας... :wink: )
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby OMADEON » Fri Dec 24, 2010 3:41 pm

Πάρα πολύ καλή δουλειά, Βασούλα.
Ευτυχώς που... δεν ξεκίνησα να μεταφράσω το βίντεο εγώ, γιατί θα... με είχες ΣΙΓΟΥΡΑ προλάβει.

Εκτός από τα συγχαρητήρια όμως, έχω και κάποιες ενστάσεις για τον τίτλο, και κάποια... άλλα πραματάκια.

1. Το ΑΡΧΙΚΟ βίντεο φυσικά είναι αυτό

Λοιπόν, ο εκπληκτικός, πανέξυπνος και αγωνιστικός αυτός πιτσιρικάς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ για καμία απολύτως "Νέα Τάξη".
Στην πραγματικότητα, είναι αριστερός (τροτσκιστής) και... ΚΑΛΑ κάνει. Αν δείτε ΤΙ λέει το αρχικό βίντεο,
και τα λινκ που παραθέτει, θα δείτε ότι πρόκειται για ΑΜΙΓΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗ (πιο συγκεκριμμένα, τροτσκιστική) συσπείρωση.
Μάλιστα... κάπου είχα δει και προσωπικές αναφορές στον ίδιο, ότι έχει και μαρξιστές γονείς, κλπ.

Τώρα... προσωπικά δεν δηλώνω τροτσκιστής (ή κάτι συγκεκριμένο) ΟΥΤΕ ανήκω σε αριστερό κόμμα.
Ανήκω στο... αριστερό ρεύμα των ΑΝΕΝΤΑΧΤΩΝ (χεχε) που... ΑΝ φτιάναμε κάποτε κόμμα, μπορεί και να είμασταν η πλειοψηφία στην Ελλάδα.

Εκείνο που με ενοχλεί όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αφάνταστα, είναι η επίμονη χρήση στην Ελλάδα του ΑΚΡΩΣ αδόκιμου ΚΑΙ επικίνδυνου όρου "Νέα Τάξη".
Πρώτα-πρώτα, για "New Order" δεν μιλάει ΚΑΝΕΝΑΣ στο εξωτερικό. Μιλάνε όμως για το "New World Order".
Και πάλι, ο όρος είναι παραπλανητικός. Το γεγονός ότι τον ενστερνίζονται και άτομα της άκρας δεξιάς δείχνει και τους κινδύνους του.

Ας μη γελιόμαστε, όποιος νομίζει ότι υπάρχει μια μυθική "Νέα Τάξη" πέρα και ξέχωρα από τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ,
απλώς χάνει την ώρα του με αποπροσανατολισμό, ασάφεια, συνομωσιολογία ΚΑΙ παράνοια, είτε έχει τις καλύτερες προθέσεις είτε όχι.

Για μένα, ΟΠΩΣ και για το νεαρό (που ο Ελληνικός τίτλος ΔΕΝ τον εκφράζει, αλλά αλλοιώνει ή αποκρύπτει τις ιδέες του)....
όπως και για τον ευρύ πληθυσμό, το πρόβλημά μας είναι ο Παγκοσμιοποιημένος Καπιταλισμός, ο Παγκόσμιος Νεοφιλελευθερισμός
και -ακόμη πιο βλαβερά- ο Χρηματοπιστωτικός Καζινοκαπιταλισμός.

"Νέα Τάξη" δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ.
Ακόμη και οι περιβόητοι Ρότσιλντ, υπήρχαν από... πολύ παλιά (από τουλάχιστον την εποχή του Ναπολέοντα).

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω στο blog μου (ή μάλλον το συλλογικό μας blog) ένα εκτενές ποστ για το ίδιο θέμα.
ΟΧΙ όμως για να διαφωνήσω μαζί σας, όσο για να... τα βρούμε μεταξύ μας, για να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.

Προς το παρόν, ρίξτε και μια ματιά στο ορίτζιναλ σάητ εκείνου που έφτιαξε το αρχικό βίντεο.
Θα δείτε ότι είναι ΑΜΙΓΩΣ μαρξιστικό
http://www.counterfire.org/
...ενώ το site συσπείρωσης όλων, είναι αυτό:
http://www.coalitionofresistance.org.uk/
(κι αν βρείτε εκεί ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ αναφορά σε "Νέα Τάξη" θα... εκπλαγώ πολύ).

(Ας σημειωθεί ότι ο κατασκευαστής του αγγλικού βίντεο, ο "adycousin"s,
ΟΠΩΣ κι εγώ, έχει ανεβάσει και βίντεο με τον αριστερό φιλόσοφο Slavoj Zizek).
OMADEON

Postby OMADEON » Fri Dec 24, 2010 4:02 pm

Υ.Γ. Βάζω αυτό το υστερόγραφο χωριστά, για να μη σας μπερδέψω, και... αφού το γράψω θα ευχηθώ "Καλές Γιορτές και Χρόνια πολλά"...

Για να σας δώσω μια ΑΠΛΗ ιδέα των ΠΙΟ ΑΠΛΩΝ κινδύνων, που εμπεριέχει (κατ' εμέ) η χρήση του όρου "Νέα Τάξη"
...καθώς και η εμμονή στη ΔΗΘΕΝ σύγκρουση "μεταξύ παγκοσμιοποίησης και ελληνικότητας", κλπ. κλπ.
(γιατί αυτό είναι και η ΟΥΣΙΑ του πράματος, νομίζω...)

σκεφτείτε το εξής απλό παράδειγμα (αν και... λίγο κουφό -τέλος πάντων)

1. Κάποιος ληστής σας σταματάει στο δρόμο και ζητάει το πορτοφόλι σας.
2. Εσείς σκέφτεστε "μπααα... εκείνο που τον ενδιαφέρει είναι ότι μισεί το όμορφο πρόσωπό μου, τους γονείς μου και το έθνος μου..."

Ε, καλά κρασιά..... χαχαχα
OMADEON

Postby KAL EL » Fri Dec 24, 2010 4:23 pm

Έχω ακούσει omadeon τους Κίσσινγκερ, Μπούς πατέρα και υιό, Ρήγκαν , Μπλέρ, ΓΑΠ να αναφέρονται στην αναγκαιότητα της ΄"εφαρμογής" της Νέας Τάξης Πραγμάτων ή N.W.Ο.
Και ότι η οικονομική κρίση διαμορφώνει τις ιδανικές συνθήκες για την εφαρμογή της n.w.o.
Δεν θα διαφωνήσω στο ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν παγκόσμιο καπιταλισμό.
Όμως υπάρχουν και άλλες παράμετροι που με οδηγούν στον συμπέρασμα ότι δεν είναι μόνο ο απόλυτος οικονομικός έλεγχος που προσπαθούν να επιβάλλουν.
Ψεκασμοί, εμβόλια, ευγονική-έλεγχος πλυθησμού, μείωση πληθυσμού, έλεγχος και επιβολή του τί θα τρώμε, τί θα πίνουμε που θα πηγαίνουμε και πού θα βρισκόμαστε ανά πάσα στιγμή....έλεγχος της παιδείας, έλεγχος των κυβερνήσεων, απώλεια της εθνικής κυριαρχίας, δημιουργία συνθηκών σόκ και δέους και πλήρη χειραγώγηση των πληθυσμών......
όλα αυτά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι δεν τους αρκεί μόνο ο οικονομικός έλεγχος ...
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Postby OMADEON » Fri Dec 24, 2010 5:28 pm

Μία τελευταία απάντηση από μένα λοιπόν... πριν με πάρουν και με σηκώσουν οι γιορτές (χεχε).

1) ΠΑΡΑ πολύ σωστή επισήμανση, ότι ο όρος "New World Order" υιοθετήθηκε από τον (πατέρα-)Μπους, κ.ά. ιέρακες του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού,
κυρίως την εποχή που... έτριβαν τα χέρια τους από χαρά, λόγω της κατάρρευσης του (διεφθαρμένου κι αυταρχικού) "υπαρκτού σοσιαλισμού".
Μα... ακριβώς, αυτό είναι το θέμα, το ότι ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ όρος ήταν, αποσκοπούσε σε πολύ συγκεκριμένο σχέδιο προπαγάνδας, κυριαρχίας, κλπ.
...το οποίο σχετιζόταν με την αλαζονεία ότι οι Η.Π.Α. έγιναν ΜΟΝΑΔΙΚΗ υπερδύναμη, αλλά και ότι "είχε την απάντηση" σε όλα τα προβλήματα
του κόσμου, μέσω του δικού της (νεοφιλελεύθερου κλπ.) οικονομικού συστήματος, κλπ. κλπ.

2) Σωστή επίσης και η επισήμανση ότι δεν είναι _μόνο_ οικονομικός ο πόλεμος, περιλαμβάνει και πολλούς άλλους τομείς δολοφονικότητας, καταστολής, κλπ.

Και οι δύο σωστές ενστάσεις όμως, ξεχνούν το ΒΑΣΙΚΟ ΚΙΝΗΤΡΟ όλων αυτών,
καθώς και ότι... δεν προσθέτει τίποτα καινούργιο, μια ΔΙΚΗ ΜΑΣ υιοθέτηση μιας ορολογίας που ήταν ΑΡΧΙΚΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ, 100% !

Το βασικό κίνητρο φυσικά, ήταν το ΧΡΗΜΑ, το κέρδος, η απόλυτη ενίσχυση της πλουτοκρατίας, η καταλήστευση των εργαζόμενων όλου του κόσμου, κλπ.
Και δεν μιλάμε για... αφηρημένη, αόριστη πλουτοκρατία, αλλά για άτομα (τώρα πια) με γνωστό ΟΝΟΜΑ και ΕΠΙΘΕΤΟ.
ΟΛΟΙ αυτοί, ξεκίνησαν κάποτε, με 100% οικονομικούς στόχους, κατάστρωσαν σχέδια που χρηματοδότησαν τραπεζίτες
(όπως το συνέδριο όπου πρωταγωνίστησαν οι νεοφιλελεύθεροι οικονομολόγοι Μίλτον Φρίντμαν και Χάγιεκ. κλπ. - αρχές δεκαετίας 80)
ΑΥΤΟ ακριβώς ονομάζεται "νεοφιλελευθερισμός" από συνετούς αριστερούς οικονομολόγους, όπως ο Michael Hudson
http://delicious.com/omadeon/michael_hudson

Ενα άλλο πρόβλημα με τη "Νέα Τάξη", σαν ορολογία, που αποκαλύπτεται εύκολα...
ΑΝ δείτε ΠΟΣΟ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΑ χρησιμοποιεί με χαρά την ΙΔΙΑ ορολογία το ΛΑ.ΟΣ. και η ακροδεξιά...
είναι ότι ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙ αποτελεσματικά την ΟΥΣΙΑ του προβλήματος, που είναι βασικά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ και ΠΟΛΙΤΙΚΟ πρόβλημα,

Δηλαδή... ένας Αδωνις Γεωργιάδης ή ένας νεο-ναζί (που ΔΕΝ μπορεί να έχει αντι-πλουτοκρατικές ιδέες ή αριστερές)
"πουλάει αγωνιστικότητα" ΠΟΛΥ πιο εύκολα, ότι -δήθεν- "πολεμάει τη Νέα Τάξη"
(σαν μια "συνωμοσία κατά του Ελληνισμού", κλπ.)
και έτσι.... τη γλυτώνει, αποπροσανατολίζοντας κόσμο, τον οποίο ΚΟΙΜΙΖΕΙ.

Μετά... όσο κι αν θέλουμε να είμαστε υπεράνω πολιτικών παρατάξεων, χάριν πατριωτικής ή λαϊκής ενότητας,
είναι προφανές ότι κάτι πολύ στραβό υπάρχει στον κόσμο, που πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αλλάξει, με κάποιον τρόπο...
προς μια ΑΝΤΙ-καπιταλιστική κατεύθυνση.
Κι αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ΚΑΙ επιχειρηματίες ακόμη ΚΑΙ δεξιοί έχουν ενίοτε ΣΩΣΤΕΣ ιδέες
που δεν είναι για πέταμα. (π.χ. ο αγαπητός μας Max Keiser, που πιστεύει σε έναν "πιο τίμιο καπιταλισμό". Εγώ προώθησα ΠΑΡΑ πολύ τα γνωστά βίντεο με τον ίδιο,
που είχα μεταφράσει, διότι έλεγε και λέει σωστά πράματα. ΔΕΝ κάθησα να σκεφτώ ότι... πω-πω βρωμάει, δεν είναι αρκετά αριστερός. ΧΕΣΤΗΚΑ αν είναι αριστερός...)

Λοιπόν... αντί να συζητάει ο κόσμος δημιουργικά, ΠΩΣ να αλλάξει το σύστημα, της ασυδοσίας των τραπεζιτών, κλπ.
ΠΩΣ -ακόμη- να αυτο-οργανωθούν οι εργαζόμενοι, πιο πολύ συνεταιριστικά και δημοκρατικά, ώστε να ΜΗ θησαυρίζουν σε βάρος τους μονοπώλια, κλπ.
...αντί για όλα αυτά, ο κόσμος ΤΙ κάνει? ΕΘΙΖΕΤΑΙ να... κυνηγάει ΔΡΑΚΟΥΣ (είτε υπαρκτούς είτε ανύπαρκτους)
δηλαδή τα "μυστικά σχέδια εξόντωσης των λαών" κλπ. κλπ.
...τα οποία σχέδια (δεν αντιλέγω) μερικές φορές ΕΙΝΑΙ υπαρκτά, αλλά... ΔΕΝ λύνει το πρόβλημα η σκέτη αποκάλυψή τους,
χρειάζεται και βαθύτερη πολιτική και οικονομική συνειδητοποίηση.

Κατά πόσον μπορούμε να δούμε την ΠΛΗΡΗ έκταση του προβλήματος,
όταν μας τυφλώνει μια ΕΝΝΟΙΑ, ένας όρος που ΔΗΘΕΝ "τα εξηγεί όλα"? (όπως "Νέα Τάξη"?)
Αυτό είναι το θέμα....

Επίσης ο τροπος που οραματίζονται την έννοια άλλοι λαοί διαφέρει από το δικό μας.
Στο εξωτερικό όταν λένε "New World Order" ΔΕΝ εννοούν ακριβώς το δικό μας "Νέα Τάξη".
(ενώ στην Ελλάδα πρώτοι στον "αγώνα κατά της Νέας Τάξης" εμφανιζονται κάποιοι ακροδεξιοί...)

Εκεινο που θα ήθελα κάποτε είναι ένα φιλικό και δημιουργικό ξεκαθάρισμα, που να μας επιτρέψει να πάμε μπροστά,
να φτάσουμε σε ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ "λαϊκό μέτωπο" όπως το οραματίζεται και ο Δημήτρης Καζάκης και ΕΝΑ σωρό άλλοι.
Και ο Καζάκης ΕΙΝΑΙ αριστερός, τα ΞΕΡΕΙ όλα αυτά. ΔΕΝ χρησιμοποιεί τον (αδόκιμο) όρο "Νέα Τάξη" ούτε κι εκείνος.
OMADEON

Postby ArELa » Fri Dec 24, 2010 5:45 pm

OMADEON wrote:Πάρα πολύ καλή δουλειά, Βασούλα.
Ευτυχώς που... δεν ξεκίνησα να μεταφράσω το βίντεο εγώ, γιατί θα... με είχες ΣΙΓΟΥΡΑ προλάβει.

Κατ'αρχάς να σε καλωσορίσω στο χώρο μας, :rose: γιατί από το Μάη που γράφτηκες, τώρα αποφάσισες να μιλήσεις. Χαίρομαι που σου δόθηκε αφορμή από το βίντεο. :wink:

Κατά δεύτερον, κοίταξες το θέμα μάλλον στα πεταχτά, αλλιώς θα έβλεπες ότι αυτή δεν είναι δική μου δουλειά, αλλά του φίλτατου Αιθεροβάμονα, εγώ απλά προσπάθησα να τη διαδώσω ευρύτερα.

Εκτός από τα συγχαρητήρια όμως, έχω και κάποιες ενστάσεις για τον τίτλο, και κάποια... άλλα πραματάκια.

Έχω κι εγώ πολλαπλές ενστάσεις στις ενστάσεις σου, και θα απαντήσω/σχολιάσω τις θέσεις σου, με τη σειρά που τις παραθέτεις.

1. Το ΑΡΧΙΚΟ βίντεο φυσικά είναι αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=CrgzpPvJxmQ

Θα το δεχτώ, αν και θα ήθελα σ'αυτό το σημείο να επιβεβαιώσει και ο Χρήστος μας ότι το πήρε από εκεί, γιατί μπορεί κάλλιστα να το'χει πάρει από αλλού. (δεν αναφέρει από ποιον το "πήρε" στην περιγραφή του βίντεο)

Λοιπόν, ο εκπληκτικός, πανέξυπνος και αγωνιστικός αυτός πιτσιρικάς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ για καμία απολύτως "Νέα Τάξη".

Με ποια τεκμήρια το συμπεραίνεις αυτό; Γιατί εγώ μπορώ να σου αντιπροτάξω το γεγονός ότι η αναφορά στην NWO (New World Order) είναι καθημερινή και ΜΕΣΑ στο λεξιλόγιο πολλών αλλοεθνών, ειδικότερα δε των Αμερικανών και των Αγγλων, (που την έχουν βιώσει στο πετσί τους) σε αντίθεση μ'εμάς (χαρακτηριστικό δείγμα εσύ) που μας... "ξενίζει" ο όρος.

Στην πραγματικότητα, είναι αριστερός (τροτσκιστής) και... ΚΑΛΑ κάνει. Αν δείτε ΤΙ λέει το αρχικό βίντεο,
και τα λινκ που παραθέτει, θα δείτε ότι πρόκειται για ΑΜΙΓΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗ (πιο συγκεκριμμένα, τροτσκιστική) συσπείρωση.
Μάλιστα... κάπου είχα δει και προσωπικές αναφορές στον ίδιο, ότι έχει και μαρξιστές γονείς, κλπ.

Στην περιγραφή παραθέτει το λινκ που μας έδωσες εσύ του counterfire, και του Coalition of Resistance (Συνασπισμός ή συσπείρωση Αντίστασης) που αναφέρεται και στο ίδιο το βίντεο.

Ο δε χρήστης που ανέβασε το βίντεο, μπορεί στο προφίλ του να αναγράφει Τρότσκι και Μαρξ στα αγαπημένα του βιβλία, αλλά αναφέρει και Benkler (καμία σχέση με τροτσκισμό) πάρε μια γεύση του βιογραφικού του εδώ http://www.benkler.org/ αναφέρει και Chomsky (εδώ γι'αυτόν http://en.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky ) ο οποίος αυτοπροσδιορίζεται (μεταξύ άλλων) ως "πολιτικός αντιρρησίας" , "αναρχικός" και "φιλελεύθερος σοσιαλιστής" (libretarian socialist- τρέχα γύρευε για τα ελληνικά δεδομένα που δεν ξέρουμε την τύφλα μας απ'αυτά) - αυτοπροσδιορισμοί που α/ δεν έχουν την ίδια πολιτικοϊδεολογική έννοια στην Ελλάδα, γιατί δεν υφίστανται παρόμοιες πολιτικές διαδρομές εδώ, σ'έναν τόπο που έχουμε αγκιλωθεί σε 3-4 κομματικοϊδεολογικά μαντριά, έχουμε κυριολεκτικά ΧΩΘΕΙ εκεί μέσα, με αποτέλεσμα, να ερμηνεύουμε όλα τα πολιτικά δρώμενα/τεκταινόμενα σύμφωνα με το πολιτικοϊδεολογικό μας υπόβαθρο, (που συγχώρα με, αλλά είναι ΑΚΡΩΣ περιχαρακωμένο) και το βλέμμα μας (μαζί με τη νόησή μας) αδυνατεί να πάει παραπέρα. Επιπλέον, να σου πω ότι αναφέρει και άλλους συγγραφείς ο χρήστης, που μόνο αμιγώς τροτσκιστές δεν είναι.

Επανέρχομαι στο ίδιο το βίντεο για να σταθώ στην αρχή του που αναφέρεται στο : COALITION OF RESISTANCE/ ΝΑΤΙΟΝΑL CONFERENCE/ YOUTH, STUDENTS AND EDUCATION WORKSHOP
όπερ μεθερμηνευόμενον ελληνιστί: ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ (ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ) ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ/ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ/ ΝΕΟΛΑΙΑ, ΜΑΘΗΤΕΣ/ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ (ή "παιδείας", πάντως όχι "εκπαίδευσης" (training) όπως τη λέμε εμείς, που πράγματι "εκπαιδευόμαστε" σύμφωνα με τα "θέλω" του συστήματος και σε καμία περίπτωση δεν επιμορφωνόμαστε)

Και ερωτώ: Στο συγκεκριμένο "Εργαστήρι" (γιατί στο συνέδριό του έγινε αυτή η ομιλία του πιτσιρικά) μπορείς να μου αποδείξεις ότι υπάρχει συγκεκριμένο Τροτσκιστικό/Μαρξιστικό ιδεολογικό υπόβαθρο; Δε νομίζω. Άσε που στην Αγγλία, η Αριστερά δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη δικιά μας εδώ.
Όσο για τον ίδιο τον πιτσιρικά, ακόμα και έτσι να'ναι, ακόμα και Μαρξιστικές να είναι οι καταβολές του, τι σημασία έχει;
Προσωπικά, δεν είδα την ομιλία του με κκομματικοϊδεολογικά γυαλιά, (άρα δεν τη "χρωμάτισα" με δαύτα) ούτε την άκουσα με ιδεολογικά ακουστικά, γιατί ευτυχώς δεν είμαι βαρήκοη, και ακούω αυτά που έχει να πει ο άλλος και μόνο αυτά χωρίς να στρεβλώνεται ο ήχος τους από ιδεολογικά... παράσιτα.
Μ'αυτό θέλω να πω πως δεν μ'ενδιαφέρει αν είναι μαρξιστής, τροτσκιστής, ακροδεξιός ή απολιτίκ, χριστιανός ή άθεος, γκέι ή στρέιτ, άσπρος ή μελαμψός, ψηλός ή κοντός ή ό,τι άλλο τέτοιο... Αν λέει κάτι σωστό, μωρ'και σατανιστής να είναι (που τους απεχθάνομαι) θα το προσυπογράψω! Και στην προκειμένη όχι μόνο είπε σωστά, ΣΤΗΛΙΤΕΥΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΟΤΑΞΙΛΑ που εσένα σου κάνει "ξένο" και αλλόκοτο φρούτο, και (κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια,) πήρες την πρωτοβουλία να υποθέσεις πως κι αυτός δεν έχει ιδέα για το τι συνεπάγεται αυτή (Η ΝΤΠ)
Εν πάση περιπτώσει, σε ό,τι αφορά εμένα (και πολλούς άλλους ΕΥΤΥΧΩΣ) εκτιμώ την ομιλία που έβγαλε ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ και όχι για το συνολικό υπόβαθρο του ατόμου, που ΔΕΝ έχει ή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχει σημασία εδώ, δεν το ξέρω κι επίτρεψέ μου να πιστεύω πως ούτε κι εσύ το ξέρεις... υπολογισμένες εικασίες κάνεις.

Τώρα... προσωπικά δεν δηλώνω τροτσκιστής (ή κάτι συγκεκριμένο) ΟΥΤΕ ανήκω σε αριστερό κόμμα.
Ανήκω στο... αριστερό ρεύμα των ΑΝΕΝΤΑΧΤΩΝ (χεχε) που... ΑΝ φτιάναμε κάποτε κόμμα, μπορεί και να είμασταν η πλειοψηφία στην Ελλάδα.

Εγώ δεν ανήκω σε κανένα. Το λέω για να ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε, και το δηλώνω εδώ γιατί είσαι νεόφερτος και δε με "ξέρεις" όπως οι παλιότεροι ιδεογραφίτες. Μετά από πορεία μισού αιώνα στον πλανήτη, κατά τη διάρκεια της οποίας ενίοτε κι εγώ "έπαιζα" με ιδεολογίες και τα ρέστα, κατέληξα στο (βάσιμο και τεκμηριωμένο ) συμπέρασμα ότι οι ιδεολογίες είναι δημιουργήματα της ολιγαρχικής ελίτ, είναι παγίδες, "κλειδώνουν" μυαλά αντί να τα ξεκλειδώνουν, περιχαρακώνουν το οπτικο πεδίο, και "μαντρώνουν" τους ανθρώπους-πρόβατα (sheeple) που τα θέλουν μαντρωμένα για να ασκούν τον έλεγχο. Αυτή είναι η χρησιμότητά τους, μαζί με άλλη μία λίαν σημαντική στο "διαίρει και βασίλευε" που έχουν πρώτο μέλημα: Μας βάζουν σε αντίπαλα στρατόπεδα, μας διχάζουν, μας κάνουν να συγκρουόμαστε μεταξύ μας, πράγμα που βολεύει τρομερά την ε(α)λίτ, η οποία κάνει τη δουλειά της την ώρα που εμείς τρωγόμαστε και πλακωνόμαστε και ματώνουμε...

Εκείνο που με ενοχλεί όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αφάνταστα, είναι η επίμονη χρήση στην Ελλάδα του ΑΚΡΩΣ αδόκιμου ΚΑΙ επικίνδυνου όρου "Νέα Τάξη".
Πρώτα-πρώτα, για "New Order" δεν μιλάει ΚΑΝΕΝΑΣ στο εξωτερικό. Μιλάνε όμως για το "New World Order".
Και πάλι, ο όρος είναι παραπλανητικός. Το γεγονός ότι τον ενστερνίζονται και άτομα της άκρας δεξιάς δείχνει και τους κινδύνους του.

Κατ'αρχάς ό όρος είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΠΑΡΚΤΟΣ, και ουσιαστικά είναι ο μόνος που ισχύει επί του πρακτέου (όχι στη φαντασία μας) αυτή τη στιγμή στο παγκόσμιο πολιτικό θέατρο. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις, το New World Order, εμείς στην ελληνική το παραφράζουμε ως "Νέα Τάξη Πραγμάτων" (Αν θες την πραγματική μετάφραση, είναι "Νέα Παγκόσμια Τάξη"). Συχνά για χάρη συντομίας το λέμε Νέα Τάξη (ή νεοταξίλα όπως το λέω εγώ), αλλά αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση΄ότι δεν ξέρουμε (όσοι την ψάχνουμε κι έχουμε πάρει χαμπάρι τι γίνεται ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ όχι μόνο στην Ελλάδα) τι συνεπάγεται αυτή.

Η ΝΤΠ λοιπόν είναι ιδεολογία, είναι αυτή τη στιγμή Η ΜΟΝΗ ΕΦΗΡΜΟΣΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, και είναι η μάστιγα του αιώνα την οποία εύστοχα "προφήτευσαν" οι: Οργουελ στο " 1984" που γράφτηκε το 1932, και Aldous Huxley στο Brave New World που γράφτηκε το 1931. Εύστοχα "προφήτευαν" μεν, ούτε κι αυτοί δεν φαντάστηκαν την έκταση που θα'παιρνε, δε! Και λίγα έγραψαν δηλαδή... (Σου συνιστώ να τα διαβάσεις και αυτά)

Συνεπώς και ο όρος είναι ΔΟΚΙΜΟΣ και αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να με κατατάξεις κάπου ιδεολογικά, θα αποδεχόμουν ευχαρίστως το "αντινεοταξίτισσα", γιατί αυτή τη λαίλαπα της νεοταξίλας πολεμάω εγώ, κι όχι τα δίπολα τρίπολα, δεξιάς, κέντρου, αριστεράς, στα οποία είναι ακόμα κολλημένοι πολλοί, αλλά ευτυχώς αρχίζουν και απεγκλωβίζονται σιγά σιγά...

Ας μη γελιόμαστε, όποιος νομίζει ότι υπάρχει μια μυθική "Νέα Τάξη" πέρα και ξέχωρα από τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ,

Η ΝΤΠ μόνο μυθική δεν είναι. Kι επειδή δείχνεις ανενημέρωτος (για να μην πω βαθιά νυχτωμένος και σε προσβάλλω), τράβα εδώ viewtopic.php?p=105988#p105988 να δεις τη σειρά INVISIBLE EMPIRE που δεν την ανέβασα για την ψυχή της γιαγιάς μου, αλλά για να βγάλουμε την τσίμπλα από το μάτι. Αν και όταν ολοκληρώσεις και δεις τα βιντεάκια με προσοχή, πες μου τι κατάλαβες εσύ... Υπάρχει ή δεν υπάρχει ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ η ΝΤΠ;

Όσο για τον καπιταλισμό...
Οι αριστεροί κάνετε ένα λάθος.
Αυτή τη στιγμή δεν παίζει ο καπιταλισμός όπως τον εννοείτε εσείς. (και όπως έπαιζε στη δεκαετία του '70 και πριν)
Τον έφαγα αυτόν τον καπιταλισμό στη μάπα και πριν γεννηθείς εσύ (υποθέτω πως είσαι νεότατος) και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό παγκόσμιο ορυμαγδό.
Άλλο ο καπιταλισμός στον οποίο υπήρχαν μεν αδικίες αλλά υπήρχε ρε αδερφέ και ένας υγιής ανταγωνισμός μεταξύ βιομηχανιών, υπήρχαν έλεγχοι στην αγορά, έλεγχοι στις τιμές, κι άλλο αυτός ο μεγαλοΠολυεθνικόςΕταιρισμός, κι ο ΜεγαλοΤραπεζικισμός, που έχει κάνει ολοσχερή κατάληψη στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα ασκεί οικονομική δικτατορία απανταχού του δυτικού κόσμου, με τις χρηματιστηριακές αγορές να παίζουν βρώμικα παιχνίδια με χρήμα χωρίς αντίκρυσμα, με συγκεκριμένους κολοσούς να'ναι φιξαρισμένοι και μαζί με τις τράπεζες, τις μεγαλοφαρμακευτικές, το στρατιωτικο-βιομηχανικό κατεστημένο των ΗΠΑ, το Ιλουμινατέικο, το Ροκφελερέικο, το Σορέικο, το Κισινγκερέικο κλπ., (ΥΠΑΡΚΤΟΙ ΚΑΙ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ) να καταληστεύουν ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΟΥΝ τους λαούς με τις ευλογίες ή τα στραβά μάτια των εκάστοτε κυβερνήσεων... ΣΗΜΕΡΑ!

Ξεκολλήστε λοιπόν από μια παρωχημένη ορολογία περί καπιταλισμού, που δεν ισχύει πλέον. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι πολύ περισσότερο και πολύ χειρότερο απ'τα δεινά που έφερνε το πάλαι ποτέ ο καπιταλισμός...Τότε υπήρχε συγκεκριμένος εχθρός και ήξερες τι ακριβώς πολεμάς...Σήμερα ο εχθρός είναι συγκεχυμένος, συχνά αθέατος, και το τοπίο της ανομίας και της φαυλότητας, πολύ χειρότερο και πολύ ευρύτερο από τον απλό "καπιταλισμό" ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ, αλλά εσείς σ'αυτόν κολλήσατε και μόνο αυτόν δαιμονοπειείτε...

Για τα μεταλλαγμένα τρόφιμα που έχουν κατακλύσει τον πλανήτη, δε σας βλέπω να κάνετε κουβέντα. Ή μήπως είναι "μυθικά" κι αυτά; Για τα σκατά που μας ρίχνουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ με χημικούς αεροψεκασμούς, κιχ δεν κάνετε! Μήπως κι αυτά είναι "φανταστικά" σενάρια; Για το οικονομικό αντιδράτε όσο μπορείτε και καλά κάνετε, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό...Και δεν είναι αρκετό έτσι όπως γίνεται ο όποιος αγώνας σήμερα...

Είναι επιεικώς απαράδεκτο (αλλά και ενδεικτικό της άγνοιας και της περιχαρακωμένης νοοτροπίας των κατά τα άλλα...κουλτουριάρηδων) το γεγονός (δεν θα πάψω να το λέω) ότι ΕΔΙΩΞΑΝ από πορεία του ΠΑΜΕ τη φίλη μου την Άσπα, επειδή συμπορευόταν μαζί τους με ένα πλακάτ :protest: που έγραφε "Εξω η ΝΤΠ από την Ελλάδα", επειδή (της είπαν) "δεν τους εκφράζει αυτό".... :thumbsdown:

απλώς χάνει την ώρα του με αποπροσανατολισμό, ασάφεια, συνομωσιολογία ΚΑΙ παράνοια, είτε έχει τις καλύτερες προθέσεις είτε όχι.

Αν ανατρέξεις στην ιστορία ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΟΣΜΟΥ, δεν υπήρξε εποχή που να μην έπαιζαν συνωμοσίες σε επίπεδο εξουσίας. Το ότι σήμερα τα λαμόγια της ολιγαρχίας έχουν δαιμονοποιήσει τη συνωμοσία και την καθιστούν ανύπαρκτη στα κεφάλια όσων καταπίνουν την προπαγάνδα τους αβλεπί, δε σημαίνει πως αυτή δεν παίζει.
Φυσικά σήμερα, έχουν αποθρασυνθεί, και δεν παίζει καν συνωμοσία, αφού τα κάνουν όλα ανοιχτά. Η όποια συνωμοσία που σέβεται τον εαυτό της, προϋποθέτει κάποια μυστικότητα. Αυτοί το ξεφτιλισαν. Συνεπώς δεν αναφερόμαστε σε συνωμοσιολογικά σενάρια όπως βολεύει κάποιους να τα λένε, αναφερόμαστε σε ΥΠΑΡΚΤΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ που ταλανίζουν ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ και αυτούς που αντιλαμβάνονται τι παίζει σε μεγαλύτερη έκταση, και αυτούς που δεν έχουν καταλάβει το Χριστό τους, εστιάζοντας στην όποια παπαριά θα πει ο Σαμαράς, η Παπαρήγα, ο Γιωργάκης ή ο Τσίπρας...

Για μένα, ΟΠΩΣ και για το νεαρό (που ο Ελληνικός τίτλος ΔΕΝ τον εκφράζει, αλλά αλλοιώνει ή αποκρύπτει τις ιδέες του)....
όπως και για τον ευρύ πληθυσμό, το πρόβλημά μας είναι ο Παγκοσμιοποιημένος Καπιταλισμός, ο Παγκόσμιος Νεοφιλελευθερισμός
και -ακόμη πιο βλαβερά- ο Χρηματοπιστωτικός Καζινοκαπιταλισμός.

Παίζει κι αυτό όπως το εννοείς, αλλά δεν έχεις καταλάβει ότι γι'αυτούς το κυρίαρχο ζητούμενό τους πια, δεν είναι το χρήμα. Έχουν τόσο που δε χρειάζονται περισσότερο (μιλώντας από πλευράς "πλουτοκρατίας" για να τα πω στη γλώσσα σου). Το χρήμα γι'αυτούς (ή μάλλον η συγκέντρωση του παγκόσμιου πλούτου στα δικά τους χρηματοκιβώτια) είναι το ΜΕΣΟΝ που θα μας εξαθλιώσει, θα μας ψαρώσει, και άρα θα μας θέσει υποτακτικούς και σκλαβάκια ή δουλικά, κάτω από τον απόλυτο έλεγχό τους. ΑΥΤΟ επιδιώκουν αυτή τη στιγμή. Τον απόλυτο έλεγχο της ζωής σου, να γνωρίζουν την κάθε σου κίνηση, ακόμα και κάθε πότε αναπνέεις, για να ασκούν αυτόν τον έλεγχο, και μαζί με αυτόν και έναν φασισμό που δεν έχει παρόμοιο καταγραμμένο στην ιστορία, και θα κάνει τον Χίτλερ να φαντάζει αγγελάκι σε λίγο αν δεν ξυπνήσουμε κι αν δεν ξεκολλήσουμε απ'τις ιδεολογικές μαλακίες που μας κάνουν να βλέπουμε τα πράγματα μυωπικά και μεμονωμένα, όχι σφαιρικά και αποστασιοποιημένα.

"Νέα Τάξη" δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ.
Ακόμη και οι περιβόητοι Ρότσιλντ, υπήρχαν από... πολύ παλιά (από τουλάχιστον την εποχή του Ναπολέοντα).

Διαφωνώ καθέτως. Οι Ροθτσάιλντ και οι Ροκφέλερς, αλλά και όλες οι βασιλικές οικογένειες, υπήρχαν από πολύ παλιά. Το ίδιο και η πλειονότητα των προέδρων της Αμερικής που κατάγονται από βασιλικούς οίκους...
Σε βρίσκω άψαχτο. Πρέπει να ψάξεις λίγο εκτενέστερα και βαθύτερα το θέμα.
Μην υποτιμάς τη νεοταξίλα, γιατί αυτή δίνει σήμερα τις εντολές και στο Γιωργάκη να μας ρημάζει... Ένα από τα κύρια όργανά της, είναι φυσικά και το ΔΝΤ.

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω στο blog μου (ή μάλλον το συλλογικό μας blog) ένα εκτενές ποστ για το ίδιο θέμα.
ΟΧΙ όμως για να διαφωνήσω μαζί σας, όσο για να... τα βρούμε μεταξύ μας, για να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.

Ελπίζω τουλάχιστον να δεις και την άλλη συλλογιστική που σου παρουσιάζω.
Πίστεψέ με δε γουστάρω να συνωμοσιολογώ για σενάρια εφιαλτικά που είναι εναντίον μας. ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να παίζουν πράγματα εναντίον των λαών. ΠΑΙΖΟΥΝ όμως, κι αυτό ειναι μια πραγματικότητα, που μπορεί να την ερμηνεύεις όπως θες, αλλά δεν μπορείς να ισχυριστείς πως δεν υφίσταται.

Προς το παρόν, ρίξτε και μια ματιά στο ορίτζιναλ σάητ εκείνου που έφτιαξε το αρχικό βίντεο.
Θα δείτε ότι είναι ΑΜΙΓΩΣ μαρξιστικό
http://www.counterfire.org/
...ενώ το site συσπείρωσης όλων, είναι αυτό:
http://www.coalitionofresistance.org.uk/
(κι αν βρείτε εκεί ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ αναφορά σε "Νέα Τάξη" θα... εκπλαγώ πολύ).

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!
Ο πιτσιρικάς ΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ στηλιτεύει με όλα αυτά που καταλογίζει στην εξουσία της πατρίδας του αυτή τη στιγμή. Γιατί και αυτή, όπως και η δική μας και ΟΛΕΣ οι εξουσίες (στο δυτικό κόσμο τουλάχιστον) είναι αυτή τη στιγμή ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ και εντολοδόχοι της ολιγαρχικής νεοταξίτικης ελίτ.

OMADEON wrote:Υ.Γ. Βάζω αυτό το υστερόγραφο χωριστά, για να μη σας μπερδέψω, και... αφού το γράψω θα ευχηθώ "Καλές Γιορτές και Χρόνια πολλά"...

Καλές γιορτές και σ'εσένα... :rose:

Για να σας δώσω μια ΑΠΛΗ ιδέα των ΠΙΟ ΑΠΛΩΝ κινδύνων, που εμπεριέχει (κατ' εμέ) η χρήση του όρου "Νέα Τάξη"

Κινδύνων; Αν δεν ήξερα καλυτερα και δεν καταλάβαινα τις καλές προθέσεις σου απ'το δικό σου μετερίζι, θα έλεγα ότι λίγο ακόμα και θα στηρίξεις τη ΝΤΠ μ'αυτό που λες... :shock:

...καθώς και η εμμονή στη ΔΗΘΕΝ σύγκρουση "μεταξύ παγκοσμιοποίησης και ελληνικότητας", κλπ. κλπ.
(γιατί αυτό είναι και η ΟΥΣΙΑ του πράματος, νομίζω...)

Κάνεις λάθος και εδώ. Η ΝΤΠ στρέφεται κατά της ανθρωπότητας γενικότερα, ενάντια σε ΟΛΟΥΣ τους λαούς, όχι ειδικά στον Ελληνισμό. Μη γινόμαστε αυτιστικοί. Το γεγονός ότι θέλει την "απεθνοποίηση" των χωρών δεν είναι τυχαίο. (Και δυστυχώς, το δικό σου μετερίζι - η αριστερά- εξυπηρετεί και προάγει αυτό το δόγμα της, όσο κανένα άλλο...)
Όταν αχταρμοποιηθούν οι πληθυσμοί σε κάθε χώρα, ο έλεγχος θα έρθει ευκολότερα και γρηγορότερα. Και μην ξεχνάς ότι ο φασισμός "ανθίζει" και "μεγαλουργεί" με μία προϋπόθεση. Να υπάρχει ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ. Όταν λοιπόν θα εκλείψουν οι εθνικές ταυτότητες, τα κομμάτια εκείνα που μας διαφοροποιούν από τους άλλους και μιλάμε για όμορφη διαφοροποίηση, όχι για ρατσισμούς, ΤΟΤΕ, όταν θα'χουν έναν πληθυσμιακό αχταρμά, απονευρωμένο, άβουλο, αποβλακωμένο, και εντελώς νοητικά ελεγχόμενο, θα ασκήσουν το φασισμό που μας επιφυλάσσουν, σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια. Αυτή τη στιγμή βλέπουμε ήδη να εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια του...(του φασισμού εννοώ)

σκεφτείτε το εξής απλό παράδειγμα (αν και... λίγο κουφό -τέλος πάντων)

1. Κάποιος ληστής σας σταματάει στο δρόμο και ζητάει το πορτοφόλι σας.
2. Εσείς σκέφτεστε "μπααα... εκείνο που τον ενδιαφέρει είναι ότι μισεί το όμορφο πρόσωπό μου, τους γονείς μου και το έθνος μου..."

Ε, καλά κρασιά..... χαχαχα

Μάλλον ατυχές το παράδειγμα στην προκειμένη, και με δεδομένα όλα τα παραπάνω που μου βγήκε το χέρι να σου καταθέσω. :wink:
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby ArELa » Fri Dec 24, 2010 5:47 pm

Σου έριξα μεγάλο κατεβατό πιο πάνω, οπότε απαντώ εν τάχει στο τελευταίο σου ποστ (δε μίλαγες δε μίλαγες, αλλά τώρα πήρες φόρα χαχα :lol: )

Μην συνδέεις πρόσωπα και κόμματα με την ορολογία...
Το ότι χρησιμοποιεί κάποια σωστά το ΛΑΟΣ δεν σημαίνει ότι είναι στο σύνολό γου σωστό. Τράβα εδώ viewtopic.php?f=146&t=11888 να δεις τι λέω για στέλεχος του ΛΑΟΣ, για να μη με πάρεις και μένα για μια απ'αυτούς επειδή είμαι σφοδρη΄πολέμια της ΝΤΠ. Σημείωσε, αυτοί μπορεί να μιλάνε γι'αυτήν, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ. Είναι τσιράκια του συστήματος και απλά χρησιμοποιούν έξυπνες ατακες για να προσελκύσουν ηλίθιους.
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby KAL EL » Fri Dec 24, 2010 5:54 pm

Για να καταλάβω..πιστεύεις ότι εάν εγώ χρησιμοποιήσω τον όρο Ν.Τ.Π. μέσα στον οποίο περιλαμβάνω όλα όσα προανέφερα μαζί με το οικονομικό και πολιτικό πρόβλημα....αυτό θα με κάνει να χάσω τον στόχο του αγώνα μου ;

Και για να χρησιμοποιήσω το ωραίο παράδειγμα με τον πορτοφολά....όταν μου ζητάει το πορτοφόλι έχω πλήρη επίγνωση ότι θέλει να με ληστέψει....αποσκοπώντας όμως και στο να με κάνει αδύναμη και χειραγωγήσιμη.
Άρα θα αντιδράσω πρωτίστως στην ληστρική του ενέργεια, καθιστώντας τον αδύναμο να εφαρμόσει τα υπόλοιπα σχέδιά του. Επίσης θα τον ξεμπροστιάσω κραυγάζοντας και αποκαλύπτοντας όλα τα υπόλοιπα δόλια σχέδιά του.

Εάν εσύ θέλεις να αποκαλείς αυτό το "παιχνίδι" με άλλο όνομα και εγώ να το αποκαλώ ΝΤΠ, η ουσία είναι ότι και οι δύο μας θέλουμε να αντιδράσουμε στα σχέδιά τους.
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Postby aitherovamwn » Sat Dec 25, 2010 12:51 am

καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!!!!

μόλις τώρα άνοιξα το θέμα και παραλίγο να πάθω 50 εγκεφαλικά.. πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω.. πλησιάζει και η ώρα που θα πρέπει να την κάνω, οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο μπορώ πιο σύντομος..

καταρχήν, βικούλα να ξέρεις ότι και για μένα η συνάντησή μας δεν ήταν απλά μια γνωριμία ενός καινούριου ανθρώπου, αλλά μια ανα-γνώριση, όπως περιπου θα την περιέγραφε και ο πλάτωνας (ότι δλδ η ψυχή συνάντησε την ουσία από την οποία είναι και η ίδια φτιαγμένη).. στο έχω πει και κατ'ιδίαν, βρήκα σε σένα έναν άνθρωπο με τον οποίο ήταν περιττό ακόμα και να μιλήσω, γιατί ήξερα εκ των προτέρων ότι σκεφτόμασταν και πιστεύαμε τα ίδιο πράγματα, και όταν μιλούσαμε χρησιμοποιούσαμε ακόμα και τα ίδια λόγια..

και, για να συνεχίσουμε την πλατωνική παραβολή, είμαι σίγουρος ότι από την ίδια ουσία είναι φτιαγμένες και αρκετές άλλες ψυχές εδώ μέσα, όπως η KAL EL και πολλοί άλλοι, με τους οποίους είμαι σίγουρος ότι αν κάποτε καταφέρουμε να συναντηθούμε θα είναι σαν να ξανασμίγει μια χαμένη οικογένεια..

τώρα, να έρθω στο θέμα μας, και δη στα σχετικά με το βίντεο του πιτσιρικά και στα όσα ανέφερε ο εξαιρετικός Omadeon, με τον οποίο είχα και στο πρόσφατο παρελθόν την ευκαιρία να επικοινωνήσω (θαυμάζοντας και τότε, όπως και τώρα τις γνώσεις, τη στάση και τις θέσεις του).. και θα ήθελα να διευκρινίσω ότι τώρα, όπως και τότε, όσο και αν διαφωνώ με κάποια επιμέρους στοιχεία της αναφοράς του, χαίρομαι γιατί διαπιστώνω ότι συμφωνούμε απόλυτα στην ουσία (την απόλυτη ανάγκη αντίστασης στα διεθνή αρπακτικά, όπως και αν τα αποκαλούμε) και αυτό μου αρκεί..

καταρχήν, επειδή κατηγορήθηκα ότι χρησιμοποίησα αυθαίρετα τον όρο Νέα Τάξη, ήθελα να εξηγήσω ότι ο όρος ήδη υπήρχε στην αναφορά από την οποία πρωτοείδα το βίντεο, εδώ: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread639371/pg1 ..

αλλά ακόμα και αν δεν υπήρχε ο όρος, θα ήταν για μένα (ακριβώς όπως και για σένα βικούλα) αυτονόητο ότι η αντίσταση που προτείνει ο πιτσιρικάς ως στάση "όπου και όποτε χρειαστεί" και η "αλληλεγγύη με όποιον αγωνίζεται" είναι ξεκάθαρη αναφορά στη νέα τάξη και όχι στον καπιταλισμό.. και ο ίδιος άλλωστε δηλώνει ότι δεν είχε καμία σχέση με την πολιτική, τουλάχιστον με τα στενά της, ιδεολογικά όρια.. τη νεοταξίλα όμως (με τις κάμερες, τις ρουφιανοκάρτες, τις ρατσιστικές ατξικές διακρίσεις ανάμεσα στους πολίτες, την αποστολή στρατού εισβολής και κατοχής, τα φασιστικά μμε, τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές, την πολιτική των απόλυτων διλημμάτων και του φόβου κλπ) τα έχει νιώσει, ως αγγλάκι, στο πετσί του.. δεν ξέρω αν έχει γονείς τροτσκιστές, όμως έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι στο βίντεο δεν αναφέρεται στην καταπάτηση των ιδεωδών του τροτσκισμού, αλλά μάλλον στα παραπάνω..

και θα ήθελα με την ευκαιρία να αναφέρω στον Omadeon ότι και εγώ, μέχρι πριν λίγα χρόνια ως ανένταχτος αριστερός αυτοπροσδιοριζόμουν (για την ακρίβεια, αν υπήρχε κάποιος με τον οποίο θα μπορούσα να ταυτιστώ πολιτικά, αν και όχι στα πάντα, αυτός θα ήταν ο Noam Chomsky, που προανέφερες βίκυ και η ιδεολογία του "libertarianism", που δεν αποδίδεται δυστυχώς στα ελληνικά) και θυμάμαι μάλιστα τον εαυτό μου να αδυνατεί να κατανοήσει πώς είναι δυνατόν κανείς να υποστηρίζει αντίθετες απόψεις (αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα)..

μόνο αργότερα, όταν συνειδητοποίησα το παραμύθι που παίζεται επί δεκαετίες στις πλάτες των λαών (ότι δηλαδή οι ισχυροί, π.χ. πετρελαϊκές, χρησιμοποιούν τον καπιταλισμό - με όλη την παπαρολογία του φρίντμαν περί ελεύθερης αγοράς κλπ - ως μέσο επιβολής στους κατώτερους, ενώ μεταξύ τους τα λένε σοσιαλιστικότατα - αν το καλοσκεφτείς, όλα τα καρτέλ είναι σοσιαλιστικά), τότε αποφάσισα να πάψω να αυτοπροσδιορίζομαι με όρους διχασμού (ακριβώς όπως τα λες και εσύ βίκυ :urock: ) και ότι το πρόβλημά μου δεν ήταν με τις ιδεολογίες, αλλά με τις νοοτροπίες και δη τον φασισμό, με όποιο προσωπείο και αν επιβάλλεται..

και έρχομαι τώρα στο μοναδικό σημείο διαφωνίας μου με τον Omadeon, ότι ο όρος "παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός" που προτείνει δεν επαρκεί για περιγράψει όλα εκείνα, στα οποία οφείλουμε να αντισταθούμε, αν θέλουμε οι επόμενες γενιές να γνωρίσουν τι σημαίνει ελευθερία, παιδεία, δικαιώματα..

θέλω να πω, ότι αν τους ρωτήσεις, οι μισοί από τους κοπρίτες που κάνουν κουμάντο (όπως π.χ. το δικό μας κουμάσι, ο παπανδρέου) θα σου πουν ότι είναι αντικαπιταλιστές και δεν αποκλείεται να ασκήσουν και κριτική στην παγκοσμιοποίηση.. και αυτό, γιατί για αυτούς κάθε ιδεολογία είναι παντελώς αδιάφορη.. αυτό από το οποίο απειλούμαστε είναι μια "κατα μέτωπο" επίθεση στην πεμπτουσία της ανθρώπινης υπόστασης, την ελευθερία, την αξιοπρέπεια, ακόμα και το ίδιο το δικαίωμα της ύπαρξης.. και στο σύνολό της αυτή η πολιτική ονομάστηκε νέα τάξη πραγμάτων (new world order) όχι από μένα, αλλά από τους ίδιους.. αυτή είναι η σημαία που υπηρετούν, αυτήν πρέπει να χτυπήσουμε..

νιώθω ότι ακόμα και η ίδια η έννοια του φασισμού είναι λίγη για να χωρέσει το σύνολο των πρακτικών της νέας τάξης.. Ο ίδιος ο φερόμενος ως ιδρυτής της ιδεολογίας του φασισμού, μουσολίνι, αντιπρότεινε (στο φασιστικό μανιφέστο του), ως εναλλακτική ονομασία για τον φασισμό την έννοια "corporatismo" (από το corporation, δλδ εταιρία), αναφερόμενος ευθέως στις νεοφιλελεύθερες πρακτικές της ελεύθερης αγοράς που ακολουθούνται με τόση θέρμη στις μέρες μας.. η νέα τάξη στέκει όμως πέρα ακόμα και από αυτό.. δεν θέλει να υποτάξει, αλλά να εξοντώσει..

και εγώ ενοχλούμαι όταν βλέπω κάτι τύπους (στην ουσία έμπορες) σαν τον λιακόπουλο, τον άδωνι και το ΛΑΟΣ να χρησιμοποιούν την ίδια ορολογία με μένα, αλλά ξέρεις τι; δεν τους "χαρίζω" την πρωτοκαθεδρία στην αντισταση στη νέα τάξη.. δεν με προσδιορίζουν αυτοί και ας χρησιμοποιούν ό,τι όρους θέλουν στην πολιτική τους επιχειρηματολογία..

ίσως, σε τελική ανάλυση να ήταν προτιμότερο να μην προσδιοριζόμαστε ως "αντί" σε καμία ιδεολογία μίσους, αλλά "υπέρ" σε αυτό που ακόμα και η ίδια η λέξη άνθρωπος δλώνει.. σε αυτή λοιπόν την περίπτωση (και είμαι σίγουρος ότι εδώ θα συμφωνήσεις μαζί μου) θα ήθελα να είμαι "υπερ" στην ανάταση του ανθρώπινου πνεύματος, στην του μεγαλείου που όλοι μας κρύβουμε μέσα μας..

αυτά λοιπόν.. τελικά δεν το απέφυγα το "σεντόνι"..

και τώρα έρχομαι στα πραγματικά σημαντικά:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
...να είστε πάντα καλά...
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby ArELa » Sat Dec 25, 2010 3:27 am

Xρήστο... :worship: :clap: :clap: :respect: :lovey0:

Και...

χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή, αστέρι μας! :rose:
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

PreviousNext

Return to Εκπαίδευση