Login    Register
loading...

Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Re: Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 1:59 pm

Θα ήθελα να προτείνω κάτι χρήσιμο και πρακτικό.

Να βάλουμε ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΟ κύριο στόχο μας, το ξεκαθάρισμα και τη συνεννόηση.
ΟΧΙ την "απόδειξη του ποιος έχει δίκιο".

Διότι... ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν κάποια (έστω μικρά) πραματάκια, στα οποία θα διαφωνούμε.
(Το αντίθετο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καν φυσιολογικό). Μπορεί να φαίνεται περίεργο αυτό που λέω, αλλά...
...οι καυγάδες του διαδικτύου κρύβουν (δηλαδή επισκιάζουν) την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάγκη που έχουμε σήμερα για ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ
και για ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΕΤΩΠΟΥ. Επίσης... διαπίστωσα από πείρα, ότι ΑΠΟ τη στιγμή που δεχτήκαμε
αυτό το απλό γεγονός, το ότι η διαφωνία είναι δημιουργική, μπορέσαμε ΚΑΙ στο δικό μου blog να γίνουμε ΟΜΑΔΑ ισότιμων μελών.
http://omadeon.wordpress.com/2010/05/11/omadeon-collective/

Περί μετώπου, δείτε ΚΑΙ αυτό το σχόλιό μου, σε πρόσφατο ποστ (με άρθρο του καθηγητή Κώστα Δουζίνα)
http://omadeon.wordpress.com/2010/12/23/costas-douzinas-the-greek-volcano/#comment-44291

Το άρθρο (από το οποίο παράθεσα όσα ακολουθούν) είναι ΕΠΙΣΗΣ πολύ καλό, γραμμένο από ΑΝΕΝΤΑΧΤΟ αριστερό Ελληνα εξωτερικού:
http://omadeon.wordpress.com/2010/12/23/costas-douzinas-the-greek-volcano/
("Το Ελληνικό Ηφαίστειο" - του καθηγητή Κώστα Δουζίνα)

Παραθέτω τα ΠΟΛΥ ουσιώδη, ανάμεσα στα... ουσιώδη που ...παράθεσα σε εκείνο το σχόλιο:

Οι πολιτικές και οικονομικές ελίτ πρέπει να λογοδοτήσουν για την καταστροφή της χώρας. Θα μπορούσε να συγκροτηθεί ένα δικαστήριο τύπου Bertrand Russell για να διερευνήσει την ηθική και νομική ευθύνη τους. Η κυβέρνηση δεν έχει την παραμικρή νομιμοποίηση για τα μέτρα και η συμπεριφορά των ελεγκτών του ΔΝΤ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης θυμίζει αποικιοκράτες σε περιοχές υπό διεθνή κηδεμονία. Επομένως η συνταγματικότητα των μέτρων πρέπει να ελεγχθεί δικαστικά, κάτι που ήδη γίνεται από σημαντικούς φορείς της κοινωνίας, όπως ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθήνας και το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας.

Γενικότερα, η Ελλάδα χρειάζεται ένα μεγάλο, πατριωτικό μέτωπο αντίστασης, πέρα από κομματικές εντάξεις.
Μια ηγεμονική πολιτική αναγνωρίζει την πολυδιάσπαση των κοινωνικών δυνάμεων και προσπαθεί να αναγάγει μια βασική αντίφαση που συμπυκνώνει τις αντιθέσεις σε γραμμή αντιπαράθεσης των λαϊκών δυνάμεων. Το κοινό καλό και η δημοκρατία είναι οι καλύτεροι υποψήφιοι για ηγεμονική πολιτική.
OMADEON

Liked in: 0 post

Postby doctormarkon » Mon Dec 27, 2010 4:09 pm

Τα κινήματα κατά της Παγκοσμιοποίησης των αρχών του αιώνα είχαν ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν πολιτικοποιημένα. Αλλά στο Σιάτλ το 2000 βρέθηκαν στον ίδιο χώρο πολλές ετερόκλητες ομάδες. Ομοφυλόφιλοι, λεσβίες, κομμουνιστές, σύλλογοι γυναικών, μέλη παραθρησκευτικών οργανώσεων, οικολόγοι, και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Κρατούσαν την ταυτότητά τους, τα μπλόκ τους αλλά είχαν κάτι κοινό όλοι αυτοί. Με τον ένα η τον άλλο τρόπο η Παγκοσμιοποίηση τους έβλαπτε και όλοι ήταν ενάντια σε αυτήν.

Δυστυχώς αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι ακριβώς το αντίθετο. Πολύς κόσμος θέλει να βγεί στους δρόμους και να φωνάξει αλλά ο συντονισμός είναι αδύνατος.
Είδα όμως στην τελευταία πορεία δίπλα από την πορεία του ΠΑΜΕ ένα φίλο από τα παλιά. Είχε γίνει διευθυντής και μάζεψε τους συναδέλφους και τους υφισταμένους από τη δουλειά και κατέβηκαν στην πορεία. Χωρίς πανώ χωρίς τίποτα. Δεν ήθελαν να ενταχθούν κάπου και μαζεύτηκαν σαν παρέα για να διαδηλώσουν.
Υπήρχε η μεγάλη πορεία ΓΕΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΠΑΜΕ δίπλα ήρθαν κι άλλοι. Υπήρχαν παρέες από γειτονιά, σχολείο, γραφείο που έκαναν την πορεία πολύ μεγάλη.

Είναι απόλυτα εφικτό να είναι κάποιοι πολιτικοποιημένη η σε ένα κόμμα, να κρατούν ταυτότητα χωρίς αυτό να γίνεται αφορμή για διαχωρισμούς και διαμάχες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 4:11 pm

Πάμε παρακάτω (χωριστό σχόλιο για να μη... μπερδευτούν τα επιμέρους θέματά μας).
...κάτι όπου -βασικά- ΔΕΝ διαφωνούμε πολύ, διότι... ζωγραφίζουμε τον ΙΔΙΟ πίνακα, αλλά διαφέρουν... κάποιες πινελιές (Χεχε).

Σε γενικότερα πλαίσια, ένα μέρος των πρακτικών τους δεν έχει να κάνει καθόλου με το χρήμα. Και μιλώ για πρακτικές εξόντωσής μας...

"ένα μέρος των πρακτικών τους"... ΑΣΦΑΛΩΣ και δεν έχει _άμεση_ σχέση με το χρήμα. Ομως -σε τελική ανάλυση- αποφέρει ΠΛΟΥΤΟ.
Διότι -σε έναν πλανήτη όπου ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ πολλοί ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ- ακόμη και η... μείωση του παγκόσμιου πληθυσμού φέρνει ΠΛΟΥΤΟ.
Για την ακρίβεια, μειώνει το (αναδυόμενο ενδεχόμενο) να ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ η Μικρή Ελίτ (του 0.1% του πληθυσμού) που ΕΧΕΙ σχεδόν όλο τον πλούτο.

Η πλάκα είναι... ότι ο πληθυσμός ΠΡΕΠΕΙ να μην αυξηθεί (καλύτερα μάλιστα να μειωθεί) έτσι κι αλλιώς (ακόμη και από τη δική μας άποψη).
-Φυσικά όχι με δολοφονικό τρόπο (και όχι με μεταλλαγμένα που προκαλούν ΣΤΕΙΡΩΣΗ...)
Εν κατακλειδι...
ΟΛΗ η Γή θα πεινάσει. Οι υπερ-πλούσιοι ανησυχούν ότι οι πεινασμένοι θα τους ανατρέψουν.

Βλέπε τις "επιθέσεις" που δεχόμαστε από ξηράς (μεταλλαγμένα τρόφιμα ΠΑΝΤΟΥ πλέον)...

Ε, ναι. Υπάρχουν καινούργια στοιχεία (μέσω Wikileaks) σε βάρος κυβερνήσεων - πιόνια της Monsanto:
π.χ.
http://t.co/1BqAr2a (γι' αυτό το θέμα δεν γράψαμε ΑΚΟΜΗ...)

από αέρος (βλέπε χημικούς αεροψεκασμούς και ανάμενε ωριαίο βίντεο που ετοιμάζω επ'αυτού να σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο)

Ο φίλος μου "Αιρετικός" (που αρθρογραφεί κι αυτός στο "Omadeon") είναι ΒΑΘΥΣ γνώστης αυτού του θέματος,
το έχει ψάξει καλά, αλλά.... ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΑΙ. Αυτό το θέμα είναι αμφιλεγόμενο. ΟΣΑ βίντεο και να δούμε ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΕ,
διότι... ΟΛΑ τα αεροπλάνα αφήνουν καυσαέρια, ενώ χημικοί αεροψεκασμοί γίνονται έτσι κι αλλιώς για άλλους λόγους.
ΔΕΝ αρκούν βίντεο, χρειάζονται ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

και από υδάτων (δεν διανοείσαι τι κέρατα μπορεί να μας ρίχνουν στο νερό, έχουν εμφανιστεί όμως από τα ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΜΜΕ τους, αρκετές... διαδρομάρες που καταδεικνύουν την...καλή τους πρόθεση απέναντί μας).

Η βλαβερότητα του φθορίου είναι γνωστή, αλλά -πάλι- ΔΕΝ υπάρχουν στοιχεία ότι γίνεται και επίτηδες για να μας... σκοτώσουν.
Γενικά, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο να είναι κανείς σίγουρος, ή να μην επηρεαστεί τόσο πολύ ώστε να υπερβάλλει κάποτε, σε υποθέσεις.
Γι' αυτό ακριβώς βλάπτει το "ιδεολόγημα της Νέας Τάξης", διότι δεν αναλύει συμφέροντα ή στόχους αλλά τα ΥΠΟΘΕΤΕΙ, με βάση στοιχεία.

...Πέραν αυτών, σε παροτρύνω να ερευνήσεις τις κομπίνες που παίζουν με τις μεγαλοφαρμακευτικές που ναι, κερδοσκοπούν και χρηματικά μέσα από τη βιομηχανία θανάτου που παίζει στην καμπούρα μας ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ με τις εκάστοτε (δυτικές τουλάχιστον) κυβερνήσεις,

Μα... όχι μόνο ΗΔΗ τα ερευνάμε αυτά, στο Omadeon blog, αλλά... δώσαμε και υλικό πληροφόρησης σε ΑΛΛΟΥΣ.
Π.χ. η φίλη και συνεργάτιδά μας KnowDame είχε γράψει αυτό (όσον αφορά το φαρμακευτικό κύκλωμα απάτης στην Ελλάδα)
"Τα πιράνχας των ασφαλιστικών ταμείων έχουν ονοματεπώνυμο"
http://omadeon.wordpress.com/2010/06/08/greek-corrupt-politicians/

Και όσον αφορά το "Μεγάλο Αδελφό" της νέας αστυνομοκρατίας,
Welcome to the Brave New World of the European Union / Καλώς ήρθατε στον Θαυμαστό Νέο Κόσμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ή την αφανή δικτατορία νέου τύπου)
http://omadeon.wordpress.com/2010/06/27/euro_orwell_fascism/

....αλλά που ο ευρύτερος στόχος των ελιτιστών, δεν είναι απλά να παράσχουν χρηματικά κέρδη στις μεγαλοφαρμακευτικές, αλλά να "φροντίσουν" για την υγεία μας όπως θέλουν αυτοί... Και εξηγούμαι: Είναι πλέον ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι α/ τα φάρμακα σπανίως θεραπεύουν, κι αν "θεραπεύουν" ένα πρόβλημα, δημιουργούν κι άλλα, διότι οι φαρμακευτικές δεν σε θέλουν υγιή. Θα συμφωνήσεις σ'αυτό με τη χρηματική λογική σου, γιατί αν είσαι υγιής δε θα παίρνεις φάρμακα και τι θα κάνουν αυτοί μετά; Welcome to the Brave New World of the European Union / Καλώς ήρθατε στον Θαυμαστό Νέο Κόσμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ή την αφανή δικτατορία νέου τύπου)

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Όμως... δεν έχω "χρηματική λογική", απλά είμαι ρεαλιστής ΚΑΙ ορθολογιστής. Δηλαδή...
Είναι παράλογο να μην υπάρχει κάπου ΣΥΜΦΕΡΟΝ, κι επίσης παράλογο να μην έχει απώτερο στόχο τον ΠΛΟΥΤΟ (ή την προστασία του).

Βλέπε τη σειρά που έκανα με τον νευροχειρουργό Μπλέιλοκ, που λέει αυτά που λένε ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ αντιστασιακοί στη λαίλαπα της ΝΤΠ, και είναι ηλίου φαεινότερη η βασιμότητα του επιχειρήματός του. Το πρώτο βίντεο της σειράς ξεκινάει από εδώ http://www.youtube.com/watch?v=tSZnUkvv2e4 και τα annotations στο τέλος κάθε βίντεο, θα σε οδηγούν στο επόμενο μέρος... (μιλάει και για το τι μας ρίχνουν στο νερό και για τα εμβόλια και τα φάρμακα και την ασπαρτάμη...)

Θα τα δω ΟΛΑ αυτά, θενκς.

Δες κι εσύ (κάποτε) όμως... ΤΙ ΖΟΡΙ τραβάμε με ορισμένους "αντι-νεοταξίτες" που... ΠΑΡΑΝΟΗΣΑΝ ότι ο Julian Assange είναι "σιωνιστής πράκτορας":
http://omadeon.wordpress.com/2010/12/15/greeks-boycott-visa/#comment-44114
και ΙΔΙΩΣ αυτό:
http://omadeon.wordpress.com/2010/12/15/greeks-boycott-visa/#comment-44117

Σπατάλησα ΠΑΡΑ πολύ χρόνο για να ερευνήσω το θέμα αυτό και -σόρυ- αλλά ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ στοιχεία.
Προχθές ο Τζούλιαν ανακοίνωσε ότι στο εγγύς μέλλον θα βγουν και πολλά στοιχεία σε βάρος του Ισραήλ
(που αρχικά "υπήρχε πρόβλημα να δημοσιευτούν λόγω αντίρρησης εκδοτών"... και αυτό ορισμένοι ΕΥΠΙΣΤΟΙ "κυνηγοί πρακτόρων" το θεώρησαν...
"απόδειξη" ότι "είναι σιωνιστής πράκτωρ". Ρεεεε τι πάθαμε... ΤΙ τραβάμε και δεν το μαρτυράμεεε.... :crybaby: )

Γενικά ο νους του ανθρώπου είναι ΠΟΛΥ ευάλωτος σε ολίσθηση προς την ΠΑΡΑΝΟΙΑ (και την... ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ συνωμοσιολογία),
οπότε...
Σε έναν πλανήτη -σήμερα -με ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ πραγματικές συνωμοσίες, χρειάζεται ΚΑΙ τιτάνειος κόπος ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ και ΠΡΟΣΟΧΗΣ.

Αλλωστε... ένα από τα νέα "κόλπα προπαγάνδας", :cool:
είναι να μας... τρελλάνουν όλους, για να μας κάνουν ΟΛΟΥΣ παρανοϊκούς (άρα ΚΑΙ άχρηστους...)

χαχαχα

Υ.Γ. Ο φίλος αιθεροβάμων που έκανε τη μετάφραση του Βίντεο, κάποτε είχε διαφωνήσει μαζί μου διότι έγραψε άρθρο κατά των... Πρωτόκολλων της Σιών
(ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ιστορία απάτης, απο τον Τσάρο... Κι αυτό δείχνει τις ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ που αντιμετωπιζουμε λόγω ευπιστίας και ΜΗ ορθής σκέψης, κλπ. κλπ.)
OMADEON

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 4:55 pm

Υ.Γ. 2 Βασούλα, αν θες να... σπάσεις πλάκα ΚΑΙ να καταλάβεις καλά ΤΙ ζόρια τραβάω...
δες τα σχόλια (ιδίως τα τελευταία) κάτω από το εξής βίντεο για το θέμα Julian Assange (πολύ δημοφιλές τελικά σε Αμερικάνους)

(κάποιος "beneehall" εκεί μέσα... μου τάχει ΠΡΗΞΕΙ κανονικά, θέλοντας με το ζόρι τον Τζούλιαν "σιωνιστή πράκτορα"... αλλά του φέρομαι γλυκά! χεχε)
Το λινκ για ΟΛΑ τα σχόλια είναι: http://www.youtube.com/comment_servlet?all_comments=1&v=x0Bc6p1ZjGk
Τελικά όμως... αυτός ο ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΣ παπάρας είναι ΚΑΙ οπαδός της Sarah Palin, όπως ανακάλυψα προ ολίγου βρίσκοντας το δικό του κανάλι YouTube:
http://www.youtube.com/user/beneehall
(φαίνεται από τα favourites... σε πρώτη ανάλυση)
OMADEON

Postby aitherovamwn » Mon Dec 27, 2010 6:23 pm

φίλε Omadeon, προτού ασχοληθούμε με το βίντεό σου (και τον τρελάρα υποστηρικτή της Palin) ήθελα να σου δείξω ένα πολύ καλό παράδειγμα του πώς διαστρεβλώνονται τα πράγματα και δημιουργούνται παρανοήσεις, με αποτέλεσμα να βγαίνουμε όλοι τρελοί..

συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να αφήσω αναπάντητο το προηγούμενο ποστ σου, όπου έγραψες ότι:

"Ο φίλος αιθεροβάμων ... κάποτε α) είχε διαφωνήσει μαζί μου διότι β) έγραψε άρθρο γ) κατά των... Πρωτόκολλων της Σιών. δ) ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ιστορία απάτης, απο τον Τσάρο..."
(η "ιεράρχηση" - α, β, γ, δ - είναι δική μου, ώστε να μπορέσω να απαντήσω σε κάθε λέξη)..

...ενώ στην πραγματικότητα:

α) ούτε είχα διαφωνήσει μαζί σου, απλά σου είχα εξηγήσει ότι, κρίνοντας από το γεγονός ότι τα όσα γράφονται σε αυτά δείχνουν να επαληθεύονται, δεν μου φαίνεται να είναι και τόσο άσχετα τα πρωτόκολλα.. ωστόσο ποτέ δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ζήτημα

β) ούτε είχα γράψει εγώ το άρθρο, αλλά ένας φίλος και συνεργάτης ο Άγγελος, τον οποίο όμως σε αυτά τα ζητήματα έχω κάθε λόγο να εμπιστεύομαι, γιατί έχει τεράστιο βάθος γνώσεων και γενικά ορθότητα θέσεων.. απλά δημοσιεύτηκε στο ημερολόγιο που είναι δικό μου εγχείρημα (και παρεπιπτόντως, κάποια στιγμή θα βρω τον χρόνο να το "αναστησω")

γ) ούτε είχε το άρθρο ως θέμα του τα πρωτόκολλα της σιών, αλλά ένα άσχετο θέμα την "κοινωνία χωρίς χρήμα".. απλά σε κάποιο σημείο ο άγγελος είχε αναφέρει ότι η πορεία των πραγμάτων γίνεται σύμφωνα με τα πρωτόκολλα, και συγκεκριμένα το γνωστό "Ordo ab Chaos" (τάξη από το χάος) που εγώ το έκω ακούσει μόνο ως δόγμα του "πνευματικού πατέρα" της νέας τάξης alister crowley (προσωπικά, δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε και στα πρωτόκολλα)

δ) ούτε και έχω πειστεί ακόμα, για να είμαι ειλικρινής, ότι ήταν "τελειωμένη ιστορία απάτης από τον τσάρο".. ωστόσο, δέχομαι ότι εσύ φαίνεται να το γνωρίζεις σε μεγαλύτερο βάθος το θέμα, όπως είχε φανεί και από την απάντηση που μου είχες στείλει τότε στο youtube, και ειλικρινά δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε τη διάθεση να ασχοληθώ περισσότερο ή να αντιπαρατεθώ άλλο μαζί σου αναφορικά με το συγκεκριμένο ζήτημα..

όπως σου είχα εξηγήσει και τότε, προσωπικά δεν έχω την παραμικρή σχέση με οποιαδήποτε ιδεολογία μίσους, και αυτό είναι στάση ζωής για μένα..

(για όποιον θέλει να επιβεβαιώσει την αλήθεια των λεγομένων μου, το εν λόγω άρθρο, μαζί με το επιθετικό σχόλιο που είχες γράψει τότε και τη δική μου απάντηση υπάρχουν ακόμα για όποιον θέλει να τα δει εδώ: http://www.imerologio.info/index.php?id=91 .. για να είμαι δίκαιος, να προσθέσω ότι λείπει από τη σελίδα αυτή η πραγματικά πολύ ευγενική και συμφιλιωτική απάντηση που μου είχες στείλει στη συνέχεια, η οποία πραγματικά με έκανε να σε εκτιμήσω.. την έχω ακόμα, όμως δεν έχει αναρτηθεί στο ημερολόγιο, γιατί μου την είχες στείλει στο youtube, όχι στο ημερολόγιο)

μάλιστα, θεωρούσα ότι το θέμα τότε είχε λήξει με τον πιο όμορφο τρόπο, μέχρι που το επανέφερες τώρα, και μάλλον "άκομψα"..

μόνο, που τώρα που το σκέφτομαι, η όλη υπόθεση του "τότε" έχει άμεσους παραλληλισμούς με την τωρινή μας αντιπαράθεση.. τότε μου είχες επιτεθεί για τις λέξεις "πρωτόκολλα της σιών", ενώ τώρα για τον όρο "νέα τάξη".. και στις δύο περιπτώσεις με είχες κατηγορήσει έμμεσα ότι είμαι υπέρμαχος φασιστικών θεωριών (παρόλο που, και νομίζω στο είχα πει και τότε, δεν υπάρχει χειρότερη προσβολή για μένα)

αντίθετα όμως με τότε (που ούτε ήμουν εγώ αυτός που είχε γράψει το άρθρο, ούτε και είχα ασχοληθεί σε βάθος με το θέμα), σε αυτή την περίπτωση νιώθω ότι το ζήτημα το γνωρίζω αρκετά καλά ώστε να μπορώ να υπερασπιστώ τον όρο (ο οποίος παρεπιπτόντως, δεν μπήκε αυθαίρετα, αλλά όπως σου είπα και προηγουμένως υπήρχε ήδη στον τίτλο της αναφοράς, από την οποία πρωτοείδα το βίντεο του 15χρονου, εδώ: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread639371/pg1 )

όμως ειλικρινά, παρόλο που έχω άπειρα πράγματα ακόμα να πω πάνω σε όλα τα παραπάνω, νιώθω ότι το "παραζαλίσαμε" το ζήτημα σχετικά με τον όρο νέα τάξη, και επειδή σίγουρα γίναμε κουραστικοί για όλους τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν, πραγματικά δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την αντιπαράθεση..

απλά δεν μπορούσα να αφήσω να αιωρούνται αόριστες κατηγορίες σε βάρος μου και νομίζω αυτό το καταλαβαίνεις.. όπως σου είχα πει και παλιότερα, προτιμώ να κρατήσω όλα τα σημεία που μας ενώνουν, τα οποία είναι άλλωστε και απείρως περισσότερα, αντί για αυτά που μας χωρίζουν..

καλή συνέχεια σε όλους!!
...να είστε πάντα καλά...
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby ArELa » Mon Dec 27, 2010 7:01 pm

OMADEON wrote:
Πάντως Τρότσκυ ΔΕΝ θα παράθετα. Και είναι δύσκολο να βρεις μη-τροτσκιστή που να παραθέτει Τρότσκυ (ψιλά γράμματα αυτά)...
Βέβαια, δεν έχω τίποτα εναντιον των Τροτσκιστών. Απλά τους κατέσφαξαν οι σταλινικοί κι όσοι επέζησαν νομίζουν ότι έχουν "ΤΗΝ απάντηση", κλπ. κλπ.

Το θέμα είναι απλό. Δυστυχώς ο τίτλος του video στα Ελληνικά, ΟΧΙ ΜΟΝΟ είναι παραπλανητικός,
αλλά αλλοιώνει ΠΟΛΥ σοβαρά και το ΝΟΗΜΑ της διαμαρτυρίας του μικρού ομιλητή, που ήταν 100% αριστερή,
όχι... "αντι-νεοταξίτικη",
(= δηλαδή ΟΧΙ... τραλαλαλά έξω-οι-ιδεολογίες-φτου-κακά κάτω-η-Νέα-Τάξη-που-σφάζει-χωρίς-συμφέρον-τα-λεφτά, κλπ. κλπ.)

Κάνε μου τη χάρη ρε φίλε μου. Κατάλαβε πως για τον υπόλοιπο κόσμο , για ΟΛΟΝ τον κόσμο η μόνη πολιτική που εφαρμόζεται αυτή τη στιγμή, είναι σύμφωνα με το δόγμα της ΝΤΠ- New World Order- ΠΟΛΥ ΥΠΑΡΚΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ, είτε το έχεις αντιληφθεί/αποδεχτεί εσύ είτε όχι. Η τροφοδοσία αληθειών στο νετ (γιατί στα ΜΜΕ ξέχνα το να βρεις αλήθειες χωρίς συγκεκριμένη προπαγάνδα συγκεκριμένων κομματικών ή άλλων συμφερόντων) το επιβεβαιώνει αυτό πολύ πιο χειροπιαστά απ'ό,τι θα μπορούσα να σου το βεβαιώσω εγώ.

Και το περίεργο ξέρεις ποιο είναι; Ότι αν κάποια πολιτική παράταξη την αντιπαλεύει αυτή τη στιγμή τη ρημάδα τη νέα τάξη, αυτή είναι η αριστερά. Διαφωνώ με πολλές επί μέρους "αυτιστικού" τύπου λογικές της, με τις περιχαρακώσεις που εκφράζεις κι εσύ εύγλωττα εδώ ΑΡΝΟΥΜΕΝΟΣ το υπαρκτό της ΝΤΠ, αλλά δεν παύει να την αντιπαλεύει όσο κανένας άλλος πολιτικός φορέας τουλάχιστον...

Μη λέτε λοιπόν πράγματα που πάνε κόντρα στην ουσία των δικών σας αγώνων.
Αν μπορώ να συγκλίνω σε κάποια σημεία με την αριστερή ιδεολογία, είναι ακριβώς αυτή η πάλη της, στο βαθμό που γίνεται για να αντισταθεί στη νεοταξίλα. Εσείς μπορείτε να θέλετε να το ονομάζετε "καπιταλισμό". Δικαίωμά σας. Για μένα είναι λίαν περιχαρακωμένο αυτό, (και ουδέποτε εκδήλωσα "νοσταλγία" για τον καπιταλισμό, έλεος), και αυτό ακριβώς προσπάθησα να σου δείξω. Ότι ΝΤΠ, ΔΕΝ σημαίνει μόνο οικονομική αφαίμαξη. Σημαίνει τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ της οικονομικής αφαίμαξης, δηλαδή την ολοκληρωτική εξαθλίωση και υποδούλωση. Ήδη το σενάριο αυτό, αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά, και θα φανεί πέραν πάσης αμφιβολίας.

Κοντολογίς, ο αριστερός Αγγλος νεαρός ΔΕΝ ΕΙΧΕ καμμία σχέση και με τα ασπόνδυλα φασιστοειδή της Χρυσής Αυγής...

Ποιος αναφέρθηκε εδώ στη Χ/Α; :dunno:

...που γιαούρτωσαν πρόσφατα τον Αλαβάνο (κ.ά.) φωνάζοντας συνθήματα "κατά της Νέας Τάξης".
Σχεδόν όλοι οι φασίστες στην Ελλάδα έχουν στόχο τη "Νέα Τάξη".
Από το ΛΑ.ΟΣ. μέχρι τη Χρυσή Αυγή και δεξιότερα, δεν θα βρεις κανέναν που να διαφωνήσει με το ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑ αυτό.
Διότι περί ιδεολογήματος πρόκειται.

Οι χρυσαυγίτες φυσικά πήραν χαμπάρι τι σημαίνει, ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ, γιατί η ιδεολογία τους εμπεριέχει τον φασισμό/ναζισμό που εμπεριέχει και η νεοταξίλα (απλά οι ονομασίες αλλάζουν) και άρα δε με πείθουν ότι αντιπαλεύουν αυτό που ουσιαστικά κι εκείνοι με τον τρόπο τους προάγουν συχνά πυκνά.

Ιδεολογία είναι και πολύ υπαρκτή. Δε μ'ενδιαφέρει αν την έχει αντιληφθεί και ο διάβολος ο ίδιος. Προσωπικά έχω εκατοντάδες διαστάσεις με τους χρυσαυγίτες κλπ, αλλά αυτό δε σημαίνει πως επειδή την πήραν χαμπάρι αυτοί, θα αποποιηθώ εγώ τον όρο ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ που ανέφεραν και ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΩΣ!

Ούτε εσύ δεν γίνεται να αποκαλείς απλό ιδεολόγηκα κάτι που ανακοινώθηκε ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ το '91 ως ΥΠΑΡΚΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΡΟΤΑ των λαμογιών.

Δεν τα λέω εγώ, Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΜΠΟΥΣ τα είπε!

Έλεος δηλαδή, ως πού θα φτάσει αυτή η πεισματική άρνηση στο ΥΠΑΡΚΤΟ δεδομένο;;;

Κάτι ΠΟΛΥ χειρότερο από ιδεολογία, σαν ένα "ταχυδακτυλουργικό ιδεολογικό κόλπο"
που προκαλεί παραπλάνηση, αποπροσανατολισμό... ΚΑΙ παράνοια ακόμη.

Φίλε, ο Μπους δεν αποδεκάτισε ένα εκατομμύριο Ιρακινούς με ταχυδακτυλουργίες, και η νεοταξίτικη λαίλαπα δεν ξορκίζεται με δαιμονοποιήσεις και προσβλητικούς για πολλούς χαρακτηρισμούς περί παράνοιας...

Λες ότι είσαι κατά των ιδεολογιών. Το ΙΔΙΟ κι εγώ. Γι' αυτό διάβασα και το βιβλίο του Slavoj Zizek "Το Υψηλό Αντικείμενο της Ιδεολογίας", κλπ.
-Για να κατανοήσω την ιδεολογία που κρύβουν οι άνθρωποι σχεδόν στο κάθετι (μέχρι και στον τρόπο που φτιάνουν... μπιντέδες τουαλέτας)

Ομως αυτό που αποκαλείς ιδεολογία, είναι... κάτι χειρότερο. Αν μιλάμε για δογματικούς αριστερούς, κομματικούς κλπ. ΑΣΤΟ καλύτερα... χαχαχα
(μιλάμε για παιδαριώδη, διχαστικά τσουβαλιάσματα, κάτι σαν το... "πόσοι άγγελοι χωράνε να χορέψουν στην καράφλα του Λένιν"!)

Αν κατάλαβα καλά εδώ δείχνεις να απαξιώνεις και να φαιδροποιείς την έννοια "ιδεολογία" γενικότερα, εν τούτοις, μου δίνεις την αίσθηση ότι είσαι ΚΑΡΑ-χωμένος σε δαύτη...

Χμ... πιο κάτω σπαταλάς κόπο για να αποδείξεις ότι η ενωτική πρωτοβουλία μαθητών και φοιτητών κλπ.
που οργάνωσε την εκδήλωση όπου μίλησε ο μαθητής ήταν άνευ κομματικού προσδιορισμού, κλπ.
Μα... αυτό το ξέρω, το είπα πρώτος άλλωστε (με άλλα λόγια). ΔΕΝ ειναι το θέμα εκεί.
Η πρωτοβουλία αυτή είναι όμως βαθύτατα αριστερή. Ανένταχτη βέβαια, με σεβασμό στις ιδέες του καθενός, αλλά 100% αριστερή.
Και πάλι όσα είπα ισχύουν, όπως πριν.

Δε μ'ενδιαφέρει ρε φίλε μου, αν είναι και ναζιστική! (που μου προκαλεί αναγούλα ως ιδεολόγημα)... Για μένα ήταν ΣΩΣΤΗ. Έχω μάθει να διαχωρίζω το "ποιος το λέει" από το "ΤΙ (σκατά) λέει"... πράγμα που δυσκολεύεσαι να κάνεις εσύ που ούτε λίγο ούτε πολύ, μου λες, πως αφου μιλάει το ΛΑΟΣ κι η ΧΑ για τη ΝΕΑ ΤΑΞΗ, τότε αυτή είναι ανύπαρκτη και παράνοια... :banghead: Προσωπικά ΧΕΣΤΗΚΑ ποιος λέει τι, και τι κατάλαβε ο καθένας. Εγώ αν στηλιτεύω τη ΝΤΠ, δεν είναι γιατί το'πε κανένας κομματικοϊδεολογικός φορέας στην Ελλάδα. Είναι γιατί παρακολουθώ τα ττεκταινόμενα ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ απ'το '98 και μετά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, και γιατί όντας παιδί της διασποράς που'ζησε τη μισή του ζωή στην αλλοδαπή, εκτός απ'την ίδια την αγγλική που τη μιλώ όπως τα ελληνικά, κατανοώ και ευρύτερα τη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ αυτών που ευαγγελίζονται, προάγουν, ενημερώνουν, αντιδρούν, αντιστέκονται ή συμπορεύονται. Ξεχωρίζω καλά το σαθρό απ'το σωστό.

Τώρα... το ότι οι μόνοι που κάνουν εκεί μέσα σοβαρή δουλειά, ΕΙΝΑΙ οι τροτσκιστές και οι ελευθεριακοί / αναρχικοί...
...αυτό είναι "ψιλά γράμματα". Οπως είναι "ψιλά γράμματα" το ότι... ΚΑΙ στην Ελλάδα, το 1973,
οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ που ξεκίνησαν την εξέγερση του Πολυτεχνείου ηταν -πάλι- τροτσκιστές κι αναρχικοί.
Μάλιστα σε κάποια φάση ήθελαν να σηκώσουν μαύρη και κόκκινη σημαία, αλλά ΔΕΝ το έκαναν χάριν ενότητας με τον υπόλοιπο Ελληνικό λαό.
Υποθέτω ότι θα το ξέρεις αυτό, ΑΣΧΕΤΑ με την καθιερωμένη φιέστα κάθε χρόνο...
Εγω -που δεν είμαι και τόσο νέος- έκανα παρέα με άτομα που ήταν ΜΕΣΑ στο Πολυτεχνείο κάποτε, οπότε... το ξέρω ΚΑΙ από αυτούς.

Καλά... άσε... :lol: Το πολυτεχνείο (στα μάτια μου) είναι μια πονεμένη ιστορία σε πολλά επίπεδα που δεν ακούγονται στις επετείους. Κάποια παιδιά που έδωσαν τη μάχη τους έντιμα ΤΟΤΕ, σήμερα έγιναν οι χειρότεροι αστικοί γιάπηδες ή golden boys του κερατά... Μη μιλήσουμε γι'αυτό τώρα, βρωμάει και ζέχνει. Αν θες, το συζητάμε μια άλλη φορά ή σε ανάλογο τόπικ. Σήμερα θεωρώ πως ΚΑΙ αυτό δε θα'χε προκύψει αν δεν το'θελαν αυτοί... (οι ελιτιστές). Όπως θεωρώ πως ανεβοκατεβαίνει στην εξουσία αυτός που θέλουν αυτοί, και λίγη σημασία έχει η ψήφος μας. (Ένας λόγος που δεν πλησιάζω κάλπες είναι αυτός)

Στο τελευταίο σου σχόλιο απαριθμείς διάφορα δεινά, διάφορες φασιστικές και δολοφονικές πολιτικές,\
που λες (και πάλι) ότι "δεν έχουν κίνητρο το χρήμα", αλλά κάτι σαν "την πλήρη υποταγή και έλεγχο όλων μας".

Σόρυ, αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λογικό, δεν ισχύει καν.

Α ναι; Ψάξε να μάθεις τι ρόλο βαράει το Council of Foreign Relations, ο ΟΗΕ, και άλλα "ευαγή" ιδρύματα της παγκοσμιοποίησης, δες και το INVISIBLE EMPIRE επιτέλους που πραγματεύεται πράγματα ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ, και τότε τα ξαναλέμε επ'αυτού. (έχεις δίκιο, κάνω πολύ κόπο για να καταδεικνύω πράγματα που δεν τα βλέπεις καν και τοποθετείσαι με τα δεδομένα που ήδη έχεις- οπότε δεν παραπέμω άλλο. Όποιος θέλει να μάθει, ΨΑΧΝΕΙ πολύ απλά)

Αν η διεθνής ελίτ (ή ΝΤΠ, αν προτιμάς) ήταν ένα τσούρμο... ψυχοπαθείς σαδιστές "Control Freaks",
που ηδονίζονται να βλέπουν μέσα από κλειδαρότρυπες ή τον πληθυσμό να πεθαίνει...
...τότε θα ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ να αντιμετωστούν, αγαπητή Βασούλα. Θα ήταν -αγγλιστί- "Clinical Cases".
Επίσης... ΠΟΛΥ αλτρουϊστές (όπως ο...αλτρουϊστής Αδόλφος που... εξόντωνε ορισμένες φυλές "για το Καλό της Αρείας Φυλής").

Όπως προείπα, καλά θα κάνεις να μην κρίνεις την ολιγαρχική ελίτ με τους δικούς μας ψυχολογικούς όρους. Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΑ μ'εμάς, ΚΑΜΙΑ σύγκλιση με το σύστημα αξιών ή τον ηθικό μας κώδικα. Όσο για τον Αδόλφο... προσυπογράφω την ειρωνική σου απαξία στο πρόσωπό του. Μακάρι να έβλεπα να απαξιώνεις και τους σημερινούς εγκληματίες με τον ίδιο τρόπο. Τους δίνεις αρκετά συγχωροχάρτια ομως, αρνούμενος να πραγματευτείς ΚΑΝ την πλήρη εικόνα των προθέσεών τους...

Το κίνητρο είναι -πάντα- η διατήρηση του πλούτου (όχι ακριβώς του χρήματος).
Και όποιος το καταλαβαίνει αυτό, κατανοεί καλύτερα π.χ. και ΓΙΑΤΙ ληστεύουν τη χώρα μας και ΠΩΣ, αυτή τη στιγμή.
Διότι θέλουν να αρπάξουν τους ΠΟΡΟΥΣ της Ελλάδας.
Και μια μέρα που το χρήμα θα έχει γίνει κουρελόχαρτο, αυτοί οι _πόροι_ θα έχουν ακόμη μεγαλύτερη αξία από το πληθωρικό χρήμα.

Σου είπα επανειλημμένα ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ και δεν έχω διαφωνία επ'αυτού. Υπερτονίζω όμως πως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό που παίζει στις προθέσεις τους, κι αυτό είναι που αρνείσαι επίμενα να διαπραγματευτείς...

Σε πληροφορώ (αν και θα το ξέρεις μάλλον) επίσης... ότι οι φρουροί των Ες-Ες στα στρατόπεδα θανάτου,
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ψυχοπαθείς εγκληματίες σαδιστές με μοναδικό σκοπό να σπέρνουν θάνατο και πόνο.
Ηταν... έντιμοι και καλοί Γερμανοί φιλήσυχοι... Οικογενειάρχες, απλά... έκαναν αυτό που θεωρούσαν "καλό για την πατρίδα".
(ειρωνικά το λέω βέβαια, για να σου υπενθυμίσω ένα ΜΕΓΑΛΟ παράδοξο. Το ότι τα χειρότερα ιστορικά εγκλήματα τα έκαναν "φυσιολογικοί άνθρωποι"...)

α/ Για τα αντίστοιχα FEMA camps που παίζουν άγρια σήμερα ξέρεις κάτι; Ή έμεινες στο '40 και "έκλεισες" εκεί ως πολέμιος των φασισταράδων;

β/ οι "έντιμοι και φιλήσυχοι" και κυρίως οι ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ (χαμηλού iq) είναι αυτοί που επιλέγουν και σήμερα τα λαμόγια για να βάλουν στα σώματα ασφαλείας. Να μην κάνουν πολλές ερωτήσεις και να εκτελούν εντολές "για το καλό της πατρίδας" όπως τους ποτίζουν κι αυτοί απορροφούν και ενστερνίζονται.

Υ.Γ. Επειδή... εισαι πολυγραφότατη (βρήκε ο... τέντζερης το καπάκι -χαχα) αποφάσισα να απαντώ σε κάθε θέμα που θέτεις, ΧΩΡΙΣΤΑ από τα άλλα. Θα επανέλθω...)

Θα επανέλθω κι εγώ, γιατί ανέβασες κι΄αλλο μετά απ'αυτό που σχολίασα.
Κάνε λίγο κράτει μέχρι να απαντήσω και στο άλλο, μη χάσουμε τελείως τη μπάλα :nuts:
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 7:07 pm

Φίλε αιθεροβάμονα,
Σόρυ που δεν θυμόμουν -μετά από τόσον πολύ καιρό- ΠΟΙΟΣ είχε γράψει εκείνο το άρθρο για τα "Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών".

Καθώς περνάει ο καιρός, πάντως... διαπιστώνοντας ΚΑΙ δικές μου... πατάτες, γίνομαι ολοένα και πιο ανεκτικός στα λάθη των άλλων (ελπίζω -χεχε).
Προ ολίγου, σαν παράδειγμα, διαψεύστηκα ΚΑΙ εγώ, που νόμιζα ότι ο κατήγορος του Ασάνζ ήταν οπαδός της Σάρα Πέηλιν, διότι δήλωσε τα εξής:

@omadeon THIS IS NOT SO,,, so relax. I favorited that one so that I could quickly refer to it for future discussions,,, at the time.

Now I can`t seem to get id of the %/"*&%/ thing.

Look, none of us can see into another person`s soul. There is NO doubt that Assange is doing good but he is ALSO pussyfooting around Israel and the Zionists that control the U S of A.

How they can wield such power only they know but they have been masters of that for centuries.

I SUPPORT ASSANGE.

Εχω βάσιμη ελπίδα πάντως, τώρα, ότι... χειριζόμενος "γλυκά" και σωστά όσα έλεγε αυτός ο άνθρωπος, βελτίωσα κάπως τα πράματα.
Πρώτη φορά τον βλέπω να λέει π.χ. ότι ο Ασάνζ "έκανε ΚΑΙ καλό", ακόμη πιο απίστευτο είναι και το ότι κατάληξε με το "I SUPPORT ASSANGE".

Μερικές φορές, ευτυχώς, η ειλικρίνεια αποδίδει. Δυστυχώς... ΠΟΛΥ λίγες.

Τώρα...το "θέμα" των "πρωτόκολλων των σοφών της Σιών" έχει αναλυθεί επανειλλημένα ΚΑΙ εξονυχιστικά διεθνώς από ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο.

Είχαμε συζητήσει το θέμα αυτό εκτενώς. Την περασμένη φορά είχα δώσει λινκ σε σχετικά ποστ του μπλόγκερ Σαραντάκου, πολύ καλογραμμένα και τεκμηριωμένα.
Αλλά και μια έρευνα σε άλλους ιστοτόπους θα δείξει ΑΜΕΣΩΣ τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Π.χ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Protocols_of_the_Elders_of_Zion
Το βιβλίο αυτό... "was proved to have been plagiarized" (κλπ. κλπ.)

Το ότι υπήρξε απάτη, αυτό το βιβλίο, κατά παραγγελία του Τσάρου (σε μία εποχή μεγάλων αντισημιτικών διώξεων) είναι πέρα από αμφισβήτηση...
....όπως άλλωστε και το ότι συνέβη πραγματικά το Ολοκαύτωμα (ασχέτως αν ο ακριβής αριθμός των νεκρών είναι 6 ή 5 εκατομμύρια).
Το "επιχείρημα" ότι το βιβλίο αυτό "αν και πλαστό περιείχε αλήθειες" ΔΕΝ στέκει.
Αν θέλει κανείς ΣΟΒΑΡΗ κριτική του Ταλμούδ, άλλωστε, υπάρχει πολλή και από Εβραίους (συνήθως... ΚΑΙ άθεους) συγγραφείς.
Ψάξε π.χ. τον Israel Shahak, ή τον Ilan Pappe, ιδίως τον πρώτο.

Δυστυχώς ο Νους του ανθρώπου έχει μια ΦΥΣΙΚΗ τάση να παρακάμπτει τη λογική και να παρανοεί, όπως είπα.
Κι αυτό κάνει την έρευνα της αλήθειας ακόμη πιο δύσκολη.
OMADEON

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 7:16 pm

Βασούλα,

Είτε το θέλουμε, είτε όχι, "ιδεολογία της Νέας Τάξης" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Υπάρχει ένα συνονθύλευμα ετερόκλητων απόψεων, μορφών προπαγάνδας, "μιμηδίων" (memes), κ.ο.κ.
που απλώς τη ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ. Αλλά ενιαία ιδεολογία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αυτό είναι ακόμη πιο σίγουρο από όσα είπα πριν.
Και η απόδειξη είναι ότι... ακόμη και μεταξύ τους, τα μέλη της διεθνούς ελίτ συχνά διαφωνούν, ή και λένε μπούρδες.
Ενώ γενικά... αρκετοί ανάμεσά τους... ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ και πολύ καλά στα μυαλά τους!
(Κάποτε θα κάνω κι ένα αστείο ποστ με τίτλο π.χ. "Bilderberg Club: Σύλλογος παρανοϊκών σχιζοφρενών Πλουτοκρατών".

Ενα παράδειγμα... μισότρελλου ή σχιζοφρενούς (τουλάχιστον το θεωρώ πιθανό αυτό) είναι και ο περιβόητος George Soros.
Οποιος έχει μελετήσει τη ζωή του και κριτικές για τα βιβλία του, πιθανότατα συμφωνεί. Πρόκειται για... περιπτωσάρα
(με το ένα χέρι ληστεύει και με το άλλο... συγγράφει τόμους για να εξασφαλίσει... υστεροφημία)

Εκείνα που είπα πριν περί Χρυσής Αυγής τα είπα για ΣΟΒΑΡΟ και πρακτικό λόγο.
Διότι χρειάζεται μια ορολογία, με την οποία να καταλαβαινόμαστε, η οποία να ΜΗΝ μπορεί να γίνει αντικείμενο καπηλείας από ακροδεξιούς (ή παρανόησης για μας).

Γενικά, η πίστη ότι υπάρχει ένας διεθνής σύλλογος που συνωμοτεί για να καταστρέψει την ανθρωπότητα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καλή ιδέα.
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ υπήρχε κάτι τέτοιο, άλλωστε, δεν θα άλλαζε τίποτα. Θα ήταν σαν ένα... κλαμπ ψυχοπαθών οι οποίοι ανήκουν στο τοπ 0.1% του πληθυσμού.
Αλλά το πρόβλημά μας (και πάλι) ΔΕΝ θα ήταν αυτός ο φρενοβλαβής σύλλογος, αλλά η ΙΔΙΑ η κοινωνική ελίτ, ή τάξη, του 0.1% στο οποίο και θα ΑΝΗΚΕ.
OMADEON

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 7:41 pm

Γενικά υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ σύλλογοι, ΠΟΛΛΕΣ κλίκες, ΠΟΛΛΑ συμφέροντα της διεθνούς ελίτ που μερικοί ονομάζουν "Νέα Τάξη".
Υπάρχει επίσης ΚΑΙ μπόλικο... χάος μέσα στον κόσμο. Ενα τεράστιο χάος πολυπλοκότητας
που συνεχώς μπλοκάρει ΚΑΙ τις φαντασιώσεις μερικών κροίσων πως μπορούν να ελέγξουν όλο τον κόσμο

Επίσης, εκτός από τη "νέα τάξη" υπάρχουν και ΑΛΛΕΣ υπερ-απλουστευτικές διαστρεβλώσεις της πραγματικότητας, που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε.

Μία από αυτές είναι ο ΤΡΟΠΟΣ με τον οποίο βλέπουμε την ίδια την "παγκοσμιοποίηση".

Για το θέμα αυτό, ο αγαπητός μας Noam Chomsky, είχε δηλώσει τα εξής:

“No sane person is opposed to globalization, that is, international integration” (Noam Chomsky, 2002)

αλλά... πριν ανησυχήσετε (χεχε) αυτό το ΕΞΗΓΗΣΕ ως εξής:

The term "globalization" has been appropriated by the powerful to refer to a specific form of international economic integration, one based on investor rights, with the interests
of people incidental. That is why the business press, in its more honest moments, refers to the "free trade agreements" as "free investment agreements" (Wall St. Journal).
Accordingly, advocates of other forms of globalization are described as "anti-globalization"; and some, unfortunately, even accept this term, though it is a term of propaganda that
should be dismissed with ridicule.

No sane person is opposed to globalization, that is, international integration. Surely not the left and the workers movements, which were founded on the principle of international
solidarity - that is, globalization in a form that attends to the rights of people, not private power systems.

There are no serious "theoretical foundations" for any of the versions of globalization, including the investor-rights versions. The international economy is far too poorly
understood for there to be systematic "theories" in any serious sense.
Certainly the neoliberal programs have no serious theoretical basis, even in the abstract; and their
concrete realization is a complex mixture of protectionism and liberalization crafted to meet the interests of the designers, not surprisingly. As for Porto Alegre, a mere look at the
program suffices to show that the meetings were extremely serious, devoted to detailed discussion and debate concerning a wide range of issues of human significance, from technical
discussions of international financial architecture and GATS to broad questions of war and peace and fundamental human rights. In contrast, the World Economic Forum in New York at the
same time seemed remarkably frivolous, at least according to the information released. That is quite typically the case...

-Noam Chomsky interviewed by Toni Gabric, "On Escalation of Violence in the Middle East", The Croatian Feral Tribune, May 7, 2002

Και αυτά... τα είχα επισημάνει το 2009, σε ειδικό ποστ,
http://omadeon.wordpress.com/2009/04/05/chomsky-on-globalization-2002
...γραμμένο μάλιστα μαζί με κάποια δόση... οργής, επειδή είχα απειληθεί ο ίδιος,
με... σφαίρα στο κεφάλι!!!) ως "νεοταξίτης προδότης", από σχολιαστή σε κάποιο πατριωτικό μπλογκ!
(και ΔΕΝ θα το έγραφα σήμερα όπως το έγραψα τότε... όσον αφορά την... κάπως επιθετική εισαγωγή στα ελληνικά -χεχε)
Last edited by OMADEON on Mon Dec 27, 2010 7:49 pm, edited 1 time in total.
OMADEON

Postby aitherovamwn » Mon Dec 27, 2010 7:45 pm

Άκου omadeon, όπως σου είπα και πριν, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να παραδεχτώ ότι τα πρωτόκολλα είναι προπαγάνδα του τσάρου, όμως, πάλι όπως σου είπα και πριν δεν έχω και καμία διάθεση να το ψάξω (και έχω εδώ και πολλά χρόνια πάψει να παίρνω τα όσα γράφει η wikipedia στα σοβαρά).

όμως γιατί επιμένεις να το κάνεις αυτό;;;;

γιατί επιμένεις να λες ότι το άρθρο ήταν σχετικά με το πρωτόκολλα αφού σου εξήγησα πόσο με ενοχλεί κάθε ταύτιση με ιδεολογίες μίσους;;;;

επίσης, δεν το καταλαβαίνεις ότι με το να κολλάς, δήθεν έτσι αδιάφορα, στην απάντησή σου την αμφισβήτηση για το ολοκαύτωμα με προσβάλλεις και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο;;;;; λες και εγώ ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο!!!!

δεν καταλαβαίνεις ότι το ξέρω το επικοινωνιακό παιχνίδι των "δήθεν τυχαίων" ταυτίσεων;;;

μήπως αυτή η τεχνική (το να συνοδεύεις την μισή αλήθεια με ολόκληρο ψέμα, προκειμένου να σχηματίσεις εντυπώσεις) είναι ο πραγματικός φασισμός; και μαλιστα γκαιμπελικός;;;; σκέψου το..

και αλήθεια στο λέω, τόση ώρα προσπαθώ να μην χαλαστώ με όλες αυτές τις @@@ που υπονοείς για μένα.. αλλά, guess what!!! τα κατάφερες!!

σε παρακαλώ λοιπόν.. μην ξαναπροσπαθήσεις να με ταυτίσεις πλαγίως με πράγματα που σιχαίνομαι...

το ξέρω το παιχνιδάκι που παίζεις και δεν σε τιμά καθόλου..

εσύ δλδ πώς θα ένιωθες στη θέση μου, αν πάνω στην κουβέντα υπονοούσα ότι αρνείσαι το ολοκαύτωμα, (εννοώντας ότι είσαι φιλοναζί);;;; κόφτο λοιπόν!!!

(και δεν θέλω ούτε να μου απαντήσεις και να μου πεις ότι το πέταξες έτσι τυχαία, ούτε καν να μου ζητήσεις συγνώμη)

όπως και δεν μου αξίζει η ειρωνία στα σχόλια του βίντεο που πέταξες (πάλι τυχαία)

και τα παραθέτω, να μη με πάρουν οι άλλοι εδώ μέσα για παρανοϊκό:

1. "ΣΩΣΤΟ κι αυτό που επισημαίνεις, αλλά... π.χ. τα παιδιά που φτιάξανε ΑΥΤΟ ΕΔΩ το βίντεο, δεν είναι το ίδιο με τα ασπόνδυλα που λες. Τα παιδιά εδώ πρέπει να τους θεωρήσουμε δικούς μας, εμείς οι αντι-καπιταλιστές. ΟΧΙ να τους αφήσουμε να κινδυνέψουν από κακές παρέες (και... μείνουν ΚΑΙ στην ίδια τάξη) χαχαχαomadeon"

2. "Εξάλλου... ΕΣΥ το είπες. Το πρόβλημα με την ορολογία "Νέα Τάξη" είναι ότι την τσαμπουνάνε ΚΑΙ ασπόνδυλα ΚΑΙ ο Αδωνις και και και... Ενώ μπορεί κανείς να πει "παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός" και να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ οι παρεξηγήσεις και οι... αχρείαστοι ΔΗΘΕΝ συνοδοιπόροι. (καταλάβατε κι εσείς που κάνατε τη μετάφραση ελπίζω, ΤΙ εννοούμε...)omadeon"

τέτοια πετάς, δημιουργώντας τις πιο σιχαμένες ταυτίσεις για μένα και μετά μου ζητάς συγνώμες (επειδή δήθεν εγώ σε παρεξήγησα), γιατί (δήθεν πάλι) άλλο εννοούσες..

με αυτό τον τρόπο υποτιμάς ταυτόχρονα και τη δική σου και τη δική μου νοημοσύνη.. λες και είμαι κανένα βλαμμένο που δεν ξέρει τι του γίνεται!!!

πολύ απλά, αυτή την ειρωνία και την υποκρισία δεν την ανέχομαι... κατάλαβες;
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 7:57 pm

Φίλε αιθεροβάμονα,

ΛΥΠΑΜΑΙ αν το είδες έτσι το θέμα. ΔΕΝ είχα πρόθεση να σε ειρωνευτώ στο βίντεο, το αστείο που λέω ΣΥΝΕΧΕΙΑ "να μη μείνουμε στην ίδια τάξη" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ.

Επίσης κάτι άλλο.

ΣΗΜΕΡΑ, και διεθνώς, ΕΙΤΕ πιστεύει κανείς τα "πρωτόκολλα των σοφών της Σιών", ΕΙΤΕ πιστεύει ότι "δεν υπήρξε ολοκαύτωμα",
κατατάσσεται ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ (και υπερβολικά βέβαια...) στους "αντισημίτες".

Γι ΑΥΤΟ και ανάφερα το θέμα. ΜΗΝ το βλέπεις ΤΟΣΟ αμυντικά πια...
ΗΜΑΡΤΟΝ... ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΜΕΝΑ κατηγόρησαν επανειλλημένα σαν "αντισημίτη" και ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΑΙ,
μια προστασία από συκοφαντία την οποία προσφέρω ΚΑΙ σε άλλους, ώστε να ΜΗΝ πάθουν την ίδια ζημιά.
ΑΥΤΟ προσπάθησα να σου εξηγήσω.
Και... δυστυχώς ή ευτυχώς, σήμερα στον Αιώνα της Απειρης Πληροφόρησης, ΔΕΝ μας παίρνει άλλο να ΜΗΝ ερευνάμε τέτοια καυτά θέματα,
όταν αναφερόμαστε σ' αυτά. Μια ΑΠΛΗ περιήγηση στη βικιπαίδεια θα αρκούσε, υπόθεση πέντε λεπτών περίπου, για να δεις τα στοιχειώδη για το θέμα.

Η αμυντικότητα, η παράνοια και η παρανόηση, ακόμη και με τις καλύτερες των προθέσεων, μας προξενούν ΜΟΝΟ ζημιά.

Δες ΤΙ τράβηξα κι εγώ από "κυνηγούς αντισημιτών" και... τότε ΙΣΩΣ καταλάβεις γιατί επιμένω κάπως σχολαστικά σε κάποια πράματα:
http://omadeon.wordpress.com/2009/10/29/israelman-slanderman-idiotman/
OMADEON

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 8:17 pm

Αγαπητέ αιθεροβάμονα, για να σου αποδείξω ΑΚΡΙΒΩΣ τι ισχύει, ΤΙ εννοούσα και με ΤΙ σκοπό, στο βιντεο-κανάλι σου,
ας... μου επιτρέψεις να απολογηθώ λίγο πιο συγκεκριμμένα.

Παράθεσες τα εξής, που είπα στο κανάλι σου...
1. "ΣΩΣΤΟ κι αυτό που επισημαίνεις, αλλά... π.χ. τα παιδιά που φτιάξανε ΑΥΤΟ ΕΔΩ το βίντεο, δεν είναι το ίδιο με τα ασπόνδυλα που λες. Τα παιδιά εδώ πρέπει να τους θεωρήσουμε δικούς μας, εμείς οι αντι-καπιταλιστές. ΟΧΙ να τους αφήσουμε να κινδυνέψουν από κακές παρέες (και... μείνουν ΚΑΙ στην ίδια τάξη) χαχαχα"
2. "Εξάλλου... ΕΣΥ το είπες. Το πρόβλημα με την ορολογία "Νέα Τάξη" είναι ότι την τσαμπουνάνε ΚΑΙ ασπόνδυλα ΚΑΙ ο Αδωνις και και και... Ενώ μπορεί κανείς να πει "παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός" και να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ οι παρεξηγήσεις και οι... αχρείαστοι ΔΗΘΕΝ συνοδοιπόροι. (καταλάβατε κι εσείς που κάνατε τη μετάφραση ελπίζω, ΤΙ εννοούμε...)"

Μα... δες σε ΠΟΙΟΝ απαντούσα και ΣΚΕΨΟΥ ΓΙΑΤΙ τα είπα. Απαντούσα σε κάποιον που είχε πει τα εξής:

Anti-neotaksikwn..??? Den to katalavainw pws to ennoeis.. Ekei mesa mporei na xwresoun kai aspondyla i ethnikistes opws px o tragikos mitropolitis Peiraia..

Σε ΑΥΤΟΝ απαντούσα και ήμουν ΠΟΛΥ σαφής, θέλοντας να τον ΑΠΟΤΡΕΨΩ από το να ΣΕ ταυτίσει με τα "ασπόνδυλα" κλπ.

Εσύ όμως... με παρεξήγησες τώρα, όταν είπες:
τέτοια πετάς, δημιουργώντας τις πιο σιχαμένες ταυτίσεις για μένα και μετά μου ζητάς συγνώμες (επειδή δήθεν εγώ σε παρεξήγησα), γιατί (δήθεν πάλι) άλλο εννοούσες..

Μα... ΠΟΙΕΣ "σιχαμένες ταυτίσεις" φίλε μου?
Εκείνες που ήταν ΕΤΟΙΜΟΣ να κάνει σε βάρος σου αυτός ο τρίτος, ο επισκέπτης?
Ισα-ίσα, το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που νομίζεις εννοούσα.
Και το ΕΙΠΑ ΟΠΩΣ το σκέφτηκα, με το συνήθη μου παιγνιδιάρικο τρόπο, αλλά ΚΑΙ "διπλωματικά" (ως προς τον τρίτο επισκέπτη).
Εκφράστηκα ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ, έτσι ώστε να του αλλάξω γνώμη...

Βρε Αιθεροβάμονα, για ΠΟΙΟΝ με πέρασες? χαχαχα...
Εγώ είμαι... παλιά καραβάνα του διαδικτύου και ΞΕΡΩ τι λέω, και σε ΠΟΙΟΝ το λέω και ΓΙΑΤΙ.

με αυτό τον τρόπο υποτιμάς ταυτόχρονα και τη δική σου και τη δική μου νοημοσύνη.. λες και είμαι κανένα βλαμμένο που δεν ξέρει τι του γίνεται!!!

Καθόλου, απλώς υποτιμάς το ΚΙΝΗΤΡΟ και το ΝΟΗΜΑ όσων είπα.
και... Παρεξηγήθηκες (εγώ το είχα πάθει... εκατοντάδες φορές)!

Ο αναμάρτητος (μη-παρεξηγιάρης)... πρώτος τον λίθον βαλέτω! :-)
OMADEON

Postby aitherovamwn » Mon Dec 27, 2010 8:18 pm

Ακου omadeon,

επειδή σέβομαι τη βίκυ, τους υπόλοιπους εδώ μέσα και τον χώρο, δεν θέλω να δώσω συνέχεια.. όμως πρέπει να καταλάβεις ότι η υπομονή έχει τα όριά της και δεν ανέχομαι τα επικοινωνιακά κολπάκια με τα υπονοούμενα και τις "υπόγειες" ταυτίσεις..

όταν π.χ. λες στο youtube:

"Αστειεύτηκα για τις "κακές παρέες" κλπ. για να δείξω σε κάποιον άλλον ότι δεν είστε φασίστες"

ξέρουμε και οι δύο πάρα πολύ καλά τι υπονοείς

και αν είχες την παραμικρή ιδέα για την μέχρι τώρα πορεία, τη στάση της ζωής μου, τη δράση μου και γενικότερα τις επιλογές που έχω κάνει, θα καταλάβαινες πόσο άδικος γίνεσαι

οπότε κομμένα με μένα αυτά! ή καλύτερα, μην ξανααναφερθείς καθόλου σε μένα! Εντάξει;
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby OMADEON » Mon Dec 27, 2010 8:35 pm

Αιθεροβάμονα,
άκου να δεις,
Αιωρούμενες συκοφαντίες ΔΕΝ έκανα εγώ για σένα.

Με είπες και υποκριτή, που... είναι από τα λίγα ελαττώματα που ΔΕΝ ΕΧΩ, σόρυ.

Είρων μπορεί να είμαι κατά καιρούς, ακόμη και... κακός ή οργίλος (αλλού).
Ομως υποκριτής ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ και όποιος μπορεί να διαβάσει νηφάλια όσα σου εξήγησα, μπορεί και να καταλάβει την απολογία μου

Εκείνο που σου διαφεύγει είναι απλό μάλλον.
"κακές παρέες" έχεις ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ στο διαδίκτυο, διότι (είτε το θέλεις είτε όχι) "κατά της Νέας Τάξης" μιλάνε και ΕΝΑ σωρό ακροδεξιοί.
Αυτό είναι ένα λεπτό σημείο που ΔΕΝ γινεται κατανοητό. ΔΕΝ μπορείτε να αγνοήσετε όμως αυτό το γεγονός.

Ομως... να τα βάζεις μαζί μου, μόνο και μόνο επειδή επισήμανα σε κάποιον τρίτο ότι είναι "ΑΧΡΕΙΑΣΤΟΙ" για σας,
αυτοί οι "δήθεν" συνοδοιπόροι, δεν είναι ούτε δίκαιο, ούτε και καλό.

Πρέπει να μάθεις να ΜΗΝ παρανοείς, είναι θέμα στάσης ζωής, κι είναι δύσκολο, βέβαια, στο διαδίκτυο, διότι το διαδίκτυο ΕΝΙΣΧΥΕΙ τις παρανοήσεις.

Το κλειδί είναι να ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ τις προθέσεις του άλλου, όσο το δυνατόν./

Για θυμήσου, λιγάκι... το ακόμη πιο προηγούμενο σχόλιό μου (στο οποίο είχε απαντήσει και ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ δυνάμει-συκοφάντης σου).
Είχα πει το εξής (νομίζω ολοφάνερα ειλικρινές ΚΑΙ χωρίς ίχνος ειρωνείας)

Η προφανής ΚΑΙ ενωτική λύση είναι η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ των αντι-καπιταλιστικών και "αντι-νεοταξικών" προσεγγίσεων, ώστε να... φύγει η λέρα της ακροδεξιάς ΚΑΙ των τραπεζιτόδουλων. Θα πρέπει να συζητήσουμε δημιουργικά και ΜΗ-εριστικά με όραμα το ΜΕΤΩΠΟ.

Και -σαν συνέπεια- έσπευσε καποιος να σε συκοφαντήσει.
Θεωρώ πως τον χειρίστηκα ΑΨΟΓΑ. Αλλωστε... δεν επανήλθε καν στο θέμα.

Σκέψου το ξανά αργότερα ή αύριο, και λάβε υπ' όψιν ΚΑΙ το εξής.
- ΑΝ ήθελα να σε κατηγορήσω ή να σε κριτικάρω (ή και να σε προσβάλλω) θα το είχα κάνει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΘΕΩΣ.
Επαναλαμβάνω ότι είμαι... παλιά καραβάνα του διαδίκτου (και ΔΕΝ κολλώνω).
OMADEON

Postby doctormarkon » Mon Dec 27, 2010 8:59 pm

Αποφεύγω συστηματικά να κάνω κατάχρηση του όρου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Νεα Τάξη Πραγμάτων.

Ανέκαθεν ο Καπιταλισμός επιδιώκει να δημιουργεί "τάξεις πραγμάτων"
Ανέκαθεν επιδιώκει τον έλεγχο επειδή βασίζεται στην εκμετάλευση

Όσο ο πλούτος συγκεντρώνεται σε λίγα χέρια και δημιουργούνται μονοπωλιακές καταστάσεις είναι σίγουρο ότι οι πλούσιοι του πλανήτη που έχουν κοινά συμφέροντα να συναντιώνται και να αποφασίζουν.
Ο Wright Mills αν και ήταν μαρξιστής μελέτησε επί πολλά χρόνια την ανώτατη τάξη των ΗΠΑ και έγραψε το βιβλίο η Αριστοκρατία της εξουσίας στις ΗΠΑ.
Η εποχή που γράφτηκε αυτό το βιβλίο ήταν η δεκαετία του 60 κι όμως αναφέρεται σε κλειστές λέσχες όπου οι πλούσιοι του πλανήτη συνεδριάζουν για τη χάραξη πολιτικής.
Εκεί εκπαιδεύονται και τα παιδιά τους και τα φυντάνια που προορίζονται να μπούν στην ΕΛΙΤ και από πολύ μικρή ηλικία να μπούν στη νοοτροπία του αποφασιστικού ρυθμιστή
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

PreviousNext

Return to Εκπαίδευση