Login    Register
loading...

Elon Musk

Ανθρωποι που αλλάζουν τα δεδομένα και κάνουν τη διαφορά...

Elon Musk

Postby Hlios » Wed Jan 10, 2018 11:03 pm

Image

Elon Musk
Είναι ένα πρόσωπο που απασχολεί και θα απασχολεί ακόμα περισσότερο στο μέλλον.
Ανοίγω αυτό το νήμα για να φιλοξενεί νέα ή πληροφορίες που σχετίζονται με τον ίδιο και τις δραστηριότητες του.
Φέρνω για άμεσο εμπλουτισμό του παρόντος σχετική ενότητα του Techblog.gr

https://techblog.gr/tag/elon-musk/
"Λογική είναι μια συστηματική μέθοδος κατάληξης σε λάθος συμπέρασμα με μεγάλη αυτοπεποίθηση." Manly
Hlios
Site Admin
Site Admin

Liked in: 0 post

Re: Elon Musk

Postby Hlios » Wed Jan 10, 2018 11:07 pm

Είναι αυτός μεταξύ άλλων που χτυπάει το καμπανάκι σχετικά με την τεχνητή νοημοσύνη..
Μήπως αυτό να σε βάλει σε σκέψεις;

"Λογική είναι μια συστηματική μέθοδος κατάληξης σε λάθος συμπέρασμα με μεγάλη αυτοπεποίθηση." Manly
Hlios
Site Admin
Site Admin

Postby adiasistos » Thu Jan 11, 2018 12:22 am

Μες το μυαλό μου είσαι..έπρεπε καιρό τώρα να έχουμε ανοίξει ένα θέμα για τον Musk.
Για την τοποθεσία του τόπικ " Ερευνητές, Aντιστασιακοί, Επαφικοί, Διορατικοί, Αφυπνιστές και Δάσκαλοι" δεν συμφωνώ καθόλου.
Δεν τον θεωρώ τίποτα απο όλα αυτά.Είναι ένα επιχειρηματίας που λόγο του ονόματος της εταιρίας του (Τέσλα),λόγο των καινοτομιών και τις υπόσχέσεις της εταιρίας του να αναπτύξει την τεχνολογία των ηλεκρικών αυτοκινήτων έχει φτιάξει ένα πολύ ισχυρό brand name.Σαν την apple.Πολύς κόσμος δεν παίρνει iphone επειδή το θεωρεί τοπ αλλά λόγο ισχυρού brand name...το ίδιο και με όλα τα καταναλωτικά αγαθά (τεχνολογικά ή μη).Σε αυτό τα έχει καταφέρει ο Μασκ περίφημα...ότι και να πει,ότι μοντέλο και να βγάλει συζητιέται παντού.Για εμένα δεν είναι ο σύγχρονος Νίκολα Τέσλα...ούτε κατά διάνοια.Όπως και να εξελιχθεί η εταιρία του είναι ένας (μάλλον) καλός επιχειρηματίας.Για κανένα ντοκιμαντερ με τον Di Caprio του στυλ before the flood καλός είναι!θα πλημμυρίσουμε απο το λιώσιμο των πάγων δηλαδή,αλλά θα έχουμε αμάξι Τέσλα...άρα μικρότερη πλημμύρα . H είναι 4 σε αξία αυτοκινητοβιομηχανία (αν δεν έχει αλλάξει η κατάταξη) και ανταγωνίζεται την General Motors...ποια η Tέσλα που κατασκευάζει 200χιλιαδες αυτοκίνητα με το ζόρι.Τέλος πάντων θα μιλήσω με νούμερα στην συνέχεια.Θα πω τελειώνοντας ότι δίνουν μεγάλη ώθηση στην "πράσινη" τεχνολογία και αυτό φαίνεται και απο το παράδειγμα που είπα.Ο David Mayer de Rothchild γιατί έχει τόση πρεμούρα για την οικολογία και τις πράσινες τεχνολογίες;Οι πράσινες τεχνολογίες έχουν την εύνοια των αγορών...μάλλον γιατί εκεί βρίσκεται η κότα με τα χρυσά αυγά για την ελιτ του 21ου αιώνα.
adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Irc nick: alexandros

Postby ArELa » Thu Jan 11, 2018 1:25 am

adiasistos wrote:Μες το μυαλό μου είσαι..έπρεπε καιρό τώρα να έχουμε ανοίξει ένα θέμα για τον Musk.

:thumb:

και ευχαριστώ που ανοίχτηκε, γιατί εγώ εγέρασα ωρέ παιδιά 40 χρόνια κλέφτρα... :P

adiasistos wrote:Για την τοποθεσία του τόπικ " Ερευνητές, Aντιστασιακοί, Επαφικοί, Διορατικοί, Αφυπνιστές και Δάσκαλοι" δεν συμφωνώ καθόλου.
Δεν τον θεωρώ τίποτα απο όλα αυτά.Είναι ένα επιχειρηματίας που λόγο του ονόματος της εταιρίας του (Τέσλα),λόγο των καινοτομιών και τις υπόσχέσεις της εταιρίας του να αναπτύξει την τεχνολογία των ηλεκρικών αυτοκινήτων έχει φτιάξει ένα πολύ ισχυρό brand name

βασικά συμφωνώ. Αλλά πού να μπει; Ή πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο
στο όνομα αυτής της ενότητας, ή να το μεταφέρει ο Ήλιος στις Γενικές ή κάπου αλλού.

Νοτιαφρικανός που έγινε Αμερικανος.... ξεφύτρωσε απ'το πουθενά..
Πριν 5 χρονια ούτε που ακουγόταν...

το ξέρατε ότι το 2002 η PayPal αγοράστηκε από το eBay για $1.5 δις σε μετοχές, από τις οποίες
ο κύριος Musk τσέπωσε $165 εκατομμύρια, αφού ήταν ο μεγαλύτερος μέτοχός της κατέχοντας
το 11.7% ?
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby adiasistos » Thu Jan 11, 2018 11:23 am

βασικά συμφωνώ. Αλλά πού να μπει; Ή πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο
στο όνομα αυτής της ενότητας, ή να το μεταφέρει ο Ήλιος στις Γενικές ή κάπου αλλού.

Νοτιαφρικανός που έγινε Αμερικανος.... ξεφύτρωσε απ'το πουθενά..
Πριν 5 χρονια ούτε που ακουγόταν...

το ξέρατε ότι το 2002 η PayPal αγοράστηκε από το eBay για $1.5 δις σε μετοχές, από τις οποίες
ο κύριος Musk τσέπωσε $165 εκατομμύρια, αφού ήταν ο μεγαλύτερος μέτοχός της κατέχοντας
το 11.7% ?

Δεν το είπα για να μεταφερθεί,το είπα για να τονίσω ότι τουλάχιστον για εμένα δεν είναι ο ήρωας που θα μας σώσει όπως άλλοι μπορεί να πιστεύουν.
Ωραίο θα ήταν αλλά δεν νομίζω.Αν και ο τίτλος του είναι το όνομα του θα μπορούσε να ήταν στην ενότητα επιστήμες-τεχνολογία γιατί οτιδήποτε γύρω απο αυτόν εκεί ανήκει λόγω των εταιριών που έχει! Αλλά κομπλέ είναι και εδώ.Το έχω διαβάσει αυτό για την paypal που λές! :thumb: Εχουμε να πούμε πολλά. Καλημέρα σε όλουυς :)
adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby OTTO » Fri Jan 12, 2018 2:04 pm

Ο Μάσκ, πέρα από αυτά που λέμε, εμπνέει και για τον λόγο ότι ξεκίνησε από το απόλυτο μηδέν για να γίνει αυτός που έγινε, και το πέτυχε μέσα σε λίγα χρόνια.
It's not who you are underneath, it's what you do that defines you.

Youtube/Ottonus
Youtube/MetaMorphosisGR
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby adiasistos » Fri Jan 12, 2018 5:14 pm

OTTO wrote:Ο Μάσκ, πέρα από αυτά που λέμε, εμπνέει και για τον λόγο ότι ξεκίνησε από το απόλυτο μηδέν για να γίνει αυτός που έγινε, και το πέτυχε μέσα σε λίγα χρόνια.

Έχει όραμα και είναι πολύ καλός επειχηρηματίας αυτό είναι σίγουρο και δεν το αμφισβήτησα, αλλού έχω τις ενστάσεις μου προς το προσωπό του που τις είπα παραπάνω και τα πράγματα που έχει πεί και τα θεωρώ σωστά τα έχω επικροτήσει.

Έτσι και αλλιώς όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα στραφούν στην ηλεκτροκίνηση...μένει να δούμε αν θα είναι η κορυφαία στην ηλεκτροκίνηση μιας και είναι απο τις πρώτες που ανέπτυξαν την τεχνολογία.Πιστεύω θα τα πάει πολύ καλά τα επόμενα χρόνια και θα είναι στης κορυφαίες αυτοκινητοβιομηχανίες.Όπως έχω πει και ξαναλέω το πετρέλαιο δεν θα πάθει τίποτα!Θα το χρησιμοποιούμε για όσο υπάρχουν αποθέματα στην γή.Προσωπικά θεωρώ το φυσικό αέριο το οικολογικότερο καύσιμο που υπάρχει...ακόμα και απο τα δήθεν οικολογικά ηλεκτροκίνητα :thumbsdown: ίσως σε 10-20 χρόνια να είναι όντως οικολογικά τα ηλεκτροκίνητα και να λυθούν πολλά θέματα που έχουν (γύρω απο την μπαταρία εννοώ) προς το παρόν δεν είναι !
adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby Hlios » Fri Jan 12, 2018 7:49 pm

Μου πήρε πολύ ώρα η αναζήτηση κατάλληλης θέσης για αυτό το νήμα
και η έρευνα μου στο φόρουμ δεν κατέληξε κάπου πιο σωστά.
Τυχαίνει σε αυτή την ενότητα να υπάρχουν τα νήματα προσώπων
που παρουσιάζουν ενδιαφέρον κι έτσι το έβαλα εδώ για να μην χαθεί στις γενικές.
Μια εύκολη λύση αν το θέλετε, είναι ο τίτλος της ενότητας προσαρμοστεί κατάλληλα.
Hlios
Site Admin
Site Admin

Postby adiasistos » Fri Jan 12, 2018 8:55 pm

Mια χαρά είναι Νίκο :) :thumb: αλλά αν δεν το έλεγα θα έσκαγα :P
adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby adiasistos » Wed Jan 17, 2018 2:28 pm

adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby ArELa » Wed Jan 17, 2018 6:23 pm

Δυστυχώς σε αυτή την ενότητα υπάρχουν και άτομα που απογοήτευσαν
όπως ο Αλεξ Κόλιερ κι ο Γουίλκοκ... τον δεύτερο συνεχιζω να τον παρακολουθώ,
τον πρώτο όχι. Έγινα έξαλλη με τη λαμογιά που έκανε (και την έχω καταγράψει
στο τόπικ του)
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby adiasistos » Thu Jan 18, 2018 8:29 pm

ArELa wrote:Δυστυχώς σε αυτή την ενότητα υπάρχουν και άτομα που απογοήτευσαν
όπως ο Αλεξ Κόλιερ κι ο Γουίλκοκ... τον δεύτερο συνεχιζω να τον παρακολουθώ,
τον πρώτο όχι. Έγινα έξαλλη με τη λαμογιά που έκανε (και την έχω καταγράψει
στο τόπικ του)

Γεμίσαμε με σωτήρες-ιδιοφυίες σαν τον Γκέιτζ. Διάβασα λίγο τα τελευταία ποστ του Αλεξ Κοριερ που λες.

Να τι κάνουν οι σωτήρες μας...
Ο Elon Musk στα πάρτι οργίων….Είχα πει για αυτό το θέμα εδώ : viewtopic.php?f=8&t=19908&p=293576#p293576
adiasistos
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Return to Ερευνητές, Aντιστασιακοί, Επαφικοί, Διορατικοί, Αφυπνιστές και Δάσκαλοι