Login    Register
loading...

Πατήρ Ανδρέας Κονάνος, ομιλίες και λόγοι

Re: Πατήρ Ανδρέας Κονάνος, ομιλίες και λόγοι

Postby panta » Sun May 17, 2015 11:30 pm

Χαρισματικός. απο τους λίγους.
όποιος μου πειράξει πατρίδα και θρησκεία και θα μιλήσω και θα πράξω και ας μου κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ
panta
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Liked in: 0 post

Postby doctormarkon » Mon May 18, 2015 11:26 am

Ωραίο τόπικ.

Ο πάτερ μιλάει πολύ καλά για ένα θέμα που δέρνει τους πάντες.
Το τι θα πει ο κόσμος.
Να είμαστε αυτό που λένε οι άλλοι.
Να κολλάμε στους άλλους να μας κάνουν κουρέλι με μια τους λέξη.

Θα έπρεπε οι παπάδες στην εκκλησία να μιλούν για τέτοια απλά καθημερινά θέματα.
Ίσως και για μεγαλύτερα προβλήματα όπως είναι οι αρρώστιες οι πόνοι οι πίκρες.

Αυτό που απομακρύνει τον κόσμο από την εκκλησία είναι ο δογματισμός.
Αντιδρώ και πάντα αντιδρούσα σε κάθε είδους δογματισμό.

Βέβαια ο δογματισμός δεν υπάρχει μόνο στην εκκλησία αλλά παντού.
Δογματισμός στερεότυπα υπάρχουν παντού.

Ο πάτερ δε μιλάει δογματικά. Σπάει στερεότυπες αντιλήψεις.

Είτε πιστεύει κανείς είτε όχι είναι γεγονός ότι το υποσυνείδητο παίζει άσχημα παιχνίδια και τα πάθη, οι ζήλιες, οι κακίες τα μου πες σου πα μια μέρα βρυκολακιάζουν και γίνονται αρρώστιες
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby AnonymosEreynhths » Mon May 18, 2015 3:43 pm

Έκανε εκπομπή στο ράδιο της Εκκλησίας η οποία είχε μεγάλη ακροαματικότητα. Πέρσι νομίζω τον έκοψαν όμως.
-Δεν γίνεται να πας κόντρα στη Ν.Τ.Π και την ίδια στιγμή να διαιωνίζεις (υπέρ αυτής) τα προστάγματα της μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.
-Τόλμα να μην ακολουθήσεις την νοοτροπία της κλίκας και θα σε έχουν στην μπούκα με το παραμικρό. Πρόσεξε, τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται εκ πρώτης όψεως.
-Οι καλύτεροι πράκτορες της Ν.Τ.Π είναι αυτοί οι οποίοι σε δελεάζουν πρώτα με την πληροφόρηση τους και μετά προσπαθούν να σε μετατρέψουν σε κάτι άλλο.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Fri May 22, 2015 7:00 pm

Image

ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΩ, ΤΑ ΣΠΑΩ!

Ο θυμός σου, δεν είναι το πρόβλημα.
Για να κόψεις ένα φύλλο χαρτί, θέλεις θυμό
(βέβαια, πολύ υποτονικό, που δεν το νιώθεις ως πρόβλημα).
Για να βγεις για δουλειά,
πρέπει να δουλεύει μέσα σου αυτό που λέμε ¨όρεξη ζωής¨.

Η δημιουργικότητα, προϋποθέτει πνοή.
Ο νεκρός, δεν θυμώνει, διότι απλά δεν ζει.
Ο θυμός είναι η ζωντάνια που ενεργεί μέσα σου,
η ένταση της ζωής,
η δύναμη που σε σπρώχνει να κάνεις πράματα.
Δηλαδή, θυμός: καλό πράμα!

Το πρόβλημα είναι η διαχείρισή του,
η έκφρασή του,
ο τρόπος που τον κουμαντάρεις ή σε κουμαντάρει.
Αν τον απωθείς συνέχεια,
θα γίνει μια μέρα χαμός,
και δε θα ήθελα να είμαι δίπλα σου χωρίς κράνος.

Γι' αυτό σου λέω φιλικά:
δεν είναι κακό να ξεσπάς μ' αυτούς που αγαπάς,
να τα λες, να τα βγάζεις, να φεύγει η ένταση,
να λες αλήθειες,
να μη μαζεύεις μέσα σου δηλητήρια μια ζωή.

Αν δεν τα πεις,
πού θα πάει όλη αυτή η ένταση κι ενέργεια;
Μετά, να τα έλκη, τα εγκεφαλικά, οι δυσκοιλιότητες,
η πίεση, το σάκχαρο,
τα νεύρα τα ανεκδήλωτα.

Φυσικά, όχι μόνο να τα λες,
μα να δέχεσαι κι εσύ με τη σειρά σου να στα λένε, πότε πότε!
Σήμερα εσύ ξεσπάς σε μένα.
Αύριο εγώ σε σένα. Όχι μόνο εσύ, φίλε!!
Κατά τα άλλα,
αν χάσεις και καμιά δεκαριά κιλά!
- πλάκα κάνω,
μα ευκαιρία βρήκα τώρα που είσαι ήρεμος-
μια χαρά άνθρωπος είσαι.

Τα σπας!
-Δεν γίνεται να πας κόντρα στη Ν.Τ.Π και την ίδια στιγμή να διαιωνίζεις (υπέρ αυτής) τα προστάγματα της μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.
-Τόλμα να μην ακολουθήσεις την νοοτροπία της κλίκας και θα σε έχουν στην μπούκα με το παραμικρό. Πρόσεξε, τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται εκ πρώτης όψεως.
-Οι καλύτεροι πράκτορες της Ν.Τ.Π είναι αυτοί οι οποίοι σε δελεάζουν πρώτα με την πληροφόρηση τους και μετά προσπαθούν να σε μετατρέψουν σε κάτι άλλο.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby doctormarkon » Tue May 26, 2015 9:19 am

Πολύ ωραίος λόγος.

Φυσικά και έλκει κόσμο και νέους προς την εκκλησία.
Όπως είπα δεν είναι στεγνός ή δογματικός.

Το μόνο που μου χτυπάει άσχημα είναι όταν μιλάει για αρώστειες χειρουργεία κλπ.
Όχι ότι δεν συμβαίνουν και δεν είναι μέρος της ζωής αλλά αντίθετα από τον Μουρούτη τα βλέπει σαν δοκιμασία που δίνει ο θεός και πρέπει να τα υπομείνεις χωρίς να αμφισβητεί την σύγχρονη ιατρική που δημιουργεί ένα μεγάλο μέρος από τις αρρώστιες που βασανίζουν τους ανθρώπους.
Ή να αμφισβητεί το σύγχρονο τρόπο ζωής τα άγχη και την οικονομική ασφυξία που δημιουργεί επίσης αρρώστιες.
Οι αρρώστιες και πολλά από τα βάσανα όπως και την κρίση δεν τη στέλνει ο Θεός για δοκιμασία.

Ο Μουρούτης όταν μιλάει για συγχώρεση αναφερόμενος σε πατερικά κείμενα επισημαίνει ότι το ψυχικό πεδίο επηρεάζει άμεσα το σωματικό.

Ο πάτερ εγκλωβίζεται συχνά στην παθητική και γλυκερή αντιμετώπιση των πραγμάτων με στωικότητα και υπομονή ή να τα βλέπεις σαν δοκιμασία.
Αλλά όχι να τα πολεμήσεις ή ακόμα και να τα αμφισβητήσεις.
Ο καλός χριστιανός δεν πρέπει να είναι και....πολεμιστής?
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby doctormarkon » Tue May 26, 2015 9:21 am

Πάντως μου αρέσει να τον ακούω και σε ευχαριστώ Αντώνη για το νήμα που άνοιξες.
Δεν έχω ακούσει όλα τα βιντεάκια γιατί είναι πολλά και περίπου μιας ώρας το καθένα.
Όταν ακούσω τα περισσότερα θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby AnonymosEreynhths » Tue May 26, 2015 7:45 pm

doctormarkon wrote:Το μόνο που μου χτυπάει άσχημα είναι όταν μιλάει για αρώστειες χειρουργεία κλπ.
Όχι ότι δεν συμβαίνουν και δεν είναι μέρος της ζωής αλλά αντίθετα από τον Μουρούτη τα βλέπει σαν δοκιμασία που δίνει ο θεός και πρέπει να τα υπομείνεις χωρίς να αμφισβητεί την σύγχρονη ιατρική που δημιουργεί ένα μεγάλο μέρος από τις αρρώστιες που βασανίζουν τους ανθρώπους.
Ή να αμφισβητεί το σύγχρονο τρόπο ζωής τα άγχη και την οικονομική ασφυξία που δημιουργεί επίσης αρρώστιες.
Οι αρρώστιες και πολλά από τα βάσανα όπως και την κρίση δεν τη στέλνει ο Θεός για δοκιμασία.

Ο Μουρούτης όταν μιλάει για συγχώρεση αναφερόμενος σε πατερικά κείμενα επισημαίνει ότι το ψυχικό πεδίο επηρεάζει άμεσα το σωματικό.

Ο πάτερ εγκλωβίζεται συχνά στην παθητική και γλυκερή αντιμετώπιση των πραγμάτων με στωικότητα και υπομονή ή να τα βλέπεις σαν δοκιμασία.
Αλλά όχι να τα πολεμήσεις ή ακόμα και να τα αμφισβητήσεις.
Ο καλός χριστιανός δεν πρέπει να είναι και....πολεμιστής?

Η λογική αυτή που περιγράφεις και ανήκει στην Ορθοδοξία δεν είναι....λογική για τα ανθρώπινα δεδομένα. Να προσπαθήσω να στο εξηγήσω.

Ο ερχομός της αρρώστιας,λένε, καλό είναι να την υποδεχόμαστε με χαρά γιατί έτσι ξοφλάμε αμαρτίες και ερχόμαστε πιο κοντά στον Θεό. Δεν ασχολείται με την ιατρική ως επιστήμη και καλά κάνει.Λέει όμως πως όπως πρέπει πρώτα να ψάξεις για να βρεις έναν σωστό εξομολόγο έτσι να κάνεις και με τους γιατρούς, γιατί δεν είναι όλοι καλοί.

Και ο αγώνας του χριστιανού ορθοδόξου φαίνεται μέσα από τον προσωπικό του Γολγοθά. Εκεί θα δοκιμαστεί στην υπομονή, στην προσευχή και τέλος θα επιτελεστεί, όπως λένε οι πατέρες της Εκκλησίας, το έργο της μετάνοιας. Αυτό θα πει πολεμιστής για την Ορθοδοξία όσο αφορά το πνευματικό κομμάτι στην αντιμετώπιση μιας ασθένειας.Υπάρχουν πολλά αλλά και υποκατηγορίες για το κάθε τι αλλά σε γενικές γραμμές αυτή είναι η λογική και γιαυτό θα μίλησε έτσι για τις αρρώστιες.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Sat Jun 13, 2015 11:31 pm

O ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΟΥ

Πόσο μ’ αρέσει
ο Χριστός
της ελευθερίας.
Χωρίς γραβάτα σφιχτή.

Με το ιμάτιο
της αγάπης Του
να σέρνεται στα χώματα
να μαζεύει
τις σκόνες μου
να τις κάνει πηλό
με το γλυκό Του σάλιο,
να τον βάζει
στα μάτια μου,
να με κάνει καλά.

Σιγά σιγά.

Με αγάπη.

Με αποδοχή.

Χωρίς απειλές
και τρομοκρατία.

Χριστέ μου,
αν δεν είσαι έτσι,
λάθος Χριστό αγάπησα.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Wed Jul 15, 2015 11:16 pm

Image

ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΑ ΜΑΚΡΙΑ

Στους φίλους
που τις τελευταίες μέρες
μου ζητούν να τους στείλω
επειγόντως
μια προσευχή,
με θέμα
¨ πάτερ, να πεθάνω γρήγορα,
αφού δεν αντέχω άλλο!..¨,
απαντώ:
δεν υπάρχει τέτοια προσευχή.
Είχα παλιά μία,
μα την έσκισα
και την πέταξα
μακριά.
Τώρα,
έχω μόνο προσευχές
για τη ζωή,
την ελπίδα και το Φως.
Όλες αρχίζουν ως εξής:
Ιησού μου,
Φως μου
και Ζωή
κι Ελπίδα μου…
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Mon Aug 03, 2015 11:20 pm

ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ, ΚΑΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ…

Δεν αντέχω τις εξομολογήσεις που αρχίζουν με φράσεις του τύπου: ¨πάτερ, μ’ έχει βάλει ο διάβολος κι αγαπώ μια κοπέλα¨.
¨Έφαγα γλυκό νηστίσιμο, μα τελικά είχε μέσα και ορό γάλακτος! Και κοινώνησα κιόλας!¨
Δεν μπορώ όσους ζητούν διαρκώς η ιερωσύνη που διαχειρίζομαι να ρίχνει λάδι στις ενοχές τους.Ενοχές που βιώνουν εθιστικά και δε λεν να ξεκολλήσουν, όσα πετραχήλια κι αν βάλω στο κεφάλι τους.
Κουράζει αφάνταστα η συζήτηση με φανατικό:
Είτε πρόκειται για ντίλερ που θέλει να σου πασάρει το καταπληκτικό σετ των 300 τάπερ, που, για να τα στοιβάξεις, θες καινούργιο σπίτι, είτε πρόκειται για πιστό, που θέλει να σου πει πόσο δίκιο έχει σε όσα λέει ο ίδιος ή ο γέροντάς του ή ο χώρος που συχνάζει και η παράταξη που ανήκει.
Με δυσκολεύουν οι γονείς που θέλουν να με κάνουν σύμμαχο στα πεισματικά και σοφά ¨σχέδιά τους¨ για να μη πάρει ο γιος τους την τάδε κοπέλα, που ¨δεν είναι για το σπίτι μας - όπως καλά γνωρίζετε κι εσείς, πάτερ¨.
Λυπάμαι τους νέους που άθελά τους ευνουχίζονται και μαραζώνουν ποικιλοτρόπως, καταλήγοντας ανέραστες υπάρξεις.
Και νομίζουν ότι όλα αυτά γίνονται για το Θεό…
(Δεν φταίνε τα παιδιά, αφού έτσι τους είπαν.)
Είναι κρίμα να σου λέει κοπέλα 27 ετών ότι νιώθει ¨βρώμικη, πρόστυχη, ανήθικη κλπ¨, επειδή ερωτεύτηκε ή βάφτηκε ή έκανε μια κίνηση προσέγγισης ενός νέου. Και να μη θέλει να χαλαρώσει με τίποτα και να νιώσει ευλογημένη, που, ψυχή και κορμί ανθίζουν, όπως ο Θεός έχει ορίσει χιλιετίες τώρα.
Της μίλησαν, βλέπεις, αφόρητα για μια στεγνή εγκράτεια, μα ποτέ για τον έρωτα που ο Χριστός φύτεψε στην ψυχή της.
Χριστέ μου, κάτι χάσαμε στο διάβα των αιώνων.
Νομίζω, το οξυγόνο.
Την ελευθερία.
Την ανάσα.
Τη ζωή.
Την ουσία.
Το Πνεύμα Σου.
Μ’ άκουσε ένας φίλος να παραμιλώ, και μου ‘πε λυπημένος:
- Μένει και τίποτα που δεν χάσαμε, τελικά, πάτερ;
- Πάντως εγώ έχω ωραία άμφια, σταυρούς, στολίδια και πλουμίδια.
Ποιος είπε ότι τα χάσαμε όλα, τελικά!!...
Μας έμειναν αυτά!
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby ArELa » Tue Aug 04, 2015 1:07 am

Χριστέ μου, κάτι χάσαμε στο διάβα των αιώνων.
Νομίζω, το οξυγόνο.
Την ελευθερία.
Την ανάσα.
Τη ζωή.
Την ουσία.
Το Πνεύμα Σου.

.... :respect:
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby AnonymosEreynhths » Tue Aug 04, 2015 2:33 pm

Γράφει τα πράγματα με το όνομα τους και μου αρέσει για αυτό.

ΕΞΩΘΕΝ ΜΕΝ – ΕΣΩΘΕΝ ΔΕ..

Μερικές φορές,
εμείς,
τα εκκλησιαστικά άτομα,
αντί να καθρεφτίζουμε
την απροϋπόθετη
αγάπη του Θεού
στον κόσμο μας,
συνειδητά ή ασυνείδητα
κάνουμε
την εξής πονηριά:
εξωτερικά μεν
παίρνουμε
το σχήμα αγκαλιάς,
όταν μας πλησιάσει
όμως κάποιος
πεθαίνει
απ’ τα ηλεκτροφόρα σύρματα
που έγιναν
βασικό συστατικό
του είναι μας,
και σφίγκουν
σα τανάλιες.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Thu Aug 13, 2015 2:41 pm

Image

Ο ΚΑΪΝ ΚΙ Ο ΑΒΕΛ, ΖΟΥΝ.

Φίλε μου, ποτέ δεν θα σου πω ευθέως: σε μισώ, σε ζηλεύω, σε φθονώ, σε αντιπαθώ. Πάντα, όλα αυτά, καμουφλάρονται πίσω από άλλες κομψές διατυπώσεις και ιερές κρυψώνες.
Είμαι εμπαθής, μα όχι τόσο αφελής για να εκτεθώ και να ρεζιλευτώ.
Έχω τρόπους ευγενείας, ώστε να κρύβω αισθήματα κακίας.
Πάντα μπροστά θα βάζω - έντεχνα και πονηρά - λέξεις ιερές, άγιες, βαρυσήμαντες, για να κρύψω την ανίερη εμπάθειά μου: υπεράσπιση ορθοδοξίας, οι άγιοι Πατέρες, οι γέροντες, η Παράδοση, οι Κανόνες, το Πηδάλιο.
Κι πίσω απ’ όλα αυτά, ο βούρκος μου…
Η ασθένεια της ψυχής μου, οι προσωπικοί μου καημοί, η φτώχεια και μειονεξία μου, η άψαχτη ψυχή μου, το έλλειμμά μου, τα αδελφοκτόνα αισθήματά μου.
Ο Κάιν που μέσα μου ζει και βασιλεύει…
Ο Ιούδας, που εντός μου κουβαλώ:
Όταν είδε ότι ο Χριστός δοξάζεται και χάλασαν λεφτά για να Του πάρουν μύρο, να αλείψουνε τα πόδια Του, τότε ήταν που έπιασε τον Ιουδα ο πόνος για τη φτώχεια και την… παγκόσμια πείνα!
Κύριε, δος μοι δάκρυα μετανοίας για όλο αυτό το χάλι, που κρύβω επιμελώς κάτω απ’ το χαλί του ναού Σου.
Ένα χαλί παχύ, που χωρά… πολλά.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Sun Aug 30, 2015 10:21 pm

Image

ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ

Κοιτώ τα ονόματα
αυτών που κάνουν like
στις αναρτήσεις.
Τόσο διαφορετικοί άνθρωποι.
Μα τόσο διαφορετικοί!...
Άντρες, γυναίκες,
μικροί, μεγάλοι.
Με ράσα, με βερμούδες.
Εν Ελλάδι
και εν πάση τη γη.
Στην κυριολεξία.
Πιστοί,
μα και άθεοι.
Αγνωστικιστές
και άθρησκοι.
Όλοι,
παρέα σε μια λίστα.
Ψυχές ωραίες.
Βασανισμένοι
και κουρασμένοι.
Χαρούμενοι
και καταθλιπτικοί.
Υποκλίνομαι
σε όλους,
ανάξιος ων.
Κοινός σύνδεσμος,
η αγάπη.
Ο καημός.
Ο πνιγμός.
Ο κόσμος αυτός, ο φθαρτός.
Ο θάνατος ο μισητός.
Και κυρίως ο Αγαπητός,
και για πολλούς
άγνωστος… Χριστός.
Ο Θεός.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Fri Oct 23, 2015 9:58 pm

Μην τιμωρείς τον εαυτό σου... Για όλα αυτά έχει θυσιαστεί ο Χριστός

Ακόμα κι εσύ που είσαι μεγάλης ηλικίας, είσαι κι εσύ ένα παιδί. Και, σαν παιδί, κάνεις κι εσύ μουντζούρες στο τετράδιό σου. Γράφεις και ξαναγράφεις την αλφαβήτα. Και κάνεις κάτι γράμματα τεράστια. Και το άλφα, αντί να πιάσει δύο γραμμούλες στο τετράδιο, όπως μας λένε στο δημοτικό, πιάνει όλο το φύλλο, όλη τη σελίδα. Δεν έχεις μάθει να γράφεις.

Μα ο δάσκαλος ξέρει. Είναι υπεύθυνος για την πρόοδό σου, αλλά ξέρει ότι είσαι ένα παιδί. Και το παιδί δεν το παρεξηγεί κανείς. Ο ίδιος λέει: «Είναι παιδί. Οταν πάει στη Β΄ δημοτικού, όταν πάει στη Γ΄, όταν μεγαλώσει, θα 'ναι πολύ καλύτερα τα πράγματα». Αυτό που κάνει τώρα το παιδί, δηλαδή το λάθος γράμμα που γράφει, είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει. Αν μπορούσε να το κάνει καλύτερο, θα το έκανε, δεν θα το έκανε; Ετσι μπορεί, έτσι γράφει. Είναι ένα στάδιο της ζωής του. Δεν θα είναι πάντα έτσι. Θα προοδεύσει, θα τελειοποιηθεί.
Εμείς όμως έχουμε μεγαλοποιήσει τόσο πολύ τα λάθη που κάνουμε, μας πιάνει τόσο μεγάλο άγχος, δείχνουμε τόσο μεγάλη αυστηρότητα απέναντι στον εαυτό μας. Εχουμε διάθεση να αυτομαστιγωθούμε, να αυτοτιμωρηθούμε.

Ενώ για όλα αυτά έχει θυσιαστεί ο Χριστός. Για όλα αυτά είπε ο Κύριος ότι τα δέχεται επάνω Του. Για να κάνει εμάς αθώους. Και να μας καταστήσει ανενόχους και συγχωρεμένους.
Αυτό το πράγμα το νιώθεις; Αυτή τη συγχώρεση; Νιώθεις ότι γίνεσαι ένα αθώο πλάσμα μπροστά στον Θεό;

Φίλε μου, γιατί τόση τάση για ενοχές; Γιατί τόση διάθεση για αυτοτιμωρία; Γιατί τόσες τύψεις; «Χάλια είμαι, πάτερ, δεν πάω καλά, είμαι μες στα λάθη». Γιατί όμως τόσο πεσμένο ηθικό, φίλε μου; Γιατί να μην πετάει η ψυχή σου και να νιώθεις την ανακούφιση και τη φρεσκάδα που μας δίνει ο Χριστός!

Ακου τον Χριστό, που σου λέει: «Παιδί μου, σε αγαπάω. Μην τιμωρείς τον εαυτό σου. Εχω Εγώ πληρώσει. Εχω Εγώ θυσιαστεί. Ηρθα στον κόσμο για να σου δείξω ότι, για όλα τα λάθη που κάνεις, σε καταλαβαίνω. Και σου δίνω το χέρι Μου. Οχι για να σκαλίσουμε τα λάθη σου, μα για να σε σηκώσω και να σου δείξω την πορεία μπροστά. Προχώρα».
Γύρισε ο άσωτος. Κι ο πατέρας του, μέσα στην ευγένεια. Με μια τέλεια παιδαγωγική και διακριτικότητα. Χωρίς να σκαλίζει το παρελθόν του. Δεν τον έκανε να νιώσει χάλια. Αντιθέτως, του έδωσε να βάλει καινούργια ρούχα, καινούργια παπούτσια, δαχτυλίδι. Ηθελε να του κάνει τη ζωή όμορφη. Ετσι είναι ο Θεός.
Εσύ όμως νιώθεις πολύ ένοχος... Να σε περιγράψω λίγο. Νιώθεις πως δεν αξίζεις. Τίποτα. «Δεν αξίζω». Αυτή τη φωνή ακούς συνέχεια μέσα σου.
Εδώ και χρόνια, ως παπάς, βλέπω συνέχεια χριστιανούς που αισθάνονται ότι δεν αξίζουν τίποτα. «Δεν αξίζω την αγάπη του Θεού. Σιγά μην αγαπάει εμένα ο Θεός. Ετσι που είμαι, είναι δυνατό να μ’ αγαπάει ο Χριστός; Δεν είμαι εγώ για αγάπη. Ούτε ο Θεός ούτε οι άνθρωποι μπορεί να αγαπήσουν εμένα στα χάλια που βρίσκομαι. Και, γενικά, δεν μου αξίζει ούτε χαρά ούτε ζωή ούτε υγεία. Αλλωστε, γι' αυτό είμαι κι άρρωστος, γιατί με τιμωρεί ο Θεός». Ακόμα και για τις αρρώστιες σου νιώθεις τύψεις. Πιστεύεις ότι κάτι κακό έχεις κάνει και γι' αυτό σε τιμωρεί ο Θεός.
«Δεν είμαι εγώ, πάτερ, άξιος να ευτυχήσω στη ζωή μου. Είμαι ένας άχρηστος, ένας ανεπρόκοπος, ένας άνθρωπος στάσιμος, που μόνο η δυστυχία και η τιμωρία μου αξίζουν».

Και σε ρωτώ: Είναι αυτό χριστιανική ζωή;
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

PreviousNext

Return to Χριστιανισμός