Login    Register
loading...

Επιθέσεις κατά του Χριστιανισμού

Re: Επιθέσεις κατά του Χριστιανισμού

Postby OTTO » Thu May 21, 2015 6:46 pm

Divine Sinner wrote:Αρα συμφωνεις οτι ο μωαμεθ ειναι ενα προσωπο που πρεπει να σεβομαστε γιατι ειναι θρησκευτικο ακομα και αν ηταν παιδερας; ή οτι τα διδαγματα του δεν κανει να τα πουμε παρανοϊκα. Γιατι πρεπει ν σεβομστε τις αλλες θρησκειες.

Στη Θράκη υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι που σε ανθρωπιά είναι καλύτεροι από τους περισσότερους χριστιανούς. Πώς γίνεται να μη σεβαστώ την πίστη τους; Δεν την αποδέχομαι, αλλά τη σέβομαι.

Αν κάποιες ομάδες ακραίων, πατούν στην πίστη τους και κάνουν εκτρώματα και εγκλήματα στο όνομα αυτής, αυτό δεν σημαίνει ότι θα τσουβαλιάσω τους πάντες ούτε ότι από το πρωί έως το βράδυ θα κλαίω για την ύπαρξη μιας θρησκείας.

Έχω γνωρίσει ψυχούλες μουσουλμάνους. Οικογενειάρχες, που το θεσμό της οικογένειας τον τιμούν απείρως περισσότερο από εμάς τους χριστιανούς. Είναι δυνατόν αυτοί να πιστεύουν και να λατρεύουν δολοφόνους ή παιδόφιλους; Έλεος με την μπουρδολογία.

Άλλο τα διάφορα φασιστοειδή που ξεφυτρώνουν ανά τον κόσμο και ψάχνουν να πατήσουν κάπου (ακόμα και σε θρησκείες) για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα εγκλήματά τους, και άλλο απλοί πιστοί.

ArELa wrote:η μαγκιά είναι να σέβεσαι αυτό που ΔΕΝ αποδέχεσαι, γιατί
το να σεβαστείς κάτι που συνάδει με τις κοσμοθεάσεις σου, δεν είναι άθλος.

:respect:
It's not who you are underneath, it's what you do that defines you.

Youtube/Ottonus
Youtube/MetaMorphosisGR
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Liked in: 0 post

Postby Divine Sinner » Thu May 21, 2015 6:49 pm

Επελεξα να σταματησω να απανταω για να επανελθει το φορουμ στην ευρυθμη λειτουργια του. ευχαριστω.
Divine Sinner

Postby ArELa » Fri May 22, 2015 12:35 pm

Divine Sinner wrote:Επελεξα να σταματησω να απανταω για να επανελθει το φορουμ στην ευρυθμη λειτουργια του. ευχαριστω.

Κάτι που δεν είχες παλιότερα, είναι η δυνατότητά σου να πατάς κάποια στιγμή φρένο.
Αυτό το εκτιμώ ιδιαίτερα και το σέβομαι απεριόριστα. :respect:

Ωστόσο δε θέλει κανείς νομίζω να καταπιέζεσαι.
Αν νιώσεις (αργότερα που θα'χεις ηρεμήσει) την ανάγκη
να τοποθετηθείς ξανά, να το κάνεις. :makia:
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby alkinoos » Fri May 22, 2015 1:47 pm

Οι επιθέσεις που δέχεται η θρησκεία αυτή δεν μπορώ να τις χαρακτηρίσω μήτε <φυσιολογικές> ,μήτε <λογικές> ,μήτε <παρανοικές>Δεν τις χαρακτηρίζω..απλά ότι σπέρνει ως θρησκεία τόσους αιώνες θερίζει.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby ArELa » Fri May 22, 2015 1:49 pm

alkinoos wrote:Οι επιθέσεις που δέχεται η θρησκεία αυτή δεν μπορώ να τις χαρακτηρίσω μήτε <φυσιολογικές> ,μήτε <λογικές> ,μήτε <παρανοικές>Δεν τις χαρακτηρίζω..απλά ότι σπέρνει ως θρησκεία τόσους αιώνες θερίζει.

σωστό. και τα θερίζει τώρα που ΔΙΕΥΡΥΝΕΤΑΙ Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ.
Εγώ έχω ενστάσεις α/ με αυτούς που επιτίθενται γιατί έχουν καταπιεί ό,τι τους πασάρει
η νεοταξίλα, β/ με αυτούς που επιτίθενται με χυδαίο και χλευαστικό τρόπο, αντί
να προτάξουν αντεπιχείρημα.
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby AnonymosEreynhths » Fri May 22, 2015 6:15 pm

Πακιστάν: Φονική επίθεση κατά Χριστιανών (15 Μαρτιου 2015)

Από την περιγραφή του βίντεο:

Τουλάχιστον 10 άνθρωποι σκοτώθηκαν και δεκάδες άλλοι τραυματίστηκαν σε διπλή βομβιστική επίθεση στη Λαχόρη του Πακιστάν.

Σύμφωνα με τις αρχές, οι δράστες είχαν τοποθετήσει εκρηκτικούς μηχανισμούς έξω από μια καθολική και μια προτεσταντική εκκλησία, στη χριστιανική συνοικία της πόλης.

Την ευθύνη για το χτύπημα ανέλαβε η οργάνωση Τζαμάτ ουλ-Αχράρ, που θεωρείται παρακλάδι των Ταλιμπάν.…
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Tue Jun 02, 2015 12:50 pm

ΕΛΒΕΤΙΑ: «Ακατάλληλος» ο Νώε για τα παιδιά

Eνώ η Ευρώπη ισλαμοποιείται με ταχείς ρυθμούς, κάποιοι «χρήσιμοι ηλίθιοι» τρέμουν μην χαλάσει το «κοσμικό» τους κράτος από μία όπερα για παιδιά που αναφέρεται στον – ήμαρτον - Νώε. (Πάω στοίχημα ότι εάν το story της όπερας είχε παιδάκι με δύο "μαμάδες" ή δύο "μπαμπάδες" θα είχε πάρει έγκριση).

Διαβάζουμε την είδηση από το blog του Yves Daoudal: Η παραγωγή μιας όπερας για παιδιά, με την Ορχήστρα Δωματίου της Γενεύης, δεν έγινε δεκτή από το Τμήμα Δημόσιας Εκπαίδευσης, επειδή το έργο είναι «αντίθετο προς την αρχή της θρησκευτικής ουδετερότητας». Το άρθρο 15 του Ομοσπονδιακού Συντάγματος απαγορεύει να αναγκάζεται κάποιος να "εκτελέσει μια θρησκευτική πράξη", και το Τμήμα εξηγεί: ". Δεδομένου ότι οι συμμετέχοντες είναι νεαρής ηλικίας δεν τους επιτρέπεται να κάνουν προσδιορισμούς σε θέματα πίστης".

Το εν λόγω έργο είναι το “Noye's Fludde” του Benjamin Britten. Ένα μικρό κόσμημα, που βασίζεται σε ένα «μυστηριώδες παιχνίδι» του 15ου αιώνα, σύμφωνα με το οποίο τα παιδιά είναι στη σκηνή (παίζουν τα ζώα στην Κιβωτό), αλλά και στην ορχήστρα, με τον Britten να έχει φτιάξει ένα μουσικό κομμάτι στο οποίο ακόμα και οι αρχάριοι μπορούν να παίξουν μερικές νότες. Είναι πρώτα απ’ όλα ένα έργο για να μυηθούν τα παιδιά στην κλασική μουσική, μετατρέποντάς την σε ένα παιχνίδι, σύμφωνα με το ιδιαίτερο χάρισμα του Britten.

Σημείωση: Ο Benjamin Britten (1913 – 1976) είναι ίσως πιο γνωστός για το “Young Person's Guide to the Orchestra” (Οδηγός στην Ορχήστρα για Νέους), ένα συμφωνικό έργο, με αφήγηση, που εξηγεί πώς τα επιμέρους όργανα ακούγονται χωριστά και συλλογικά. Χαρακτηριστικό είναι τα κρουστά με κούπες! Συχνά εκτελείται κατά τη διάρκεια της περιόδου των Χριστουγέννων.

Φυσικά ένα αγγλικό κείμενο, από τον 15ο αιώνα κάνει το Νώε να είναι… Χριστιανός. Αλλά ο Britten θα έμενε κατάπληκτος αν μάθαινε ότι τον θεωρούν ότι «προσηλυτίζει» τα παιδιά στο να εκτελέσουν μια θρησκευτική πράξη ... Ο ίδιος, ήταν ένας «ειρηνιστής ανθρωπιστής», αριστερός ομοφυλόφιλος, και αγνωστικιστής (!!!), αλλά δεν τον πείραζε να προωθήσει τη μεγάλη αγγλική θρησκευτική παράδοση και την παρα-λειτουργική μουσική.

Ωστόσο, υπήρχαν ορισμένες αντιδράσεις αγανακτισμένων για αυτή την απόφαση. Ανάμεσά τους μι αντίδραση από έναν... Πράσινο (!) πολιτικό, τον Jean-Michel Bugnion, αναπληρωτής από το καντόνι της Γενεύης, ο οποίος τόνισε ότι «ο πολιτισμός είναι απαραίτητα θρησκευτικός». Κάθε πραγματικός πολιτισμός είναι, θρησκευτικός, αυτό είναι αλήθεια.

Οι εφημερίδες δεν το ανέφεραν, αλλά είναι πιθανό ότι αυτή η ξαφνική έκρηξη της αντι-χριστιανικής εκκοσμίκευση, λίγο ή πολύ καθοδηγείται από το πνεύμα της δουλικότητας (ραγιαδισμού) των σύγχρονων ευρωπαίων που δεν έχει σταματήσει να εξελίσσεται στο μυαλό τους.

Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ ένας σύνδεσμος της Wikipedia σχετικά με τον Benjamin Britten αφιερωμένο στην προσωπική του ζωή και τις αμφιλεγόμενες σχέσεις του με τα παιδιά.

Στο βίντεο διάρκειας πέντε λεπτών παρακάτω, η Όπερα του Λος Άντζελες υπό τη διεύθυνση του James Conlon παίζει το “Noye's Fludde”. Η αφήγηση τονίζει την εξαιρετικά θετική επίδραση που είχε αυτή όπερα στην κοινότητα. Πουθενά δεν υπάρχει καν υπαινιγμός ότι τα παιδιά «κινδυνεύουν» να αναγκαστούν να "εκτελέσουν μια θρησκευτική πράξη". Το αντίθετο μάλιστα, όχι μόνο τα παιδιά αγαπούν να παίζουν τα ζώα, αλλά το κοινό βιώνει την πνευματική ανάταση του να είσαι σε μια εκκλησία.

Πηγές: http://redskywarning.blogspot.gr/2015/06/blog-post.html / http://galliawatch.blogspot.com/2015/05 ... swiss.html
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby Divine Sinner » Tue Jun 02, 2015 12:56 pm

Πολυ σωστα επραξε η ελβετια.
Divine Sinner

Postby alkinoos » Tue Jun 02, 2015 1:24 pm

Αυτή η ιστορία <επιθέσεις κατά του χριστιανισμού> ,<επιθέσεις του χριστιανισμού> δεν θα τελειώσει..ομαλά.Κάθε άλλο μάλιστα ,η κάθε< επίθεση> απ΄όποια πλευρά κι'αν προέρχεται θα γίνεται και πιο βίαιη.Δυστυχώς...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby AnonymosEreynhths » Tue Jun 02, 2015 1:27 pm

Όσο υφίστανται οι θρησκείες με τρόπο ο οποίος γίνονται εργαλείο στα χέρια κάποιων για να γίνεται πράξη το διαίρει και βασίλευε δεν θα έχει τέλος η όλη ιστορία των πολέμων από καμία πλευρά.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby AnonymosEreynhths » Fri Jun 12, 2015 1:28 pm

Το Ισλαμικό Κράτος απήγαγε 88 χριστιανούς στη Λιβύη

Επιβεβαιώνεται η είδηση ότι το Ισλαμικό Κράτος απήγαγε 88 χριστιανούς στη Λιβύη και υπάρχουν φόβοι ότι οι άνθρωποι αυτοί θα αποκεφαλιστούν από τους τζιχαντιστές.

Οι 88 χριστιανοί κατάγονται από την Ερυθραία και ταξίδευαν με καραβάνι λαθρομεταναστών στη Λιβύη με την ελπίδα να περάσουν με κάποιο πλεούμενο μέσω Μεσογείου στην Ευρώπη.

Το Ισλαμικό Κράτος σταμάτησε το καραβάνι με τους λαθρομετανάστες νότια της Τρίπολης, την προηγούμενη Τετάρτη.

Για να «τσεκάρει» ποιοι από τους λαθρομετανάστες ήταν χριστιανοί και ποιοι μουσουλμάνοι, οι τζιχαντιστές έκαναν εξέταση γνώσεων γύρω από το Κοράνι.

Με τους χριστιανούς ταξίδευαν και 12 μουσουλμάνοι από την Ερυθραία και απροσδιόριστος αριθμός Αιγυπτίων.

Οι μουσουλμάνοι επέβαιναν σε διαφορετικό φορτηγό από τους χριστιανούς. Επίσης, 12 γυναικόπαιδα από την Ερυθραία, χριστιανοί, τα ξεχώρισαν από τους άνδρες.

Διεθνείς οργανισμοί εκφράζουν φόβους ότι οι 88 χριστιανοί θα αποκεφαλιστούν. Υπενθυμίζεται ότι τον Φεβρουάριο το Ισλαμικό Κράτος αποκεφάλισε 21 Αιγύπτιους χριστιανούς και τον Απρίλιο 30 Αιθίοπες χριστιανούς σε παραλία στη Λιβύη.

Πηγή: http://www.tribune.gr/world/news/articl ... livii.html
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby aims » Mon Jun 22, 2015 5:01 pm

δεν ηξερα που να το βαλω αλλα καλλιστα μπορει να θεωρηθει και επιθεση του Πάπα στον ίδιο τον Χριστιανισμο..
Λετε να ειναι πραγματικο ή φωτοσοπια?

http://www.pentapostagma.gr/2015/06/%CE ... CF%84.html
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Postby AnonymosEreynhths » Mon Jun 22, 2015 7:47 pm

Είναι σε χαμηλή ανάλυση οπότε όλα είναι πιθανά. Αν όντως ήταν έτσι θα είχαν κερδίσει το βραβείο κακογουστιάς (αν υπάρχει) δικαιωματικά. Πάντως ο Αντίχριστος κλπ μορφή της Χριστιανικής Εσχατολογίας θα "καθίσει" στον θρόνο του ο οποίος θα βρίσκεται στον Γ'Ναό του Σολομώντος..και αυτός δεν βρίσκεται στο Βατικανό.
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby Divine Sinner » Mon Jun 22, 2015 8:03 pm

Αυτοτρολαρονται.
Divine Sinner

Postby alkinoos » Mon Jun 22, 2015 11:08 pm

AnonymosEreynhths wrote:Είναι σε χαμηλή ανάλυση οπότε όλα είναι πιθανά. Αν όντως ήταν έτσι θα είχαν κερδίσει το βραβείο κακογουστιάς (αν υπάρχει) δικαιωματικά. Πάντως ο Αντίχριστος κλπ μορφή της Χριστιανικής Εσχατολογίας θα "καθίσει" στον θρόνο του ο οποίος θα βρίσκεται στον Γ'Ναό του Σολομώντος..και αυτός δεν βρίσκεται στο Βατικανό.

Να υπενθυμίσω για άλλη μια φορά

alkinoos wrote:Αντίχριστος σημαίνει αντιτιθέμενος στον Χριστό ή πολέμιός του (Λεξικό Γ. Μπαμπινιώτη) Αυτή η έκφραση αναφέρεται στην Αγία Γραφή μόνο από τον μαθητή του Χριστού Ιωάννη και ειδικότερα μόνο στην Α και Β Επιστολή του.
Δεν πρόκειται για ένα μεμονωμένο άτομο που θα έπαιζε έναν μελλοντικό ρόλο αλλλά γιά όλους τους ανά τους αιώνες αντιτιθέμενους στον Χριστό.
Αυτό το συλλογικό σώμα του αντιχρίστου έκανε την εμφάνισή του όταν ζούσε ακόμα ο Ιωάννης. (Α Ιωάννου β 18 " τώρα πολλοί αντίχριστοι υπάρχουσιν", Α Ιωάννου δ 3 "και τώρα μάλιστα είναι εν τω κόσμω")
Είναι μια προειδοποίηση για αντίληψη μιας ήδη υπάρχουσας κατάστασης σχετικά με άτομα που ήδη αντιτίθεντο στον Χριστό ώστε να είναι προσεκτικοί οι Χριστιανοί.
Ο αντίχριστος χαρακτηρίζεται επίσης:

ως "ο πλάνος" (Β Ιωάννου 7)
ως "ο ψεύστης" (Α Ιωάννου β 22)
ως "ο αρνούμενος τον Πατέρα και τον Υιόν" (Α Ιωάννου β 22)
αυτός που "αρνείται ότι ο Ιησούς είναι ο Χριστός" (Α Ιωάννου β 22)

Είναι εύλογο ότι διάφορες εντυπωσιακές διαδόσεις ότι αναμένεται μελλοντικά να έρθει κάποιος «αντίχριστος» που θα λάβει μεγάλη εξουσία, στερείται κάθε βιβλικής βάσης.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE% ... E%BF%CF%82

viewtopic.php?p=224730#p224730

alkinoos wrote:Συμπέρασμα είναι,για μένα εννοείται, πως ο αντίχριστος είναι η συνειδητότητα του ανθρώπου,είναι η εσωτερική του δύναμη, που οι θρησκείες προσπαθούν να την συντρίψουν,ώστε να επιβιώσουν και να συνεχίσουν να ελέγχουν τον άνθρωπο.Ο άνθρωπος,ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει αυτές τις δυνάμεις ,θαύματα για τους χριστιανούς.Ο ίδιος ο άνθρωπος είναι ο εχθρός των θρησκειών.Ναι ,είμαστε οι αντίχριστοι ....να μας φοβόσαστε ,μιας και δεν θα μείνει τίποτα δικό σας όρθιο ούτε πέτρα πάνω σε πέτρα .

viewtopic.php?p=230219#p230219

alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος

PreviousNext

Return to Χριστιανισμός