Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Κυρ 05 Φεβ 2012, 00:42

Γεια σας φίλοι μου. Καλημέρα σας! Τι κάνετε; Καλά ευχαριστώ.

Μερικές από τις φράσεις που όλοι συνηθίζουμε να λέμε στον συνάνθρωπο μας. Αλήθεια τι εννοούμε με αυτές;

Με την πρώτη φράση εκφράζουμε την επιθυμία μας για το υψηλότερο αγαθό της ζωής. Την υγεία.
Με την δεύτερη προσδοκούμε σε μια καλή, δηλαδή συναισθηματικά ευχάριστη διάθεση κατά την διάρκεια της μέρας.
Η απάντηση στο ερώτημα της τρίτης φράσης περικλείει πληροφορίες και των δυο παραπάνω καταστάσεων του ανθρώπου.
Αναφέρεται στην γενικότερη φυσική κατάσταση. Και στην σωματική υγεία και στην συναισθηματική κατάσταση.

Είναι φανερό πως και οι δυο διαφορετικές καταστάσεις μας, είναι το ίδιο σημαντικές.
Ο άνθρωπος δεν είναι μόνο η βιολογία. Δεν είναι μόνο χημεία. Είναι και ενεργειακά συναισθηματικό ον.
Η σκέψη μας, ο χαρακτήρας μας, η αντίληψη μας, τα συναισθήματα μας, τα όνειρα μας, οι προσδοκίες μας, η λογική μας,
είναι το ίδιο πραγματικά, το ίδιο χειροπιαστά, το ίδιο σημαντικά με το σώμα μας. Είμαστε όλα αυτά και πολύ περισσότερα σε ένα.
Οι δυο διαφορετικής καταστάσεις δεν είναι αποκομμένες και ανεξάρτητες μεταξύ τους.
Αντίθετα είναι άρρηκτα δεμένες με ισχυρούς αόρατους δεσμούς.
Το βιολογικό μας σώμα δεν λειτουργεί, ούτε ζει χωρίς την ύπαρξη του πνεύματος και της ψυχής.
Επίσης το πνεύμα και η ψυχή μας δεν μπορούν να εκδηλωθούν χωρίς την ύπαρξη της βιολογίας.

Η ανατομία του βιολογικού σώματος έχει ερευνηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, σε αντίθεση με την ανατομία της ψυχολογίας
και του πνεύματος γενικά. Ενώ έχουν μελετηθεί τα χαρακτηριστικά τους, υπάρχουν ακόμα αμφιβολίες για το που εδράζονται.
Δεν είναι ο εγκέφαλος μας η σταθερή κατοικία τους. Εικάζεται ότι χρησιμοποιούν σαν εξοχικό την καρδιά.
Δεν είναι λίγες οι φορές όπου το στίγμα τους αγνοείται εντελώς. Ταξιδεύουν και επιστρέφουν. Είναι και δεν είναι, ...ταυτόχρονα.

Δεν θα αναφερθώ στα τσάρκας και τα διάφορα άλλα ενεργειακά κέντρα. Δεν θα αναφερθώ στην ροη της ζωτικής ενέργειας.
Δεν θα αναφερθώ στην σύνδεση μας με τα αστρικά πεδία. Την κοινή καταγωγή μας. Τα αιθερικά σώματα μας. Κ.α. παρόμοια.

Θα εστιάσω σε εαυτό που γνωρίζουμε καλά. Τον εαυτό μας. Είμαστε εμείς οι ίδιοι, και είμαστε όλη την ώρα μαζί με τον εαυτό μας.
Εμείς είμαστε μια προσωπικότητα. Έχουμε δηλαδή τα προσωπικά μας χαρακτηριστικά. Ή καλύτερα συνδυασμός χαρακτηριστικών
που μας καθιστούν διαφορετικούς από τους άλλους. Έχουμε μια προσωπική ταυτότητα. Διαφέρουμε από κάθε άλλον.
Κατοικούμε μέσα μας, κάπου στο σώμα μας. Τις περισσότερες ώρες είμαστε στο κεφάλι μας. Μέσα στον εγκέφαλο μας.
Είμαστε εμείς και μόνο εμείς ο κάτοχος του μυαλού μας, της νόησης μας, που εκδηλώνεται μέσα από λειτουργίες του εγκέφαλου.

Σαν οργανισμοί είμαστε κομπακτ. Αν και πολυδιάστατοι είμαστε ολοκληρωμένοι σε μια σχετικά συμπαγή συσκευασία.
Σε γενικές γραμμές είμαστε αυτόνομοι, ανεξάρτητοι και φαινομενικά αποκομμένοι από άλλα υπαρξιακά σύνολα,
αν εξαιρέσουμε μια πιθανή σύνδεση με κάποιο υποτιθέμενο ενεργειακά ανώτερο κόσμο, μέσω μιας αδιόρατης λεπτοφυής κλωστής.
Σίγουρα υπάρχει κάποια επαφή, κάποια σύνδεση, κάποια σχέση με έναν διαφορετικής αντίληψης ολοκληρωτικό κόσμο.
Έναν ζωντανό κόσμο. Έναν κόσμο από όπου πιθανόν να καταγόμαστε. Εκεί όπου έχει αφετηρία η ζωή. Το θαύμα της ζωής.
Την αφετηρία της λογικής και του πνεύματος. Αυτός ο κόσμος είναι μια αυθαίρετη προϋπόθεση εκδήλωσης της ζωής.
Επειδή δεν έχω την δυνατότητα να το εξετάσω σε βάθος θα σταματήσω τις υποθέσεις και θα αρκεστώ στο ότι είναι η προϋπόθεση ύπαρξης ζωής.
Στο μεταξύ όλα αυτά για τους περισσότερους από εμάς κινούνται στην σφαίρα της θεωρίας και της διάθεσης στοχασμού και μόνο.
Απλώς ζούμε και αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις όπως μας τις φέρνει η ζωή, παθητικά ή ενεργητικά δεν έχει σημασία,
μα πάντα έχουμε σαν κέντρο τον μοναδικό μας εαυτό.

Τι είναι αυτός ο μοναδικός μας εαυτός;
Η σύνδεση μας και η σχέση μας με άλλους κόσμους είναι αφηρημένη και θεωρητική, ή είναι απλά πολύ ασθενής,
τόσο που να μην μπορεί να επηρεάσει δραστικά την ζωή μας, με τρόπο που να είναι αντιληπτός.

Ο δαιμονισμός ή η κατάληψη από κακά πνεύματα δεν είναι φιλοσοφικό, ούτε θεωρητικό ζήτημα. Είναι 100% υπαρκτό και χειροπιαστό.

Είναι μια παροδική αντικατάσταση της προσωπικότητας μας και του εαυτού μας από κάποιον άλλο.
Από πού ήρθε αυτός ο άλλος και μέσω ποιας σύνδεσης μας με τον κόσμο του, τρύπωσε μέσα στον υπό κατάληψη άνθρωπο.
Μήπως η διασύνδεση μας με άλλης μορφής κόσμους δεν είναι και τόσο αφηρημένη και θεωρητική;
Μήπως δεν είμαστε και τόσο κόμπακτ όσο νομίζουμε;
Αυτοί οι άλλης μορφής κόσμοι από όπου προέρχονται οι καταληψίες, είναι μακριά ή κάπου εδώ κοντά μας.
Δεχόμαστε την ύπαρξη άλλων τέτοιων κόσμων ή όχι;

Μήπως τα κακά πνεύματα κατοικούν ταυτόχρονα μέσα στο μυαλό μας, χωρίς να έχουν βρει την ευκαιρία εκδήλωσης τους
μέχρι την στιγμή της κατάληψης; Εμείς είμαστε μόνο εμείς; Η μήπως έχουμε και άλλες πολλαπλές προσωπικότητες ταυτόχρονα;
Μήπως μέσα στον αχρησιμοποίητο κατά τους επιστήμονες κενό χώρο στου εγκέφαλου μας κοιμούνται διαφορετικές
εκφράσεις πολλαπλών προσωπικοτήτων. Μήπως τα κακά πνεύματα είναι μερικά από τα αποθηκευμένα προγράμματα
στον σκληρό δίσκο του εγκεφάλου μας που δεν τρέχουν, μέχρι την απροσδόκητη εκκίνηση τους;


υ.γ. Είναι ένα βαρετό ως και ανούσιο.
Δεν με εκφράζει πλέον αυτό το κείμενο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hlios την Τρί 10 Ιούλ 2012, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρόσθεση υστερόγραφου
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 10 Φεβ 2012, 01:02

Είναι άλλο πράγμα η επιστήμη που δεν έχει επιτευχτεί / κατανοηθεί / ανακαλυφθεί ακόμα από τον άνθρωπο,
και άλλο πράγμα η αχαλίνωτη φαντασία και επινόηση / καθιέρωση παραμυθοδογμάτων.

Όπως για χιλιάδες χρόνια αγνοούσαμε την ύπαρξη της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας,
με αποτέλεσμα την μη κατανόηση της, και των δυνατοτήτων που προσφέρει στον τεχνολογικά ανεπτυγμένο κόσμο,
έτσι αγνοούμε εμείς τώρα τις πραγματικές δυνατότητες του ανθρώπου. Ή καλύτερα τις δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού.
Αν με την χρήση ενός ηλεκτρομαγνητικού σήματος μπορούμε να έχουμε στην διάθεση μας εφαρμογές σαν το κινητό τηλέφωνο,
την δορυφορική τηλεόραση, τους φούρνους μικροκυμάτων, τα εξωτικής ακρίβειας τηλεσκόπια και τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές,
φανταστείτε τις δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού. Θα φέρω και μερικά παραδείγματα για να γίνω λίγο περισσότερο κατανοητός.
Τηλεπάθεια, τηλεκίνηση, επιβολή στην υλη, αυτοίαση κ.α.
Το μυαλό μας είναι σαν έναν τερματικό υπολογιστή που δεν έχει αξιοποιήσει / κατανοήσει ακόμα την διασύνδεση του με το δίκτυο.

Πολλά και θαυμαστά μας εκπλήσσει το μέλλον. Είμαι ενθουσιασμένος και μόνο στην ιδέα, μα όχι για το προφανές.
Όχι για αυτές καθαυτές τις νέες δυνατότητες που θα αποκτήσει ο άνθρωπος,
μα γιατί θα κατατριφθούν πολλοί μύθοι και φανταστικά σενάρια απίστευτης παραμυθολογίας,
που προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν / ερμηνεύσουν / εξηγήσουν τα ως τότε «υπερφυσικά».
Και το τονίζω, μιλάμε μόνο για καθαρή θετική επιστήμη. Για να μην μπερδευόμαστε με άλλα,
παγιωμένα στην συνείδηση μας, παραμυθοσενάρια. Κάποια στιγμή θα θυμόμαστε το τι είχαμε φαντασιοσκαρφιστεί
στην προσπάθεια μας να εξηγήσουμε τα ως τότε αδιανόητα φυσικά πράγματα, που θα γελάμε και θα κλαίμε ταυτόχρονα.
Θα γελάμε με το γελοίο της υπόθεσης και θα κλαίμε με το κακό που προκλήθηκε στην ανθρωπότητα.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 10 Φεβ 2012, 18:00

Από ότι λέγετε ο διαλογισμός είναι το αποτέλεσμα της επιτυχημένης συνειδητής προσπάθειας να σιγήσει ο νους μας.
Τότε αποκτάται η αίσθηση μιας διαφορετικής αντίληψης του εαυτού μας και του κόσμου μας.
Επιβάλουμε την σιγή στο νου μας για να δώσουμε χώρο να ανατηχθούν μέσα μας, άλλες ομορφότερες καταστάσεις ύπαρξης.
Μας δημιουργείται μετά από επίμονη προσπάθεια η αίσθηση μιας διαφορετικής ή ακόμα και διευρυμένης αντίληψης.
Δίνουμε προσοχή σε πράγματα μικρά και ασήμαντα που συνήθως περνούν απαρατήρητα. Συμβαίνουν και διάφορα
άλλα πράγματα χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας. Μας βοηθά να διατηρούμαστε ήρεμοι και ισορροπημένοι.
Χαρακτηριστικό αυτής της κατάστασης είναι η αίσθηση πληρότητας και γενικά τα ευχάριστα και γαλήνια συναισθήματα.
Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί δεν ξέρω περισσότερα. Πάντως σε πολύ γενικές γραμμές κάτι τέτοιο θα ισχύει.


Πολλοί άνθρωποι στην ιστορία με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Αϊνστάιν,
έβρισκαν λύσεις στα προβλήματα τους κατά την διάρκεια του βραδινού ύπνου.
Και ο υπνωτισμός από την άλλη, είναι ακόμα ένα εργαλείο που χρησιμοποιεί
της δυνατότητες του μυαλού ενώ αυτός βρίσκεται σε μια ιδιόμορφη κατάσταση.
Αν το πάμε ακόμα παραπέρα, και το κάπνισμα προκαλεί ευφορία μέσο της επίδρασης του στον εγκέφαλο.
Μας ηρεμεί και μας χαλαρώνει φέρνοντας μας σε μια ευχάριστη διάθεση. Το ίδιο κάνει και το ποτό.
Στο μυαλό μου έρχεται η περίπτωση της Πυθίας που με κάποιο τρόπο έρχονταν σε έκσταση
και οι εμπνευσμένες κραυγές της μεταφράζονταν σε χρησμούς.
Δεν θα μπορούσα να παραλείψω φυσικά και την περίπτωση αυτού του ιδιόμορφου εγκεφαλικού επεισοδίου
όπου μια βλάβη στον εγκέφαλο προκάλεσε αίσθηση διαφορετικής αντιλήψεις. Σχετικό βίντεο εδώ.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 10 Φεβ 2012, 18:54

Οι επιθανάτιες εμπειρίες είναι ακόμα ένα παράδειγμα διαφοροποιημένης αντίληψης εξαιτίας εγκεφαλικής
δυσλειτουργίας. Ακόμα και όταν ερωτευόμαστε ο κόσμος μας μοιάζει να αλλάζει για μας.

Όλα τα παραπάνω μας φέρνουν πιο κοντά στο συμπέρασμα πως όλα είναι μέσα στο μυαλό μας,
τις δυνατότητες του οποίου δεν γνωρίζουμε σε βάθος. Ότι βλέπουμε, ότι νιώθουμε, ότι είμαστε,
είναι μέσα στο μυαλό μας. Το μυαλό μας δημιουργεί κόσμους, αντιλήψεις και χαρακτήρες.
Είναι πολύ παραγωγικό. Πολλά που νομίζουμε σαν πραγματικά και σαν αλήθειες,
δεν είναι παρά μόνο πεποιθήσεις του μυαλού μας. Δεν είναι λίγες οι φορές που συγχέουμε
την αίσθηση απεραντοσύνης με τις ψευδαισθήσεις. Το μυαλό κατηγοριοποιεί, επιλέγει,
βάζει ταμπέλες, δημιουργεί με την φαντασία του, στροφάρει, παγώνει, παίρνει ανάποδες κ.α.


υ.γ. Δεν με εκφράζει πλέον αυτό το κείμενο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hlios την Τρί 10 Ιούλ 2012, 22:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρόσθεση υστερόγραφου
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 10 Φεβ 2012, 19:12

Το μυαλό μας επινόησε τον θεό,
την αθανασία της ψυχής και την ίδια την ψυχή.
Επινόησε αγγέλους και δαιμόνια.
Επινόησε την έννοια του κάλου και του κακού.
Την αέναη πορεία μας προς το φως.
Και η λίστα είναι μεγάλη και θαυμαστά όμορφη.

Αυτές είναι εξαιρετικού κάλλους καλλιτεχνικές εκφράσεις αποτέλεσμα της υπέροχης διάνας μας.
Θαυμάστε αυτόν τον κόσμο που φτιάχνει νοητά, και ζει και διδάσκεται μέσα σε αυτόν.


υ.γ. Δεν με εκφράζει πλέον αυτό το κείμενο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hlios την Τρί 10 Ιούλ 2012, 22:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρόσθεση υστερόγραφου
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 10 Φεβ 2012, 20:09

Έχω την αίσθηση πως αν ερχόταν κάποιος που θα του είχες απόλυτη εμπιστοσύνη και σου αποκάλυπτε
έμπρακτα και αναμφισβήτητα πως δεν υπάρχει ο Άγιος Βασίλης, θα στενοχωριόσουν και θα απογοητευόσουν.
Θα έλεγες: Μα δεν μπορεί. Δεν μπορεί να μην υπάρχει. Αφού πίστεψα σε αυτόν. Βασίστηκα σε αυτόν.
Έχω δει φωτογραφίες του στα μαγαζιά. Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα βιβλία για αυτόν.
Όλος ο κόσμος πιστεύει στην ύπαρξη του. Στήριξα τις ελπίδες μου σε αυτόν. Ένιωθα καλά όταν νόμιζα ότι ήταν κοντά μου.
Με έκανε χαρούμενο με τα δώρα του. Μου άρεσε που τον έβλεπα επάνω στο μπουκάλι της κόκα κόλα όταν την έπινα.
Δεν μπορείς να μου το κάνεις αυτό. Δεν μπορείς να μου τον πάρεις. Δεν θα σου το επιτρέψω. Εγώ τον θέλω.
Δεν με νοιάζει τι λες εσύ. Εγώ θα τον κρατήσω κι ας είναι ψέμα. Αυτός με έχει κάνει αυτό που είμαι. Του χρωστάω.

Με τον όρο Άι Βασίλη εννοώ όλο το θρησκευτικό-παραμύθο-θεοσοφικό-αγγελικό-πνευματικό κόσμο,
που άπτεται στην δημιουργική φαντασία του εγκέφαλου και η έδραση τους στην πραγματικότητα είναι σαθρή έως ανύπαρκτη.


υ.γ. Δεν με εκφράζει πλέον αυτό το κείμενο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hlios την Τρί 10 Ιούλ 2012, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρόσθεση υστερόγραφου
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 11 Φεβ 2012, 00:07

Ο άνθρωπος είναι προπάντων ένα κοινωνικό ον. Κατέστη αναγκαιότητα,
για την επίτευξη επιτυχημένης συμβίωσης με τους ομοίους του,
η θέσπιση ηθικών κανόνων, που σε άλλη περίπτωση θα ήταν περιττοί.

Βασικό χαρακτηριστικό της ανθρώπινης ηθικής, είναι ότι εκτίνεται οριζόντια, μόνο προς τους ομοίους
και δεν έχει εφαρμογή σε υποομάδες με κάποια σχετική διαφορετικότητα θα λέγαμε.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:22

Σαββατοκύριακο άρχισε ας ευθυμήσουμε λίγο. :lol:

Πάμε μαέστροοοοοοο…


Δώσε βάση στους στίχοι. Εμένα μου αρέσει το "μαλάκα" στο τελος. Α-χα-χα-χα !!
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 11 Φεβ 2012, 12:49

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 14 Απρ 2012, 16:12

...άρχισα να το διαβάζω,και μια ,και δυο, και τρεις ,και χίλιες δέκα τρεις.Σιγά σιγά κατανοώ τη φύση μου


Γνώριζε συ (ye),
άνδρα,
συ (ye) είσαι
το τελικό
(ultimate)
[(τέλειο, ολοκληρωμένο, υπέρτατο)]
όλων των πραγμάτων.


-----------



Το σώμα
είναι
(ένα) τίποτα.

Η Ψυχή
είναι Όλα.


---------



Απόβαλε το σώμα,
Ω άνδρα,
και έσο ελεύθερος,
αληθώς
ένα Φως
που είναι Ένα
με το Φως.

Όταν συ (ye)
(θα) είσαι ελεύθερος
απο τα δεσμά του σκότους,
και ταξιδέψεις στον χώρο/διάστημα
ως ένας Ήλιος
του Φωτός,
τότε συ (ye) θα ξέρεις
οτι ο χώρος
δεν είναι απεριόριστος (boundless),
αλλ' αληθώς περιορίζεται
απο γωνίες
και καμπύλες.


-------



Η κλεις
για τους κόσμους
που υπάρχουν
εντός σε εσένα (thee),
βρίσκεται μόνο εντός σου.

Γιατι ο άνδρας
είναι η πύλη του μυστηρίου
και η κλεις
που είναι Ένα
μέσα στο Ένα.

Ψάξε συ (ye)
μέσα στον κύκλο.

-----


Άνδρα,
συ (ye)
σκέφτεσαι οτι συ (ye) ζεις,
μα γνώριζε
οτι αυτή
είναι ζωή μέσα στον θάνατο.

Διότι όσο είσαι δέσμιος στο σώμα σου
για εσένα ζωή δεν υπάρχει.

Μόνο η Ψυχή
είναι ελεύθερη απο τον χώρο (space-free),
έχει ζωή που είναι αληθώς ζωή.

Όλα τα άλλα
είναι μόνο δουλεία,
μία αλυσίδα
απο την οποία πρέπει
να ελευθερωθείς.


------


Μην σκέφτεσαι
οτι ο άνδρας
είναι γεννημένος
απο την γη,
παρ'ό,τι αυτός
μπορεί να έρχεται απο την γη.

Ο άνδρας
είναι ένα ηλιο-γεννηθέν (light-born) πνεύμα.

Μα, χωρίς γνώση,
ουδέποτε μπορεί
να είναι ελεύθερος.

--------

Συ (ye) είσαι
ένας Ήλιος
του Μεγάλου Φωτός.

Θυμήσου
και συ (ye)
θα είσαι ελεύθερος.


http://hliaion.blogspot.com/2009/08/blog-post.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 14 Απρ 2012, 17:18

Ωραίο τόπικ και μου είχε διαφύγει. Το είχαν καταπλακώσει άλλα. Στον Ντόουκιν δεν έχω εμπιστοσύνη παρ όλο που δεν είμαι θρησκευόμενη.

Η δύναμη της θέλησης κάνει θαύματα και κάνει κάνει κάτι τέτοιους επιστήμονες της συμφοράς να τρελαίνονται.

Κάποια πράγματα κινούνται πέρα από την κατεστημένη επιστήμη που πολλές φορές συντηρεί το ίδιο το σύστημα.

Ο Ντόουκιν είναι άθεος και προβάλλει την θεωρεία περί αθεϊας .

Η θρησκεία ήταν κάποτε το όποιο των λαών όσο προωθούσε την πίστη για κολάσεις και καζάνια βόλευε το σύστημα. Από ένα σημείο και μετά άρχισε να μην εξυπηρετεί και γίνεται προσπάθεια να αντικατασταθεί από κάτι άλλο.

Η Επιστήμη έγινε θρησκεία κυρίως όταν δεν στηρίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα αλλά στις θεωρίες και τις αμπελοφιλοσοφίες του κάθε μαλάκα που έχει πάρει το χρίσμα της αυθεντίας για να μπορεί να προβάλλει την κάθε μπούρδα σαν απόσταγμα γνώσης και σοφίας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 14 Απρ 2012, 18:53

ο ντοουγκιν εφτασε μεχρι ενα σημειο σωστα.
ειπε οτι αν ησουν μουσουλμανος θα εβλεπες τον μωαμεθ. αν ησουν ινδουιστης τον κρισνα αν ησουν Ελληνιστης τον απολλωνα.
Πραγμα που ειναι σωστο. το λαθος ειναι οτι το περι παραισθησεων.
και παλι θα μιλησω αλληγορικα για μια ταινια που λεγεται (Babylon 5).
Οπου ενα ον απο μια φυλη που λεγονται vorlons (που ηταν η φυλη που δημιουργησε τις βασεις για τους θρυλους περι αγγελων ανα του πλανητες) οταν βγηκε απο την πανοπλια του και ηταν καθαρη ενεργεια
ολοι τον ειδαν με διαφορετικοι μορφη.
Οι γηινοι ως αγγελο. οι εξωγηινοι ως τους αντιστοιχους αγγελους των θρησκειων τους
κι ενας εξωγηινος απο αθεο πλανητη δεν ειδε απλα τιποτα.
Οι θρησκευομενοι ή και αθεοι με θρησκευτικες καταβολες (πχ αθεοι που μετα απο εξωσωματικη εμπειρια γιναν θρησκευομενοι) μεταφραζουν τα (πακετα πληροφοριας) απο τον πνευματικο κοσμο αναλογα με τα βιώματα τους.
Και αναλογα με τις καταβολες βλεπουν αλλα πραγματα (η πληροφορια ομως ειναι ιδια).
Γιατι το συμπαν δεν ειναι τιποτε αλλο απο πληροφορια και ενεργεια.
και το πνευματικο αλλα και η υλη.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 15 Απρ 2012, 09:03

Σωστά μεν αυτονόητα δε.

Ο Ντοουκιν δεν λέει κάτι καινούργιο με αυτά.

Ακόμα και παιδάκια προσχολικής ηλικίας ρωτούν τη δασκάλα αν και ο μουσουλμάνος πιστεύει ότι η θρησκεία του είναι ανώτερη και αν βλέπει τους χριστιανούς σαν άπιστους.

Το αν υπάρχει θεός ή όχι είναι κάτι που δεν θέλω να το απαντήσω και είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει.

Γιατί δεν ξέρει κανείς τι είναι ο Θεός.

Για κάποιον Θεός μπορεί να είναι το χρήμα άρα πιστεύει σε κάτι που υπάρχει και καθορίζει τη ζωή και τη μοίρα πολλών ανθρώπων κατά ένα μεταφυσικό τρόπο.

Για άλλον Θεός μπορεί να είναι η συνείδησή του ή το υποσυνείδητό του.

Αν θέλει κάποιος να πει με τόση σιγουριά αν υπάρχει ή αν δεν υπάρχει Θεός ας μας πει πρώτα τι είναι Θεός και μετά το συζητάμε αν υπάρχει ή όχι.


Πρόκειται για μία υποκειμενική έννοια. Βασίζεται στην Πίστη. Είναι ανόητο να γίνονται πόλεμοι για να αλλάξεις αυτό που κρύβει κάποιος "μέσα" του ή για να του επιβάλεις το "μέσα" σου. Το "μέσα" σου, σου ανήκει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 17 Απρ 2012, 22:26

Απόσπασμα από συνέντευξη παραψυχολόγου για τη σχέση του νου με το σώμα, με αναφορές στην κβαντική φυσική.

Οι περισσότεροι ερευνητές του εγκεφάλου πιστεύουν ότι τελικά ο εγκέφαλος θα εξηγηθεί με όρους νευρολογικής λειτουργίας.
Σύμφωνα με τον Δρα Τζούλιαν Ισαάκς, ψυχολόγο της εφαρμοσμένης ψυχολογίας, αυτή η υλιστική άποψη είναι ασυμβίβαστη
με τα αποτελέσματα των πειραμάτων στο επιστημονικό πεδίο της πειραματικής παραψυχολογίας.
Καινούργιες εξελίξεις σε περιοχές όπως η φυσική, λέει ο Δρ Ισαάκς, μπορεί τελικά να μας οδηγήσουν
σε μια κατανόηση του κοινού υπόβαθρου που συνδέει τον νου και την ύλη.





ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
Τα σχόλια 1-4 βρίσκονται στην εξής σελίδα:
http://www.youtubetranslations.gr/Julia ... pop_up.htm
---------------------------------
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 10 Μάιος 2012, 23:58

Ανειδίκευτος διεκπεραιωτής του ανθρώπινου βίου που σου προσφέρθηκε ή άνθρωπος που ζει αληθινά?
Διάλεξε τι θέλεις να είσαι.

Αναρωτιέσαι τι σημαίνει το αληθινά. Πως ορίζεις το αληθινά?

Η Βίκυ λέει πως αυτό δεν το προσεγγίζεις με την λογική, μα είναι κάτι που πρέπει να το νιώσεις.
Άρα η ουσία της αλήθειας είναι το να το νιώθεις. Τι να νιώθεις?
Να νιώθεις ωραία.

Νόημα αποκτά εκείνο που εκπληρώνει τις επιθυμίες μας.
Επιθυμούμε το ωραίο συναίσθημα για την ζωή μας.
Ζούμε όταν αισθανόμαστε ωραία.
Αληθινή ζωή = όμορφα συναισθήματα.

Αποβάλουμε τον εθισμό της μαυρίλας και προσεγγίζουμε το όμορφο.
Τι είναι ωραίο και όμορφο? Τι είναι ομορφιά? Ποια τα χαρακτηριστικά της?

Τον τίτλο του καλαίσθητου φέρει εκείνο που πληροί κάποιες προϋποθέσεις.
Αρμονία και συγκεκριμένες αναλογίες όπου τηρεί πιστά και ο δημιουργός μας.
Αριθμητικές «γεωμετρικές» ακολουθίες που ασπάζεται όλη η φύση.
Δομικά στοιχειά της πραγματικής ζωής είναι κάποιες χρυσές γεωμετρικές αναλογίες.

Δεν συμφωνείς? Σου κάνουν όλα αυτά κάπως αλλόκοτα ή περίεργα?
Δεν πειράζει, όταν τα ξανασυναντήσεις μπροστά σου θα τα αναγνωρίσεις.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 11 Μάιος 2012, 22:06

Ο Άνθρωπος δεν μπορεί να είναι ελεύθερος,Δεν Τον αφήνουν να είναι ελεύθερος ,συνήθισε ΚΑΙ στα πρότυπα που Του έδωσαν..διότι αν Τον αφήσουν τότε θα κατανοήσει τη φύση Του..και τα πρότυπα δεν θα υπάρχουν πια και δε θα μπορούν να ασκουν εξουσία πάνω Του.Εκατομμύρια χρόνια γίνεται αυτό,οποισδήποτε πάει να αλλάξει τη ροή θα έχει άσχημο τέλος...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 19 Μάιος 2012, 14:18

Hlios έγραψε: Τον τίτλο του καλαίσθητου φέρει εκείνο που πληροί κάποιες προϋποθέσεις.
Αρμονία και συγκεκριμένες αναλογίες όπου τηρεί πιστά και ο δημιουργός μας.
Αριθμητικές «γεωμετρικές» ακολουθίες που ασπάζεται όλη η φύση.
Δομικά στοιχειά της πραγματικής ζωής είναι κάποιες χρυσές γεωμετρικές αναλογίες.

Δεν συμφωνείς? Σου κάνουν όλα αυτά κάπως αλλόκοτα ή περίεργα?
Δεν πειράζει, όταν τα ξανασυναντήσεις μπροστά σου θα τα αναγνωρίσεις.





Τα λέει ωραία.

Και να φανταστείτε τον είχα διαγράψει από φίλο μου
πριν ένα χρόνο επειδή κάποια στιγμή τον φοβήθηκα.
Δεν πειράζει, άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Τετ 23 Μάιος 2012, 02:16

Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 28 Ιούλ 2012, 11:37

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από ostrako » Τρί 31 Ιούλ 2012, 01:42

Η φυση του ανθρωπου ειναι αγαθη,οπως και των αλλων ζωντανων γυρω μας.
Δεν ειναι πολεμοχαρο το αρχικο κυταρο μας εχει ειρηνη και αρμονια.
Ολα τα αλλα μας παρασυρουν.
Απο κει αρχιζουν ολες οι θρησκειες την εκμεταλευση.Ολοι οι αλλοι ακολουθουν.

Προτιμω μια κοινωνια θρήσκεια΄, παρα χωρις Θρησκεια, για λογους που αναφερε και ο Αλκινοος
παραπανω.[Θεοσεβουμενοι ειναι ποιο ηρεμοι.]

Το αρμονικο μεσα μας δεν αλλαζει για οσους καταλαβαινουν,τοπαν και αλλοι αλλωστε ποιο παλια. :lol:

Μου αρεσει να υπαρχει θεος.Αν ειναι και πατερας, ακομα καλυτερα.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι φύση του ανθρώπου;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 31 Ιούλ 2012, 11:56

Ωραίο βιντεάκι Ήλιε.

Από αυτό κρατάω μία φράση

"Σέβομαι την πίστη αλλά μόνο η αμφιβολία είναι αυτή που μορφώνει τον άνθρωπο"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”