Συνέντευξη από το Θεό.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 05 Μαρ 2014, 17:52

Συγχαρητήρια. Πολύ καλό κείμενο!
Ὡς πρός τό θέμα τῆς ἐλευθερίας πού τέθηκε, πιστεύω ὅτι εἴμαστε ἐλεύθεροι νά (ἐπιχειρήσουμε νά) ἀνέλθουμε τά πεδία συνείδησης, ἄν θέλετε τά ἐπίπεδα τοῦ Μάτριξ, πλήν ἀντιμετωπίζοντας πολλές δυσκολίες (ὅπως ἕνα παιχνίδι ὅπου ἀλλάζεις συνεχῶς πίστες) τοποθετημένες ἀπό τό ἴδιο τό σύστημα καί πολλούς "φύλακες" ἤ "Κυρίους" τῶν "Πεδίων", σκοπός τῶν ὁποίων εἶναι νά κρατήσουν τής ψυχές στά πεδία τῆς δικαιοδοσίας τους.
Σύμφωνα μέ μία Ἰνδουϊστική παράδοση, ὁ Κύριος (ὀνόματι Κάλ Νιράτζαν) τῶν τριῶν κατωτέρων κόσμων-τοῦ Πίντ (φυσικοῦ πεδίου), τοῦ Ἄντα (πού περιλαμβάνει μεταξύ ἄλλων καί τό γνωστό ὡς ἀστρικό πεδίο, τούς παράδεισους, τά καθαρτήρια, καί τούς οὐρανούς τῶν διαφόρων θρησκειῶν) καί τοῦ Μπράχμ Λόκ (πεδίο τοῦ παγκοσμίου νοῦ)-,ὀνομαζομένων ἀπό κοινοῦ μέ τό ὄνομα Τριλόκι, εἶναι ἡ ἀρνητική δύναμη ἡ ἐπιτετραμένη νά κρατᾶ τίς ψυχές ἐντός αὐτοῦ. Προφανῶς οἱ ψυχές πρέπει νά "κωπηλατήσουν" γερά ἤ ἄν θέλετε νά πολεμήσουν ἀντίθετα στό ρεῦμα καί νά προχωρήσουν στά ἐπόμενα πεδία συνείδησης.
Αὐτή εἶναι ἡ ἐλευθερία μας, σύμφωνα μέ αὐτό πού ἀντιλαμβάνομαι.
Πηγή: Ἠ φιλοσοφία τῶν Διδασκάλων, Σαγουάν Σινγκ, Χαζούρ Μαχαράτζ
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από George vounis » Κυρ 03 Φεβ 2019, 22:42

Ο Αγαθός θεός μας έδωσε τα πάντα, ελεύθερα βούληση, ο άνθρωπος δεν έκανε καλή χρήση του δώρου που έδωσε ο Ελεήμων Θεός ,και τώρα βυθισμένος στήν λήθη δεν μπορεί να δει την αλήθεια , έπειτα η φυλακή είναι τόσο μεγάλη που ποιός θα το καταλάβει... Λίγοι, πολλοί λίγοι.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από Isidora » Δευ 04 Φεβ 2019, 20:04

Αυτή την ελευθερία βρε παιδιά εγώ γιατί δεν μπορώ να την δω...?
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 04 Φεβ 2019, 22:08

Κατι αναλογο στον ύπνο και στον ξυπνιο μου έχω συζητήσει πολλές φορές με την σκέψη μου τέτοια θέματα αναζητώντας εμένα,τον άνθρωπο.Τους λόγους ύπαρξης μου και γενικά για την ανθρώπινη ύπαρξη.

Η ελευθερία του ανθρώπου είναι πέρα από νόμους και κανόνες, πέρα από τον θάνατο και τη ζωή, που δεν είναι έρμαιος στις ηδονές του είτε αυτές είναι υλικές, είτε είναι ψυχικές.Πέρα από πεποιθήσεις του που αυτές αλλάζουν ανά εποχή και περιβάλλον. ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από Isidora » Δευ 04 Φεβ 2019, 23:07

Αν κατάλαβα καλά, εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον πνευματικό άνθρωπο, αλλά ούτε και αυτός μπορούμε να πούμε ότι είναι ελεύθερος, από την στιγμή που είναι φυλακισμένος στο διττό, υλικό σύμπαν, δηλαδή στο matrix.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα...

Όπως και νάχει πάντως, τώρα ζούμε στην φυλακή των τριών υλικών διαστάσεων και νομίζω ότι όσοι αναφέρονται στην ελευθερία του ανθρώπου, αναφέρονται στον υλικό κόσμο που ζούμε τώρα, όχι για το τι συμβαίνει στα υπερσύμπαντα...
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 17:55

doctormarkon έγραψε:
Τετ 15 Ιαν 2014, 11:21
Θ: Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση, υποθέτω πως έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με τη ζωή πριν από το θάνατο…
Όλο το κείμενο είναι καταπληκτικό αλλά το παραπάνω με έχει απασχολήσει.

Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο? ιδού η απορία!!!!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
Υπάρχουν στην συμπεριφορά και στον τρόπο σκέψης που δεν καλλιεργηθηκαν,που δεν μεταδόθηκαν από τους γονείς μα ούτε απορροφήθηκαν από το παρόν περιβάλλον. ..Πόσες φορες δεν εχει ειπωθει η φραση"μα πιανου παιδι είσαι συ;!"Και εδώ εύστοχα μας λέει ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του "Περί μνήμης και αναμνήσεως" πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου είναι χαρακιές ψυχής από τις προηγούμενες ενσαρκωσεις του...

Αυτό όσο αφορά για το αν υπάρχει ζωή πριν την γέννηση.Όπως επίσης για το αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. ..Ζωή ονομάζουμε την αρχή και το τέλος του ανθρώπου(γέννηση - θάνατος ), τις δε εμπειρίες τις ονομάζουμε Βίο.

Ο άνθρωπος είναι ίσως από τα λίγα όντα που φιλοσοφεί τον θάνατο του,χωρίς να αποκλείω πως άλλα όντα δεν έχουν την αντίληψη,μυρωδιά ή το ένστικτο του θανάτου τους.Πιθανόν να το έχουν, όμως θαρρώ πως δεν την φιλοσοφουν στο βαθμό που τον φιλοσοφεί ο άνθρωπος.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 18:14

Isidora έγραψε:
Δευ 04 Φεβ 2019, 23:07
Αν κατάλαβα καλά, εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον πνευματικό άνθρωπο, αλλά ούτε και αυτός μπορούμε να πούμε ότι είναι ελεύθερος, από την στιγμή που είναι φυλακισμένος στο διττό, υλικό σύμπαν, δηλαδή στο matrix.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα...

Όπως και νάχει πάντως, τώρα ζούμε στην φυλακή των τριών υλικών διαστάσεων και νομίζω ότι όσοι αναφέρονται στην ελευθερία του ανθρώπου, αναφέρονται στον υλικό κόσμο που ζούμε τώρα, όχι για το τι συμβαίνει στα υπερσύμπαντα...
Αναφέρομαι και σε αυτόν,στον πνευματικό άνθρωπο. Όμως το πάω λίγο παραπέρα, σε εκείνον που ξεπερνά τα υλικά όρια και μεταμορφώνεται σε Ενέργεια, σε Πνευμα,πέρα από το καλό και το κακό,πέρα από την διττότητα . Όταν φτάσει σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει πια φυλακή /ματριξ,διότι αυτά είναι του μυαλού γεννήσεις. ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”