Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 03 Ιαν 2015, 17:04




Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 03 Ιαν 2015, 18:07

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 03 Ιαν 2015, 18:11

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 05 Ιαν 2015, 14:29

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει στο πρώτο βίντεο.Για τον πιο θανάσιμο ιο του εγκεφάλου ,λέγε με θρησκεία, δεν έχω και πολλά να πω.Έχουν μιλήσει άλλοι.Το ότι συμφωνώ δεν με κάνει και πιστό ,και ούτε ποτέ θα γίνω ,σε κάποια θρησκεία. Πολλοί λένε πως είναι ενάντια σε ΝΤΠ,αλλά θρησκείες δεν "αγγίζουν"....και ειδικά τις τρεις μονοθειστικές



https://www.youtube.com/watch?v=ZVaA_Nmd3us
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 05 Ιαν 2015, 16:34

Σε κάποια φάση λεει ο μπουμπουκος. "εγω ειμαι παντα με τον νικητή".
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 05 Ιαν 2015, 17:44

Εμ που θα ήταν; Εκεί που υπάρχουν λεφτά. :D Απορώ πως τον ψηφίζουν.
(Συγγνώμη για το offtopic)
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 05 Ιαν 2015, 17:49

Ας γίνει το νήμα του Ρασσιά...

Ο Βλάσης Ρασσιάς (22 Απριλίου 1959 - ) είναι συγγραφέας, ποιητής, εκδότης, μεταφραστής και καλλιτέχνης τής Mail-Art.

Γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών και Εμπορικών Επιστημών. Υπήρξε συνιδρυτής και συνεργάτης των περιοδικών «Speak Out» (1979), «Ανοιχτή Πόλη» (1980 - 1993) και «Διιπετές» (1991 - ), ενώ κατά την περίοδο 1983-1986 εξέδωσε το Mail-Art περιοδικό «Είναι Αύριο» και επίσης διοργάνωσε την πρώτη διεθνή Mail-Art έκθεση στην Ελλάδα με τίτλο «1984»[1] (αναφορά στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Όργουελ).

Το 1981 ίδρυσε το Αρχείο Εναλλακτικής Κουλτούρας «The Alternative Gallery» (νυν Αρχείο Κοινωνικής Ιστορίας), ανέπτυξε φιλία με πολλές προσωπικότητες της διεθνούς εναλλακτικής λογοτεχνικής και μουσικής σκηνής και το 1989 ήταν ένας από τους διοργανωτές του εναλλακτικού φεστιβάλ «Ευρώπη Ενάντια στο Ρεύμα» («Europe Against the Current»), στην πόλη του Άμστερνταμ[2].

Ασχολήθηκε από τα τέλη της δεκαετίας του ‘70 επισταμένως με τον αγώνα των αυτοχθόνων λαών (κυρίως της αμερικανικής ηπείρου) για την διάσωση της παράδοσής τους και για την εθνική τους αξιοπρέπεια, ενώ από τα μέσα της δεκαετίας του '80 επεξέτεινε το ενδιαφέρον του σε όλες τις ζώσες, απειλούμενες ή ήδη εξαφανισθείσες κουλτούρες και πολυθεϊστικές θρησκείες των εθνών του πλανήτη, με ιδιαίτερη έμφαση στην αρχαιοελληνική Παράδοση. Το καλοκαίρι του 1998 συμμετείχε στην ίδρυση του Παγκοσμίου Συνεδρίου των Εθνικών Θρησκειών [(World Congress of Ethnic Religions|WCER)] στη Βίλνα της Λιθουανίας και τον Αύγουστο του 2010 στην μετονομασία του σε Ευρωπαϊκό Συνέδριο των Εθνικών Θρησκειών (ECER) στην Μπολόνια της Ιταλίας.

Κεντρική θέση στο έργο του είναι ότι κάθε έθνος που δεν του επιτρέπεται να έχει τις δικές του μορφές Παράδοσης και Θρησκείας είναι ουσιαστικά υπόδουλο ή θύμα Εθνοκτονίας, καθώς και ότι η Βυζαντινή και Οθωμανική κατοχή αποτελούν μεν τμήμα της Ιστορίας του υπόδουλου Ελληνικού έθνους, αλλά ούτε οι Βυζαντινοί ούτε οι Οθωμανοί δικαιούνται να διεκδικούν «ελληνικότητα». Θεωρεί ότι ο τόπος μας χρειάζεται να περάσει έναν Διαφωτισμό, ανάλογο με εκείνον που πέρασε η Ευρώπη τον 18ο αιώνα, θεωρεί απαραίτητο στοιχείο το ήθος και την Αρετή για την «επανανακάλυψη του Έλληνα Ανθρώπου» και δίνει έμφαση στο ζήτημα Παιδεία (υπήρξε άλλωστε και ο εισηγητής της σχετικής θέσης του Ελληνικού Ανανεωτικού Ρεύματος – Ε.Α.Ρ., από το οποίο όμως αποχώρησε την άνοιξη του 2008). Από τις φιλοσοφικές σχολές της αρχαιότητας θεωρεί χρησιμότερες για τον σύγχρονο άνθρωπο εκείνες της Ελληνιστικής Εποχής και της Ρωμαιοκρατίας, εποχών δηλαδή «πολιτικής ετεροθέσμισης» όπως και η τωρινή, και ο ίδιος δείχνει σχετική προτίμηση στον Στωϊκισμό[3].

Αίσθηση προκάλεσε στα τέλη του 2007 η κυκλοφορία του βιβλίου του «Λαιμητόμος Αρετή. Ροβεσπιέρος, Σαιν Ζυστ, Κουτόν», στο οποίο υπερασπίζεται[4][5] τις προσωπικότητες που ηγήθηκαν της πιο δύσκολης φάσης της Γαλλικής Επανάστασης και ιδίως τον Μαξιμιλιανό Ροβεσπιέρο και την εμμονή του στην υποχρεωτική ακαμψία της λεγόμενης «Πολιτικής Αρετής».

Έχει δώσει εκατοντάδες διαλέξεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό με θέμα την κοσμοαντίληψη και το έθος των αρχαίων Ελλήνων (1990-). Η περισσότερο συζητημένη διάλεξή του δόθηκε τον Νοέμβριο του 2010 στο Bohemian Hall της Αστόρια Νέας Υόρκης με τίτλο «Η πολυεπίπεδη χρεωκοπία του Χριστιανισμού και η πρόταση του Ελληνισμού για το μέλλον». Ενάμιση μήνα πριν (25 - 26 Σεπτεμβρίου 2010) ήταν επίσημος προσκεκλημένος στο «1ο Egaleo Blues Festival», όπου, ανάμεσα σε άλλα, απήγγειλε το «Ουρλιαχτό» του Άλλεν Γκίνσμπεργκ.

Άρθρα του έχουν δημοσιευθεί σε πολλά περιοδικά της Ελλάδας και του εξωτερικού. Xαρακτηριστικό στον τρόπο που γράφει τα ιστορικά βιβλία είναι το ότι επιλέγει την αυστηρή χρονολογική παράθεση, η οποία, κατά δήλωσή του, βοηθάει πολύ τον αναγνώστη να κατανοήσει την αλληλουχία των ιστορικών γεγονότων.

Από το 2012 ξεκίνησε στο Φιλοσοφικό Αθήναιο "Εκατηβόλος" της Αθήνας μια σειρά σεμιναριων Ηθικής Φιλοσοφίας, στην διάρκεια της οποίας ανέλυσε διεξοδικά τις Αρετές των αρχαίων Ελλήνων. Οι απομαγνητοφωνημένες πρώτες ομιλίες του, εκδόθηκαν στα τέλη του 2012 από τις εκδόσεις "Ανοιχτή Πόλη" υπό τον τίτλο "Αρετή. Το αξιακό σύστημα των Ελλήνων".

Έως το 2012 έχουν εκδοθεί τα παρακάτω βιβλία του:

«Λούφα και Παραλλαγή», ποιήματα, Αθήνα 1981
«Underground Press. Η Ιστορία του έντυπου αντεργκράουντ», Αθήνα 1982 και 1988
«Ela Poemas», ποιήματα σε μετάφραση της Teresinka Pereira, Boulder Colorado 1984
«Υπερ Της Των Ελλήνων Νόσου. Τόμος Α: Περί Των Πατρώων Θεών», Αθήνα 1992, 1999 και 2002
«Υπερ Της Των Ελλήνων Νόσου. Τόμος B: Η Συρρίκνωση Της Αρχαίας Ψυχής», Αθήνα 1993 και 2001
«Υπερ Της Των Ελλήνων Νόσου. Τόμος Γ: Ες Έδαφος Φέρειν...», Αθήνα 1994 και 2000
«Έθνος, Εθνισμός, Εθνοκράτος, Εθνικισμός», 1996 και 2006
«Ζευς. Συμβολή Στην Επανανακάλυψη Της Ελληνικής Κοσμοαντίληψης», Αθήνα 1996 και 2005
«Εορτές & Ιεροπραξίες Των Ελλήνων», Αθήνα 1997 και 2000
«Ες Παγάν.. Δέκα Χρόνια Κείμενα, Συνεντεύξεις και Ομιλίες Σε Υπεράσπιση Της Αρχαίας Ψυχής», Αθήνα 2001
«Θεοίς Συζήν. Εισαγωγή Στον Στωϊκισμό», Αθήνα 2001
«Επίτομος Ιστορία των Σπαρτιατών», Αθήνα 2003
«Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως, Τόμος Α, έτη 0 - 400», Αθήνα 2005
«Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως, Τόμος Β, έτη 401 - 800», Αθήνα 2005
«Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως, Τόμος Γ, έτη 801 - 1300», Αθήνα 2005
«Θύραθεν Φιλοσοφικό Λεξικό», Αθήνα 2006
«Σκέψεις επάνω στον Φόβο και την Αφοβία» (δίγλωσσο: «Notizen uber die Angst und die Angstlosigkeit»), Αθήνα 2006
«Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως, Τόμος Δ, έτη 1301 - 1600», Αθήνα 2006
«Λαιμητόμος Αρετή. Ροβεσπιέρος, Σαιν Ζυστ, Κουτόν», Αθήνα 2007, ISBN 978-960-7748-39-5
«Αρετή. Το Αξιακό Σύστημα των Ελλήνων», Αθήνα 2012, ISBN 978-960-7748-49-2
Έχει επίσης κάνει τις παρακάτω αποδόσεις αρχαίων κειμένων στην νεοελληνική:

Επίκτητος Ιεραπολίτης: «Εγχειρίδιον», Αθήνα 2001
Σαλλούστιος: «Περί των Θεών Και του Κόσμου», Αθήνα 2002

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE% ... E%AC%CF%82
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 28 Αύγ 2015, 18:32

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 09 Αύγ 2019, 08:56

Πέθανε ο Βλάσης στις 7 Ιουλίου 2019

Ο Βλάσης Ρασσιάς υπήρξε ιδρυτής του Ύπατου Συμβουλίου Ελλήνων Εθνικών, φορέα της Ελληνικής Εθνικής Θρησκείας


https://m.lifo.gr/now/greece/244165/pet ... n-ethnikon
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 09 Αύγ 2019, 09:24

alkinoos έγραψε:
Παρ 09 Αύγ 2019, 08:56
Πέθανε ο Βλάσης στις 7 Ιουλίου 2019

Ο Βλάσης Ρασσιάς υπήρξε ιδρυτής του Ύπατου Συμβουλίου Ελλήνων Εθνικών, φορέα της Ελληνικής Εθνικής Θρησκείας


https://m.lifo.gr/now/greece/244165/pet ... n-ethnikon



Η αλήθεια είναι ότι ενημέρωσα γι'αυτό πριν ενα μήνα
στο δελτίο θανάτων και τολμώ να πω οτι εδωσα και ένα
μικρό ρεσιτάλ εκεί για χάρη του :P

viewtopic.php?p=316504#p316504
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Ypervoreios » Σάβ 10 Αύγ 2019, 03:35

Ας του δώσουν οι Θεοί μία καλή θέση στην μεταθάνατων ζωή.

Είχα μιλήσει μαζί του στο τηλέφωνο το οποίο νομίζω βρήκα στο facebook πριν χρόνια.Άν και παγανιστής δεν ειχα καμία επαφή με το ΥΣΕΕ γιατι το θεωρώ πολύ πατριωτικό και οι Θεοί δεν έχουν εκλεκτές πατρίδες και εκλεκτούς ανθρώπους.Η αρχαία θρησκεία δεν λέγεται Ελληνική θρησκεία γιατι οι Θεοί δεν ειναι καθόλου ρατσιστές.Ο ρατσισμός ειναι εφεύρεση του ανθρώπου και τον κάνει βάρβαρο απο την αρχαία εποχή μεχρι σημερα.
Αυτο πρόσεξα και στα προμήθεια που διοργανώνονται στον Όλυμπο στο Θερινό Ηλιοστάσιο οταν τους έλεγα το ψευδώνυμό μου στο irc Atlantios μου λέγανε οτι οι Ατλάντιοι ηταν εχθροί των Ελλήνων.Γενικά στους 12θειστές υπάρχει το μικρόβιο του πατριδόλαγνου Ελληνόλαγνου που τους απομακρύνει απο τους Θεούς αυτο.

Κατα τα αλλα τον συμπαθούσα τον κύριο Ρασσιά και θα προσεύχομαι για την ψυχή του.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 10 Αύγ 2019, 10:30

Sanctus_Makis έγραψε:
Σάβ 10 Αύγ 2019, 03:35
Άν και παγανιστής δεν ειχα καμία επαφή με το ΥΣΕΕ γιατι το θεωρώ πολύ πατριωτικό

πέθανέ με στο γέλιο, μπορείς! :skaw:

πιο άσχετος πεθαίνεις ρε Μάκη...
το "εθνικών" της ονομασίας του "ύπατου συμβουλίου"
δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με εθνικισμό ή και με αγάπη για πατρίδα...

Δεν ήξερες δε ρώταγες? :help:
Μην πετάς τέτοιες κοτσάνες που προκαλούν θυμιδία :giggle:
ΨΑΞΕ και μελέτα λίγο πριν μιλήσεις. :read:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Ypervoreios » Σάβ 10 Αύγ 2019, 21:54

Arela ξέρω τι σημαίνει ΥΣΕΕ απλα έχω γνωρίσει άτομα εθνικούς κυρίως στο facebook και ειναι πολύ πατριώτες λένε οτι σαν την αρχαία Ελλάδα δεν υπήρξε αλλος πολιτισμός και την αρχαία θρησκεία την ονομάζουν Ελληνική θρησκεία.Ένας έχει γράψει και βιβλίο ο Μαρίνης και το ονόμασε Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.Επίσης λενε οτι οι χριστιανοί δεν ειναι Έλληνες και γενικά θεωρούν Έλληνες μόνο όσους λατρεύουν την αρχαία θρησκεία.
Και μόνο που μιλάνε για Ελληνική θρησκεία η ταμπέλα του ακραίου πατριώτη τους ταιριάζει.Και ξαναλέω οι Θεοί δεν ειναι ρατσιστές και δεν έχουν εκλεκτό λαό.Λενε επισης οτι οι Θεοί μιλάνε αρχαία Ελληνικά.Αυτο και αν ειναι ρατσιστικό και ακραίος εθνικισμός θα έλεγα.Δέν προσεύχονται ποτέ σε ξένο Θεό οπως για παράδειγμα στον Όντιν ή στον Όσιρη.Πιστεύουν οτι οι πραγματικοί Θεοί ειναι μόνο αυτοί που έχουν Ελληνικά ονόματα Δίας Ερμής Αφροδίτη κλπ.

Αρελα τις κοτσάνες τις λένε αυτοί και όχι εγώ.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 10 Αύγ 2019, 23:14

Sanctus_Makis έγραψε:
Σάβ 10 Αύγ 2019, 21:54
Και μόνο που μιλάνε για Ελληνική θρησκεία η ταμπέλα του ακραίου πατριώτη τους ταιριάζει.
μάλλον πρέπει να κοιτάξεις στα λεξικά τι σημαίνει η λέξη
πατριωτισμός γιατί έχεις μπλέξει τη βούρτσα με τη λούτσα. :fool:

Οτι ΠΑΛΙ συνυφάζεις κάτι με τη θρησκεία,
και ΜΟΝΟ με τη θρησκεία, πραγματικά με ξεπερνάει. :suicide:

Τι δουλειά έχει το πατριωτικό συναίσθημα με το θρησκευτικό? :ouf:
Έχεις κάνει τρελό μπέρδεμα.

Ξαναλέω, μάθε τον ορισμό της λέξης "πατριώτης" ή "πατριωτισμός"
γιατί τα'χεις κάνει κυριολεκτικά σαλάτα.

τους ΥΣΕΕίτες τους έχουν κατηγορήσει για πολλά.
Για πατριωτισμό ποτέ. :giggle:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 11 Αύγ 2019, 00:47

Arela εσυ πώς ονομάζεις εναν Έλληνα που ειναι κολλημένος με την Ελλάδα με κάθε τι Ελληνικό?
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 11 Αύγ 2019, 00:49

Eλληνοκεντρικο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 11 Αύγ 2019, 01:11

Αυτο ακριβώς προσπαθώ να πώ οτι πολλοί Εθνικοί 12θειστές ειναι ελληνοκεντρικοί ειναι κολλημένοι μόνο με τους Έλληνες θεούς με την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας και βιβλία μόνο Ελλήνων συγγραφέων.Και φυσικά έχω γνωρίσει πολλούς απο αυτούς δεν τους κατηγορώ χωρίς να τους ξέρω.

Και ξαναλέω οι Θεοί δεν ειναι καθόλου ρατσιστές!

Πολλοί αρχαίοι πολιτισμοί λάτρευαν τους Θεούς όπως οι Μάγιας,οι βίκινγκς,οι Αιγύπτιοι,οι Ινδοί και πιστεύω οτι όλος ο πλανήτης στην αρχαιότητα λάτρευε τους Θεούς απλα με διαφορετικά ονόματα ανάλογα την γλώσσα του κάθε λαού.Αυτοι οι ελληνοκεντρικοί άνθρωποι πιστεύουν οτι οι εκτός απο τους Έλληνες δεν ειχαν πολιτισμό,φιλοσοφία λενε οτι εμεις ειχαμε Σωκράτη εμεις ειχαμε Αριστοτέλη εμεις ειχαμε Μέγα Αλέξανδρο και οτι οι άλλοι λαοί δεν ειχαν τίποτα.Εγω ρωτάω γιατι οι Θεοί δημιούργησαν και τους άλλους λαούς εκτος απο τους Έλληνες???
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 11 Αύγ 2019, 08:15

Sanctus_Makis έγραψε:
Κυρ 11 Αύγ 2019, 01:11
Αυτο ακριβώς προσπαθώ να πώ
τοτε να λες αυτό και όχι ότι είναι πατριώτες,
γιατί προσβάλλεις τους πατριώτες.

Όσο για τους θεούς σου...σιγά μη στους θίξουμε για ρατσισμό...
αλλά και το ΥΣΕΕ χέστηκε για τους θεούς...αυτός είναι ο φερετζές...

εγώ που δεν το βλέπω θρησκόληπτα το θέμα, σου λέω ότι οι συγκεκριμένοι θεοί
ήταν των Ελλήνων...γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν στο πάνθεον των θεών
σε καμία άλλη χώρα ή φυλή. Άρα λογικό είναι να τους λένε Ελληνες θεούς
ή θεούς των Ελλήνων.
Πού βλέπεις το ρατσιστικό εδώ? μόνο εσύ ξέρεις... :lol:

πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου, αλλά δεν τρέχει και τίποτα οκ. :P


Αν θες μη συνεχίζεις μ'αυτά τα κουλά, γιατί τσακίζεις
και το νήμα του Ρασιά. Έλεος δηλαδή...Εχεις ρημάξει ένα σωρό νήματα εδώ μέσα...
Αν συνεχιστεί αυτό, ειλικρινά δε θα'χω επιλογή απο το να σε κάνω μπαν.
Αν δεν το'χω κάνει ακόμα, είναι για ανθρώπινους λόγους
γιατί έχεις τα βάσανά σου και γιατί σε ξέρω πολλά χρόνια.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ελληνισμού. Ρασσιάς

Δημοσίευση από Ypervoreios » Δευ 12 Αύγ 2019, 01:20

ok σταματάω εδώ Αρέλα αφου ενοχλώ.Αλλα πιστεύω οτι δεν ημουνα εκτός θέματος για τα πιστεύω του κύριου Ρασσιά έλεγα και όσων άλλων πιστεύουν σε αυτο και που ειναι φανατικοί με την Ελλάδα συγνώμη που τους είπα πατριώτες και εγινε παρεξήγηση.Τους λέω Ελληνοκεντρικούς λοιπόν και αυτο ειναι ρατσισμός γιατι οι Θεοί αγαπάνε όλους τους ανθρώπους και όχι μονο τους Έλληνες.Οι Έλληνες πέφτουν στο επίπεδο των εβραίων με το να λένε οτι ειναι εκλεκτός λαός και εκλεκτός των Θεών ή του Θεού.Εγω ειμαι χαρούμενος που δεν πιστεύω το ίδιο πράγμα με τους εβραίους.

Σταματάω να γράφω εφοσον ενοχλώ Αρέλα.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”