ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ

Δημοσίευση από Ypervoreios » Πέμ 31 Αύγ 2017, 01:47

Ο Πορφύριος γεννήθηκε το 232 μΧ. στην Τύρο της Φοινίκης.Μαθητής του Πλωτίνου και συνεχιστής (ουσιαστικός ιδρυτής) στη νεοπλατωνική σχολή της Ρώμης,ανέπτυξε ως σχολάρχης και ως φιλόσοφος,εκτός απο διδακτική και γόνιμη συγγραφική δραστηριότητα.Γνώστης των εβραικών γραφών,μελετητής των ευαγγελίων και ιδίως των προφητών,καταστάλαξε απο νωρίς στην τοποθέτησή του εναντίον του χριστιανισμού.Το έργο του ''Κατά χριστιανών'' ειναι το πιό γνωστό σύγγραμά του,οπου έκανε λόγο για πλάνες των χριστιανών,αρνιόταν την θεότητα του Ιησού και εξαπέλυε επίθεση εναντίον του Πέτρου και ιδίως του Παύλου,Το έργο του Πορφύριου ''Κατά χριστιανών'' ρίχτηκε στην πυρά με διαταγή του Θεοδοσίου Β' και του Βαλεντινιανού.Στην πραγματικότητα τα συγγράματά του στο μεγαλύτερο μέρος τους χάθηκαν ή σώζονται αποσπασματικά και ήταν για αιώνες ολόκληρους εκτός νόμου.Τα έργα του ανέρχονται σε 77 με περιεχόμενο που εκτείνεται απο την φιλοσοφία και την θρησκεία μεχρι τα μαθηματικά και την αστρονομία και απο την φιλολογία και την γραμματική έως την ιατρική.Ο Πορφύριος πέθανε το 304 μΧ. ή το 301 μΧ. μάλλον στην Ρώμη.Η θέση του στην ιστορία της φιλοσοφίας και ιδίως στην ιστορία του νεοπλατωνικού κινήματος ειναι σημαντική.Το βέβαιο ειναι οτι πέρα απο θεματοφύλακας,κήρυκας,ερμηνευτής και εκλαικευτήςτων δογμάτων του Πλωτίνου,ο Πορφύριος ειναι ενας ξεχωριστός μελετητής στον χώρο της φιλοσοφίας,της θρησκείας και της επιστήμης,ένας ανεξάρτητος στοχαστής που η ευρύτητα των γνώσεών του και η ικανότητά του να αναλύει τον οδήγησαν σε σπουδαίες προσωπικές συλλήψεις.

(ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΚΤΟΣ)
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 26 Μαρ 2018, 14:09

Πορφύριος κατά Χριστιανών - Η Βασιλεία των ουρανών

https://www.youtube.com/watch?v=04V9GXU ... e=youtu.be
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”