Συνέντευξη από το Θεό.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από peleas » Τετ 15 Ιαν 2014, 08:31

Ατένισα ξανά το λευκό χαρτί μπροστά μου και με έπιασε πολλαπλός πανικός (σ.σ: είναι το μόνο πολλαπλό που έχω να αντιπαραθέσω στο γυναικείο οργασμό). Η μέρα της ομιλίας πλησίαζε κι εγώ δεν είχα καν ξεκινήσει να καταγράφω τις ιδέες μου. Το θέμα που σκέφτηκα να παρουσιάσω ήταν «συνέντευξη από το Θεό». Το ακροατήριο ιδιαίτερα απαιτητικό και δύσπιστο. Για μια ακόμα φορά ανέβαλα το ραντεβού με την έμπνευση…
Την επόμενη μέρα στις 8 το πρωί δέχτηκα ένα τηλεφώνημα. Μια γλυκιά γυναικεία φωνή με καλημέρισε με τυπικό ύφος και μου ανήγγειλε πως ο κύριός της θα επιθυμούσε να μου παραχωρήσει μια συνέντευξη. Οφείλω να παραδεχτώ πως η επιλογή από μια γραμματέα της λέξης «κύριος» για να αναφερθεί στον εργοδότη της μου φάνηκε υπερβολική, παρά το γεγονός ότι η εποχή που ζούμε έχει χαρακτηριστεί ως εργασιακός μεσαίωνας Προσπερνώντας όμως την αρχική εντύπωση ρώτησα: «ποιος είναι ο κύριος που θα επιθυμούσε κάτι τέτοιο». Παρά την εμφανή ειρωνεία που είχε ο τόνος μου, η γυναικεία φωνή μου απάντησε στον ίδιο τυπικό ύφος: «ο Θεός»…
Αυτό που με παραξένεψε ήταν πως, παρ’ όλο που το μυαλό μου κατελήφθη από ένα πλήθος ερωτημάτων που θα ήθελα – φυσικώ τω λόγω – να της θέσω, κατάφερα μόνο να ξεστομίσω: «γιατί σε μένα?». Η απάντηση που πήρα ήταν παραπάνω από αναμενόμενη: «Αγνωσται αι βουλαί του Κυρίου»…
Η φωνή από το τηλέφωνο μου όρισε τόπο και χρόνο. Πήγα στην προκαθορισμένη συνάντηση ενωρίτερα. Εκείνος ήλθε στην ώρα του. Ηταν ακριβώς όπως τον φανταζόμουν. Λευκά μαλλιά και κοντοκομμένα γένια, λευκό κοστούμι, ψηλός και ευθυτενής, γύρω στα 60. Πρόσωπο αρυτίδωτο, σοβαρό αλλά όχι βλοσυρό. Μάτια καστανά και ζωηρά. Το αυστηρό και γήινο παρουσιαστικό του δε ήταν ικανό να κρύψει την απόκοσμη αχλή και συνάμα τη ζεστασιά που ανέδιδε η μορφή του.
Στη σκέψη και μόνο της ιδιότητας του ανθρώπου που είχα απέναντί μου και των δυνάμεων που πηγάζουν από αυτή, ευχήθηκα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. Συνειδητοποίησα όμως γρήγορα πως ούτε αυτό θα ήταν αρκετό…
Μετά από έναν αιώνα σιωπής, τον χαιρέτησα, ευχαριστώντας τον για το μοναδικό προνόμιο που μου παραχώρησε.
Χ: Επιθυμείτε να σας απευθύνομαι στον ενικό ή στον πληθυντικό?
Θ: Καταλαβαίνεις πόσο λίγη σημασία έχει αυτό. Αλλωστε, ένας δεν είμαι;
Και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου ένας είναι, σκέφτηκα, αλλά αν δεν τον χαιρετήσω «πως είστε κύριε Γιώργο», παρεξηγείται…
Μάζεψα κουράγιο και συνέχισα. Μάλιστα, φαίνεται πως μάζεψα περισσότερο από αρκετό, γιατί ο τόνος της φωνής μου έγινε ξαφνικά υπερβολικά άνετος.
Χ: Όπως επιθυμείς. Γιατί είσαι εδώ?
Θ: Γιατί είμαι παντού.
Χ: Υπάρχεις?
Θ: Εφ’ όσον με αναζήτησες…
Χ: Δε σε αναζήτησα. Δεν είμαι σίγουρος ότι πιστεύω στην ύπαρξή σου.
Εμεινα κατάπληκτος από την ευκολία με την οποία ξεστόμισα αυτή τη φράση. Περίμενα από εκείνον μια ενοχλημένη αντίδραση, αλλά το πρόσωπό του παρέμεινε ήρεμο:
Θ: Ολοι με αναζητούν, και περισσότερο όσοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξή μου.
Χ: Γιατί πήρες αυτή τη μορφή? Εχει να κάνει με τις αρχετυπικές προβολές των πανάρχαιων μύθων που πέρασαν στο συλλογικό ασυνείδητο δια μέσου των αιώνων?
Μόλις ολοκλήρωσα την ερώτηση, συνειδητοποίησα ότι κάνω επίδειξη γνώσεων στο Θεό…
Θ: Γιατί εσύ μου την έδωσες.
Πήγαινα γυρεύοντας… Παρ’ όλα αυτά, συνέχισα απτόητος:
Χ: Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο?
Θ: Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση, υποθέτω πως έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με τη ζωή πριν από το θάνατο…
Σε αυτό το σημείο άρχισα να συνειδητοποιώ πως η συζήτηση θα οδηγούνταν σύντομα σε αδιέξοδο. Παρ’ όλα αυτά, ορμώμενος από την παρατήρησή του, έθεσα την επόμενη ερώτηση.
Χ: Ποιο είναι το νόημα της ζωής?
Θ: Σας έδωσα τη νοημοσύνη να το ανακαλύψετε μόνοι σας, την καρδιά να το κατανοήσετε και τη βούληση να το πραγματώσετε. Σας έδωσα ακόμη την ικανότητα να απολαμβάνετε την περιπέτεια της ανακάλυψης. Να υποθέσω πως προτίθεσαι να τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά…
Tι να του έλεγα… «Σαφώς και προτίθεμαι να τα χρησιμοποιήσω, αλλά μήπως υπάρχει κάποιο λυσάρι για να κερδίσουμε χρόνο…». Κατάπια τη γλώσσα μου για μια ακόμα φορά.
Σε αυτό το σημείο ένιωσα να στερεύω από ιδέες και στράφηκα στον κατάλογο των ερωτήσεων-κλισέ, που ένας πιστός θα έθετε προς το Θεό με ιερή αγανάκτηση– μετριασμένη εν τούτοις από τις ενοχές που συνοδεύουν την αμφισβήτηση της θεϊκής τάξης πραγμάτων- στον παπά της ενορίας του:
Χ: Γιατί επιτρέπεις να υπάρχει στον κόσμο τόση αδικία?
Θ: Αφήνω σε σας την επιλογή να επιτρέπετε ή να μην επιτρέπετε να υπάρχει στον κόσμο η αδικία. Ο κόσμος από μόνος του δε φτιάχτηκε για να είναι δίκαιος ή άδικος, γιατί στην περίπτωση αυτή θα υπήρχε χώρος για μεροληψία. Και η μεροληψία είναι ανθρώπινη ιδιότητα.
Χ: Γιατί δε μας έφτιαξες δίκαιους?
Θ: Σας έφτιαξα ελεύθερους να επιλέγετε. Η δικαιοσύνη είναι μέσα στις επιλογές σας.
Χ: Μας έδωσες την ελευθερία να επιλέγουμε, χωρίς να μας δώσεις την ικανότητα της ευθύνης απέναντι την ελευθερία.
Χαμογέλασε.
Θ: Η ευθύνη είναι προϋπόθεση της ελευθερίας. Άλλωστε, τι ελευθερία θα ήταν αυτή αν συνοδευόταν από οδηγίες χρήσης…
Οποιος είπε πως το χιούμορ είναι θεϊκή ιδιότητα, είχε απόλυτο δίκιο…
Χ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε εμείς οι άνθρωποι;
Θ: Το λάθος εκτίμησης. Δεν εκτιμάτε αρκετά τη ζωή, υπερεκτιμάτε τις δυνάμεις σας και υποεκτιμάτε τις δυνατότητές σας.
Σιώπησα. Συνειδητοποίησα την ανυπαρξία πρωτοτυπίας στις ερωτήσεις που του έθετα. Κατάλαβα πως δεν επρόκειτο να φύγω από τη συνάντηση αυτή σοφότερος. Γιατί όμως απέφευγε να μου απαντήσει. Τη στιγμή εκείνη μια σκέψη γάζωσε το μυαλό μου σα ριπή πυροβόλου όπλου: Μήπως στην πραγματικότητα δεν ήθελα να μου απαντήσει? Μήπως αν μου έδινε τις απαντήσεις που γυρεύω θα τσακιζόμουν κάτω από το βάρος των αποκαλύψεων, ανήμπορος να τις διαχειριστώ? Κι αν δεν είμαστε έτοιμοι εμείς οι άνθρωποι να υποδεχτούμε τις απαντήσεις στα προαιώνια ερωτήματα που καθορίζουν την ύπαρξή μας. Αραγε, η ίδια μας η ύπαρξη δεν καθορίζεται από το γεγονός ότι τα ερωτήματα αυτά παραμένουν έως τώρα αναπάντητα… Σάμπως επάνω σε αυτό το γεγονός δεν έχουμε χτίσει ανά τους αιώνες όλο το οικοδόμημά της…
Απορροφημένος από τις σκέψεις μου, γύρισα και τον κοίταξα κατάματα. Το πρόσωπό μου πρέπει να είχε τη δραματική έκφραση του ανθρώπου που δέχεται ένα αποκαλυπτικό σοκ και δεν το έχει ακόμα επεξεργαστεί και κατατάξει σαν ευχάριστο ή δυσάρεστο. Χαμογέλασε αινιγματικά: «Είσαι ήδη σοφότερος», μου είπε με εκείνη την ήρεμη βαθιά φωνή του.
Κατάλαβα πως το σχόλιό του υποδήλωνε το πέρας της συνομιλίας μας. Σηκώθηκα και τον ευχαρίστησα απλά. Απέφυγα να χρησιμοποιήσω δραματικές ή βαρύγδουπες εκφράσεις. Δεν προσπάθησα καν να κρύψω τη συγκίνησή μου κάτω από ένα έξυπνο σχόλιο. Περίμενα από εκείνον μία τελευταία φράση, ένα απόσταγμα θεϊκής σοφίας, ακόμα και μιαν απάντηση- έστω και την ύστατη στιγμή. Εκείνος όμως παρέμεινε σιωπηλός και αινιγματικός. Εγκατέλειψε τη σκηνή με ένα νεύμα του κεφαλιού και ένα χαμόγελο…
Βυθισμένος σε σκέψεις έμεινα καθισμένος εκεί για πολλή ώρα. Όταν κάποια στιγμή αποφάσισα να φύγω, με πλησίασε ο σερβιτόρος και μου είπε ευγενικά: «Δε θα πληρώσετε?» Ημουν σίγουρος ότι ο υψηλός οικοδεσπότης μου είχε τακτοποιήσει το θέμα με θεϊκό τρόπο, αλλά έπεσα έξω και σε αυτό. «Είχα την εντύπωση πως πλήρωσε ο κύριος που ήταν στο τραπέζι μαζί μου», απάντησα προσπαθώντας να δικαιολογήσω την παράλειψή μου. «Συγνώμη, αλλά δεν είδα κάποιον άλλο κύριο στο τραπέζι σας όση ώρα είμαι εδώ, δηλαδή από το πρωί», απάντησε ενοχλημένος ο σερβιτόρος...
Η υποψία που με απασχολούσε από την αρχή έγινε βεβαιότητα: Βρισκόμουν μέσα σε ένα όνειρο. Χαμογέλασα ικανοποιημένος από αυτή τη διαπίστωση. Δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Αν ο Θεός υπήρχε και αποφάσιζε να με συναντήσει, ο μόνος τρόπος να το κάνει χωρίς να διασαλευτεί η ψυχική και πνευματική μου ισορροπία, θα ήταν στον ύπνο μου…
Ξανάφερα το όνειρο στο νου μου πολλές φορές από εκείνη την ημέρα. Κατάλαβα πως είμαστε μόνοι σε ένα απέραντο σύμπαν. Ο καθένας μας χωριστά και όλοι μαζί είμαστε απόλυτα και μοναδικά υπεύθυνοι για την ύπαρξή μας μέσα σε αυτό. Ας μην περιμένουμε από καμιά Ανώτερη Δύναμη να πληρώσει το λογαριασμό για μας. Ούτε καν στα όνειρά μας…
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιαν 2014, 09:35

:clap: :clap: :clap:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από peleas » Τετ 15 Ιαν 2014, 09:49

Σε ευχαριστώ, Βίκυ. Το παραπάνω κείμενο αποτελεί επεξεργασία σμειώσεων γιά περισυνή μου ομιλία. Ο λόγος που το ανάρτησα εδώ είναι για να προβληματιστούμε για τη φύση και τις ιδιότητες της ανώτερης δύναμης που δημιούργησε το -γνωστό και άγνωστο σε εμάς- κόσμο, αν και πόσο πιστεύουμε οτι παρεμβαίνει στην εξέλιξη των δημιουργημάτων του κ.λ.π.

Ερωτήματα σαν κι αυτά καθορίζουν όχι μόνο την πίστη μας, αλλά και το βαθμό ελευθερίας και ευθύνης που έχουμε απέναντι στην ίδια μας την ύπαρξη...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιαν 2014, 10:28

peleas έγραψε:για να προβληματιστούμε για τη φύση και τις ιδιότητες της ανώτερης δύναμης που δημιούργησε το -γνωστό και άγνωστο σε εμάς- κόσμο, αν και πόσο πιστεύουμε οτι παρεμβαίνει στην εξέλιξη των δημιουργημάτων του κ.λ.π.
'Εχω πει πολλάκις....και εδώ μέσα το'χω χώσει τη θρησκευτική μας ενότητα συχνά πυκνά, (αρχής γενομένης το 2006 εδώ) πως σε ό,τι με αφορά, ο Δημιουργός είναι η πανσυμπαντική Δύναμη που το δικό μου το φτωχό μυαλό, αδυνατεί να συλλάβει (και ούτε το επιχειρεί)...
Τα αξιώματα των "ειδημόνων" φωστήρων που δασκαλεύουν τα της φύσεως του Θείου, μου έκαναν ανέκαθεν από ελλειπή έως φαιδρά, και όταν μεγάλωσα αρκετά για να εμβαθύνω, τα αντιμετώπισα σαν (αποτελεσματικά για τη μάζα προφανώς) μέσα ψυχονοητικής χειραγώγησης και εκφοβισμού.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ο Θεός, κατέγραψα τι θεωρώ ότι δεν είναι, και ποιες θεωρίες περί της υπόστασής Του απορρίπτω ασυζητητί, στο άρθρο που παρέπεμψα πιο πάνω...
Δεν είμαι σε θέση εντρυφήσω, ούτε φυσικά να αναπτύξω άρτια συλλογιστική (ή έστω θεωρία) για τη φύση του Θείου, μπορώ μονάχα να προσπαθώ να το "αγγίξω" (να επικοινωνήσω μαζί Του) μέσα από προσευχή και διαλογισμό.
Έχουν προκύψει και προκύπτουν πολλά ανεξήγητα, συγκλονιστικά και θαυματουργά στον κόσμο μας, που φυσικά δεν παραβλέπω και ως ένα βαθμό μπορώ να αποδώσω σε παρεμβάσεις Του, αλλά παράλληλα κουβαλάω την πεποίθηση πως έχει ενσωματώσει στην ανθρώπινη υπόσταση την ελεύθερη βούληση, και με αυτό το δεδομένο, δυσκολεύομαι να δεχτώ πως θα παρενέβαινε με τρόπο που θα την καταστρατηγούσε.

Μία αντίληψη που μου "κάθεται καλά" (ενστικτωδώς και όχι με γνώμονα την περιχαρακωμένη μας λογική) και έχω επιλέξει να την κάνω σημαία στην κοσμοθεωρία μου, είναι πως είμαστε μέρος του ΟΛΟΥ, συνδεδεμένοι (είτε το αντιλαμβανόμαστε συνειδητά είτε όχι) στο περίπλοκο και τεράστιο δίκτυο του συλλογικού ασυνείδητου, το οποίο έχει τη δυνατότητα και τη δύναμη να καθορίζει (ή/και να παρεμβαίνει) τις εξελίξεις στον πλανήτη...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 15 Ιαν 2014, 10:50

:clap: :clap:

Μπήκε στα προτεινόμενα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 75#p229375
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιαν 2014, 11:21

Θ: Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση, υποθέτω πως έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με τη ζωή πριν από το θάνατο…
Όλο το κείμενο είναι καταπληκτικό αλλά το παραπάνω με έχει απασχολήσει.

Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο? ιδού η απορία!!!!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από butterfly » Τετ 15 Ιαν 2014, 12:09

Η υποψία που με απασχολούσε από την αρχή έγινε βεβαιότητα: Βρισκόμουν μέσα σε ένα όνειρο. Χαμογέλασα ικανοποιημένος από αυτή τη διαπίστωση. Δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Αν ο Θεός υπήρχε και αποφάσιζε να με συναντήσει, ο μόνος τρόπος να το κάνει χωρίς να διασαλευτεί η ψυχική και πνευματική μου ισορροπία, θα ήταν στον ύπνο μου…
Ξανάφερα το όνειρο στο νου μου πολλές φορές από εκείνη την ημέρα. Κατάλαβα πως είμαστε μόνοι σε ένα απέραντο σύμπαν. Ο καθένας μας χωριστά και όλοι μαζί είμαστε απόλυτα και μοναδικά υπεύθυνοι για την ύπαρξή μας μέσα σε αυτό. Ας μην περιμένουμε από καμιά Ανώτερη Δύναμη να πληρώσει το λογαριασμό για μας. Ούτε καν στα όνειρά μας…
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Ενας μικρος Θεος ειμαστε ολοι μας, αφου μας εχει εμφυσησει το πνευμα Του, συμφωνα με τις Γραφες. Μονο που εμεις το εχουμε καταχωνιασει καπου πολυ βαθεια και δεν του επιτρεπουμε ν' αναδυθει και να μας εξυψωσει. Ζουμε προβαλλοντας ο,τι χειροτερο ενυπαρχει μεσα μας, αρνουμενοι στην θεϊκη μας πλευρα να παρεμβει. Κι οσο περισσοτερο ισχυει αυτο, τοσο πιο κτηνωδεις ειναι οι πραξεις μας, στο ονομα του Θεου παντα αποδιδομενες!
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιαν 2014, 12:15

kat_woman έγραψε::clap: :clap:

Μπήκε στα προτεινόμενα
Μπράβο Κατερίνα μου. Με πρόλαβες! :thumb: :thumb:

και για να καταλάβεις Χρήστο μας τι σημαίνει "προτεινόμενα" στον ΙΔΕΟτοπο,
ρίχνεις ένα βλέφαρο εδώ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από BlueAngel » Τετ 15 Ιαν 2014, 17:19

Χρήστο.... :urock: :clap: :clap:
ΘΕΙΚΟ...!
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από Hlios » Τετ 15 Ιαν 2014, 22:25

Συγχαρητήρια και από μένα. Πολύ όμορφα δοσμένο το κείμενο.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 15 Ιαν 2014, 22:54

Δηλαδή παραδεχόμαστε ότι σε ολόκληρο το σύμπαν υπάρχουν μόνο άνθρωποι;
Και μάλιστα με ελεύθερη βούληση.
Καλό το λογογράφημα αλλά διαφωνώ με με την ύπαρξη ελευθερίας και ελέυθερης βούλησης.
Αυτά υπήρξαν πριν τις παρεμβάσεις που έγιναν στο νου και τη ψυχή των ανθρώπων.
Μπορεί ο Χριστός να μας έδειξε το τρόπο να ελευθερωθούμε αλλά η σκλαβιά,ο έλεγχος και η εξωτερική παρέμβαση υπάρχουν.
Αυτοί που μας ελέγχουν ποιός τους δημιούργησε ο φούφουτος;
Τους άρχοντες, τους ερπετοειδής όπως θέλεις να τους ονομάσει κανείς.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 15 Ιαν 2014, 23:04

Δηλαδή λες ότι υπό μία έννοια, οι "ερπετοειδείς" είναι "αδέρφια" μας;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 15 Ιαν 2014, 23:12

OTTO έγραψε:Δηλαδή λες ότι υπό μία έννοια, οι "ερπετοειδείς" είναι "αδέρφια" μας;
Αν τους δημιούργησε ο Θεός ναι,αν τους δημιούργησε ο Δημιουργός όχι,εκτός και αν εμείς είμαστε επίσης παιδιά του Δημιουργού.
Κατά τους γνωστικούς άλλο Θεός άλλο Δημιουργός.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν και κάποια όντα έχουν ασκήσει έλεγχο στην ανθρωπότητα.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από peleas » Παρ 17 Ιαν 2014, 11:03

ArELa έγραψε:'Εχω πει πολλάκις....και εδώ μέσα το'χω χώσει τη θρησκευτική μας ενότητα συχνά πυκνά, (αρχής γενομένης το 2006 εδώ) πως σε ό,τι με αφορά, ο Δημιουργός είναι η πανσυμπαντική Δύναμη που το δικό μου το φτωχό μυαλό, αδυνατεί να συλλάβει (και ούτε το επιχειρεί)...
Τα αξιώματα των "ειδημόνων" φωστήρων που δασκαλεύουν τα της φύσεως του Θείου, μου έκαναν ανέκαθεν από ελλειπή έως φαιδρά, και όταν μεγάλωσα αρκετά για να εμβαθύνω, τα αντιμετώπισα σαν (αποτελεσματικά για τη μάζα προφανώς) μέσα ψυχονοητικής χειραγώγησης και εκφοβισμού.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ο Θεός, κατέγραψα τι θεωρώ ότι δεν είναι, και ποιες θεωρίες περί της υπόστασής Του απορρίπτω ασυζητητί, στο άρθρο που παρέπεμψα πιο πάνω...
Δεν είμαι σε θέση εντρυφήσω, ούτε φυσικά να αναπτύξω άρτια συλλογιστική (ή έστω θεωρία) για τη φύση του Θείου, μπορώ μονάχα να προσπαθώ να το "αγγίξω" (να επικοινωνήσω μαζί Του) μέσα από προσευχή και διαλογισμό.
Έχουν προκύψει και προκύπτουν πολλά ανεξήγητα, συγκλονιστικά και θαυματουργά στον κόσμο μας, που φυσικά δεν παραβλέπω και ως ένα βαθμό μπορώ να αποδώσω σε παρεμβάσεις Του, αλλά παράλληλα κουβαλάω την πεποίθηση πως έχει ενσωματώσει στην ανθρώπινη υπόσταση την ελεύθερη βούληση, και με αυτό το δεδομένο, δυσκολεύομαι να δεχτώ πως θα παρενέβαινε με τρόπο που θα την καταστρατηγούσε.

Μία αντίληψη που μου "κάθεται καλά" (ενστικτωδώς και όχι με γνώμονα την περιχαρακωμένη μας λογική) και έχω επιλέξει να την κάνω σημαία στην κοσμοθεωρία μου, είναι πως είμαστε μέρος του ΟΛΟΥ, συνδεδεμένοι (είτε το αντιλαμβανόμαστε συνειδητά είτε όχι) στο περίπλοκο και τεράστιο δίκτυο του συλλογικού ασυνείδητου, το οποίο έχει τη δυνατότητα και τη δύναμη να καθορίζει (ή/και να παρεμβαίνει) τις εξελίξεις στον πλανήτη...

Βίκυ, όλες οι απόπειρες να κατανοήσουμε τη φύση του Θεού απηχούν ανθρώπινες ερμηνείες, που σημαίνει οτι -εκ των πραγμάτων- είτε φέρνουμε το Θεό στα ανθρώπινα μέτρα για να τον αντιληφθούμε, είτε τον τοποθετούμε ως κάτι εντελώς έξω από εμάς και άπιαστο. Στην πρώτη περίπτωση τον αντμετωπίζουμε σαν εμποράκο (σου τάζω για να μου δώσεις αυτά που θέλω), στη δεύτερη σαν αντικείμενο λατρείας που εμπνέει δέος και φόβο.

Κρατώ την τελευταία παράγραφο του σχολίου σου, που συνοψίζει και τη δική μου αντίληψη. Είναι το "ακίνητο κινούν" του Αριστοτέλη και η αντίληψη των περισσοτέρων φιλοσόφων οτι ο Θεός-Δημιουργός δεν παρεμβαίνει στην εξέλιξη του δημιουργήματός του. Σχετικά με τις υπόλοιπες ιδιότητές του, μπαίνουμε στα βαθιά νερά της οντολογίας περί Είναι, Ενός κ.λ.π. Πρόκειται για ακαδημαική συζήτηση που ελάχιστα αφορά στο μέσο άνθρωπο...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από peleas » Παρ 17 Ιαν 2014, 11:18

firefightergr έγραψε:
OTTO έγραψε:Δηλαδή λες ότι υπό μία έννοια, οι "ερπετοειδείς" είναι "αδέρφια" μας;
Αν τους δημιούργησε ο Θεός ναι,αν τους δημιούργησε ο Δημιουργός όχι,εκτός και αν εμείς είμαστε επίσης παιδιά του Δημιουργού.
Κατά τους γνωστικούς άλλο Θεός άλλο Δημιουργός.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν και κάποια όντα έχουν ασκήσει έλεγχο στην ανθρωπότητα.
Αυτό είναι μιά μεγάλη συζήτηση. Οι γνωστικοί, αλλά και οι καμπαλιστές (που πιστεύουν οτι δημιουργός του κόσμου είναι ο Γιαχβέ, ένας κατώτερος θεός) βλέπουν τον κόσμο σαν μιά Μάγια (πλάνη), στην οποία οι άνθρωποι είμαστε εγκλωβισμένοι. Αυτή η αντίληψη έφτασε μέχρι το Σοπενχάοουερ, το Νίτσε και τους υπαρξιστές.

Ό άνθρωπος βλέπει το σύμπαν ανθρωποκεντρικά. Μέγιστος εγωισμός, αν λάβουμε υπ' όψη τα πλάσματα του γνωστού και άγνωστου σε εμάς κόσμου.

Οσο για τους "ερπετοειδείς", έχουν τη θέση τους στο σύμπαν. Το καλό και το κακό συνυπάρχουν, και μάλιστα όχι ανταγωνιστικά (όπως το έβλεπαν οι μανιχαιστές) αλλά το ένα συμβάλλει στην εξέλιξη του άλλου.Το ένα προσδιορίζεται μέσω του άλλου. Σε ένα πολύ ανώτερο στάδιο εξέλιξης το ένα μεταμορφώνει αλχημικα το άλλο. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τον καθένα μας να αγαπήσει έναν νεοταξίτη (...:)), αλλά ακόμα και αυτός έχει μέσα του αυτό που η Αλχημεία αποκαλεί "Σπόρο του Οντος"...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 05 Μαρ 2014, 17:52

Συγχαρητήρια. Πολύ καλό κείμενο!
Ὡς πρός τό θέμα τῆς ἐλευθερίας πού τέθηκε, πιστεύω ὅτι εἴμαστε ἐλεύθεροι νά (ἐπιχειρήσουμε νά) ἀνέλθουμε τά πεδία συνείδησης, ἄν θέλετε τά ἐπίπεδα τοῦ Μάτριξ, πλήν ἀντιμετωπίζοντας πολλές δυσκολίες (ὅπως ἕνα παιχνίδι ὅπου ἀλλάζεις συνεχῶς πίστες) τοποθετημένες ἀπό τό ἴδιο τό σύστημα καί πολλούς "φύλακες" ἤ "Κυρίους" τῶν "Πεδίων", σκοπός τῶν ὁποίων εἶναι νά κρατήσουν τής ψυχές στά πεδία τῆς δικαιοδοσίας τους.
Σύμφωνα μέ μία Ἰνδουϊστική παράδοση, ὁ Κύριος (ὀνόματι Κάλ Νιράτζαν) τῶν τριῶν κατωτέρων κόσμων-τοῦ Πίντ (φυσικοῦ πεδίου), τοῦ Ἄντα (πού περιλαμβάνει μεταξύ ἄλλων καί τό γνωστό ὡς ἀστρικό πεδίο, τούς παράδεισους, τά καθαρτήρια, καί τούς οὐρανούς τῶν διαφόρων θρησκειῶν) καί τοῦ Μπράχμ Λόκ (πεδίο τοῦ παγκοσμίου νοῦ)-,ὀνομαζομένων ἀπό κοινοῦ μέ τό ὄνομα Τριλόκι, εἶναι ἡ ἀρνητική δύναμη ἡ ἐπιτετραμένη νά κρατᾶ τίς ψυχές ἐντός αὐτοῦ. Προφανῶς οἱ ψυχές πρέπει νά "κωπηλατήσουν" γερά ἤ ἄν θέλετε νά πολεμήσουν ἀντίθετα στό ρεῦμα καί νά προχωρήσουν στά ἐπόμενα πεδία συνείδησης.
Αὐτή εἶναι ἡ ἐλευθερία μας, σύμφωνα μέ αὐτό πού ἀντιλαμβάνομαι.
Πηγή: Ἠ φιλοσοφία τῶν Διδασκάλων, Σαγουάν Σινγκ, Χαζούρ Μαχαράτζ
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από George vounis » Κυρ 03 Φεβ 2019, 22:42

Ο Αγαθός θεός μας έδωσε τα πάντα, ελεύθερα βούληση, ο άνθρωπος δεν έκανε καλή χρήση του δώρου που έδωσε ο Ελεήμων Θεός ,και τώρα βυθισμένος στήν λήθη δεν μπορεί να δει την αλήθεια , έπειτα η φυλακή είναι τόσο μεγάλη που ποιός θα το καταλάβει... Λίγοι, πολλοί λίγοι.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από Isidora » Δευ 04 Φεβ 2019, 20:04

Αυτή την ελευθερία βρε παιδιά εγώ γιατί δεν μπορώ να την δω...?
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 04 Φεβ 2019, 22:08

Κατι αναλογο στον ύπνο και στον ξυπνιο μου έχω συζητήσει πολλές φορές με την σκέψη μου τέτοια θέματα αναζητώντας εμένα,τον άνθρωπο.Τους λόγους ύπαρξης μου και γενικά για την ανθρώπινη ύπαρξη.

Η ελευθερία του ανθρώπου είναι πέρα από νόμους και κανόνες, πέρα από τον θάνατο και τη ζωή, που δεν είναι έρμαιος στις ηδονές του είτε αυτές είναι υλικές, είτε είναι ψυχικές.Πέρα από πεποιθήσεις του που αυτές αλλάζουν ανά εποχή και περιβάλλον. ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από Isidora » Δευ 04 Φεβ 2019, 23:07

Αν κατάλαβα καλά, εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον πνευματικό άνθρωπο, αλλά ούτε και αυτός μπορούμε να πούμε ότι είναι ελεύθερος, από την στιγμή που είναι φυλακισμένος στο διττό, υλικό σύμπαν, δηλαδή στο matrix.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα...

Όπως και νάχει πάντως, τώρα ζούμε στην φυλακή των τριών υλικών διαστάσεων και νομίζω ότι όσοι αναφέρονται στην ελευθερία του ανθρώπου, αναφέρονται στον υλικό κόσμο που ζούμε τώρα, όχι για το τι συμβαίνει στα υπερσύμπαντα...
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 17:55

doctormarkon έγραψε:
Τετ 15 Ιαν 2014, 11:21
Θ: Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση, υποθέτω πως έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με τη ζωή πριν από το θάνατο…
Όλο το κείμενο είναι καταπληκτικό αλλά το παραπάνω με έχει απασχολήσει.

Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο? ιδού η απορία!!!!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
Υπάρχουν στην συμπεριφορά και στον τρόπο σκέψης που δεν καλλιεργηθηκαν,που δεν μεταδόθηκαν από τους γονείς μα ούτε απορροφήθηκαν από το παρόν περιβάλλον. ..Πόσες φορες δεν εχει ειπωθει η φραση"μα πιανου παιδι είσαι συ;!"Και εδώ εύστοχα μας λέει ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του "Περί μνήμης και αναμνήσεως" πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου είναι χαρακιές ψυχής από τις προηγούμενες ενσαρκωσεις του...

Αυτό όσο αφορά για το αν υπάρχει ζωή πριν την γέννηση.Όπως επίσης για το αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. ..Ζωή ονομάζουμε την αρχή και το τέλος του ανθρώπου(γέννηση - θάνατος ), τις δε εμπειρίες τις ονομάζουμε Βίο.

Ο άνθρωπος είναι ίσως από τα λίγα όντα που φιλοσοφεί τον θάνατο του,χωρίς να αποκλείω πως άλλα όντα δεν έχουν την αντίληψη,μυρωδιά ή το ένστικτο του θανάτου τους.Πιθανόν να το έχουν, όμως θαρρώ πως δεν την φιλοσοφουν στο βαθμό που τον φιλοσοφεί ο άνθρωπος.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 18:14

Isidora έγραψε:
Δευ 04 Φεβ 2019, 23:07
Αν κατάλαβα καλά, εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον πνευματικό άνθρωπο, αλλά ούτε και αυτός μπορούμε να πούμε ότι είναι ελεύθερος, από την στιγμή που είναι φυλακισμένος στο διττό, υλικό σύμπαν, δηλαδή στο matrix.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα...

Όπως και νάχει πάντως, τώρα ζούμε στην φυλακή των τριών υλικών διαστάσεων και νομίζω ότι όσοι αναφέρονται στην ελευθερία του ανθρώπου, αναφέρονται στον υλικό κόσμο που ζούμε τώρα, όχι για το τι συμβαίνει στα υπερσύμπαντα...
Αναφέρομαι και σε αυτόν,στον πνευματικό άνθρωπο. Όμως το πάω λίγο παραπέρα, σε εκείνον που ξεπερνά τα υλικά όρια και μεταμορφώνεται σε Ενέργεια, σε Πνευμα,πέρα από το καλό και το κακό,πέρα από την διττότητα . Όταν φτάσει σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει πια φυλακή /ματριξ,διότι αυτά είναι του μυαλού γεννήσεις. ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”