ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Άβαταρ μέλους
mytF
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:46

Δημοσίευση από mytF » Παρ 20 Απρ 2007, 14:12

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Thu Dec 21, 2006 9:57 am

Αν και δεν τα διάβασα όλα από την αρχή παρά μόνο τα τέσσερα πέντε τελευταία θα πω και εγώ δυο λόγια. Πρώτα ότι ο ορθότερος τίτλος θα ήταν νομίζω Μονοθεϊστές εναντίων πολυθεϊστών και όχι ΧΡΙΣΤΟΣ vs ΔΙΑ?? . Σε αυτό νομίζω ότι συμφωνεί μαζί μου και η Βίκυ μιας και λέει ότι είναι συμβολικό.

Στην ερώτηση ποιός λαός ονομάζεται "εθνικοί"? η απάντηση είναι κανείς, διότι ο τίτλος «εθνικοί» πρωτοχρησιμοποιήθηκε από τους Εβραίους για όλους όσους δεν ήταν Εβραίοι. Όπως οι Έλληνες έλεγαν πας μη Έλλην βάρβαρος το αντίστοιχο για τους Εβραίους ήταν, πας μη Εβραίος Εθνικός. Ο όρος αργότερα υιοθετημένος και από τους χριστιανούς αποκτά ποια θρησκευτικό προσδιορισμό και σημαίνει απλά πολυθεϊστές, τους μη ακολουθούντες κάποιο μονοθεϊστικό δόγμα. Δεν έχει σχέση με Έλληνες, Ρωμαίους, Κέλτες κ.τ.λ. ξεχωριστά αλλά περιλαμβάνει όλους όσους επιμένουν στις προγονικές μη μονοθεϊστικές παραδόσεις τους.

Πάμε τώρα και στην διαφορά μεταξύ όντος και προσώπου. Η Βίκυ ας πούμε είναι πρόσωπο ; Είναι. Είναι και Ον ; είναι. Είναι και τα Δύο. Μια πέτρα όμως είναι πρόσωπο ; Όχι. Είναι Ον ; Ναι είναι διότι απλά υφίσταται. Ον σημαίνει ακριβώς αυτό, οτιδήποτε απλά είναι. Η Γη είναι πρόσωπο ; Όχι. Είναι Ον, Ναι είναι και οιΈλληνες την τιμούσαν ως Θεά Δήμητρα (Γη-μήτηρ) Δαμάτωρ. Το ίδιο ισχύει για όλους τους θεούς του πολυθεϊσμού, το ίδιο ισχύει ακόμα και για τον Δία.

Το να λέμε τώρα ότι ένα Ον σαν την Γη ας πούμε πίνει καφεδάκι αν μη τι άλλο είναι ένα ατυχές αστείο. Καταλαβαίνω το χιούμορ που ήθελε να κάνει ο Απόλλων, το βρίσκω κάπως άστοχο όμως.

Προσωπικά δεν έχω τίποτε εναντίων των χριστιανών αν πρώτοι εκείνοι πάψουν να στρέφονται εναντίων των προγονών μου αποκαλώντας τους προσβλητικά ειδωλολάτρες. Και μιας και εκείνοι αξιώνουν συγνώμες από τους ομόδοξούς τους καθολικούς χριστιανούς για τα όσα έπραξαν εις βάρος των ορθοδόξων το ίδιο αξιώνω και εγώ συγνώμη από τους χριστιανούς από τα όσα έπραξαν εις βάρος των δικών μου πολυθεϊστών προγόνων. Όταν αυτά τα δύο εξασφαλιστούν, δηλαδή αμοιβαίος σεβασμός άροντας πρώτα το προσβλητικό χαρακτηρισμό περί ειδωλολατρών και δεύτερο αναγνωρίζοντας το σφάλμα που έπραξαν απέναντι στους Έλληνες τότε και μόνο τότε ουδέν πρόβλημα. Όσο όμως εξακολουθούν να λένε τους προγόνους μου ειδολωλάτρες θα τους βλέπω και εγώ με μισό μάτι.

Θα επανέλθω με περισσότερα όποτε βρω κάποιο χρόνο. Χαίρομαι πάντως που στη σελίδα δεν είμαι ο μοναδικός Εθνικός.
http://clubs.pathfinder.gr/pan_en_einai Θεωρίης Είνεκεν
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 14:15

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Dec 21, 2006 8:43 pm

Το πραγμματικο πιστευω των Ελληνων ειχε Εδρα μονοθεισμου..... Γιατι αν οι Ελληνες ειναι πολυθειστες τοτε οι Χριστιανοι τι ειναι? Εχουν Το Θεο το Χριστο το Αγιο πνευμα, μερικους εκατονταδες αγιους.....
_________________
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
mytF
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:46

Δημοσίευση από mytF » Παρ 20 Απρ 2007, 14:15

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Fri Dec 22, 2006 10:38 am

Από πού και ως που προκύπτει ότι Το πραγματικό πιστεύω των Ελλήνων είχε Έδρα μονοθεϊσμού..... ? Καταρχήν καταλαβαίνεις Ελληνικά ή ξέρεις μόνο να τα παπαγαλίζεις ; γνωρίζεις τι σήμαινε για τους Έλληνες η λέξη Θεός ; Λοιπόν από ποιο ακριβώς κείμενο της αρχαιοελληνικής γραμματείας προκύπτει το περί Μονοθεϊσμού ; Να δω έστω και την παραμικρή αναφορά. Το ότι Εν αρχή ήν το Χαίος από το οποίο ξεπήδησαν οι θεοί παραπέμπει σε μονοθεισμό ; Από και ως που Θεός το Χαίος ; Το ότι τον κόσμο τούτο τον ίδιο για όλους γενικά ούτε άνθρωπος ούτε θεός (προσοχή δεν αρνείται τους θεούς) ποίησε αλλά ήταν είναι και θα είναι πυρ αείζωο που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο είναι αυτό δόγμα του Μονοθεϊσμού ; Αυτό που αρνήτε είναι την δημιουργία του κόσμου από κάποιο θεό. Οι θεοί είναι αυτοί που ξεπηδούν από το Χαίος και όχι το αντίστροφο.

Λοιπόν ο Γιαχβαϊσμός και τα παράγωγα του (ιουδαϊσμός, χριστιανισμός, ισλαμισμός) είναι αυτά που προήλθαν από τον πολυθεϊσμό και όχι το αντίστροφο. Για μελετήστε καλύτερα την εβραϊκή μυθολογία. Όλοι αυτοί οι Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ραφαήλ, Ουριήλ και δεν συμμαζεύεται οι μυριάδες μυριάδων άγγελοι και αρχάγγελοι δηλαδή τι είναι, δεν είναι πολλοί θεοί ; Μήπως η κατάλληλη –ηλ ή –ελ που τους αποδίδεται στα εβραϊκά δεν σημαίνει ακριβώς θεός ; ή μήπως θα ήθελε για να πειστεί κανείς να σας γράψω εδώ τα ονόματα ολόκληρου του εβραϊκού πάνθεου. Αυτά για την προέλευση του μονοθεϊσμού μέχρι που κάποτε για άγνωστους λόγους μεταξύ των θεών του εβραϊκού πανθέου επικράτησε ο Γιαχβέ. Μέχρι και στην παλαιά διαθήκη όμως στο κεφάλαιο της γενέσεως γίνεται φανερή η αναφορά σε πολλούς θεούς όταν ο ιαχβέ μιλάει στον πληθυντικό. Σε ποιους άραγε να αναφέρεται ;
http://clubs.pathfinder.gr/pan_en_einai Θεωρίης Είνεκεν
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 14:15

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Fri Dec 22, 2006 11:23 pm

Καταρχήν καταλαβαίνεις Ελληνικά ή ξέρεις μόνο να τα παπαγαλίζεις ;
Συνελθε λιγο... Μιλα καλα οπως και εγω. ΟΚ?

ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ "ΞΕΚΙΝΗΣΕ" Η ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.........
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 20 Απρ 2007, 14:17

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτη


PostPosted: Sat Dec 23, 2006 1:34 pm

Εγω θεωρω τον χριστο αγια οντοτητα (οχι τη μονη).
τωρα για τον υαχβε δεν αντεχω απο το να παραθεσω ενα αποσπασμα του νιτσε.
οταν υαχβε ειπε οτι ειναι ο μονος θεος οι υπολοιποι θεοι πεθαναν απο τα γελια.
κατα τα αλλα μου αρεσει η ησιοδια αντιληψη οτι οι ανθρωποι δεν ειναι δημιουργηματα των θεων ή θεου αλλα παραλληλα δημιουργηματα της φυσης.
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 14:18

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Sat Dec 23, 2006 5:54 pm

Σε αυτο θα συμφωνησω.Εξαρταται βεβαια για το τι εννοουμε "φυση".
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
mytF
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:46

Δημοσίευση από mytF » Παρ 20 Απρ 2007, 14:18

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Fri Jan 05, 2007 12:51 pm

Το αν καταλαβαίνεις Ελληνικά s3irios ήταν ρητορικό και αφορούσε το αν γνωρίζεις το τι σημαίνει η λέξη Θεός στα Ελληνικά στο οποίο δεν απάντησες. Θα μπορούσες τώρα να μου πεις από ποια ακριβώς αρχαία κείμενα προκύπτει ότι τα πιστεύω του Σωκράτη είχαν έδρα τον μονοθεϊσμό. Το ότι δεν ξέρεις Ελληνικά το καταλαβαίνω και από την δήλωσή σου s3irios: «Εξαρταται βεβαια για το τι εννοουμε "φυση"». Αλήθεια δεν ξέρεις τι εννοούν οι Έλληνες με την λέξη Φύση ; για να σε βοηθήσω λίγο Φύση είναι αυτό που Φύει. Τώρα άνοιξε και κανένα λεξικό να μάθεις τι σημαίνει το ρήμα Φύω. Μην τα λέω όλα εγώ.
http://clubs.pathfinder.gr/pan_en_einai Θεωρίης Είνεκεν
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aiolos » Παρ 20 Απρ 2007, 14:21

Αίολος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 3:36 pm


Εγώ προσωπικώς, είμαι λάτρης της πατρώας μας θρησκείας. Το επισημαίνω όμως, προσωπικώς! Τους λεγόμενους δωδεκαθεϊστές οι οποίοι έχουν διαμορφώσει Μ.Κ.Ο. κι εκεί έχουν ενταχθεί κάθε λογής άνθρωποι δεν τους επικροτώ και πιστεύω πως είνα ύποπτοι και χρησιμοποιούν το "Δωδεκάθεο" ως πρόσχημα, συγκάλυψιν.

Επειδή όμως πιστεύω στο ομόθρησκον του λαού μας, το προασπίζω. Αυτό το ομόθρησκον είναι η Ορθοδοξία. Και μέσω του ομοθρήσκου επιτυγχάνεται η ομονοία και η ευημερία. Δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ευημερία και ομονοία ανάμεσα στους πολίτες, όταν επικρατούν πολλές θρησκείες.
Η Ορθοδοξία, πρέπει να αποκαθαρθεί από τους αναθεματισμούς και τις κάθε λογής ανατολικές δοξασίες και παρεισφρύσεις που δέχθηκε, διότι δεν ανήκουν στο λαό μας, στην ιδιοσυγκρασία μας.

Όμως, για να μην παρεξηγούμαι... ως Έλληνες, μόνον δύο θρησκείες ανήκουν ιστορικώς, πολιτισμικώς, κοινωνικώς και ηθικώς στο λαό μας: Η Ορθοδοξία και το Δωδεκάθεον. Κι ας μην παραβλέπουμε την μία αλήθεια, ότι ο Χριστιανισμός επηρεάσθηκε αρκετά από την πατρώα μας θρησκεία: Τον ασκητισμόν, την πλατωνική θεολογία, τον αγιασμόν (Ιερόν Ύδωρ στα αρχαία), το έθιμο με το σπάσιμον του αγγείου όταν αποβιώνει κάποιος κ.ά.

Οπότε, ο Ζευς και ο Χριστός δεν είναι αντίπαλοι, εμείς του θεωρούμε αντιπάλους. Η Θεογονία του Ησιόδου είναι η Κοσμογονία της σύγχρονης Επιστήμης. Κάθε Θεότης του Δωδεκαθέου (Ήφαιστος, ο Χρόνος, οι Μοίρες, Ήρα, Άρης, Αθηνά) αναλαμβάνουν έναν Κοσμικόν Νόμο και ο Πρώτος και Μέγας Κοσμικός Νόμος και Λόγος είναι ο Ζευς (Ζεύξις) που ενώνει όλα τα στοιχεία τα οποία τα δημιούργησε και τα εξουσιάζει αυτός.

Πολύφημος
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
panta
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 13:14
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑΙ
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από panta » Παρ 20 Απρ 2007, 14:21

panta
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 5:19 pm

Σύγκριση μπορεί να γίνει μεταξύ ομοίων ή αναλόγων οντοτήτων.
Εδώ έχουμε ένα ιστορικό πρόσωπο, τον Ιησου, ο οποιος αποκαλυπτεται ως θεός και άνθρωπος από την μιά και από την άλλη τον Δϊα ως δημιούργημα φαντασίας σαν προσωποποίηση φυσικών δυνάμεων αλλά και ιστορικό πρόσωπο, ως βασιλέα της Κρήτης.
Τελικά, αν Δϊας είναι η ονομασία του Ώντος, που κατά κάποιον τρόπο αποκαλυφθηκε στους αρχαίους, τότε μία υπόστασή του Θεού, προσωποποιήθηκε στον Ιησού Χριστό.
όποιος μου πειράξει πατρίδα και θρησκεία και θα μιλήσω και θα πράξω και ας μου κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 14:21

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 6:56 pm


Εγώ ένα ξέρω: Πως όταν λέμε ότι αγαπάμε την Ελλάδα, οφείλουμε να την αγαπάμε ολάκερη, σε όλες τις εποχές της, σε όλες τις εκφάνσεις της, να μαθαίνουμε απ'τα μεγαλειώδη της τα οποία να ενστερνιζόμαστε και να διαφυλάσσουμε, να μαθαίνουμε κι από τα λάθη της, που αν και δεν πρέπει να ενστερνιζόμαστε, πρέπει να τα θυμόμαστε για να μην ξανακάνουμε τα ίδια.
Δεν καταλαβαίνω δηλαδή αυτούς που επιλέγουν ποια Ελλάδα θ'αγαπήσουν και την υπόλοιπη την πετάνε στον κάλαθο των απορριμάτων. Πραγματικά δεν μπορώ ν'αποδεχθώ Ελληνικότητα σ'αυτή την θέαση.


Προσωπικώς έχω πολλάκις δηλώσει άθρησκη, εννοώντας ότι δεν προσκολλώμαι/εστιάζω απόλυτα και απαρέγκλιτα σε μία και μόνη θρησκευτική φιλοσοφία και δόγμα, αλλά συνυπολογίζοντας όλα τα θετικά και απ'τα δυο θρησκεύματα που επικράτησαν στον τόπο μου, κρατώ, τιμώ και πασχίζω να τηρώ καθημερινά αυτά που πιστεύω προσωπικά ότι θα με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

Θλίβομαι όταν βλέπω φανατικούς και περιχαρακωμένους Ελληνες εκετέρωθεν. Απ'τη μια Χριστιανούς ζηλωτές που ενώ τιμούν και δοξάζουν αδίστακτα κι ανερυθρίαστα μια εβραϊκή δογματική σαθρολογία-παραλογία, μπορούν ταυτόχρονα με άνεση να κατακεραυνώσουν και να εξοβελίσουν στο πυρ το εξώτερο ως "αμαρτωλό", "ανήθικο", και πράγμα του διαβόλου, το αριχαιοελληνικό πνεύμα το αθάνατο, υποβιβάζοντάς το σε στείρα ειδωλολατρεία. Απ'την άλλη, εξ ίσου φανατικούς "εθνικούς" (και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά εδώ, τη γενική μου άποψη απ'αυτά που εισέπραξα από πολλούς συνολικά λέω), που ενώ στιλιτεύουν άγρια τα σαθρά του χριστιανορθόδοξου ιερατείου (συχνά με σωστές επισημάνσεις), καταντούν στην τελική να βγάζουν έναν εξ ίσου φανατισμένο και περιχαρακωμένο μ'αυτό που στιλιτεύουν εαυτό, όταν "στολίζουν" συνέλληνές τους με το χαρακτηρισμό "Εβραιοχριστιανοί" επειδή τυχαίνει να ασπάζονται το δικό τους ΕΠΙΣΗΣ πατρώο θρήσκευμα, και διατυμπανίζοντας με στόμφο το γνωστό και μη εξαιρετέο "Ελληνας και Χριστιανός δε γίνεται". Τότε δηλαδή να μην κατατάσσουμε στους ΕΛΛΗΝΕΣ, ένδοξους ήρωές μας της νεότερης Ελληνικής ιστορίας, επειδή ήταν Χριστιανοί! Ε, όχι κύριοι. Λάθος! 'Οπως λάθος για μένα είναι γενικότερα να επικρίνει κανείς την θρησκευτική πίστη του άλλου έτσι κι αλλιώς, μια και αυτή είναι καθαρά θέμα προσωπικό και βιωματικό, και δεν επιτρέπεται να την βάζουμε σημαία για να προσδιορίζουμε την εθνική υπόσταση του άλλου!

Στο βαθμό που όλα αυτά είναι εφαλτήρια ΕΘΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ, ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ, από αμφότερες τις φανατιζόμενες πλευρές, τους κατατάσσω κι εγώ στους εκ του πονηρού προάγοντες σιωνιστικές εντολές, ή στους ασυνείδητα και άθελά τους σιωνόδουλους. Γιατί πρώτιστο μέλημα της σιών που τρέφει μίσος άσβεστο για τον Ελληνισμό, είναι η διάσπασή του. Κι όποιος συμβάλλει σε αυτή, στις παρατάξεις εκείνων ανήκει, είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα.

Υπάρχουν και οι μη φανατισμένοι/και περιχαρακωμένοι εξ αμφοτέρων των πλευρών (χριστιανών ή εθνικών), των οποίων την προσωπική θρησκευτική επιλογή σέβομαι απολύτως :respect: , και οι οποίοι δεν στιλιτεύουν, απορρίπτουν, αφορίζουν ή εξοβελίζουν την άλλη πλευρά με βαρβαρικές προσεγγίσεις, (ως μη Ελληνες οι μεν, ως ειδωλολάτρες οι δε) . Μ'αυτούς (αμφότερους) προσωπικά συγκλίνω, γιατί μ'όλους αυτούς αφ'ενός δεν έχω τίποτα να χωρίσω, αφ'ετέρου έχω μια κοινή δεδομένη αγάπη. Την ΕΛΛΑΔΑ και το καλό της ρε γαμώτο!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
panta
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 13:14
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑΙ
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από panta » Παρ 20 Απρ 2007, 14:22

panta
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Sat Jan 06, 2007 11:16 pm

έτσι upsz
όποιος μου πειράξει πατρίδα και θρησκεία και θα μιλήσω και θα πράξω και ας μου κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
mytF
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:46

Δημοσίευση από mytF » Παρ 20 Απρ 2007, 14:26

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Mon Jan 08, 2007 11:24 am

Ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Κατ’ αρχή οι Έλληνες δεν ήταν Δωδεκαθεϊστές. Ήταν πολυθεϊστές. Οι Θεοί των Ελλήνων δεν ήταν μόνο Δώδεκα. Δώδεκα ήταν μόνο οι αναφερόμενοι ως Ολύμπιοι. Επομένως ο όρος Δωδεκαθεϊστές θα έπρεπε να θεωρείτε λανθασμένος. Κατά την Ελληνική κοσμοαντίληψη οι Θεοί είναι αμέτρητοι δια τούτο και οι βωμοί εις τω αγνώστω θεώ (στους άγνωστους Θεούς). Για τους Έλληνες ο Όρος «Ομόθρησκο» ήταν κάτι το ανύπαρκτο. Αντίθετα γίνονταν ΣΕΒΑΣΤΟΙ ΟΛΟΙ οι ΘΕΟΙ όλων των ΛΑΩΝ. Από εκεί και πέρα βέβαια, ο κάθε Έλληνας, η κάθε Οικογένεια, η κάθε Πόλη, είχε το ελεύθερο να επιλέξει και να τιμά όποιον Θεό ή Θεούς ήθελε από τους οποίους θεωρούσε ότι εξαρτιόταν περισσότερο η ζωή του, είτε αυτός/αυτοί οι/οι θεός/θεοί προέρχονταν από το Ελληνικό πάνθεο, είτε από οποιοδήποτε άλλου λαού. Η Θεώρηση αυτή θα μπορούσε να θεωρηθεί περισσότερο ως Ανεξίθρησκο παρά ως Ομόθρησκο. Γι’ αυτό παράλληλα με τις Ελληνικές Θεότητες τιμούσαν το ίδιο και κάποιες άλλες Αιγυπτιακές, Βαβυλωνιακές, κ.τ.λ. γι’ αυτό πέρασε στην αρχή και ο Χριστιανισμός. Μέχρι τότε βέβαια η παράλληλη θρήσκευση διαφορετικών θεοτήτων κανένα πρόβλημα απολύτως δεν προκαλούσε ας πούμε στην ομόνοια των Ελλήνων. Δεν υπήρχαν θρησκευτικοί πόλεμοι επιβολής της μιας θρησκείας εναντίων των άλλων. Για την ακρίβεια δεν υπήρχε ούτε καν μια συγκεκριμένη θρησκεία που θα μπορούσε να ονομαστεί με το ένα όνομα ή το άλλο. Η απόλυτη Ελευθερία ή απόλυτη Ανεξιθρησκία. Μέχρι που μια θρησκεία διακήρυξε ότι ο δικός της θεός είναι ο Μοναδικός, ο μόνος Αληθινός και ότι δεν υπάρχουν άλλοι θεοί εκτός από αυτόν. Ακούγοντας αυτό οι πρώτοι ζηλωτές οπαδοί αυτής της θρησκείας θέλησαν να σβήσουν από προσώπου γης την οποιαδήποτε αναφορά σε άλλους θεούς. Πρώτα απαγόρευσαν στους όμοιούς τους την παράλληλη θρήσκευση άλλων θεοτήτων και στη συνέχεια όταν απέκτησαν το πάνω χέρι το απαγόρευσαν και στους υπόλοιπους εναπομείναντες πολυθεϊστές επί ποινή θανάτου. Κάπως έτσι ξέσπασαν και οι πρώτοι θρησκευτικοί πόλεμοι έχοντας όλοι την πηγή τους στο δόγμα του Μονοθεϊσμού !

Βέβαια από τότε δεκαεφτά αιώνων πλύση εγκεφάλου μας κατάντησε από Έλληνες στη σκέψη απλά Ελληνόφωνους στη σκέψη, με αποτέλεσμα να μην είμαστε σε θέση πια να αντιληφθούμε τον τρόπο σκέψης των προγόνων μας και σκεφτόμαστε πια με τους όρους των Μονοθεϊστών. Διότι εντελώς διαφορετική σημασία είχε ο όρος Θεός για τους Έλληνες και εντελώς διαφορετική απέκτησε για τους μονοθεϊστές την οποία έχουμε ασπαστεί ξεχνώντας τις αρχικές έννοιες. Ο όρος Θεός για τους Έλληνες παράγονταν από το ρήμα Θεάομαι (Θεώμαι) [βλέπω παρατηρώ] και σήμαινε Αυτό που Θεάται το Θεατό. Επομένως οι θεοί για τους Έλληνες κάθε άλλο παρά Αόρατοι ή Φανταστικοί, ήταν όπως ο Θεός των Μονοθεϊστών αλλά αντίθετα ήταν ΘΕΑΤΑ και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΝΤΑ(=ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ) με τα οποία βρισκόμαστε σε συνεχή αλληλεπίδραση. Και για να δώσω ένα παράδειγμα ένα από αυτά τα ΟΝΤΑ ήταν η Δαμάτωρ, (Δήμητρα), Δη(=Γη)-Μήτηρ(=Μητέρα), η Μητέρα Γη. Τα ΟΝΤΑ αυτά κάθε άλλο παρά ανθρωπομορφικά ήταν. Από την δράση τους όμως, από το ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ τους εξαρτάτε άμεσα η ανθρώπινη Ζωή, και γι’ αυτό οι Έλληνες θεωρούσαν υποχρέωσή τους να τρέφουν απέναντι σε αυτά τα ΟΝΤΑ τον απαραίτητο σεβασμό και αυτό να τον εκφράζουν με διαφόρους τρόπους ΤΙΜΗΣ (θρήσκευσης) απέναντί τους.

Ως Γνήσιος Έλλην Εθνικός δεν Θεωρώ το Ομόθρησκο απαραίτητο για την ομόνοια των Ελλήνων αλλά αντίθετα τάσσομαι υπέρ του ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΟΥ όπως ήταν οι Έλληνες τότε. Ούτε και βέβαια βλέπω ως αντίπαλό μου τον χριστιανισμό, στο βαθμό βέβαια που ο Χριστιανισμός σέβεται την θρησκευτική ελευθερία μου και το Ανεξίθρησκο των Ελλήνων και δεν προσπαθεί με δόλια τεχνάσματα να εξαλείψει. Τις διαφορετικές κοσμοθεάσεις, κοσμοαντιλήψεις μεταξύ χριστιανών – εθνικών δεν τις θεωρώ ως αφορμές για εκδήλωση έκτροπων αντιπαλοτήτων, αλλά ως κάτι το υγιές εφόσον τηρείτε ο αμοιβαίος σεβασμός του διαφορετικού όπως γίνονταν και με τις ετερόκλητες φιλοσοφικές σχολές της αρχαιότητας. Θεωρώ δε καθήκον και υποχρέωσή μου να υπερασπίσω τις αρχαιότατες πολιτισμικές παραδόσεις των προγόνων Ελλήνων και να μην επιτρέψω με τίποτα αυτές να σβήσουν στο βωμό της παγκοσμιοποίησης του Μονοθεϊσμού. Όποιος με εμποδίσει στο να θρησκεύομαι το ίδιο ελευθέρα με εκείνον κατά τα νομιζόμενα και ειωθώτα των προγόνων μου, θα με βρει σίγουρα αντίπαλο του. Αν όμως με σεβαστεί και μου παρέχει τις ίδιες ακριβώς θρησκευτικές ελευθερίες που παρέχονται στους ορθόδοξους τότε δεν έχω κανένα λόγω να είμαι εναντίων του έστω παρά τις όποιες ζημιές προκάλεσαν οι ζηλωτές χριστιανοί κατά του πολιτισμού των προγόνων μου στο όνομα του μοναδικού για αυτούς θεού τους. Όσο όμως οι χριστιανοί εξακολουθούν να αποκαλούν απαξιωτικά τους προγόνους μου ειδωλολάτρες το ίδιο θα τους κοιτώ και εγώ με μισό μάτι ως εχθρικά ξένους απέναντι σε ότι έχω ποιο ιερό και όσιο, τους προγόνους μου.
http://clubs.pathfinder.gr/pan_en_einai Θεωρίης Είνεκεν
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Παρ 20 Απρ 2007, 14:27

fadaros

PostPosted: Thu Mar 22, 2007 12:01 am

φιλε ΑρΕλα η θρησκια ειναι το οπιο του λαου ολες μιαζουν αν το σκεφτεις γιατι βασιζοντε στην ανθρωπινη λογικη και αισθηματα
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 14:27

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Thu Mar 22, 2007 2:38 am

Quote:
φιλε ΑρΕλα η θρησκια ειναι το οπιο του λαου ολες μιαζουν αν το σκεφτεις γιατι βασιζοντε στην ανθρωπινη λογικη και αισθηματα


Φανταράκι, γεια σουSmile 'Ετσι πληροφοριακά να σου πω ότι είμαι "φίλη" όχι "φίλος" και να συστηθώ: Βίκυ λέγομαι Very Happy

Σέβομαι όλες τις θρησκείες προσωπικά, αν και δεν είμαι σε κανένα θρησκευτικό (ή και πολιτικό αν θες) μαντρί. Ακριβώς αυτό λέω και παροτρύνω μ'αυτό το άρθρο μου. Να μην κολλάμε - διχαζόμαστε - τρωγόμαστε στο όνομα της οποιασδήποτε θρησκείας. Μπορώ να καταλάβω να χυθεί αίμα για την πατρίδα, για τη θρησκεία το θεωρώ βλακώδες και παράλογο, γιατί η θρησκεία ειδικά προάγει ή πρέπει να προάγει την αγάπη κι όχι τη βία και τις πολεμικές πρακτικές.

Αν βγάλουμε τα θρησκευτικά απ'τη μέση που έτσι κι αλλιώς βασίζονται σε θεωρητικές θεάσεις, κι όχι χειροπιαστά πράγματα ΚΟΙΝΑ για όλους, θα'μαστε τουλάχιστον όλοι στην ίδια σελίδα, αυτή που λέγεται πατρίδα, και θα'μαστε ενωμένοι στ'όνομά της.

ΑΥΤΟ το μήνυμα ουσιαστικά θέλησα να μεταδώσω.


Καλώς μας ήρθες στα ΙΔΕΟ. Μπορείς κάποια στιγμή να μεταβείς και ---> ΕΔΩ να δώσεις ένα στίγμα σου, για τα κανονικά σου καλωσορίσματα στο χώρο μας, και για να σε γνωρίσει λιγάκι η παρέα Very Happy
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 14:27

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Fri Mar 23, 2007 7:12 pm Post subject: Reply with quote Edit/Delete this post Delete this post View IP address of poster
Εγω απο την αλλη νιωθω οτι δεν ειμαι "υποχρεωμενος" να δεχομαι σαν Ελλαδα, ως μανα του πολιτισμου με την βαθυτερη εννοια τη σαπιλα που εχει καταντησει πλεον. Οποτε προτιμω να με αποκαλουν ως Μη Ελλην και να ειμαι "κολλημενος" στα παλια ( οχι οτι τοτε ολα ητο τελεια, αλλα σιγουρα πολυ καλλιτερα απο τωρα) παρα ως Ελλην και να αποδεχομαι τη καθε σαπιλα και ξερατο σα "κομματι" της Ελλαδος. Λες και τουτη φταιει που την αρρωστησαν που τη βιασαν και την απαρνηθηκαν κιολας μπολιαζοντας με τα φωτα που αναψαν οι προπατορες μας μια πρωτοεμφανιζομενη τοτες θρησκεια βασιζουσα σε ενα "ατομο" - "ων" προεκλιζουσα και δημιουργηθησα δε απο Εβραιους.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Παρ 20 Απρ 2007, 14:28

fadaros
Στραβάδι


PostPosted: Wed Mar 28, 2007 1:27 pm

ΦΙΛΗ ΑρΕλα SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΕ Μ... ΤΟ ΞΕΡΩ.
ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ Topic ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Wink
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 06 Σεπ 2008, 11:29

Να και μια απαντηση απο μενα αν και εχει μεγαλη χρονικη διαφορα απο τις υπολοιπες....(καθηστε τωρα να ξαναδιαβασετε τι γραφατε 4 σελιδες :D :P )

Καταρχας για μενα η συγκριση ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ? δεν υπαρχει γιατι απλα ειναι δυο μεγεθη ασυγκριτα...
ο ενας συμβολιζεται με τη μακαβρια εικονα του οργανου βασανιστηριου του
και ο αλλος με τον κεραυνο...το συμβολο της δυναμης του...
Ο ενας ελεγε "εγω ειμι το φως του κοσμου" και ηθελε ολλοι οι ανθρωποι να παρουν τη γνωση απο αυτον.τους την προσφερει ετοιμη...(εχουμε αρεστους λαους στο θεο...οι αλλοι υποφερουν λιμους,λοιμους και καταστροφες).
οσοι εκλειναν το γονατο ηταν αξιοι του παραδεισου.
ο αλλος...θυμωνει με τον Προμηθεα... και δεν χαριζει τη γνωση στους ανθρωπους γιατι απλα η γνωση κερδιζεται(ο σωκρατης ελεγε..μαθε τι αξιζεις ανθρωπε και γινε θεος!)τον Ζευ δεν τον ενδιεφερε να εξαπλωθει η θρησκεια και η λατρεια του στους ανθρωπους...οσοι ζητουσαν τη γνωση και την κερδιζαν μεσα απο τους αγωνες τους ηταν αξιοι...

Τωρα αν μπω στον κοπο της συγκρισης....

χριστιανισμος = μονοθειστικη θρησκεια?και οχι ειδωλολατρικη?

απο που προκυπρει αυτο?ο γιαχβε δεν ηταν ο μοναδικος θεος...αλλα ο μονος απο τους θεους τον εβραιων ο οποιος τους εκανε το ευλογημενο του λαο...απο εκει βγαινει και ο χριστιανισμος....
και μαλιστα σημερα προσκυναμε ιερες και αγιες εικονες...και αντε η προσευχη παει στο προσωπο που εικονιζεται...
το "θαυματουργη εικονα?"τις αγκαλιαζουμε τριβομαστε με αγια/θαυματουργα ξυλα και τετοια... τωρα αν αυτο ειναι μονοθειστικο..παω πασο... κατι σε ειδωλολατρεια μου φερνει

αρχαια ελληνικη θρησκεια = πολυθειστικη θρισκεια?και ειδολωλατρικη... :banghead:

οι αρχαιοι Ελληνες οποιο ον η ανθρωπο ειχε υπερανθρωπες δυναμεις το/τον ελεγαν θεο η ημιθεο...
αρα αλλο θεος για τους χριστιανους και αλλο για τους Ελληνες.ειχε αλλη εννοια η λεξη...με την αρχαια πχ οπτικη και οι αγγελοι θεοι θα ηταν.οσοι διαβασμενοι ψαχνουν για παραπομπες να πανε στον Ερμη τον τρισμεγιστο με γραφες πολλυ πριν καθε εβραικο κειμενο να διαβασουν τα των Ελληνικων θεων... και να δουν αν ειναι μονο θειστικη η οχι...ΜΙΑ ειναι κατ αυτους η γενεσιουργος αρχη ολων!!!ακομα και των θεων τους!!
αυτο τωρα ειναι πολυθειστικο? :banghead:

οι Ελληνες δεν ειχαν αγια η θαυματουγρα αγαλματα...μονο ειδωλολατρες δεν ηταν οι ανθρωποι.... :banghead:

Μιλατε και πιστευετε στα διδαγματα του χριστου...
στα διδαγματα/λογια του??
τα οποια γραφηκαν τον 1-2μχ αιωνα?
δεν υπαρχει ουτε ενα χειρογραφο ή αντιγραφη χειρογραφου του χριστου απο εκεινη την εποχη...
ολλα ειναι λογια "αγιων αποστολων αγραμματων ψαραδων" που τα εγραψαν αλλοι και οχι αυτοι :banghead:
τωρα απο που στο καλο βρησκετε και λετε οτι ο χριστος ηταν ετσι η αλλοιως μονο εσεις το ξερετε...

αν ομως τελικα δεν εχουμε αληθηνο γραπτο απο το χριστο τοτε καταρεει η χριστιανικη θρησκεια...

-------------------

Ομως αυτα ειναι η παραδοση μας...και ναι την αποδεχομαι...ομως ταυτοχρονα εχω περασει και σε ενα σταδιο καθαρμου απο τα λαθη του παρελθοντος εστω και αν μας τα επεβαλαν καποιοι...δεν ειναι ολλη η παραδοση μας ωραια και καλη και αγια...
το ξερω ειναι δυσκολο να πεις σε ενα γερο ανρθωπο.."ασε το χριστο και την πιστη σου..αυτα ειναι παραμυθια και ανακριβειες..." αυτο θα τον σκοτωνε..ειναι σαν να του παιρνεις και να του ζητας να αφησει σε μια στιγμη το δεκανικι που στιριζε τη ζωη και ολο του το ειναι...τι θα καταφερεις?να τον ριξεις κατω και να μην ξανα σηκωθει ποτε πια...

αυτα που λεω αφορουν τους νεους που εχουν τη δυναμη την πολυτελεια του χρονου και την ευκαιρια να αλλαξουν...
να βλεπουν Ελληνικα οχι δογματοχριστιανομουσουλμανο δεν ξερω και γω τι.


εχει και σφαλματα και μελανα σημεια και πρεπει να διαλεξουμε τι θα τιμουμε και τι οχι...

και το αλλο το καλο..."ο χριστος ηταν Ελληνας"????με τεστ DNA το καταλαβατε αυτο? η μηπως θελουμε τα πρωτεια του εκλεκτου λαου του θεου(γιαχβε η δεν ξερω κι εγω ποιος?) :banghead:

ειτε το θελετε ειτε οχι... η χριστινικη θρησκεια(και οι αλλες) ηταν και ειναι το πισογυρισμα του κοσμου...ο σκοταδισμος..το δογμα,η γονυκλισια και η δουλοπρεπεια... "δουλος του θεου" :banghead:

οι ποιο πολλοι απο εσας ειστε αρκετα νεοι...το δεκανικι δεν ταιριαζει σε νεους...τους κανει να στεκονται και να περπατανε πολυ "αγαρμπα,ασχημα" ομοιαζουν με το γερο πριν το θανατο και η εικονα ειναι ασχημη...νεος που μοιαζει γερος στην ψυχη ειναι κατι το αλλοτριο ..κατι "οχι Ελληνικο"


Οπως ελεγε και ο Λιαντινης... "δεν βαζεις στο ιδιο βαζο ιακυνθους και βατα"

στο χερι σας ειναι...

παντα ηταν ολλα επιλογη μας
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 08 Σεπ 2008, 02:08

Γιατί μπήκες στο τριπάκι βρε φίλε μου;
Πίστεψες, εισέπραξες ότι το άρθρο μου που άνοιξε και το τόπικ αυτό είχε στόχο να κάνει συγκριτική θρησκειολογία; Κι αν ναι, θα το'βαζα εδώ απ'τη στιγμή που υπάρχει άλλλη ενότητα καταλληλότερη για κάτι τέτοιο;

Αρχικά να σου υπενθυμίσω κάτι που'γραψα και πιο πάνω κάτι αιώνες πριν...μόνο και μόνο για να υπερτονίσω ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ μου πίσω απ'αυτό το άρθρο που συχνά πυκνά τελικά εγείρει άλλες διαδρομές απ'αυτές που εγώ σκεφτόμουν όταν έβαζα τη ρότα. Αλήθεια ΔΙΑ-βασες το αρχικό μου άρθρο; Αναρωτιέμαι....

Τέλος πάντων.. Σ'ένα μετέπειτα ποστ μου είπα:

Σέβομαι όλες τις θρησκείες προσωπικά, αν και δεν είμαι σε κανένα θρησκευτικό (ή και πολιτικό αν θες) μαντρί. Ακριβώς αυτό λέω και παροτρύνω μ'αυτό το άρθρο μου. Να μην κολλάμε - διχαζόμαστε - τρωγόμαστε στο όνομα της οποιασδήποτε θρησκείας. Μπορώ να καταλάβω να χυθεί αίμα για την πατρίδα, για τη θρησκεία το θεωρώ βλακώδες και παράλογο, γιατί η θρησκεία ειδικά προάγει ή πρέπει να προάγει την αγάπη κι όχι τη βία και τις πολεμικές πρακτικές.

Αν βγάλουμε τα θρησκευτικά απ'τη μέση που έτσι κι αλλιώς βασίζονται σε θεωρητικές θεάσεις, κι όχι χειροπιαστά πράγματα ΚΟΙΝΑ για όλους, θα'μαστε τουλάχιστον όλοι στην ίδια σελίδα, αυτή που λέγεται πατρίδα, και θα'μαστε ενωμένοι στ'όνομά της.

ΑΥΤΟ το μήνυμα ουσιαστικά θέλησα να μεταδώσω.


Είναι δυσνόητο αυτό; Διφορούμενο, ώστε να το εισπράξει κανείς διαφορετικά απ'αυτό που λέει;
Δε νομίζω...

Ωστόσο αφού θέλησες και εδώ να μπούμε σ'αυτό το τριπάκι, θα σχολιάσω μερικά σημεία που επισήμανες:
Καταρχας για μενα η συγκριση ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ? δεν υπαρχει γιατι απλα ειναι δυο μεγεθη ασυγκριτα...
ο ενας συμβολιζεται με τη μακαβρια εικονα του οργανου βασανιστηριου του
και ο αλλος με τον κεραυνο...το συμβολο της δυναμης του...
Άλλο η αντιπαραβολή κι άλλο η σύγκριση. ΔΕΝ τους συγκρινα. Πρόβαλλα τον καθένα γι'αυτό που ήταν/είναι.

Αλλά μια και το θίγεις, να σου πω πως ο σταυρός κι ο κεραυνός δεν αντικρούονται σαν σύμβολα παρά μόνο στην σκέψη των μονομερών. Όση δύναμη προσδίδει ο κεραυνός στο Δία, άλλη τόση προσδίδει κι ο σταυρός στο Χριστό. Παράλληλα, τίποτα δεν αποκλείει/απαγορεύει και στον Χριστό να'χει κι ένα κεραυνό στο χέρι του (φωτιά) αν η περίσταση το απαιτήσει, όπως άλλωστε αν ψάξεις λίγο παραπάνω, θα μάθεις ότι ο ισοσκελής σταυρός ήταν και ιερό σύμβολο του πατέρα Δια.
Άλλωστε, ο σταυρός δεν αποτελούσε σύμβολο για τους πρώτους χριστιανούς. Αρχικά ήταν το ψάρι (ΙΧΘΥΣ) και ένας αμνός που αιμορραγεί. Το ότι μετέπειτα καθιερώθηκε σαν σύμβολο χριστιανισμού δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάψεις να τον υπολογίζεις σαν σύμβολο Ελλήνων ΠΡΩΤΑ. (έχουν βρεθεί και παραστάσεις με τον ορφέα εσταυρωμένο)

Πάμε παρακάτω.
Ο ενας ελεγε "εγω ειμι το φως του κοσμου" και ηθελε ολλοι οι ανθρωποι να παρουν τη γνωση απο αυτον.τους την προσφερει ετοιμη...(εχουμε αρεστους λαους στο θεο...οι αλλοι υποφερουν λιμους,λοιμους και καταστροφες).
οσοι εκλειναν το γονατο ηταν αξιοι του παραδεισου.
ο αλλος...θυμωνει με τον Προμηθεα... και δεν χαριζει τη γνωση στους ανθρωπους γιατι απλα η γνωση κερδιζεται(ο σωκρατης ελεγε..μαθε τι αξιζεις ανθρωπε και γινε θεος!)τον Ζευ δεν τον ενδιεφερε να εξαπλωθει η θρησκεια και η λατρεια του στους ανθρωπους...οσοι ζητουσαν τη γνωση και την κερδιζαν μεσα απο τους αγωνες τους ηταν αξιοι...
Μου τα μπερδεύεις λίγο... Ο ένας έλεγε είπες... Το "εγώ ειμί το φως" κλπ, το αμφισβητώ αν το είπε ο ίδιος ή αν προστέθηκε μετέπειτα ή απ'τους ίδιους τους αποστόλους. Πάντως η αλήθεια είναι πως ο ένας έλεγε πολλά. Ο άλλος δεν έλεγε, έκανε. Κι έκανε και πολλές κουτσουκέλες επίσης. :wink: Το κοινό τους: Η κυρίαρχη θέση εξουσίας. Για τον μεν στο πνευματικό επίπεδο περισσότερο (δεν τον ενδιέφερε το εγκόσμιο του πράγματος) για τον δε, λίγο πιο χειροπιαστά στο γήινο επίπεδο, ο "γ*@μώ και δέρνω" της υπόθεσης. Το κοινό τους όμως δεν παύει να ελοχεύει στη σκέψη του Ελληνα, ΩΣ ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ της ύπαρξής τους.


Στο είπα και σε άλλη φάση, αλλά δεν στάθηκες αρκετά σ'αυτό για να το νιώσεις.
Βλέπω μια δογματική αντίληψη, (κι από μεριάς σου) και ένα είδος περιχαρακωμένης εμπάθειας απέναντι στην προσωπικότητα Χριστός, λες κι απειλεί κάτι δικό σου που αγαπάς ή θεωρείς πολύτιμο. Δεν είναι έτσι. Άλλωστε όποτε πας να καταδείξεις κάτι που δεν εγκρίνεις στο Χριστό, καταλήγεις να στιλιτεύεις μαλακίες του ιερατείου ή κάποιων ηλίθιων δογματιστών ή φανατικών , που επιτέλους πρέπει να πάψεις να συνδέεις άμεσα μ'εκείνον.

Κι άλλοι υπήρξαν μεγάλοι μύστες ή φιλόσοφοι εκτός Ελλάδος και είμαι σίγουρη πως δε θα τους απέρριπτες απλά και μόνο επειδή δεν ήτο Ελληνες. Τον Κομφούκιο ας πούμε, τον Καντ, τον Πασκάλ, τον Σενέκα, τον Ρουσό, και τον Δαλάι Λάμα βρε αδερφέ, θα τους απέρριπτες επειδή δεν είναι Ελληνογεννημένοι; Είναι δυνατόν πχ ο Κικέρων να επισκιάσει τον Ηράκλειτο; ή ο Γκάντι τον Πυθαγόρα; Ο καθένας έχει τη μοναδική αξία του! Με το Χριστό ΓΙΑΤΙ τέτοια πρεμούρα και τέτοια ζοχάδα; Επειδή τον θεωρείς Εβραίο; Πίστεψέ με, δε μιλάς σε καμιά που να τρέφει ιδιαίτερη εκτίμηση γι'αυτή την εθνότητα.

Κάποιες φυσιογνωμίες που άφησαν ανεξίτηλο το αχνάρι τους στην ιστορία του πλανήτη, αφ'ενός παύουν να έχουν εθνικότητα κι "ανήκουν" στον κόσμο όλο, αφ'ετέρου, το γεγονός και μόνο ότι έδρασαν ή μίλησαν ή άγγιξαν ανθρώπους τόσο καταλυτικά ώστε να μείνουν χαραγμένοι στα μυαλά για χιλιετηρίδες, νομίζω πρέπει να εμπνέει σεβασμό και πρέπει να τον αποδίδουμε. Είναι ένδειξη μικροψυχιάς και έλλειψη πολιτισμού αν δεν μπορούμε να το κάνουμε.

Δεν προάγεται αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό ή πιο δόκιμο, ή αυτό που αντιπροσωπεύει περισσότερο το είναι μας, με το να απαξιώνουμε ή να κατακεραυνώνουμε κάτι άλλο. Αν αυτό που πιστεύουμε και φέρουμε μέσα μας ως "θρησκεία" αξίζει, μπορεί να σταθεί από μόνο του γι'αυτήν την αξία του, χωρίς να τίθεται σε μέτρα σύγκρισης ή η αναγαιότητα να αφανίσουμε-απορρίψουμε-κατακεραυνώσουμε-απαξιώσουμε κάτι άλλο για να προβληθεί.


Ένα από τα ελληνικά πνευματικά ιδεώδη που έμαθα μικρή από μεγάλους δασκάλους, είναι η διαρκής προσπάθεια που πρέπει να κάνουμε για να κατακτήσουμε την ευρύνοια, και άρα τη διεύρυνση των οριζόντων μας. Ο Ελλην πρέπει να αγκαλιάζει ό,τι εμπεριέχει γνώση, επίγνωση, φιλοσοφία και θετικά συναισθήματα (όπως αγάπη) ...χωρίς να του σταμπάρει εθνικότητες επάνω του. Πρέπει να προάγει τη ΣΥΝΘΕΣΗ που εμπλουτίζει το πνεύμα και να αρνείται την περιχαράκωση που περιορίζει στα δεδομένα κι αναχαιτίζει την νοητική εξέλιξη. Η αποτελμάτωση φέρνει και την αποσύνθεση.

Τις ενδιάμεσες συγκριτικές αναλύσεις σου (με τις οποίες ΔΕΝ διαφωνώ κάθετα) δε θα τις σχολιάσω εδώ γιατί θα γίνει φρικτό στο μήκος του αυτό το σεντόνι. Αν τα μεταφέρεις στη θρησκεία, το προχωράμε εκεί.


Ομως αυτα ειναι η παραδοση μας...και ναι την αποδεχομαι...ομως ταυτοχρονα εχω περασει και σε ενα σταδιο καθαρμου απο τα λαθη του παρελθοντος εστω και αν μας τα επεβαλαν καποιοι...δεν ειναι ολλη η παραδοση μας ωραια και καλη και αγια...
το ξερω ειναι δυσκολο να πεις σε ενα γερο ανρθωπο.."ασε το χριστο και την πιστη σου..αυτα ειναι παραμυθια και ανακριβειες..." αυτο θα τον σκοτωνε..ειναι σαν να του παιρνεις και να του ζητας να αφησει σε μια στιγμη το δεκανικι που στιριζε τη ζωη και ολο του το ειναι...τι θα καταφερεις?να τον ριξεις κατω και να μην ξανα σηκωθει ποτε πια...

αυτα που λεω αφορουν τους νεους που εχουν τη δυναμη την πολυτελεια του χρονου και την ευκαιρια να αλλαξουν...
να βλεπουν Ελληνικα οχι δογματοχριστιανομουσουλμανο δεν ξερω και γω τι.
Λες να βλέπουν Ελληνικά...
Και σε ρωτώ. Ποιος σου είπε ότι ο γέρος δεν βλέπει Ελληνικά;
Χωρίζεις μ'αυτόν τον τρόπο την Ελλάδα στα δυο. Στην αρχαία και την μεταβυζαντινή-νεότερη. Είναι ένα πράγμα που έχεις παραλείψει να σκεφτείς εδώ. Ότι είναι ΛΑΘΟΣ να κόβουμε την Ελλάδα μας στα δυο. Η Ελλάδα είναι ΜΙΑ. Και η προ και η μετά Χριστιανική.
Οι νέοι που όπως σωστότατα λες έχουν τη δύναμη και την πολυτέλεια του χρόνου να αλλάξουν, πρέπει πρώτιστα να επιδιώκουν η αλλαγή αυτή να είναι προς το βέλτιστον όχι το χείριστον. Προς το ευρύτερον, όχι προς το πιο περιορισμένο. Συμφωνείς;
Η εξέλιξη, η ανάπτυξη και η βελτίωση δεν ήρθε ποτέ μέσα από την αποκοπή μας από όλα ένα μέρος αυτών που μας παραδόθηκαν (εξ ου και παράδοση που αγαπάς και σέβεσαι όπως λες).
Στην προκειμένη περίπτωση υποστηρίζεις την πλήρη αποκοπή απ'το Χριστιανισμό. Σεβαστό αν αυτό σε εκφράζει, αλλά όχι και αποδεκτό όμως (για μένα) ως νεοτερισμός και αλλαγή προς μια βελτιούμενη κατεύθυνση. Διότι απλούστατα ΚΑΙ από αυτόν που είναι -έγινε κομμάτι του Ελληνισμού που σε ανάθρεψε, μπορείς να αποκομίσεις θετικά στοιχεία. Για μένα στόχος πρέπει να'ναι πρώτα η βαθύτερη μελέτη και νοητική επεξεργασία των δεδομένων και έπειτα ναι, πετάμε τα σαθρά, κρατάμε τα σωστά. Τελικός στόχος είναι η ψυχονοητική μας ανέλιξη.

Και κάτι τελευταίο: Το θέμα πίστη-θρησκεία είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Η εθνική συνοχή και ο αγώνας για τα εθνικά μας δίκια, είναι ΚΟΙΝΗ υπόθεση ΟΛΩΝ μας.
Πάνω και πέρα από θρησκείες, που ουσιαστικά δεν με αφορούν (άρα δε μ'ενδιαφέρει το θρησκευτικό πιστεύω του καθένα), για μένα μετράει η ΕΝΟΤΗΤΑ μεταξύ Ελλήνων.
Ο διχασμός είναι αυτός που μας έχει ρημάξει μέσα στους αιώνες.
Ας μην αφήνουμε λοιπόν μικροέριδες θρησκευτικής φύσεως να γιγαντώνονται και να σπέρνουν τη διχόνοια μεταξύ συνελλήνων.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
an3mos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 20:08
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΘΉΝΑ
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από an3mos » Δευ 08 Σεπ 2008, 04:53

είναι η μοίρα των ελλήνων φαίνεται αρέλα να τρώγονται μεταξύ τους.
εγώ απλώνω χέρι φιλίας σε αυτόν που πριν έβριζε την θρησκεία μου.
αυτός θα το δεχτεί ή θα το αρνηθεί αποκαλώντας με ποιος ξέρει τι;
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 08 Σεπ 2008, 20:12

χαχαχαχαχα Αρελα...εχω παρει μια αποφαση!!
την ημερα που θα συμφωνισω μαζι σου για τον ορο θρισκεια και οτι τον συμπαρακολουθει θα παω να παιξω και το τζοκερ και σιγουρα θα κερδισω
:loco: χαχαχαχαχαχα :wink: :thumb:

λιγα πραγματα θα πω και δεν θα αντιπαρελθω σε αυτα που ειπες...παρα μονο σε 1-2 γραμμες... :wink:

1.εκανα μια συγκριση των 2 γιατι το vs αυτο σημαινει και ηθελα να πω την αποψη μου σε αυτο το θεμα μια και το να κανω καποιο παραλληλισμο αναμεσα τους δεν θα το εκανα ποτε γιατι δεν βλεπω σημεια συναντησης των 2.

2. σε παρακαλω μην λες : "Αλήθεια ΔΙΑ-βασες το αρχικό μου άρθρο; Αναρωτιέμαι...." παντα διαβαζω..απλα ισως να διαφωνω και να τα βλεπω αλλοιως... :)

3.δεν εχω κατι κακο με το χριστο...βασικα για μενα για να ξερεις γενικα την αποψη μου επι του θεματος ξανα δες αυτο ....ειχα εγραψει το παρακατω:
"" Μιλατε και πιστευετε στα διδαγματα του χριστου...
στα διδαγματα/λογια του??
τα οποια γραφηκαν τον 1-2μχ αιωνα?
δεν υπαρχει ουτε ενα χειρογραφο ή αντιγραφη χειρογραφου του χριστου απο εκεινη την εποχη...
ολλα ειναι λογια "αγιων αποστολων αγραμματων ψαραδων" που τα εγραψαν αλλοι και οχι αυτοι :banghead:
τωρα απο που στο καλο βρησκετε και λετε οτι ο χριστος ηταν ετσι η αλλοιως μονο εσεις το ξερετε...

αν ομως τελικα δεν εχουμε αληθηνο γραπτο απο το χριστο τοτε καταρεει η χριστιανικη θρησκεια... ""


Δεν θελω να διχασω κανενα...ναι σε μια Ελλαδα ενωμενη ομως...
για μενα αυτα που λενε οτι ειπε ο χριστος δεν εχω αποδειξη οτι ειναι δικα του...για αυτο το λογο δεν μπορω να συμφωνησω με λογια για την αγαπη η το εργο του χριστου..γιατι απλα δεν ξερω οτι ετσι ειχε γινει...δεν μου εχει κανει κατι κακο ο χριστος (ανθρωπος/"θεος")..απλα δεν πιστευω την αγια γραφη μια και αυτα ειναι αποψεις αλλων(οχι του χριστου,ισως καποιων "πιστων,αποστολων?οι οποιοι ειπαν σε αλλους να τα γραψουν?(μαθητες αποστολωνδλδ?) ισως...")...
ο χριστος μια χαρα ανθρωπος μπορει να ηταν δε λεω οχι..απλα δεν το ξερω :wink:
δηλαδη δεν πιστευω σε παραμυθια "αγια" (κατα τη γνωμη μου παντα)

τις αλλες προσωπικοτητες που λες Γκαντι κτλ κτλ..εχουμε πολλα γραπτα τους..και βεβαια ποτε δεν θα τους αρνηθω για τον απλο αυτο λογο..ΞΕΡΩ τι ειπαν!!
δεν εχω καμια εμπαθεια με το χριστο...εχω απλα αγνοια για το ποιος ηταν μια και δεν υπαρχει κειμενο (προτυπο η εστω αντιγραφη κειμενου) απο το χριστο... και αυτος ο λογος ειναι αρκετος οχι για να θελω να τον ψεξω αλλα να μην τον θεωρω αληθηνο σαν θεο-διδασκαλο η οτιδηποτε αλλο...αν τον κρινω σιγουρα θα κανω λαθος(ελειψει των λογων του)

οταν βλεπω μια φραση που και καλα ειχε πει ο χριστος και γυρω απο αυτη βλεπω μια τεραστια επιχειρηματολογία για τη στηριξη αυτης...τοτε κανω τη σκεψη οτι που στο καλο το ακουσανε παλι αυτο και το λενε?απο ποιο γραπτο?
αυτη ειναι η θεση μου...

--------------------------

Γιατι λοιπον η ολλη αντιπαραθεση απο μερους μου??

εχω τα πιστευω μου..εσυ τα δικα σου..αλλοι τα δικα τους....αν ολλοι ειμαστε Ελληνες τοτε οι περισσοτεροι θελουμε και προσπαθουμε για το καλο της Ελλαδας μας...
για σενα ισως εχει να κανει η οχι με το χριστιανισμο
για μενα...?μπορουμε καλλιτερα και χωρις αυτον...
αλλος?θα πει κατι αλλο...
ο καθενας παλευει με τον τροπο που θελει και θεωρει σωστο για τα πιστευω του

για σενα δεν τρεχει και τιποτα να παλεψουμε ετσι οπως ειμαστε..δεν τρεχει και τιποτα που ειμαστε χριστιανοι
για μενα ομως αυτο δεν μας βοηθαει και πρεπει να αλλαξει (οπως και πολλα αλλα για τα οποια προσπαθω οχι απαραίτητα εδω μεσα) και οποιος θελει ασπαζεται οποια γνωμη θελει...
λες εσυ ακουω εγω...λεω εγω ακους εσυ..λενε αλλοι ακουνε αλλοι..ετσι παει...

αυτο ειναι το ολλο θεμα... :wink: :thumb: ο καθενας μαχεται για αυτα που θεωρει σωστα...απλα καποιοι θεωρουμε οτι δεν ειναι σωστα..(ετσι οπως τα λεει δλδ) :)

Αυτα ειχα να πω σε οτι αφορα εμενα και τα θελω- πιστευω μου...


:ups: :xara: :lol:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
an3mos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 20:08
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΘΉΝΑ
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από an3mos » Δευ 08 Σεπ 2008, 21:44

και ποιά θρησκεία υποστηρίζεις δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Σεπ 2008, 02:17

Τάλως έγραψε:χαχαχαχαχα Αρελα...εχω παρει μια αποφαση!!
την ημερα που θα συμφωνισω μαζι σου για τον ορο θρισκεια και οτι τον συμπαρακολουθει θα παω να παιξω και το τζοκερ και σιγουρα θα κερδισω
:loco: χαχαχαχαχαχα :wink: :thumb:
Aχαχ ετοιμάσου να παίξεις τζόκερ! Αλλά θα θελήσω ποσοστά αν κερδίσεις ε! :xaxas:


1.εκανα μια συγκριση των 2 γιατι το vs αυτο σημαινει και ηθελα να πω την αποψη μου σε αυτο το θεμα μια και το να κανω καποιο παραλληλισμο αναμεσα τους δεν θα το εκανα ποτε γιατι δεν βλεπω σημεια συναντησης των 2.
Ήδη σου κατέδειξα ένα. Το σταυρό. Πέρασε στο ντούκου, οκ :loco:
Ουσιαστικά ο Χριστός αντικατέστησε κατά έναν τρόπο το Δία στο θρησκευτικό γίγνεθαι του Ελληνα στα μεταχριστιανικά χρόνια. Ο τρόπος προσέγγισης του Ελληνα στο θείο δεν άλλαξε τόσο όσο πιστεύεις... κι αυτό είναι το σημαντικό εδώ, όχι τα επί μέρους.
2. σε παρακαλω μην λες : "Αλήθεια ΔΙΑ-βασες το αρχικό μου άρθρο; Αναρωτιέμαι...." παντα διαβαζω..απλα ισως να διαφωνω και να τα βλεπω αλλοιως... :)
Μα ΝΙΩΣΕ: Το πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι η τυχόν διαφωνία σου.
Είναι η περίπτωση που θα δεις κάτι αλλιώς από τη σκέψη που προσπαθώ να σου επικοινωνήσω. Δες τη σκέψη μου σωστά και ως έχει, και διαφώνησε όσο θες! Μου αρκεί να καταλαβαίνεις καλά, πολύ καλά τι λέω. Γιατί μέχρι στιγμής, αισθάνομαι πως οι διαφωνίες μας στέκονται σε κάποιο είδος επκοινωνιακού μπλοκ απ'τη μια, (παρανόηση της σκέψης μου) και μιας προδιαγεγραμμένης άποψης που νομίζεις για τα πιστεύω μου, απ'την άλλη..

Για να σου ρίξω μια ψιλοέκπληξη ίσως, πάντως κάτι που θα σε βγάλει απ'τον τρόπο που νομίζεις ότι προσεγγίζω το ζήτημα, θα σε παραπέμψω στο παλιό μας φόρουμ που φαίνεται καλύτερα το ποστ μου εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/vie ... =5369#5369 (αλλά και στο τωρινό που φαίνεται σ'ένα ποστ και η δική μου κατάθεση εκ μεταφοράς εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 156#p10156 ) όπου φαίνεται σαφώς το πόσο "κολλημένη" στα θρησκευτικά είμαι.

Όπως προείπα η Ελλάδα για μένα είναι ΜΙΑ. Αγαπώ, μελετώ και αποκομίζω τον πλούτο γνώσεων, τα θετικά και άξια, και από την αρχαία διαδρομή της, και από τη νεότερη. Δεν αφορίζω ολάκερα κομμάτια της ιστορικής μας υπόστασης επειδή σε κάποιες μελανές στιγμές έγιναν απαράδεκτα πράγματα. Λάθη έγιναν σε όλες τις εποχές. Αυτά οφείλουμε να τα βλέπουμε νηφάλια και αντικειμενικά για να μαθαίνουμε και να τα αποφεύγουμε στο μέλλον. Δεν πιστεύω ότι νομιμοποιούμαστε ως Έλληνες του 2008 να απορρίπτουμε ΚΑΘΕΤΩΣ καμία εποχή της ιστορίας και της πορείας μας, επειδή έγιναν λάθη σε αυτές.

3.δεν εχω κατι κακο με το χριστο...βασικα για μενα για να ξερεις γενικα την αποψη μου επι του θεματος ξανα δες αυτο ....ειχα εγραψει το παρακατω:
"" Μιλατε και πιστευετε στα διδαγματα του χριστου...
στα διδαγματα/λογια του??
τα οποια γραφηκαν τον 1-2μχ αιωνα?
δεν υπαρχει ουτε ενα χειρογραφο ή αντιγραφη χειρογραφου του χριστου απο εκεινη την εποχη...
ολλα ειναι λογια "αγιων αποστολων αγραμματων ψαραδων" που τα εγραψαν αλλοι και οχι αυτοι :banghead:
τωρα απο που στο καλο βρησκετε και λετε οτι ο χριστος ηταν ετσι η αλλοιως μονο εσεις το ξερετε...αν ομως τελικα δεν εχουμε αληθηνο γραπτο απο το χριστο τοτε καταρεει η χριστιανικη θρησκεια... ""


Για το Χριστό δεν θα σχολιάσω πλέον. Κατάλαβε πως ΔΕΝ έχω κάποια μορφή θρησκοληψίας με τον Χριστό. Πιστεύω ότι ήταν υπαρκτό πρόσωπο, (υπάρχουν και καταγραφές που το στηρίζουν) όπως πιστεύω πως κάποια (λίγα δυστυχώς) κομμάτια των διαδρομών, της φιλοσοφίας και της διδασκαλίας του, κατάφεραν να φτάσουν ως εμάς σήμερα. Αυτή είναι η δική μου άποψη, την οποία φυσικά δεν περιμένω να ασπαστείς. ΤέλοC :lol:




Δεν θελω να διχασω κανενα...ναι σε μια Ελλαδα ενωμενη ομως...


Άσε τα "όμως" βρε πουλάκι μου, ΑΥΤΟ μετράει.
Έχουμε έξωθεν εχθρούς να φαν κι οι κότες.
Δεν είναι ανάγκη να'μαστε εχθροί και εκ των έσω- αναμετάξι μας για τις θρησκείες διάβολε! Έλεος δηλαδή!


για μενα αυτα που λενε οτι ειπε ο χριστος δεν εχω αποδειξη οτι ειναι δικα του...για αυτο το λογο δεν μπορω να συμφωνησω με λογια για την αγαπη η το εργο του χριστου..γιατι απλα δεν ξερω οτι ετσι ειχε γινει...δεν μου εχει κανει κατι κακο ο χριστος (ανθρωπος/"θεος")..απλα δεν πιστευω την αγια γραφη μια και αυτα ειναι αποψεις αλλων(οχι του χριστου,ισως καποιων "πιστων,αποστολων?οι οποιοι ειπαν σε αλλους να τα γραψουν?(μαθητες αποστολωνδλδ?) ισως...")...
ο χριστος μια χαρα ανθρωπος μπορει να ηταν δε λεω οχι..απλα δεν το ξερω :wink:
δηλαδη δεν πιστευω σε παραμυθια "αγια" (κατα τη γνωμη μου παντα)


Φίλε δεν σε υποχρεώνει κανείς να πιστέψεις τίποτα.
Αρκεί να εκτιμάς έναν συνάνθρωπό σου σήμερα γι'αυτό που είναι, και αν η χριστιανική (ή οποιαδήποτε άλλη) θρησκεία του τον βοηθά και τον ατσαλώνει στο να'ναι σωστός απέναντί σου και στους άλλους συνανθρώπους του, μαγκιά της της θρησκείας. Μη σε χαλάει. Η ουσία είναι η σχέση και η συναναστροφή σου σου με τους ανθρώπους σήμερα, κι όχι με το Θεό τους.



τις αλλες προσωπικοτητες που λες Γκαντι κτλ κτλ..εχουμε πολλα γραπτα τους..και βεβαια ποτε δεν θα τους αρνηθω για τον απλο αυτο λογο..ΞΕΡΩ τι ειπαν!!


Ναι, ε; Πες μου τι έγραψε ο ίδιος ο Σωκράτης, που επίσης ΞΕΡΕΙΣ (και ξέρω) τι είπε!
Με την ίδια λογική εγώ ταυτόχρονα και παράλληλα μπορώ να πω πως ΞΕΡΩ τι είπε κι ο Χριστός!



αυτη ειναι η θεση μου...


Σεβαστή.

--------------------------

Γιατι λοιπον η ολλη αντιπαραθεση απο μερους μου??

εχω τα πιστευω μου..εσυ τα δικα σου..αλλοι τα δικα τους....αν ολλοι ειμαστε Ελληνες τοτε οι περισσοτεροι θελουμε και προσπαθουμε για το καλο της Ελλαδας μας...


Σ'αυτό θα συμφωνήσω απολύτως.


για σενα ισως εχει να κανει η οχι με το χριστιανισμο
για μενα...?μπορουμε καλλιτερα και χωρις αυτον...
αλλος?θα πει κατι αλλο...
ο καθενας παλευει με τον τροπο που θελει και θεωρει σωστο για τα πιστευω του


Για μένα έχει να κάνει με ΟΛΑ. Μίλησες για ΓΝΩΣΗ. Όσο περισσότερη αποκομίζουμε και επεξεργαζόμαστε λοιπόν, τόσο καλύτερα! Αν εσύ θες να αποκλείεις κάποια δεδομένα ή "παραδοθέντα" εκ προοιμίου, δικαίωμά σου. Εγώ δεν βρίσκω το λόγο να αποκλείω τίποτα.


για σενα δεν τρεχει και τιποτα να παλεψουμε ετσι οπως ειμαστε..δεν τρεχει και τιποτα που ειμαστε χριστιανοι


Φίλε, για μένα τρέχει κάτι όταν προσκολλάμε ταμπέλες πάνω μας... Είμαι χριστιανός...ή είμαι εθνικός...ή είμαι μουσουλμάνος...ή είμαι πασοκ, ή είμαι ολυμπιακός... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Μπορεί να υποστηρίζω κάποια πράγματα, ή μέρος κάποιων πραγμάτων, αλλά δεν ΕΙΜΑΙ αυτά τα πράγματα. Τις μόνες 3 ταμπέλες (ας τις πούμε ταμπέλες) που φέρω μετά χαράς είναι: Μητέρα, Ελληνίδα, Γυναίκα. Όλα τα άλλα είναι στα πλαίσια τις θεώρησης πραγμάτων, και δεν ΕΙΜΑΙ τίποτα, απλά ΘΕΩΡΩ.


ο καθενας μαχεται για αυτα που θεωρει σωστα...απλα καποιοι θεωρουμε οτι δεν ειναι σωστα..(ετσι οπως τα λεει δλδ) :)

Αυτα ειχα να πω σε οτι αφορα εμενα και τα θελω- πιστευω μου...


:ups: :xara: :lol:


Ο καθένας ασφαλώς μάχεται γι'αυτά που θεωρεί σωστά, αλλά θα συμφωνήσεις φαντάζομαι πως η ισχύς εν τη ενώσει. Άρα όταν μαχόμαστε για μερικά πράγματα που από κοινού και με την ίδια οπτική θεωρούμε σωστά (όπως για τα εθνικά μας δίκια), τότε τα των θρησκειών και τα άλλα επί μέρους θεωρητικολογήματα παραμερίζονται, ΔΕΝ διογκώνονται, μένουν στη θέση που πρέπει να είναι (της θεωρητικής συζήτησης ) και στεκόμαστε ενωμένοι. Αυτή είμαι εγώ, μια ιδιόρρυθμη ενίοτε τύπισσα, πεισματάρα, αγαθιάρα, θεότρελη, αντικονφορμίστρια, και ΕΝΩΤΙΚΗ!

Κατά τα λοιπά, όπως προείπα, σεβαστά και τα θέλω και τα πιστεύω σου! :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 09 Σεπ 2008, 09:19

georgevenga έγραψε:και ποιά θρησκεία υποστηρίζεις δηλαδή;
θα σου δωσω την απαντηση που αρεσε πολυ στην αρελα...(ελπιζω να θυμαμαι σωστα...)

για μενα ...
η αρχαια και σωστη θρισκεια εχει χαθει....εχουμε μονο το 1-2% της γραπτης κληρονομιας και παραδοσεων μας...
τη νεα τη κυριαρχη δηλαδη... δεν τη θεωρω δικια μας,...ειναι για μενα κουτση και λειψη...και δεν τη θελω..την απερριψα καιρο τωρα...
οι αλλες δεν μου κανουν για διαφορους λογους .τους εχω ξανα γραψει σε αλλο θεμα....

αρα?
για μενα ο θεος ειναι ζητουμενο στο μυαλο μου και οχι δεδομενο παρμενο απο το δογμα καποιας θρισκειας...

αρα η απαντηση σου ειναι οτι ειμαι μαλλον αθρισκος :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάλως την Τρί 09 Σεπ 2008, 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 09 Σεπ 2008, 09:44

αχ αρελα μου θα σε δαγκωσω να το ξερεις...(εχεις κανει τα εμβολια σου? :urock: χαχαχαχαχ)

αφου ξερεις οτι ποτε δεν θα τα βρουμε με το ζορι σε αυτο το θεμα?γιατι με βαζεις να σχολιασω?
" Ήδη σου κατέδειξα ένα. Το σταυρό. Πέρασε στο ντούκου, οκ"
" ο Χριστός αντικατέστησε κατά έναν τρόπο το Δία"

αλλη η σημασια του σταυρου στο Ζευ ενα και αλλη στο αλλο Χριστο
αλλο πχ ο δεξιοστροφος αγκυλωτος σταυρος του χιτλερ και αλλο της αρχαιας μας Ελλαδας...(ασχετα απο τον λογο που τον χρισημοποιησε ..πηρε αλλη..μιαρη χροια)
μην τα κανουμε ολλα σουπα...

και δεν τον αντικατεστησε..σιγα μην ανεχοταν ο λαος κατι τετοιο..τον αντικατεστησαν με το ζορι..δια της βιας με λιντζαρισματα βασανιστηρια και με την απειλη θανατου...
αυτο μου θυμισε το "συνωστιζονταν οι Ελληνες στη Σμυρνη" του βιβλιου της 6ης δημοτικου :banghead:


"αν η χριστιανική (ή οποιαδήποτε άλλη) θρησκεία του τον βοηθά και τον ατσαλώνει στο να'ναι σωστός απέναντί σου και στους άλλους συνανθρώπους του"
αυτο ειναι κατι απολυτα υποκειμενικο αρα θα μου επιτρεψεις να το αφησω ασχολιαστο :wink:


""Ναι, ε; Πες μου τι έγραψε ο ίδιος ο Σωκράτης, που επίσης ΞΕΡΕΙΣ (και ξέρω) τι είπε!
Με την ίδια λογική εγώ ταυτόχρονα και παράλληλα μπορώ να πω πως ΞΕΡΩ τι είπε κι ο Χριστός!""

Εδω τωρα θα ΦΩΝΑΞΩ...ε οχι...αυτο τωρα που εγραψες ελπιζω να το εγινε καταλαθος και οχι εσκεμμενα... και βεβαια ξερουμε μιας και εχουμε πηγες και αντιγραφες των εργων και των λογων του!!!!δεν ηρθε καποιος 200 χρονια μετα να γραψει οτι νομιζε για το Σωκρατη... ΕΛΕΟΣ
και αυτο ξερεις ε?ενω εχουμε μονο το 1-2% απο τα εργα τους...και παλι τους ισωπεδωνουν ολους και ας εχουν οι αλλοι το 100% των γραπτων τους(δεν εννοω του χριστου αλλα των αλλων..απο εκεινον δεν εχουμε τιποτα.τι να κανω?ετσι ειναι δυστυχως..)

"Αν εσύ θες να αποκλείεις κάποια δεδομένα ή "παραδοθέντα" εκ προοιμίου"
μετα αναγνωσης και σκεψης το εκανα οχι εκ προοιμιου...(ισως βεβαια να εκανα και λαθος σκεψεις οπως ολλοι θα μπορουσαν βεβαια..ποιος ξερει? :loco: ο καιρος θα δειξει)


""Φίλε, για μένα τρέχει κάτι όταν προσκολλάμε ταμπέλες πάνω μας.""
σωστα..για αυτο δεν εβαλα ταμπελα απλα σου ειπα οτι για μενα δεν ειναι βοηθημα για το μυαλο ο χριστιανισμος αυτο μονο...απο εκει και περ ας ειναι ο καθενας οτι θελει...εγω για το καλο ολων μιλαω οπως εγω το αντιλαμβανομαι... και παλι οπως ειπα..ισως να κανω λαθος :loco:



και βεβαια οπως ειπες..στην αναγκη ΟΛΛΟΙ ενωμενοι :thumb: :thumb: :thumb: ετσι πρεπει αλωστε
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Σεπ 2008, 11:45

Τάλως έγραψε:αχ αρελα μου θα σε δαγκωσω να το ξερεις...(εχεις κανει τα εμβολια σου? :urock: χαχαχαχαχ)
Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει. :loco:
αφου ξερεις οτι ποτε δεν θα τα βρουμε με το ζορι σε αυτο το θεμα?γιατι με βαζεις να σχολιασω?
Μα δεν προσπαθώ να τα βρούμε- πόσο μάλλον με το ζόρι.
Καταθέτω την άποψή μου απλά. Πού το κακό;
Και αν στο νοητικό αυτό αλισβερίσι προκύψει και η ( ακραία και απίθανη χαχαχ) περίπτωση να τα βρούμε σε κάποια σημεία (ποτέ μη λες ποτέ) πού το κακό;
" Ήδη σου κατέδειξα ένα. Το σταυρό. Πέρασε στο ντούκου, οκ"
" ο Χριστός αντικατέστησε κατά έναν τρόπο το Δία"

αλλη η σημασια του σταυρου στο Ζευ ενα και αλλη στο αλλο Χριστο
αλλο πχ ο δεξιοστροφος αγκυλωτος σταυρος του χιτλερ και αλλο της αρχαιας μας Ελλαδας...(ασχετα απο τον λογο που τον χρισημοποιησε ..πηρε αλλη..μιαρη χροια)
μην τα κανουμε ολλα σουπα...
Καμία σούπα. Δεν είπα τι εκπροσωπούσε το σύμβολο για τον καθένα , είπα ότι υπήρχε και για τους δύο! ΑΥΤΟ είναι το κοινό εδώ.

και δεν τον αντικατεστησε..σιγα μην ανεχοταν ο λαος κατι τετοιο..τον αντικατεστησαν με το ζορι..δια της βιας με λιντζαρισματα βασανιστηρια και με την απειλη θανατου...
αυτο μου θυμισε το "συνωστιζονταν οι Ελληνες στη Σμυρνη" του βιβλιου της 6ης δημοτικου :banghead:
1/Κατ'αρχάς μην υποβιβάζεις τη θανάτωση του Χριστού σε κάτι που είναι "ντροπή", γιατί καταδεικνύεις μια προσέγγιση μάλλον εβραϊκή, παρά ελληλνική.
Και ο Σωκράτης θανατώθηκε για τα πιστεύω του. ΑΥΤΟΝ δεν θα τολμούσες να τον υποτιμήσεις. Ούτε κι εγώ. ΤΟΝ ΤΙΜΩ γι'αυτό. Η διαφορά μας είναι ότι Τιμώ ΚΑΙ τον Χριστό γι'αυτό, χωρίς να βάζω δογματικά διαχωριστικά φράγματα μπροστά ή μεμψιμοιρίες λες και είσαι εθνικός που ζούσες και βασανίστηκες ή σκοτώθηκες στο βυζάντιο από κάποιους φανατούκλες γκαγκάδες που έκαναν ΟΝΤΩΣ αίσχη στ'όνομα του Χριστού. Πρόσεξε όμως, στο όνομά του, ΟΧΙ ΚΑΤ'ΕΝΤΟΛΗΝ ΤΟΥ! Επιτέλους, ΝΙΩΣΕ το αυτό.

2/Καμία σχέση με τους συνωστισμούς της Σμύρνης.
Δεν αναφέρθηκα στα ιστορικά τεκταινόμενα και στον τρόπο που έγινε αυτή η αντικατάσταση. (Δεν διαφωνώ μ'αυτό που θέτεις εδώ δηλαδή). Στέκομαι στο γεγονός ότι ΣΗΜΕΡΑ ο Χριστός είναι ο Κύριος και κυρίαρχος μιας πίστης και ευλάβειας, που ΤΟΤΕ αποδιδόταν στο Δία. Υπάρχει και βυζαντινός ναός (στη σημερινή τουρκία), που ήταν ναός του Δία και έχει αγιογραφηθεί ο Χριστός, εκεί που βρισκόταν το άγαλμα του Δία. ΑΥΤΗ την αντικατάσταση εννοώ. Δεν καταπιάστηκα με το ΠΩΣ προέκυψε. Σαφές τι εννοούσα;



"αν η χριστιανική (ή οποιαδήποτε άλλη) θρησκεία του τον βοηθά και τον ατσαλώνει στο να'ναι σωστός απέναντί σου και στους άλλους συνανθρώπους του"
αυτο ειναι κατι απολυτα υποκειμενικο αρα θα μου επιτρεψεις να το αφησω ασχολιαστο :wink:
Ξαναδές τι είπα. Καθόλου υποκειμενικό. Αν η συμπεριφορά και οι προσεγγίσεις κάποιου σου είναι προσφιλέστατες, τις εγκρίνεις, τον κάνεις κι επιστήθιο φίλο σου ακόμη, και κάποια στιγμή μεταξύ άλλων συζητήσεων σου ομολογήσει και την πίστη του στη Χριστιανική θρησκεία, λέω πως δε θα'πρεπε να σε χαλάσει αυτό. Στο βαθμό που το "σύνολο" του ανθρώπου σου είναι προσφιλές, και μέσα στο "σύνολο" αυτό ενυπάρχει και η θρησκευτική πλευρά που ήταν καθοριστική στο σχηματισμό του, θα πρέπει (κατ'εμέ) να στέκεσαι σεβόμενος τη θρησκεία αυτή που συνέβαλε στο να τον κάνει αυτό που είναι. ΠΟΥ το κουλό και προπάντων ΠΟΥ το υποκειμενικό;

Ρε μήπως ΨΑΧΝΕΙΣ σημεία επί μέρους ή λεπτομέρειες, ώστε να μπορείς ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να διαφωνείς κάπου μαζί μου; λολ δηλαδή :lol:
""Ναι, ε; Πες μου τι έγραψε ο ίδιος ο Σωκράτης, που επίσης ΞΕΡΕΙΣ (και ξέρω) τι είπε!
Με την ίδια λογική εγώ ταυτόχρονα και παράλληλα μπορώ να πω πως ΞΕΡΩ τι είπε κι ο Χριστός!""
Εδω τωρα θα ΦΩΝΑΞΩ...ε οχι...αυτο τωρα που εγραψες ελπιζω να το εγινε καταλαθος και οχι εσκεμμενα... και βεβαια ξερουμε μιας και εχουμε πηγες και αντιγραφες των εργων και των λογων του!!!!δεν ηρθε καποιος 200 χρονια μετα να γραψει οτι νομιζε για το Σωκρατη... ΕΛΕΟΣ
Να φωνάξεις! Γιατί θα φωνάξω κι εγώ! Για ποια 200 χρόνια μου λες και μου ξαναλές φωνακλά ; :shout:
Τα ευαγγέλια γράφτηκαν από σύγχρονους και μαθητές του! (Λουκάς, Ματθαίος, Ιωάννης, Μάρκος) ο δεύτερος φοροεισπράκτωρ αν θυμάμαι, ο τρίτος ιδιαίτερα προσφιλής του! Κατέγραψαν τα άτομα τα γεγονότα, τότε που έγιναν στην αραμαϊκή (συγνώμη που δεν γνώριζαν τη γλώσσα μας οι..."αγράμματοι") . Στην ελληνική συνεγράφησαν αργότερα, κι όχι 200 χρόνια μετά, αλλά από το 60 ως το 90 μ.Χ.
Το τι σώζεται και από αυτές τις καταγραφές, άστα να πάνε!

και αυτο ξερεις ε?ενω εχουμε μονο το 1-2% απο τα εργα τους...και παλι τους ισωπεδωνουν ολους και ας εχουν οι αλλοι το 100% των γραπτων τους(δεν εννοω του χριστου αλλα των αλλων..απο εκεινον δεν εχουμε τιποτα.τι να κανω?ετσι ειναι δυστυχως..)
Κι απ'τον ίδιο τον Σωκράτη δεν έχουμε τίποτα. ΑΥΤΟ σου λέω. Και άντε να το αντικρούσεις αυτό! ΔΥΣΤΥΧΩΣ διασώζωνται λίγα απ'τα έργα... Τα οποία δε χρειάζεται ΟΥΤΕ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να ισοπεδώσουν τίποτα. Έχουν το φως και την αξία τους από μόνα τους. Όσο για τα ευαγγέλια...Είναι όντως πονεμένη ιστορία. Η μόνη διαφορά με τα αρχαία διασωθέντα κείμενα, είναι ότι τουλάχιστον αυτά δεν αλλοιώθηκαν ούτε υπέστησαν προσθαφαιρέσεις από παπαδαριά!



"Αν εσύ θες να αποκλείεις κάποια δεδομένα ή "παραδοθέντα" εκ προοιμίου"
μετα αναγνωσης και σκεψης το εκανα οχι εκ προοιμιου...(ισως βεβαια να εκανα και λαθος σκεψεις οπως ολλοι θα μπορουσαν βεβαια..ποιος ξερει? :loco: ο καιρος θα δειξει)
Ο καιρός και οι ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΕΣ προσλαμβάνουσες!
Το νοητικό μας αλισβερίσι = η επικοινωνία σου με ανθρώπους διαφορετικών οπτικών γενικότερα = εντάσσεται σ'αυτές. Ή μάλλον πρέπει να το βλέπεις ως νέες προσλαμβάνουσες, τις οποίες βέβαια θα επεξεργαστείς μονάχος σου και θα αποδεχθείς ή θα απορρίψεις ό,τι εσύ επιλέξεις.

""Φίλε, για μένα τρέχει κάτι όταν προσκολλάμε ταμπέλες πάνω μας.""
σωστα..για αυτο δεν εβαλα ταμπελα απλα σου ειπα οτι για μενα δεν ειναι βοηθημα για το μυαλο ο χριστιανισμος αυτο μονο...απο εκει και περ ας ειναι ο καθενας οτι θελει...εγω για το καλο ολων μιλαω οπως εγω το αντιλαμβανομαι... και παλι οπως ειπα..ισως να κανω λαθος :loco:
Το παρατήρησα πως δεν έχεις προσκολλήσει ταμπέλα πάνω σου. Η μόνη διαφωνία μου εδώ είναι το ότι αποκλείεις το χριστιανισμό ως βοήθημα διεύρυνσης της σκέψης. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν αποκλείω ΤΙΠΟΤΑ- ούτε και το χριστιανισμό. Και όταν λέω χριστιανισμό, να εξηγούμαι: ΔΕΝ εννοώ τον Παυλισμό ή μετέπειτα γραφές που όντως έγιναν 200 και 300 και 500 χρόνια αν θες μετά, από ανθρώπους άλλους. Εννοώ τη φιλοσοφία του Χριστού και μόνον.




και βεβαια οπως ειπες..στην αναγκη ΟΛΟΙ ενωμενοι :thumb: :thumb: :thumb: ετσι πρεπει αλωστε
Γιες!!! :thumb: :thumb: :grflag:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”