ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:27

Εκ μεταφοράς


PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:00 pm

Από Arela στις 6/4/2006 04:27


ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ?

Δεν ξέρω εσείς, αλλά εγώ διεύρυνα (και συνεχίζω να διευρύνω) κάποιες οπτικές μου μέσα από τη διαδικτυακή επικοινωνία και δε διαστάζω να το καταθέσω ως ένα από τα θετικά, μέσα από διαλόγους που διεξάγονται σε ηλεκτρονικούς τόπους.

Σε θέματα πίστης και θρησκευτικών προσεγγίσεων/αντιλήψεων, παρακολουθώντας καταθέσεις στην κεντρική αίθουσα πολλών καναλιών ζωντανής συζήτησης, σε πριβέ συζητήσεις μου με κάποια μέλη καθώς και σε θέσεις/τοποθετήσεις στα φόρουμς, διαπίστωσα την έκταση και την ένταση των διαστάσεων σ'αυτό το ζήτημα, που στην εκτός δικτύου καθημερινή μας πραγματικότητα και χειροπιαστή αλληλεπίδραση με ανθρώπους, δε δίδεται η ευκαιρία να διαπιστώσει εύκολα κανείς, γιατί έξω, σπάνια συζητάμε επί της ουσίας για θέματα πίστης. Αυτά ανάγονται κυρίως σε πολύ προσωπικές μας πεποιθήσεις και βιώματα, και δύσκολα μπορούν να αναπτυχθούν σε χαλαρές, συγκεντρώσεις- συναντήσεις που απαρτίζουν περιστασιακές ή και μόνιμες παρέες.

Σχηματίστηκε λοιπόν μπροστά στα μάτια μου, μια εικόνα αντίπαλων στρατοπέδων μέσα στην ίδια χώρα. Ανάμεσα σε ομοεθνείς. Στρατόπεδα που στέκονται το ένα απέναντι στο άλλο, σε ετοιμότητα και σε θέση μάχης, έτοιμα για την έναρξη και τη διεξαγωγή ενός ιδιάζοντος στη φύση του ... «ιερού» εμφυλίου πολέμου.
Το ένα έχει λάβαρό του το Χριστό κι ένα σταυρό, το άλλο έχει το Δία κι έναν κεραυνό...

Δεν ξέρω πότε και πώς δόθηκε το εναρκτήριο λάκτισμα για την κήρυξη ενός τέτοιου «πολέμου», δεν είμαι ακόμα σίγουρη αν διεξάγεται σε πλήρη ισχύ, ξέρω από τις τοπικές μάχες που βλέπω να διεξάγονται σφοδρές, πως α/ η στρατηγική αμφοτέρων των «παρατάξεων» θα'χε πολλά να ζηλέψει από αυτή που κατέστρωσαν στρατηλάτες όπως ο Αλέξανδρος (Εθνικός) ή ο Ναπολέων (Χριστιανός). Ξέρω επίσης πως β/ και τα δύο στρατόπεδα εμμένουν πεισματικά σε αφμίβολες βάσεις που τα ωθούν να στέκονται σε θέσεις αντιπάλων. Οι μεν, (Χριστιανοί) συχνά κολλημένοι σ'ένα δόγμα που προβάλλει ως «μόνη αλήθεια» στα μάτια τους μέσα από τις καταβολές που τους δεσμεύουν, οι δε (Εθνικοί- Δωδεκαθεϊστές ) να φέρονται και να άγονται με το φανατισμό του νεοφώτιστου (λες και ανακαλύψανε την πυρίτιδα), σαν ζηλωτές που σχηματίζουν νέο δόγμα, ίσως χειρότερο κι απ'το Χριστιανικό, στο βαθμό που προάγει την αδιαλλαξία, την αφ'υψηλού οπτική πραγμάτων, την απαξία σε ό,τι φέρει την ταμπέλα του «χριστιανικού» και τη μισαλλοδοξία ενός κακώς νοούμενου πατριωτισμού, που τους θέλει πιστούς σε προγονικά θρησκευτικά κελεύσματα.

Κάπου εδώ έρχομαι εγώ με ένα εύλογο (για μένα) ερώτημα να θέσω και στις δύο «παρατάξεις» : Κύριοι, κάντε μια ανακωχή για λίγο, για να θέσετε βαθιά μέσα σας ένα ερώτημα, στο οποίο θα προσπαθήσετε να απαντήσετε (στον εαυτό σας όχι σ'εμένα) με πλήρη ειλικρίνεια και εντιμότητα : Είστε απολύτως σίγουροι ότι κατέχετε τη μία και μοναδική Αλήθεια ως προς τη φύση του «Θείου» ή ακόμα και την ύπαρξή του? 'Εχετε την αλλαζονεία να πιστεύετε και να διακηρύσσετε πως με τη νόηση που διαθέτει σήμερα ο άνθρωπος, είστε σε θέση να «συλλάβετε» το Θεό (ή τους Θεούς) με τη διάνοια? 'Η προτιμάτε να «κατεβάζετε» το Θεό (ή τους θεούς) στο δικό σας επίπεδο ορθολογισμού προσδίδοντάς Του/τους όνομα, εξανθρωπισμένη υπόσταση, ακόμα και εικόνα?

Οι μεν σχηματίσατε νοητά έναν άπειρα «παλιό» Θεό με ολόλευκο μαλλί και γενειάδα, (εθνικότητας Εβραϊκής δυστυχώς αρκετοί από σας), αλλά και καθήμενο σ'ένα μακρυνό θρόνο στο σύμπαν. Και επειδή είναι τόσο μακρυνός, ντύσατε το Χριστό με μανδύα θεϊκό, αλλά ως υπαρκτή (κάποτε) ανθρώπινη παρουσία, λογικά σας είναι πιο προσιτός, πιο "κοντά σας", και άρα ιδανικός μεσάζων για τα αιτήματά σας προς το Θεό ή το άρτιο μέσο για την προσέγγισή του. Με ριζωμένο καλά μέσα σας το δογματισμό του ιερατείου, η εικόνα που σχηματίστηκε πήρε σάρκα και οστά, πήρε χρώματα κι έγινε ένας συγκεκριμένος πίνακας στον οποίον εστιάζετε κοντόφθαλμα, δίδοντας πολύ λιγότερη ή και καθόλου σημασία στην ουσιώδη και πρωτογενή φιλοσοφία του χριστιανισμού, όπως την εξέφρασε ο ίδιος ο Χριστός (στις όποιες γραπτές καταμαρτυρίες σώζονται)

Οι δε, έχετε ήδη έτοιμη και αρεστή εικόνα 12 θεών, μέσα από τις παραδόσεις (μυθολογία) τις τέχνες (αγάλματα) και τα κτίσματα (ναοί) του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και συνεχίζετε σήμερα να οριοθετήσετε ένα δόγμα ως νέοι ζηλωτές, ίσως ακόμα πιο άκαμπτο και πιο σαθρό από αυτό του Χριστιανισμού στην ουσία του. Γιατί κι εσείς στο δόγμα σας, στέκεστε μάλλον επιδερμικά στους 12 «θεούς», χωρίς να εμβαθύνετε στην ουσία και στο συμβολισμό που αυτοί υποστηρίζουν και στην βαθύτερη φιλοσοφία της ύπαρξής τους.

Αν μελετηθούν σε βάθος και παράλληλα η φιλοσοφία του χριστιανισμού (του Χριστού όμως, που ήταν λάτρης του Ελληνισμού κι όχι της στρεβλής οπτικής του ιερατείου) μ'αυτήν της αρχαίας πίστης, αν γίνουν συγκρίσεις, αντιπαραβολές, αν δούμε πίσω από την επιδερμίδα των συμβόλων, ίσως να βρούμε πλείστα όσα κοινά καθώς και το μάταιο των εχθρικών διαχωρισμών, που δεν είναι επί της ουσίας, αλλά επί των τύπων.

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα υποδείξει τρόπους για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Προσωπικά ακόμα παλεύω μέσα στις αναζητήσεις και τις προσωπικές μελέτες/έρευνές μου πάνω σε όλα αυτά.
Είμαι αυτή όμως, που θα παροτρύνει αμφότερες τις πλευρές να βρουν σημεία προσέγγισης και στο «θρησκευτικό» υπόβαθρο επί της αρχής του, αλλά κυρίως μέσα από τα πανίσχυρα ΚΟΙΝΑ σημεία αναφοράς αμφοτέρων των πλευρών.

Τι σημασία έχει αν τον λέμε Χριστό ή Δια? Τι σημασία έχει αν είναι ένας ή πολλοί? Μια ανωτέρα δύναμη (ή πολλές) όπως κι αν την ονοματίσουμε, είναι δημιουργός και ρυθμιστής των ισορροπιών... αιτίου και αιτιατού- και λειτουργίας του σύμπαντος, απειροελάχιστο κομμάτι του οποίου είμαστε κι εμείς στον πλανήτη Γη. ('Ισως όχι και τόσο σημαντικό όσο θέλουμε να βαυκαλιζόμαστε ότι είμαστε)
Είναι τουλάχιστον ανώφελο να ερίζουμε για κάτι που στην ουσία του η διάνοιά μας δε δύναται να συλλάβει, η γλώσσα μας δε γίνεται να διατυπώσει άρτια, μόνο η ψυχή μας δύναται να υποστηρίζει την ύπαρξή του περισσότερο ενστικτωδώς παρά ορθολογιστικά και χειροπιαστές αποδείξεις. Αυτές υπάρχουν μόνο σ'αυτά που βλέπουμε γύρω μας (απ'έξω) και σ'αυτά που βιώνουμε/επεξεργαζόμαστε είτε ορθολογιστικά είτε όχι, σε ατομικό επίπεδο (από μέσα).

Ας μείνουμε στο ένα δεδομένο, αναμφισβήτητο και αποδεκτό απ'όλες τις πλευρές συνδετικό μας κρίκο. Το ότι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. 'Ότι λατρεύουμε τον Ελληνισμό και όσα αυτός αντιπροσωπεύει σ'εμάς και στην υφήλιο ολόκληρη. 'Οτι θέλουμε να προάγουμε το πνεύμα και τη φιλοσοφία του. (Ευάρεστο και στο Δία και στο Χριστό) . Ελάχιστη σημασία έχει αν είμαστε μονοθεϊστές ή πολυθεϊστές. Αν λατρεύουμε Χριστό ή Δία, φτάνει ο Χριστός να σέβεται και να τιμά τον Δία, (που το έκανε, κι ας καταδείξει κάποιος το αντίθετο) και ο Δίας (οι σημερινοί λάτρεις του) το Χριστό, γιατί έχουν περισσότερα που τους ενώνουν, απ'όσα (ανθρωπόφτιαχτα) τους χωρίζουν.

Ξέρω πως είναι στη φύση και στο dna του 'Ελληνα ο αντίλογος, η αντιπαράθεση που μπορεί να φτάσει ακόμα και στη διχόνοια. Είναι ένα ελάττωμά μας αυτό που συχνά μας κάνει τρωτούς. 'Ενα καρκίνωμά μας που πρέπει να παλέψουμε συνειδητά, αν όχι για να το αποβάλλουμε ή να το εξαλείψουμε εντελώς, τουλάχιστον να το μετατρέψουμε σε «καλοήθη όγκο», που θα υπάρχει μεν στο Σώμα των Ελλήνων, δε θα το σκοτώνει όμως αργά αργά, διάβολε!

Δώστε λοιπόν τα χέρια Χριστιανοί και Εθνικοί, γιατί πάνω και πέρα απ'αυτή την ταμπελίτσα που κρεμάσατε πάνω σας, αυτή που προέχει και υπερέχει σε λάμψη και αίγλη, είναι αυτή του ΕΛΛΗΝΑ!




----
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Παρ 20 Απρ 2007, 13:28

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:01 pm

Από APOLLONN στις 6/4/2006 16:38


Και φαντασου ο Χριστος κι ο Διας να τα πινουν σε κανα κουτουκακι και να κανουν χαζι με την φαγωμαρα των κοροιδων.



=====


Από Arela στις 6/4/2006 17:09


Μόνο χάζι? Να γελάνε με την ανοησία μας και θα θλίβονται για τους λόγους που βρίσκουμε κάθε φορά για να διασπαστούμε! 'Ημαρτον Κύριε, Βόηθα μας Ζευ!
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Δημοσίευση από Yperboreios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:28

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:02 pm

Από Kronios_1_ στις 6/4/2006 18:57


Λογικό ειναι για κάποιον που βάζει την Ελλάδα πάνω απο όλα να μην θέλει να βλέπει συνεχώς στην χώρα του εναν εμφύλιο πόλεμο ανάμεσα σε εθνικούς και χριστιανούς.Να μην θέλει να διαχορίσει την ιστορία σε αρχαία Ελλάδα και Βυζάντιο.Άυτος που βάζει την Ελλάδα πάνω απο όλα βλέπει όλη την ιστορία της Ελλάδας το ίδιο σημαντική και δεν διαχορίζει θρησκείες και φιλοσοφίες.Πάντα σεβαστή η άποψή του σε όποιον σκεύτεται έτσι αλλα εγω αναρωτιέμαι.Πώς γίνεται να βάλεις ένα έθνος πάνω απο την θρησκεία?Πώς μπορεί κάποιος να βάζει το Ελληνικό έθνος πχ πάνω απο τον Θεό ή τους Θεούς?Εγω προσωπικά το θεωρώ λάθος να λέει κάποιος πάνω απο όλα Έλληνας και απο θρησκεία ότι προκύψει.Για να μήν μιλάω μόνο για το Ελληνικό έθνος θα το πώ πιό γενικευμένο.Πιστεύω οτι τα έθνοι ειναι ανθρώπινα δημιουργήματα και για αυτο δεν γίνεται να μπούνε πάνω απο τον Θεό ή τους Θεούς.Τα Θεικά δημιουργήματα ειναι ανώτερα σε κάθε θρησκεία και όχι τα ανθρώπινα ανώτερα απο τα Θεικά.Δικαίωμά τους να έχουν τέτοιες απόψεις όσοι βάζουν το έθνος πάνω απο όλα αλλα οταν μιλάμε για την θρησκεία των εθνικών και τον χριστιανισμό ειναι δυο πράγματα τελείως διαφορετικά.Σαν εθνικός σέβομαι τον χριστιανό αρκεί να κρατήσει την θρησκεία του για τον ευατό του και όχι να προσπαθήσει να βάλει δικά του στοιχεία στην δικιά μου θρησκεία.Γιατι αν αρχίσουμε και εφαρμόσουμε όλοι την ίδια τεχνική και βάλουμε λίγο απο χριστιανισμό,άλλος λίγο απο ινδουισμό,άλλος λίγο απο Βούδα,άλλος λίγο απο Ισλάμ τοτε θα γίνει αυτο που προσπαθούνε να κάνουνε μερικοί που θέλουν να ενώσουνε όλες τις θρησκείες μαζί.Για μένα θα πρέπει ο κάθε ενας να κρατήσει την θρησκεία για τον εαυτό του και να μην προσπαθεί να μπεί με το ζόρι στην θρησκεία κάποιου φουκαρά που νιώθει πολύ όμορφα όπως την ξέρει την θρησκεία του και έτσι οπως ειναι του αρέσει και δεν θέλει ποτέ να του την αλλάξει κάποιος βάζοντας ξένα στοιχεία.

Άν δεν κάνω λάθος όλα άρχισαν απο το κανάλι thleasty δηλαδη οι θεωρίες που λένε πάνω απο όλα το έθνος και ας εισαι οτι θρησκεία θες.Αλλα πιό συγκεκριμένα προσπαθούνε να κάνουν τους αρχαίους Έλληνες πρό χριστού χριστιανούς.Η πρώτη ατάκα που άκουσα ηταν πρίν 3 χρόνια απο τον Βελόπουλο που ακόμα την θυμάμαι και γελάω.Γράφει ο Πλάτωνας λέει για την έλευση του Χριστού.Όσα βιβλία και αν έχω απο τον Πλάτωνα φυσικά αυτο δεν το είδα πουθενά.Πιστεύω οτι για να λέμε κάτι πρώτα θα πρέπει να έχουμε και τα αποδεικτικά στοιχεία και τότε θα το κοιτάξουμε αν πράγματι ειναι αλήθεια ή ψέμα.Τώρα αν αυτοί οι άνθρωποι λένε χριστιανούς τους αρχαίους Έλληνες για να κάνουν τους νεοέλληνες να συμπαθήσουν την αρχαιότητα τοτε ειναι σίγουρα κάτι καλό αλλα μέχρι ενός σημείου.Το θέμα ειναι οτι δέν υπάρχει κάποια ιερή βίβλος στην αρχαία θρησκεία (ευτηχώς!) και για αυτο δεν ειναι τόσο εύκολο να χώσεις ξένα στοιχεία μέσα σε αυτην.Μπορούμε όλοι μαζί να πάρουμε για παράδειγμα την καινή διαθήκη και ενα οποιοδήποτε βιβλίο αρχαίου Έλληνα φιλοσόφου.Θα χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα το έργο Ίσις και Όσιρις απο τον Πλούταρχο.Σε αυτο το έργο ο Πλούταρχος αναφέρει κάτι για τους θεούς.Οτι αυτα που λένε για τους Θεούς των Αιγυπτίων και φυσικά και των Ελλήνων δεν ειναι ιστορίες Θεών στην πραγματικότητα αλλα μεγάλων Δαιμόνων!Το τί λέει τωρα η καινή διαθήκη για τους δαίμονες όλοι το ξέρουν.Γενικα η αρχαία θρησκεία ειναι τελείως διαφορετικοί και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να ενωθεί με κάποια άλλη.Και όχι μονο αυτη αλλα και όλες οι θρησκείες εχουν διαφορετικές απόψεις για τον ψυχικό-πνευματικό κόσμο.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να βοηθήσουμε τον Σιωνισμό στο να ενώσει πολλές θρησκείες μαζί.Άν γίνει αυτο θα χαθεί η γνησιότητα των ιδεών.Θα αλλάξουν τα πάντα και δεν πρέπει να γίνει αυτο οπως δεν πρεπει να αλλάζει η γλώσσα και άλλα πολλά.

Περιμένω με ενδιαφέρον τον οποιονδήποτε παραθέσει στοιχεία τα οποία ενώνουν αρχαία θρησκεία και χριστιανισμό.Πάντα ειμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη και ποτέ δεν θα φερθώ προσβλητικά ουτε σε χριστιανό ουτε σε κανέναν.
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Παρ 20 Απρ 2007, 13:28

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:04 pm

Από Arela στις 6/4/2006 21:28


Eγώ Μάκη θα εστιάσω σε 3 σημεία του ποστ σου:
Πάντα σεβαστή η άποψή του σε όποιον σκεύτεται έτσι αλλα εγω αναρωτιέμαι.Πώς γίνεται να βάλεις ένα έθνος πάνω απο την θρησκεία?Πώς μπορεί κάποιος να βάζει το Ελληνικό έθνος πχ πάνω απο τον Θεό ή τους Θεούς?Εγω προσωπικά το θεωρώ λάθος να λέει κάποιος πάνω απο όλα Έλληνας και απο θρησκεία ότι προκύψει.Για να μήν μιλάω μόνο για το Ελληνικό έθνος θα το πώ πιό γενικευμένο.Πιστεύω οτι τα έθνοι ειναι ανθρώπινα δημιουργήματα και για αυτο δεν γίνεται να μπούνε πάνω απο τον Θεό ή τους Θεούς.Τα Θεικά δημιουργήματα ειναι ανώτερα σε κάθε θρησκεία και όχι τα ανθρώπινα ανώτερα απο τα Θεικά.Δικαίωμά τους να έχουν τέτοιες απόψεις όσοι βάζουν το έθνος πάνω απο όλα αλλα οταν μιλάμε για την θρησκεία των εθνικών και τον χριστιανισμό ειναι δυο πράγματα τελείως διαφορετικά.



Το ποιο τοποθετείται "πάνω" ή "κάτω" δεν είναι το ζητούμενο εδώ φίλε. Τις προταιρεότητες αυτές τις θέτει έκαστος εξ ημών μέσα του. Εγώ είπα ότι το θρήσκευμα και η πίστη στον όποιο Θεό είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ υπόθεση του καθένα, ενώ το 'Εθνος είναι υπόθεση ΟΛΩΝ όσων νιώθουν ότι ανήκουν σ'αυτό.
Όπως πολύ σωστά είπες, η πίστη του καθένα είναι σεβαστή, και δε βλέπω το λόγο γιατί ο εθνικός, ή ο ισλαμιστής, ή ο βουδδιστής να κρίνει το δικό μου πιστεύω, εφ'όσον με αφορά προσωπικά. ('Εχω ακούσει από εθνικούς τον χαρακτηρισμό "εβραιόψυχους", όταν αναφέρονται σε χριστιανούς που όμως είναι ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ, και έχω βγεί έξω απ'τα ρούχα μου. 'Οχι γιατί εγώ είμαι χριστιανή, αλλά με το θράσος και το στυλάκι του αυτόκλητου κριτή που νομίζουν ότι δικαιούνται να κρίνουν την πίστη- θέμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του διπλανού τους). Το 'Εθνος όμως, εφ'όσον μας αφορά ΟΛΟΥΣ, δεν είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, αλλά υπόθεση ΟΛΩΝ και μάλιστα ΕΝΩΜΕΝΩΝ. Προσωπικά αυτό υπερτονίζω όταν λέω, ότι πέρα από θρησκείες, πάνω απ'όλα είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Αυτό είναι το ΚΟΙΝΟ (κι όχι ατομικό) που θα'πρεπε να μας ενώνει. Θα'πρεπε δηλαδή όλοι οι Ελληνες να εστιάζουμε σ'αυτά που μας χωρίζουν- όπως τα θρησκευτικά που δεν μας αφορούν σαν σύνολο αλλά μόνο σαν ατομικές οντότητες? Δεν το νομίζω...

Κι εγώ τότε που "ανήκω", που έχω κάθετες διαστάσεις με το χριστιανικό δόγμα, το οποίο όντως ενστερνίζεται εβραϊκά πρότυπα (αιρετική κατ'αυτούς) αλλά είμαι εξ'ίσου αρνητική μ'έναν δογματισμό που αναφύεται εν είδει φανατισμού και ζήλωσης ανάμεσα στους εθνικους? (εβραιόψυχη κατ'εκείνους). Να σου πω εγώ που ανήκω? Ανήκω στην ΕΛΛΑΔΑ, που δεν είναι μόνο θρησκεία, είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΔΕΑ, και το πρωταρχικό κύτταρο πνευματος και πολιτισμού στον πλανήτη, και αν αυτά δεν απαρτίζουν κομμάτι του ΘΕΙΟΥ, τότε δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να το απαρτίζει!

Γιατι αν αρχίσουμε και εφαρμόσουμε όλοι την ίδια τεχνική και βάλουμε λίγο απο χριστιανισμό,άλλος λίγο απο ινδουισμό,άλλος λίγο απο Βούδα,άλλος λίγο απο Ισλάμ τοτε θα γίνει αυτο που προσπαθούνε να κάνουνε μερικοί που θέλουν να ενώσουνε όλες τις θρησκείες μαζί



Θα ξαναπώ αυτό που κατέθεσα και έξω. Ο Θεός το θείον ή οι θεοί τελοσπάντων για κάποιους, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ, και ασφαλώς δεν κατοικοεδρεύει ούτε στον 'Ολυμπο, ούτε στο Φανάρι ούτε στο Βατικανό ούτε στη Μέκκα. Ο Θεός είναι ασύλληπτη πανσυμπαντική δύναμη χωρίς όρια και περιορισμούς, μακρυά απ' δικές μας μικροψχιές και τις στενές λογικές, και όποιος πει ότι μπορεί να "συλλάβει" έστω και το απειροελάχιστο απ'την υπόστασή του, κατά τη γνώμη μου πάντα, πλανάται πλάνην οικτράν.

'Αλλο η παγκοσμιοποίηση (χειραγώγιση σιωνιστικού τύπου) κι άλλο ο οικουμενισμός τον οποίον και προήγαγε πρώτη η Ελλάδα και μέσα απ'αυτόν έλαμψε ο Ελληνισμός!

Περιμένω με ενδιαφέρον τον οποιονδήποτε παραθέσει στοιχεία τα οποία ενώνουν αρχαία θρησκεία και χριστιανισμό.Πάντα ειμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη και ποτέ δεν θα φερθώ προσβλητικά ουτε σε χριστιανό ουτε σε κανέναν





Είναι πολλά τα κοινά...Εμπεριστατωμένη μελέτη και διατριβή δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα (ίσως αργότερα), θα σου πω όμως ότι κι ο χριστιανισμός στο ίδιο μήκος κύματος "παίζει" σε πολλές εκφάνσεις του, τοιυλάχιστον στην Ελλάδα. Βλέπε πολλά ήθη και έθιμα έχουν μεταφερθεί στο σύγχρονο Ελληνισμο΄μέσα απ'την αρχαιότητα, και δη σε χριστιανικές γιορτές΄. Βλέπε και Αη Νικόλα έναντι Ποσειδώνα και μύρια άλλα τέτοια...
Μα πόσο έχει στ'αλήθεια σημασία αυτό? Σημασία έχει ν'αγαπάμε, να χαιρόμαστε, και πάνω απ'όλα να καμαρώνουμε για την κληρονομιά μας, και να στεκόμαστε αντάξιοί της. ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΕΟΥ, όχι στις θεωρητικές θρησκευτικές θεάσεις μας.
Μπορείς να με πεις Χριστιανή στο βαθμό που τιμώ και σέβομαι τον Χριστό σαν φυσιογνωμία που άφησε γερά το αχνάρι της στον πλανητη, μέγα ΄μυστη και λάτρη του Ελληνισμού. Μπορείς με την ίδια λογική να με πεις και Αριστοτελική γιατί ενστερνίζομαι και τη φιλοσοφία του και μελετώ το έργο του, όπως μπορείς να με πεις και Σωκρατική γιατί λατρεύω τον Σωκράτη. Μπορείς επίσης να με πεις και Εθνική, γιατί τιμώ τους προγόνους και τα ειωθώτα και μαζί τους στον αγώνα για τη διατήρηση/φροντίδα/σεβασμό΄των θησαυρών μας.
Τι να λέει τώρα αυτό? Οτι είμαι ένας αχταρμάς? Μα ο άνθρωπος και το πνευμα του είναι πολυσύνθετο κι όχι μονομερές. Γιατί λοιπόν το ένα να αποκλείει τα άλλα? Από πότε ο Ελληνισμός και το πνεύμα του περιχαράκωνε εαυτόν και απαξίωνε αυτό που ήταν έξω απ'τα εδάφη του- αλλά ΜΕΣΑ στις λογικές του? (αυτό το λέω ειδικά για το Χριστό, όχι για τα χριστιανικά ιερατεία που μόνο σ'αυτόν δεν εστιάζουν στην ουσία- και έρχομαι κι εγώ με μια ερώτηση σε σένα: Πες μου εσύ, πού, πότε και κατά ποια έννοια, λογική ή προσέγγισή του, ήρθε σ'αντίθεση ο Χριστός με το πνεύμα του Ελληνισμού? Μήπως το ενστερνιζόταν? Και μήπως...λέω μήπως ερχόταν ΜΟΝΙΜΩΣ σε άγρια κόντρα με τον Εβραϊσμό και το σαθρό ιερατείο του, και επειδή τους έμπαινε ΤΟΣΟ χοντρά στο ρουθούνι τον φάγανε κιόλας?)



.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Totenkopfe
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ 2007, 22:27
Irc ψευδώνυμο: Totenkopfe

Δημοσίευση από Totenkopfe » Παρ 20 Απρ 2007, 13:29

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:05 pm



Μα είναι γελοίο να θεωρείται αποκλειστικά η θρησκεία μέτρο σύγκρισης έθνους και κοινωνίας.Είναι βασικό στοιχείο,μα όχι απόλυτο για την αναγνώριση της πολιτιστικής ταυτότητος ένους έθνους.
Οι αρχαίοι λέγοντας Έλληνες εννοούσαν κοινή γλώσσα,κοινή θρησκεία,κοινή καταγωγή,ήθη και έθιμα.
Ομόαιμο,ομόγλωσσο,ομόκαπο(οι πρόγονοι κάθονταν κάτω από την ίδια φωτιά),ομόθρησκο.

Η θρησκεία δεν πρέπει να αποτελεί σύνορο.Άλλωστε κάθε πόλη στην αρχαιότητα είχε τοπικούς ήρωες-θεούς διαφορετικούς από άλλες πόλεις.
Ακόμη και σήμερα διατηρείται αυτό.π.χ Θεσσαλονίκη Αγ.Δημήτριος,Κέρκυρα Αγ.Σπυρίδωνας κ.λ.π.
Πρέπει δηλαδή να είναι στα μαχαίρια οι δυο πόλεις γιατί έχουν διαφορετικούς αγίους.Όχι δα.
Επιπλέον ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε τον συνάνθρωπο αν δεν πιστεύει σε δόγμα διαφορετικό από το δικό μας.Οι χριστιανοί ας κοιτάνε τη δουλειά τους,οι ολυμπιστές τη δική τους και εμείς οι υπόλοιποι τη δική μας.Ας μη μπαίνουμε στα χωράφια των άλλων.Ο πόλεμος πόλεμο θα φέρει.Και διχόνοια.Τόσες λίγες διαφορές έχουν όλες οι θρησκείες που δεν αξίζει να ψάχνουμε τα ελαττώματα της κάθε μιας.
Όλες το ίδιο προσφέρουν.Ελπίδα στον απελπισμένο.
Γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας;


====


Από Arela στις 7/4/2006 07:47


Φίλε σ'αυτό δεν έχω παρά να προσυπογράψω και να υποκλιθώ.Smile
Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Παρ 20 Απρ 2007, 13:29

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:06 pm

Από Kaveiros_1 στις 7/4/2006 10:21


Θα συμφωνήσω με τον Totenkopfe στο ότι η θρησκεία έχει να κάνει με τον πολιτισμό ..όχι όμως με το θείο. Τα δόγματα απέχουν μακράν από την έννοια του θείου..Θα διαφωνήσω κάθετα με τον Kronios_1_. Πάνω απ' όλα ο θεός, μετά το έθνος και μετά το δόγμα - θρησκεία. Θα μπω στον κόπο να θεωρήσω αναπόσπαστη ΠΑΡΑΔΟΣΗ των ελλήνων την ορθοδοξία, μόνο όταν αυτή παραδεχτεί τη ζημιά που προκάλεσε στην ελεύθερη έκφραση, την πρόοδο κτλ, όχι μόνο στους Έλληνες, αλλά αρχικά...στους Έλληνες. Με ποιά λογική θα βάλω πάνω απ΄ όλα ένα δόγμα που περιέχει θεό που σκοτώνει και τρέφει αισθήματα μίσους για τον Έλληνα πρόγονο??? Μη σκοτιζόμαστε λοιπόν άδικα και μη μπλέκουμε τη λούτσα με τη βούρτσα.Ο χριστιανισμός και τα άλλα Μεσανατολίτικα παράγωγα και όμοια του είναι απλώς φιλοσοφίες που ουδεμία σχέση έχουν με το θείο. Το δωδεκάθεο είναι απλώς ένα δόγμα που προϋπήρξε του Χριστιανισμού και η μόνη του διαφορά (κατά τη δική μου γνώμη) είναι οτι εμπεριείχε περισσότερη ελευθερία. Παρ' αυτά θεωρώ οτι στις μέρες μας είναι γελοίο να μπαίνει η θρησκεία πάνω από το έθνος.Και θεωρώ οτι είναι γελοίο να αναζητά κάποιος το θείο σε γραφές, κοράνια, γυάλες, κτλ. Επίσης θα τονίσω αυτό που έγραψα και στο θέμα που ανοίχτηκε στα μηνύματα "ΠΕΡΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ". Αν θέλουμε να κάνουμε ανάλυση δογμάτων...ας ξεκινήσουμε από το Ελληνικό. Ως πότε θα ασχολούμαστε με τα εισαγώμενα? Οι κρίσεις και οι διδαχές που έχουμε για το αρχαίο ελληνικό θρήσκευμα προέρχονται κυρίως μέσα από χριστιανικές δαιμονολογίοεξορκισμοκαθαγιασεις και άλλες τέτοιες στενομυαλιές. Από την άλλη πλευρά έχουμε τους θερμοκέφαλους εθνικούς που έχουν βάλει στόχο να κάψουν εκκλησίες... Ε όχι... ούτε αυτό είναι δωδεκάθεο...ούτε ο Χριστιανισμός ελληνική ιστορία. Το ρεύμα των εθνικών είναι απλά σημείο των καιρών, φανατισμός και τάση υπερελληνισμού. Ο χριστιανισμός από την άλλη είναι κληρονομιά που έκατσε στις πλάτες μας μετά από διατάγματα και άλλες χιτλερικές μεθόδους.Αν όλα αυτά σχετίζονται με το θείο... εγώ είμαι ο Μέγας Αλέξανδρος.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Δημοσίευση από Yperboreios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:29

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:06 pm


Σχετικά με το έθνος θελω να πώ μονο ενα πράγμα.Πιστεύω οτι και αυτο ειναι μια προσωπική υπόθεση γιατι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για αυτο στουσ ανθρώπους οπως με τις θρησκείες.Για παράδειγμα αλλιώς βλέπει το έθνος ο αναρχικός που θέλει την κατάργησή του,αλλιώς ο κομμουνιστής,αλλιώς ενας Χιτλερικός,αλλιώς οι δημοκράτες και αλλιώς οι εθνικιστές.Και στο μέλλον μπορεί να υπάρξουν καινούργιες πολιτικές ιδεολογίες οπου να βλέπουν το έθνος σαν κάτι τελείως διαφορετικό απο όσες ιδεολογίες ξέρουμε σημερα.Και φυσικά για να μην κατηγορούμε μονο τις θρησκείες να πούμε οτι ο δογματισμός υπάρχει και στην πολιτική.Γιατι δογματισμός ειναι οταν πιστεύεις οτι εσύ έχεις τις σωστές απόψεις και όλοι οι άλλοι ειναι λάθος.Εγω προσωπικά στην πολιτική βλέπω περισσότερο δογματισμό.Όλοι ξέρουν επίσης οτι στην πολιτική οι νόμοι που υπάρχουν ειναι πολύ περισσότεροι απο ότι στις θρησκείες.Τέλος σχετικά με την Ελληνική φυλή θα πώ οτι αλλιώς έβλεπαν οι αρχαίοι την έννοια Έλληνας και αλλιώς την βλέπουν οι σημερινοί Έλληνες.Για παράδειγμα ο Στράβωνας και ο Διόδωρος ο Σικελιώτης θεωρούνε Έλληνες τους Ρωμαίους αλλα οι σημερινοί τους θεωρούνε βάρβαρους.Οι απόψεις αλλάζουν κάθε εποχή για όλα τα θέματα όχι μονο με την θρησκεία.Το ποιά ειναι η σωστή άποψη ισως να μην το γνωρίζει κανείς.

Σχετικά με την αρχαία θρησκεία και τον χριστιανισμό που συγκρίνουμε θα ήθελα να μιλήσουμε για το πώς τα έβλεπαν οι Έλληνες στο παρελθόν και όχι οπως το βλέπουμε εμείς γιατι εκείνη ξέρουν καλύτερα επειδη αυτοί δημιούργησαν αυτες τις δύο θρησκείες και όχι οι σημερινοί.Θα πρέπει να δούμε κείμενα των αρχαίων φιλοσόφων και την καινή διαθήκη για να δούμε αν έχουν κοινά σημεία.Αλλα κοιτάζοντας στα πιό σημαντικά και όχι σε λεπτομέρειες.Στο προηγούμενο μύνημα ειχα αναφέρει τον Πλούταρχο και τι λέει για τος θεούς.Θα το ξαναπώ ομως.Στο έργο του Περι Ίσιδος και Οσίριδος λέει οτι αυτα που λέγοντε για τους θεούς δεν ειναι μύθοι θεών στην πραγματικότητα αλλα μεγάλων δαιμόνων και στους Έλληνες και στους Αιγύπτιους.Ο Πλούταρχος πιστεύει οτι οι θεοί ηταν δαίμονες και έγιναν θεοί μετά τον θάνατό τους γιατι πρόσφεραν πολλά και σημαντικά στην ανθρωπότητα.Οι χριστιανοί ομως έχουν άλλη γνώμη για τους δαίμονες και αυτο όλοι το ξέρουν.Τωρα θα πώ και για τον Τίμαιο τον πυθαγόρειο φιλόσοφο που κατέγραψε ο Πλάτωνας την συζήτηση που ειχε με τον Σωκράτη και άλλους.Ειναι το γνωστό έργο του Πλάτωνα Τίμαιος-Κριτίας.Στον στοίχο 41a ο Τίμαιος λέει καταρχίν οτι υπάρχουν Θεοί που ειναι φανεροί αλλα και άλλοι που παρουσιάζονται οταν το θέλουν.Μιλάμε για μία πίστη δηλαδή πολυθειστική όσο και αν λένε μερικοί οτι οι αρχαίοι πίστευαν σε έναν Θεό.Πιό πίσω στον στοίχο 40a αναλύει την μορφή των ορατών θεών.Λέει οτι γένος των Θεών ειναι απο πύρ,για να φαίνεται και να ειναι όσο το δυνατόν λαμπρότερο και ωραιότερο.Πιό κάτω γράφει,προκειμένου δε το γένος των θεών να μιάζει με το σύμπαν,έχει σχήμα κυκλικό.Το γένος των θεών συνακολουθεί το σύμπαν και ειναι τοποθετημένο σε όλον τον ουρανό κυκλικά.Για όσους δεν το έχουν διαβάσει ή δεν το κατάλαβαν ο Ιίμαιος εννοεί οτι οι Θεοί ειναι οι γνωστοί σε όλους μας πλανήτες και ο Ήλιος.Πιό κάτω (41d) αναφέρει οτι τα αστέρια ειναι ψυχές.Ο Τίμαιος τα λέει ξεκάθαρα για το πώς βλέπει τους θεούς και φυσικά ετσι τους έβλεπαν οι Πυθαγόρειοι φιλόσοφοι γενικά.Και ο Πλάτωνας συμφωνεί με τους Πυθαγόρειους γιατι κατέγραψε όλη την άποψη του Τίμαιου στο έργο του.Και κανείς απο τους παρεβρισκόμενους δεν ειχε διαφωνήσει ούτε ο Σωκράτης ουτε οι άλλοι.Δέν ειδα ποτέ ομως χριστιανό να έχει τις ίδιες απόψεις.Το μόνο που βλέπω ειναι μεγάλες διαφορές.Οι αρχαία θρησκεία έχει σχέση με την αστρονομία και την αστρολογία ενώ ο χριστιανισμός ειναι πιό ανθρωποκεντρική θρησκεία.Τέλος για να μήν παρεξηγηθώ και ξεφύγουμε απο τα σημαντικά στοιχεία να πώ οτι δεν θεωρώ οτι ο Χριστός ηταν ενάντια στο Ελληνικό πνεύμα ή κάτι τέτοιο αλλα πιστεύω οτι η αρχαία θρησκεία ειναι απλά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ απο τον χριστιανισμό.Σαν μάρτυρες έφερα τον Πλούταρχο και τον Τίμαιο προς το παρών και φυσικά μπορώ να φέρω και άλλους.
Φιλικά Μάκης ο Υπερβόρειος Smile
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:30

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:08 pm



Μάκη, πολλά απ'αυτά που έθεσες, τα συνυπογράφω, ως καταθέσεις γνώσης-και επίγνωσης που θέλησες να μεταφέρεις. Τα εκτιμώ τα μέγιστα. Χαίρομαι που αναφέρθηκες σε τόσο σημαντικά κομμάτια της κληρονομιάς μας. Θέλω όμως να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, να τα βάλουμε στη θέση τους, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ αυτό. Υπήρξε μία σύγχυση επικοινωνιακή μεταξύ μας σε ό,τι αφορά την έννοια/λέξη Εθνος.
Εγώ θα στο πω απλά, επαναλαμβάνοντας: ΕΘΝΟΣ, από ΕΘΟΣ = ΗθΟΣ - (Συνήθειες-ήθη-έθιμα-τρόπος ζωής και γενικών θεάσεων ενός λαού).
Οι αποφάσεις/δράσεις/αντιδράσεις για ένα ΕΘΝΙΚΟ ζήτημα, δεν πρέπει να καθορίζονται από ιδεολογίες, αλλά από την ΑΓΑΠΗ που τρέφουμε για τον τόπο που μας γέννησε και μας ανάθρεψε, εν προκειμένω για μας, απ'την Ελλάδα, τη μάνα και πατρίδα μας. Για παράδειγμα, μπορεί ένα σύνολο ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ (Που αγαπούν νοιάζονται για την πατρίδα- και άρα την εθνική ΣΥΝΟΧΗ) το οποίο αυτό σύνολο μπορεί να περιλαμβάνει δεξιους, κεντρώους, αριστερους, οικολόγους, χριστιανοδημοκράτες, αναρχικούς, ακόμα και φασίστες, να νιώθουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ αγανάκτηση, πόνο, οργή ή απελπισία, μπροστά στο ξεπούλημα όχι μόνο της ονομασίας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, αλλά και σ'όλα όσα αυτή αντιπροσωπεύει...Αναπόσπαστο κομμάτι της δικής μας ιστορίας δηλαδή, που άλλοι καπηλεύονται, οικειοποιούνται ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ το ανήθηκα ενώ οι κυβερνώντες το παίζουν τρία πουλάκια κάθονται. Μπορεί επίσης οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι διαφορετικών ιδεολογιών, ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ και γενικά κοσμοθεωριών, να εξοργίζονται ΕΞ ΙΣΟΥ ΕΝΤΟΝΑ με την απαράδεκτη βεβήλωση άνω των 100 προγονικών μας τάφων, για να χτιστούν σινεμά, εμπορικά κέντρα και δεν ξέρω τι άλλο, πάνω σ'αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι γης της Χιου. Αυτά τα κοινά συναισθήματα λοιπόν που ενώνουν όλους αυτούς εκπορεύονται από το γεγονός ότι ενυπάρχει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ στο ψυχικό DNA όλων τους, και όλοι τους απ'το δικό τους μετερίζι ίσως ο καθένας, θα θελήσουν καποια στιγμή να αντιδράσουν, να αγωνιστούν για τα εθνικά μας δίκια που παραβιάζονται κατάφορα- και παραπάνω σου έδωσα μόνο δύο από τα πάμπολλα παραδείγματα... 'Ετσι, για να εξηγιόμαστε ως προς το τι εννοώ εγώ όταν λέω ΕΘΝΟΣ, χωρίς εθνικιστικές κορώνες και άλλα φούμαρα. Η απλή αγάπη μου για την πατρίδα μου, που δε μου επιτρέπει ν'ανέχομαι μειοδοσίες, αδικίες, και απαξία στην πλάτη της. Και πες μου τώρα ποιος 'Ελληνας που νιώθει και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 'Ελληνας (συνειδητά, όχι μόνο στα χαρτιά) δε θα συμφωνούσε μ'αυτή την οπτική μου. Βρες μου έναν. Αν μου τον βρεις, ένα είναι βέβαιο. ΔΕΝ είναι Ελληνας. Μιλάς για τους προγόνους. Θα πάω πιο κοντά. Θα σου μιλήσω για τον πατέρα σου. Σου χτίζει ένα σπίτι, σωστό παλάτι, που όλοι τριγύρω στην περιοχή το κοιτάνε με θαυμασμό, ή το ζηλεύουν. Πεθαίνει ο πατέρας σου το παίρνεις εσύ. Θ'αφήσεις να'ρθουν οι όποιοι άγνωστοι ή και γνωστοί, ξένοι ή και φίλοι να στο διαλύσουν στα εξ ων συνετέθη? Δε θα ΄τους δεις σαν φυσικούς εχθρούς σου αν επιχειρήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο? Και δεν θα τους πολεμήσεις με όσες δυνάμεις και μέσα διαθέτεις? Ασφαλώς και θα το κάνεις. Θ'αφήσεις λοιπόν την κληρονομιά, αλλά και τον τόπο ολόκληρο, αυτή τη μικρή άγαπημένη πατρίδα που σου άφησαν οι πρόγονοι (που βλέπω πως τιμάς έτσι κι αλλιώς), να σου την καταστρέψουν, καταλάβουν, κατακερματίσουν, εξευτελίσουν? Αν το μπορείς, ε, τότε ναι, να μην μιλάς για 'Εθνος, ούτε και για πατρίδα. Να στέκεσαι μόνο στην έννοια ΕΘΝικός (?) πόυ όμως προσδιορίζει μόνο την θρησκευτική σου κατεύθυνση. Και να μην μου προτάσσεις ούτε για προγόνους όπως Τίμαιο, Σωκράτη, Πλουταρχο, Πλάτωνα, Πυθαγόρειους, ΟΡΦΕΑ, μόνο και μόνο σαν χειριστήρια για να επιχειρηματολογήσεις για θρησκευτικά ειωθώτα. 'Ολοι αυτοί που ανέφερες, (πολλούς ίσως και να ξέχασα), δεν περιορίζονται ουτε περιχαρακώνονται σε μικροθρησκευτικές θεάσεις, που δεν θα'πρεπε να έχουν πρώτη θέση στην γενική θεώρηση των πραγμάτων. ΠΡΩΤΗ θέση έχει ο τόπος που τους γέννησε όλους αυτούς, το πνεύμα, ο πολιτισμός, η φιλοσοφία, κι οι επιστήμες που γεννήθηκαν μαζί τους, ακόμα και μυριάδες σοφές μυστικιστικές ή μεταφυσικές θεάσεις, που μέχρι και σήμερα δεν έχουμε καταφέρει να τις αποκωδικοποιήσουμε όλες. Αλλά για το Θεό, (ή για τους θεούς αν θες), το να τους κάνουμε από γίγαντες νάνους, το να τους συμπιέζουμε σ'ένα μικρό πακετάκι, για να τους βάλουμε κολλαούζο δίπλα σε μια θρησκεία, και για να εξυπηρετήσουν τη θρησκεία αυτή, τους αδικεί κατάφορα, όπως αδικεί και την πατρίδα μας συνολικά.

Θρησκεία όπως πολύ σωστά έχουν επισημάνει πολλοί φίλοι μας εδώ, είναι ένα είδος ανθρωπόφτιαχτης θεώρησης με μπόλικο δόγμα (πολέμια του οποίου εγώ ήδη έχω δηλώσει, για την ΚΑΘΕ θρησκεία) και θέσφατα και αναπόδεικτα αξιώματα, σε μια απέλπιδα προσπάθεια του ανθρώπου/των ανθρώπων να προσεγγίσει/σουν το θείο. Στο βαθμο΄που θα βρισκόμαστε σ'αυτό το γήινο πεδίο, να'σαι βέβαιος ότι ΠΟΤΕ δεν θα το προσεγγίσουμε αρκετά. Μόνο να το λατρεύουμε και πάνω απ'όλα να το ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ σαν άγνωστη ασύλληπτη πανσυμπαντική δύναμη μπορούμε, να μην κάνουμε δηλαδή το θεό - θεούλη, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα που εμέας μας γουστάρουν και από 'κει και πέρα να μην εστιάζουμε αποκλειστικά κι απόλυτα σε κάτι που κατ'ουσίαν μας διαφεύγει. Υπάρχουν πράγματα ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ εδώ, που αγαπάμε, αλλά ταυτόχρονα κατανοούμε, αγαπάμε, διαφυλάσσουμε, πράγματα όπως η πατρίδα μας, η αστείρευτη γνώση και σοφία που εξέπεμψε, και αυτά είναι πράγματα που ΕΠΙΣΗΣ μπορούν να γίνουν όχημα να πλησιάσουμε το θείον... 'Οχημα στο οποίο θα μπορούσε να ανέβει και ο "εθνικός" και ο χριστιανός, και ο αγνωστικός, ακόμα και αυτός που δηλώνει άθεος!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Δημοσίευση από Yperboreios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:30

)

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:09 pm


Τελικά τωρα κάνουμε σύγκριση και πολιτικής εκτος απο την θρησκεία αλλα δέν πειράζει ;p

Ξεκινάς κάπως έτσι:
Οι αποφάσεις/δράσεις/αντιδράσεις για ένα ΕΘΝΙΚΟ ζήτημα, δεν πρέπει να καθορίζονται από ιδεολογίες, αλλά από την ΑΓΑΠΗ που τρέφουμε για τον τόπο που μας γέννησε και μας ανάθρεψε, εν προκειμένω για μας, απ'την Ελλάδα, τη μάνα και πατρίδα μας. Για παράδειγμα, μπορεί ένα σύνολο ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ (Που αγαπούν νοιάζονται για την πατρίδα- και άρα την εθνική ΣΥΝΟΧΗ) το οποίο αυτό σύνολο μπορεί να περιλαμβάνει δεξιους, κεντρώους, αριστερους, οικολόγους, χριστιανοδημοκράτες, αναρχικούς, ακόμα και φασίστες, να νιώθουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ αγανάκτηση, πόνο, οργή ή απελπισία, μπροστά στο ξεπούλημα όχι μόνο της ονομασίας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, αλλά και σ'όλα όσα αυτή αντιπροσωπεύει...


Σχετικά με τους αναρχικούς και τους αριστερούς διαφωνώ.Αυτοί έχουν την τάση να λένε τα ακριβώς αντίθετα απο αυτους που αγαπάνε την πατρίδα τους.Μπορούμε να φέρουμε εδω στην συζήτηση εναν οποιονδήποτε αναρχικό ή αριστερό και να πεί οτι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου σχετικά με την Μακεδονία.Οι βασικές τους ιδέες ειναι οτι δεν υπάρχουν έθνοι,σημαίες,παραδόσεις κλπ.Έχω απο μικρός φίλους και αναρχικούς και αριστερούς και ξέρω πολύ καλά τις ιδέες τους οπως φυσικά και φίλους άλλων ιδεολογιών.Οι αναρχοαριστεροί για να πάνε κόντρα στους αντίθετους απο αυτους καταρχίν συμφωνούν οτι ο Μέγας Αλέξανδρος ηταν ομοφυλόφιλος και άλλα τέτοια μονο και μονο για να σπάσουν τα νεύρα αυτων που αγαπάνε την πατρίδα τους.Και εγώ θα ήθελα όλοι μα όλοι να νοιάζονται για την πατρίδα τους αλλα δυστηχώς υπάρχουν και αυτοί που έχουν άλλες απόψεις και όπως ειπα και πρίν μπορούμε να φέρουμε στην συζήτηση έναν αναρχικό ή αριστερό και να πεί την γνώμη του για την Μακεδονία πχ ή γενικά για την έννοια πατρίδα.

Σχετικά με την θρησκεία πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν εδω λέμε την προσωπική μας άποψη ή την άποψη των αρχαίων και των χριστιανών.Γιατι στο αρχικό κείμενο είδα τον τίτλο ΔίαςVSΧριστός αν δεν κάνω λάθος.Εάν κάνουμε σύγκριση της αρχαίας θρησκείας με τον χριστιανισμό τοτε θα συνεχίσω να βάζω αποσπάσματα αρχαίων φιλοσόφων και της καινής διαθήκης όπως θα έπρεπε όλοι να κάνουμε.Άν ομως λέμε την προσωπική μας άποψη για το πώς βλέπουμε ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ το θείο τοτε ειναι άλλο πράγμα.Παρακαλώ να το ξεκαθαρίσουμε ωστε να συνεχιστεί η συζήτηση.

Φιλικά Μάκης ο Υπερβόρειος :p



-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:31

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:12 pm

Τελικά τωρα κάνουμε σύγκριση και πολιτικής εκτος απο την θρησκεία αλλα δέν πειράζει ;p



Κάθε άλλο. Μόνο για την κομματικο-ιδεολογική πολιτική δε μίλησα.
Μάλιστα παρέθεσες και αυτό που είπα σχετικά, αλλά δεν το κατάλαβες. 'Ισως δεν το διατύπωσα σωστά. Μίλησα λοιπόν γι'αυτά τα θέματα που αφορούν τη χώρα και καίνε όλους μας, ΑΣΧΕΤΩΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ. Κι αυτά τα κοινά είναι που για μένα αποτελούν συνεκτικό ιστό μιας εθνότητας. Αν τώρα κάποιοι απαξιώνουν ή διαφοροποιούνται (προσκωλυόμενοι σε μια οποιαδήποτε ξενόφερτη ιδεολογία) πάνω σ'αυτά που θα'πρεπε να'ναι κοινός στόχος, αγάπη, αγώνας για ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους Έλληνες, ας μην αυτοαποκαλούνται 'Ελληνες κι ας ταμπελιάζουν τους εαυτούς τους μόνο με τον κομματικό τους μανδύα. Δικό τους θέμα, δική τους η επιλογή. Για μένα ο 'Ελληνας δεν πρέπει μόνο να δηλώνει πως είναι, αλλά και να ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
Επειδή όμως έχουμε και αριστερούς εδώ απ'ό,τι έδειξε η ψηφοφορία, μπορούν οι ίδιοι αν θέλουν να προβάλλουν εδώ την θέση τους και να διευκρινίσουν αν ισχύει αυτό που λες εσύ Σουηδεζάκι, ή αυτό που θέλω να πιστεύω εγώ ότι πρέπει να ισχύει για όλους.



Σχετικά με την θρησκεία πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν εδω λέμε την προσωπική μας άποψη ή την άποψη των αρχαίων και των χριστιανών.Γιατι στο αρχικό κείμενο είδα τον τίτλο ΔίαςVSΧριστός αν δεν κάνω λάθος.Εάν κάνουμε σύγκριση της αρχαίας θρησκείας με τον χριστιανισμό τοτε θα συνεχίσω να βάζω αποσπάσματα αρχαίων φιλοσόφων και της καινής διαθήκης όπως θα έπρεπε όλοι να κάνουμε.Άν ομως λέμε την προσωπική μας άποψη για το πώς βλέπουμε ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ το θείο τοτε ειναι άλλο πράγμα.Παρακαλώ να το ξεκαθαρίσουμε ωστε να συνεχιστεί η συζήτηση.



Μα φυσικά για το σήμερα μιλάμε, Σουηδεζάκι :) Σύγκριση σε εντελώς ανόμοια πρέγματα δεν μπορεί να υπάρξει. Στην αρχαία προγονική μας θρησκεία δεν υπήρχε δόγμα, αλλά συμβολισμοί. Στην Χριστιανική (δυστυχώς- και γι'αυτό δηλώνω άθρησκη) υπάρχει δόγμα, το ενοχικό τριπάκι των "αμαρτιών" και η δαμόκλειος σπάθη -φόβητρο του Θεού τιμωρού. Πράγματα τα οποία ΔΕΝ κήρυξε ο Χριστός, έχωσαν όμως μέσα στο δόγμα ως "χριστιανικά" (παυλικά κι εβραϊκά έπρεπε να τα πουν). Αν ειχα να διαλέξω μεταξύ των δύο μόνο, σαφώς θα προτιμούσα τους συμβολισμούς. Δεν υποχρεούμαι διαλέξω όμως και δε με αφορά τέτοια επιλογή, γιατί οι δρόμοι που ακολουθώ προσωπικά στον αγώνα μου να προσεγγίσω το θείο είναι άλλοι... Σέβομαι/τιμώ και τις δυο θρησκείες, τη μια για τους συμβολισμους και τις προγονικές αξίες που φέρει, την άλλη μόνο στο βαθμό που μου γνώρισε την φυσιογνωμία Χριστός - που προσωπικά θεωρώ σπουδαία. (Και όχι μόνο αυτή φυσικά) Επίσης τιμώ/σέβομαι και τις δυο θρησκείες στο βαθμό που αποτελούν συνεκτικό ιστό μιας εθνότητας, η μεν προγονική στην Αρχαία Ελλάδα, η δε Χριστιανική σήμερα. Δεν θεωρώ ότι η μία συγκρούεται με την άλλη, δεν πιστεύω ότι εθνικοί και χριστιανοί, έχουν τίποτα να χωρίσουν, ενώ παράλληλα έχουν πολλά να τους ενώνουν. (ΑΥΤΟ ήθελα να πω με το επίμαχο άρθρο μου)
Απλά λοιπόν παρατηρώ και τοποθετούμαι επ'αυτών όπως εγώ καταλαβαίνω. Χωρίς φόβο, πάθος, εμπάθεια ή φανατισμό και χωρίς μονομερή ή απόλυτη προσήλωση σε κάποια απ'αυτές. Σε καλύπτω?


.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Δημοσίευση από Yperboreios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:31

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:13 pm



Απλά δεν περίμενα οτι θα μιλούσαμε τόσο για το έθνος αλλα δεν με πειράζει.Εγω βασικά απο μικρός ειχα περισσότερους γνωστούς αναρχικούς αλλα θέλω να πιστεύω οτι όλοι ξέρουμε τις απόψεις τους και των αριστερών επίσης.Αφού φτάνουν σε σημείο να καίνε την Ελληνική σημαία δεν χριάζεται να το ψάχνουμε και πολλοί για το τί πιστεύουν για την Μακεδονία.Για αυτους δεν υπάρχει έθνος,φυλή και παραδόσεις.Και στο κάτω κάτω αν είχαμε όλοι το ίδιο ενδιαφέρον για την Μακεδονία και γενικά για το έθνος θα ηταν καλύτερα σήμερα η Ελλάδα.Αλλα όπως βλέπουμε άλλοι βάζουν φωτιά την σημαία,άλλοι βάζουν πάνω απ όλα το ποδόσφαιρο και κάνουν τα γήπεδα ρίνγκ έτσι για να έχουν κάτι να κάνουν στην ζωή τους και άλλοι ειναι κολημένοι στο fame story και τους τραγουδιστές και ψάχνουν για το ποιός ειναι πιό όμορφος/όμορφη.Για το έθνος άλλοι νοιάζονται και άλλοι σχεδόν καθόλου.Και όσοι έχουν μία άποψη για το έθνος δεν έχουν ίδιες απόψεις.Σαν παράδειγμα μιλήσαμε για τους αναρχικούς.Ίσως κάποτε να ηταν αλλιώς αλλα σημερα το έθνος ειναι προσωπική υπόθεση του καθενός.Το πιό λογικό ειναι οτι πρέπει να υπερασπίζεσαι το σπίτι σου αλλα ειναι φυλετικό το θέμα.Αυτοί που πιστεύουν οτι προερχόμαστε απο τον πίθηκο θεωρούνε σαν σπίτι τους όλη την Γή και όχι μονο ενα έθνος γιατι τούς βλέπουν όλους τους ανθρώπους το ίδιο βιολογικά.Ειναι οι οπαδοί της παγκοσμιοποίησης κλπ.Αλλα όλα αυτα ειναι γενικά προσωπική υπόθεση του καθενός όχι επειδή ετσι πρέπει αλλα γιατι πάντα οι άνθρωποι απο την φύση τους είχαν διαφορετικές απόψεις σε πολλά πράγματα.

Σχετικά με την θρησκεία αν μιλάμε για το σήμερα η γνώμη μου ειναι οτι οι θρησκείες εξαφανίζονται.Οι άνθρωποι κοιτάνε περισσότερο να περάσουν καλά γιατι σημερα η ύλη έχει την πρώτη θέση.Και η ύλη ειναι αυτη που ευχαριστεί και το υλικό σώμα για αυτο ειναι πιό βολικό για τους ανθρώπους.Επίσης φοβούντε το ανώτερο και θέλουν ο άνθρωπος να ειναι το μοναδικό ανώτερο όν στην φύση.Αυτα έχω να πώ για τους σημερινούς.Για να πώ την δική μου γνώμη εγω θεωρώ οτι οι αρχαίοι και όχι μόνο οι Έλληνες γνώριζαν περισσότερα για τον πνευματικό κόσμο γιατι τότε η ύλη δεν είχε την πρώτη θέση εκτός απο κάποια χρόνια της Ρωμαικής αυτοκρατορίας.Θεωρώ οτι οι αρχαίοι γνώριζαν περισσότερα απο εμένα γενικά και για αυτο δέν μπορώ να βγάλω δικές μου θεωρίες σχετικά με το θείο αλλα θα ακούσω αυτους που ηταν πιό σοφοί.Οι σημερινοί άνθρωποι το πολύ να βγάλουν δικές τους θεωρίες οπως η ομάδα Ε οπου βλέπουν θεούς και αγγέλους σαν εξωγήινους που κατοικούνε σε κάποιο μέρος του σύμπαντος.Εγω ειμαι κατά των μοντερνίστικων ιδεών και ακολουθώ τις απόψεις των αρχαίων.Τα λέω αυτά για να ξεκαθαρίσω την δική μου γνώμη.Το λάθος ομως που δεν πρέπει να κάνουμε ειναι να λέμε οτι μας κατέβει απο το μυαλό μας για την αρχαία θρησκεία και τον χριστιανισμό.Οι γραφές υπάρχουν όσα τέλος πάντων έχουν σωθεί και μόνο εκει υπάρχει η γνώση για αυτες τις 2 θρησκείες.Δεν μπορούμε πχ να αρχισουμε να λέμε οτι οι Θεοί ειναι καλικάτζαροι που κατοικούνε στην κούφια Γή εκτός αν υπάρχουν αρχαίες μαρτυρίες.Τέλος να πω οτι πιστεύω οτι υπάρχουν κοινά στοιχεία μεταξύ αρχαίας θρησκείας και χριστιανισμού αλλα όχι τόσα όσα να τις κάνουν και εντελώς ίδιες.Άν κάποιος πιστεύει οτι ειναι το ίδιο πράγμα περιμένω τις αποδείξεις.Γιατι ειμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη οπως ειπα σε προηγούμενο μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:32

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:14 pm



Εδώ μάλλον ολοκληρώνεται ο γόνιμος αντίλογός μας σουηδεζάκι, γιατί απλούστατα βρήκαμε σημεία προσέγγισης. Και τη σκέψη σου σε ό,τι αφορά την οπτική πολλών σήμερα περί "έθνους" προσυπογράφω, αλλά και τα περί θρησκειών. 'Οχι, δεν είπα ότι η προγονική και η σημερινή κρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι ίδιες. Κάθε άλλο. Στο προηγούμενο ποστ μου ξεκίνησα ήδη με την ειδοποιό και σχεδόν χαώδη διαφορά τους- ( όπου η μία εμπεριέχει συμβολισμούς- η άλλη δόγμα ). Απλά νομίζω πως θα συμφωνήσεις και εσύ ότι οι άνθρωποι δε θα βρουν ποτέ άκρη σε διαλόγους για τα θρησκευτικά. Κυρίως γιατί τα επιχειρήματα-αντεπιχειρήματα προβάλλονται με βάση αναπόδεικτα αξιώματα, και επίσης αναπόδεικτα αλλά κυρίως έξω από κάθε ορθολογιστική βάση, δόγματα. Συνεπώς θεωρώ αδόκιμο το να προσπαθεί κανείς να "πείσει" τον άλλον για τη δική του θεώρηση ως προς την...χμ..."αλήθεια".
Γι'αυτό θα κλείσω με μια παρότρυνση μόνο. Ας είμαστε καλά, ας προσπαθεί ο καθένας να προσεγγίζει όμως ξέρει και μπορεί το θείο (ατομικό του μονοπάτι αυτό και μοναχικό άλλωστε), ας χαιρόμαστε, ας ξεκολλήσουμε από δογματισμούς-μισαλλοδοξία- φανατισμούς-ζηλωτισμούς παντός τύπου, κι ας αγαπάμε απλά την πατρίδα μας (το ευρύτερο σπίτι όλων μας) όπως ακριβώς και το (ατομικό) σπίτι μας. Προχωρώντας με τέτοιου είδους σύμπνοια, θα πετύχουμε μια βασική και αδιάσπαστη ενότητα, την οποία όποιος λαός έχει, πραγματοποιεί περισσότερους στόχους και βαδίζει σωστότερα προς το βέλτιστο.
Να'σαι καλά σουηδεζάκι Smile Καλημερούδια.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Yperboreios
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 10:51
Τοποθεσία: Larisa City

Δημοσίευση από Yperboreios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:32

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:14 pm



Σωστά Βίκυ έχουμε βρεί τα κοινά στοιχεία Smile
Σχετικά με την θρησκεία,το έθνος και τον φυλετισμό εγω μπορεί να έχω κάποιες απόψεις που προκαλούνε σημερα και λίγοι τις έχουν αλλα μπορώ να συμβιβαστώ με όσους ειναι ενάντια στην παγκοσμιοποίηση.Δεν θέλω ποτέ να δώ όλη την Γή να γίνεται ένα έθνος,η Σελήνη να ειναι το δεύτερο έθνος και ίσως και ο Άρης ενα άλλο (λέμε τώρα Razz).Και ούτε θέλω να δώ ποτέ μία παγκόσμια και μοναδική θρησκεία σε όλο τον κόσμο και αν ειναι ενα μπαστάρδεμα παλαιών θρησκειών ακόμα χειρότερα.Εύχομαι να υπάρξει ελευθερία σε όλο τον κόσμο οπου να επιλέγει ο κάθε άνθρωπος τον δρόμο που θέλει και να μήν μας αναγκάσουν μερικοί να επιλέξουμε ντέ και καλά το μοναδικό έθνος με το όνομα Γή και την μοναδική θρησκεία.Η φύση του σύμπαντος ειναι ποικιλόχρωμη και αυτο πρέπει να το καταλάβουν.Διαφορετικά χρώματα λουλουδιών,διαφορετικά ζώα,διαφορετικοί άνθρωποι.Στον αγώνα ενάντια στην παγκοσμιοποίηση μπορώ να δώ σαν αδερφό και τον χριστιανό και τον νεοδημοκράτη και τον οποιονδήποτε.Αρκεί να μην προσπαθούμε να αλλάξουμε με το ζόρι την ιδεολογία του αδερφού για να την κάνουμε οπως θα αρέσει σε εμάς.Το εννοώ αυτο και για την θρησκεία και για την πολιτική.

Φιλικά Μάκης ο Υπερβόρειος Smile
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:32

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:15 pm



Φίλε, τα είπες όλα.
Το μόνο που μπορώ να πω ευθέως και χωρίς περιστροφές είναι, ότι σ'αυτόν τον αγώνα που αναφέρεις, και σ'αυτές τις διαδρομές που εξέφρασες εδώ γενικότερα, εγώ δηλώνω ανεπιφύλακτα, αδίστακτα και ειλικρινέστατα: ΑΔΕΡΦΙ σου! Smile
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:33

PostPosted: Thu Jul 13, 2006 6:38 pm

Το προβλημα των ανθρωπων σημερα ειναι οτι προσπαθειτε να καταλαβετε τι ειναι ο θεος με την ανθρωπινη λογικη αν ειναι δυνατον να καταφερει καποιος ανθρωπος να χωρεσει τον θεο στον ανθρωπινο νου μεσα



'Eχεις απόλυτο δίκιο. και στην προσπάθεια αυτή είναι που κάνουνε το Θεό Θεούλη. Και μπαίνουν μέσα στο ίδιο τους το δογματικό τριπάκι, το οποίο σχηματοποιεί συγκεκριμένα τον Θεό, και αρχίζουνε και νιώθουν "αυθεντίες" επ'αυτού και κάτοχοι της "μίας και μοναδικής αλήθειας". Δικαίωμά τους θα'λεγα αν το κρατούσαν ως εκεί, σε καθαρά ατομικό και βιωματικό επίπεδο. Κρίμα όμως λέω, θλίψη και ντροπή αισθάνομαι, όταν στο όνομα του Θεού που εκεινοι πρεσβεύουν με στοιχεία φανατισμού και μονομέρειας, γίνονται κακοί, ή χλευαστικοί ή απλά απαξιωτικοί στον απέναντί τους αν δεν συμφωνεί με τι δικές τους.

Προσωπικά πάντως, νιώθω πολύ λίγη, μικρή και αδύναμη νοητικά για να έχω το θράσος να λέω ότι έχω "συλλάβει" και το απειροελάχιστο μέρος του θείου. Και κλείνω με ένα απόσπασμα στο παραπάνω άρθρο μου (που έγραψα πέρσι) το οποίο σχετίζεται και στέκεται σ'αυτή τη συγκεκριμένη διαδρομή όπως την έθεσες, Τόλη. Είπα λοιπόν ανάμεσα στα άλλα:
Τι σημασία έχει αν τον λέμε Χριστό ή Δια? Τι σημασία έχει αν είναι ένας ή πολλοί? Μια ανωτέρα δύναμη (ή πολλές) όπως κι αν την ονοματίσουμε, είναι δημιουργός και ρυθμιστής των ισορροπιών... αιτίου και αιτιατού- και λειτουργίας του σύμπαντος, απειροελάχιστο κομμάτι του οποίου είμαστε κι εμείς στον πλανήτη Γη. ('Ισως όχι και τόσο σημαντικό όσο θέλουμε να βαυκαλιζόμαστε ότι είμαστε)
Είναι τουλάχιστον ανώφελο να ερίζουμε για κάτι που στην ουσία του η διάνοιά μας δε δύναται να συλλάβει, η γλώσσα μας δε γίνεται να διατυπώσει άρτια, μόνο η ψυχή μας δύναται να υποστηρίζει την ύπαρξή του περισσότερο ενστικτωδώς παρά ορθολογιστικά και χειροπιαστές αποδείξεις. Αυτές υπάρχουν μόνο σ'αυτά που βλέπουμε γύρω μας (απ'έξω) και σ'αυτά που βιώνουμε/επεξεργαζόμαστε είτε ορθολογιστικά είτε όχι, σε ατομικό επίπεδο (από μέσα).


Για το θέμα των πολλαπλών θεοτήτων ή του μονοθεϊσμού η θέση μου πάλι δεν μπορεί να είναι απόλυτη. Περί της φύσης του θείου πολλά μπορεί να διατυπώνονται, αλλά μόνο ως (ανθρωπόφτιαχτα)

. αξιώματα (αναπόδεικτα δεδομένα δηλαδή). Για το αριθμητικόν του πράγματος λοπιόν, γιατί να μην είναι "ένα" που δυνητικά μπορεί να γίνει "πολλά", ή γιατί να μην είναι πολλά που δυνητικά γίνονται ένα? Το ΟΛΟΝ?

[[/i]
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 20 Απρ 2007, 13:34

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Jul 13, 2006 6:45 pm
Και αν καποιος διαφωνει η ιστορια εχει ενα πολυ λαμπρο παραδειγμα με τους κλασικους ηλιθιους της ιστοριας εβραιους δεν προσπαθησαν να καταλαβουν τα λογια του χριστού ωστε να αρχισουν να γνωριζουν το θεο αλλα προσπαθουσαν να καταλαβουν τη ειναι ο θεος με τα γνωστα σε ολους μας να τον σταυρωσουν


ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΘΕΟ.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙ ΑΥΤΟ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:34

PostPosted: Thu Jul 13, 2006 6:53 pm
ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.


'Aσχετα βέβασια με το παράδοξο/οξύμωρο(?) ότι ο ίδιος ποτέ δε δήλωσε "υιός Θεού", αλλά πολλάκις και καταγεγραμμένα δήλωνε "Υιός του Ανθρώπου"...

ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.


To χριστιανικό ανθρωπόφτιαχτο δόγμα τον θεοποιεί. Ο ίδιος δεν το'κανε ποτέ. Το "υιός του Θεού" θα μπορούσε κάλλιστα να τον εξομοιώνει με την ανθρωπότητα, αφού στο ίδιο (χριστιανικό) δόγμα, ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι "τέκνα του Θεού". Τώρα γιατί κατά το ίδιο δόγμα το "τέκνο" και το "υιός" αποτελούν διαφορετική ιδιότητα, είναι έξω από ορθολογιστικές διαδρομές και δε μπορώ να το παρακολουθήσω.

Αν πάλι πιάνονται από το "Εγώ ειμί εν τω Πατρί και ο Πατήρ εν εμοί" (Εγώ είμαι μέσα στον Πατέρα κι ο Πατήρ μέσα μου) για να του προσδώσουν ξεχωριστό...status θεοποίησης, εγώ μπορώ να αντιπροτείνω πάλι ορθολογιστικά, ότι αυτή η φράση μπορεί κάλλιστα να προσδιορίζει την ταύτιση που ο ίδιος ένιωθε με τον Θεό- την οποία και δήλωνε μ'αυτόν τον τρόπο. Το να ταυτίζεσαι με κάτι/κάποιον, ΔΕΝ σε καθιστά "ένα και το αυτό" με αυτόν/αυτό.



.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
skyrunner
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2007, 19:42
Irc ψευδώνυμο: PAOK4
Φύλο: Άνδρας

Δημοσίευση από skyrunner » Παρ 20 Απρ 2007, 13:34

Skyrunner
#Ideografhmata Operator

PostPosted: Thu Dec 14, 2006 5:17 pm

ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ veryshocked ΦΤΑΝΕΙ.... ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ dlol
Η ΜΟΝΗ ΣΩΤΗΡΙΑ :
ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΠΙΟ ΤΡΑΝΗ ΑΞΙΑ

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:35

PostPosted: Thu Dec 14, 2006 5:39 pm

'Αστα βρε καλό μου εσύ αυτά τα τόπικς, κάνουν κακό στην υγεία loco

Πάντως, δε με κατάλαβες. Απλά εννοούσα ότι δεν υπάρχει λόγος ο αρχαίος Ελληνισμός (και η θρησκεία του) να συγκρούεται με τον νεότερο!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:35

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Dec 14, 2006 7:15 pm

Αρελα , μου φανηκε οτι "τσουβαλιασες" λιγο τη κατασταση.ΔΕΝ ειναι 2 οι "παραταξεις".Οχι οτι ειναι περισσοτερες.Ισα ισα που πιστευω οτι δεν ειναι ΚΑΝ 2. Ξερεις... απο τοτε που αρχισαν μερικοι "Ελληνοφρονες" να μιλανε για την πραγματικη υποσταση των 12 και δηλωσαν υποστηρικτες "αυτων που ξεχασαμε", οι Χριστιανοι εκαμαν το παν για να τους διαγραψουν απο προσωπου Γης.Λογικο ειναι να δημιουργηθουν "εθνικιστες".ΟΧΙ οτι δεν υπηρχαν και πρι, απλα η κατασταση αυτη τους επνιγε σαν ανθρωπους ωσπου αντεδρασαν ετσι.ΔΕ δικαιολογω κανενα,αλλα ΔΕΝ ειναι ολοι εθνικιστες με την ασχημη εννοια.Υπαρχουν και οι "πορωμενοι" αλλα αυτοι προερχοντε απο καθε ειδους πιστη και θρησκεια.Παντου υπαρχουν...

Σαν Βαγγελης εχω να πω το εξης.Δε καταλαβαινω πως περιμενουν καποιος ξυπνιος ανθρωπος, να πιστεψει σε εναν θεο ή Υιο τελοσπαντων του Θεου, περιγραφομενο απο μια "Φαρα" που μονο καλο δεν εχει συνεισφερει στην ανθρωποτητα.Και ΘΕΛΟΥΝ να γινει πιστευτο οτι οι 12 - 14 - 16 "θεοι" της αρχαιοτητος που περιγραφησαν απο εναν ΚΑΘΑΥΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ειναι πραγμματικοι και οτι ειναι πλασμματα της Μυθολογιας.

Τι πιστευω ΠΑΡΟΛΑ αυτα εγω? Ο Χριστος , Ο Διας η Αφροδιτη ο Ερμης, ΕΙΝΑΙ κατα κορον υπαρκτα "προσωπα" και ειναι ΟΛΟΙ απεσταλμενοι του ενος Θεου.Της μια Δυναμης που δημιουργησε, δημιουργει, ενωνει και ΕΙΝΑΙ το ιδιο το Συμπαν.Δε καταλαβαινω γιατι περιμενουμε τους Εβραιους να μας πουν ποιος ειναι ο Θεος και ποιοιος οιο απεσταλμενοιος του.

Βλεπω μια εκκλησια μεσα στην ολη φτωχεια του λαου και του κοσμου
να ντυνει τα χτισμματα της μεσα στα χρυσαφια, τους εκπροσωπους της τιγκα στο χρυσαφικο με τοσα κτισμματα τοση περιουσια, και αντι να τα δωσει ολα στο λαο καθεται και κανει συναντησεις με το Παπα.
Εμπρος παπαδες,λιωστε τα χρυσαφικα και φορεστε ξυλινους σταυρους...Ισως τοτε να σας πιστεψω.ΟΧΙ τη πιστη σας, αλλα εσας σαν ανθρωπους.
Απο την αλλη δεν ειμαι απο αυτους που λενε οτι στην Αρχαια Ελλαδα ΟΛΑ ητο τελεια.

Με συγχωρειτε για το προχειρο του κειμενου μου αλλα δε μπορω να συγκεντρωθω με τη φασαρια εδω.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Απρ 2007, 13:36

Βαγγέλη,

Δεν θα διαφωνήσω μ'αυτά που θέτεις (τουλάχιστον όχι στο σύνολό τους) γιατί σε πολλά σημεία συγκλίνω. Θαρρώ όμως πως δεν κατάλαβες το πνεύμα κάτω από το οποίο έγραψα το αμφιλεγόμενο πλέον ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ. Δεν "τσουβάλιασα" τίποτα και κανέναν, γιατί απλά δεν στεκόμουν σε πρόσωπα, αλλά σε συμβολισμούς και "πίστεις", πράγματα δηλαδή αόριστα στη σφαίρα των ιδεών και σε προσωπικά βιώματα αν θες, κι όχι αμιγώς χειροπιαστά τα οποία μπορούν να βάλουν όλοι κάτω από κοινού και να εξετάσουν βλέποντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αν θες και μπορείς σε κάποια ώρα που θα'χεις ησυχία και θα μπορέσεις να εστιάσεις καλύτερα, ξαναδιάβασέ με και το συζητάμε αργότερα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 13:36

Αρελα ..πιστεψε με συμφωνω με τα γραφομενα σου.Απλα ειπα οτι ητο πολυ "γενικα" κατι το οποιο ειναι ασχημο στη συγκεκριμμενη περιπτωση.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
panta
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2443
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 13:14
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑΙ
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από panta » Παρ 20 Απρ 2007, 13:37

εις θεός όντινες Διαν καλoύσι (Αρίστος ο φιλόσοφος)
Αρέλα, τέκνο εκ του τίκτω. Εξ ου και η φράση "ο ανήρ γεννά και η γυνή τίκτει"
όποιος μου πειράξει πατρίδα και θρησκεία και θα μιλήσω και θα πράξω και ας μου κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 20 Απρ 2007, 14:05

Δε καταλαβαινω πως περιμενουν καποιος ξυπνιος ανθρωπος, να πιστεψει σε εναν θεο ή Υιο τελοσπαντων του Θεου, περιγραφομενο απο μια "Φαρα" που μονο καλο δεν εχει συνεισφερει στην ανθρωποτητα.Και ΘΕΛΟΥΝ να γινει πιστευτο οτι οι 12 - 14 - 16 "θεοι" της αρχαιοτητος που περιγραφησαν απο εναν ΚΑΘΑΥΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ειναι πραγμματικοι και οτι ειναι πλασμματα της Μυθολογιας.


Αυτον τον υιο του θεου δεν τον περιεγραψε αυτη η φαρα που λες αλλα και πολλοι Ελληνες. Περνωντας αθροιστικα τους αγιους και τους αποστολους περισσοτεροι ειναι Ελληνες παρα εβραιοι.Οταν βλεπεις ενα θεμα θεολογικα δεν σε νιαζεις αν η ενσαρκωση του θεου ειναι κινεζος μαυρος ασπρος εβραιος ή ινδιανος.
Τωρα για το αν οι "θεοι" ειναι πραγματικοι (και το βαζω σε εισαγωγικα οχι για να μειωσω για μια πιστη αλλα γιατι πιστευω σε εναν Θεο) δεν ξερω αν υπηρξαν. το οτι μιλησαν γι αυτους Ελληνες δεν μου αρκει. Αν υπηρξαν ειναι ειτε προσωποποιησεις-εννοιες , ειτε οντα απεσταλμενοι του θεου (ενεργειες ισως).
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Παρ 20 Απρ 2007, 14:06

Δεν εθιξα το προσωπο του Χριστου.Καθως προσωπικα πιστευω (και το εχουν πει παρα πολλοι) οτι και αυτος ητο Ελληνας.
Οσον αφορα τους αγιους....Αυτο δε με απασχολει καθολου καθως ολα αυτα τα αγιιλικια μου φαινονται πολυ της πλακας.Οποτε δε το εκλαμβανω ως επιχειρημα δικο σου αλλα δικο μου.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”