ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΗΤΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Holy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ 30 Νοέμ 2009, 18:41
Φύλο: Άνδρας

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΗΤΑ

Δημοσίευση από Holy » Τρί 09 Φεβ 2010, 19:27

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΗΤΑ

Ο θεός μπορεί να είναι πολύπλοκος, σύνθετος, εξελιγμένος και απόμακρος αλλά δεν είναι κακός, πιστεύω ότι το σύμπαν φτιάχτηκε με απόλυτη τάξη, δεν είναι χάος. - Albert Einstain
Δεν πρέπει κάποιος να συλλογίζεται τόσο αλλά πρέπει να αισθάνεται, να αισθάνεται. Πρέπει πρώτα με δύναμη να συλλάβει ο νους και έπειτα η καρδιά θερμά να αισθανθεί, ότι ο νους εσυνέλαβε. - Βιοθεωρητική φιλοσοφία Βιντσέντζο Μόντι
Αν πεθάνεις πριν πεθάνεις, δεν θα πεθάνεις όταν θα έρθει ο θάνατος. (Ψυχικός θάνατος)
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, εμπνέεται. - Άγνωστος
Τα καλά COPIES κτώνται. - "Νεοελληνική εξυπνάδα"
Μην προσδοκάς τίποτα, να είσαι πάντα έτοιμος για όλα. - Ένστικτο
Ο δρόμος της φύσης είναι απλός και εύκολος αλλά οι άνθρωποι προτιμούν ότι είναι πολύπλοκο και τεχνητό. - Λάο Τσε
Ο καλύτερος τρόπος να ξεφύγεις από ένα πρόβλημα είναι να το λύσεις. - B.Francis
Η τεχνική γνώση δεν είναι αρκετή, πρέπει να ξεπεράσεις την τεχνική και η τέχνη σου να γίνει τέχνη που θα πηγάζει από το ασυνείδητο. - Νταιτέτσου Σουζούκι
Εκείνος που με συνεχή προσπάθεια κατέκτησε την τελειότητα μιας τέχνης, το φανερώνει σε κάθε του πράξη. - Samourai Maxim
Πάρε δύναμη από το έδαφος μέσω των ποδιών, της μέσης και του κόσμου σου. - Bruce Lee
Περισσότερο από τα σχέδια του εχθρού φοβάμαι τα δικά μας λάθη. - Περικλής
Ένα διαμάντι δεν γυαλίζει χωρίς τρίψιμο, ούτε ένας άνθρωπος τελειοποιείται χωρίς δοκιμασίες. - Επιγραφή από τον ναό της Αιώνιας Αρμονίας
Να ελέγχεις τα συναισθήματα σου αλλιώς θα σε ελέγχουν αυτά. - Κινέζικη παροιμία
Γι'αυτόν που δεν έχει αυτοέλεγχο δεν υπάρχει σοφία. Και ούτε δύναμη συγκέντρωσης υπάρχει γι'αυτόν που δεν ελέγχει τον εαυτό του. Και για κείνον χωρίς συγκέντρωση δεν υπάρχει γαλήνη. Και γι'αυτόν χωρίς γαλήνη πώς να υπάρξει ευτυχία; - Μπααγκαβάντ Γκιτά
Μην απολογείσαι για τις πράξεις σου, οι φίλοι θα είναι κοντά σου ότι και αν κάνεις, οι εχθροί δεν θα σε πιστέψουν. - Άγνωστος
Δεν είναι το βουνό που πρέπει να ανέβεις που σε ενοχλεί, το πετραδάκι μέσα στο παπούτσι σου φταίει. - Άγνωστος
Δεν είναι ο χρόνος που γιατρεύει αλλά το μυαλό που διαφεντεύει. - Άγνωστος
Το μεγαλύτερο άδικο συμβαίνει όταν έρχονται σε αντιπαράθεση δύο δίκαια. - Άγνωστος
Για να ζήσειs την ζωή ενόs γενναίου δεν χρειάζεσαι κανένα κουράγιο για να ζήσειs την ζωή ενόs δειλού χρειάζεσαι το κουράγιο 1000 γενναίων. - Άγνωστος
Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Πολέμα για να βρεις τη δύναμη και την οξυδέρκεια να τις εκφράσεις. Ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. - Gabriel Garcia Marquez
Πότε θα παραδεχτείτε την έννοια της ελευθερίας; - Boris Vian
Ο θεός πέθανε - Νίτσε, ο Νίτσε πέθανε - Θεός. - Άγνωστος
Γνώμη είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μεταξύ γνώσης και άγνοιας. - Πλάτωνας
Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω τίποτα. - Σωκράτης
Εάν είναι κάπου για να πας, μην πας όπου σε πάνε... πήγαινε εκεί που αγαπάς και εκεί που σε αγαπάνε. - Άγνωστος
Ζήσε πραγματικά, μην αναπνέεις απλά. - Άγνωστος
Στους καιρούς τους δύσκολους όποιος δεν αγωνίζεται ζει λάθος. - B.Brecht
Τι και εάν είμαστε θνητοί, όλοι κρύβουμε μια χούφτα αθανασίας στο χέρι μας. - Άγνωστος
Ευγνωμονώ όσους μου αρνήθηκαν κάτι, εξαιτίας τους το κατάφερα μόνος μου. - Άγνωστος
Αν θες οι άνθρωποι να σου λένε την αλήθεια ..κάντους να γελάσουν, αλλιώς θα σε σκοτώσουν. - Oscar Wilde
Την ομορφιά δεν την κοιτάζεις, αυτή σε κοιτάει και δε συγχωρά. - Ν.Καζαντζάκης
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος. - Ν.Καζαντζάκης
Είναι δύσκολο να πολεμά κανείς την καρδιά του γιατί αυτό που θέλει, το αγοράζει με ψυχή. - Ηράκλειτος
Η δημοκρατία είναι δύο λύκοι και ένα πρόβατο που ψηφίζουν για να αποφασίσουν ποιο θα είναι το γεύμα. - Μαρσάλ Φρίτς
Ελευθερία σημαίνει ότι μαθαίνεις να έχεις απαιτήσεις μόνο από τον εαυτό σου, όχι από τη ζωή ή τους άλλους. - Ταρκόφσκι
Να καταπολεμάτε το πρωτόγονο. - Bertolt Brecht

Όλα τα παραπάνω τα βρήκα από το:poliplokaaplos.blogspot.com
Πιστεύω πως τα ρητά είναι ότι πολυτιμότερο μας έχουν αφήσει σα παρακαταθήκη οι προγενέστεροι μας. Είμαι σίγουρος πως διαβάζοντας τα όλοι θα βγείτε κερδισμένοι.
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΗΤΑ

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Τρί 09 Φεβ 2010, 19:30

Ωραία :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”