Δελτίο θανάτων

Ζωγραφική, κινηματογράφος ή οποιαδήποτε μορφή τέχνης. (Προσβάσιμη μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δελτίο θανάτων

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 12 Απρ 2010, 09:39

Εικόνα


Έφυγε από τη ζωή την Κυριακή σε ηλικία 73 ετών ο δημοφιλής κωμικός ηθοποιός του παλιού ελληνικού κινηματογράφου Αλέκος Τζανετάκος.

Είχε γεννηθεί στην Αθήνα το 1937. Σπούδασε στη Σχολή Θεάτρου Τέχνης Κάρολου Κουν και στην Ανωτέρα Σχολή Κινηματογράφου.

Στο θέατρο υπηρέτησε για 12 χρόνια την επιθεώρηση και για άλλα 13 την πρόζα και την κωμωδία, συνεργαζόμενος με πολλούς θιάσους.

Στις αρχές της δεκαετίας του '80, πήρε την απόφαση να αποχωρίσει από το θέατρο και ασχοληθεί με τη συγγραφή 170 σεναρίων που γυρίστηκαν βιντεοταινίες, με πρωταγωνιστή τον ίδιο. Αργότερα, απομακρύνθηκε εντελώς από κάθε καλλιτεχνική δραστηριότητα.

Ήταν πρωταθλητής μοτοσικλέτας και είχε κερδίσει δέκα κύπελλα σε ισάριθμους αγώνες.


http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... d=27037148



Παλιότερο (Νοέμβρης του '09) σχετικό άρθρο

Σε σοβαρή κατάσταση ο ηθοποιός Αλέκος Τζανετάκος
30 Νοεμβρίου 2009, 08:39
Μικρότερα γράμματα Μεγαλύτερα γράμματα
Σε σοβαρή κατάσταση ο ηθοποιός Αλέκος Τζανετάκος

Αλλη μία «καρπαζιά» -της ζωής αυτή τη φορά- για τον πλέον δημοφιλή και αγαπητό κωμικό του παλιού, καλού ελληνικού κινηματογράφου Αλέκο Τζανετάκο. Εδώ και λίγες μέρες νοσηλεύεται με πρόβλημα υγείας στο νοσοκομείο «Σωτηρία» και δίνει τη δική του παλικαρίσια μάχη. Πρόκειται για χρόνια κατάσταση, που τις τελευταίες ημέρες επιδεινώθηκε και η εισαγωγή του κρίθηκε άκρως αναγκαία. Δίπλα του οι αδερφές του και ο απλός κόσμος που του σφίγγει το χέρι και του δίνει κουράγιο. Αλλωστε, ο Αλέκος δίνει με σθένος -που πάντα τον διέκρινε- μάχη.

Η μεγάλη περιπέτεια της υγείας του εκλεκτού ηθοποιού ξεκίνησε προ τετραετίας, με μία δύσκολη εγχείρηση ανευρύσματος στην κοιλιακή αορτή που κράτησε δέκα ώρες! Ο Αλέκος Τζανετάκος δεν θέλησε ποτέ σε αυτές τις δύσκολες στιγμές να στρέψει επάνω του τους προβολείς της δημοσιότητας. Προτίμησε να μείνει στην αφάνεια και στη μοναξιά του. Η μοίρα στάθηκε σκληρή απέναντί του. Πρόσφατα παρουσιάστηκε πρόβλημα στο αίμα του και μεταφέρθηκε για νοσηλεία στο «Σωτηρία». Οι γιατροί δείχνουν αισιόδοξοι και πιστεύουν ότι θα το ξεπεράσει σύντομα.

Στο πλευρό του από την πρώτη στιγμή οι αδερφές του Κατερίνα και η γνωστή επίσης ηθοποιός Νινή Τζάννετ, η οποία δήλωσε στην «Espresso»: «Ο αδερφός μου έχει παίξει σε 250 περίπου ταινίες και σε πολλά θεατρικά έργα. Και όμως, οι ιθύνοντες της τηλεοράσεως με το πέρασμα του χρόνου, παρά το γεγονός ότι ο Αλέκος λατρεύτηκε όσο λίγοι καλλιτέχνες από το κοινό, τον αγνόησαν. Πέρασε δύσκολες ώρες ο Αλέκος, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Και κυρίως, δεν συμβιβάστηκε με τα διάφορα “κυκλώματα”. Ξέρεις τι έλεγε πάντα ο αδερφός μου; “Δεν θα με στύψουν σαν λεμονόκουπα. Θα τους στύψω εγώ!”».

Βαθιά αξιοπρεπής άνθρωπος, αυτάρκης στην περηφάνια του, δεν θέλησε ποτέ να πει κουβέντα για... φίλους που τον αγνόησαν στον Γολγοθά ττου προσωπικού του δράματος με την κλονισμένη υγεία του. Αλλωστε, στη μακρά καλλιτεχνική του πορεία δεν βρέθηκε συνάδελφός του να παραπονεθεί ότι ήρθε ποτέ σε σύγκρουση μαζί του. Για όλους είχε πάντα μία καλή κουβέντα. Και απέδιδε ζωντανά την προσωπικότητά του ο στίχος που του είχε αφιερώσει κάποτε ο αείμνηστος θεατρικός συγγραφέας, επιθεωρησιογράφος και δημοσιογράφος Παναγιώτης Παπαδούκας:

«Απ’ τους αρτίστες του ελαφρού ο πιο μπριόζος
Δυναμικός με κέφι πάντα και σκερτσόζος
Παίζει με τέχνη αληθινή,
Και μοναχός του γεμίζει τη σκηνή!»

Ο θεατρικός συγγραφέας Βύρων Μακρίδης, με τον οποίο έχει συνεργαστεί πολλές φορές στο θέατρο, πληροφορήθηκε από εμάς για την περιπέτεια της υγείας του Τζανετάκου και δεν μπόρεσε να κρύψει τη βαθιά του συγκίνηση: «Ο Αλέκος έλαμψε ως “χρυσός δεύτερος” του θεάτρου και του κινηματογράφου. Στήριζε όλους τους “πρώτους”, και ειδικά τον Κώστα Βουτσά. Συνεπής, εξαίρετος επαγγελματίας, χαρισματικός καλλιτέχνης και αγαπημένος φίλος. Του εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά» μας δήλωσε.

Σε ένα κρεβάτι τώρα στη «Σωτηρία» ο Αλέκος Τζανετάκος, ξεχασμένος από συναδέλφους, όχι όμως και από το κοινό που τον λάτρεψε, δίνει μόνος μία δύσκολη μάχη και αναπολεί τις όμορφες ώρες που πέρασε στα πλατό και στο σανίδι του θεάτρου. Τι και αν έσβησαν τα φώτα της ράμπας; Τέτοια αστέρια λάμπουν για πάντα...

Espressonews.gr
http://www.madata.gr/epikairotita/social/47212.html





Φιλμογραφία: http://90lepta.com/sa1019.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Έφυγε ο Αλέκος...

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 12 Απρ 2010, 10:08

Ένας ένας φεύγουν σιγά-σιγά, όπως λέει κι η μαμά μου.

Από τις πλέον συμπαθείς φιγούρες, θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, ενώ είχα τρέλα με τον Κωνσταντάρα, τον μισούσα αφάνταστα όταν έριχνε καρπαζιές στον Τζανετάκο.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 27 Οκτ 2010, 21:47

Στη μονάδα αυξημένης φροντίδας του Πανεπιστημιακού νοσοκομείου της Πάτρας νοσηλεύεται ο Θανάσης Βέγγος, μετά την επιπλοκή που παρουσίασε η κατάσταση της υγείας του.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο οργανισμός του δημοφιλούς ηθοποιού ανταποκρίνεται στη φαρμακευτική αγωγή, ενώ επικοινωνεί με τους οικείους του.

..............

κρατα καημενο μεσολογγι!!!!

Θαναση μας γερα!!!! :thumb:

http://www.skai.gr/news/culture/article ... s-veggos-/
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 27 Οκτ 2010, 22:18

Ας είναι να γίνει καλά ο μεγάλος και Υπέροχος Θανάσης.

Καλοί μου άνθρωποι έχει πολλά να δώσει ακόμα.

Περαστικά Θανάση
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 28 Οκτ 2010, 16:19

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:
κρατα καημενο μεσολογγι!!!!

Θαναση μας γερα!!!! :thumb:


Παιδιά τον λατρεύω τον Βέγγο. Εύχομαι ό,τι καλύτερο :rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 28 Οκτ 2010, 18:37

Ίσως ο μοναδικός από το συνάφι του που νιώθω δικό μου άνθρωπο...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Οκτ 2010, 19:02

Δε θα'θελα να φύγει ο καλός μας άνθρωπος... Θα'ναι σα να κλείνει μια ολόκληρη εποχή... εποχή που αγάπησα.

Οι προσευχές μου μαζί του για γρήγορη ανάνηψη! :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 29 Οκτ 2010, 21:27

Ευτυχώς ο καλός μας άνθρωπος είναι παλικάρι και είναι καλά.
Βελτίωση παρουσιάζει η κατάσταση της υγείας του Θανάση Βέγγου. Μάλιστα σήμερα με απόφαση των γιατρών ο δημοφιλής ηθοποιός βγήκε από την μονάδα αυξημένης φροντίδας, που νοσηλευόταν τις τελευταίες ημέρες, ύστερα από πρόβλημα που παρουσιάστηκε στο αναπνευστικό.

Οι θεράποντες γιατροί πήραν την συγκεκριμένη απόφαση μετά τα αποτελέσματα των τελευταίων εξετάσεων στις οποίες υποβλήθηκε ο Θανάσης Βέγγος.

Πλέον ο δημοφιλής ηθοποιός νοσηλεύεται σε θάλαμο του πανεπιστημιακού νοσοκομείου, ενώ στις αρχές της επόμενης εβδομάδας αναμένεται να ληφθεί απόφαση, για το πότε ακριβώς θα πάρει εξιτήριο.
Ευτυχώς γιατί ο καλός μας άνθρωπος ίναι και δικός μας άνθρωπος.

Συνδέεται με τα παιδικά μας χρόνια.
Μας έδωσε γέλιο.

Κάθε φορά που βλέπω ταινία του Βέγγου τον βλέπω σαν να ήταν κάποιος συγγενής.
Σεμνός μετρημένος, υπέροχος.

Ευτυχώς θα είναι έξω από το νοσοκομείο σε λίγες μέρες
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Άσχημα ο Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Τρί 21 Δεκ 2010, 22:00

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=234856

Ελπίζω να γίνει καλά....... :rose: :rose:
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Άσχημα ο Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 22 Δεκ 2010, 07:24

Κι εγώ το εύχομαι. ειναι απο τους αγαπημένους μου.
Εχει και ταλέντο και καλοσυνη και ηθος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Άσχημα ο Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 22 Δεκ 2010, 12:12

Άλλη μια γλυκιά εποχή φοβάμαι πως κλείνει...

Κλείνουν πολλές έτσι κι αλλιώς στη ζωή μας αυτές τις μέρες...

Θα ευχηθώ μονάχα, αν είναι να "μεταβεί" τώρα στα άλλα τα ασύλληπτα, να γίνει όσο γίνεται πιο ανώδυνα και γλυκά... Το αξίζει αυτό ο καλός μας άνθρωπος... :rose:


(Ηλία, το μετέφερα εδώ που είναι η σωστή ενότητα)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Άσχημα ο Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 23 Δεκ 2010, 08:43

Έάν καταφέρει και το ξεπεράσει θα χαρώ ΠΑΡΑ πολύ.
Εάν αποφασίσει να φύγει....θα τον αποχαιρετήσω με αγάπη :rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 03 Μάιος 2011, 11:59

Πέθανε σήμερα, σε ηλικία 84 ετών, ο "καλός άνθρωπος" του ελληνικού κινηματογράφου Θανάσης Βέγγος, ο οποίος το τελευταίο διάστημα νοσηλευόταν στο νοσοκομείο "Ερυθρός Σταυρός".

Έφυγε από τη ζωή διακριτικά, έτσι όπως έζησε, παρά την φήμη του και το γεγονός ότι δημοσιογράφοι και κάμερες τον πολιορκούσαν στενά τα τελευταία χρόνια.
Δείτε εδώ τον Θανάση Βέγγο στην εκπομπή "Η Θεσσαλονίκη της νοσταλγίας μας" , εδώ τις 20 καλύτερες ατάκες του κι εδώ τι δήλωσε ο άλλος μεγάλος κωμικός μας Κώστας Βουτσάς για τον θάνατό του.

Αθόρυβος, σχεδόν ανθρωποφοβικός, ο Θανάσης Βέγγος ανήκει στους τελευταίους της γενιάς που χάρισε στη μεταπολεμική Ελλάδα άφθονο γέλιο.

Απέφευγε τις συνεντεύξεις και στις λιγοστές δημόσιες εμφανίσεις του οι δημοσιογράφοι κρέμονταν από τα χείλη του κυριολεκτικά.

Καλός οικογενειάρχης, καλός επαγγελματίας, καλός συνάδελφος αφοσιώθηκε με λατρεία στον κινηματογράφο αγνοώντας σχεδόν την μικρή οθόνη, την οποία τίμησε με την παρουσία του ελάχιστες φορές.

Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος και ο Παντελής Βούλγαρης συνεργάστηκαν μαζί του, καθώς στο πρόσωπο του βρήκαν τον αρχετυπικό άνθρωπο του λαού που σε μεγάλη ηλικία πια και έχοντας ταλαιπωρηθεί στο νεανικό του βίο γίνεται σοφός.

Ο Θανάσης Βέγγος δεν σπούδασε ηθοποιός. Υπήρξε αυτοδίδακτος. Στα ταραγμένα χρόνια του εμφύλιου υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία στην Μακρόνησο. Όταν απολύθηκε έκανε διάφορες δουλειές για τα προς τα ζην.

Από τις γνωριμίες του στο Μακρονήσι, εκείνη με τον Νίκο Κούνδουρο είναι που του χαρίζει τον πρώτο του κινηματογραφικό ρόλο στη "Μαγική Πόλη".

Αφού πήρε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μαθαίνοντας τον κινηματογράφο ως παιδί για όλες τις δουλειές στα συνεργεία, συμμετέχει σε ταινίες-σταθμούς για το Ελληνικό σινεμά: "Δράκος", "Ποτέ την Κυριακή", "Κορίτσι με τα μαύρα", "Διακοπές στην Αίγινα", "Ηλίας του 16ου" "Μανταλένα".

Λίγα χρόνια αργότερα ο "Πράκτωρ Θου βου" μετατρέπει τον Βέγγο σε λαϊκό ήρωα μέσα από πολλές ταινίες με μεγάλη εισπρακτική επιτυχία, την εποχή που ο κινηματογράφος αποτελούσε την μόνη φθηνή ψυχαγωγία για τον ευρύ κοινό.



ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ:

Ο Θανάσης Βέγγος γεννήθηκε στον Πειραιά, στο Νέο Φάληρο, στις 29 Μαϊου του 1927 από το Βασίλη και την Ευδοκία Βέγγου, των οποίων ήταν και το μοναδικό παιδί. Ο πατέρας του ήταν δημόσιος υπάλληλος , εργαζόταν στην Εταιρεία Ηλεκτρισμού και ήταν ήρωας της αντίστασης. Μετά τον πόλεμο εκδιώχθηκε από την δουλειά του, εξαιτίας των πολιτικών του φρονημάτων.

Η απόλυση του πατέρα προκάλεσε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια του Θανάση. Για πολλά χρόνια, ο μικρός Θανάσης ασχολείται με επεξεργασίες δερμάτων, ενώ παράλληλα έκανε διάφορα μικροθελήματα στη γειτονιά του.

Ο πρώτος του μεγάλος ρόλος-μετά τις ιστορικές ταινίες που προαναφέραμε-είναι στην ταινία "Οι δοσατζήδες" του 1960, με το Νίκο Σταυρίδη.

Το 1959 πήρε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηθοποιού ως εξαιρετικό ταλέντο με εξετάσεις σε ειδική επιτροπή, χωρίς να έχει αποφοιτήσει από δραματική σχολή. Η πρώτη του θεατρική παράσταση ήταν στην επιθεώρηση "Ομόνοια πλάτς πλούτς" δίπλα στους Νίκο Ρίζο και Γιάννη Γκιωνάκη, επίσης το 1959.

Τα επόμενα χρόνια, συνεργαζόμενος κυρίως με τον σκηνοθέτη Πάνο Γλυκοφρύδη, αναπτύσσει τον τύπο του νευρικού, αεικίνητου τύπου που τον καθιέρωσε και αρχίζει να γίνεται δημοφιλής. Με ταινίες όπως "Ψηλά τα χέρια", "Χίτλερ", "Μην είδατε τον Παναή", "Ζήτω η τρέλα", "Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης" έγινε ιδιαίτερα αγαπητός στο Ελληνικό κοινό.

Η στενή σχέση του με τον σκηνοθέτη Ντίνο Κατσουρίδη τον οδηγεί στον θρίαμβο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, το 1971 με την ταινία "Τι έκανες στον πόλεμο, Θανάση;" Κοινό και κριτική τον αποθεώνουν και αποσπά το βραβείο Α΄ανδρικού ρόλου.

Έναν χρόνο μετά, ο ρόλος του στην ταινία "Θανάση , πάρε το όπλο σου!" του χαρίζει ένα ακόμη βραβείο Α΄ ανδρικού ρόλου.

Την δεκαετία του '80 αποσύρεται από το σινεμά, κάνει λίγες βιντεοταινίες και εμφανίζεται στην τηλεοπτική σειρά "Τα Βεγγαλικά". Το 1990, πρωταγωνιστεί στη σειρά "Αστυνόμος Θανάσης Παπαθανάσης" στον ΑΝΤ-1.

Ο Παντελής Βούλγαρης φέρνει ξανά τον ηθοποιό στη μεγάλη οθόνη με το "'Ησυχες μέρες του Αυγούστου" και το "Όλα είναι δρόμος" σε σενάριο Γιώργου Σκαμπαρδώνη.

ΘΕΑΤΡΟ:

Το 1997 ερμηνεύει τον Δικαιόπολι, στους "Αχαρνής" και το 2001 στην "Ειρήνη" του Αριστοφάνη, με εξαιρετικές κριτικές που κάνουν λόγο για τον αριστοφανικό Βέγγο.

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ:

Το 2002 πρωταγωνιστεί στην τηλεοπτική σειρά "Περί Ανέμων και Υδάτων".

Την ίδια χρονιά, ο Δήμος Κορυδαλλού τίμησε τον ηθοποιό δίνοντας το όνομά του στο, 1900 θέσεων, δημοτικό αμφιθέατρο. Τον Οκτώβριο του 2008 ο Δήμος Πειραιά μετονόμασε την πλατεία Ευαγγελισμού στο Νέο Φάληρο, γενέτειρα του Θανάση, σε πλατεία Θανάση Βέγγου.

Μέλος του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών και του Σωματείου Παραγωγών. Παντρεύτηκε την Ασημίνα με την οποία απέκτησε δυο γιούς.

http://taxalia.blogspot.com/2011/05/blog-post_7277.html

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 03 Μάιος 2011, 12:37

RIP ΘΑΝΑΣΗ ΜΑΣ
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Μάιος 2011, 15:50

:worship:
Ιεροσυλια που τολμαν τα μεσημεριαναδικα να τον πιανουν στο στόμα τους.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 03 Μάιος 2011, 15:53

Mαλακία που βλέπεις μεσημεριανάδικα. :loco:


Με πόνεσε αυτό το φευγειό... Μου έκλεισε μεγάλη εποχή.

Ας είναι υπέροχο το ασύλληπτο ταξίδι του ΜΕΓΑΛΟΥ :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Μάιος 2011, 15:55

Πραγματικα γινομαστε καθε μερα και φτωχότεροι. αλλα οχι μονο οικονομικα.
κυριως πολιτισμικα.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 03 Μάιος 2011, 16:23

Μόνο τρυφερότητα μπορώ να σκεφτώ για συνοδεία στο ταξίδι του.
Χαίρομαι που δεν έχω τηλεόραση.
Το βίντεο που έβαλε η Αρέλα πιο πριν μου αρκεί.
Μοναδικός.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από totispap » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:13

Στο καλό κυρ-Θανάση γείτονα μας :rose:

Τι να πεις,πραγματικά κάθε μέρα και φτωχότεροι γινόμαστε.
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 03 Μάιος 2011, 20:06

Ακόμα ένα πένθος γιά την Ελλάδα μας.

Έφυγε ο καλός μας άνθρωπος. Αγωνιστής της ζωής, έντιμος, ατόφιος, τρυφερός, αστείος και πικρός συνάμα...

Καλό σου ταξείδι Θανάση μας . :rose: Σε αγαπάμε
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από Orion » Τρί 03 Μάιος 2011, 21:37

Σεμνος και αξιοπρεπης σε οτι τον αφορουσε προσωπικα , μπηκε στα σπιτια μας , μεγαλωσαμε με αυτον , ενας δικος μας ανθρωπος

Καλο ταξιδι κυρ Θαναση !!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 04 Μάιος 2011, 00:07

Πολλοί μεγάλοι έκλεισαν μία εποχή τώρα τελευταία.
Ρασούλης Παπάζογλου Σάντας και τώρα ο Βέγγος.

Λες και μια εποχή τελείωσε για πάντα.

Θα μείνει το έργο τους να μας συνοδεύει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Εφυγε ο καλός μας άνθρωπος...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 18 Μάιος 2011, 23:49

Και ένα βίντεο με το Θανάση.

Είναι μία ταινία μικρού μήκους κάπως άγνωστη.


Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Πάει κι ο "Bubba"

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 05 Αύγ 2011, 13:11

Εικόνα

Σε ηλικία 66 ετών, βρέθηκε νεκρός στο σπίτι του στο Λος Άντζελες χθες (03/08) ο πρώην αστέρας του ράγκμπι και ηθοποιός, Charles Aaron «Bubba» Smith. «Οι αστυνομικοί και οι πυροσβέστες που έφτασαν στο σπίτι του δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι, απλώς διαπίστωσαν το θάνατό του» είπε στο CNN ο Ed Winter, βοηθός επικεφαλής της έρευνας. Τα αποτελέσματα της νεκροψίας δεν είναι ακόμα γνωστά, όμως οι αρχικές εκτιμήσεις μιλούν για φυσικό θάνατο και όχι για εξωγενή αίτια,. Ο αστέρας του ράγκμπι, που είχε συμμετάσχει σε δύο πρωταθλήματα Η μεγάλη των μπάτσων σχολή, έγινε παγκοσμίως γνωστός το 1984, όταν αποσύρθηκε από τον αθλητισμό και ανέλαβε το ρόλο του αστυνομικού «Hightower» στην ταινία «Η μεγάλη των μπάτσων σχολή


http://www.myself.gr/Article/Hightower- ... 11250.html


Σχόλιό μου...



Κατά τα ξενα μπλογκς, δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα αίτια θανάτου, αλλά καθώς λένε "εκ πρώτης όψεως" δε βρέθηκαν ενδείξεις "δόλου"... Εμένα ας μου επιτραπεί να μην το χάφτω αυτό, ως τρελή συνωμοσιολόγα που είμαι- τα ίδια είπαν άλλωστε και για τον δημοσιογράφο Sean Hoare (πρώην της World News - ξέρετε, αυτή που προκάλεσε το ξεσπασμα μεγάλης σκανδαλάρας πρόσφατα στην Αγγλία για χακάρισμα τηλεφώνων κλπ) που βρέθηκε... όλως τυχαίως νεκρός, αφού είχε σφυρίξει κλέφτικα για τις παρακολουθήσεις τηλεφώνων και προβλεπόταν να σφυρίξει κι άλλα στο αυτί όλης της χώρας... Κι γι'αυτόν οι ενδείξεις "δεν έδειχναν δόλο"... αλλά και ποιος να έκανε την έρευνα; Αφού μέχρι και κάμερον απειλούσε να ξεμπροστιάσει.
Τέλος πάντων...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Πάει κι ο "Bubba"

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 05 Αύγ 2011, 13:13

Φυσικος θανατος ενος αθλητη του ραγκμπυ στα 66?
Δηλαδη τι εννοουμε με τον ορο φυσικος θανατος; ηταν κωλογερος του κερατά
και απο την φυσικη φθορα πέθανε; εζησε την ζωη του και ηρθε και η ωρα αυτου να φυγει;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τέχνη (Ζωγραφική-κινηματογράφος-θέατρο-χορος)”