To X-Files επιστρέφει

Ζωγραφική, κινηματογράφος ή οποιαδήποτε μορφή τέχνης. (Προσβάσιμη μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 13 Φεβ 2016, 17:23

Τι να πουν και οι σεναριογράφοι ταινιών τρόμου.. Να είναι όλοι τους ψυχανωμαλοι ; Ή τάχα πιο πολύ εκείνοι που βλέπουν ακρωτηριασμούς ; Ή μήπως,για να εμβαθυνω και ' γω,η τροφή που τρώνε οι κρεατοφαγοι,δεν έχει ακρωτηριασμούς....;
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 13 Φεβ 2016, 17:28

promitheas14 έγραψε:
Αὐτή εἶναι ἡ κατάσταση τῆς ἀνθρωπότητας σήμερα. Κάποιοι μᾶς ἐλέγχουν μέ τήν δύναμη τοῦ νοῦ τους.
Ὄταν τό καταλάβουμε, θα ἀρχίσουμε καί μεῖς νά δομοῦμε σκεπτομορφές πρός ὄφελός μας (τῆς ἀνθρωπότητας ἐννοῶ).
Για να συμβεί αυτό, και το εύχομαι, επιβάλλεται να έχει κάνει κάθε ένας άνθρωπος τη δική του εσωτερική επανάσταση.... Για τη ώρα και για καιρό δε βλέπω να συμβαίνει αυτό.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 13 Φεβ 2016, 20:07

alkinoos έγραψε:Τι να πουν και οι σεναριογράφοι ταινιών τρόμου.. Να είναι όλοι τους ψυχανωμαλοι ;
Βεβαίως!!! Το έχω πει και παλιότερα. Κατ εμέ, ναι είναι ψυχανώμαλοι και το καταγγέλλω! Και δεν με απασχολεί τι άποψη θα σχηματίσει ο καθένας που με διαβάζει! Εγώ έχω αυτήν την άποψη και το λέω και την τεκμηρίωσα. Δεν μπορεί να θεωρείται ευχάριστη αλλά και σωστή εργασία μία που αφορά και προβάλλει τον πόνο και εξεφτελισμό κάποιου ανθρώπου, ακόμα κι αν αυτό το άτομο είναι εικονικό (πχ σε βιντεοπαιχνίδια). Δεν δικαιούμαστε να δημιουργούμε και να προβάλλουμε εικόνες βεβήλωσης του ανθρώπου. Και πολύ περισσότερο δεν δικαιούμαστε να γουστάρουμε κάτι τέτοιο. Η μόνη εξαίρεση είναι οι εικόνες ανατομίας για λόγους ιατρικούς.
alkinoos έγραψε:Ή τάχα πιο πολύ εκείνοι που βλέπουν ακρωτηριασμούς ;
Πράγματι υπάρχει πολύς κόσμος που για κάποιους λόγους δηλώνει ότι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να βλέπει τέτοιες ταινίες. Αυτοί έχουν ελάχιστες διαφορές με εκείνους που πήγαιναν ως θεατές στις ρωμαϊκές αρένες. Απλώς τώρα νομίζουν πως μπορούν να δικαιολογηθούν ότι "εντάξει ρε παιδί μου, δεν πέθανε και κανείς στην πραγματικότητα".

Κάποια ταμπού είναι απαραίτητα για την πρόοδο της ανθρωπότητας, και οι εικόνες βεβήλωσης του ανθρώπου, όταν αφορούν ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ/ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ, θα έπρεπε οπωσδήποτε να είναι απαγορευτικές.
alkinoos έγραψε:Ή μήπως,για να εμβαθυνω και ' γω,η τροφή που τρώνε οι κρεατοφαγοι,δεν έχει ακρωτηριασμούς....;
Με τη διαφορά ότι η φύση, είτε μας αρέσει είτε όχι, ΤΕΤΟΙΟΥΣ ακρωτηριασμούς τους εμπεριέχει.

1) Όσο χορτοφάγος και να γίνεις, δεν θα σταματήσεις ποτέ το σαρκοφάγο από το να φάει το θήραμά του.

2) Η φύση μας όρισε (από όσο γνωρίζω) παμφάγους. Υπάρχουν πολλά οφέλη από το να τρώμε κρέας, αρκεί να γίνει με το κατάλληλο μέτρο. Όταν αποδειχθεί ότι δεν έχουμε καμία ανάγκη το κρέας, όχι απλά για να επιβιώσουμε, αλλά για να ευημερήσουμε σωματικά και ψυχικά, τότε θα παραδεχτώ το λάθος μου.

3) Δεν σφάζουμε ζώα για ψυχαγωγία, αλλά για επιβίωση και υγεία. Το κακό είναι ότι το παρακάνουμε. Συνεπώς άλλο αυτό και άλλο να φτιάχνουμε ταινίες με σφαγές ανθρώπων.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από delfini05 » Τετ 17 Φεβ 2016, 00:11

Εντάξει... με το 3ο επεισόδιο και το τραγελαφικό δήθεν με τον Λασερτιανό... ίσα που ξεραίνεσαι στο γέλιο μεν αλλά την ίδια στιγμή ανάβει το λαμπάκι της υπομονής για το ωραιότατα στημένο παραμύθι. Παίζει κάποιοι να αγαπήσανε τη μορφή αυτή με το "αθώο" ύφος της που την παρουσιάζει ώς θύμα αντί για θύτη. Και το λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ χρησιμοποιώντας την αρχή της λεπίδας του occam! Η αρχή αυτή λέει ότι "οι οντότητες δεν πρέπει να πολλαπλασιάζονται χωρίς να είναι απαραίτητο".Πόσο προφανέστερο λοιπόν;;;;;
Το 4ο ακόμα δεν το έχω δεί. Τα 1 & 2 ήταν ωραιότατα εισαγωγικά για τους νέους και μια χαρά τροφή για σκέψη υπό νέα βάση για τους παλιότερους.
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 17 Φεβ 2016, 05:29

delfini05 έγραψε:Η αρχή αυτή λέει ότι "οι οντότητες δεν πρέπει να πολλαπλασιάζονται χωρίς να είναι απαραίτητο".Πόσο προφανέστερο λοιπόν;;;;;
Ὠς γενική ἀρχή συμφωνῶ. Νά ὑποθέσω ὅτι τό λέει γιά τούς ἀνθρώπους καί τόν ὑπερπληθυσμό;
Τί νόημα ἔχει νά γεννιέσαι ἤ νά συνεχίσεις νά ζεῖς ἄν δέν βρεῖς τήν ἀποστολή τῆς ὕπαρξής σου; Γιά νά περνᾶς τήν μία μέρα ἀπαράλλαχτη μετά τήν ἄλλη;
Δέν πᾶς καλύτερα νά περιμένεις τόν βαρκάρη στην ὄχθη τοῦ Ἀχέροντα, πού λέει καί ὁ Μίσσιος;
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 17 Φεβ 2016, 14:32

promitheas14 έγραψε:
delfini05 έγραψε:Η αρχή αυτή λέει ότι "οι οντότητες δεν πρέπει να πολλαπλασιάζονται χωρίς να είναι απαραίτητο".Πόσο προφανέστερο λοιπόν;;;;;
Ὠς γενική ἀρχή συμφωνῶ. Νά ὑποθέσω ὅτι τό λέει γιά τούς ἀνθρώπους καί τόν ὑπερπληθυσμό;
Τί νόημα ἔχει νά γεννιέσαι ἤ νά συνεχίσεις νά ζεῖς ἄν δέν βρεῖς τήν ἀποστολή τῆς ὕπαρξής σου; Γιά νά περνᾶς τήν μία μέρα ἀπαράλλαχτη μετά τήν ἄλλη;
Δέν πᾶς καλύτερα νά περιμένεις τόν βαρκάρη στην ὄχθη τοῦ Ἀχέροντα, πού λέει καί ὁ Μίσσιος;
Δεν διευκρινίζεται για ποιες οντότητες ...αν ήταν θα έλεγε ανθρώπους.Οπότε νομίζω να γίνεται αναφορά για άλλες μορφές οντοτήτων,μπορεί να είναι Σκεπτομορφές..ή κάποιες άλλες.

Είδα χθες βράδυ τα πρώτα δέκα λεπτά του 5ου επισοδείου,θα δω και το υπόλοιπο τώρα .Στα δέκα πρώτα λεπτά,ήχοι από τα έγκατα της Γης,μουσουλμάνοι καμικάζι στο Τέχας..Αυτά για την ώρα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 17 Φεβ 2016, 18:55

Πολλά τα μηνύματα στο 5ο επεισὀδιο,τα περισσότερα Εσωτερικής Φύσεως.Η αγάπη..η μονη λυση εναντια στο μισος.Ενας απο τους λογους υπαρξης μας.Αγάπη.Το τέλος της σειράς,ίσως μας δείχνει το επόμενο και τελευταίο επεισόδιο..Ήχοι από τα έγκατα της Γης.Κραυγές της Μάνας Γαίας ,ανησυχία..λόγω Εποχής Υδροχόου(κάθε 2150 έτη περίοδος κάθε ζωδίου/Πλάτων).Και γι΄αυτά που έρχονται..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 23 Φεβ 2016, 15:59

Το τελευταίο επεισόδιο ανεβαίνει νομίζω χωρίς υπότιτλους σήμερα το βράδυ.Οπότε αύριο ή μεθαύριο με υπότιτλους.
Εδώ, http://teniesonline.ucoz.com/load/17-1-0-18291

Αν δεν μπορείτε να το δείτε,κάντε λογαριασμό.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 24 Φεβ 2016, 14:42

Το έκτο και τελευταίο επεισόδιο είχε θέμα τα εμβόλια ! Με εξωγήινο dna....οι άνθρωποι θα σωθούν :freak:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από Dread » Τετ 24 Φεβ 2016, 23:55

Το καλυτερο επεισοδιο το αφησαν για το τελος παντως.... :wink:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 25 Φεβ 2016, 00:29

Θα έχει και συνέχεια... :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από delfini05 » Πέμ 25 Φεβ 2016, 00:31

Αααααα! Με έχετε βάλει στην πρίζα!!!!
Θα πρέπει να περιμένω την επόμενη εβδομάδα να τα δω. :swear:
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: To X-Files επιστρέφει

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Δευ 29 Φεβ 2016, 02:20

Φοβερό το 6ο επεισόδιο. Αν και κόβεται απότομα (και καλά κάνει αφού μάλλον θα συνεχιστεί με 13 επεισόδια του χρόνου).
Αυτά τα 6 επεισόδια πάντως με έκαναν να σκεφτώ πολλά.
Ως γνωστόν υπάρχουν οι γραμμικοί, υπάρχουν οι συνωμοσιολόγοι και υπάρχουν οι συνωμοσιολόγοι που κοιτούν πίσω από τη συνωμοσία (αυτοί είμαστε εμείς και συνύθως έχουμε κάψει χιλιάδες εγκεφαλικά κύτταρα).
Τα Χ-FILES ήταν κλασσικά συνωμοσιολογικά. Τώρα είναι η πρώτη σειρά που γίνεται αντιληπτή η συνωμοσιολογική συνωμοσία... και προσωπικά μου αρέσουν πολύ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέχνη (Ζωγραφική-κινηματογράφος-θέατρο-χορος)”